1891. N°. 104 Donderdag 3 September. 78sle jaargang. Wellioiuler e» Ambtenaar van den Burgelijken Stand C O L LEC T E Burger-Avondschool. FEUILLETON. Zij wil leven. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dagr der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvingen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESGHE C01KWT. 8)6-: kegrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het jaar 1892 is aan den gemeenteraad, in zijne openbare ver gadering van heden, aangeboden en op da secrutaiie neerge'egd, alwaar zij tot en met den 16 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosteu verkrijgbaar gesteld worden, Goes, den 1 September 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. IIAMER. I)e Secretaris, H A R T M A N. In de vergadering van drn gemeenteraad, gisteren gehouden, is de lieer J J OCtiTMAN herbenoemd als Goes, den 2 September 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris. >1 A R T M A N. Tot onder'teiining vau de behoeftigen on Ier hen, die ge rechtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille zal door de Vereeniging «Tiouw nnu Koning en Vaderland" een fonds worden in het leven geroepen. Om dit doel te be reixeu is vergunning verleend tot het honden eener door het gebeele Rijk. Di leden der districts commissie van het fonds tot ondersteuning van den gewnpenden dienst hebben zich voor deze gemente tot het houden dier collecte bereid verklaard en als dag daarvoor bepaald Donderdag den 3 September a. s. Met verwijzing naar de aaug'p'nkte biljetten van het hoofd bestuur der bovenvermelde veresaig-ng worden de iugezeteneu ultjrenoodigd tot het geven ee-er ruime bijdrage. Goes, deu 2 September 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, II A 11 T M A N. Het ToelatingR.exainen voor de Burger-Avondschool zal dit jaar plaatshebben op Maandag den 7 September a s., des vo-iriniddags te 9 uren, in het gebouw der school, terwijl de lessen zullen aanvangen op Maandag den 14 September. Goes, den 2 Sqitembtr 1891. Burgemeester en Wethouders van Goe», J. G. d W HAMER De Secretaris, II A R T M A N. »Geen katholiek in het Kabinet is iets ongewoons", schrijft mr. Haffmans in het Venl. Weehbl. »In den regel wordt er in de ministeries een plaatsje aan de »Roomschen" gegund. Deze reis mocht men dit te meer verwachten, omdat de ka tholieken in sommige districten bij de stembus de liberalen aan de zegepraal hadden geholpen. Erken telijkheid scheen te vorderen, dat bij de samenstelling 6) Uit het Duitsch van Adolf Wilb randt. III. Wanneer men van den straatweg den tuin betrad lag er een grasperk vóór het slot met zijn groot terrasvormig balkon boven den hoofdingang. Dr. Riegler, de secretaris en bibliothecaris van vorstin Ratfaela, kwam juist met zijn gast, dien hij te Salz burg bad afgehaald, voorbij het grasperk, toen Raf- faela het huis binnentrad. Riegler, de jonge dweep zieke dichter, keek haar als altijd vol bewondering nade ander, een slanke, veerkrachtige figuur en geheel een man van de wereld, bemerkte dit en glimlachte. »Wie was dat?" vroeg hij. »Dat is mijne vorstin", antwoordde Riegler,vorstin Ratfaela." »Uwe vorstin Mijne meesteres, Paul, mijne beschermster", zeide Riegler, dankbaar en eerbiedig glimlachende. »Hebt ge haar goed gezien »Nu, zooals men iemand ziet, die ons den rug toekeert. Wat ik van haar zag, beviel me wel." Riegler stond stil en legde de hand op den arm van zijn vriend. Blijf een poosje te Salzburg, Paul, en kom dagelijks hierheen. Ge zult haar dan leeren kennen en alles, alles zal u aan haar bevallen, daarop van het Kabinet de r.-katholieken niet vergeten werden. En toch is dit gebeurd. Zijn wij daarom boos V Integendeel, blij als de engelen, 't Is een van de voornaamste redenen, waarom ons de oplossing dei- crisis zoo goed bevalt. Vooral in een liberaal minis terie mag in het belang der r.-kathol. geen roomsebe zitting hebben. De ondervinding heeft geleerd, dat zulks allernoodlottigst is. Het ligt ook in den aard der zaak. Bedenk slechts. Met een r.-katholiek in het Ka binet op te nemen, doet men allen r.