1891. N°. 107. Donderdag 10 September. 78ste jaargang. *T FEUILLETON. Zij -wil leven. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noimners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Aanvrac Inzending: van advertentie!» voor 2 uren op den dag der uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE COURANT. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der ui een te GOES, op VRIJDAG den 11 SEPTEMBER 1891, des namiddags te 2 uren. Goes, den 8 September 1891. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. "Notulen van twee vergaderingen. II. Mededeelingen. m. Ingekomen stukken. IV. Nader verzoek van de heeren A. R. Breet- velt c. s. om afstand van grond. V. Kohier van schoolgeld voor het onderwijs aan school E, over 1891/92. VI. Benoeming van twee leden voor het Stem bureau ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. GOES, 9 September 1891. Het programma voor de opening der Staten - Generaal op Dinsdag 15 September is thans openbaar gemaakt. De samenstelling van den stoet en de te volgen weg stemmen overeen met die van vorige plechtigheden tot hetzelfde doel. Alleen verdient vermelding, dat dames thans deel daarvan uitmaken. De Koningin-Regentes wordt, aan het gebouw der Tweede Kamer gekomen, ontvangen door eene com missie uit de Staten-Generaal, die voorafgegaan door den ceremoniemeester, de kamerheeren, de groot officieren en den opper-ceremoniemeester, Hare Majesteit zal geleiden naar de zaal der Staten-Ge neraal. De grootmeesteres var Hare Majesteit de Koningin-Regentes, de dienstdoende dame du palais van Hare Majesteit, benevens de officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin vol gen onmiddellijk. De grootmeesteres van Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes en de dienstdoende dame du palais van Hare Majesteit plaatsen zich onmiddellijk ter zijde achter Hare Majesteit. De groot-officieren en de Gouverneur der konink lijke residentie plaatsen zich achter den koninklijken zetel. De collecte in deze gemeente voor de L i m - burgsche hagelramp gehouden heeft zuiver opgebracht 47,78l/2. In de vastgestelde winter dienst rege ling op de Staatsspoorwegen, die 1 October a. s. in werking treedt, komen geen noe menswaardige wijzigingen. Het verschil bepaalt zich slechts tot enkele minuten. De verslaggever van de V. li. Ct. schrijft omtrent den nation alen kolfwedstrijd van den Nederlandschen kolf bond te Haarlem Maandagavond was er geen tijd iets te zeggen van het besluit, genomen op de vraag van Goes Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. »Wat is dat vreemd" zeide zij, »te weten, dat ik eigenlijk aan u alles te danken heb wat ik ben." Met een vertrouwelijk, maar diep melankoliek lachje liet ze er op volgen: »Ik wenschte wel, dat ik u daarvoor onvoorwaardelijk dankbaar kon zijn." »Gij leeft ook in de meening, dat Schopenhauer het bij het rechte eind heeft, niet waar?" zeide hij na een oogenblik zwijgens, evenals de anderen hier. Gij vindt ook, dat het een ongeluk is te zijn en dat het veel beter was niet te zijn." "Wanneer iemand mij het tegendeel kon bewijzen", zeide zij op een toon van volmaakten twijfel, »zou mij dat zeer gelukkig maken." Bewijzen Hoe kan men dat bewijzen, anders dan door het leven zelf? Maar vergeef mij het doet mij altijd leed tot in het diepst mijner ziel, wanneer ik zulk een bevoorrecht, edel mensch zie, dat Hij hield andermaal op. Vergiffenis, vorstin, ik waagde het alleen aldus te spreken, omdat ik voor de dochter van mijn vriend gevoel als een vriend »0, als 't u belieft, doe dat" zeide zij levendig, terwijl ze op een divan plaatsnam. Zeg alles, alles, wat ge te zeggen hebt, zonder aarzeling. Spreek tegen mij even openhartig als tegen mijn vader." »Ik dank u Ik wilde alleen maar zeggen, dat het mij altijd zeer ter harte gaat, wanneer ik »is een voorbal geldig als hij wordt misgespeeld, bij het terugkomen oploopt en punten fnaakt welke vraag be/e&igend werd beantwoord. Om duidelijk te maken wat werd bedoeld, diene het volgende Indien een hal komt te liggen vóór den paal bij 1, en naar 12 moet worden opgebracht, moet men den paal bij 1 eerst raken. Dit raken kan van voren en van achteren gebeuren. In het laatste geval wordt hij dus niet gemist. Nu was het tot nog toe de gewoonte, dat de paal van voren moest worden geraakt en dat anders de slag als mis werd gerekend. Thans is