1891. N°. 98. Donderdag 20 Augustus. 78ste jaargang. a> FEUILLETON. (.RESCUE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 8 uren op den dag; der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 19 Augustus 1891. Naar wij met zekerheid vernemen beeft de beer S. De Meulemeester, wegens voortdu rende ongesteldheid, zijn ontslag ingediend als lid van den Raad dezer gemeente. Aangezien de heer Jonquiöre binnenkort de gemeente verlaat zal dus eerlang in twee vacatures van Raadsleden moe ten worden voorzien. Geslaagd voor bet notarisexamen, eerste ge deelte, de beer S. Posthumus van Tolen. Bij bet in deze maand gehouden examen, eerste gedeelte, voor surnumerair bij de administratie dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, heeft o. a. voldaan de beer J. D. N o s k e van Middelburg. Door bet verbod van uitvoer van graan uit Rusland heerscht op onze korenmarkt een ongewone beweging. Een extra-blad der Ned. Bakkers-Courant zegt daarvan: «De termijnhandel was dol; de October-rogge liep sinds Maandag van 212 tot 280 en voorts weer terug tot 258. Ock de tarweprijzen stegen; zelfs Amerika gaat nu goed vooruit. Terwijl de bloemprijzen Maandag 14 noteerden, werd gisteren reeds voor enkele merken 15 ge vraagd. »Waar de toestand been moet, is nog niet te bezienin elk geval zullen wij spoedig weer de oude roggeprijzen van 300 bereikt hebben." De commissie uit de Tweede Kamer voor 't onderzoek van het Regeeringsverslag om trent het armbestuur over 1888 heeft daaromtrent rapport uitgebracht. De commissie treedt in eenige bijzonderheden om te doen uitkomen de ongelijkmatigheid, die er heerscht in de toepassing der armenwet, met betrekking tot de armenbedeeling in de verschillende provinciën. De commissie is van oordeel, dat bet toezicht van Ged. Staten, op subsidiön die de gemeentebesturen verleenen, niet verder moet gaan, dan eventueele misbruiken te voorkomen. Rechtstreeks beroep bij hooger gezag tegen de besluiten van de gemeentebesturen is bet correctief tegen de voorschriften der wet op dit punt, betgeen ook voorkomen zal, wat nu dikwerf plaats beeft, stagnatie in den dienst van bet armwezen. De commissie vraagt ten slotte of de gemeente besturen niet in kennis kunnen gesteld worden van betgeen door de departementen kan geschieden voor werkverschaffen, door het doen maken van kleeding- stukken, touwpluizen enz. Men oordeelde dit van groot belang en zou zelfs uitbreiding daarvan wensehelijk achten, ter voorko ming van werkeloosheid en armoede gedurende den winter. De oud-vice-admiraal, oud lid van de Tweede Z ij wil leven. Uit bet Duitscb van Adolf Wilbrandt. »Is de vorstin Olga in den tuin vroeg donna Ralfaela aan den ouden man. »Nog niet. Zij is gisteravond, volgens haar ka menier, weêr tot laat in den nacht opgebleven; zij beeft veel thee gedronken en zich schriftelijk met de geesten onderhouden". >Door middel van den psychograaf vroeg Raf- faela onverschillig. »Ja. De geesten hebben baar weêr allerlei ge schreven dat ik ook had kunnen schrijven, wan neer men mij daartoe geïnvi invidat ik baar ook had kunnen schrijven. Maar ik zal over die geestelijke briefwisseling van mevrouw uwe schoon moeder niets zeggen". »Neen" antwoordde ze kortaf. »En mijn zwager?" Wel, vorst Alexander zal nog wel te bed liggen, want bij is er nog niet lang in. Hij beeft met mijn beer Onegin tot tegen den morgen zitten rooken en drinken en di 3pzinnig over de ellende van het leven zitten praten. Onze heeren pessimisten hebben dan altijd een zwaar hoofd, slapen lang ten minste de vorst »Stil" zeide de vorstin. Met een half onderdrukten zucht keek ze om zich been als een gevangene, die door de traliën naar buiten kijkt, en ontdekte daarbij de muziek, die de oude man op de tafel gelegd bad. Zij nam de rol in de band en bladerde er in. »Wat moet die muziek hier?" vroeg ze verbaasd, doch j zonder bijzondere belangstelling te toonen. »De Man- dolinata; la vera Sorrentina. Mijne oude liederen uit Kamer, jhr. de Casembroot, geeft in bet Vad. bet volgende in overweging Vele ouden van dagen zijn, zegt bij, met mij in ons land overtuigd, dat bet, voor welken bekwamen en braven