1891. N°. 102. Zaterdag 29 Augustus. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentlën voor 3 uren op den dag; der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. Theorie en practijk. Van anti-revolutionnaire zijde heeft men altijd bijzonder slag »den minderen man" te vleien. In 1888 werd er wonder veel beloofd aan »het volk" en toen, zelfs in den boezem van de eigen partij, stem men opgingen, dat de anti-liberale regeering niets voor den werkman deed, moest dr. Kuyper zelf op de vergadering van Patrimonium" komen om den storm te bezweren. Te vergeefs werd vóór de verkiezingen geschermd met de Christelijke democratie" om nog maals den werkman te lokken voor de anti-revolu- tionnaire candidaten; men begreep, dat van de jonk- heeren en baronnen, die de anti-revolutionnairen bij voorkeur naar de Kamer alvaardigen al mag er dan ook voor een Okma of een Van Vliet eens een enkele zetel worden bestemd voor >het volk" geen heil te verwachten was. De Zeeuw gooit het thans over een anderen boeg en betoogt, zich een groot voorstander van ambacht- onderwijs toonende, dat de liberalen nooit iets in het belang van die zaak hebben verricht. »Men", »dat wil zeggen, de meeste vermogende, schatrijke, toongevende mannen op politiek gebied, en liberale regeeringen en gemeenteraden die de macht en de meerderheid bezaten om flinke maatregelen in te voeren en door te zetten, hebben jaren lang eene dure roeping verzaakt in betrekking tot onze arbei ders, onzen zoogenaamden minderen man". Deze phrase neemt de Zeeuw met instemming uit de Amst. Ct. over. We zouden wel willen vragen oi de Zeeuw eens de ledenlijst van de Goesche vereeni- ging »de Ambachtsschool" wil inzien en dan eens mededeelen hoeveel liberalen en hoeveel antirevolu- tionnairen die vereeniging financiöel steunen. Ze zal dan zien, dat hare partij daar een treurig figuur maakt en dat er maar zeer enkele antirevolutionnairen lid zijn van »de Ambachtsschool". En wanneer ze dan de verslagen eens wil naslaan van de zittingen van den Goeschen gemeenteraad van 2 Juni 1875 en van 22 Mei 1885, dan zal zij zien, dat het niet de liberale leden van den gemeenteraad waren, die stemden tegen het verleenen van subsidie aan »de Ambachtsschool", maar de heeren Den Boer, Quist, De Jonge en Vervenne. Inderdaad, in theorie mogen de antirevolutionnairen erg voor het ambaehtsonderwijs zijn, in de practijk en daarmede is »het volk" alleen gebaat blijkt van die sympathie een pover beetje. GOES, 28 Augustus 1891. 't Was gisteravond nog slechts matig bezet in »de Prins van Oranj e". 't Is dit jaar zoo overal kermis en er zijn zooveel cafés-chantants, dat het publiek zich nog al verspreiden moet. Toch durven we wel opwekken om het gezelschap van W. Pierre De Boer uit Amsterdam met oen bezoek te vereerenwat we gisteren in »de Prins van Oranje" te zien en te hooren kregen geeft ons daartoe aanleiding. Muziek en gymnastiek, grappige scènes en ernstige zang wisselen elkander daar in ruime mate af, zoodat er voor iedereen wat te ge nieten valt. Iets eigenaardigs biedt dit gezelschap a. s. Maan dag aan in het kinderfeest en de kermis in den tuin van »de Prins van Oranje" ter gelegenheid van den jaardag der Koningin, welk feest zeker een druk bezoek zal lokken. Hadden de ondernemers van publieke vermake lijkheden onder onze ingezetenen niet ruimschoots gezorgd om het uitgaand publiek in de gelegenheid te stellen zich te amuseeren, de kermis zelf zou dit jaar al heel weinig te genieten geven. Gelukkig echter hebben de heeren Alber Basch er voor gezorgd, dat er op de kermis althans iets is, waar men iets goeds te aanschouwen krijgt. In hun flinke tent op de Beestenmarkt gaven zij twee avonden achtereen een voorstelling, waarmee zij, dunkt ons, voor goed de sympathie van het publiek hebben ver worven. Gisteravond waren we in de gelegenheid de voorstelling bij te wonen, die in alle opzichten wel geslaagd mag heeten. Het zeer afwisselend program werd met de meeste zorg uitgevoerd en de behendigheid, vlugheid en kracht, waarmee dit alles geschiedde, gaven het pu bliek meermalen gelegenheid tot luide toejuichingen. Al kunnen we niet in bijzonderheden treden, zoo verdient toch de heer Basch, die zich niet ten on rechte »prestidigitateur moderne" noemt evenals de heer Blanc, jongleur équilibrist, een afzonderlijk woord van lof. Ook de agioscopische