1891. N°. 103. Dinsdag 1 September, 78s,e jaargang. Verbod afsteken van Vuurwerk. BAKKERSOVEN SLACHTER IJ FEUILLETON. Zij wil leven. G0GS€HE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertei voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prys der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente (JOES, op DINSDAG den 1 SEPTEMBER 1891, des voormiddags te 9 lJ2 uren. Goes, den 29 Augustus 1891. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Na beöediging der herkozen leden I. Mededeelingen. II. Ingekomen stukken. IH. Benoeming van een Wethouder. IV. Idem van een Ambtenaar van den Burg. Stand. V. Adres van A. R. Breetvelt c. s. om afstand van grond. VI. Wijziging der begrooting van het Gasthuis- bestuur voor 1890. VII. Adres van M. H. Harinck om verlenging van erfpacht. VIII. Begrooting der kosten van de dd. Schutterij voor 1892. IX. Aanbieding der begrooting van de ontvang sten en uitgaven der gemeente voor 1892. De Burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat, ter voorkoming van brandgevaar bij de aanwezigheid van kermis tenten eu kramen, het fifstrken van vuurwerk op markten, pleinen cn straten, ter gelegenheid van «den ver jaardag van II. M. de Kouingiu, verboden Is. Goes, den 31 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, J. G. d. W. IIAMER. Vergunning is verleend aan J. P. VAN SPRANG tot het maken van een in het perceel wijk D no 12, gelegen iu de Magdalenaatraat en aan J ZEGERS tot het maken eeuer iu het perceel wijk C no. 252, gelegen ia de Lange Vorststraat. Goes, den 31 Augustus 1S91. Burgemeester en Wethouder» van Goes, J. G d. W. HAMER De Secretaris. HARTMAN. GOES, 31 Augustus 1891. Reeds vroeger deelden wij mede, dat eene ver- eeniging is gesticht onder den naam Trouw aan Koning en Vaderland", het devies van het Metalen Kruis, welke vereeniging zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen ten bate van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. De vereeniging heeft zich tot de burgemeesters der gemeenten gewend met verzoek eene commissie 5) Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. Vorstin Raffaela was intusschen naderbij gekomen. Zij had haar parasol opgestoken en in de schaduw daarvan zag zij er dubbel betooverend uit. Onegin", zeide zij, »ging mij als een wervelwind voorbij. Wat is er met hem?" ^Ik weet het niet" antwoordde de vorst een weinig verward en verlegen. »Hebt gij mijne moeder in het paviljoen achter gelaten »Zij slaapt", zeide Raffaela glimlachend, »haar gewoon morgen-dutje." Ja, ja", mompelde hij, terwijl hij, werkelijk eenigs- zins onder den indruk van hare schoonheid, zichzelf trachtte te overtuigen dat hij haar beminde, »gij hebt lust een uitstapje te maken, lieve Raffaela, niet waar? Zijt ge er erg op gesteld? Wil ik u verge zellen >0, neen" zeide zij zacht, het kan me niets meer schelen." »Ge weet anders, dat uw wil voor mij een bevel >Mijn wil?" herhaalde zij. »Heb ik nog een wil? Ik weet het waarlijk niet. Het woord klinkt mij zoo vreemd, zoo >Nu ja", zeide hij galant, »uw goed hart heeft er zich zoo aan gewend zijn wil met den onzen te vereenzelvigenhem als het ware te doen opgaan in een algemeenen familie-wil dat is de zaak Zij knikte met het hoofd, maar antwoordde niets. te willen vormen, die zich met het houden eener collecte ten bate van dit fonds wil belasten. In Goes heeft zich daartoe de commissie van het fonds tot aanmoediging van den gewapenden dienst bereid j verklaard en zal de collecte gehouden worden op aanstaanden Donderdag. Wij behoeven niet veel te zeggen om deze collecte bij onze stadgenooten aan te bevelen. Het feit, dat ruim 1400 oud-strijders in zeer be hoeftige omstandigheden huil leven, dat ze eenmaal veil hadden voor Koning en Vaderland, voortslepen, spreekt genoeg voor zichzelf. Deze ouden van dagen te helpen zal voor ieder eene aangename taak zijn. Waar dan ook H. M. de Koningin-Regentes zich volgaarne bereid heeft verklaard als beschermvrouw der vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" optetreden en Zij hij K. B. van 29 Juli