1891. N°. 105. Zaterdag 5 September. 78sle jaargang. FEUILLETON. Zij wil leven. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 September 1891. Zooals "onze lezers zich wellicht zullen herin neren heeft zich verleden jaar, naar aanleiding van het 25jarig bestaan der H. B. S. alhier, uit de oud leerlingen dier school en der B. A. S. eene com missie gevormd, bestaande uit de heeren Ph. M. Van der Mandere, I. D. Fransen Van de Putte, Gust. Van der Hoek, I. G. J. Kakebeeke en J. C. De Beste Az., met het doel om een fonds te stich ten, waardoor zonen van onbemiddelde ouders in de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld gra tis de Burgeravondschool te bezoe ken. De pogingen' dier commissie, die daarbij trouw ter zijde werd gestaan door dr. Z. Th. Diehl, directeur der B. A. S., zijn in zooverre geslaagd, dat uit de baten van het gestichte fonds, vermeerderd met de jaarlijksche bijdragen van enkele belangstellende in gezetenen, ieder jaar hoogstens negen leerlingen, verdeeld over de drie klassen, gratis de burger avondschool kunnen bezoeken, terwijl hun tevens een meer of minder belangrijke tegemoetkoming in de kosten der leermiddelen zal kunnen worden ge schonken. Zij, die derhalve van deze nieuwe instelling willen genieten en meenen daartoe in de termen te vallen, kunnen zich voor het examen, dat a. s. Maandag zal worden afgenomen, aangeven bij den directeur der B. A. S., en wanneer zich meer dan drie solli citanten voor het fonds aanmelden zal door de com missie, in overleg met den directeur, beslist worden, wie vanwege dit fonds gratis de B. A. S. kunnen bezoeken. Overigens zijn de leden der commissie hierboven genoemd en dr. Diehl steeds bereid alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht ver zoek om het Burger-avondschoolfonds in de belang stelling onzer stadgenooten aan te bevelen en hen op te wekken het door jaarlijksche bijdragen te versterken, opdat het langzamerhand zijn werkkring kunne uitbreiden. De collecte ten bate van de oudstrijders van de jaren 1830 31, gisteren alhier ge houden, heeft opgebracht f 38,951/2. De opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in deze provincie is bepaald op Maandag 14 September 1891de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1891de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Heinkeiiazand. De rekening dezer ge meente over 1890 bedraagt in ontvangst 11616,62 in uitgaaf 10989,881I2, zoodat zij een goed slot aanwijst van 626,731/2. Ierseko. Op het adres van pachters van oesterperceelen om tegemoetkoming van Staatswege is door Z. E. den Min. van Fin. ge antwoord, dat geene algemeene maatregelen meer te wachten zijn, anders dan die bij resolutie van 30 April 11. is toegestaan (uitstel van pachtbetaling tot 1 Sept.), maar dat alleen zal gelet worden op bij zondere aanvragen van pachters, welke door over- 7) Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. Paul Eberstein stond op, legde de hand op den schouder van den dokter en zeide langzaam, met een vriendelijk, plechtig, maar ietwat geheimzinnig lachje »Mon kan het licht beproeven, beste Riegler. De menschen zijn zoo verschillend. Sommigen kunnen het naast bij de hand liggende, het werkelijk be staande niet grijpenhet ontsnapt hun als de lucht. Anderen bezitten een zekere magnetische gevoeligheid in de handen, zij strekken ze uit naar luchtkasteelen en dwingen deze ijle vluchtige wezens al nader en nader te komen, een zekeren vorm aan te nemen, tastbaar te worden, zich te belichamen, tot ze als het ware in hunne handen groeien en wortel schieten en daar heeft men ze Hij had Riegler's hand gevat alsof deze ook een luchtkasteel was en hield haar in zijne ijzeren vuist gesloten. De dokter hield zich kalm en keek hem aan alsof hij erover peinsde hoe het mogelijk was, dat een mensch zulke spieren kan bezitten. Op dat oogenblik trad vorstin Raffaela uit de geopende deur van haar salon op het balkon, waarop het zwarte katje in een hoekje zat te spinnen. Zij had stemmen legging van den staat hunner zaken bewijzen kunnen, dat zij zich, ten gevolge van de verliezen in den laatst verloopen winter geleden, zonder tegemoetkoming van den Staat als verpachter niet kunnen staande houden, in dat in geen geval die tegemoetkoming zal bestaan en