De lieer Ferdinand "W. ReckRa van de hoofdcommissie der wereldtentoonstelling te Chi cago, bevindt zich hier te lande, met het doel van onze Regeering de aanstelling te verkrijgen van een of meer Nederlandsche gelastigden bij die tentoon stelling. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op de 4de lijst van de 13de jaar-collecte voor de scholen met den bijbel komen voorWeinel- dinge (Herv. kerk) voor ƒ12,10 en Biezelinge met Kapelle en Everswijk voor ƒ60,70. In de Synode der Christ. Ger. Kerk is thans een beslissing genomen in zake de voorstellen van de Afscheiding en de Doleantie. Aangenomen is ten slotte na zeer uitvoerige discussie het voorstel Bavinck, met welk voorstel de bh. Wielinga en Noordtzij instemming hadden betuigd. De Synode der Christ. Geref. Kerk, erkennende het belangrijke verschil, dat tusschen separatie en doleantie bestaat, zelve vaststaande in de overtuiging, dat de schei ding van 1834 een werk Gods was, zoowel recht- als plichtmatig naar Zijn woord en de Geref. be lijdenis, de doleantie met haar kerk- en rechtsbeschou- wingen overlatende aan en voor rekening latende van de Ned. Geref. Kerken, nochtans bereid, om in weerwil van dat onmis kenbaar verschil toch met het oog op en krachtens de eenheid in belijdenis en kerkregeering althans te pogenom tot vereeniging te komen en kerkelijk samen te leven, oordeelt, dat dan alleen zulk een poging zal kun nen slagen, als lo. over en weer, oprecht en zonder zinsbehoud, de te vereenigen Kerken erkend worden als ware en zuivere Gerei. Kerken naar belijdenis en Kerkenorde 2o. als, wat de verhouding tot de N. H. Kerk betreft, dit wederzijds wordt uitgesproken, dat ver breking van de kerkelijke gemeenschap met de be sturen van de N. H. Kerk niet alleen, maar ook met de leden, door Gods Woord en de Geref. be lijdenis geboden en dus noodzakelijk is; 3o. en dat geen personen als leden der vereenigde Kerken mogen worden erkend dan die instemming betuigen met de Geref. belijdenis en Kerkenorde en dienovereenkomstig wenschen te leven. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravonhage veroordeelde gisteren, met vernietiging van het vonnis der recht bank te Middelburg, H. P., wegens mishandeling in een herberg te Wemeldingetot drie maanden gev. straf. Gemengde Berichten. Aan den mond der Zandkreek is gisteravond gezonken het plezierjacht »Magriet" van Antwerpen. Het scheepje ging met volle zeilen naar de diepte op 30 a 35 Meter van den oever. De opvarenden zijn gered. Ha»8weerd. In de maand Augustus zijn aan het telegraafkantoor alhier verzonden 516, ontvangen 265, opgenomen en verder geseind 101, samen 882 telegrammen. Op het telefoonkantoor werden er verzonden 59, ontvangen 46, samen 105. IerscKe. Gisteren is door de rijksveldkwachters Straub en Timmer alhier weder een oesterdiefstal ontdekt. De oesters zijn gisteren voorm. door 2 Ierseksche schippers op perc 220 opgevischt en bij B. in beslag genomen. De daders hebben volledige bekentenis afgelegd, Zij waren bij een ander in dienst en zijn terstond uit dien dienst ontslagen. De twee in Engeland ten behoeve der Zeeuwsche stoomvaart-Maatschappij gebouwd wordende stoom schepen zullen de namen dragen van Minister Tak van Poortvliet" en Professor Buys." In de Delftsche gemeenteraadszitting van Dins dag deed zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat hij het benoemen van eene raadscommissie een stem werd uitgebracht op iemand, die geen lid van den Raad was. Maar bij de benoeming van een lid in de opbare gezondheidscommissie ging het nog vreemder toeniet minder dan 6 leden waren toen zoo leep, hun stem uit te brengen op een man, die geen deel