rail en. Deze schijnbaar onbeduidende zaak is in wer kelijkheid van groot gewicht, daar zjj niet slechts last veroorzaakt aan het publiek, maar zelfs tot on aangenaamheden kan leiden. Men schrijft uit Zuid-Afrika Aan de postambtenaren in NederlandNa onnoemelijk veel wederwaardigheden, teleurstellingen, geldoffers, enz. beeft de hooged. volksraad van den Oranje-Vrij staat besloten, te Bloemfontein een expert postmeester-generaal aan te stellen (afgescheiden van het departement van telegrafie, hetwelk sedert eenige jaren met dat der posteryen vereenigd was), die ook buiten den Staat door den president gevonden en benoemd kan worden. Zijn salaris zal zijn 500 p. st. of 6000 gulden. Indien deze belooning niet voldoende is, heeft de president en de uitvoerende raad de macht het salaris te verhoogen. Mij dunkt, dit is een kans voor onze Hollandscke postambtenaren Vooral komen, mijns inziens, voor genoemde betrek king in aanmerking zij, die in Rotterdam, Amster dam en andere steden gewerkt hebben, waar cen- traalpunten van het postverkeer, met buitenlandsche aansluiting, ter sprake komt. Ik raad mijn landgenooten, die goed Engelsch kennen, aan, zoo spoedig mogelijk hun applicaties in te zenden aan onzen waardigen president, den Hoog edelen heer F. W. Reitz, met de vereischte aanbe velingsbrieven en getuigsclniften. Vooral omdat eene benoeming van een Hollandsch postbeambte, die veel booger in ontwikkeling staat dan een Engel- scben ik weet dit uit eigen ondervinding onzen Staat ten voordeel zal komen, maar nog meer, omdat ter versterking van het Afrikaanse h-Hollandsch element een postmeester-generaal uit Nederland, met een van vrijheid blakend hart, den Vrijstater dier baar zal zijn. (U. D.) Een feit, boe onbeduidend het ook schijnen moge, schrijft het Bat. Hand., mag niet onvermeld blijven en dat is, dat te Batavia, dus a la barbe van de Indische Regeering, een geheime opi umkit is ontdekt, of liever gesloten is, nadat in een anoniem schrijven aan den procureur-generaal het bestaan daarvan bericht was. Was het laatste niet geschied, men kan er zeker van zijn, dat de kit nimmer ontdekt zou zijn. Men ziet hieruit wat de aanschrijving van het Opperbestuur, om in de allereerste plaats tot de sluiting van alle onwettige kitten, de zoogenaamde patoengangs, over te gaan, heeft uitgewerkt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Wissekerke ds. F. C. Van Dorp te Laar. Gisteren werd bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Heerenhoek des voormiddags de nieuw beroepen predikant, de heer Snel, bevestigd door ds. Ter Haar Romeny van Middelburg, naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 69. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met de woorden uit Joh. 6 vers 67 en 68. Eene talrijke menigte vulde zoowel voor als namiddags het kerkgebouw. 'g-llecrenlioek. Zaterdag 11. vierde de Zeer Eerwaarde heer F. H. M. Wennen, pastoor alhier, den veertigjarigen gedenkdag zijner H. priesterwij ding. In den voormiddag werd door den jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen, geassisteerd door den Zeer Eerwaarden heer Aanstoots, pastoor te Heinkenszand, en den Wel Eerwaarden heer De Haas, kapelaan alhier. Door de parochianen, en ook van andere corporation en personen zijn hem geschenken toegezonden van vele gebouwen wapperde de natio nale driekleur. Kruiiiiiigen. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Hansweerd de heer K. Wiersma te Winsum (Friesland). Voor de hoofdakte is te Breda nog geslaagd de heer H. Wielemaker van Aagtekerke. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit OostergoNu er hoogstwaar schijnlijk een middel is gevonden ter bestrijding van de aardappelziekte, is 't wellicht niet ondienstig eens te wijzen op een feit, waardoor die ziekte bevorderd wordt. Vele landbouwers hebben nl. in de practijk de ondervinding opgedaan, dat aardappelen, bemest wanneer men zulk een slingerplant is als mynheer Onegin en als de boom, om welken men zich slingert, zoo geduldig isHij schudde het hoofd en besloot«dan sterft men niet alleen Daar kwam de lang verbeide vorstin Raffaela uit het huis; hare teedere, kleine, fraaie gestalte kwam in dit schoone morgenuur onder het loof der boomen volkomen tot haar recht. Jong en frisch was zij als de dag zelf; haar teint was licht geel als Grieksch marmer, terwijl eene lichtroode kleur op haar gelaat zetelde. Maar in hare schoone trekken lag eene zekere drooinerige matfteid, die de oude man reeds zoo dikwijls had waargenomen en die hij steeds verwenscht had. De donkerbruine oogen stonden wel open, maar ze misten den levendigen glans van vroeger («ze waren te noordsch!" zeide Grabow)de lippen, de wangen, alles wat er voorheen zoo kinderlijk en rusteloos had uitgezien openbaarde thans eene droomerige kalmte het°scheen hem toe alsof alles versteend was. Hare gestalte bewoog zich nauwelijks, terwijl ze voort schreed. Zij bemerkte Grabow eerst toen ze bij de tafel kwam. Zij keek hem met haar vriendelijk lachje aan, dat zijn oud hart altijd goed deed en zeide met heldere, zachte stem: Goeden morgen, oudeheer!" Hij trad op haar toe en kuste haar de hand. «Ik hoop dat u uitstekend gerust heeft, hooggeschatte vorstinEn aanvaard als altijd welwillend dezen morgengroet Hij overhandigde haar de roos, die hij voor haar geplukt had. «Ik dank u" zeide zij met een zoo hartelyken lach, alsof zii over deze attentie verrukt was en stak de roos op haar borst. »Gij vergeet echter al wééronze afspraak. Wanneer wij alleen zijn zoadt ge u althans met kunstmest alleen, inzonderheid met guano, veel spoediger en in veel ergere mate door de ziekte aangetast worden. Men schrijft dit toe aan de snel lere werking der guano en daardoor aanzienlijke ontwikkeling van het loof, op gronden waarin de hoofdbestanddeelen voor eene normale bemesting niet in voldoende mate aanwezig waren. De heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aar denburg schrijft in zyn weekblad het volgende in gezonden stuk over Ziekte in de aardappels" Waar men zijn blik wendt, in de polders en in de tuinen, overal ziet men bet loof der aardappels in meerdere of mindere mate door de bekende ziekte aangetast, vooral hoort men klachten over de vele knollen, die door de gevreesde kwaal verloren gaan. In mijne omgeving is de oogst der vroege aard appelen geheel mislukt. De regen van 4 op 5 Juli bracht daarin de ziekte, die zich met buitengewone snelheid verspreidde. In den loop der week was het loof geheel verdwenen. Velen deden hunne aardap pels uit in de hoop zoo de ziekte te stuiten, zochten ze nauwkeurig uit, legden de goede op zolder om te drogen, vonden na eenige dagen weder nieuw aangetaste, en hielden bij slot van rekening van de 100 geen 10 goede aardappels over. Zóo is de algemeene toestandnu mijne onder vinding. In 't voorjaar liet ik uit het» Zucht u Priifungs- station für Neue Kartoffel-Varietaten" vou W. Paul sen te Nassengrund bij Blomberg 17 soorten van aardappelen komen, zeven vroegeJuliRothhaut, AlphaIlortensie, Nassengrunder en Fifty fold en tien soorten late. De aardappels werden den 28 Maart geplant, kwamen alle, doch zeer ongeregeld op en stonden aan 't einde van Juni, na platgekapt en aangeaard te zijn, uitstekend. Den 5en Juli ontdekte ik het eerste spoor van ziekte op alle vroege soorten en op de late soort Kornblume. Den 6en liet ik de bouillie