kwijtschelding van pacht. Baarland. De heer J. Priem, wethouder dezer gemeente, heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge een vaartuig is ge zonken, genaamd Jonge Willem, geladen met steen kolen en gevoerd door M. Gielbert van Dordrecht en dat krachtens de artikelen 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (St.bl. no. 151) op Maandag 7 dezer van Rijkswege maatregelen zullen worden genomen tot opruiming van genoemd vaartuig en zoo noodig van de lading. Bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal zal H. M. de Koningin-Regentes niet van Koningin Wilhelmina vergezeld zijn. Bij Koninklijk besluit is tot Voorzitter van de Eerste Ivamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd mr. A. Van Naam en van Eemnes, lid van die Kamer. Den 30n October a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Haffmans tot lid van do Tweede Kamer werd gekozen. Gisteren was het 60 jaar geleden, dat de luite- nant-genoraal P. G. J. Van der Schriek den eed van trouw als officier aflegde aan Koning en Vaderland. Het ontbrak niet aan blijken van sym pathie en belangstelling. De vorige minister van oorlog, generaal Bergansius, en de nieuw opgetreden minister van oorlog, de luitenant-kolonel Seyffardt, kwamen den jubilaris persoonlijk complimenteeren, terwijl voorts o. a. hunne opwachting maakten de apostolische inter nuntius, de deken van 's-Gravenhage, onderscheiden leden van de Staten-Generaal, enz. (N. R. Ct.) Aan de Haarl. Ct. wordt bericht j>Daar de heer Noord tzij het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Kampen niet aanvaardt, wordt in zijne plaats door velen genoemd de afgetreden Minister van Oorlog, generaal Bergan sius, een vooral in deze streken zeer populair man. Gedurende langen tijd was hij directeur der artil lerie-schietschool op de Oldebroeksche legerplaats en heeft zich toen door zijne welwillendheid vele vrienden verworven". Dat niet slechts staatslieden wel eens van meening veranderen, maar zelfs gansche volksstammen, althans gehoele provinciën en hertog dommen en nog wel na verloop van weinige jaren van inzichten wisselen, moet men, volgens de Artih. Ctafleiden uit hetgeen mr. N. H. Nyst onlangs mededeelde in zijn werk »De oude leer der handelsvrijheid en de nieuwe beschermingstheorie te onzent, getoetst aan wetenschap en ervaring." Hij geeft daarin de volgende historische herinnering. gehoord en om eenige afleiding te geven aan hare eigene gedachten kwam ze zien, wie daar beneden spraken. Naast haar goeden dokter Riegler bemerkte ze een vreemdeling, wiens voorname houding kaar aandacht trok door de tegenstelling met de eenigszins sukkelachtige en verlegen houding van den dokter. De beide heeren konden haar niet zien, want ze keerden haar den rug toe. De vreemdeling keerde langzaam naar zijne plaats aan het tafeltje terug en zette het gesprek voort. Zijn aangenaam stemgeluid trok haar aan en weldra ook, wat hij sprakzij bleef staan en luisterde. LuchtkasteelenIk too ver er mij dadelijk een voor den geest" zeide Paul opgewekt. Zij heeft ook een villa aan den voet van den Posilippo bij Napels, zegt geik wist het bovendien wel het is een van de schoonste uit die streek. Welnu, daar zit ik op een bruingeel gekleurde rots onder een palmboom. De zee ruischt vreedzaam en vrien delijk, het eiland Capri verrijst flauw in de verte en aan den anderen kant komt die ernstige mijnheer, de Vesuvius. Allerlei bloemen verspreiden hare geuren en van den straatweg klinkt het geluid van een guitaar of een mandoline ter begeleiding van het oude Santa Lucia." Ik gevoel mij eenzaam, ik verlang naar haar. Op eens raakt iemand zacht mijn schouder aanzij is het. Met koralen getooid als eene schoone, kleine waternimf staat ze daar. Lieve Eberstein", fluistert ze, »ik kan het niet langer verzwijgenik bemin u, ik wil uwe vrouw »Toen in 1862 de toenmalige Minister van Finan- ciënT Betz, in zijn aan de wetgevende macht inge diend wetsontwerp tot herziening van het tarief op den in-, uit- en doorvoer had opgenomen een fiscaal recht op tarwe van 1,50 per last van 2400 K.G., kwamen verschillende industriëelen, meestal uit Noord- Brabant, daartegen in verzet bij requesten aan de Tweede Kamer gericht, en wel op grond dat daar door het brood der arbeiders