jl. bare hooge goedkeuring heeft verleend aan het plan tot het houden eener collecte, daar vertrouwen wij, dat, als de commissie morgen rondgaat in ons midden, haar een rijke oogst moge ten deel vallen. Aan den pen ningmeester van het hoofdbestuur jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigtevecht te Utrecht, kunnen al len, die in de collecte niet mochten kunnen bijdra gen, hunne giften ook rechtstreeks zenden. Moge onze gemeente een goed figuur maken onder hare zusteren in Nederland. Het schoonste kermisvermaak viel ongetwijfeld jl. Vrijdag te genieten in de sociëteit V. O. V. alhier, alwaar de stafmuziek van het 3e Reg. Inf. uit Bergen- op-Zoom onder leiding van haren directeur, den heer N. A. Bouwman, een concert gaf. Het schoone wider, zoo zeldzaam dezen zomer, dat Vrijdag, vooral ook tegen den avond, ons geschonken werd, had zeer velen doen samenkomen om dit kunst genot te smaken en de schoone tuin en de veranda waren dan ook goed bezet. Het concert zelf was, zooals men dat van het korps van den heer Bouwman verwacht, onberispelijk schoon en het werd dan ook door het meerendeel van het publiek met de grootste aandacht en onder diepe stilte aangehoord. Het is wel jammer, dat een derge lijk kunstgenot ons zoo zeldzaam kan geschonken worden. Zeer te betreuren was het, dat eensklaps de weers gesteldheid veranderde en een stortbui, gepaard met hevigen wind, zich ontlastte, waardoor niet alleen het publiek genoodzaakt was in de zaal te vluchten, maar waardoor ook de laatste nummers van het programma niet meer konden worden uitgevoerd. Dientengevolge begon het bal wat vroeger en hoe wel er aanvankelijk niet veel lust bleek om daaraan deel te nemen, schijnt het later toch nog zeer geani meerd te zijn geworden. Omtrent dit concert wordt ons geschreven »dat er tafeltjes door knapen of kinderen, meer dan een uur vóór den aanvang van het concert, bezet waren en dat daarbij minstens een dozijn plaatsen als bezet werden aangewezen door de tafeltjes daarbij te beleggen niet kleedingstukken »dat het daarom missehien wel overweging ver dient om voortaan bij elke festiviteit te bepalen, Slechts op een punt begon hij na eene pauze aarzelend, maar hield weder op. Het was hem alsof hij de woorden van Onegin nogmaals hoorde, klaar en duidelijk. Het was natuurlijk maar ver beelding, of het kwam, omdat hij gewoon was over alles de meening van Onegin te vragen en zijn raad te volgen. Onegin heeft gelijk" dacht hij ook nu, en er kwam een glimlach op zijn gelaat. »Hij heeft altijd gelijk. Ik wil moed vatten en het nog eens beproeven." »Nu?" vroeg Raffaela onergdenkend. Waarom spreekt ge niet verder?" Pardonzeide hij. »Ik huiver bijna er nogmaals over te sprekenSlechts op óen punt, wilde ik zeggen, is het andersWij spraken van een alge meenen familie-wil, lieve Raffaela Ook uw derde weduwen-jaar is weldra ten einde Zij maakte onwillekeurig eene afwijzende beweging met de hand, maar ze sprak niet. Vergeef mijOm kortte gaan, mijn wensch, die ook de wensch van mijn broeder was op zijn sterfbed heeft hij het u gezegd vindt bij u nog altijd geen weerklank, naar het schijnt. Het is ook de wensch van mijne moeder evengoed als de mijne. Dat wij gelukkig zouden zijn, dat wij allen u met trouwe liefde zouden omgeven, dat weet ge. Ik in het bijzonder natuurlijk met de warmste liefde Maar ge staat daar als een standbeeld". Hij lachte ietwat beleedigd. Gij hoort mij zeer kalm aan, zeer geduldig, maar gij spreekt geen woord?" »Ik wacht" zeide zij. Waarop t>Waarop? Dat is niet gemakkelijk te zeggen. Op het een of ander bijzonder woord Alles dat kinderen beneden de 14 jaar zonder geleide van i hunne ouders niet voor den aanvang van het concert worden toegelaten. »Ook zou het geen kwaad kunnen, indien ge- noemde bepaling op het programma gedrukt werd, waarbij nog kon gevoegd worden, dat de knechts gedurende het spelen niet mochten bedienen, zooals elders ook bepaald is. Wat toch is hinderlijker dan onder die schoone muziek te hooren roepen aan nemen", of een knecht geld te zien en hooren wis selen, of een blad vol met