Kerkelijke Zaken en Onderwijs. lerseke. Gisternamiddag deed ds. Eerdmans zijne intrede als leeraar bij de Cbr. Ger. Gem. met eene leerrede naar aanleiding van 2 Cor. 4 vs. 7. Des voormiddags was hij als zoodanig ingezegend door ds. Lampen van Kruiningen, consulent. Ds. G. W. A. De Veer te Middelburg heeft het beroep naar Dieren aangenomen. Ds. K. W. Vethake die, gelijk men weet, van de doleantie is teruggekomen, heeft het beroep naar Overschie aangenomen. Beroepen te Linscboten ds. Westerbeek Van Eerten te Serooskerke (Walcheren). Zullen de Christelijk Gereformeerden zich met de Ned. Gereformeerden (doleerenden) vereenigen De door de Synode der Ned. Ger. Kerken (dolee- rende) in het vorige jaar ontworpen concept-akte tot vereeniging met de Christelijk Gereformeerden, is thans door de verloopen week te Leeuwarden ge houden Synode der Chr. Geref. Kerken met alge- meene stemmen, als alle eontractueele beteekenis verloren hebbende, verworpen. Daarna besloot de Synode met algemeene stemmen «op den grondslag der belijdenis te zoeken tot ver eeniging met de Ned, Gereformeerden (doleerenden)". In beginsel is dus tot vereeniging besloten op nader vast te stellen voorwaarden, die daarna aan de algemeene Synode der Ned. Gereformeerden (do leerenden) zullen worden onderworpen. Uit het jaarverslag van het Leger des Heils" in Nederland blijkt, dat op 1 Mei het getal korpsen 50 bedroeg, met 181 officieren, 15 cadetten. Het getal soldaten is in 1890/91 met 1000 vermeerderd, terwijl 2669 personen zich weder bij de kerkgenoot schappen voegden, waartoe zij vroeger behoord hadden. De Oorlogskreet heeft een oplage van 20,000 exem plaren per week. De waarde der eigendommen van het Leger" hier te lande wordt op 135,000 geschat. Geslaagd voor de akte Fransch (1. o.) te 's-Hage de heer T. Papeveld van Nieuwerkerk. Landbouw en Veeteelt. In de te Kuilenburg gehouden algemeene ver gadering van de «Gelderseh-Overijselsche Landbouw- maatschappij" deed zekere heer Kuender een uit stekend middel aan de hand om de boterknoeierij tegen te gaan en zoodoende aan de Nederlandsehe boter in het buitenland weer het vertrouwen terug te geven, dat zij, helaas, tengevolge van het bedrog der knoeiers verloren heeft. De Boterwet is daartoe volkomen doellooszij toch vervolgt den handelaar, die vervalsehte boter verkoopt, maar de eigenlijke vervalseher wordt nooit achterhaald. Daarom wilde de beer Kuender, dat iedere botermaker verplicht zou zijn elk vat van zijn product te voorzien van een daaraan bevestigde kaart, van rijkswege gewaar merkt, en aangevende den naam van den maker, het gewicht der boter, plaats van herkomst, quali- teit enz. Daardoor zou alle bedrog onmogelijk ge maakt worden, de goede boter een uitstekende reclame krijgen en haar goeden naam op de buitenlandsche markt herwinnen. Verder wees de zaakkundige spreker op de nadeelige gevolgen der middeltjes, die aange wend worden om aan de botervaatjes een bepaalde zwaarte te gevendaartoe legde men de vaten soms in het stilstaand water van slooten en kolken of in de karnemelk, die tot varkensvoeder dient, wat, natuurlijk, tengevolge heeft, dat de boter aan spoedig bederf onderhevig is. Daarom wilde hij, dat de vaatjes niet langer een bepaald gewicht zouden behoeven te hebben, en zag ze, in plaats van uit eikenhout, liever uit beuken- en peppelenhout vervaardigd. Zijn denkbeelden vonden bij het bestuur zooveel instem ming, dat de voorzitter beloofde, van hun verwezen lijking werk te zullen maken. Door de suikerfabrieken te Zevenbergen is de prijs der pulp van de aanstaande suikercampagne voor de landbouwers in die omstreken bepaald op 3 per 1000 K.G. In de «Mittheilungen Über Landwirthsckaft" enz. vindt men de volgende opgaven over de produc tie van rogge in de verschillende landenRusland 250.000.000 hectoliter, Duitschland 100.000.000, Oostenrijk 32.000,000, Frankrijk 25.000.000, Hon garije 18.000.000, Zweden 7.000.000, N.