een groot deel van het departement van waterstaat, liandel en nijverheid geschieden. Naar men voorts mededeelt, moet de minister van financiën ook zijn opgetreden met het ernstige voor nemen om eene comptabiliteitswet voor Nederland tot stand te brengen. Te Utrecht is aan de raadsleden presentiegeld toegekend, ten bedrage van 1,50 voor elke zitting. Daarbij is de naar wij meenen gebruikelijke bepaling gemaakt, dat het presentiegeld slechts wordt toegekend aan hen, die bij den aanvang der zitting tegenwoordig zijn, d. i. die de presentielijst teekenen, waardoor officiëel hunne tegenwoordigheid is gecon stateerd. Althans dit komt ons voor de strekking dier voorwaarde te zijn. De Standaard weet er eene andere strekking aan te geven, die geen eer doet aan hem, bij wien dit denkbeeld opkwam. Het blad schrijft »In Utrecht zal nu het fraais vertoond worden, dat de ht'emi-raadsleden minstens een kwartier over hun tijd ter vergadering zullen komenwat dan natuurlijk chique gaat staan. En het eenige werkman- raadslid zal dien tijd ten aanschouwen van het publiek op zijn raadszetel moeten paradeeren voor z'n lieve geld »Zoo sollen de liberale heeren met de werklieden, over wier belangen zjj altijd den mond vol hebben." In den bijbel van de Standaard zal waarschijnlijk staan »de liefde verdenkt alle dingen." (Arnh. Ct) Door den M. v. O. is thans definitief beslist dat de 5 cadetten der kon. rail. academie, die met gunstig gevolg het officiers-examen aflegden, doch niet tot dien rang werden benoemd omdat zij gedegradeerd waren, met 1 September weder ter beschikking zullen zijn van den gouverneur der aca demie, die tevens gemachtigd is om, nadat zij weder in den graad van sergeant zijn hersteld, hen, zoo lang zij geen voldoende bewijzen leveren van hunne positie te begrijpen, niet voor benoeming tot 2en luitenant voor te dragen. Dertienhonderd ingezetenen van VHertogen- bosch hebben adressen geteekend aan den Raad, aan de Regeering en aan de Tweede Kamer, met het doel om het ontslag van den commissaris van po litie, den heer Van Goor aldaar, te bewerken. Men seint uit Paramaribo aan liet Vaderland dat het bestuur van I)e Volksbode gearresteerd is, beschuldigd van opruiing tot het Mei-oproer. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Noord-Brabant aan do N. R. Ct: Nu Augustus verstreken is en dus de grootste groeikracht is verdwenen, is het thans zeker dat de beetworteloogst dit jaar een zeer gering beschot zal opleveren. Volgens ingekomen berichten bij de suikerfabrikanten van de verschillende agenten uit geheel ons land is de bladontwikkeling overal sterk, doch de knol bijzonder klein en kort en voorzien van veel vertakkingen. Niettegenstaande zelfs in vele streken een misgewas wordt verwacht, zal men toch met het rooien niet zoo lang wachten als an dere jaren, daar men verleden jaar met het rooien wegens de vorst veel moeilijkheden heeft onder vonden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Ned. Herv. gemeente te Zieriksee is beroepen ds. G. B. Fijnvandraat, te Niewerkerk. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. S. L. Van Stein Callenfels, te Heerde. Ds. J. Ossewaarde te Sluis staat op het drietal naar Rotterdam. Na gehouden herexamen zijn aan de H. B. S. alhier bevorderd Tot de 5e kl.H. De Witt Hamer, P. J. Spruijt tot de 4e kl. J. A. Sturm tot de 3e kl. J. Fuijk- schottot de 2e kl. J. Mulock Houwertot de 1ste kl. A. W. Huijse. Tot de lessen der le klasse zijn voorts toegelaten G. R. Fopma en C. Kloosterman, beiden van Bieze- linge. In ons vorig no. stond, dat toegelaten was tot de lessen der voorbereidingsklasse C. M. De Wilde van Wemeldinge, d. m. z. C. M. De Blinde. Do lessen aan school E (meisjesschool) alhier zijn heden begonnen met 45 leerlingen. Bij de op gisteren gehouden herexamens van het gymnasium te Middelburg is tot de 3e klasse toegelaten H. D. de Witt Hamer. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van gisteren werd tot onderwijzeres op eene jaarwedde van ƒ500 uit het volgend drietalde dames P. J. H. Wynne, H. C. J. P. Esink en T. Siebenga, allen van Middelburg, eerstgenoemde met algemeene stem men gekozen. In het geheel hadden zich zes sollici tanten aangemeld. Van den Bond van Ned. Onderwijzers is ook een afdeeling opgericht te Tolen. Rechtszaken. De arrond.-rechtb. te Middelburg veroordeelde gisteren wegens diefstalG. B., 31 j., te Krabben- dijke, thans te Middelburg gedetineerd, tot 1 jaar gev.straf, met mindering van den door hem in ver zekerde bewaring doorgebracliten tijd. Vrijgesproken werdC. F., 37 j., te Biezelinge, beklaagd van diefstal. OPENBARE VERGADERING t VAN DEN RAAD der e m e e n t e OOES, op DINSDAG don 1 SEPTEMBER 1891, des voormiddags te 9 lj2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren S. De Meulemeester en C. L. M. Lambrechtsen, beiden met kennisgevingeene vacature. I. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den Secretaris, de herkozen raadsleden, die zich elders in het gebouw bevinden, binnen te leiden. De heeren J. J. Ocktman, B. Van Asperen Ver- venne, G. H.-Kakebeeke en M. De Jonge Jz. leggen achtereenvolgens de vereischte eeden af, worden met hunne herbenoeming geluk gewenscht en nemen zitting. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen: a. dat de beschoeiing enz. aan de voormalige los- en laadplaats van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. voor bare rekening is hersteld en in orde gebracht, en bet onderhoud nu voortaan voor rekening dei- gemeente komt; b. dat de heer D. Hildernisse, behalve het in de vorige vergadering aangekondigde voorstel tot gratis onderwijs voor on vermogenden aan de Burger Avond school, nog heeft ingediend een voorstel tot invoering van het onderwijs in het Fransch aan school A, welke beide voorstellen zijn gezonden naar de be trokken commission om advies; c. dat de onderwijzer H. Schouwenburg bij het jongste examen de hoofdakte beeft verworven en dus over het 4e kwartaal in het genot van de ver hoogde jaarwedde wordt gestold; d. dat van K. Van Veen en P. W. Den Boer zijn ontvangen reclames tegen hunnen aanslag in den H. O., die tegelijk mot de anderen zullen be handeld worden. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Berichten van de heeren S. De Moulemeester en J. P. S. Jonquière, dat zij, de eerste wegens ziekte, de laatste wegens vertrek, ontslag nemen als lid van den Raad, zijnde do verkiezing, ter hunner vervanging, bepaald op Dinsdag den 6 October a. s. Elk van de heeren wordt bij monde van den Voor zitter een woord van dank toegedacht, voor hetgeen zij in het belang der gemeente gedaan en besloten hebben. b. Goedkeuring der rekening van de kosten dei- Schutterij over 1890 en van het eerste suppletoir kohier over 1891. c. Bericht van den benoemden leeraar in het Duitseh A. H. Günther, dat bij den 1 September zijne betrekking zal aanvaarden. d. Verslagen van de scheepvaartbeweging, en van de gemeenten Utrecht, Leiden en Dordrecht, die in de boekerij zijn geplaatst. IV. De heer J. J. Ochtman wordt achtereenvol gens, telkens met 9 stemmen, benoemd tot Wethou der en tot Ambt. van den Burg. Stand. Bij de