wereldtableaux en de pantomime maar vooral de tableaux-vivants zijn verrassend schoon. De nette decoraties, de prachtige costumes, de fantastische lichteffecten, een flink orkest en een uit stekend werkend personeel alles werkt samen tot een goed geheel, en we aarzelen daarom niet het Goesche en het overige Zuid-Bevelandsche publiek tot een bezoek aan het theatei der heeren Alber Basch aan te sporen. Al waren de 2e en 3e rangen gisteren goed be zet, op den len rang waren nog veel plaatsen ledig. We hopen dat dit bij de volgende voorstel lingen beter moge zijn, want de ondernemers ver dienen ten volle een druk bezoek. Wie zijn kinderen een onschuldig genoegeu wil en kan verschaffen, verzuime niet hun de extra-voorstellingen op Zater dag- en Maandagmiddag te laten bijwonen ze zullen er zich best vei'maken. lerseke. Bij al de tegenspoeden, waarmee de oester- cultuur te kampen heeft, komt nu dezer dagen nog eene ziekte onder de groote oesters, waardoor zij groen en ongeschikt ter verzending worden. Hetzelfde kwam voor in 1879 en wordt toegeschreven aan de ongunstige weersgesteldheid. Men hoopt, dat het met eene gunstige verandering van het weer boteren zal, doch deze laat lang op zich wachten. Ook klaagt men over het zwart worden en sterven van het broed op de pannen, waardoor de ongunstige aanslag nog al ongunstiger wordt. Tot buitengewoon opzichter bij den rijks waterstaat in Zeeland, standplaats Middelburg, in plaats van wijlen den heer G. H. Weijmar, is tegen 1 October benoemd de heer J. Zemel, thans te Utrecht. (M. Ct.) In het belang van den oesterhandel zal het rijkstelegraafkantoor te Tolen, gedu rende het tijdvak van 1 October tot en met 31 Maart aanstaande, op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Het rijkstelegraaf kantoor metl telephoondienst te Oosterland wordt op heden geheel op den vroegeren voet heropend. Tengevolge van het groot aantal sollicitanten voor de bestaande vacatures van surnumerair bij de Exploitatiemaatschappij is be paald, dat uitsluitend daarvoor in aanmerking kunnen komen personen, die in het bezit zijn van een getuig schrift van voldoend afgelegd eindexamen van eene H. B. S. met 3- of 5jarigen cursus of een bewijs van toelating tot de 4e kl. eener H. B. S. met 5jarigen cursus, of wel van eene akte van bekwaam heid als onderwijzer. H. M. de Koningin-Regentes zal de ver gadering van de Staten-Generaalop 15 September in persoon openen. Daartoe wordt H. M. eenige dagen te voren met H. M. Koningin Wilhelmina in de residentie verwacht. Met machtiging van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes is door de Regeering de uitnoodiging der Regeeringen van Italië en Portugal aanvaard, om een Neder!rechtsgeleerde te benoemen, ten einde als scheidsrechter uitspraak te doen in een geschil tusschen beide Regeeringen gerezen, ter zake dei- vordering van een Italiaansch onderdaan tegen de Portugeesche Regeering en is als zoodanig aange wezen de heermr. J. Heemskerk Az., Minister van Staat, lid van den Raad van State. (St.-Crt.) Terstond bij het optreden van het Kabinet deelden sommige bladen mede, dat de heer Tak zou fungeeren als Minister-P resident. Het be richt, zooals het daar lag, klonk wat vreemd, daar onze constitutioneele practijk een Minister-President niet kent. »Wel hebben wij, zegt het Vad., sedert de ministe- riëele verantwoordelijkheid de instelling van een ministerraad noodzakelijk maakte, ook een tijdelijk Voorzitter van dien raad. Vóór 1860 wisselde dat voorzitterschap af a tour de róle. In dat jaar liet Van Hall zich bij Kon. besluit tot Voorzitter voor éen jaar benoemen, en toen een jaar later zijn col lega's weigerden dien toestand te bestendigen, trad hij af. Daarna werd de zaak dus geregeld, dat de Voorzitter door zijn collega's gekozen werd, eerst om de 3 maanden, later om het jaar. In den laatsten tijd is het gebruik geworden, dat de Kabinetsvormer als tijdelijk Voorzitter optredende, voortdurend iu die betrekking bestendigd wordt. Zoo waren de heeren Heemskerk en Mackay gedu rende hun ministeriën tijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers." Op dit oogenblik is, naar men ons mededeelt, de heer Van Tienhoven met die functie bekleed." Het nieuw gekozen lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Kampen, de heer N o o r d t z ij docent aan de theologische school, heeft op de