glazen en kopjes te zien brengen of wegdragen en daarbij zoo overluid spre kende en met gedruiseh loopende, dat onderscheidene schoone passages van de muziek verloren gaan?" Wij beamen de klacht van den geachten inzender en brengen haar op deze wijze ter kennis van wie het aangaat. In hoeverre in een geval als dit, waarbij de tuin en de groote zaal voor het publiek zijn afgestaande directie der sociëteit wellicht bepalingen van orde zou kunnen vaststellen, laten wij aan hare prudentie over. Aan het toelatings-examen voor den cursus bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom heeft o. a. voldaan de korporaal J. R i s s e e u w. Met ingang van 1 September worden bij de exploitatiemaatschappij verplaatst de volgende sur numerairs W. V an Puffelen van Krabbendijke naar Bergen-op-Zoom, W. Majolée van Echt naar Goes en H. G. N i c o 1 a van Geldermalsen naar Middelburg. Hruiniiigen. De rekening dezer ge meente over 1890 is door den Raad vastgesteld in ontvang op 19478,081/2 en in uitgaaf op 19209,62. Het goed slot bedraagt alzoo 268,46 1 fa. Vrijdagmorgen maakte het garnizoen te Vlis- singen met de muziek van het 3e reg. inf. voorop, een marsch over Oost- en West-Souburg, waarbij op den terugtocht een omweg door een groot deel der stad werd gemaakt. Bij het standbeeld van De Ruyter ge komen liet de luit. kolonel Langguth, die, te paard gezeten, den troep commandeerde, het gansche ba taljon met geschouderd geweer daaromheen defileeren, terwijl hij persoonlijk vóór het beeld front maakte en op militaire wijze salueerde. Eene eigenaardige hulde aan de nagedachtenis van den grooten vloot voogd. Naar het D. v. N. verneemt, zullen dit jaar, aangezien de lange duur der crisis de behoorlijke voorbereiding der begrooting heelt onmogelijk ge maakt, door de Regeering kredietwetten worden ingediend. Eene der eerste handelingen van den nieuw opgetreden Minister van Binn. Zaken is geweest, zich het lot van de in financieel opzicht nood lijdende gemeenten aan te trekken en is dientengevolge door hem aan de Ged. Staten der provinciën eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den Minister is gelegen, in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven die in het wat ge daar gezegd hebt, klonk goed, maar er ont brak Laten we er niet verder over spreken ge zoudt me vermoedelijk toch niet begrijpen. Er is nog een wensch, eene behoefte, een verlangen in mij, dat waarschijnlijk heel dwaas is, en dat mijn heer Onegin van het standpunt der wijsbegeerte on middellijk zou wegredeneerenmaar het is er nu eenmaal enlaat mij nu die eene, die laatste dwaasheid behouden". Zij beproefde te glimlachen, terwijl zij sprak, maar onwillekeurig legde ze de hand op het hart. De vorst bemerkte het en antwoordde stug »Ik ben u te koel »Ocli, laat mij met rust" viel ze hem op haar gewonen zachten toon in de rede. »Ik heb u nu geduldig aangehoord, zooals ge zelf zegt, meer kon ik niet doen. Laat alles bij het oude blijven, Alexander, en vergun mij naar huis te gaan »Neen" zeide hij, haar in den weg tredende. »Niet >Neen" herhaalde hij. Het was alsof hij werkelijk opgewonden werd. Zijne kleine handen balden zich tot vuisten en het bloed steeg hem op zeer natuur lijke wijze naar het hoofd. Hij riep haar naam op zulk een hartstochtelijken toon, dat zij schrikte en achteruit trad. »Neen" zeide hij nogmaals, »zoo komt ge niet weg!" »Zijt ge zinneloos?" vroeg ze. »Wat hebt ge?" Gij kent mij niet, Raffaela" zeide hij op gedempten toon, maar toch vastberaden. Gij weet blijkbaar nog altijd niet, hoe het er in mijn binnenste uitziet. Ik kan geen mooie woorden gebruiken, ik schep geen illusion, noch voor mijzei ven noch voor anderen, zooals de dichters doen maar ik kan en wil zonder algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belastingstelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wenscht de Minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maat regelen te nemen om die gemeenten, welke in groote moeilijkheden verkeeren, van rijkswege hulp te ver strekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Ged. Staten