eerste benoeming was óene stem uitgebracht op den heer G. Van der Hoek, bij de laatste was éen briefje in blanco. De Voorzitter feliciteert den Raad, den heer Ocht man en het college van dagelijksch bestuur met deze herbenoeming en acht bet onnoodig, na zoovele jaren van samenwerking, te herhalen, dat hij met groote ingenomenheid den uitslag der stemming beeft ge constateerd. De beer Ochtman dankt voor bet in hem gesteld vertrouwen en verklaart zich bereid de betrekking te aanvaarden. V. Aan de orde is bet verzoek van A. R. Breet- velt c. s. om afstand van plus-minus 330 Centiaren grond naast de Ambachtschool aan den Westwal tot het bouwen eener kerk voor de Doopsgezinde gemeente, tegen den prijs van 2 per Centiare. Een voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek onder eenige gestelde voorwaarden wordt, met het gunstig advies der financiöele commissie, gelezen. De heer Kakebeeke vraagt, waarom de kerk niet gebouwd wordt in de rooilijn van de Ambachtschool Hij is van oordeel, dat bij verdere bebouwing van den wal, het zeer wanstaltig zal zijn, als de kerk zooveel vooruitstaat. De Voorzitter zegt, dit gevoelen niet te deelen. Behalve dat het nog altijd onzeker blijft, of wel aan den wal zal worden gebouwd, wordt het gezicht op de kerk gemaskeerd door bet houtgewas, en is de wanstand op bet terrein niet te bemerken. De lieer Ochtman geeft te kennen, dat bij hem in den beginne het bezwaar van den heer Kakebeeke ook zeer heeft gewogen, maar behalve de reden, dooi den Voorzitter opgegeven, heeft ook gegolden de zooveel hoogere koopsom, die zou moeten worden betaald. Spr. heeft het nog eens vluchtig nagemeten, maar de koopsom zou stellig 200 hooger komen, en de koopers zouden den meerderen grond slechts als plein kunnen bezigen. De heer Hildernisse verklaart het gevoelen van den beer Kakebeeke te zijn toegedaan, en liever wat minder aan koopsom willen ontvangen, dan buiten de rooilijn van de Ambachtsschool te laten bouwen. De heer Den Boer zou geen minder bedrag als koopsom van grond willen bedingen. Na nog eenige discussie wordt bet voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht. De heeren Den Boer, Ramondt, Quist, Ochtman en Van Asperen Vervenne stemmen voor, de heeren Van der Hoek, Hildernisse, De Jonge Mulock Houwer, De Jonge en Kakebeeke tegen, zoodat de stemmen staken en de beslissing tot de volgende vergadering wordt aangehouden. VI. Op een verzoek van het Gasthuisbestuur om machtiging tot eene nadere wijziging van de begrooting der instelling voor 1890, wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming gunstig beschikt. VII. Wordt aan de orde gesteld een adres van M. W. Harinck om verlenging van erfpacht van den grond der petroleum-bergplaats aan de westzijde der haven, en wordt het verzoek, op voorstel van B. en W., overeenkomstig het advies der fin. comm. (zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming) inge willigd. VIII. De begrooting der kosten van de Schutterij voor 1892 wordt voorloopig vastgesteld, met eene bijdrage van de gemeente ad 497,38. IX. Door B. en W. wordt de begrooting der gemeente-ontvangsten en uitgaven voor 1892 aange boden bedragende in totaal eene som van 100336,45, met een H. O. van 25000. X. De beex Den Boer maakt het dag. bestuur opmerkzaam op vier boomen in de Voorstad, die stervende zijn. De Voorzitter zegt, dat reeds een onderzoek door B. en W. is gelast, en nog vóór de behandeling der begrooting een voorstel omtrent die boomen den Raad zal bereiken. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. Gemengde Berichten. Kruiiiiiigen. Gedurende de maand Augustus 1891 zijn door de telefoon alhier ontvangen 46, en verzonden 59 berichten, totaal behandeld 105. Gisteren liep op de werf van de Kon. Maatsch. »De Schelde" te Vlissingen met het beste gevolg van stapel de voor rekening van de provincie Zeeland gebouwde stalen raderboot Zeeuwsch-Vlaanderen", bestemd voor den dienst op de Wester Scbelde. De machine van het oxylleerde type, alsmede de stalen stoomketel worden mede op de fabriek »De Schelde" vervaardigd. Zaterdagochtend jl. is het 9jarig meisje van den reiziger H. te Sneek doodelijk getroffen door een slag van een molenwiek. Te Amsterdam viel een dienstmeisje van het dak, waarop zij bezig was turfmolm uit de goot te vegen. Haar val werd gebroken, doordat zij eerst op het balkon viel. Zij kwam echter nog zoodanig op straat neer, dat haar gezicht geheel verminkt en de tong bijna doorgebeten was. Het meisje werd, na verbonden te zijn, in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Vrijdagochtend waren twee personen aan de Postbrug onder Sassenheim aan het visschen, toen een hunner aan zijnen hengel een gouden horloge ketting ophaalde. De verwondering daarover werd gevolgd door schrik, toen bijna op hetzelfde oogon- blik het lijk van eenen man naar boven kwam. Nadat de politie met de zaak in kennis was gesteld, werd dat lijk naar de drenkelingenloods overgebracht. Vreemd is echter het verschijnsel, dat de achter panden van de jas gemist werden, terwijl neus en aangezicht beschadigd zijn. Hoewel in deze kan ge dacht worden, dat het lijk in aanraking is geweest met de ter plaatse varende Noordwijksche stoom boot, is het op last der Haagsche politie ter ge rechtelijke schouwing naar Leiden overgebracht. Het lijk is nog niet herkend. Zondagavond reden te ongeveer half negen twee heeren, ambtenaren te Zutphen, eene dame, de verloofde van een der heeren, benevens een koet sier, in een victoria van Ellekom naar de Steeg. Aan den Ellekoraschen tol gekomen bij de Middach- ter-allee was die gesloten en zij schenen geen tijd te hebben oin te wachten, totdat deze geopend werd en men reed door den tol van den stoomtram niettegenstaande zij gewaarschuwd werden dit niet te doen, daar een tram in aantocht was. Het gevolg van hunne roekeloosheid bleef niet uit. Nauwelijks waren zij tusschen het tolhuis en den tolboom of de tram kwam aangereden en, hoewel de machinist al het mogelijke deed om den trein te stoppen, was een botsing onvermijdelijk. Wat zij, die in de nabij heid waren, toen te zien kregen, laat zich niet be schrijven. Een der heeren bleef op de plaats dood, terwijl de dame, die met veel moeite van tusschen de stukken van het rijtuig werd gehaald, eveneens na eenige oogenblikken onder de hevigste pijnen bezweek. De tweede heer brak een zijner beenen en werd bovendien zwaar gekneusd aan hoofd en han den. Hij werd in de naast het tolhuis gelegen woning opgenomen en des nachts naar het Ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar het been zou worden gezet. Men hoopt hem in het leven te behouden. De beide lijken werden naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats te Dieren gebracht. De koetsier kwam er met eenige lichte kneuzingen af, terwijl het paard, dat reeds buiten de rails was,op hol sloeg en aan de Steeg werd gegrepen. De vrouw van den straatwerker L., aan het Haagsche Schouw (gem. Voorschoten), die reeds twee maal een tweeling het leven schonk, verblijdde op Koningins verjaardag haren echtgenoot met de ge boorte van drie flinke jongens. In 4 jaar tijds werd dit