Boomvruchten, APPELVERHURING ADVERTENTIEN Tweede Verificatie-Vergadering. Zaterdag 5 September 1891, verkoopen 4 Hectaren AARDAPPELEN i Hectaren AJUIN VERKOOPING op Vrijdag den 4 September 1891, op Woensdag 2 September a. s., '«•Heereuhoek. Deze week keerde alhier uit Argentinië terug de persoon van L. Geus. De slot som van zijn verblijf in liet overzeesche gewest is van dien aard dat hij de voorkeur geeft aan zijn vaderland en geen plan heeft terugtekeeren. De triumf van het realisme. Een zesjarige heeft met haar vader het schilderij bezien van Calissendorff, dat dezer dagen voor het raam van Goupil zooveel kijklustigen trekt, en zegt een half uur later: »Papa, laten wij nog eens bij Goupil gaan kijkenmisschien zitten die mannetjes en vrouwtjes nu wel thee te drinken." Naar de Prov. Gr on. Ct. verneemt is aan de academie Minerva te Groningen een belangrijke rijks subsidie toegestaan voor de oprichting eener kweek school voor de scheepvaart, voldoende aan de behoeften der groote mail- en passagiersvaart Zij zal in alle opzichten gelijk zijn aan die te Rotterdam en alleen daarin verschillen van de kweekschool te Amsterdam, dat aan de nieuwe school geen internaat zal worden verbonden. De lessen zullen waarschijnlijk reeds in den loop der volgende maand aanvangen, zoodat men binnen enkele dagen eene oproeping van leeraren en leerlingen kan verwachten. Bij leiboomen kan men het vroegtijdig rijp worden der vruchten zeer in de hand werken, door ze, reeds van het vroege voorjaar af, steeds met warm water te begieten. In Frankrijk is dit gebruik, vooral bij kersen, zeer in zwang. Een middel om muizen uit de huizen te ver drijven is weder uitgevonden. Men neme frissche wilde kruizemunt, en na weinige dagen zal men van het ongedierte ontslagen zijn. Woensdagavond bij eene zitting van Sequah te Rotterdam, ging het zeer onstuimig toe, nadat hij aan het publiek bekend had gemaakt dat de verkoop zijner middelen hem verboden was. Een der aanwezigen riep; »'tzijn lorren!" hiermede be doelende diegenen, die den verkoop verboden hadden doch het publiek, dat geschat werd op wel 4000 personen, begreep de uitdrukking verkeerd, en ont haalde den persoon, die haar gebezigd had, op een pak slaag, totdat het hem gelukte de vergissing te doen begrijpen. Bij het uitgaan was het rumoer nog sterker. Sequah kwam nogmaals op de tribune en deelde mede, dat hij geen zitting meer zou houden, als het verlaten der zaal niet zonder wanorde kon geschieden. Eene talrijke politiemacht was aanwezig, die er in slaagde, het publiek te doen uiteengaan. De toeloop bij den wonderdokter" blijft nog maar altijd aanhouden, en de man weet zich meer en meer populair te maken, vooral omdat hij den liefdadigen man uithangt, niet alleen door geld weg te geven aan de behoeftige patiënten, die hij behan delt, maar ook door royale giften te schenken voor liefdadige doeleinden; zoo bijv. schonk hij ƒ50 voor de Joodsche vluchtelingen uit Rusland. Aan dat alles heeft hij het te danken, dat zeker soort van publiek vast overtuigd is, dat hij een schatrijke Engelschman is, die alleen uit liefde voor de lij dende menschheid zijne geneesmiddelen aflevert. Dat hij door justitie en politie belemmerd wordt, geschiedt naar de meening van dat publiek op aan stoken van de dokters, die niet kunnen velen, dat deze Engelschman knapper is dan zij en hun con currentie aandoet. »Leve Sequahweg met de kwak zalvers, en de doktershoort men schreeuwen onder hen, die zich in de zaal van het verkooplokaal ver dring in. En dat zelfde publiek heeft al de aanplak biljetten van de Vereeniging tegen kwakzalverij, waarin tegen Sequah en zijne zoogenaamde genees middelen wordt gewaarschuwd, afgescheurd. Door een lid van den gemeenteraad van 's-Her- togenbosch is bij den officier van 'justitie een klacht ingediend tegen een paar heeren, die hem openlijk beschuldigden, geld te hebben gegeven aan de op roermakers, met het doel ze tot meerder verzet aan te sporen. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Deventer velocipède-club Immer Weiter" toegestaan, om Zaterdag a. s., ter gelegenheid van haar 20jarig bestaan, binnen het hek voor het paleis het Loo te rijden. Men zal daar defileeren, figuuvrijden enz. De muziek der Deventer Harmonie zal dit feest opluisteren. Gisterochtend is aan den vischsteiger te IJmuiden een der opvarenden van een smak vermoord ge vonden. Een ander heeft zwaar gewond de vlucht genomen op zijn schuit. Vermoedelijk is deze mis daad door Engelsche visschers in een twist geschied. De politie doet onderzoek. Van alle Engelsche vis- schersschepen is het vertrek belet. De vermoorde laat eene vrouw en acht kinderen na. Drie Engelschen zjjn gearresteerd. Een jongen, die te Amsterdam van het dak eener woning viel en zwaar gewond werd, is in het Buiten-Gasthuis overleden. Bij zijn val kwam hij terecht op een vrouw. De vrouw werd daardoor vrij ernstig gekwetst, terwijl een andere vrouw door den schrik zeer ongesteld is. Nog steeds is men bezig de lijken der slacht offers van onder de puinhoopen van het te New- York ingestorte huis op te sporen. Reeds zijn 52 lijken te voorschijn gebracht, waarvan een groot gedeelte niet te herkennen was door de vreeselijke verminkingen. Zware regenbuien bemoeilijkten den treurigen arbeid. Een Italiaan, die bij de opruiming dienst deed, trachtte zich kleedingstukken der op gegraven ongelukkigen toe te eigenen, maar werd door de politie op heeterdaad betrapt. Volgens de laatste berichten worden nog 90 per sonen, die zich, toen het ongeluk gebeurde, in het huis bevonden, vermist. Uit dat gedeelte der ruïne, waar vroeger de restaurant stond, stijgt sinds eenigen tijd een afschuwelijke stank op, zoodat men den arbeid moest staken. Uit Washington wordt aan De Times bericht dat de bemanning der beide walvischjagers Grampus en Hume60 man sterk, bij den mond van de Mac- kenzie-riviex door Eskimo's vermoord is. Het mediscb genootschap te Reims heeft, na gehouden onderzoek, dr. Doyen, chirurg aan het stadshospitaal aldaar, schuldig verklaard aan het enten van kanker op gezonde menschen en de prefect van de Marne heeft de zaak gesteld in handen van den Min. van Binnenl. Zaken. Maar Doyen ontkent ten sterkste het hem ten laste gelegde feithet schijnt dat hij met vele zijner collegas overhoop lag en dat dezen niet te best op de hoogte zijn van de nieuwste bactereologische onderzoekingen zoodat de zaak vrij ingewikkeld moet zijn. Het Departement van Financiën te Washington heeft uitgemaakt, dat Vanderbilt voor zijn in Enge land gebouwd yacht Conqueror" 34.987 ds. inkomend recht moet betalen. In Italië wordt een bijzonder rijke oogst ver wacht, vooral van rogge, maïs en tarwe. Dr. Mackenzie vestigt in de laatste zitting der British medical association de aandacht op het veel vuldig voorkomen van tuberculose bij dronkaards. Hij vond in het St. Thomas hospitaal te Londen bij 75 lijkopeningen van teringlijders 46 maal zeer duide lijk sprekende kenteekenen van chronisch alcoholisme, leververharding, chronisch maaglijden enz. In de polikliniek te Brompton werd hetzelfde ver band tusschen alcoholisme en tuberculose opgemerkt. Bij Arizona, in het Zuidwesten der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, nabij de Mexicaansche grenzen, heeft zich plotseling een meer gevormd van 12 mijlen breedte