1891. N°. 97. Dinsdag 18 Augustus. 78sle jaargang. VEE U A li K T VLASMARKT Stoepen of opene plaatsen FEUILLETON. Zij wil leven. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per (iOESCHE COURANT. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 8 en den 22 September 1891. Goes, den 15 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Gedareude de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELAARSSTRAATJE eu DE STALSTRAAT alsmede over de gestremd rijn, met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Booue en A. Van Schelven. Voorts is het draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 15 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goe.' J. J. RA MONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder verguuning van Burgemei-ster en Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het geven van ▼ertooningen of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den markt meester Goes, den 15 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J RAMONDT, 1. b. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 17 Augustus 1891. Tot fourier bij de dd. schutterij alhier is be noemd dhr. L. F. F a g e 1 Jr. Men schrijft ons Het station Kruininge van de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen heeft eene belangrijke uitbreiding en verbetering verkregen, zoowel ten gerieve van het personeel als "van het publiek In plaats van éen zijn er twee nette gerieflijke wacht kamers gekomen, in de plaats van een eng en be krompen hokje dat voor bureau diende, is er nu een flink en voldoend vertrek waar de administratie gevoerd wordt. Verder is er een magazijn en een vertrek om te wegen bijgekomen en is de woning van den chef met een ruime bovenkamer vergroot. Het wegen geschiedde vroeger in de open lucht. Ook zijn er nu twee in plaats van éen loket. De kapt. D. De Ronde Bresser, van het 5e bat. 6e reg. inf., te Geertruidenberg, is overge plaatst hij het le .bat., te Breda in garnizoen. i) Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. I. Na vele koude, regenachtige dagen, na de onver kwikkelijke wisseling van zonnehitte, onweders, regen vlagen en Maartsche buien, die wij omdat de almanak bet wil zomer" noemen, was er einde lijk een zonnige Septemberdag aangebroken, een dag zoo schoon alsof er vooreerst geen regen meer was te duchten. De lucht was helder en ieder windje zuiverde opnieuw de luchtde zon brandde nog met kracht, maar hare stralen kwamen als door zuivere aether tot de aarde er scheen geen electriciteit meer in de wereld. De buitenplaatsen, die van de stad Salzburg uit tusschen den Kapuzinerberg en den Geisberg gebouwd zijn, schitterden in het zonlichtde oude citadel der stad koesterde zich, uit de verte glinsterend, op haar rotsalleen boven den Geisberg hing een klein wolkje als een losgewaaid vlaggetje en zweefde langzaam, zich vervormend en verkleinend, als een luchtballon door de zacht-blauwe lucht. De oude Grabow, die sedert een jaar bij de vorstin Raffaela als hofmeier" in dienst was, trad uit hare villa, die eigenlijk meer op een oud, onaanzienlijk slot geleek, met weinig vensters en steile daken, door een ronden toren van de omringende landhuizen onderscheideneene vlucht zwarte kraaien vloog over het huis heen. Grabow keek met een boos Door den Minister van Koloniën is o. m. de heer W. A. De Laat de Kanter gesteld ter beschikking van den Gouverneur-GeneraüJ van Ned.- Indië, om in rechterlijke betrekking daar te lande te worden geplaatst. De Z.z. N.bode verzekert dat haar niets offi- ciëel bekend is van een bericht, als zou tegen den directeur-uitgever van den Nieitwsbode eene vervol ging zijn ingesteld betrekkelijk eene geplaatste adver tentie tijdens de jongste herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Bruinisse. Behalve aan de tarwe heb ik zoo schrijft men aan de M. Ct. ook aan de erwten een ziekte waargenomen. Vele bloempjes waren blauw achtig zwart en toegedraaid, alsof het haar onmo gelijk was zich te openen, wat dan ook achterwege bleef. Deed men zoo'n bloempje open dan vond men daarin een of meer kleine maden. De late erwten zijn daardoor mislukt, terwijl de vroege er onder geleden hebben. Ook het vlas is niet al te best. Bijna geen zaad. En nu bet zoogenaamd geroot" is blijkt dat er geen lint op is, zooals gewoonlijk. In antwoord op de door enkele Kamers van Koophandel aan den Minister van Waterstaat ken baar gemaakte bezwaren tegen afsluiting voor niet-reizigers van de perrons op de stations der Exploitatie-Maatschappij is aan die Kamers het vol gende medegedeeld De maatregel is genomen zoo wel in het belang van het reizend publiek, als in dat