-Amerika 7.000.000, Italië 6.500.000, België 6.100.000, Dene- zult toch niet terugnemen, wat ge zooeven hebt ge zegd «Wat heb ik gezegd?" Zij bracht de hand aan het hoofd. «Ik heb nog niets gezegd". «Geef mij dan het wapen terug, dan maak ik er een eind aanriep hij, op haar toetredende, als vol vertwijfeling uit. Zij week verschrikt achteruit en hield het op den rug. «Neen, neen, neenriep ze. «Ik geef het u nooit meer terug. Blijf daar; nader mij niet. Ik zeg niet ja en niet neen O, mijn God, wat jaagt ge mij een schrik aan. Ik wil tijd hebben om kalm na te denkenMaar het zal ja zijn", liet ze er snel op volgen, toen hij weder een stap voorwaarts deed en zijne hand uitstrekte. Hare kracht en haar wil waren gebroken. Ja, ja, ja, ja, ge moogt hopen gelooven. Alles wat ge wilt. Maar verlang op het oogenblik nog geene beslissing, heb nog eenmaal geduld 1" «Ik mag hopen, gelooven vroeg hij. «Ja, ja", fluisterde zij. Van de zijde van het huis naderde Grabow; zij zag hem niet, maar vorst Alexander wel en hij ging daarom ongemerkt een paar stappen achteruit. «Dan moet ge liever naar huis gaan, beste Raffaela", zoide hij met zjjn gewone stem, wanneer uw hoofd u zoo pijn doetGrabow komt", voegde hij er zacht bij. Raffaela trachtte tot kalmte te komen. Zij knikte, als bevestigde ze Alexanders woorden, verborg de revolver zoo goed mogelijk en liep werktuigelijk naar het slot. De vorst mompelde nog een woord tot afscheid, dat zij niet verstond, en verdween daarna uaar een anderen kant. marken 6.0Ö0.00Ö, Rumenië 5.50Ö.Ö00, Nederland 5.000.000, Finland 4.600.000, Engeland 1.000.000 en Zwitserland 720.000 hectoliter. Daaruit is op te maken hoezeer alle landen in deze afhankelijk zijn van Rusland. Gemengde Berichten. Heinkeiiszaiid. Gisteren werd onder begun stiging van fraai weder door 30 leden der Hand boogschutterij »Soranus" alhier eene prijsschieting gehouden naar den vasten vogel, waarvoor een aan tal prijzen waren uitgeloofd. De eerste prijs werd behaald door P. v. d. Dries met 175 punten. lerseke. Gisteren werd hier een driejarig knaapje, dat een oogenblik aan de waakzaamheid der liuisge- nooten was ontsnapt, schijnbaar levenloos uit het water gehaald. De in de buurt wonende heeren I. Van Dijke en O. De Klein begonnen, terwijl te Krui ningen geneeskundige hulp gehaald werd, terstond met de toepassing der bekende middelen en mochten het genoegen smaken na twee uren werkzaamheid de levensgeesten terug te roepen. Het kind is thans geheel hersteld. 's-lleereitlioek. Jl. Zaterdag gaf de Hand boog-sociëteit «De Vrije Schutters" alhier een con cours naar den lossen vogel waaraan door 72 schutters werd deelgenomen. De meeste punten op den lossen vogel (prijs 18), werden behaald door F. B. Thomaes van Concordia" van 's-Heerenhoek, die tevens ook een zij vogel ad 9 had afgeschoten. De tweede prijs op den lossen vogel ad j 14,40 werd bij kampstrijd behaald door M. Rijk Pz. van «St. Sebastiaan" van 's-Heerenhoek, met M. Nijsten van «de Vrije Schut ters" van 's-Heerenhoek, wien de derde prijs ad 7,20 werd toegekendde tweede zij vogel ad f 9 werd afgeschoten door W. A. Reinijn van Concordia" en de kallen ad 3,56 respectively door G. Faas van «Concordia" en M. Nijsten van »de Vrije Schutters". Aan dit concours werd door 43 schutters van de verschillende sociëteiten van 's-Heerenhoek deelge nomen namelijk door18 van