opper- en hoofd-officier ook, hoe langer boe meer onmogelijk wordt in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zooals die nu is en zooals die later worden zal, als militair Minister op te treden, noch voor bet leger noch voor de marine. Het is meer dan tijd, dat door eiken Kabinets formeerder, en nu vooral ook door den booggeacbten mr. Van Tienboven, bet beginsel worde ingevoerd of hersteld, dat militaire wetten voortaan door zeer kundige en vaardige advocaten worden ingediend en verdedigd, zoodat deze advocaat-Ministers, tegenover de advocaat-leden der Kamer pleitende, betnoodige geld uit de schatkist weten te verkrijgen, om èn marine èn leger in staat te brengen Neerland's on afhankelijkheid te bandhaven. Men schrijft uit Rotterdam aan het U. D. In sommige bladen vindt men mededeelingen over eene gisting, die bier onder de werklie den en bet scheepsvolk op de kaden zou heerscken zelfs wordt gesproken van eene gelijke gisting als in de dagen, die aan de groote werkstaking der boot werkers voorafging. Er is daarin vrij wat over drijving. De zaak is, dat de sociaal-democraten, op weerwraak bedacht over de nederlaag, die zij bij deze werkstaking hebben geleden, bet gebeurde aan boord van de »Obdam", waarvan zij bet rechte evenmin weten als anderen, aangrijpen als een middel om bet scheepsvolk op 'te bitsen. Daartoe hebben zij zelfs hulp uit bet buitenland ingeroepen. De Engelscbman William Sprów, uit de volksberoeringen in Engeland welbekend, is bier in eene vergadering opgetreden, om bet scheepsvolk aan te sporen zich internationaal te vereenigen, ten einde langs dezen weg tot lots verbetering te komen. Een stoker, die de vorige reis van de »Obdam" meegemaakt bad, gaf tevens van het aan boord van dit stoomschip gebeurde een ver haal, dat den indruk moest geven als bad kapitein Bakker zonder eenige reden een man van de equi page doodgeschoten. Ofschoon deze vergadering talrijk bezocht was, bleek de stemming volstrekt niet van dien aard te zyn, dat men grond zou hebben om moeielijkbeden te vreezen. Stokers en tremmers aan boord van stoom schepen zijn voor bet meerendeel menschen, die tot niets anders bruikbaar zijn, omdat zij geen vak ge leerd hebben. Zij weten wel, dat zij zeer gemakkelijk te vervangen zijn, zoodat, als zij bet werk staakten, zij zeiven veel meer gefopt zouden wezen dan de reederij, en daarom zullen zij niet licht daartoe over gaan, al zouden de sociaal-democraten bet ook nog zoo gaarne zien, dat er eene stremming in de scheep vaart ontstond. Een correspondent der Arnh. Ct. maakt de volgende opmerking »lk noem bet een schande voor ons land, dat er Napels. Waarom hebt ge die bier gebracht Grabow lachte verlegen. Waarom Nu ja vermoedelijk opdat er zou gezongen worden, donna RaffaelaHet is inderdaad opmerkelijk" ging bij op droevigen toon voort, »in boe langen tijd ge niet meer gezongen hebtin bet geheel niet meer »Ik kan het niet meer" zeide ze, de oogen slui tende. »Ik heb het verleerd". »Dat is nu toch Gij kunt niet meer »No, no, no", zeide zij zacht. De oude Grabow trok de smalle, grijzende wenkbrauwen op en neêr en zweeg. De stilte deed baar eindelijk opkijkenze nam de muziek weêr ter hand, sloeg de eerste blad zijde om en zong zacht met eene bijna kinderlijke stem »La vedetti a Piedigrotta Toen hield ze reeds weder op. »Dat is veel te vroolijk" zeide zij en door eene plotselinge beweging liet ze de muziek op den grond vallen. Grabow raapte ze op en wilde ze baar teruggeven, maar Raffaela weerde hem af. »Weg met uwe muziek; neem ze maar weör mede Alles?" vroeg hij. »Ja". »HmWilt ge niet meer zingen x>Neen, ik wil niet meer zingen" zeide ze zacht en op matten toon. Grabow speelde weder zijn onbegrijpelijk spel mot de wenkbrauwen en knikte even met bet hoofd. j>Altijd lezen lezenAltijd die dikke, geleerde, diepzinnige boeken, die vorst Alexander en mijnheer Onegin u geven en die u bet leven bederven Ik verzoek duizendmaal vergiffenis, dat ik mij in die zaken mengmaar omdat ge uw nieuwen hof meier nog altijd uw ouden vriend noemt". Hij nam nogmaals de proef met een verlegen lachje en vervolgde: »Gij zegt immers zelf, dat ik zoo