en 40 mijlen lengto. Omtrent de oorzaak van het ontstaan van dit meer bestaan ver schillende zienswijzen, maar algemeen wordt aange nomen, dat het water komt uit eene golf op de kust van Californië. Eenige deskundigen schrijven het ver schijnsel toe aan de jongste aardbevingen. Een verschrikkelijk ongeluk is te Duinkerken voorgevallen. Twee goederenwagens waren door ver keerd rangeeren in een diepte gevallen en door mid del van eene kraan trachtte men ze weer op te hijschen. Toen de tweede wagen bijna boven was, brak plotseling de ketting en door den schok viel de kraan om. De arbeiders werden er onder bedol ven en twee van hen verpletterd. In Amerika woiden op dit oogenblik proeven genomen met een lucht-vélocipède, uitgevonden door prof. Meijers. In tegenwoordigheid van duizenden getuigen werd daarmede een snelheid van 10 En gelsche mijlen in het uur, en een hoogte van 15,000 voet bereikt. De kracht, die den reiziger zwevende houdt, is een peervormige luchtballon, van niet overgroote afmetingen, gevuld met waterstofgas. Door de kracht uitgeoefend op de pedalen, wordt een luchtstroom veroorzaakt, die den ballon voort stuwt het sturen geschiedt door het lichaam voor- of achterover of op zijde te wenden. De Graphic bevatte onlangs een photographische afbeelding van dit fabelachtig werktuig, genomen op het oogenblik dat prof. Mijers er mede neerdaaltaan het bestaan er van behoeven wij dus niet meer te twijfelen. Men verzekert, dat de prof. het volgend jaar Europa zal bezoeken. Tot groote woede van velen in Antwerpen is te Brussel een comité gevormd, hetwelk in eerstge noemde stad een gedenkteeken wil oprichten, gewijd aan de Franschen, die in 1831 de stad van de Hol landers kwamen bevrijden. Een nieuwe bijdrage tot den strijd tusschen Vlamingen en Walen. Door een kat gered. Te Brussel begaf zich de heer W. te bed; dicht bij hem lag een kat in een mandje te slapen. Een uur later werd hij wakker door de kat, die op zijn bed was gesprongen en hem vrij onzacht krabbelde. W. wilde het beest slaan, maar merkte plotseling dat de kamer vol rook stond het bleek nu, dat hij een brandende lucifer in een met zemelen gevuld kwispedoor had geworpen, wat de zemelen langzaam had doen ontbrandenzonder de kat zou de heer W. stellig zijn gestikt. Gisteren trad het verbod op den uitvoer van Russische rogge in werking. Aan de Pruisische grensstations Eydtkuhnen en Prostken heerschte in de laatste dagen een ongekende drukte, alsook te Koningsbergen, Dantzig enz., waar overal honderden waggons met Russische rogge aankwamen en in allerijl gelost moesten worden om ledig den terug tocht te maken en nieuwen voorraad aan te voeren. Maandagavond bijv. stonden te Eydtkuhnen 300 waggons op overlading te wachten, terwijl nog 800 waggons telegraphisch waren aangekondigd. Daarbij kwam dat de Russische spoorwegrijtuigen slechts 36 uren buiten de grenzen mogen verblijven. Er moesten dan ook te Koningsbergen, Dantzig enz. in der haast tijdelijke entrepots worden ingericht, waar het losse graan met heele waggons binnen enkele minuten kon worden uitgestort, om later gezakt te worden, voor welk laatste werk ook van elders heele scharen korendragers moesten gerequireerd worden. In één van die entrepots werden Maandag 400 waggons gestort en 10,000 zakken gevuld. Het spoorwegpersoneel was zooveel mogelijk versterkt, maar heeft toch schier b o venmensc helijk werk moeten doen. Te Gemenus, bij Marseille, is sedert den 15den Augustus een dertigtal personen door een ongesteld heid aangetast, welke het karakter van vergiftiging draagt. Verscheidene zijn overleden. Men heeft meenen op te merken, dat allen, die van de koek, bij