Synode te Leeuwarden medegedeeld, dat hij heeft besloten docent te blijven en voor het Kamerlidmaatschap te bedanken. De Minister van Koloniën zal, te be ginnen met 4 September, dos Vrijdags om een uur audiëntie geven. De Minister van Buiten 1. Zaken is aan zijn departement te spreken eiken Vrijdag van 11 tot 12 uur, te beginnen met Vrijdag 4 Sept. a. s. Een correspondent schrijft aan de N. R. Ct. Bij een uitstapje, dat ik dezer dagen langs den Rijn in Duitschland maakte, werd ik getroffen door het groot aantal scholieren, die ik met hunne on derwijzers ontmoette. Bijna op elk schoon plekje zag ik eene schoolbevolking, dartel en lustig, nu eens luisterende naar den onderwijzer, die het een of ander aanwees en verklaarde, dan weder nationale of schoolliederen zingende. Aan den voet van het gedenkteeken op het »Niederwald" hoorde ik een onderwijzer zijnen leerlingen een kort verhaal doen van den Fransch-Duitschen oorlog, waarna »die Wacht am Rhein" werd aangeheven. Ik vroeg mij af, waarom zulke uitstapjes ook niet veelvuldiger en algemeener dan thans bij ons kunnen plaats hebben. Het nut daarvan ligt toch te zeer voor de hand, om nader te worden uiteengezet. Alleen wil ik kier nog bijvoegen, dat die uitstapjes slechts een dag duren en ieder kind zijnen knapzak medevoert, zoo dat van groote uitgaven geen sprake kan zijn. Naar gemeld wordt heeft de Nederlandscke Regeering terstond na het spoorwegongeluk bij Mön- chenstein door een daartoe afgevaardigd ingenieur een onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het bezwijken der brug, aldaar. Onaf hankelijk echter van het door dien afgevaardigde uitgebracht rapport heeft men met loflijken ijver reeds terstond de bruggen nader onderzocht om moge lijke gebreken, zoo die gevonden werden, onmiddel lijk te verhelpen. Zoo werden aan het ijzerwerk der spoorwegbrug te Zutfen niet minder dan 6000 klink nagels onvoldoende bevonden en vernieuwd. De opmerking wordt echter gemaakt, dat het te wenschen ware, dat van spoorwegbruggen ook niet meer dan noodig is werd gevergd, en dus het kruisen van treinen op spoorwegbruggen met groote spanning, gelijk nu en dan zelfs met goederentreinen geschiedt, werd verboden. (Haarl. Ct.) Uit Leeuwarden schrijft men aan het Han delsblad Het is, alsof de directie der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen zich er op toelegt den handel nadeel te berokkenen. Nu weder den veehandel, door den eenigen tijd geleden ge nomen maatregel, om met personentreinen geen vee meer te vervoeren, maar daarvoor alleen goederen treinen te bezigen. Het gevolg is, dat, behoudens eene enkele uitzondering (als de hoeveelheid vee zóo groot is, dat een extra-trein moet worden genomen), het op de markt alhier gekochte en grootendeels voor het buitenland bestemde vee overal te laat aankomt. Het langere oponthoud werkt uit den aard der zaak ook op het vee zelf nadeelig. Buiten en binnenlandsche veehandelaren hebben terstond hunne bezwaren aan de directie kenbaar gemaakt, doch er is nog geen verandering gekomen. Landbouw en Veeteelt. Op de tentoonstelling der Geldersck-Overijsel- sche landbouwmaatschappij te Kuilenburg verkreeg de firma wed. J. C. Massee Sc Zoon alhier voor de beste en volledigste verzameling van nuttige .land bouwwerktuigen voor akkerbouw, hooibouw en stal- voedering den 2en prijs b een zilveren medailleen voor de beste en volledigste verzameling van doel matige werktuigen voor de zuivelbereiding den 2en prijs een verguld zilveren medaille. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Donderdag tegen den avond overleed in den ouderdom van 58 jaren alhier ds. D. De Pree, in leven predikant der Chr. Ger. gemeente. De overledene was van 1853 lid en oefenaar bij de gemeente van ds. Budding en werd in 1858 lid en leerend ouderling bij de Chr. Ger. gem. te Sluis. Na te Kampen te hebben gestudeerd, werd hij 19 Nov. 1866 bevestigd als predikant te Serooskerke (Walcheren), en sedert 7 Aug. 1870 was hij aan de gemeente alhier verbonden. Den 31 Aug. 1890 trad hij 't laatst vooi haar op. In zijn 20jarige Evan gelie-bediening wist de overledene zich in en buiten de kerk zeer bemind te maken. Den 17 Sept. zou hem emeritaat verleend zijn. Ierseke* Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. L. Hijmans te Nieuw-Lekkerland. In de te Leeuwarden gehouden Synode der Chr. Ger. kerk werd