Concordia", 4 van «St. Sebastiaan", 3 van Barbara" en 18 van de feestvierende sociëteit. De 29 schutters van de overige sociëteiten waren verdeeld als volgt4 van «De Edele Handboog" van Kapelle, 9 van »Soranus" van Hein- kenszand, 1 van «St. Sebastiaan" van Ovezand, 2 van «Victoria" van Kwadendamme, 2 van «De Bata vieren" van Kloetinge, 1 van «St. Sebastiaan" van Krabbendijke, 3 van «Vooruitgang zij ons Streven" van Kwadendamme en 7 van «Willen Tell" van Ovezand. Gisteren was bet te Middelburg de laatste Zondag van het bestendig muziek festival van Bel gische muziek- en zangmaatschappijen. In het geheel namen hieraan deel 28 Belgische en een Nederlandsehe vereeniging. Do premie van 400 francs is bij loting ten deel gevallen aan de zang maatschappij «De Vlaamsehe Mannen van Berchem" (Antwerpen), die van 250 francs aan de fanfaren-maatschappij «De Kunst vrienden" van St. Nicolaas, die van 150 francs aan de zangmaatschappij Antwerpens Rubenskring" en die van 100 francs aan de fanfaren-maatschappij «Concordia" van Thisselt. De premie van 100 francs, onder de directeuren verloot, viel ten deel aan den heer C. De Witte, van de zangmaatschappij «De Vreugd" van St. Gillis (Waes). Alle vereenigingen ontvingen bovendien een her- innerings-medaille. De vanwege Koningin Wilhelmina door de Regentes voor de heden te Leeuwarden te houden harddraverij uitgeloofde zweep is een even prachtig als kostbaar stuk. Het is geheel uitgevoerd in den stijl van Lode wijk XV en besloten in een keurig mahoniehouten foudraal, inwendig bekleed metpelucho en satijn. Tijdens eene zware stormbui is Vrijdag een te Urk thuisbehoorend visschersvaartuig, dat van de visscherij in de Noordzee naar Nieuwediep terug keerde, voor bet Westgat omgeslagen, waarbij de drie opvarenden verdronken. Andere schuiten, die met het verongelukte vaartuig uit zee kwamen, zeilden op te grooten afstand om hulp te kunnen verleenen. Bloemkool komt te Amsterdam zooveel aan de markt, dat ze daar voor een gulden de 100 stuks van de hand gaan. «Wat heb ik gezegd Wat heb ik gedaan dacht Raffaela. Toen ze Grabow zag begon ze andermaal te beven en ze bleef staan. «Wel vroeg hij, nadat hjj haar een poos zwijgend had aangezien, «wordt er een uitstapje gemaakt, donna Raffaela?" «Waarheen?" vroeg ze, met hare gedachten ver weg. «Gij zoudt immers ergens heen Raffaela keek hem aan. Toen ze zijn trouwhartig gezicht zag, kwam haar al het gebeurde weör te binnen en onwillekeurig maakte ze bet Napolitaan- sche gebaar, dat Grabow des morgens gemaakt had om te kennen te geven «Daar komt niets van." Grabow schudde mismoedig het hoofd. «Dus weör niet zuchtte hij. «Vandaag niet" zeide zij met zwakke stem. «Vraag nu niet verder. Ga heen, Grabow." De oude man boog het hoofd en ging naar den lindeboom. «De vrouw van Alexander?" dacht ze en sloot weder de oogen, alsof ze voor een afgrond stond. »Ach" zeide ze zacht, «wat komt het er op aan, wat met mij gebeurt. Het leven is toch iets, wat ons moet tegenstaan, dat meer leed dan vreugde biedtwat doet het ertoe 1 Eens is toch alles uit en dan is er eigenlijk niets geweest. Ik zal met de oogen dicht naar mijn kamer gaan en maar altijd zoo blijven loopen tot het eindelijk uit istot ik «ontslagen" ben van de «vermoeienis" en men mij geluk'wenscht" Zij sloot werkelijk de oogen en ging op het gevoel naar huis en naar boven naar haar kamer. (Wordt vervolgdj Te Utrecht had een dienstmeisje de onvoor zichtigheid, een pakje met geldswaardige papieren 200) in een mand met vuilnis te werpen. Dit mandje werd door een aschkar opgenomen en naai de vaalt gebracht. Toen het gemis der bankbiljetten ontdekt werd, spoedde zij