den banketbakker van het dorp gekocht, gegeten hebben, ongesteld zijn geworden. Een niet vertinde koperen pan moet de oorzaak zijn. Een vreeselijk ongeval had de vorige week te Southwark in Engeland plaats. In een koffiebranderij was een 14jarig meisje, Hannah Keheler, bezig met koffiemalen, toen haar vlecht in een der raderen van den door stoom gedreven molen bleef haken. Ze werd mede gesleurd en 't geheele vel haar van den schedel gerukt. Zij stierf na eenige oogenblikken onder de hevigste pijnen. Het kleed van Christus lokt duizenden naar Trier. Processies trekken dagelijks voorbij met pries ters aan het hoofd en begeven zich zingende naar deil Dom. Trier gelijkt één groote jaarmarkt. De pelgrims trekken op twee rijen voorbij het kleed. Donderdag waren er omstreeks 25000, Vrijdag 41000, Zaterdag 38000 en Zondag jl. bijna 50000. Er wor den bijdragen verzocht voor de Kathedraal en voor den paus en de meeste pelgrims geven iets. Een lakenhandelaar, als deskundige geroepen bij het onderzoek naar het kleed, verklaart dat toen het omhulsel weggenomen werd, het kleed zoo vergaan bleek, dat men het niet kon ten toon stellen. Een bejaarde non stelde voor de stukken aan elkaar te plakken, daar de stof te versleten was om aaneen genaaid te worden en aldus geschiedde. Een ander deskundige, dr. Bock, verhaalt, dat de voering bestond uit zijden byssus, een oude, kost bare stof, die na de 6de eeuw niet meer vervaardigd werd en vooral in de eerste eeuw in gebruik was. Dat deze stof aan het kleed voorkomt, wordt voor een bewijs gehouden van de echtheid. Zondag jl. was de toevloed van pelgrims zeer groot. Men schat 6000. Een vrouw werd bij het gedrang overreden. Mooie i>errekening. Te Ufingen, in Duitschland, wilde, in het vorig jaar, een landbouwer door op hanging een einde aan zijn leven maken. Zijne trouwe buurman kwam er op af en bevrijdde hem uit zijn noodlottigen toestand. Dezer dagen kregen de beide mannen ruzie en de levensredder, die man van zaken is, stuurde zijn ondankbaren medeburger eene rekening, waarin ook een post voorkwam van een daalder voor het redden uit levensgevaar. Aangezien de boer ook geld te goed had, schreef deze eene tegen-rekening en eischte daarin twee gulden, voor het kapot snijden van een strop! Laatste en telegraphische berichten. lerseke. OESTERBEURS. Niets verhandeld. Zaaigoed van minstens een rijksdaalder middellijn op 12 ingehouden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het woonhuis en erf te Rilland groot 85 c.A., gisteren door notaris Mulock Houwer in het open baar geveild, is gekocht door E. Van Baaien te Rilland voor ƒ410. Borsele. Donderdag werd alhier ten overstaan van den notaris J. Van ker Iüoes te Ellewoudsdijk voor de erven van wijlen J. op 't Hof publiek geveildeen driedubbel woonhuis met schuur, erf en tuin te Borsele op het dorp, samen groot 04.10 aren. Kooper werd de heer L. Van de Wal te Borsele voor 500 benevens 92,50 voor onkosten. Burgerlijke Stand Goes van 26 tot 28 Aug. 1891. Ondertrouwd 27, Jacobus Droogers, 25 j., jm., en Krina Potter, 21 j., jd., te Ellewoudsdijk. Geboren 27, Wilhelmina Johanna, d. v. Adriaan Guide en Sara Jacomina Louwerse. Overleden 27, Mercellin Frans, 3 m., z. v. Frans Mereellin Houvenaghel (overleden) en Antonette HermansDaniël De Pree, 58 j., gehuwd met Jozina Lansen. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand Augustus 1891. Van K r a b b e n d ij k eM. Verhagen, Scherpenisse. Van Rilland: P. Schotel, Rotterdam. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaatu. Voorwerpen. Information. 2 Sept. Wcmelclinge, appelverhuring, Gallis Menens. 4 lerseke, boomvruchten, C. De Jonge. 