ook verslag uitgebracht over het zendingswerk, waaruit bleek, dat in 1890 de inkomsten daarvoor waren 17,133.181/2, de uit gaven 18,963.31. Besloten werd de subsidie dei- Indische regeering ten behoeve der scholen aan te nemen. Geslaagd te 's-Hage voor de akte Fransch (1. o.) de heer F. Beun van Biervliet, mej. A. E. Baert van Vlissingen en mej. C. J. v. d. Bout van Nieuwerkerk. Te Arnhem is voor de hoofdakte geslaagd de heer L. De Graaf van Haamstede. Rechtszaken. Het vonnis der Middelburgsche rechtbank ver- oordeelende K. S., koopman te Weineldinge, wegens diefstal van kippen en hanen, werd door het gerechts hof te 's-Hage ten deele bevestigd en ten deele ver nietigd en, opnieuw rechtdoende, werd IC. S. tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor de rechtbank te Leeuwarden beeft we gens diefstal en verduistering terechtgestaan de 16 jarige P. J. J., van Goes. Hij was in dienst bij den artist H. S. Mullens, van Rotterdam, die in Juli de kermis te Dokkuin bezocht. Op een goeden morgen ontdekt de juffrouw, dat haar ruim ƒ50 is ontsto len en zegt aan Piet, dat hij gauw mijnheer moest roepen, omdat zij bestolen waren. Hij doet dit en gaat later met den inspecteur van politie er op uit om den dief op te sporenaan niets was te be speuren, dat hij zelf de dief was. Eenigen tijd later, op de kermis te Wierum, geeft juffrouw Mullens hem op een avond een rijksdaalder, om den volgenden morgen vroeg huishoudelijke bood schappen te doenmaar dien nacht verspeelt hij 7,50 en komt niet terug. Beklaagde bekende alles; hij had het geld in zijn zak, toen de juffrouw hem uitzond om mijnheer te zeggen, dat zij waren bestolen. Hij heeft 't gedaan om er van door te gaan en is over Groningen en Rotterdam naar Antwerpen getrokken. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. In Wemeldinge had een boerenjongen's avonds in de herberg met een mes gezwaaid. Eenige oogenblikken nadat alle bezoekers uit de de herberg, wegens het sluitingsuur, waren ver wijderd, kwam hevig bloedende een schipper terug. Den volgenden morgen herkende de schipper in den jongen, die met het mes gezwaaid had, den persoon die hem gesneden had. Voor de rechtbank te Middelburg eiscbte het O. M. tegen den beklaagde zes maanden, doch de rechtbank sprak hem vrij zij achtte het bewijs niet over tuigend geleverd, In appèl werden, door het Hof te 's-Hage, zeven getuigen gehoord, waarvan de schipper en een jongen, die bij diezelfde gelegenheid den schipper met een steen had geslagen, pertinent verklaarden dat bekl. den schipper gesneden had. Het O. M. requireerde vernietiging van het ge wezen vonis en veroordeeling van bekl. tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Lucasse wees op de weinige geloofwaardigheid van de getuigen, en meende dat het Hof wel tot hetzelfde gevoelen zou komen als de Middelburgsche rechtbank. Uitspraak 3 September a. s. Gemengde Berichten. Gisteren werd door de Kon. Handboogsociëteit »Jacoba van Beieren" alhier een concours gegeven op den vogel en naar het doel, aan welk concours door zeven verschillende sociëteiten werd [deelgeno men. De hoofdvogel werd geschoten door den heer G. Luijk van Oefening en uitspanning" te Hans- weerd; de eerste zijvogel door den heer C. M. J. Gernler van Eensgezindheid" te Middelburg; de tweede zijvogel door den heer W. J. Hartman van »Jacoba van Begeren" te Goes, terwijl de kleine vogels door verschillende schutters werden geschoten. De heer M. De Kater van -»Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk mocht na een kampstrijd met den heer P. Pieterse van »Soranus" te Heinkenszand de medaille behalen voor de meeste rozen. Woensdagochtend heeft de heer Ch. J. SchüssJer, een te Katwijk logeerend badgast, een stoute daad verricht. Door den krachtigen Zuidwestenwind en de sterke strooming waren de touwen van de bom schuit Marinus JBastiaan gebroken, zoodat de schuit wegdreef en midden in de branding op de bank bleef zitten. Op de schuit bevonden zich slechts drie personen, het was dus zaak, dat de gemeenschap met 't strand spoedig hersteld werd. Niemand der toeschouwers durfde zich in zee wagen, toen bovengenoemde heer, trots wind en strooming, in zee sprong, naar de schuit zwom en het genoegen smaakte, een lijn aan 't strand te brengen, waai- hij mot gejuich ontvan gen werd.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1