-katholieken in deu lande een genoegen. Dit verbeeldt men zich althans en pretendeert nu, dat de r.-katholieken zich met dit blijk van welwillendheid tevreden zullen stellen, 't Is eene manier om zich van de r.-katho lieken af te maken. Zouden deze het hart hebben iets te vragen, men zou hen te gemoet voeren »Gij zijt ook nooit voldaan. Een geloofsgenoot in het Kabinet te hebben moest U genoeg zijn." En die geloofsgenoot in het Kabinet is natuurlijk met zijn benoeming hoog vereerd en geen haar op zijn hoofd dat er om denkt, in den ministerraad de belangen der katholieken voor te staan of op de vervulling hunner wenschen aan te dringen. Hij is de devotie zelve voor zijn collega's en zegt op alles ja en amen. Het gevolg is dat er verder geen notitie van ons wordt genomen. En bleef het nog hierbijMaar neen, dikwijls wordt die katholiek in het Kabinet te werk gesteld om maatregelen te nemen en wetten door te drijven, die voor de r.-katholieken hoogst grievend zijn. Klagen deze daarom, het heet: >Uw geloofsgenoot heeft het gedaan." Wij beweren niet, dat dit Kabinet iets voor de katholieken zal doen. Maar had het daar plan op, dan zou dit veel beter gaan nu er geen katholiek in zit, dan wanneer dit wel het geval was. De roomscheu kunuen bij geen mogelijkheid een Kabinet beheerschen waar zij buiten zijn. Dus wanneer dit Kabinet iets zou doen dat den r.-katholieken aange naam ware, het gewone verwijt ware niet te vreezen, dat men voor roomschen invloed zwichtte. De daad wave alleen toe te schrijven aan de overtuiging der Regeering, dat recht en billijkheid zulks eischte. Zietdaar waarom het beter is, geen roomsch- katholiek in het Kabinet te hebben. Een natuur lijke voorspraak, die niet durft kikken, doet meer kwaad dan goed. Dit begrijpt een kind. En toch denkt de Standaard, dat de fractie Bahlraann" (zoo noemt dr. Kuyper de dissidenten) treurt, dat er geen katholiek in het nieuwe Miuisterie zit. Hoe onnoozel GOES, 2 September 1891. Door de vereeniging »Prinses Wil helm i n a" alhier werd Maandagmorgen het vol gende telegram verzonden »Aan H. M. Koningin Wilhelmina, 't Loo. De Prinses-Wilhelmina-Vereeniging" biedt Uwe Majesteit hare beste gelukwenschen aan. (get.) Het Bestuur." Daarna werd het navolgende antwoord ontvangen »Bestuur »Prinses-Wilhelmina-Vereeniging", Goes. geef ik u mijn woord De ander antwoordde niet. Hij liep voort en bekeek het oude, grijze gebouw, dat daar in de schaduw der hooge boomen lag. Ook het grootje balkon was thans beschaduwdeen zwart katje met hagelwitte pootjes, alsof het zijne handschoenen had aangetrokken voor eene kattenbruilott, wandelde over het hek. Anders was er geen levend wezen te zien en er heerschte eene diepe stilte, die op den onin gewijde den indruk teweegbracht alsof er volkomen vrede en geluk in die woning heerschten. Niet ver van de hoofddeur stonden eenige ijzeren tuinstoelen en een tafeltjedaar namen de beide vrienden plaats. »Dus onder dit dak en in dezen tuin beleeft gij als voorlezer van een aardig prinsesje gelukkige dagen »Zeg niet: als voorlezer, Paul" viel Riegler hem met gedempte stem in de redenoem het zooals ge wiltgeestelijke raadsman, levenwekkend element Ik mag van geluk sprekenik ben zeer tevreden. Vroeger waart gij mijn weldoener, thans is zij bet Als een arm Duitsch dokter stond ik op straat; toen belastte men mij ermede vorstin Ratfaela met de geschiedenis der wijsbegeerte bekend te maken daarmede begon bet. Eerst kwam ik iederen dag hier en gaf mijne lessentoen scheen ik te be vallen, althans men nam mij in dit huis op als biblio thecaris, als voorlezer, als opwekkingsmiddel voor den geest noom het, zooals ge wilt. Het gaat mij goed, zeer goed". Hij sloeg afentoe met zijn dun wandelstokje tegen don poot, van de tafel en keelt zijn vriend verlegen lachend aan. »Zij is een heraelsch Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U den bijzonderen dank der Koningin over te brengen. Adjudant van Dienst, (get.) Veeckens." Kloeting-e. De verjaardag onzer jonge Koningin is hier Maandag recht feestelijk gevierd. De schooljeugd, begeleid door hare