1891. N°. 100. Dinsdag 25 Augustus. 78sle jaargang. DE PATENTEN PATENTRECHT 4> FEUILLETON. Zij wil leven. Be uitgave dezer Courant geseliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijge Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentlën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van j5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal p]aatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en dood^^ten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1g regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4. recrels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding yan liefdegaven 5 cent per regel. (iOËSCHE COURANT. restanten van alle bestaande geldleeningen op 1 Januari 1891. Uitgeloot werden 12 obligation, groot ƒ1000, van de geldleening van ƒ267,000; van deze ƒ12000 was 9000 verplichte en J 3000*buitengewone aflossing. De Vrijdagavond verschenen Staatscourant be vat de Koninklijke Besluiten, waarbij den leden van bet oude Kabinet, onder dankbetuiging enz., op bun verzoek eervol ontslag wordt verleend en de door ons reeds vermelde leden van bet nieuwe Ministerie zijn benoemd. De nieuw opgetreden Ministers hebben Zaterdag de zaken uit de banden van hunne ambtsvoorgangers overgenomen en hunne function aan de departementen aanvaard. De afgetreden Ministers namen op de gebruikelijke wijze afscheid van de ambtenaren, en hunne opvolgers lieten zich de hoofden der afdeelingen voorstellen. Het nieuw opgetreden Kabinet hield Zaterdag den eersten ministerraad. Naar men verzekert, zullen de Ministers zich al dadelijk bezig houden met het ontwerpen der be grootingen voor het aanstaand dienstjaar, welke niet, zooals elders werd gemeld, door bet vorig Kabinet reeds naar den Raad van State ware verzonden, maar eerst bet departement van financiën hadden bereikt. (D. v, Z.-H.) De nieuwe Ministers zullen voor be langhebbenden aan hunne departementen te spre ken zijn als volgt De Minister van Justitieeiken Dinsdag, te be ginnen met den 25sten Aug. a. s., des namiddags te 1 ll2 uur. De Minister van Binnenlandsche Zakeneiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag 5 September a. s., des middags te 12 uur. De Minister van Marineeiken Vrijdag, te be ginnen met Vrijdag 28 Augustus aanstaande, des voormiddags te 11 uur. De Minister van Financiëneiken Donderdag, des middags te 12 uur. De Minister van Oorlogeiken Donderdag des namiddags te 1 uur. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid eiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag 29 Augustus a. s., des namiddags te 1 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat de heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron van Dedem en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet na, by de verkiezing ter vervulling van de plaatsen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal die met den derden Dinsdag van September dezes jaars zullen optreden, tot lid dier Kamer te zijn verkozen, ingevolge art. 96 der grond wet dat lidmaatschap van rechtswege hebben ver loren en dat derhalve, ter vervulling van die open gevallen plaatsen, eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der boofd- kiesdistricten Emmen, Hoorn en Am sterdam, beeft bepaalddat in elk der gemelde boofdkies- districten die verkiezing zal plaats hebben op Don derdag 10 September en do herstemming, is die noodig, zal geschieden op Donderdag 24 September. De W. R. Ct. is met de samenstelling van bet Kabinet zeer ingenomen en heet de nieuwe regeering van harte welkom. Met betrekking tot den beer Seyffardt zegt bet blad echter: Den beer Seyffardt wij ontveinzen bet niet hadden wij liever bij den generalen staf of in de Kamer dan aan bet departement van oorlog gezien. Niet om den persoon, integendeel; bij is even be kwaam als braaf: een vaderlander van den echten stempel. Maar omdat wij vreezen, dat voor een stelsel van legervorming dat bij de mannen van bet leger bijna algemeene afkeuring vindt, de parlementaire vooruitzichten niet gunstig staanminder gunstig althans dan voor bet ontwerp van den nu afgetreden minister. Had men dezen voortreffelijken man kunnen bewegen, in bet nieuwe ministerie het werk voort te zetten, dat zoo ontijdig is afgebroken, de militaire quaestie zou, gelooven wij, eerder en beter tot op lossing gebracht zijn. Nu echter een zoo ernstig en gemoedelijk man als de heer Seyffardt de portefeuille beeft aanvaard, dient zonder vooringenomenheid te worden afgewacht, wat bij tot weerbaannaking van bet land voorstellen zal. - Bij kon. besluit is ingetrokken bet kon. besluit van 6 Mei 1891 voor zooveel betreft de benoeming van N. Rammeloo tot plaatsv. dijkgraaf van den Kleine Stellepolderen zijn benoemdJ. Tolboek, tot dijkgr. van bet wat. de Egbert Petruspolder M. Van 't Westeinde Jz., tot dijkgr. van den polder Van CittersC. Mol Az., tot plaatsv. dijkgr. van den polder Van CittersV. Cortvriendt, tot dijkgr. van den polder Nieuw Wostenrijk; A. A. Van Haelst, tot plaatsv. dijkgr. van den polder Nieuw Westen rijk G. Born, tot plaatsv. dijkgr. van den polder Rapenburg; D. Van't Westeinde, tot plaatsv. dijkgr. van bet wat. de Wilhelminapolder (Walcheren)P. Van de Walle, tot plaatsv. dijkgr. van den polder Kleine Stelle; L. C. Cornelis, tot plaatsv. dijkgr. van bet wat. de PhilippinepolderJ. Smallegange, tot lid van bet best. van bet calamiteuse wat. Elle- woutsdijk en den calamiteusen polder BorsseleJ. Scbeele Jz. Sr., tot voorz. van bet best. der water- keering van de calamiteuse Margaretba-, Kleine Huis- sens- en Eendragtpolders. Donderdag is een aanvang gemaakt met het leggen van den telegraafkabel door de Wester- Scbelde, van Baarland naar Ter-Neuzen. (T.-N. Ct.) Te 's-Hage is Donderdag na een langdurig lijden overleden de oud-boogleeraar in de genees kunde aan de Leidscbe Hoogescbool G. D. L. H u e t. De overledene, in 1856 gepromoveerd, was van 18621872 geneesheer-directeur in bet Bui ten-gasthuis te Amsterdamin 1872 werd bij tot boogleeraar benoemd, welk ambt bij tot verleden jaar waarnam. Hij was 0. a. lid der commissie, be last met de voorbereiding en bewerking van de derde uitgave der Pbarmacopaea Neerlandica en werd na beëindiging van dezen arbeid begiftigd met bet ridderkruis van den Nederlandscben Leeuw. In de jaren 18681873 was bij hoofdbestuurder- secretaris der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde. Door de studenten werd bij als pro fessor bijzonder gewaardeerd en ten zeerste betreur den zijne leerlingen het, dat een ongeneeslijke kwaal hem verleden jaar tot heengaan dwong. over het diea»tjair 1891/92, loopeude van 1 Mei 1891 tot ultimo April 1892, alsmede de suppletiebladeu, kunneu ter Secretarie afgehaald worden vau Dinsdag dea 25 Augustus tot en met Douderdag 17 September daaraanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks vau des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nren. De afhaling moet in persoon geschieden, terwijl de onaf gehaalde patenten of de afschriften daarvan later door den deurwaarder der directe belastingen aan de pateutplichtigen worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents Goes, drn 2-1 Augustus 1891 De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Het primitief kohier no. 3 en 4 van het voor deze gemeente, over het dienstjaar 18911893, is op heden ter invordering gesteld iu handen van den ontvanger dier belastingen en zal dus ieder verplicht zijn zijnen aanslng ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 22 Augustus 1891. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 24 Augustus 1891. Het orkest der Tzigane r Hongaren uit Budapest, onder directie van den beer Arany Ferko, dat gisteren in de «Prins van Oranje" een concert gaf, verdient een talrijker publiek dan bet bij zijne eerste uitvoering hierterstede mocht ver- eenigd zien. Inderdaad, wie maar eenigszins bekend is met bet eigenaardig karakter der Hongaarsche muziek en wie dit karakter wil hooren vertolken met al den gloed, al de kracht en al de wildheid, die de vurige Hongaren aan hunne melodieën weten te geven, die verzuime niet morgen (Dinsdag)avond bet 2e concert der kapel van den beer Arany Ferko bij te wonen. Het orkest bestaat uit slechts vijf per sonen, in nationale of althans veelkleurige kleeder drachten. Een eigenlijke dirigent is er nietéen der vijf, de solo-violist, beheerscht door enkele wenken en teekens zijne medespelers geheel. Het programma bestaat hoofdzakelijk uit marscben en in bet alge meen uit zoodanige melodieën, dat ook zij, die zich bescheidenlijk niet tot de «muziekkenners" durven rekenen, ongetwijfeld op een concert der Budapester- kapel een zeldzaam genot zullen smaken. We raden dan ook ieder aan morgenavond bet concert te gaan bijwonen. We zijn overtuigd, dat niemand zich dit zal beklagen. In de beden in de «Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder >de Breede Watering bewesten Ierseke" werd 0. a. mededeeling gedaan, dat de heer M. J. Van Hattum beeft ingetrokken zijn verzoek om eene polderbijdrage voor betj tot stand brengen van eene stoomtram verbinding Goes-Ellewoudsdijk. De rekening over het dienstjaar 1890/91 werd goed gekeurd en vastgesteld in ontvang op ƒ388774,39, in uitgaaf op 365035,89 i/2» alzoo met een goed slot van 23738,49'ƒ2 In dit goed slot is begrepen 3723,40 voor uitgaven van dit en vorige dienst jaren, waarvan de uitbetaling eerst later kan ge schieden. Voorts zijn in de ontvangsten begrepen de 267,000 der nieuwe geldleening en onder de de uitgaven betzelfde bedrag tot aflossing van de Uit bet Duitsch van Adolf Wilbeandt. n. «Waar gaan ze been?" vroeg de vorst, die na de ongewone opwinding van bet gesprek weder tot zijne eigenaardige lusteloosheid was vervallen en, in een leunstoel gedoken, beproefde de werkzaamheid zijns levens met de helft te verminderen. Hij droogde met zijn zakdoek bet verhitte voorhoofd af. «Naar het pavilioen schijnt het" antwoordde One- gin. «Daar zal uwe moeder vermoedelijk mededeeling doen van de laatste en telegraphische berichten uit de geestenwereld, daarna zal ze wel in slaap vallen." Vorst Alexander zuchtte. «Ik wenscbte wel, dat ik ook sliep" zeide bij. »Nu", zeide Onegin glimlachend, «dat zal wel niet lang duren, want uitgeslapen kunt ge niet zyn De vorst maakte met den zakdoek in de band eene ontkennende beweging. «Ik meen een anderen slaap, den eeuwigen. Ik kan niet meer levenik ben al de ellende moö. Ik wil niet meer leven, Onegin." «Misschien hebt ge dezen nacht wat veel gedronken" zeide Onegin kalmpjes. «Gij begrijpt mij verkeerd. Van gewone of buiten gewone «haarpijn" is hier geen sprake. Maar ik peins er reeds eene poos reeds weken lang, meen ik over waarom ik dat «niet willen leven" van Schopenhauer, voor zooveel mij zelf betreft, niet tot waarheid maak. Wat voor een bestaan leid ik