uitmaakte van den Raad. Blijkbaar waren de orders verkeerd uitgedeeld (D. O.) Om te verbergen dat ze geluisterd had trad ze vlug naar voren tot aan het hek van het balkon alsof ze juist uit hare kamer kwam en groette den dokter met de hand. >üw gast is gekomen, zie ik" zeide zij. Paul boog. »Mag ik hem van hier aan u voor stellen, vorstin vroeg Riegler. Zij glimlachte en knikte bevestigend. Mijnheer Eberstein" zeide hij, »mijn oude vriend en beschermerook een vriend van den overleden graaf. »AJi!" zeide zij als vernam zij iets geheel nieuws. Dan verheug ik mij dubbel u te ontmoeten; treed binnen, mijnheer! Wees zoo goed, dokter, uw vriend naar het salon te brengen". Zij wilde naar binnen gaan, maar bet katje was op het bek gesprongen en klauterde tegen haar op, waardoor de roos, die den ouden Grabow haar had gegeven, van haar borst op het gras viel. Zij nam het katje op den arm en ging het salon binnen. »Is ze niet verrukkelijk, Paul vroeg de dokter opgewonden. Paul antwoordde niet op die vraag. »Ik zal haar dadelijk alles omtrent haar vader mede- deelen, dat zal gauw gedaan zijn. Het blijft afge sproken, dat wij naar den waterval rijdenik denk, dat we tegen het diner of tegen den avond terug zullen zijn. Wilt gij onderwijl even naar het rijtuig gaan zien »Ik heb laten uitspannen »Laat dan maar weêr inspannen, kameraad en wacht op mij. Ik kom dadelijk; ik heb maar een Ónder bet opschriftRedding van schip-»- breukelingen", schrijft de N. li. Ct. De heer De Wijn, schipper 2e klasse bij het loods wezen te Nieuwediep, heeft een uitvinding gedaan, waardoor hij alle zeevarenden met hunne betrek kingen ten zeerste aan zich heeft verplicht, en het reddingswezen een grooten stap verder heeft gebracht. De toestel dien hij heeft uitgedacht is zeer een voudig en heeft ten doel spoedige gemeenschap te krijgen van een gestrand schip met den vasten wal. Zij bestaat uit eene stalen as, aan wier uiteinden twee waterdichte trommels van staalplaat, waarop de toestel drijft. Tusschen die trommels in en om de as draait een rol, die den vorm heeft van een garenklos, waaromheen de lijn is opgewonden. Aan de heide uiteinden van de stalen as is met een halven cirkelboog een uithouder bevestigd met een staand oog voor het doorvaren der lijn. In een der trommels is een waterdicht kokertje, waarin een bericht van het in nood verkeerende schip kan overgebracht worden. De werking nu is zeer eenvoudig. Bij stranding op lager wal, wanneer dus de wind op de kust staat, werpt men den geheelen toestel, die met 1000 meter lijn slechts 80 K.G. weegt, over boord, terwijl natuurlijk het uiteinde der lijn op 't schip bevestigd blijft. Binnen weinige minuten bereikt de toestpl, die geregeld zonder de minste stoornis en zeer vlug door de felste branding afloopt, den vasten wal en de gemeenschap is tot stand gebracht. Heeft men een maal gemeenschap met den wal door eene lijn, dan kunnen zwaardere trossen worden uitgebracht en is het leven van de opvarenden gered. Men heeft hier daarenboven te doen met eene uitvinding die de prooven der practijk heeft door staan op glansrijke wijze, die dus aanspraak kan maken op de belangstelling van zeevarenden. Zij is gebleken te zijn het eenig afdoend redding middel bij strandingen bij lager wal en zwaar storm weer, wanneer vuurpijltoestel en reddingsboot hunne wanhopige pogingen moeten opgeven. Deze vinding is daarom niet alleen voor alle zee varenden, maar voor de geheele beschaafde wereld van bet hoogste belang, en verdient bijzonder de aandacht. De uitvinder, do heer De Wijn te Nieuwediep, verstrekt aan belangstellenden gaarne nadere inlich tingen. Bij het uitbaggeren van den vijver in den dierentuin te 's-Gravenhage is een cellische zoetwater mossel opgevischt vau buitengewone afmetingen. De lengte bedraagt IS'/ï, de breedte 6!