laten over den heer Schreve, arts aldaar, naar aan leiding van diens ingezonden stuk in de N. R. Ct. over de geneesmiddelen van Sequah. De verkoop der fleschjes met olie en prairie- bloem" werd gestaakt, en aan het publiek gezegd, dat men die kon bekomen bij den heer Schreve. Hierop trokken eenige aanwezigen naar de woning van dezen arts, trokken de schel af, sloegen het naambord stuk, en trachtten met steenen de ruiten in te werpen van het bovenhuis. Terwijl men nog bezig was de baldadigheden voort te zetten, verscheen er eene talrijke politiemacht, die verdere wanorde lijkheden tegenging en de bende uit elkander dreef. Een streng onderzoek wordt door de politie in gesteld, om zich te vergewissen of er misschien ter men aanwezig zijn om eene vervolging in te stellen wegens aanzetting tot het plegen van geweld. Naar men verneemt, is door de politie aan Sequah de verkoop van zijne geneesmiddelen verboden. Aan den politie-ambtenaar, die toezicht heeft bij zijn zittingen in het Verkooplokaal, is de last verstrekt om, zoo die verkoop toch mocht geschieden, proces verbaal op te maken. Ook aan den geneesheer Hemmers, die bij die zittingen tegenwoordig is, moet het recht om die middelen te verkoopen op grond van de geneeskun dige wet van 1865 zijn ontzegd. NR. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zuidzande ds. A. D. J. Scholte A.Hz., te 's-Gravenzande. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door ds. K. W. Vetkake, te Arnhem naar Biervliet door ds. J. C. V. Meischke, te Raamsdonk naar Wisse- kerke door ds. B. M. Mantz, te 's-Heer Abtskerke naar de Chr. Ger. gem. te Wissekerke c. a. door ds. F. C. Van Dorp, te Laar. Ierseke. In de plaats van den heer M. De Jonge, die naar Noord-Amerika is vertrokken, is tot diaken der Ned. Herv. kerk. benoemd de heer P. Dijkwel, die deze betrekking heeft aangenomen. Als kweekeling aan de rijkskweekschool te Middelburg zijn, na afgelegd examen, geplaatst: J. Berrevoets van Cadzand, A. Brakman van Groede, J. C. De Bruine van Haamstede, S. Frelier van Groede, D. H. C. Ittmann van Goes, J. Rijkse van Nieuw- en St. Joosland en C. Steketee van 's-Heer Arendskerke, allen onder genot der gewone rijks toelage. Den 27n Augustus zal het veertig jaren geleden zijn, dat de heer J. H. Donner, te Leiden, thans zending-director, predikant werd bij de Christelijk- Gereformeerde gemeente. Dit jubileum zal Zondag den 30n kerkelijk worden gevierd. (Vad.) Benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Nieuwdorp ('s-Heer Arendskerke) mej. M. J. Van Gorcum van Middelburg. Geslaagdhij het examen voor hoofdonder wijzer te Breda de heer K. Van der Slikke, van Wolfertsdijkvoor Franschlager onderwijste 's-Hage, de heerenC. Dijkwel te Aksel, W. J. Van Nieuwenhuijzen te Krabbendijke en mej. M. Risseeuw te Cadzand. Rechtszaken. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg stond Vrijdag terecht de onbezoldigde rijks veldwachter J. B. V., oud 29 jaar, wonende te Kapelle. Hem werd ten laste gelegd dat hij op 2 Juli 1891 des avonds om ruim 10 uur, in de herberg van de weduwe Berman te Biezelinge, Marinus Vermaire moedwillig een of meerdere slagen op het hoofd heeft toegebracht. Volgens verklaring van den eersten getuige M. Vermaire waren in den bedoelden avond heel wat jongelui in de herbergook bekl. was daar. Er ont stond ruzie, waarbij Vermaire van bekl. eenige klappen opliep, naar hij zeide, zonder eenige aanleiding. De