bordelaise gereed maken 1 deel kopervitriool op 50 deelen ongebluschte kalk, die zeer langzaam en voorzichtig gebluscht werd, en begoot daarmede de zieke aardappels. Ik liet dit den 8en en den lOen herbalen. De ziekte in 't loof der vroege aardappels werd niet gestuit. Die in de Kornblume werd tegengehouden. Den llen Juli ontdekte ik ziekte in de late soort Aspasia. Zij werd onmiddellijk begoten. DeD 17en en 18en openbaarde zich de ziekte in de laatste soorten Frigga, Bothe Salat, Cherusker, Juno en Odin. Ook hierop werd de Bordeausche pap gebruikt en daar de onophoudelijke regens de pap zoo spoedig van de plant spoelden, werden de begietingen nog viermaal herhaald. Nu de uitslag. Den 16en Juli heb ik de vroege soorten laten uitdoen, en op zolder leggen om te drogen. Bij het uitdoen vonden wij in de soort Juli éen, in Alpha twee zieken. Na dien tijd zijn de aardappels reeds driemaal nauwkeurig nagezien en alleen in de soort Juli zijn nog vier zieke aardappels gevonden. De late soorten zijn alle hersteld. Men kan aan de verdorde bladeren zien, dat zij de ziekte gehad hebben, maar aller loof is opnieuw gaan schieten. De Kornblumedie van de late de ziekte 't eerst kreeg, staat op 't oogenblik te bloeien, (le Aspasia en de Frigga, die zwaar waren aangetast, zijn geheel hersteld en staan bekleed met jeugdig groen. Zietdaar den uitslag van mijne proefneming tot nu toe. Welken invloed de beproeving zal hebben op de goede knol vorming der late aardappels, moeten wij afwachten. Intusschen kan men er op rekenen, dat ik daaromtrent het publiek op de hoogte zal houden. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Administra tief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secre taris der gemeente Goes, achtste jaargang, achtste aflevering, Goes, F. Kleeuwens Zoon, bevatDe benoeming van wethouders, tengevolge van perio dieke aftreding. Borgtocht. Art. 50 al. 2 B. W. ten opzichte van buitenslands overledenen. onthouden mij vorstin te noemen." Welnu dan, hartelijk goeden morgen, donna Raffaela!" verbeterde hij zich zelf. Welk een prach- tigen morgen vandaagZulk exorbi Het was dwaas van hem ten tweeden male dezelfde poging te wagen. De straf liet niet op zich wachten hjj bleef weder steken. De vorstin wachtte geduldig met een nauwe lijks merkbaar, deelnemend lachje tot hij den voet van het vreemde grondgebied, waarop hij zich had begeven, teruggetrokken had en met zelfopoffering vervolgde: «een prachtige morgen, donna Raffaela «Ach ja!" antwoordde ze en ze ging op de bank zitten. Vandaag heb ik het eens niet koud, Grabow. Eindelijk heb ik eene Napolitaansche gewaarwording; de Salzburgsche regen heeft blijkbaar uitgeregend «Juist wat ik ook wilde zeggen!" viel hij baai- in de rede. «Een afschuwelijk klimaat, te noordsch. Maar eere, wien eere toekomt, vandaag hebben we een mooie, warme, frissche, gezonde herfstlucht, alsof men zoo zal uitvliegen, alsof men zich op vleugelen zou willen opheffen en en Zij glimlachte weder vriendelijk tegen hem, nu hij het beeld niet vinden kon, waarnaar hij zocht en tevergeefs de schouders ophaalde. «Gij zijt nu een maal niet gelukkig in het maken van vergelijkingen, mijn arme Grabow", zeide zij. «Ge moest dat liever maar niet beproeven 1" «Gij hebt gelijk", bromde de oude man, «ik moest het maar laten. Maar het is eene soort behoefte, juist alsof men «Laat het maar verder" viel ze hem vriendelijk met den vinger dreigend in de rede. (Wordt vervolgd Bepaling van het sluitingsuur van tapperyen bij ver ordening. De kosten van de zegels der bevel schriften van betaling. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Het examen voor Candidaat-Secretaris. Ingezonden stukken. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Kloetinge. Aan het concours naar den lossen vogel, uitgeschreven door de vereeniging «De Ba tavieren" van Kloetinge, namen deel 66 schutters, n.l. van «De Batavieren" 10, van »De edele Handboog" te Kapelle 4, van «Doel naar Hooger" te Wolferts- dijk 1, van «St. Sebastiaan" te Kwadendamme 2, van «Willem Teil" te Ovezande 1, van «De Pauw" te Biezelinge 1, van »Drie Korenbloeinkens" te Krui- ningen 2, van Concordia" te 's-Heerenkoek 6, van Vooruitgang zij ons streven" te Kwadendamme 5, van «Jacoba van Beieren" te Goes 1, van «St. Se bastiaan" te Krabbendijke 5, van «Claudius Civilis" te Kolijnsplaat 2, van «St. Sebastiaan" te's-Heeren koek 3, van Vrije Schutters" te 's-Heerenkoek 5, van «Soranus" te Heinkenszand 13, van St. Sebas tiaan" te Ierseke 1 en «Victoria" te Kwadendamme 4 leden. De prijzen werden gewonnen als volgtde le prijs voor bet schieten der meeste kleppen, groot/16,50 door F. Tkomaes van «Concordia" te's-Heerenhoek de 2de prijs voor het volgende aantal kleppen, a 13,20 door Job Van den Dries van «Soranus" te Heinkenszandde 3e prijs voor het daaraanvol gende aantal kleppen a j 6,60 door, D. Schipper van «De edele Handboog" te Kapelle. De zij vogels a 8,25 werden geschoten door M. v. d. llage van «De edele Handboog" te Kapelle en door D. De Jonge van «Soranus te Heinkenszand. 1 kal werd geschoten door F. Tbomaes van «Concordia" te 's-Heerenkoek en de andere geloot door Cbr. Apers van «St. Se bastiaan" te Krabbendijke. Slechts 2 kleine vogels werden verloot. Ierseke. De drie brieven- en telegrambestellers alhier hebben de volgende traktementsverhoogingen gekregen L. Van Loo 100, W. Hage 100 en J. Huibregtse 25. Hansweerit. Zaterdag vierde de handboogsociëteit «Oefening en Uitspanning" haar 12 */2 jarig bestaan, de volgende sociëteiten namen aan het feest deel «Jacoba van Beieren" van Goes, «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk «Ons genoegen" van Rilland, «Concordia" van 's-Heerenhoek, «St, Bastiaan" van Ierseke, «De Vooruitgang" van Woensdreeht, «Oude doelen", «Buitenlust" en «L'amitié" van Rozendaal, «Landmans genoegen" en «Willem Teil" van Nispen, «Ons genoegen" van Lepelstraat, «Vriendenkring Eendracht" en «Handboogschuttery de Unie" van Wouw, «De Spartanen" van Steenbergen en «Oefening en Uitspanning van Hansweerd. Dhr. Pk. Broos van de sociëteit «L'Amitié unie" behaalde het Eerekruis voor de meeste punten (persoonlijk). «De Spartanen" van Steenbergen een medaille voor de meeste punten (peleton). Dhr. A. Jansen van de sociëteit «De Vooruitgang" van Woensdreeht een sigarenstel voor de meeste vieren (persoonlijk). L'amitié unie" van Rozendaal een medaille voor de meeste rozen (peloton). «De Vooruitgang" vau Woensdreeht een medaille voor de meeste drieën (peloton). «Vriendenkring Eendracht" van Wouw een medaille voor de meeste tweeën (peloton). Dbr. C. Calle van de sociëteit «Ons genoegen" van Rilland een ingelegden pijl voor de meeste eenen (persoonlijk) en dhr. A. Sandee van de sociëteit «St. Bastiaan" van Ierseke een boog voor de meeste herbergen (persoonlijk). De dag liep in de beste orde af. De driekleur wapperde uit verschillende gebouwen en het muziek gezelschap «Scheldegalm" gaf een concert. De voor zitter van «Oefening en Uitspanning" dankte het muziekgezelschap voor de bereidwilligheid, waarmede het het féést had opgeluisterd. In de vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Bergen-op-Zoom is eene com missie benoemd, welke zich persoonlijk tot de be voegde autoriteiten zal wenden ten einde de moge lijkheid te bespreken der opruiming van den toren van Roemerswaal, in de Schelde nabij B.