/ade hoogte 71/2 centimeter; het gewicht is ruim 3.50 gram. De kleur van de schelp is licht geelbruin. Het dier is in de vogelzaal te zien. Een Rotterdammer schreef in het jaar 1882 op de achterzijde van een bankbiljet van ƒ25 het volgende versje Adieu, mijn aardig bankje 'k Kan steeds niet bij u zijn. Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein Dat zij in mijne woning Steeds welkom zullen zijn. en zond bet biljet zóó de wereld in. Dinsdag kwam datzelfde biljet weder in zijn bezit, nadat bet dus 9 jaren had rondgezworven. De tarweoogst. Sinds eenige maanden heeft men zich ernstig ongerust gemaakt over den tarweoogst en men vreesde dat er een zeer belangrijk te kort zou zijn. Gaat men evenwel na hoe het thans met den oogst staat, dan blijkt die vrees ongegrond. Wel zal de hoeveelheid tarwe een 60 a 65 millioen hec toliter minder bedragen dan in 1890 dat jaar was dan ook buitengewoon gunstig maar toch zal de oogst gelijk zijn aan dien van 1889, dat een gewoon oogstjaar kon genoemd worden. Men berekent dat de tarweoogst over de geheele wereld gemiddeld 800 millioen hectoliter bedraagt waarvan Europa 480 millioen hectoliter voortbrengt en 530 millioen verbruikt, wat dus een tekort van productie aanwijst van 50 millioen hectoliter, die voor het grootste gedeelte door Amerika worden geleverd. De oogst over de geheele wereld zal bedragen 738 millioen hectoliter, dus het gemiddelde der oogsten van 1888, 1889 en 1890. Men kan hieruit besluiten dat, ten spijt van de donkerkleurige voorspellingen, de prijs der tarwe niet belangrijk zal stijgen en dat men in dit opzicht geen vrees voor een crisis behoeft te koesteren. paar woorden met haar alleen Zooals ge wilt!" zeide Riegler. *Maar is zeniet verrukkelijk, Paul Wat beeft ze daar verloren Paul keek naar den grond. »Kijk eenszeide hij. »Eene roos ontglipte aan hare borst!" Riegler raapte ze op. Hij bekeek baar met dweep zieken blik en herhaalde»eene roos ontglipte aan hare borst Dat lijkt wel een versregel. Ach, zij is zelf een levend gedicht. De bloem, die haar van het harte vielDie bloem ben ikliet bij er pijnlijk lachend op volgen. Natuurlijk. Dus gij zorgt intusschen voor den wagen?" Riegler, die peinzend eenige woorden mompelde, knikte droomerig»En ik wacht op uDaarop liep bij den kant van de stallen op. Maar eensklaps bleef hij wéér staan als iemand wiens lichaam in rust moet zijn om de hersenen niet in hunnen stillen arbeid te storenen zich nogmaals naar Paul omkeerende, zeide hij met een koddig lachje, dat langzamerhand in diepen ernst overging, eenige dichtregelen, die hem van de lippen vloeiden, zooals ze in hem opkwamen, ter verheerlijking van zijne meesteres en naar aanleiding van de verloren roos. Vergeef mij" liet hij er echter dadelijk op volgen »ik doe aan lyrische dichtkunst. Ik zal laten inspannen, Paul!" voegde hij er op bewogen toon aan toe, en hij verdween om den boek van het gebouw. (Wordt vervolgd). Óp den Heiligenweg te Amsterdam zal binnen kort een sigaren-bazaar geopend worden, genaamd »Het Moortje", waarbij de ondernemende vennoot schap een geheel nieuw systeem zal volgen om winst te behalen. De sigaren toch zullen geheel tegen fabrieksprijs worden verkocht en er zal in dien bazaar niet anders worden verkocht dan tegen éénen prijs, namelijk alleen driecents sigaren. De grootte, het formaat der sigaar bepaalt de qualiteit. Elke soort der iu dezen bazaar verkrijgbare sigaren draagt een afzonderlijk merkden naam eener in- dustriéele of handelsfirma. Zoo zullen