zich naar de vaalt, en na eenig zoeken werd, tot haar groote blijdschap, het pakje teruggevonden. Omtrent het onderzoek door de justitie te IJ- muiden ingesteld naar het vermoedelijk aldaar ge pleegde misdrijf, tengevolge waarvan de visscher K. zou overleden zijn, verneemt de IlaarL Ctnader het volgende De overledene verliet met een vriend G., die den nacht op zijne vischschuit zou doorbrengen, tegen elf uur eene tapperij, beiden in opgewonden toestand. Aan het Kanaal is eene vechtpartij ontstaan tusschen hen en eenige Engelsche visschers, niet onwaarschijn lijk uitgelokt door woorden of daden van den over ledene. De visscher G. heeft zich met verschillende wonden in het gelaat op de visscherssehuit weten terug te trekken, alwaar hij zich terstond te slapen heeft gelegd, meenende dat K. reeds in zijne kooi was, daar hij dezen terstond na het begin der vecht partij niet meer had gezien. K. werd den volgenden morgen dood gevonden, liggende tegen het talud van den dijk van het Kanaal, met het hoofd naar beneden. Het geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de dood een gevolg was van verstikking. Vier Engelsche zeelieden, die als verdachten waren gevangen genomen, werden, na verhoord te zijn dooi den rechter-commissaris, weder in vrijheid gesteld. Van mes- of dolksteken is bij den verslagene niets gebleken. Naar aanleiding van den onlangs gepleegden Haagschen broedermoord wordt in de Brieven uit de Hofstad in de Amh. Ct. geschrevenSlechts óéne anekdote, laat ik zeggen betreffende soortgelijke ge legenheid, wil ik hier vermelden, omdat zij zulk een eigenaardigen blik geeft op het fijn gevoel van onze volksklasse. Onmiddellijk na den moord werd het lijk van den overhoop gestokene voor een entréetje door de huisgenooten te kijk gesteld, de opbrengst ten voordeele Van de weduweEerst schijnt men een vast toegangsgeld van een kwartje te hebben gevorderd, maar uit deferentie voor de bezoekers, die meenden dat ze ook recht op bet schouwspel hadden, en wier middelen de eisch van vijf-en-twintig cents te boven ging, werd er een gesloten bus in het voorhuis gezet, en ieder, die daarin maar iets offerde, werd doorgelaten naar de kamer waar het lijk lag. Misschien had op dit geval betrekking de dezer dagen uitgegane herinnering van den burge meester van de hofstad, dat men, volgens artikel zóóveel van die en die verordening, geen «tentoon stellingen" mocht houden of geven zonder vergunning. Doch daar men bij een moord allereerst de politie haalt on het moordtooneel vlak bij den politie post aan de Loosduinsche brug gelegen is, zou ik het bevreemdend noemen zoo de politie en justitie zulk eene walgelijke exploitatie van dit misdrijf hadden toegelaten. Nu in de laatste dagen in Friesland boerde rijen door hooibroei in asch gelegd zijn, hebben verscheiden boeren hun hooi in de schuur onderzocht. Wat bleek daarbij Dat het hooi veel meer broeide dan men ver moedde. Van buiten was aan bet hooi niets te zien, en ook riekte het niet, waarnaar de boer gewoonlijk bij broeiing te werk gaat. Meestal kan men hooi, dat broeit, reeds op verren afstand ruiken, 't geen dit jaar niet het geval is. Wat de oorzaak hiervan is? Men zegt en niet zonder reden dat de pit, het gehalte, uit het hooi geregend is, en het daarom niet riekt. De boeren vergewissen zich dus ook, al mikt men de broeiing niet. (Hbl.) Woensdag werd te Woerden een kinderwagen met 2 kinderen er in, waarschijnlijk door den sterken wind die in den opstaanden kap speelde, in den Rijn gedreven. Gelukkig was een broertje van de beide kleinen, oud 12 jaar, zoo flink, den wagen na te springen, en smaakte de voldoening, met behulp van anderen, de beide kinderen spoedig weer op het droge te brengen, die er gelukkig met den schrik afkwamen. Te Harlingen moet het volgende zijn gebeurd. Een huismoeder, wier naam wordt genoemd, had bij advertentie gevraagd«Een flinke dienstbode, geen dame." 