goed als uwe min" ben geweest." een collecte moet gehouden worden, alsof er waters nood geweest was, wegens schade door hagel slag, in Noord-Brabant en Limburg geleden. Daar zijn de maatschappijen tot verzekering tegen hagelslag voor, en de landbouwer, die zich over zulk een schade bij mij beklaagt en om een gift tot vergoeding van de geleden verJiezen vraagt, zal evengoed met ledige handen van mij gaan, als de man, wiens onverzekerd boeltje verbrand is. Wat de reden van bet verzuim ook is, traagheid, zorgeloosheid of gemoedsbezwaar, ik heb er hoogenaamd geen respect voor en kan niet verklaren, dat een regeering bet kwaad kan aiumoedigeu door inzamelingen te gedoogen voor landbouwers, die, volgens de couranten, ongeveer acht ton gouds aan verhagelde producten verloren hebben door eigen schuld." Blijkens bet kortelings verschenen verslag dei- inspecteurs voor bet staatstoezicht op krank zinnigen waren op 1 Januari 1889 in de 17 gestichten in ons land aanwezig 5846 krankzinnigen, waaronder 2906 mannen en 2940 vrouwenin den loop des jaars zijn opgenomen 812 mannen en 954 vrouwen, hersteld ontslagen 213 mannen en 249 vrouwen, overleden 338 mannen en 268 vrouwen en niet hersteld ontslagen 213 mannen en 273 vrouwen. Op 1 Januari 1890 bleven in do gestichten over 6058 krankzinnigen, waarvan 2954 mannen en 3104 vrouwen in behandeling. Het meest bevolkt was bet gesticht »Meerenberg", waar 1172 patiënten werden verpleegd, daarna volgt Voorburg" te Yucbt met 772, en dat te 's-Her- togenboscb met 553 de andere gestichten hebben allen minder dan 500 verpleegden. De kleinste zijn die te Maastricht met 61, en te Bochel met 93 patiënten. O.-Indië. Door den directeur der burg. openb. werken bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken is overgeplaatstvan Batavia naar Soeka- raraa (res. Preanger-Regentscbappen), de aan den chef der le waterstaatsafd. toegevoegde ing. der 2e kl. W. E 1 e n b a a s. Overgeplaatstvan de openb. lagere school te Tjandi (Semarang), naar de openb. lagere school te Bandjermasin (Z. en O. afd. van Borneo), als hulp- onderwijzeres, mej. G. S. Dominicus Van den B u s s c b e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Bruinisse ds. A. Ten Have te Polsbroek. Bedankt voor bet beroep naar Harderwijk door ds. P. C. A. Halffman te Koudekerkenaar Zieriksee door ds. L. H. F. Alewijn Faure H.Ez. te Rede. De Synode der Ned. Herv. kerk beeft besloten, »den doop der Ned. Gereformeerden (doleerenden), Vorstin Raffaela reikte hem zwijgend hare kleine band. Hij bracht die aan zijne lippen en zeide»Kijk eensKijk toch eensen hij wees naar boven. »Wat is er te zien?" »De zon en de blauwe hemelGij moet wan delen de bergen beklimmen, met dat prachtige wederWant, veroorloof mij het te zeggen, uwe gezondheid kon veel beter zijn. Vroeger waart ge precies kwik, en nu is uw gang dikwijls zoo plechtig, zoo majestueus als die van mevrouw uwe schoon moeder vergeef mij 1 En ge hebt te veel eene kamer - kleur, donna Raffaela op het oogenblik nu wel niet, maar anders toch En wat uwe vroolijk- beid betreft Hij baalde een klein portretje uit den zak. »Wees zoo goed en bekijk dat eens l" Zij keek er naar zonder zich te bewegen. »Mijn portret" zeide ze verbaasd. Ja, uw portret uit uwe kindeijaren. Uit Napels. Ik heb het hedenmorgen geruimen tijd aandachtig beschouwd en vele oude herinneringen werden daarbij levendig Kijk als 't u belieft eens aan de achter zijde daar kunt ge nog lezen, wat ge er toen opge schreven hebt, niet juist zonder taalfouten »Deze mijne portret schenk ik aan mijne vader Grabow en wil blijven tot aan mijne dood zijne vrolijke, jolige Raffaela". »Ach ja" ging hij voort, tegen zijne aandoening strijdende, »toen was bet zoo. Toen hebben we dikwijls van oranjeappelen geleefd, wanneer gij stilletjes uw middagmaal aan arme kinderen badt weggeschonkenen toen hebben we dikwijls rauwe bloemkool gegeten, omdat gij daarvan zooveel bieldt maar toen werd er tenminste gezongen en gesprongen en de oogen schitterden en de banden waren be drijvig en de traantjes, zoo spoedig komend als moeder evon bromde, droogden weêr even gauw als regen in den zonneschijn