daarbij ongetwijfeld niet ontbreken de namen: Van Houten, Heineken, Amsterdams Goede renvervoer, enz., en iedere soort wordt bij den ver koop gepakt in zakjes, waarop de reclame der firma, zooals deze die wenscht, staat gedrukt. Wat die firma's voor deze aankondigingen betalen, moet de winst voor dezeu reclame-bazaar uitmaken. (N. R. Ct.) Als een voorbeeld, hoe voorzichtig de land bouwers dienen te zijn bij den aankoop der voedings stoffen voor him vee, kan worden gemeld, dat voor eenige dagen een landbouwer uit de Over-Betuwe 2 lijnkoeken van verschillende fabrikanten ter onder zoeking aan 's Rijks-Proefstation, te Wageningen, inzond. Het rapport luiddele koek, gehalte eiwit 33.8 pet., vetachtige stoffen 10.6 pet., minerale be- standdeelen 5.3 pet., zuiverheid voldoende2e koek, eiwit 29.7 pet., vetachtige stoffen 8.1 pet., minerale bestanddeelen 9.2 pet., zuiverheid onvoldoende, zeer veel koolzaad aanwezig, ook het aschgehalte te hoog. Opmerking verdient daarenboven, dat de le koek, dus de beste, goedkooper iu prijs was dan de tweede. Dinsdagavond ontstond er biand in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen »De Betuwe" te Tiel. In korten tijd stond het voor het grootste deel houten gebouw, waar de vruchten en groenten ge droogd worden, in vlammen. De overige gebouwen bleven behouden doch de drogerij is geheel uitge brand. Toen bet ongeval ontstond, was het juist schafttijd en vertoefde niemand in de fabriek, zoodat men omtrent de oorzaak van den brand in het onzekere verkeert. Een eigenaardig voorval beeft zich bij de ge meenteraadsverkiezingen te Ottoland voorgedaan. Bij de eerste verkiezing behaalden de drie candidaten der doleerenden de overwinning op hunne liberale tegenstanders met 37 tegen 36 stemmen. De geko zenen verzuimden echter, ingevolge de bepaling van art. 13 der Gemeentewet, binnen acht dagen na ontvangst van het proces-verbaal der stemopneming, aan burgemeester en wethouders konnis te geven van de aanneming hunner benoeming, zoodat zij ge acht werden die niet aan te nemen. Eene nieuwe verkiezing werd daarop uitgeschreven, waarvan de uitslag was dat de 3 liberalen werden gekozen met 37 stemmen, tegen 36 op de doleerenden uitgebracht. Te Scherpenzeel is G. V. door den wind uit de goot der nieuwe pastorie geslagen. Gelukkig kwam do man eerst in een perenboom terecht, waar door de val eenigszins gebroken werd. Zwaar gekneusd werd de ongelukkige huiswaarts gebracht. In eene plattelandsgemeente nam deze week een nieuw gekozen raadslid voor het eerst zitting. De burgemeester kondigde in den loop der vergade ring aan Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand." »Wat is er dat voor een vroeg het nieuwe raadslid aau een tegenover hem gezeten wethouder. »Dat is een die trouwt", was bet bescheid. »Zoo hernam de anderx-dat uoemen wij gewoonlijk een bruidegom." Rudolph J. Loman. Sedert eenige jaren neemt deze schaakspeler in Nederland den lsten, en in bet buitenland een zeer boogen rang is. Chess Monthly het bekende Engelsche schaaktijdschrift, wijdt de geheele Augustus-aflevering aan de bespreking van zijn verdiensten. Het volgende nemen wij daaruit over Rudolph Loman werd geboren den 14 October 1861 en is de zoon van dr. Loman, professor aan de Amsterdamsche universiteit. Met zijn forschen schedel, gebogen wenkbrauw, zielvollen blik, massie ven haardos, denkende uitdrukking van het gelaat, gepaard aan zekere overeenkomende trekken, herin nert hij onmiddellijk aan Beethoven. En inderdaad is hij ook een musicus van groote heteekenis. Schaak en muziek gaan veelal samen en de heer Loman is een volmaakt type van deze samensmelting. Het was op