bekl. gaf een andere voorstelling van de zaak hij ontving van een der aanwezigen een schop tegen het been en werd toen door getuige uitgelachen. Hij is boos geworden, heeft getuige vastgegrepen en tegen den muur geduwd maar kan niet zeggen dat hij klappen heeft uitgedeeld. Op de vraag van den ambtenaar van het O. M., of getuige ooit iets met bekl. gehad heeft, antwoordde hij ontkennend. De tweede getuige deed het voorkomen, alsof bekl. zonder eenige aanleiding de klappen gafhij heeft er twee zien toebrengen. terug alles wat ik gezegd en gedaan heb. Het is mij zoodanig gewoonte geworden uwe belangen te overdenken, evenals de mijne »A1 goed, al goed!" viel de vorst hem, als altijd spoedig gekalmeerd, in de rede. Met hetzelfde ernstige gezicht ging Onegin voort »Maar in dit geval zoudt ge kunnen denken, dat ik evenzeer mijn belang op het oog heb, als het uwe het is een zeer lriesch geval. Ik heb jaren geleden uwe grootmoedige vriendschap aangenomen, toen gij mij haar opdrongt, toen gij nog kondt zeggenik hen voor éen mensch te rijk, ik wensch, dat ge zonder zorgen met mij medeleeftGij handeldet toen ter tijde als een vorst "en ik als een vriend. Dat was toen ter tijd Nu zoudt go kunnen denken, dat ik u.zoo aanraad de hand der vorstin te veroveren om uwe verloren bezittingen, waarvan ik mede leefde Zwijg toch, zwijg toch riep de vorst. Onegin wat praat ge Vergeef mij ik moet. Het is noodzakelijk. Ik wil alleen met uwe permissie nog opmerken, dat het bestaan, dat gij onwaardig" noemt, dit dubbel is voor mijen wat mij betreft, ik moet er een einde aan maken door u te verlaten. Neen, ik bid u, zeg niets. Mijne eer gebiedt het. Uw eigen gevoel moet het u zeggen, dat ik uw veeljarige, grootmoedige vriendschap onwaardig, dat ik niet de Onegin zijn zou, waarvoor ge mij altijd gehouden hebt, wanneer ik in do gegeven omstandigheden nog bleef om u het ant- De laatste getuige, de onbezoldigde rijksveldwachter Raes, deelde mede dat hij van de ten laste gelegde mishandeling niets heeft gezienwel is hij in de herberg geweest, doch toen hij tusschen het volk doorgedrongen was en het hem bleek dat er een standje ontstaan was, heeft hij bekl. naar buiten doen gaan. Slagen heeft hij niet zien toebrengen. De ambtenaar van het openbaar ministerie wees erop dat de bekl. een ambtenaar is, die zeer goed bekend staat, goed zijn dienst doet en nooit misbruik van sterkedrank maakt. Bekl. is eenigszins driftig en heeft, doordien hij op den voet getrapt is of op andere wijze gegriefd, in drift iets gedaan, wat vooral in een politieman is af te keuren. Hij vorderde veroordeeling van bekl. tot een geld boete van 12. (M. Ct.) Gemengde Berichten. Schipper C. Klooster van Goes had jl. Vrijdag het ongeluk, dat door het ruwe weder in de Noord tusschen Rotterdam en Dordrecht de mast van zijn schip overboord sloeg. Men had ruim 4 uren noodig om het gevaarte geheel te onttakelen. Te Ridderkerk werd een nieuwe mast opgezet, zoodat het schip gisteravond hier aankwam. Jl. Woensdag bracht het fanfarengezelschap van Borsele eene serenade aan jhr. A. W. Van Borsele, die aldaar vertoefde, als bewijs van dank baarheid, omdat hij het gezelschap gratis eene woning heeft afgestaan voor het houden der repetition. De leden werden gastvrij ontvangen en ruim onthaald, terwijl dhr. Van Borsele nog een gift van 25 aan het gezelschap schonk. Er werd menig hartelijk woord van erkentelijkheid en waardeering gesproken, ter wijl het gezelschap de volksliederen en eenige andere nummers ten gehoore bracht. Te Nisse is onlangs bij J. S. uit een kabinet ontvreemd eenig geld ten bedrage van 8,50 en acht dagen later werd uit hetzelfde kabinet ƒ10,50 vermist. Dit laatste bedrag was geborgen in een kistje, onder eenige kleedingstukken verborgen. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan, doch den dader is men nog niet op het spoor. Wanneer paarden onderhevig zijn aan koliek of buikkramp dan zijn de beesten, hoewel op den grond liggende, in den regel zeer onrustig en wild, zij slaan mot de pooten cn wentelen onrustig het lichaam. Dezer dagen verkeerde het paard van een der eerste stalhouders te 's-Hage in zulk een toestand, en het dier, welks achterlichaam reeds koud was geworden, zou zeker gestorven zijn, ware 't niet dat zijn meester op de gedachte was gekomen, het een emmer water in den bek te gieten. Dit hielp, want onmiddellijk na die hoeveelheid water in het lijf te hebben opgenomen, rees het paard weer op en was genezen. Op het Friesche kanaal de Rien is de vorige week een roeiboot omgeslagen, waarbjj vier per sonen verdronken een turfschipper met 2 dochters, 13 en 15 jaar, en een knecht van een anderen turf schipper. Zij hadden zich met zeven andere personen in een roeiboot begeven, mot het doel om een schipper, die hulp noodig had, bij te staan. Toen ze midden op 't diepe kanaal waren, schepte de boot water, zonk en de inzittenden moesten of ver drinken of naar den wal zwemmen, wat aan zeven hunner gelukte. Eene familie, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen, arriveerde Zondagavond in een der hotels, te Delft. Na een goed leven te hebben genoten, zijn ze gisteren met de noorderzon verdwenen, achter latende een onbetaalde rekening en 2 ledige kof fertjes. De beroemde harddraver »Tabor H" is door den eigenaar, den heer A. De Ridder, te IJpolder XIII, voor ƒ25,000 verkocht. Voor een éénjarig paard van dien heer werd reeds ƒ5000 geboden. Te Maastricht hebben zich onder het eere voorzitterschap van den burgemeester, den heer Pijls, zeventien sociüteiten (vereenigingen) vereenigd tot het geven van een monster-concert in het stadspark ten voordeele der slachtoffers van den hagelslag in Limburg. Bij die gelegenheid zal liet park geheel afgesloten en verlicht worden en daarin door twee muziekkorpsen en vijf zanggezelschappen uitvoerin gen worden gegeven. Behalve het concert zal een Venetiaansch feest op de Maas worden gegeven, groot vuurwerk worden afgestoken, enz. woord op de vraag van te zijn of niet te zijn, onnoodig te verzwaren. Derhalve beschouw mij in ieder geval als niet meer aanwezig. Er is geen Onegin meer. Daar komt vorstin Rafiaela, zonder uwe moeder handel thans, zooals u goeddunkt, maar zonder daarbij aan mij te denken. Ik kom in het geheel niet in aanmerking. Ik verdwijn". Hij zette zich bij de laatste woorden reeds in beweging en wuifde nog eens, zoo onverschillig mo gelijk glimlachend, met de hand, terwijl hij zich verwijderde. Vorst Alexander keek hem geheel ver bluft achterna, tot hij achter de hoornen verdween, Onegin! Onegin!" riep de vorst hem achterna, Maar Onegin's schreden verwijderden zich meer en meer. De vorst wreef zich het reeds weder verhitte voorhoofd. »Wat is dat" dacht hij geheel verward. »Hij gaat heen? Ik zou hem verliezen? Omdat zijn trots gekrenkt is omdat ik mij beklaagd heb, dat ik niet meer rijk ben Hij zuchtte