-op-Zoom. De bond van een Bosschenaar at in de keuken van een buurman twee ons kam op. Den volgenden dag presenteerde de bestolene bij den eigenaar van het beest een quitantie van 60 cent, die onder eenig pruttelen voldaan werd. De buren zijn nu kwade vrienden. De ongeregeldheden, die geruimen tijd te 's-Her- togenbosch hebben plaats gehad, hebben zich verleden week na het intrekken der proclamatie van den burge meester herhaald. De bekende liedjes zingende toog eene menigte, bestaande uit p.m. duizend personen door de stadvoor de woning van den commissaris van politie werd halt gehouden en aldaar eenige scheldwoorden aan zijn adres uitgebraakt. Wederom is een nieuw lied verschenen, waarin, zooals uit den inhoud is af te leiden, eene soort van biographic van den commissaris wordt gegeven. Het moederkoorn, dat zich thans zooveel in de roggevelden vertoont, bevat voor menschen en dieren vergiftige bestanddeelen. In geringe hoeveel heid onder het meel gemengd^ roept het bij menschen de zoogenaamde kriebelziekte te voorschijn. Epide mieën zijn daardoor dikwijls ontstaan. Op het land kan het moederkoorn worden bestreden door de volgende maatregelen lo. Uitzoeken en verwijderen der zwarte korrels zooveel dit uitvoerbaar is. Verkoop daarvan aan apothekers kan worden beproefd. 2o. Diep ploegen van den grond (25 centimeter) om de uitgevallen korrels diep onder te brengen, ten einde het kiemen in het volgend jaar te beletten. 3o. Afmaaien van grasranden langs de roggevelden vóór bet gras in bloei is gekomen. 4o. Uitstel van den roggebouw op besmette gron den; vervanging daarvan in de eerste jaren door andere gewassen. 5o. Gebruik van zuivere zaairogge waaronder geen moederkoorn voorkomt. Bij een weduwe te Montfoort werd het vorig jaar een aardappel gerooid, die sprekend geleek op een zittenden hond. Voor de aardigheid werd het zonderling gevormde exemplaar in 't vooijaar gepoot, en toen men voor eenige dagen de struik uitrooide, zaten er 106 aardappels aan, die allen in vorm over eenkwamen met den gepoten aardappel. Dure snijboontjes. Een jaar geleden sneed een dienstbode bij het snijden van snijboontjes zich in «de vingers. De heer des huizes gaf toen last een snijboonenmolen te huren, hetgeen geschiedde tegen een kwartje per uur. Na gebruik werd de molen in een hoek gezetde meid verzuimde de machine terug te brengen en onlangs kwam de molen weer te voorschijn. Deze wordt bij den verhuurder terug bezorgd tegen aanbieding van een rekening groot ƒ120 voor huur gedurende twee maanden (de ver huurder nam aan dat de molen niet langer gebruikt was). Dit bedrag was de huurder niet van plan te betalen^ met het gevolg, dat thans het zaakje in handen van den rechter is gesteld. Vrijdagmiddag was, volgens het Hbl., een deel der Jordaan te Amsterdam in rep en roer. Een vieijarig knaapje, die met vader naar de duiven was gaan kijken, viel van het plat van per ceel 3 in de Eerste Laurierdwarsstraat in de snijding tusschen de huizen. Terstond werden door de ont stelde ouders en buren pogingen tot redding in het werk gesteld, maar vruchteloos. Het kind was langs den muur van het drie verdiepingen hooge huis ge gleden en zonk gedeeltelijk in de modder weg. Getrouw aan de Amsterdamsche gewoonte, om bij alle bijzondere ongelukken de brandweer als redder op te roepen, ging men ook thans daartoe over. Terstond bemerkte deze, dat geen andere weg openstond, dan het doorbreken der muren, waartoe terstond van twee zijden werd overgegaan. Dit werk eischte veel beleid, daar elke onvoorzichtigheid het kind kwetsuren kon bezorgen. Toch vlotte het werk goed, en na een kwartier kon een der brandwachts, onder luid gejuich van de bonderden nieuwsgierigen, het kind aan de ont stelde ouders teruggegeven. Het knaapje bleek aan de handen en het gelaat door den val nogal gekwetst te zijn en werd terstond per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Na het verrichten was de brandweer nog het voor werp eener ovatie, en spoedig was in de buurt niet veel meer te zien dan tal van kinderen, die nieuws gierige blikken op de snijding wierpen, en tal van vrouwen, die het ijselijke geval in kleuren en geuren stonden te verhalen. Een gewezen onder-officier van het Nederl.