van den dienst der Maatschappij. De vrijheid aan een ieder gelaten, om op de perrons te komen, ook zonder dat hij zich op reis begeeft of iets in verband inet bet aankomen of vertrekken van treinen heeft te verrichten, heeft aanleiding gegeven, dat op een aantal stations het perron een verzamelplaats is geworden van lieden, die er niet behooren te komen en de bewegingen, zoowel van de reizigers als van de beambten van den spoorwegdienst be lemmeren. Daartegen kan alleen worden gewaakt door den toegang tot de perrons slechts open te stellen voor reizigers, die hun plaatsbewijs en niet- reizigers die een toegangsbewijs kunnen vertoonen. Aan uw verzoek, om mede te werken tot opheffing van een maatregel, die alleen in het belang der goede orde is genomen en die niet in strijd is met de bestaande wettelijke verordeningen, kan door mij geen gevolg worden gegeven. Uwe bewering, dat de perronkaartjes slechts geldig zouden zijn gedurende het uur, waarin zij worden afgegeven, schijnt op een misverstand te berusten. Blijkens bericht van den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij zijn die kaartjes, volgens de gegeven voorschriften, nog geldig gedurende het uur, volgende op dat, waarin zij zijn afgegeven." De belangrijkste gebeurtenis, welke de afgeloopen week ter Beurze plaats greep, viel niet op de fondsen- markt, doch op de graanmarkt voor. De rogge namelijk ging Woensdag in woeste vaart met niet minder dan 50 per last omhoog, en het feit ver dient zelfs in een Beursoverzicht in de eerste plaats vermelding, omdat het een beslissenden invloed uit- gezicht naar deze donkere vlek in de overigens zui vere luchtwant hij hield niet van die beesten, omdat ze tot de »Noordsche vogels" behoorden, die hem aan het koude land herinnerden, dat hij met zijn gelief koosden Posüippo en het paradijs aan den voet van de Vesuvius" had moeten verwisselen. Hij kneep het linkeroog dicht als om zijne gering schatting te kennen te gevendaarna liet hij ze voorttrekken en ging hij den tuin in, die het slot omgaf. Eenige najaarsrozen bloeiden langs het pad. Hij glimlachte tegen de bloemen en plukte de mooiste die hij vinden kon. Hij droeg ze voorzichtig tusschen zijne gebruinde vingers en wandelde langzaam op het kiezelpad voort. Zijne lange, magere gestalte was een weinig gebogen, de witte halsdas was on berispelijk geknoopt, maar zijn lange, grijze ;haren vielen, evenals in zijne vrije" Napolitaanscke jaren, tot op de kraag van zijn jas néér. Hij droeg een rol muziek onder den arm, en een oud liedje uit Napels neuriënde, begaf hij zich naar den grooten lindeboom, waar hij de vorstin hoopte te vinden; maar hij staakte eensklaps zijn zacht en als altijd niet zeer welluidend gezang, toen hij in plaats van zijne meesteres den Rus daar zag zitten. Deze man, dien hij haatte als zijn vijand, lag onder de linde op een bank en blies de rook van zijne cigarette in de luchtop een tafeltje naast hem stonden een half ledige flesch wijn en een vol glas. De kleine grijze oogen van den Rus staarden in de verte, maar blijkbaar zonder iets te zien van het verheven ge bergte of van de bosschen, die de rivier omzoomdon hij keek slaperig en koel in het ijle ruim en er speelde alleen een flauw glimlachje om zijne lippen. »Mooi weertje vandaagzeide de oude Grabow oefende op de stemming der effectenmarkt in het algemeen, op enkele fondsen en valuta's in 't bij zonder. Die onstuimige rijzing was het gevolg van het reeds lang voorspelde, steeds gelogenstrafte, doch ten slotte maar al te zeer bevestigde besluit der Russische Regeering om den uitvoer van rogge, roggemeel enz. naar het buitenland te verbieden. Het verbod geldt voor de havens der Baltische, Zwarte en Azowsche Zeeën en voor de westelijke grenzen des lands, en treedt in werking den 27n Augustus (nieuwe stijl). Afgescheiden van de groote agitatie, welke daardoor onder de graanhandelaren werd teweeggebracht, vooral onder hen, die groote posten op levering per September of later hadden verkocht, en die nu, in de onzekerheid of zij die verplichting zullen kunnen naleven, zich tot eiken prijs dekken, moest het besluit der Regeering ook op Russische fondsen, en niet het minst op den Roebelkoers terugwerken, en dat wel in zeer ongun- stigen zin, wantgeen uitvoer, geen Roebels. Indien Rusland ons geen rogge levert, dan worden wij het, althans uit dien hoofde, geen Roebels schuldig, de vraag naar deze laatste zal dus veel minder zijn, dan anders in dezen tijd des jaars het geval is. Roebel-depreciatie ligt dus voorde hand en, gepaard met deze, daling van alle fondsen, waarop rentebe taling in Roebels verschuldigd is. Een krachtige beweging