en keek in de lucht als zag hij daal de goederen en de papieren, die hij eens had bezeten en die hij, niettegenstaande al dat »niet willen leven", met zulk eene vaste hand had verstrooid, verdronken, verspoeld en uit het raam geworpen. Vervloekt geld" dacht hij met een bitteren lach. »Het aller ellendigste op deze ellendige wereld is toch dat el lendige geld Wordt vervolgd). Ongeveer een halfjaar geleden kreeg iemand te Kudelstaart, onder het eten iets in de keel, dat met den dag pijnlijker werd, toen dezer dagen uit een dikte in tien hals een naald te voorschijn kwam. Gelukkig ondervindt de man geen verdere nadeelige gevolgen. Zaterdagnacht is te Amsterdam de groote spiegelruit in het kleerenmagazijn van Gebroeders Kattenburg, hoek Dam en Nieuwendijk, vermoedelijk door een steenslag verbrijzeld, waarna drie pakken van fantasiestof werden ontvreemd. Aan de recherche gelukte 't drie bekende jeugdige vagebonden te ar resteeren, bij wie de goederen werden gevonden, en die geruimen tijd vele wijken der stad onveilig maakten. Op aanwijzing van een 'conducteur der Hollandsche Spoorweg-Mij. is te Amsterdam ook een berucht Hagenaar met de drie jongelieden gearresteerd, die reeds lang werd gezocht door de justitie. Men meldt uit Schiedam aan De Maasbode De notarissen alhier hebben het tegenwoordig druk, want niet minder dan 61 groote en kleine woningen, pakhuizen, branderijen, boerderijen enz. worden in deze en de volgende week op zeven aanplakbiljetten vermeld als te zullen worden geveild en verkocht. De aanplakborden zijn reeds te klein geworden. Voorzeker geen bewijs van vooruitgang te Schiedam, te meer als men bedenkt, dat de panden zoo vreese- lijk in waarde verminderen. Zoo is in de vorige maand een branderij verkocht voor 3500, waarvan een bejaard persoon zich wist te herinneren, dat diezelfde branderij was verkocht voor 35,000. Wij zijn in den tijd van 't bewaren van boter voor wintergebruik. Daaromtrent de volgende wenken Inlegboter moet zijn van de fijnste soortvan room, die niet te sterk aangezuurd en ook niet te heet verkarnd is. Zij wordt gemengd met 4 pet. goed zout, (zout in water omgeroerd, waaruit geen bezinksel ontstaat, is goed). Boter wil bewaard worden in goed geluchte, met pekel omgewasschen potten. Bij de vulling drukt men de boter met den stampei- vast aan van 't midden naar den rand toe. De pot gevuld zijnde, drukt men de boter goed vast aan, strooit daarover een handvol zout en drukt dat in de boter. Bedek de boter met een stuk perkamentpapier en giet daarop 1 liter vloeibare rundertalk. Heeft men 't zout niet in de boter gedrukt, dan zou bet per kamentpapier bij 't opgieten van talk opblazen en scheuren. Sluit de pot met pakpapier. Moeten de potten verzonden worden, voorzie ze dan ieder van drie hoepels en plaats ze in daartoe vervaardigde manden. Gescheurde potten geven groene en ranzige boter daarom de scheuren met stopverf te worden dicht gemaakt. Boter in vaten verpakt blijft nooit zoo goed als in potten. (W. L. Kr.) Bij het ongeluk te Nordenhamm zijn ook land- genooten omgekomen. Zoo verloren daarbij o. a. het levenTh. Van der Laan, 20 jaar en Berend J. Kuiper, 16 jaar, beiden van Bellingwolde. Nog andere werklieden van daar worden vermist. Over het ongeluk wordt nader gemeld, dat de steiger aan de havenwerken inzakte, toen 50 werk lieden daarop bezig waren. Allen werden onder de puinhoopen in het water begraven9 lijken werden opgehaald, 