onderwijzers, trok in feestgewaad met oranje, vlaggen en wimpels door het dorp en vervulde de lucht met haar vroolijk gejuich. Voor het huis des burgemeesters zong zij eenige feestliederen. Daarna werd zij in de eenvoudig maar smaakvol versierde school vanwege een paar der aanzienlijksten dezer gemeenten onthaald op gebak en chocolade. Ook ontvingen de kinderen een souvenir aan dezen dag, bestaande uit de welgelij kende portretten van de jonge Koningin en hare moeder en een toepasselijk feestlied. Ook de kinderen der bewaarschool werden door dezelfde milde gevers onthaald. Eenige ingezetenen der gemeente gaven door hunne aanwezigheid in beide scholen een gewaardeerd bewijs hunner belang stelling en verhoogden daardoor de feestvreugde der kinderen. Reeds vroegtijdig wapperden Maandag te Apel doorn en op het Loo de vlaggen, en zag men ieder, groot en klein, met oranje getooid, terwijl enkele inwoners hunne winkel-étalages keurig versierden en andere op hun stoep een pyrnmide van bloemen en planten plaatsten. Ten paleize werd druk geteekend in de daarvoor bestemde felicitatie-registers. Tal van bloemen werden der Koningin aan geboden. Van H.D. moeder ontving H.M. o. a. eene fraaie sjees, benevens de zweep, welke H.D. vader als kroon prins in gebruik had. Verder ontving H. M. een door prof. C. Dake geëtst portret Harer Moeder. De groothertog van Weimar schonk Haar een zilveren scheepje. Van vele corporatiën ontving Zij bloemgeschenken. Het fraaie weder begunstigde de feestelijkheden zeer. De spelen hadden onder groote belangstelling plaats. Vele vreemdelingen waren reeds vroegtijdig te Apeldoorn aangekomen. Wemeldinge. De dag van Maandag was een ware feestdag voor onze gemeente. Reeds vroeg in den morgen woei van uit alle woningen de driekleur, op verschillende plaatsen waren eerepoorten opge richt, voor het gemeentehuis stond een muziektent, en bijna iedereen droeg oranje. Het opschrift: Hulde aan onze Koningin" geeft genoegzaam aan, waaruit die feestelijke stemming voortsproot. Maar Wemeldinge vierde dien dag een dubbel feest. Het hoofd der school (dhr. Sauer) herdacht zijn 25-jarige echtvereeniging en dat ver hoogde de feestvreugde zeer, daar zij menschen zijn, die geacht en bemind worden op Wemeldinge. Dat Wemeldinge dit toonde kan men wel hegrijpen. Van verschillende zijden werden hun geschenken aange boden, o. a. een haard met toebehooren, een baro meter, een linnenkast, een eetservies, een wascbtafel en nog veel meer andere bewijzen van hoogachting. wezen, Paul" zeide bij nog zachter. Ik heb derhalve eene kleine onbeantwoorde liefde t> Gelukkig mensch, dan ontbreekt u eigenlijk niets". *Zij staat te hoog voor mij, dat weet ik" ging de dokter voort. »Ik maak geen illusies". »Maar wel gedichten »Af en toe". »En zoo hebt ge alles" zeide Paul op hartelijken, vroolijken toon, »wat ge noodig hebt. Maar boe is uwe verhouding tot de anderen, tot hare familie?" Riegler slaakte een zucht. »Dat is de schaduw zijde. In de eerste plaats vorstin Olga. de schoon moeder; half russisch, half duitsch, die heeft zeer weinig geld maar veel hart voor de rijke vorstin Ratfaeladie gaat dus niet meer weg" liet hij er met een nieuwen zucht op volgen. »'s Nachts houdt ze briefwisseling met de geesten van hare gestorven bloedverwanten en van wie daarginds nog meer lust mochten hebbendaardoor is ze overdag slaperig en valt ze afentoe in eene gezonde sluimering. Deze slaperigheid en eene gezonde, gemakkelijke eigen liefde vormen het erfdeel, dat zij haar zoon reeds vooruit heeft geschonken en dat hij er nog niet door gebracht heeft. Zoo kom ik van zelf op numero twee, den zoon, vorst Alexander »Ah, dus we hebben nog een vorst ook in huis?" Riegler knikte. »De broeder van den overleden vorsthij is nog slechts voor éen vierde dui tsch en voor drie vierde russisch. Die zweert bij Arthur Schopenhauer, doet alles en niets en wil" hij zuchtte andermaal »raefc mijne engel trouwen". Riegler's stokje sloeg mot buitengewone kracht tegen De verschillende vereenigingen kwamen hem hare ge lukwenschen aanbieden. Het muziekgezelschap bracht een