- Indisebe leger, die tengevolge eener beroerte, welke hem trof, ongelukkig werd en na dien tijd moest leven van een pensioentje van ƒ180, was op weg naar Bronbeek, om te trachten zich daar te doen opnemen in het invalidenhuis. Hij kon het slechts brengen tot Breda, waar hij, zonder geld zijnde, gedwongen was zich aan te melden by de politie. Als landlooper werd hij veroordeeld tot 12 dagen doch nu is men bezig om stappen te doen, die zijne opneming in het invalidenhuis mogelijk zullen ma ken. (N. B. Ct.) «Och, buurman", zei een vrouwtje te Helder, dat een gulden gewisseld wilde hebben, «wissel mij even dien gulden". «Ja, zelf heb ik zooveel niet, was 't antwoordmaar ik zal 'm wel even voor je in de tapperij klein maken". Buurman ging en wisselde den gulden in. Eerst nam hij oen pierenverschrikker en deze voldeed zoo goed, dat een tweede, derde, vierde, ja een vol dozijn moest volgen. Zoo werd de guldon van oogenblik tot oogenblik minder, want de buur man bad zelf niet genoeg in kas om zyn drinklust te betalen. Toen de buurvrouw eindelijk zelf eens kwam zien hoe 't er mee stond, kreeg zij met groote moeite nog een kwartje van haar geldstuk terug Door een verhuurder van rij wielen te Arn hem werd Dinsdag 11. aan een heer en dame een tandem in huur gegeven. Toen deze des avonds niet terug was gebracht, maakte de verhuurder zich na tuurlijk ongerust. Hij won narichten in en vernam, dat een heer en dame Westervoort op een tandem waren doorgereden en daar gevraagd hadden hoever zij nog van Emmerik verwijderd waren. Na van den commissaris van politie een schrijven van den burgemeester van Emmerik te hebben ontvangen, begaf hij zich met den spoortrein naar die stad en bad het geluk hier den heer mot zyue dame nog aan te treffen, vóór zij geslaagd waren in de aan gevangen onderhandeling tot verkoop van den tan dem. De politie werd ingeroepen, en hij keerde met het voertuig naar Arnhem terug, terwijl de per sonen, die er zich van hadden bediend, in arrest werden gehouden. (A. C.J Goede vrouw, hoe duur zijn je eieren vroeg een heer met een vriendelijk voorkomen aan een vrouw, die met eieren op de markt stond. Dertien stuivers het dozijn, geen duit minder, mijnbeer zie eens, hoe groot ze zijn, gaf de koopvrouw ten antwoord. Dat is niet duur, moedertje, hernam de heer glim lachend, maar alvorens te koopen, wil ik mij eerst overtuigen of die eieren versch zijn. Ik zal er een paar stuk slaan, die ik natuurlijk zal betalen. Ga uw gang, zei de vrouw, breek en onderzoek zooveel u wilt. De heer brak een ei en haalde er een kwartje uit te voorschijnuit het tweede ei vielen twee dubbeltjeshet derde, wonder boven wonder, leverde een gulden op. De vrouw, die dit met open mond had aangezien, riep nu uitZoo is het genoegLaat mijn eieren liggen. Ik wil ze niet verkoopen. Ga maar heen, mijnheer, u zult mijn eieren niet meer aanraken. De heer, die niemand anders was dan Okhuijsen, een bekend goochelaar, ging zijns weegs, terwijl de vrouw in koortsachtige haast het eene ei brak na het andere, maar zonder ooit iets anders te vinden dan dooier en eiwit. {R. N.l

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2