dit anders geworden, en zullen dus ook de punten rekenen, die men maakt als de bal, na eert mis te zijn geslagen, toevallig bij het terug komen van het schot langs den paal strijkt en naar den paal bij 6 toeloopt. Dit nu lijkt nergens op men heeft dit besluit verdedigd met te zeggeil, dat dit een voordeel was zoowel voor den een als voor den andermen heeft het verdedigd door te zeggen, dat het een tegenwicht was voor het ongeluk, dat men heeft als men den paal bij 6 raakt, na eerst op dien bij 1 te bebben geslagen, en men heeft dus een factor geluk" gevoegd bij de factoren ïikunst en geoefendheid". Dit is zeer jammer en wordt dan ook door tal van kolvers betreurd. Volgens hen, en ook volgens mij, moet de paal steeds van voren worden geraakt. Wie dit niet kan, is geen goed kolver en zou, door zulk een toevalligen kolf bal, vaak nog een voorsprong krijgen op een ander, die het wel kent, doch bij ongeluk den paal iets of wat te dik krijgt. De z.g. »liardloopers" hebben op de stugge ballen ook bij deze gelegenheid een voor deel, zoodat het gezegde, dat het gelukje om langs den paal bij 1 te strijken opweegt tegen het ongeluk om op den paal bij 6 te loopen, niet voor allen ge lijk is. Wel voor allen gelijk is het, als zulk een hal weer mis wordt gerekend, en zoo had het dan ook mijns inziens moeten blijven". Te 8 uur Dinsdagavond was de tweedaagsche strijd afgeloopen, en de uitslag was dat de korpsprijs, eene verguld zilveren medaille, benevens drie kleine me dailles voor de prijswinners werd behaald door de vereeniging »Keer niet" uit Haarlem met 327 punten, en de personeele prijzen als volgt le prijs, groote zilveren medaille van den bond en een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de sociëteit »De Kroon" door den heer H. F. v. Thiel te Haarlem met 119 punten 2e prijs, kunstvoorwerp door den heer T. J. Kleij- berg te Schiedam met 118 punten 3e prijs, idem door den heer J. Kailman uit Nieuwe Niedorp (bij kamp) met 116 punten 4e prijs, idem door den heer A. J. Bronkhorst te Haarlem, met 116 punten (bij kamp) 5e prijs, idem door den heer G. J. Vincent, met 115 punten. Ierseke# In de gemeenteraads-vergadering van gisteravond werden met algemeene stemmen op éen na herbenoemdals wethouder de heer W. Van Oeveren, en als ambtenaren van den Burg. Stand de heeren W. Van Oeveren en J. C. Van der Burght. De heer Van Oeveren nam zijne benoeming tot wet houder aan. zulk een bevoorrecht, rijk gezegend menschenkind ontmoet, dat als 't ware geschapen is om te genieten en zich te verheugen en als een zonnestraal zjjne omgeving te verlichten en te verwarmenen wan neer dan de levensmatte theorieën van uitgeputte grijsaards of armzalige wezens over hem gaan heer- scben, de lucht vergiftigen, die bij inademt, tot hij zelf uitgeput is en afgemat en levensmoóIk heb niet met gesloten oogen de wereld doorkruist; ik weet zoo goed als de beste hoe rijk zij is aan ellende en hoe zij dit zijn en blijven zal in alle eeuwigheid uit droevige noodzakelijkheid. Maar wan neer deze wijsgeeren der ellende mij willen bewijzen, dat ik niet eenmaal het recht heb mij hier ge lukkig te gevoelen, omdat mijn leven noodzakelijk meer schuld" dan »te goed", meer kommer dan vreugde heeft, dan antwoord ik dezen heeren »Uwe wereld is zeker niet de mijne, uwe huid is voor mij te nauwik heb nog altijd en overal vreugde en belooning en opgewektheid gevonden en de dagen waren mij nooit te lang, maar wel kwam mij steeds de nacht te vroeg." En wanneer dan deze reken meesters komen en zeggen Het leven bestaat slechts uit vreugde en verdrietmaar er is meer verdriet dan vreugde, en vreugde is gewoonlijk niets anders dan een tijdelijk ophouden van het verdriet even als de verzadiging na den honger of de rust na den strijd dan word ik kregel over deze bekrompen zienswijze, over deze foutieve berekening. Moet ik dan eerst verdriet hebben gehad om vreugde te kunnen gevoelen Moet ik dan eerst verstijfd geweest zijn van koude^om ontvankelijk te worden voor het gevoel van warmte Kan ik alleen verrukt worden over de pracht van een zonsopgang, wanneer mij de Bij de samenstelling van een rooster van aftreding werd bepaald, dat éen der 2 herkozen en 4 nieuw gekozen Raadsleden in 1893, éen in 1895 en 4 in IS97 zouden aftreden, waarna de vaststelling bij loting plaats had. Bij de rondvraag stelde de heer Sauer voor eene bijzondere subsidie