's Avonds meldden zich twee varons- gezellen aan, vragend of een van hen ook in dienst kon worden genomenzij verklaarden geen van beiden dames te zijn. Ofschoon er in de pers dikwijls over getwist is, kunnen wij thans met alle zekerheid melden, zegt cle Tijddat de kosten, verbonden aan de ont vangst van den Duitsclien Keizer, zijn geweest ten laste der betrokken gemeentebesturen. De secretaris der spaarkas te Crefeld is ge vlucht met medeneming van 40,000 mark. Hij zou de wijk naar Limburg genomen hebben. De opruiming der puinboopen van het te New- York ingestorte huis, is thans ten einde gebracht. In het geheel zijn 61 lijken gevonden. Het bestuur van telegrafen in België heeft beslist, voortaan geene vrouwen meer in dienst aan te nemen. Degenen, die nu in dienst zijn, zullen niet worden afgedankt, maar wanneer hare plaatsen open komen, zullen zij door mannen vervangen worden. 72 uur levend begraven. Uit Weenen wordt gemeld, dat te Plirtshach Zondag een kerk instortte. Toen Woensdag met het opruimen der puinhoopen werd begonnen, hoorde men gesteun. Na twee urn- te hebben gegraven, vond men een jongen man onder de puinhoopen begraven. Hij riep om zijn moeder, vroeg om water en bezwijmde. De dokters hopen hem in het leven te behouden. In een dorp nabij Triest sloeg de bliksem tijdens de mis in de kerk; 3 vrouwen worden gedood. Te Ërbacli in Rkeingau. Werd deze week dooi' den burgemeester een half stuk Stemberger cabinet van 1868, een uiterst zeldzaam geworden wijn, ver kocht aan een wijnkoopman van Mainz, voor den prijs van 20,000 mark. De liter van dezen wijn komt dus op 20. Uit Rodez (in het Fransche departement Aveyron) wordt gemeld, dat in de gemeente Crépin een man van 70 jaren ter aarde is besteld, die schijndood was. Op het oogenblik dat de kist in de groeve zou neergelaten worden, meende men eene lichte beweging in de kist te hooren. Deze werd nu geopend en toen zag men de bewegingen. Geen twijfel dus dat men hier met een schijndoode te doen hadmen gaf den man eene hartsterking, maar op eenige aan hem gerichte vragen kon hij slechts antwoorden door teekens van leven. Men bracht hem daarna naar huis, waar hij verzorgd werd, van tijd tot tijd wat bouillon gebruikte en de spraak terugkreeg. Maar den volgenden dag is hij overleden. De maire heeft nu bevel gegeven om hem niet eer dan 48 uren, nadat de geneesheer zijn dood geconstateerd had, te begraven. De vrederechter van het zuidelijk kanton Boulogne sur Mer (Frankrijk) had dezer dagen te beslissen over de vraag, of een velocipede een rijtuig is en of men er ook de bepaling op moet toepassen, die de leiders van rijtuigen verplicht, des nachts een lantaarn te voeren. Het openbaar ministerie beantwoordde deze vraag bevestigend, daar een vëlocipède een voertuig is, voorzien van wielen. De advocaat was echter van een andere meening de vélocipèdist, beweerde hij, is een ruiter en men kan op hem niet de bepalingen toepassen, die voor de voertuigen gesteld zijn. Voorbeelden Men moet (volgens de Fransche wetsbepaling) den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, om eene velocipede te mogen berijden. Een man kan geen twee vélocipédes tegelijk be rijden. De vélocipèdisten kunnen onder bet rijden niet rechtop gaan staan, noch het rijtuig verlaten, zon*- der het vast te houden, te doen vasthouden of tegen iets aan te zetten. De vrederechter kon ziclf met