werd duurder gemaakt. Thans zijn de Tilburgscke fabrikanten van gevoelen, dat een invoerrecht, vijftigmaal grooter, en de daar uit te wachten staande evenredige broodduurte, noch voor den arbeider, noch voor de industrie eenige schadelijke gevolgen zal hebben Hetzelfde is toepasselijk op het bestuur der land- bouwmaatschappij in Limburg. In 1886 verklaarde zich gemeld bestuur in een officiëel rapport ten sterkste tegen de heffing van graanrechten, als na- deelig zelfs voor den landbouw. Doch ongeveer een jaar later zond datzelfde bestuur een adres aan de Regeering, waarbij de landbouwbescherming tot op beuring van den kwijnenden landbouw werd aanbe volen, en dringend verzocht zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het belasten der uitheemsche granen. »Wat was er in dien tusschentijd gebeurd? Een voudig ditde politieke partij, die in Limburg de meerderheid heeft, had zich voor de landbouwbe scherming verklaard." Met zekerheid kan de Standaard thans melden dat de poging dei4 handelsreizigers, om verbetering te krijgen in de nieuwe, voor hen zoo hoogst ongunstige regeling der abonnements-tarieven bij de Staatsspoorwegen, op weg is om tot een •goede oplossing te komen. De -commissie, aan wie de zaak in handen was gegeven, heeft nog eens de stoute schoenen aange trokken en zich aangemeld bij den directeur-generaal der Maatschappij. Met de meeste welwillendheid heeft de heer Cluij- senaer hen ontvangen en te woord gestaan, en het resultaat van een langdurig onderhoud is geweest, dat de directeur zich voor de zaak der reizigers gewonnen verklaarde. Er bestaat nu werkelijk kans, dat weer een verdeeling in een Noorder-, Centraal en Zuidernet zal worden ingevoerd, welke groepen dan naar omstandigheden zouden kunnen gecombi neerd worden. Wordt dit de uitkomst van de poging, dan komt aan den directeur-generaal een woord van lof toe, dat hij den flinken moed heeft op een beganen mis slag eerlijkweg terug te komen. En de mannen, wier belangen hier in het spel waren, zullen in die uitkomst het loon hebben voor de echt-Hollandsche vasthoudendheid, waarmee ze voor hun zaak hebben gepleit. In de Woensdag gehouden raadsvergadering te 's-Hertogenbosch was o. a. aan de orde de motie van den wethouder Van der Steen, volgens welke de Raad den wensch uitspreke, »dat de regeering met bekwamen spoed en bekwame middelen de ge meente ontlaste van den thans dienstdoenden com missaris van politie". Twee stukken waren thans nog ingekomenlo. Een adres, voorzien van 1290 handteekeningen van dezelfde strekking als de motie Van der Steenen 2o. een brief van den commis saris van politie, waarbij hij zich verdedigt tegen worden, wanneer gij het ook wensckt"." Gij zijt werkelijk krankzinnig!" zeide Riegler en wierp zich in een stoel. »Zou die man over mij spreken dacht Raffaela. Het scheen haar onmogelijk maar hoe kwam hij aan de wetenschap van die villa aan den Posilippo Zij zette zich voorzichtig op een stoeltje en ging voort met luisteren. »Of wel ze zegt niets", vervolgde Eberstein na een oogenblik zwijgens, maar ze neemt mij zwijgend bij de hand en geleidt mij in huis. Er staan een half dozijn divans langs de wanden. »Kijk eens zegt ze met haar zoetste stem, »ik heb eens gehoord, mijnheer Eberstein, wat uw ideaal van een gezelschap iseen half dozijn menschen, die elkander goed kennen, die goede vrienden zijn en die, ieder op een divan uitgestrekt, lekkeren wijn drinken en praten. Dichtbij is eene onzichtbare, meeslepende muziek, die hen langzaam doet insluimeren, naarmate de nacht voortschrijdt. Wanneer er een vermoeid wordt, behoeft hij niet op te staan, nuchter en vervelend goeden nacht te zeggen, zijn oveijas aan te trekken en naar huis te gaan: hij kan lekker indommelen; er komen twee slaven zwarte of blanke en dragen hem voorzichtig op zijn divan naar zijn kamer, want voor iederen gast is een slaapkamer gereed gemaakt. Zoo reist deze gelukkige sterveling van het genot des levens naar het genot van den slaap zonder eenigen prozaïschen overgangen na hem volgen éen voor éen de anderenDit ideaal van de beschuldigingen, in den laatsten tijd tegen hem uitgebracht. De motie-Van der Steen werd na eenige beraad slaging ingetrokken en vervangen door een motie van Jhr. mr. L. Van Meeuwen, waarbij verzocht