10 personen werden zwaar en 30 licht gewond. Een der gewonden is nog bezweken. Blijkens nadere berichten omtrent het spoor wegongeluk bij Zolikofen zijn er van de twintig zwaar gekwetste passagiers drie overleden, zoodat 17 personen tengevolge der ramp het leven hebben verloren. Voor de overige zwaargewonden schijnt vooruitzicht te bestaan hen in het leven te kunnen behouden. Nog wordt gemeld dat de stationschef te Munchen- bachsee herhaalde malen naar Zolikofen geseind had, of de weg vrij was voor den sneltrein uit Parijs. Wegens de buitengewone drukte in het verkeer, veroorzaakt door de feestende Bern, had hij geen ant woord gekregen. De vaart van den Parijzer trein was zoo groot, dat er niet aan tijdig stoppen te denken viel, omdat bij Biel een extratrein met 400 reizigers aan den Parijzer sneltrein was aangehaakt. Nog geen derde gedeelte der rijtuigen was van Westinghouseremmen voorzien. Een hevige cycloon trok Woensdagavond tus schen 7 en 8 uur over het eiland Martinique, dat daardoor op het oogenblik het toonbeeld van ellende oplevert. Van de vaartuigen in de havens bleef geen enkel onbeschadigd, terwijl tal van huizen op het eiland geheel vernield zijn. De gouverneur van Martinique berichtdat het eiland sedert 1817 niet zoo zwaar werd ge teisterd als ditmaal. De orkaan vernielde vele huizen en den oogst. Te Fort-de-France zijn er 12 dooden de daken van de kazernes werden weggeslingerd en het kamp te Balata werd vernield. Er was geen oorlogsschip te Martinique, toen de ramp gebeurde. Volgens de laatste berichten zijn in het geheel 220 menschen in den orkaan omgekomen. Volgens het Antwerpsche blad de Koophandel wordt de nog jeugdige mevr. Ducès-Van Cutsem in het krankzinnigengesticht MaeckMaertenste Schaer- beek opgesloten gehouden, hoewel zij volkomen ge zond van hersenen is. Deze opsluiting zou, met misdadige medewerking van rechterlijke ambtenaren en geneeskundigen, geschieden door hare familie, tegen wier zin en zonder wier instemming zij te London in het huwelijk getreden is. Volgens de Koop handel is ook de Nederlandsche justitie, het zij dan geheel te goeder trouw, bij de zaak betrokken. Onder eene valsche beschuldiging der Belgische justitie zou het jonge echtpaar in 1887 te Breda zijn aange houden en aan BelgiO zijn uitgeleverd, waar echter aanj'de zaak, waarvoor de jongelieden aangehouden en uitgeleverd zijn, nimmer gevolg gegeven is. Aan het Vaderl. wordt in eene particuliere correspondentie uit Parijs o. a. gemeld Helt hij over, ja ofte neen Ziedaar wat de 1 arijzenaars zich met zeer begrijpelijke ongerustheid afvragen. De scherpziende lezer zal vermoeden, dat er hier sprake is van een of andere potentaat, die plotseling iets als lust toont om in de armen te vallen der Fransch-Russische vrienden, doch dit is liet geval met. De lust om steun te zoeken, wordt integendeel getoond door iemand van wien men het liefst zag, dat hij zich voordurend stijf en recht hield als een Pruisisch grenadier, nl. door den Eiifel- toren. Althans zoo zegt men De renteniers, die in den omtrek van 't Champ de Mars wonen en den dag doorbrengen met door hun verrekijkers naar dien blaker met verbazend lange kaars te turen, zijn dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat hij bewegingen maakt die voor een toren, zijn naam waardig, niet te pas komen en zij toonen over die ontdekking een vreugde, welke eenigszins herinnert aan die van den bekenden