En nu Ja, de weduwtranen zijn Irvingianen, Ledeboerianen of andere Christelijke secten, als wettig bediend, te aanvaarden, en wel op grond van deze overweging, dat de waardigheid van het Sacrament des H. Doops het medebrengt om den eens bedienden doop, zoo maar eenigszins mogelijk, te erkennen." Tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de boogere burgerschool voor jongens, met drie jarigen cursus, te 's-Gravenbage is benoemd dr. G. J. Dozy, directeur vau bet instituut-Scbreuders, te Noord wijk. Te 's-Hage zijn geslaagdvoor de akte Franscb (1. o.) mej. S. Breedveld van Middelburg en de heeren G. W. De Hondt van Rotterdam, G. Van Dijk van Oostkapelle en J. A. v. d. Tol van Bruinisse voor de akte Hoogduitsch (1. o.) de beer C. Weeda van Domburg. Bij bet hoofdonderwijzers-examen te Arnhem is geslaagd de beer J. v. d. Weele van Heinkenszaud. Landbouw en Veeteelt. Op de tentoonstelling van Landbouwwerktuigen enz. te Utrecht is voor de grootste en volledigste verzameling van landbouwwerktuigen een prijs van 100 aan de firma wed. J. C. Massee A Zn. te Goes toegekend. Proefnemingen betreffende inenting tegen de varkensziekte werden van regeeringswege gedaan op verzoek van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Als plaats daarvoor werd aangewezen de gemeente Hennaarderadeel. Er werden daar ingeënt 103 varkens bij 21 veehouders. Toen nu in deze gemeente de vlekziekte begon op te treden, werd daarvan onmiddellijk gebruik ge maakt, om de ingeënte varkens aan besmetting bloot te stellen en daardoor dus te zien uitgemaakt of de dieren door de inenting de vatbaarheid voor de ziekte al dan niet hadden verloren. Daartoe werden de volgende proeven genomen Een ingeënt varken werd geplaatst in een vuil hok, waaruit even te voren een ziek varken was geslacht. Vijf ingeënte varkens werden geplaatst in vuile hokken bij nog levende zieke varkens. Een dezer vijf bad nog eerst de ingewanden van een geslacht ziek varken opgegeten. Vijf ingeënte varkens werden gevoederd met inge wanden van verscheidene geslachte zieke varkens, terwijl door ben ook nog werden opgegeten twee varkens, die aan vlekziekte waren gestorven. Al deze dieren bleven gezond. Op dit oogenblik zijn aobt ingeënte varkens nog aan verschillende proeven onderworpen. Daarvan zijn zeven reeds zoolang onder toezicht, dat men ook van deze bijna kan zeggen, dat ze gezond bleven. De proefnemingen worden voortgezet. ook gedroogd ik vraag verscbooning maar bet vroolijke lachen, zooals ons klein Raffaelinatje lachte, dat komt niet meer terug. En de Napolitaanscbe gebarentaal, die ik van u leerde wanneer ge bij voorbeeld wildet zeggenGrabow, dat is eens iets goeds 1" en gij deedt zoo Hij draaide, wel is waar wat onbeholpen, met de rechterhand de bovenlip op alsof bij zijn knevel op streek. De vorstin, die hem van ter zijde aankeek, begon te lachen. »Ja, nu lacht u Ach, wanneer gij bet deedt, dat was zoo dolgrappigbet stond u zoo goed Maar zoo iets zien we nu nooit meer. Niets van dat alles. Hoogstens arri gebeurt bet nog eens, wan neer ge zoo diep terneergeslagen zijt en een goed denkbeeld moedeloos laat varen, dat ge zoo doet Hij bracht de band onder de kin en zwaaide baar zoo vlug en kort mogelijk in de lucht. De Napoli- tanen willen daarmede te kennen geven>Dat lukt toch niet". Wat bespiedt ge mij nauwkeurigzeide de vorstin met een flauw lachje. »Ik heb toch ook oogen in bet hoofd" antwoordde Grabow droevig. »Kijk, dikwijls denk ik de hemel vergeve bet mij ge badt me liever maar als oude, vastgegroeide duitsche tuinman in Napels moeten achterlaten, in plaats van mij hier als machtig hof meier te laten opmerken, hoezeer ge verandert zijt Mijne beste donna Raffaela, neem bet mij niet kwalijk, maar, ge luistert zoo opmerkzaam naar mij, dat ik bet u even zeggen moetge zjjt zoo noordscb kalm geworden. Dat komt van die diepzinnige, pessi Hij bleef steken. »mistische" zeide zij, hem voorthelpend. »Ja, van die pessimistische boeken" vervolgde hij >en van bet stil zitten en van de eenzaamheid. Ge leeft bier als een oud vrouwtje, eon halve mijl van.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1