echtpaar met 7 kinderen gezegend. Het getal hunner kinderen bedraagt thans 11. De Noordbrabantsche commissie tot leniging van de hagelramp heeft bij adres aan de Regentes machtiging gevraagd tot het doen houden eener al gemeene inzameling van gelden in Nederland. Tot ondersteuning van haar verzoek vermeldt de commissie, dat de voorloopig geraamde schade ruim ƒ300,000 bedraagt, terwijl in de provincie nog slechts ƒ16,000 is bijeengebracht. In de vorige week kwam in een der voor naamste hotels te 's-Hage een vreemdeling aan, die zich in het kotelregister inschreef als de Italiaansckc prins Guilio Ruspoli, neef van Z. M. den Koning van Italië. De prins handelde zooals van een vorst was te verwachten, maakte goede verteringen, in formeerde naar hooggeplaatste landgenooten in de stad, en bestelde een diner of déjeuner voor eenige diplomaten, die Z. H. aan zijrfe tafel zou ontvangen. Na eenige dagen in het hotel goeden sier gemaakt te hebben, ging de prins op zekeren morgen uit en is sedert nog niet teruggekomen om de hooge hotel-rekening te betalen. Deze geenszins vorstelijke houding wekte argwaan. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van den bijstand der politie, en dit bracht aan het licht dat de gewaande hoogheid, die zoowel door het vloeiend spreken van verschillende talen, zijn uiterst deftig voorkomen als elegante kleeding alle al lures van een prins aangenomen had, niemand anders was dan een Engelsehe hotelbediende, die waarschijn lijk in de groote Euvopeesche hotels, waar hij zijne ne derige bediening uitoefende, eene bijzondere studie beeft gemaakt van de gedragingen en manieren van prinsen en andere logeergasten uit de groote wereld. Door de Haagsche politie wordt de aanhouding vau Zijne Hoogheid verzocht, ter zake van oplichting. Gisteravond opende majoor French van het Leger des Heils" in eene openbare bijeenkomst de Toevlucht voor dakloozen" te Amsterdam. Het Leger beoogt met zijne Toevlucht" zoowel 's zomers als 's winters aan hen, die zonder dak zijn, eene schuilplaats aan te bieden en hun daarbij tevens eenigen arbeid te verschaffen. Tot dit doel werd een perceel in de Haarlemmei- Houttuinen ingericht, zooveel mogelijk naar het model der in Engeland reeds gevestigde soortgelijke instel lingen. Gelykvloers vindt men eene gezelschapskamer (het eenige lokaal in het gebouw waar gerookt mag worden), de eetzaal, waar de wanden met sterk sprekende kleuren zijn geverfd, eene overdekte ge legenheid, waar de verpleegden zich kunnen reinigen, en de keuken, waar voor ongeveer 100 man tegelijk gekookt zal kunnen worden. Op de eerste verdieping is aan de straatzijde de woning van kapitein Duitz Wesseling eu de zijnen gevestigd, terwijl daarachter de zaal voor de avondbijeenkomsten bestemd, gelegen is. Ook hier prijken do wanden met levendige kleuren en eenige spreuken. De 2de verdieping is tot slaap zaal ingericht. Reeds zijn daar 28 ijzeren kribben met zeildoek bespannen aanwezig. Deze zaal zal steeds op dezelfdo temperatuur worden gehouden. Zij, die reeds gedurende eenigen tijd van de instelling ge bruik maken, krijgen een kastje in bruikleen, waar van er eenige op dezelfde zaal zijn getimmerd. In de slaapzaal kunnen 40 kribben geplaatst worden mocht echter een grooter aantal slaapplaatsen noodig blijken te zijn, dan zal de eetzaal daartoe des nachts dienen. De prijs voor nachtlogies, koffie en brood is gezamenlijk op 20 cent bepaalddeze som kunnen de verpleegden in de werkplaats, die tegenover bet gebouw op een pakhuiszolder is gevestigd, met het maken der bekende bosjes hout