serenade, en gaf daarna een concert, de jonge- lingsvereeniging zong een gepast vers en op verzoek van den jubilaris nog een gezangvers. Kortom, We meldinge vierde een dubbel feest, een feest zooals men dat te Wemeldinge verwachten kan. Niets ver stoorde de vreugde van het feest, dat tot laat in den nacht duurde. Dat de gulle jubilaris niemand vergat kan men wel begrijpen, iedereen was welkom en werd door hem flink onthaald. Knpclle. In de raadszitting van gisteren werd in plaats van den heer Van Strien, die voor het lid maatschap van den Raad had bedankt, tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd dhr. W. S1 a b b e k o o r n H z., die zich deze be noeming liet welgevallen. Wolfertsdijk. De gemeenteraad heeft gisteren tot lid van het burgerlijk of algemeen armbestuur benoemd den heer M. H o u t e k a m e rter ver vanging van den heer P. Goetheer, die geene her benoeming verlangde. Benoemd te Tolen tot wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand de heer I. Van G o r s e 1. Bij Kon. besluit is met 1 Nov. aan den in specteur van den Rijkswaterstaat J. P.W. Conrad, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de door hem gedurende een reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten. Bij de keuze van een candidaat voor het lid maatschap der 2e Kamer, ter vervanging van mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, die tot Minister van Binn. Zaken is benoemd, zijn de liberalen in Amster dam niet eenstemmig. De kies vereeniging »de Grond wet" stelde prof. T. M. C. Asser, Burgerplicht" daarentegen dbr. W. K. M. V r o 1 i k. Tot dusver zijn de ontwerpen der Staats- begrooting voor 1892 in gereedheid gebracht met het kennelijk doel, de budgetten nog op den gewonen tijd bij de Staten-Generaal aan te bieden. (U.D.J Aan den Minister van Koloniën is de uitzen ding verzocht van een vijftal in Duitschland opge leide personen, ten dienste van het boschwezen hier te lande. De Haagsche corr. van de Zutph. Ct., erop wijzende dat de nieuwe Minister van Binn. Zaken gedacht heeft aan de noodlijdende gemeenten, ver neemt uit goede bron, dat bij evenzeer schielijk zal toonen een groot voorstander te zyn van vakon derwijs en de invoering van leerplicht noodig te achten. Wat de regeling van sociale belangen betreft, zoo verneemt de schrijver, dat voortaan niet meer, zooals vroeger, het departement van Justitie voor zich het leeuwenaandeel zal nemen van de sociale quaestiën. De voorbereiding van maatregelen, die niet van streng juridischen aard zijn, zal voor de tafel. »Och, en daarop zal bet wel uitloopen ook. Zij zal zich laten trouwen, want de anderen laten niet los en zij is veel te goed. Vorst Alexander slaapt wel is waar overdag ook, maar zijne prachtige'schoon- zuster bewaakt hij toch als een Cerberusniemand mag haar naderen hij neemt dat hoogst kwalijk en tracht het op de eene of andere wijze tot een. duel te brengen en schiet zijne tegenpartij dood, want dat kan hij uitstekend". Er kwam een bijna kinderlijk lachje op Riegler's blozend gelaat, toen hij vervolgde»Mij mij doet hij niets, omdat hij begrijpt, dat ik niet gevaarlijk ben »Arm gelukkig schepsel". »Dan is er ten derde en ten laatste nog eene zon derlinge plant, een volbloed Rus, mijnheer Onegin zijn voornamen met al die sisletters kan ik niet onthouden. Die is nihilist, athëïst, pessimist, net wat ge wilthij doet niets, omdat niets de moeite waard is. Bemin niets, haat niets en veracht alles, dat is zoo ongeveer zijne theorie. Daarmede beheerscht liij vorst Alexander, die hem voor een jongmensck van gewicht houdt, die hem niet loslaat, die hem kleedt en voedt dat is te zeggen, eigenlijk op kosten van de engelachtig goede vorstin Ratfaela »Ik begrijp het volkomen", zeide de ander met een fijn lachje. Mijnheer Onegin met zijne moeielijke voornamen leeft op kosten van den vorst, deze op kosten van zijne moeder, en die weör op kosten van uwe engel." Ja, zoo ongeveer is het Arme, kleine vorstin! Zulk eene menagerie te moeten voederenToen zo daar straks op de

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1