werd, dat van regeeringswege een onderzoek zou worden ingesteld naar de beschuldigingen tegen den commissaris van politie ingebracht. Deze motie werd door den wethouder Van der Steen geamendeerd in dien zin, dat bij onderzoek bepaaldelijk gelet zou worden op de grieven der burgerij. De aldus gewijzigde motie, in stemming gebracht, werd verworpen. Alstoen werd in stemming gebracht eene motie van het lid mr. Alphons Van Rijckevorsel, strek kende, dat vanwege den Raad zou worden onder zocht, in hoever er gegronde bezwaren tegen den commissaris van politie bestaan. Deze motie werd aan genomen en een commissie van onderzoek benoemd. Gelukkig werd inmiddels de orde op straat niet van beteekenis verstoord. Mochten echter in de eerst volgende dagen onverhoopt nog wanordelijkheden voorkomen, dan zou, naar van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, het plan bestaan de aanstaande kermis niet te doen doorgaan. Het zingen op straat bepaalt zich echter in de laatste dagen tot hoogstens een twintigtal kwajongens. Volwassenen namen er niet aan deel. Ongeveer te half 12 uur was de stad Woensdagavond volkomen rustig. Nog schrijft men aan het IIbi. De proclamatie, die samenscholingen van meer dan drie personen verbiedt, werd niet geëerbiedigd en troepen van honderden trokken langs den weg, de voor den commissaris van politie beleedigende liede ren zingende, waartusschen voor en na uitroepen van aan zijn adres gerichte scheldwoorden, te laag om hier te worden wedergegeven. Op sommige plaatsen werden weder straatlantaarns verbrijzeld en ruiten ingeworpen. Verschillende baldadigen werden gearresteerd. Dit onverkwikkelijke schouwspel bood onze stad voor de zooveelste maal sedert de laatste zes weken hedenavond weder tot ruim elf uur, toen de inspec teur van politie, de heer Vossenaar, vergezeld van politieagenten en eenige maréchaussées, het volk, na herhaalde sommatiën, uiteen en naar huis dreef. Moge het nu gevallen raadsbesluit er toe leiden, dat aan deze treurige toestanden weldra een einde kome Is dit ongetwijfeld de wensch van alle weldenken- den, zeker toch zal het in te stellen onderzoek nog wel eenigen tijd vorderen, en mocht het waarheid zijn, wat men algemeen vertelt, dat de commissaris van politie geen gebruik willende maken van een hem door onzen geachten burgemeester aangeboden en aangeraden verlof beslist hier wil blijven, ook gedurende de ophanden zijnde kermisdagen, dan staat het te vreezen, dat de besliste en onuitwisch- bare wrevel van de burgerij tegen dien commissaris in die dagen zich nog sterker dan tot dusverre zal teekenen en bloedige tooneelen daarvan het onver mijdelijk gevolg zullen zijn. Tot bijna middernacht was de burgemeester met den procureur-generaal, den substituut-officier van justitie en den majoor der koninklijke maréchaussée aan het centraal-bureau van politie nog in confe rentie. u, mijn beste Eberstein, is nog nooit tot werkelijk heid gebracht, omdat nog geene vrouw zoo poëtisch was, of zoo gastvrij of u zoo beminde. Heden, bij mij zult ge het beleven en daaruit zult ge zien hoe lief ik u heb." Raffaela glimlachte. »Wie zou die dwaze droomer zijn?" dacht ze. »Gij bezit ten minste fantasie, dat moot ik be kennen", zeide dokter Riegler. »Ik raad u echter u in acht te nemen, want wanneer mijne trotsche meesteres ooit mocht bemerken, hoe gij haar tot het middelpunt uwer droombeelden neemt »Zij spreken werkelijk over mijdacht Raffaela verrast en ontstemd. Zij stond op. Paul Eberstein lachte. »Maak u maar niet onge rust, Ernst. Bovendien heb ik u nog niet gezegd, dat uwe half Duitsche, half Italiaansche prinses niet zoo geheel en al eene vreemde voor mij is. Welis waar had ik nog niet de eer haar gelaat te zien maar den Duitschen graaf, haar overleden vader, heb ik zeer goed gekend »Gij?" vroeg Riegler verbaasd. Dezen mensch?" dacht Raffaela. Van verbazing maakte zij eene beweging, die haar kleed deed ritselen. »Ja" antwoordde Eberstein; »wij waren vrienden en ik heb haar nog het een en ander medetedeelen Op dat oogenblik hoorde hij het ritselen op het balkonhij wendde het hoofd om en zag Raffaela staan. Ook Riegler keek op en toen hij haar zag nam hij verschrikt den hoed af. De vorstin bloosde»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1