zestienjarigen leeftijd, tijdens hij aan het conservatoire te Leipzig muziek studeerde, dat hij de eerste beginselen van het schaakspel zich eigen maaktenaarmate hij meer in het wezen der zaak doordrong, werd hij hartstochtelijker vereerder. Zijn vrije uren besteedde hij aan de studie der ope- rangen, wel beseffende dat om voort te bouwen een goede grondslag streng vereischte is. Hoe gunstig stak bij dus reeds op zoo jeugdigen leeftijd afbijhetmee- rendeel der hedendaagsche jongelieden, die door ge makzucht gedreven, aan de oppervlakte blijven en hoogstens verwachten dat een gunstige wind hun van zelf alle kennis zal toewaaien aangenomen nog dat zij kennis noodig achten. Na een degelijke voorbereiding aan het Leipziger conservatoire, vertrok hij naar Keulen om aan de muziek-academie aldaar zijne studién te voltooien. Hier werd hij gevormd tot wat hij nu iseen toonkunstenaar van lioogen rang. Doch ook gedurende zijn 3jarig verblijf in Keulen, te midden zijner ernstige studién, vergat hij het schaakspel niet. IntegendeelKeulen met zijne talrijke schaak spelers van naam, bood hem een vruchtbaar veld. Zijn omgang met mannen als Kockelkorn, Leffmann, Kist en vele anderen hield de lust tot grondige beoefening in hem levendig en werkte uitermate gunstig op zijn verdere ontwikkeling. In 1883 vertrok hij naar Londen en vestigde zich in die stad voor goed, toen hem de betrekking van organist aan de Hollandsche kerk werd opgedragen. Hij is daar zeer gezien en treedt in talrijke inrichtingen als docent in de muziek op. Zooveel wat zijn maatschappelijke positie betreft. Wat hij in zijn privaten omgang is Weet ieder die liet gehoegen bad eeti avondje in zijn gezelschap door te breugeu. Van alle markten is bij thuis. Hij teekent u bijv. uit, en sprekend gelijkend ook, tijdens gij argeloos een gesprek met hem voert, terwijl hij, om u genoegen te doen, u altijd een paar jaar jonger maakt dan gij inderdaad zijt. Dit wijst op een uitgebreide kennis van de mensclielijke zwakheden. Hij is bovendien miiniker en humorist bij uitnemendheid, en als gij, waar ter wereld ook, een gullen lach hoort weerklinken, kunt gij er zeker van zijn dat Loman bezig is iets te vertellen. Gedurende 10 jaren heeft hij op al de tournooien aan welke hij deelnam, prijzen behaald, meestal 1ste. Zijn laatste overwinningen waren 1890 's-Gravenbage 1ste prijs. 1890 Londen wintertournooi 1ste prijs. 1861 idem, championship van de City of Londen chess club 1ste prijs. 1891 Utrecht, 1ste prijs. Terwijl hij, het laatste niet het minste, nog onlangs den l8te» prijs won in het Divan tournooi" te Londen. Men voorspelt algemeen dat hij binnen weinig jaren aan het hoofd der schaakwereld zal staan. Zijn stijl is wetenschappelijk, zonder droog te zijn in midden- en eindspel is hij doorgaans schitterend daar schiet zijn vernuft vonken en gevoelt hij zich recht in zijn element. Doch reken er niet op dat zijn speelsche geest één oogenblik de degelijkheid uit het oog verliest geen idéé Hij wil schitteren en vernuftig zijn doch op uw kosten. (U. D.J Als verdacht van den moord op het knaapje Johann Hegman, te Xanten, zijn gesignaleerd de slachter M. Degen, uit Mayen, en S. Velleman, uit Leeuwarden. De Staatsanwaltsckajt te Kleef verzoekt aanhou ding van bovengenoemde personen. Twee rijke en vrome dames te Maury, bij Perpignan, moeder en dochter, weigerden sinds eeni- gen tijd om welke reden wordt niet gemeld hare belasting te betalen. Toen de waarschuwingen, aanmaningen en dwangbevelen vruchteloos waren gebleven, kwamen de mannen der wet beslag leggen op den boedel. Maai* de dames boden heftig tegen stand, zoodat de gendarmerie te hulp geroepen