van 3000 voor het onderwijs aan te vragen. Hij had vernomen, dat het Burg. Armbestuur het subsidie van ongeveer 1000 voort aan niet meer zou kunnen verstrekken, van de con versie der gemeente-schuld in eene leening op langen termijn had hij niets meer gehoord en dus zag hij in zyn voorstel een middel om de gemeentenaren van een ondragelijken last te ontheffen. De heer Sinke antwoordde, dat het plan tot de conversie nog niet van de baan was. Overigens was hij het met den heer Sauer eens, dat er iets moest gedaan worden om de belasting te verminderen, maar hij wenschte een voorstel als van don heer Sauer uit te stellen tot bij de behandeling der be grooting, daar het vóór dien tijd niet baten zou. De Voorzitter (de burgem.) wilde liever gebruik maken van het ministeriëele plan omtrent den onderstand aan noodlijdende gemeenten en hoopte, dat Ierseke wel als zoodanig in aanmerking zou komen. Verder wees hij erop, dat een bijzonder subsidie als door den heer Sauer bedoeld het ge- meente-crediet vermindert en hij wilde dus niet tot die aanvrage overgaan vóór was uitgemaakt, dat geen ander redmiddel over was. De heer Sauer zag niet het nut in van te wach ten tot bij de begrooting. De wethouders waren het met hem eens, dat hulp noodig was, van uit stel komt licht afstel, waarom zou men dan wach ten Hij bleef dus bij zijn voorstel dat evenwel met 6 tegen 4 stemmen verworpen werd. Ten slotte werd op voorstel van den heer Van Oeveren besloten nog een ambtenaar van den Burg. Stand te benoemen. Gekozen werd met algem. stem men de heer Verboon, (burgem.) die de benoeming aannam. Geslaagd voor het notaris-examen 3e gedeelte (candidaat notaris) de heeren W. D u ij m en J. M. J. Van Lis van Tolen. Borsele. Maandag werd alhier door den Dijk- raad van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk Borsele eene vergadering gehouden tot behandeling der rekening van de ontvangsten en uitgaven over 1890/91. Na onderzoek en goedkeuring werden de ontvangsten voorloopig vastgesteld op 68649,09 en de uitgaven op 73264,64, zoodat meer is uit gegeven dan ontvangen 4615,55, in welk tekort is voorzien door tegemoetkoming van het Rijk en de Provincie te.zamen tot een bedrag van 6270, weshalve een overschot ontstond van ƒ1654,45, het welk is toetesehrijven aan de omstandigheid dat een aantal renten van kapitalen niet voor de sluiting van het dienstjaar werd opgevraagd of afgehaald. Teneinde aan eventueele aanvragen te kunnen vol doen besloot de Dijkraad het verschuldigd gebleven bedrag op nieuw betaalbaar te stellen onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. duisternis verdroten heeft? Moet ik bepaald eerst dorstig zijn om genot te hebben van een glas wijn Integendeel, ik heb bijna nooit dorst, maar goeden wijn vind ik eene gave des hemelsEn schoone muziek een goed boek eene goede daad een edel schouwspel, wat dan ook Een morgen als deze in den tuin? Een zoo fraaie stem vergeef mij als de uwe? Uwe geheele verschijning uw glim lach, nu ik zoo vermetel ben over u te spreken en dat gij en ik hier met elkander over de ellende der wereld" zitten te praten en dat gij mij zoo vriendelijk en belangstellend aanhoort is dat alles niet iets goeds is dat niet rein genot is dat niet waard om te leven Raffaela lachte een weinig verlegen en zeide »Gij schijnt nog al van eene tevreden natuur Paul viel haar in zijne opgewondenheid in de rede. »Ik haat nog iets anders in deze rekenmeesters; namelijk, dat zij altijd vreugde en verdriet als debet en credit tegenover elkander stellen, alsof het niet de heerlijkste gave Gods is, dat duizende verschillende mengselen van vreugde en verdriet by den mensch ineensmelten, gewaarwordingen, die wij niet zouden willen missen, al kunnen wij ze ook niet als rein geluk beschouwen. De gelatenheid van de smart, het dikwerf pijnlijk verlangen van de liefde, de humor van het noodlot, lachjes en tranen of wel een edel pogen, een offer der liefde, eene heldhaftige opoffering is dat alles niet waard om te leven Toen ik uw vader leerde kennen, had een ledig, werkeloos leven hem mat en neerslachtig gemaakt maar het helden tijdperk van den krijg, het mach tige heldentreurspel maakten hem weder jong en te midden van al do ellende van lijden en sterven De heer A. Van Overbeeke, die met 1 November aftreedt en vervangen zal worden door den heer G. Rottier Lz., had bericht ingezonden dat hij de ver gadering niet kon bijwonen en wegens zijnen hoogen ouderdom vermoedelijk in geen der volgende ver gaderingen meer tegenwoordig zal kunnen zijn. Hij richtte daarom, in zijn schrijven aan de leden van den Dijkraad, eenige woorden van dankbare herin nering aan het genoegen dat de vergaderingen hem steeds hebben opgeleverd. De bij het le en 6e reg. inf. tot majoor be vorderde kapiteins A. S. De Ronde Br esse r en K. W. P. S e e u w e n komen resp. te Leeu warden en te Breda in garnizoen. Het T). v. Z.