deze lezing ver eenigen en sprak den beschuldigde vrij. Een berichtgever, die op dit stuk gezaghebbend kan zijn, weet mee te deelen dat de Prins van Wales in stilte ijverig werkzaam is ten gunste dei- Russische Joden. Deze berichtgever verwijt tevens zijnen landgenooten zeker niet geheel ten on rechte dat zij de zonden van hunnen Kroonprins zoo breed mogelijk uitmeten, doch over zijne goede werken liefst het stilzwijgen plegen te bewaren. De grondeigenaar Dayton wil te Broadway, New-York, een huisje oprichten van staal, met 26 verdiepingen en 1000 kantoren bevattende. Op het dak, 300 voet hoog, zou een tuin worden aangelegd de kosten worden op 4 millioen ds. geraamd. In Noord-Carolina stortte een sneltrein van een hoogte van 80 voet in de rivier Katawba. De machinist, de stoker en 20 passagiers werden on middellijk verpletterdalleen de conducteur bleef gespaard. Het blijkt, dat er op de steenen brug, die de trein moest passeeren, een stuk van de rails weg wasde locomotief viel en sleepte al de waggons met zich in de diepte van 90 voetalle waggons werden verbrijzeld. In het geheel kwamen 60 reizi gers om. Bij de vereering van Rusland, die thans in Frankrijk zich openbaart, en de vergoding der Fran- schen, welke men in Rusland waarneemt, verdient het feit veimeldiug, dat er in het Rijk van den Czaar menschen zijn, die in allen ernst Napoleon I als den Heiland aanbidden. Een gedeelte van de dwepende Skopzi of, zooals zij zich zeiven noemen, der witte duiven ziet in den Corsikaan den Christus, die weder opgestaan is, en die het rijk van den antichrist, Rus land, zal onderwerpen. Napoleon is heimelijk van St.-Helena gevlucht en leeft thans, verborgen, aap den oever van bet Balkanmeer, vanwaar liij zal uit gaan om het rijk van den Satan te verdelgen en het rijk van vrede en gerechtigheid te stichten. De aan bidders van Napoleon vereeren gipsen beeldjes van den Keizer en platen, waarop hij wordt voorgesteld met zijne maarschalken, zwevend op de wolken. Ja, zij gebruiken bij het avondmaal het lichaam van Napoleon Bonaparte en breken in zijn naam het brood. Volgens een ander Russisch bijgeloof heeft Napo leon den tocht naar Moskou alleen ondernomen, om den Czaar te dwingen het lijfeigenschap op te beffen. Dit was weliswaar niet gelukt,maar in 1854 ver scheen Napoleon weder in de Krim en toen moest de Czaar eindelijk wel toegeven. Laatste en teiegraphische berichten. In ,de morgengodsdienstoefening werd gisteren in de Chr. Ger. kerk alhier naar aanleiding van 't overlijden van ds. D. De Pree, dooi ds. H. Elfers van Wolfertsdijk een lijkrede gehouden naar het Evangelie van Johannes 11 vs. 40«Jezus zeide tot haarHeb ik u niet gezegd, dat zoo gij ge- looit, gij de heerlijkheid Gods zien zult Spreker schetste den overledene die als leeraar steeds werk zaam was geweest voor en zijn beste krachten had ge wijd aan het welzijn zijner gemeenten en die ver schillende Christelijke instellingen krachtig gesteund had. Heden werd het lijk van ds. De Pree ter aarde besteld. Van uit de kerk volgde een groote stoet van leden der gemeente en belangstellenden de lijk baar. Naar het graf werd hij gedragen door leden en oud-leden van den kerkeraad. Aan de groeve werd bet eerst 't woord gevoerd door den heer B. M. Den Boer namens den kerke raad. Spreker bracht in herinnering dat dit de derde predikant der Chr. Ger. gemeente alhier is die ten grave daalt. Ds. Vermeule die in Amerika, ds. De Bruin, die te Krabbendijke en nu ds. De Pree, die alhier overleed. Hoewel de eersten veel tot opbouw dei- kerk deden, heeft ds. De Pree, ook door zijn lang

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2