Engelsman, die eindelijk, na jaren vergeefs reizen, den baas der menagerie door rijn wild gedierte, bij wijze van vleeschpasteitje, zag verorberen. Ze vertelden in de geheele buurt rond, dat de toren bewoog, wat ten gevolge had dat ook de burnt in beweging kwam. Geen wonder trouwens, want zoo het in den Eiffeltoren mocht opkomen om, ver moeid van 't lang overeind staan, zich gemakkelijk neer te vlijen op eenige huizen uit den omtrek, dan zouden de bewoners hetzelfde gevaar loopen als honderden fijn bewerktuigde insecten op het oogen blik dat wij, heeren der schepping, ons plomp lichaam behaaglijk in 't gras uitstrekken. Vergeleken bij zulk overlastig bezoek waren de Pruisische 88 ponders van 't jongste beleg nog ver te verkiezen keisteentjes. Is het echter waar, dat hij overhelt Ik herhaal u, lezer, men zegt het en sommige bladen weten zelfs te verhalen, dat men in den naasten omtrek cirkel met een middellijn van ruim 600 meter is be gonnen te verhuizen Doch verliezen we vooral niet uit het oog, dat in groote steden, en niet het minst te Parjjs, dikwijls geruchten worden verspreid, die niet altijd het lofwaardig doel hebben om zijn evenmensch voor gevaar te behoeden en daarom zal ik doen als papa Thomas en niet gelooven, voordat ik aan het lange lichaam zelf de teekenen van al te groote vermoeienis heb waargenomen. Van de zijde van den Vorst van Monaco wordt gemelddat het contract voor de speelbank te Monte-Carlo niet in 1892 maar eerst ettelijke jaren later ten einde loopt, zoodat de Vorst de speelbank vooreerst nog moet dulden. Te Bari is wederom een boosdoenersbond als de Mala Vita ontdekt. Bij den strijd die aan de gevangenneming van de 12 misdadigers voorafging werden 2 gendarmes gedood. Burgerlijke Stand Goes van 21 tot 24 Aug. 1891. Geboren 22, eene onechte dochter23, Fran- cina, d. v. Marinus Reijerse en Leuntje Verdood; eene onechte dochter. Overleden 22, Pieter Hendrikus, 21 dagen, z. v. Pieter Geluk en Jannetje Geeue; 23, Johannes De Vriend, 77 j., weduwn. eerst van Geertruid Kloos terman en laatst van Tannetje Oosterdag. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 27 A.ug. Borse'e, h \s, V d. Kloe». 27 x lleinkenszand, paard»n, varkens enz Hollmann. 27 Rilland, woonhuis en erf, Mulock Houwer 2S Kapelle, boomvruchten, Gallis Merens 28 n Baarland, oppcrvruchtcn, V. d. Kloes. 28 Waarde, oppcrvruchtcn, V. d. Kioes 28 's-G^avenpolder, verp. land, P Overman. 31 Wemeldinge, appelverhuring, Gallis Merens. 5 Sept.lieer Arendsk., woonhuis, boomgaard enz., Pilaar. 5 Goes, verp. land, Pilaar en Lenshoek 5 's-IIeer Arendsk., aardappelen, ajuin, Pilaar. 17 Oudelaude, hofstede, hoefje, land enz., P. Overman. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 25 Aug. 6.31 6.54 0.40 1.1 26 7.17 7.43 1.24 1.47 27 8.11 8.42 2.13 2.41 28 9.18 10.1 3.12 3.48 29 10.48 11.31 4.31 5.18 30 0.14 6.1 6.44 31 T> 0.49 1.16 7.19 7.46 Marktberichten. ROTTERDAM, 24 Augustus 1891. Van Vlas ter markt 350 steen blauw en 100 steen wit. Granen Tarwe 40 ets. hooger. Bui- tenlandsebe Tarwe hoogerRogge vastM e e 1 vast. TARWEJ 8,25 a 12,60 ROGGE (jarige)- 7,75 - 9,10 ROGGE (nieuwe)- 7,- 9, WINTERGERST (nieuwe) - 4,— - 5,25 ZOMERGERST- 4,— - 5,10 HAVER- 3,25 - 4,90 PAARDENBOONEN - WITTE BOONEN- 8,— - 10,50 BRUINE BOONEN 12,— - 15,— BLAUWE ERWTEN (nieuwe) - 8,— - 11,— MESTINGERWTEN KANARIEZAAD- 6,75 - 7,75 KOOLZAAD- 10,— - 11,25

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2