-II. dringt, met het oog op het snel naderend tijdstip van indiening der staatsbe- grooting voor 1892, nogmaals met kracht er op aan, dat aan de 1400 oud-krijgers van 1830 een rijkspensioen worde toegekend. België zorgt voor de strijders uit de dagen der revolutie. Door een onderstand van 500 frs. per jaar zijn de betrokken grijzen tegen broodsgebrek behoed. Geeft België reeds niet te veel, toch zou het D. v. Z.-II. met nog iets minder voor de oud-strijders tevreden wezen. Wanneer ieder van hen tweehonderd gulden 'sjaars uit 's rijks kas ontving, zou het D. v. Z.-II. oor- deelen, dat de Staat een duren plicht op voldoende wijze had vervuld. »Op een Budget, zoo hoog als 't onze, zal een som van nog geen drie ton wij zullen een zeer populaire uitdrukking bezigen den koop niet maken. Men drale dus niet langer en hrenge den ge- wenschten post op de Begrooting voor 1892. Durft het Kabinet niet, dan neme een der Volks vertegenwoordigers of eenige van hen, het initiatief. De edele mannen, die de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" stichtten, zullen dan hun taak kunnen nederieggen, hetgeen ze onder dankbetuiging aan de Overheid gaarne zullen doen. De tijd dringt. Ieder jaar maait de zeis des doods velen der oud-strijders weg. Die laatste omstandigheid hoe betreurenswaardig op zich zelf maakt, dat de nieuwe Budgetpost, welken wij wenschen geschapen te zien, met ieder nieuw jaar belangrijk zal daleu. Financiëel bezwaar mag en behoeft dus hier niet te wegen. Ons vaderland is gelukkig nog rijk genoeg 't zij herhaald om zich te kwijten van zijn zedelijke plichten, ook tegenover hen, die eenmaal voor zijn eer en zijn rechten opkwamen. 't Nieuw Bewind toone in deze zaak, welke alles behalve een partij-zaak is, dat het de nationale ver dediging wil behartigen, óok door de nationale ver dedigers voor kommer en gebrek te bewaren. Uit volle overtuiging zullen we voor 't Ministerie, handelt 't in deze quaestie in nationalen geesi, een lauwer der dankbare waardeering vlechten." Dr. Van Tienhoven, die nu dezer dagen offi ciéél als lijfarts van H. M. is opgetreden, heeft aan- om hem heen vond hij toch het leven iets van groote waarde, iets wonderdadigs, iets zeldzaam kostbaars Raffaela knikte zonder dat zij het zelf wist. De welsprekendheid en het vuur van den anderen sleepte haar medezij wond zich op, en legde met eene bevallige beweging eene hand op de borst. Toen keek zij hem aan als wilde zij zeggen»Ga voort Geloof mij, ik heb veel gezien" vervolgde hij, »ik heb veel voor mij zeiven en voor anderen geleden. Ik ben niet verwend, ik ken de ontgoochelingen en de schaduwzijden en de slagen van het nood lot" maar, mijn God, een goed aanbeeld koestert geen vrees voor den hamer. Altijd maar voorwaarts, is mijne leer. Bereikt go niet wat ge verlangt, dan beroikt ge toch iets andei's, dat wellicht nog meer waarde heeft en dat alleen gering geschat wordt door de verdrietigen, de zwakken en de overgevoe- ligen, wijl datgene wat ze wenschten, hun ontging. Gij zijt een mensch, zeg ik tot mijzelven. Neem de opvoeding ter hand van uw geest, van uwe zintuigen en van uw geheel als mensch tot ze ontwikkeld zijn om iedere goede aandoening waar te nemen, steeds meer en steeds beter. En dan zult ge verbaasd staan hoeveel deze uitgekreten wereld heeft weg te schen ken, hoeveel troost en balsem en vergelding zij heeft voor ons allen grijp het slechts en het is het uwe Raffaela strekte droomend de hand uit als om iets te grijpen. Grijp het slechts en het is het uwe herhaalde zij zacht. »Ja, ja...." Maar toen viel ze weder terug in eene zekere gedrukte weemoedige stemming en liet er op volgen: Vroeger wist ik ook wel, wat een frissche, vroolijke en opgewekte natuur is. Zoo een als de uwe schijnt te zijn ».Ta, dat kan ik niet ontkennen" antwoordde Paul

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1