moest worden. De oudste dame (een vrouw van 70 jaren) kwam aan het venster met een revolver in de hand en dreigde op de gendarmes te schieten, maar toen deze duidelijk te kennen gaven, dat zij de schoten niet onbeantwoord zouden laten, ging zij naar binnen en barricadeerde met hare dochter deuren en vensters. Er volgde nu een formeel beleg. Maar eindelijk zege praalden de mannen der wet en de dames werden naar de gevangenis te Perpignan gebracht. Een nieuw spel is het Engelsche »lokspel". Het wordtfgewoonlijk op reis in den spoortrein ge speeld. De medespelers doen hun best om een gesprek zoodanig te voeren, dat een vreemdeling aanleiding vindt zich ongevraagd in het gesprek te mengen. De starter", d. i. degene die een vraag het eerst op het tapijt brengt, moet den vreemdeling uit lokken", en als het gelukt, dan betalen de mede spelers den inzet aan den starter. Bijt de vreemdeling niet, dan betaalt de starter de medespelers. Allen moeten den starter steunen. Hij zegt b. v. op een oogenblik dat hij een pakje moet afgeven aan een station, dat men reeds voorbijgespoord is, en de anderen praten hierover met hein door, tot een of andere beleefde vreemdeling bet gezelschap er op merkzaam op maakt, dat men bet bedoelde statio* reeds achter den rug heeft. Men kan elkander nog vragen naar den tijd, de verdere reisroute enz., maar meestal zal de starter winnen. De Événement bevatte dezer dagen den volgen den, tot nog toe onbekenden, zeer teekenenden brief van den ongelukkigen Koning Lodewijk XVI aan zijn broeder, den graaf van Provence, later Lodewijk X VHI, welk schrijven in de autographen-verzameling van baron De Lareinty is gevonden. Parijs, 1 Juli 1792. Lieve broeder, Gij zult reeds hebben gehoord van de beleediging, mij den 2ln Juni aangedaan, een beleediging die mij te meer trof, omdat het gepeupel, dat mijn woning plunderde, aangevoerd werd door mannen, die ik eens met weldaden overlaadde. De Nationale garde, die inij had moeten verdedigen, was door de rustverstoorders omgekocht en de kommandant dacht er zelfs niet aan van zijn macht gebruik te maken. Ik heb alle beleedigingen en bet woest geschreeuw met onverstoorbare kalmte beantwoord en mijn be slistheid en kalmte hebben voor dezen dag althans het bloedig voornemen der ontevredenen tot schande gemaaktde Koningin en mijn geheele familie hebben een waarlijk heldhaftige resignatie getoond. Maar wij zijn er dan ook al sinds lang aan gewend niets voor onmogelijk te houden en den lijdensbeker tot den bodem te ledigen. De Nationale Vergadering heeft voor een gedeelte baar diepe verontwaardiging over het gebeurde uit gesproken. Op de tribune der Jacobijnen zeide Le- gendre, dat het volk zijn mandataris met een bezoek had vereerd. Marat en Hébert spraken in hun bladen op dezelfde wijzebetaalde schreeuwers laten onder mijn vensters allerlei bedreigingen hooren, die be wijzen, dat de aanvoerders tot alles in staat zijn. Zonder den troost van den godsdienst had ik sinds lang moeten wanhopen. Dumourier legde mij ver scheidene plannen voor, om de complotten van de Jacobijnen, Robespierre en Danton te vernietigen, maar dat kan niet geschieden zonder bloedvergieten en ik wil duizendmaal liever het offer dev opstande lingen zijndan mijn leven te bevlekken door den dood van ook slechts een Franschman. Ziende, dat de dwaasheid overwint en dat gemeen heid over gerechtigheid triomfeert, wil ik doen als Karei V en abdieeeren. Ik weet niet wat de toekomst nog voor mij heeft weggelegdmaar ik weet alleen, dat er voor 't oogenblik geen ongelukkiger mensch kan zijn dan Uw vriend en trouwe broeder LOUIS.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2