eigen lijk? Onwaardig in de hoogste mate en bet walgt mij. Wat heb ik Wat ben ik Om dit ellendige leven voort te slepen moet ik als een knaap bij mijne moeder om geld bedelenen deze weder bij Raffaela Raffaela, grootmoedig* als zij is, geeft bet, 0 zeker, zonder een oogenblik te aarzelen, en met volle handen maar om mijne vrouw te worden, daartoe kan ze maar niet besluiten. Gij ziet bet immers, dat zij, niettegenstaande ze herhaal delijk het tegendeel beweert, niet tot een besluit komt. Zij spijzigt ons uit goedheid en genade, ter wille van de familiebetrekking, met nederbuigende goedheid En ik teeken, schilder, speel piano, schiet naar de schijf, veracht het leven en laat mij spijzigen" «Mij zeiven en u" liet hij er aarzelend opvolgen. Hij stond op en liep langzaam op en neder; zijn gezicht werd rood en zijne vingers bewogen zich rusteloos heen en weer. «Mijn waarde Onegin", ver volgde hij«dat houd ik niet langer uit. Ik zal u zeggen, wat ik voornemens ben vandaag of morgen te doen: ik schiet mij een kogel door het hoofd." Het gesloten gelaat van Onegin vertoonde een oogenblik eenig teeken van leven en hij keek verbluft op, als wilde bij zeggen«Oho, wat moet er dan van mij groeien?" Maar bij herkreeg weldra zijne kalmte en draaide bedaard zijn kneveltje op. Bijna ieder menscb heeft eene bijzondere wijze waarop bij, meestal onwillekeurig, gewoon is den arbeid van zijn geest te doen vergezeld gaan van eenige werkzaam heid van bet lichaam, evenals men gezang met een muziekinstrument begeleidtzoo speelde Onegin altijd met zijn kneveltje, wanneer zijn geest op eene moeie- lijkbeid stuitte. Na een kort stilzwijgen zeide bij, zich langzaam naar den vorst omwendende«Ik wil u iets beters voorstellen dan u werkelijk dood te schieten. Dreig er alleen meö en trouw met vorstin Raffaela." «Wat bedoelt gij?" vroeg de vorst. Onegin wees naar bet paviljoen. «Straks zal zij wel terugkomen. Blijf bier en ding nog eenmaal naar hare band. Zeg baar, dat ge niet langer kunt leven, wanneer zij uwe vrouw niet wil worden. Ik heb uwe nieuwe revolver nog bij mij, neem baar en zet baar voor de oogen der vorstin op uwe borst. Zij is eene vrouw, eene zwakke vrouw. Uit schrik, uit angst, uit medelyden zal ze «ja" zeggeu. Dat is eeue oude geschiedenis en een oud middel, maar de vrou wen zijn ook eene oude geschiedenis en dit middel is altijd nog een van de beste om vrouwen te over reden. Blijft ze dan nog eigenzinnig wat ik niet geloof en gij ook niet, dunkt me welnu, dan blijft u altijd nog de werkelijke kogel over als onweder- legbaar middel om «niet te willen"." «Ge zijt krankzinnig", zeide de vorst en bij schudde De bekende actrice mevr. V alois-Sab- lairolles is te Rotterdam, 73 jaar oud, over leden. Donderdagavond was Den Bosch weer i n rep en roer. Des morgens werd voor de Recht bank de zaak behandeld van den dichter der schimp liedjes op den commissaris van politie. Een straf van acht maanden gevangenis werd geëischt. De talrijke en luidruchtige menigte vergezelde den be klaagde bij zijn terugkomst van bet paleis van justitie en den ganscben dag bleef bet woelig en werd bet lied van den commissaris «die er uit moet" gezongen. Des avonds herhaalden zich dan ook de oploopen, die Woensdagavond weer begonnen waren. De zingende en joelende menigte werd door her haalde charges met de blanke sabel uit elkander ge dreven. Niet alleen echter een oproerige menigte, maar ook de kalm op de sociëteitsstoep zittende leden van «De Zwarte Arend" beeft de politie noodig ge acht te chargeeren. Omstreeks negen uren kwamen een achttal politie-agenten met de blanke