noodig. De Minister verzoekt, die vóór den laatsten September te ontvangen. Het schrijven van den Minister aan Ged. Staten der provinciën luidt woordelijk aldus Voorziening iu den financiëelen toestand der ge meenten, waarop sedert lang en terecht is aange drongen, schijnt eerst op afdoende wijze te kunnen worden verkregen, nadat eene herziening der ge meentewet den geldelijken last der uitvoering van de rijkswetten, voor zoover deze aan de plaatselijke huishouding der gemeente vreemd is, in den een of anderen vorm zal hebben teruggebracht op de schou ders van den staat, en nadat tevens het rijksbelasting stelsel op betere grondslagen zal zijn gevestigd. »Deze ingrijpende maatregelen kunnen ook bij de meest mogelijke inspanning eerst na eenig tijdsverloop door den wetgever worden tot stand gebracht. Zie ik wel, dan zal het voor sommige gemeenten inoeie- lijk vallen om nog gedurende dit tijdsverloop aan de lasten, welke thans op haar drukken, het hoofd te bieaen. Gaarne zou ik daarom vernemen of in uwe pro vincie eene of meerdere gemeenten worden aange troffen, welke zich in dit geval bevinden en te wier behoeve, in afwachting van blijvende regeling, reeds dadelijk ter verzekering van een goeden gang van zaken, tijdelijk voorziening noodig zoude wezen. Uwe daaromtrent met de noodige cijfers en bewijsgronden gestaafde opgaven en voorstellen zie ik oenigszins spoedig, immers vóór het einde der maand September, tegemoet." Uit 's-Gravenhage wordt aan de Amsterdammer geschreven, dat aan de departementen van Binn. Zaken en Justitie reeds voorbereidende werkzaam heden verricht en gegevens verzameld worden in verband met eene voorgenomen wijziging van het kiesrecht. De anti-dienstvervangingsbond vergaderde Zaterdag te 's-Hage, onder voorzitter schap van luit.-generaal Macleod, die het verlies herdacht, dat de bond leed door het overlijden van den stichter en oud-voorzitter, generaal Van Lim burg Stirum. Hij vertolkte voorts het leedwezen van den hond over den loop van het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Wegens het overwicht van de tegenstanders van het ont- werp-Bergansius in het tegenwoordig ministerie wordt de wederindiening betwijfeld, zoodat een af doende verbetering van 's lands defensie voor ge- ruimen tijd is verijdeld. Besloten werd, af te wachten uit de troonrede of de voorstellen van den minister van oorlog, welke houding de Bond verder zal aannemen in het leger- vraagstuk. Onder toejuiching werd inmiddels be sloten den oud-minister Bergansius vanwege den Bond een adres van hulde en dankbetuiging aan te bieden. u niet leven. Op mijn woord, zoo staat de zaak. Ik hen vast besloten het tot een eind te brengen Hij haalde de revolver uit den zak, terwijl zijne halfoverdekte oogen zich zoo wijd openden, dat zij er in kon kijken als in een afgrond. Ik vraag derhalve voor de laatste maal om uwe hand. Zegt ge neen, dan gaat de kogel in mijn borst". »Ge zijt waarachtig krankzinnig" stamelde zij. »Of schertst ge?" Maar toen hij werkelijk de revolver op zijn hart plaatste, slaakte ze een gil. Alexander!" riep ze. tGroote God! Wat gaat ge doen!" »Ik kan niet andersdezen toestand kan ik niet langer uithouden. Wekenlang lijd ik er onder. Waar voor zou ik nog langer leven, wanneer ge mij ver acht. Zeg ja of neen >Doe de revolver weg!" riop ze. Zij was bijna zinneloos. »Doe haar weg van uw hart! Ik smeek er u om J" »Neen, neen, neen!" zeide hij vastberaden, »ik wacbt niet langer. Zeg neon, wanneer ge den moed hebt 1" >Maar ik zeg immers niet neenriep ze buiten zichzelve. »Ik veracht u immers niet, ik versmaad u niet Zij wist niet meer, wat ze zeide, het duizelde haar, het was alsof ze zou vallen. Onge lukkige Alexanderweg van uw hartIk zeg immers niet neen l" Hij liet den loop van de revolver zinken en scheen te herademen. »Wat zij ge wreed" zuchtte ze. »Ik sidder ik kan dat wapen niet langer in uwe handen zien Zij liep op hem toe en ontrukte hem de revolver. »Wat heeft dat te beteekenen vroeg hij. >Gij

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1