verdienen. In de eetzaal zal buitendien nog een buffet worden geplaatst, waar verschillende dranken tegen uiterst lagen prijs verkrijgbaar zullen zijn. De Toevlucht" werd door de eerste verpleegden zei ven ingericht, verbouwd, betimmerd en geschilderd. Reeds zijn op de werkplaats van bet leger verschillende huishoudelijke artikelen in aanmaak, die door parti culieren werden besteld, terwijl bet venten met de bosjes hout de verwachting van den kapitein verre heeft overtroffen. De firma Visser en Lindeman schonk der nieuwe instelling twee badkuipen met verwarmingstoestel, die in een afzonderlijk kamertje in het achterhuis zijn geplaatst. (N. R. Ct.J stoep stond als een lief vogeltje, dat zit te droo- men zag ze er zoo aardig uit. Zoo iemand zou ik uit medelijden kunnen trouwen." De dokter keek hem met open mond aan en zijn stok viel hem uit de hand. Toen wierp hij een angstigen blik om zich heen en naar het balkon. »Ik smeek u om Godswil, mensch, zeg dat niet zoo luid. Het is immers de zotste brutaliteit, die ooit gehoord is Brutalit fit, waarom »Paul Eberstein en de vorstin RaffaelaWelk een inval l" »Gij beleedigt mjj" antwoordde Paul op gemoede- lijken toon. »Let eens op vriendje" zeide bij, zijne weelderige bruine haren schuddend en met klimmend genoegen het denkbeeld overwegende. »Ik dacht in het geheel niet aan trouwen, maar uit beleedigden trots ga ik op den inval voort en dan houd ik niet op vóór ik mijn doel heb bereiktBoven dien passen we volstrekt niet slecht bij elka&rzij behoort niet meer tot de piepjongen, ik ook niet. Haar eerste man was een beminnelijk, droefgeestig nietsdoener, zooals ge zegt, en met hem was zij niet gelukkigik ben een beminnelijk, opgewekt, werk zaam mensch, met mij zou ze derhalve vermoedelijk wel gelukkig zjjn. Zij heeft vermogen, ik ook »Hoe is het mogelijk met zoo iets te spotten!" zeide Riegler beleedigd met verheffing van stem. Spotten Volstrekt niet. Ik begin er reeds van te droomen en daarmede begint altijd alles, wat men onderneemt. Toen ik voor de eerste maal op mijn dakkamertje zat te droomen hoe ik door werken, studecren, reizen en dwaze ondernemingen opklim men, onafhankelijk worden en voor mijn vaderland en raijzelven roem inoogsten zou, was ik even ver van mijn doel af als thans van uwe engel en toch heb ik het bereikt." »Nu ja, ge hebt veel gedaan, dat geef ik toe" antwoordde de dokter, die zijn van gezondheid en kracht blak enden, knappen en geestigen vriend met oprechte bewondering aanstaarde. »Gij zijt or juist de persoon voor, en ge hebt een heel anderen levens loop gehad dan ik. Gij zijt bij de Indiërs en de Chineezen geweest en de hemel weet waar al meer, ge hebt beroemde ontdekkingen gedaan, ge hebt u in de gewaagdste ondernemingen gestoken x>Die altijd gelukkig uitliepen Waart bijna eens met een zwarte eilandenkoningin getrouwd Ja, dat is waar maar gelukkig wilde zij alleen, en ik zocht een goed heenkomen." »Dat is alles goed en wel. Nu zijt ge, naar ik hoor, weör mooi op weg om in Duitschland een politiek partijleider te worden Paul Eberstein lachte. »En ook daarbij hoop ik niet in het zand te bijten, ofschoon dat iemand meer aanpakt dan al die natuuronderzoekingen, al die wilde koninginnen en al die even wilde onder nemingen. Kijk mij eens aanzie ik er niet gezond uit En toch durf ik beweren, dat ik gestreden heb als de bestemaar ik deed het altijd met lust En ik heb een gevoel alsof ik nog heel andere plannen zou kunnen bouwen en uitvoeren." »Maar geen luchtkasteelen, zeker!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2