sabel onder aanvoering van den veelbezongen commissaris zelf op de niets kwaad vermoedende leden los en tracht ten ben naar binnen te ranselen. Sommigen vluchtten door de ramen, anderen door de deur naar binnen, terwijl een der leden, die den eersten slag ontvangen had, den commissaris tot bedaren probeerde te brengen. Daar door de politie geen zweein van eenige som matie was gedaan, is de verontwaardiging over dezen ruwen en ongemotiveerden aanval zeer groot. De burgemeester ontkent last te hebben gegeven om te bandelen zooals is geschied. De wettige voorschriften zyn niet in acht genomen. Er is eene proclamatie afgekondigd, waarbij de burgemeester de bevolking tot rust aanmaant en samenscholingen van meer dan 3 personen verbiedt. Nader meldt men aan de N. R. Ct. dat de bur gemeester voortdurend in overleg beeft gehandeld met den advocaat-generaal bij bet gerechtshof, waarnemende de functie van directeur van politie. De taak, Donderdagavond op zoo treurige wijze door de gemeente-politie en maréchaussée's vervuld, was Vrijdagavond door den burgemeester in handen gesteld van den majoor-commandant van bet daar in garnizoen liggende 2e regiment huzaren. Met kalmte en vastberadenheid werden nu de bevelen gegeven. Men reed nu eens stapvoets, dan weder in gestrekten draf door de menigte been, al naar gelang de omstandigheden dit medebrachten. Zonder onnoodige drukte, zonder ruw geweld werden samenscholingen op de markt en in de ver schillende straten voorkomen. Later in den avond werd de markt afgezet en verzochten de officieren aan bet publiek, dat zich op de stoepen van socië teiten en café's bevond, naar binnen te gaan en de deuren te 6luiten. Aan dit verzoek werd overal onmiddellijk gevolg gegeven. De sabel bleef in de scbeede en de orde werd op uitstekende wijze gehandhaafd. Men verwacht algemeen, dat door de justitie een onderzoek zal worden ingesteld, in boever Donderdag, onder de leus van handhaving der orde, misbruik van gezag gemaakt is. Donderdagavond zijn er te Rotterdam na afloop eener zitting van Sequab ernstige ongere geldheden voorgevallen. Sequab moet zich zeer ongunstig hebben uitge- herhaaldelijk met bet hoofd. «Bovendien, bet ding is niet geladen." «Daar zie ik de noodzakelijkheid ook niet van in", antwoordde Onegin. «Gij meent bet immers ernstig. Welnu, wat doet het er dan toe of de kogel er op dit oogenblik reeds insteekt of niet. Het zekere en positieve in deze zaak is, dat gij door den laatsten wenscb van uw broeder een zeker recht op deze vrouw hebt. Het is eene vernedering voor u, wan neer gij baar niet de uwe moogt noemen Vorst Alexander, beet zich op de lippen en bromde eenige onverstaanbare klanken. «Eindelijk is bet voor u de vraag van te leven of niet te leven", ging Onegin vtfbrt. «En bovenal gij zijt een uitnemend acteur. Neem dus de revolver en steek baar bij u. Daar Hij liet baar met een spottend hachje in de borst zak van den vorst glijden. Maar de vorst stond op, wilde met eene heftige beweging de revolver er uit trekken en fronste bet voorhoofd. Hij wierp met de uitdrukking van een beleedigd aristocraat een blik vol toorn op Onegin. «Wat blief? Gij drijft den spot met mij. Waarom? Daarop ben ik allerminst gesteld Ik zal althans uw raad niet volgen." Onegin bemerkte, dat hij te hard van stal geloopen was. «Vergeef mij, vorst Alexander" zeide bij op ernstigen, smeekenden toon, terwijl bij eene buiging maakte. «Wanneer ik, met de beste bedoelingen be zield, misschien wat te ver gegaan ben, dan doet mij dit zeer leed. In dat geval neem ik gaarnu

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1