6 'a-Heer Arendsk., woonhuis, boomgaard enz., Pilaar. 5 Goe9, verp. land, Pilaar en Lenshoek 5 's-IIeer Arendsk., aardappelen, ajuin, Pilaar. 5 Heinkenszand, herberg enz De Ronde Bresser. 10 Bors-le, huizen, land. meubelen, Pilaar 15 - Goes, woonhuis. Mulock Houwer. 15 Goes, dijk en huizen, Pilaar. 17 Oudelande, hofstede, hoefje, land enz., P. Overman. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 29 Aug. 10.48 11.31 4.31 5.18 30 0.14 6.1 6.44 31 0.49 1.16 7.19 7.46 1 Sept. 1.41 2.3 8.11 8.33 2 2.23 2.41 8.53 9.11 3 2.57 3.13 9.27 9.43 4 3.27 3.42 9.57 10.12 Marktberichten. MIDDELBURG, 27 Augustus 1891. De aanvoer van Tarwe was heden weder niet groot, van andere artikelen was die redelijk te noemen, van Zomcrgerst wel het meeste. Walcherschc Tarwe met weinig vraag f 11,60 a 11,75 betaald Nieuwe Rogge 25 ct. lager en van f8,75 a 9 naar qnaliteit genomen. Nieuwe WÏBtergerst bracht f 5,50 a 5,75 op. Van nieuwe Zomergerst was nog al wat ter markt en naar deugd werd daarvoor f 5 a 5,25 betaald. Witte en Bruine Boonen van den zolder tot f 13 aangeboden. Nieuwe Groene Erwten nog al van goede qualiteit zijn tot f 11 gekocht, velen hielden hooger. In jarig Koolzaad ging niets om en wordt nominaal f 11,60 genoteerd. Van nieuw Zomer-Koolzaad werden nog maar enkele partijtjes aangeboden van meest wakke qnaliteit Voor het droogste werd f 10 betaald, mindere soort f 9,60. Bij droog weder kan men a. a week daarrtn nog al wat ter markt verwachten. Boter f 1,10 a 1,30 per K.G. Eieren f4,— per 100 stuks. k Op Zondag 30 Augustus hopen 1 onze geliefde ouders U H. 0. SAUBR B en IJ J. BOLIER 1 hunne 25-jarige Echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen, f Wemeldinge, 29 Aug. '91. De heer en mevrouw DE VISSER KARSSEBOOM betuigen hun dank voor de vele belangstelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht 2 en 3 Sept. Goes, 28 Aug. 1891. Onder dankbetuiging voor de vele bewijzen van deelneming bij mijne pro motie naar Pergen-op-Zoom, roep ik, bij mijn vertrek daarheen, mede namens mijn gezin, allen vrienden een hartelijk vaar wel toe. Goes, 28 Aug. '91. JONQUIÈRE. Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen de echte lieden E. Verdonk en M. De Koster, gewoond hebbende te Heinkenszandwor den verzocht daarvan vóór 3 September 1891 opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris Pu. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand. De 2de verificatie-vergadering in het faillissement van Anthoni Van der Est, koopman en winkelier te Krab- bendijkezal gehouden worden op Zaterdag 12 September 1891, des voormiddags te tien uren, in het gerechtsgebouw te Mid delburg. Middelburg, 27 Aug. 1891. De Curator, Mr. C. LUCASSE, advocaat en procureur. DC De Secretaris-penningmees ter van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen maakt bekend, dat het VERSLAO om trent den toestand dier Visscherijen in 1890 verschenen en tegen betaling van 0,25 ten zijnen kantore verkrijgbaar is. Tholen, 25 Augustus 1891. De Secretaris-penningmeester voornoemd, J. A. FOKKER. De Notaris PILAAR zal des namiddags 1 uur, te s-Heer Arende- kerkein de herberg bij Jan De Ruiter, voor den heer W. F. K. Lenshoek, in 6 perceelen, en in 2 perceelen en in massa, a in den Schengepolder. 5 wassende VAN wassende in de boomgaarden van het Armen- en Kerkbestuur der N. H. G. te lersekeliggende aan den Stee- en Grind weg, w i na afloop der Oesterbeurs. Inlichtingen bij C. DE JONGE, Pen ningmeester. Door de voorgenomen feestviering te WEMELDINGE is de aldaar UITGESTELD en bepaald 's avonds te 6 uren. De Notaris, A. GALLIS MERENS.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2