dan ook in deze dalende richting kenmerkt de afgeloopen Beursvveek, en wat niet het minst tot de ontstemming bijdroeg, was de door sommige persorganen verkondigde meening, dat aan Ruslands maatregel een politieke beteekenis moest worden gehecht, dat hij voornamelijk genomen was, om vuitschlilnd weder eens een hak te zetten. Opper- dlakkig beschouwd, pleit wel een en ander voor Die stelling. In den regel toch wordt Duitschlands tekort aan rogge door Rusland, eigenlijk het eenige land dat genoemde graansoort exporteert, gedekt, (van de rogge, die Duitschland het vorige jaar in voerde, kwam 85 pet. uit Rusland). Het is dus bijna uitsluitend Duitschland, dat door de thans genomen maatregel getroffen, ja zeer ernstig getroffen wordt, omdat de oogst er zeer ongunstig, het aan te vullen rogge-deficit dus merkbaar grooter is dan in vorige jaren. Ons komt het echter voor, dat op de meening, als zou het uitvoerverbod politieke beteekenis hebben, veel, zoo niet alles is af te dingen. Vad.J Als plaats voor de volgende internationale conferentie der Christelijke Jonge lingsver eenigingen is Londen aangewezen. Vrijdag hebben een zeshouderdtal deelnemers aan de conferentie te Amsterdam een bezoek ge bracht aan de instelling te Neerbosch. Aan alle bezoekers werd een boekje aangeboden in hun land taal, op den omslag waarvan het volgende te lezen was, dat in het Hollandsch luidde »Iu het jaar 1863 werd het weeshuis door den heer en mevrouw van 't Lindenhout opgericht in 't geloof, dat God een Vader der weezen is. Het aantal weezen steeg van 2 tot meer dan 1000. God heeft eiken dag op het gebed al het noodige ge schonken. Het totaal der ontvangsten bedraagt meer dan ƒ2,000,000. De kinderen worden gratis opge- om toch iets te zeggen. De Rus draaide langzaam het hoofd om. »Moet men soms ook nog dankbaar wezen, omdat het einde lijk eens niet regent?" bromde hij. Grabow kneep bet linkeroog weder dicht. Na een oogenblik nam hij op nieuw een aanloopje, want zijne goedaardigheid verbood hem dadelijk geheel te zwijgen. »Maar wanneer u maar eens gelieft rond te zien, mijnheer Onegin" begon hij weer, »dan zoudt u een zoo mooien, zoo exorbi exorbi De rest van het woord kon liij niet vinden. Het was een oud gebrek van liem, dat hij altijd mooie vreemde woorden wilde gebruiken, die hem dan op het juiste oogenblik ontsnapten. Hij kreeg een kleur en bleef verlegen steken. Onegin wachtte kalm af wat er volgen zou, zonder te lachen maar met kou den spot op zijn bleek gelaat. Eindelijk zeide Grabow, het zoeken naar het juiste woord opgevende »Zulk een mooien ochtend als vandaag, wilde ik zeggen, hebben we in langen tijd niet gehad". »Dat is juist het schandalige van de natuur" ant woordde de Rus. »Zulk een morgen moest ze ons eiken dag geven, opdat het de moeite loonde uit het bed te komen. In plaats daarvan wordt er af en toe zoo eens een voor ons uitgezocht, zoo'n mooie morgen"en dan komen die goedige dwazen, die dankbare ïnenschen, en staan er verbaasd over, dat de wereld over het algemeen zoo prachtig schoon is. Sancta simplicitasmompelde hij, het glas lang zaam aan de lippen brengende. Geheel betooverd door deze hem onbekende vreemde woorden, kwam de oude man een schrede nader. »Hoe zegt u Sanctavroeg hij beschroomd. »Ik bedoel, dat go bepaald een uitstekend mensch nomen en de weesinlichting bezit geene fondsen, dan alleen de belofte, dat God een Vader der wee zen is". Van Neerbosch begaven de bezoekers zich naar Nijmegen, waar zij de stad en eenige merkwaardig heden bezichtigden. De Zweedsche afgevaardigden ter Wereldcon ferentie te Amsterdam brachten Zaterdag hulde aan de nagedachtenis van hun grooten landgenoot Lin naeus. Zij begaven zich daarvoor te 12 uur naar de Tuinbouwschool-Linnaeus, in Watergraafsmeer, waar een achterkleindochter van Linnaeus mejuf frouw Anna Linea Oedtman, zijn borstbeeld ver sierde met een lauwerkrans, waarin zich ook de bloem Linnaea borealis bevindt, die slechts met groote moeite is te verkrijgen. Het christelijk stu dentenkoor van de hoogeschool te Upsala zong bij de plechtigheid liederen en een paar Zweedsche heeren voerden er het woord. Naar wij vernemen, zal de eerste afdeeling der staats-commissie van arbeids-enquéte weldra een on derzoek instellen naar de onderstandsfond sen, meer bijzonder wat de zieken- en begrafenis fondsen betreft. Waarschijnlijk zal daartoe eerst het Nutsrapport over die fondsen worden afgewacht. De commissie zou haar onderzoek in de provincie Friesland beginnen. (N. R. Ct.) Waar blijft de nieuwe postwet? vraagt het Rott. Nbl. Wij meenen ons te herinneren, dat langen tijd geleden eens een nieuwe postwet" aangenomen is. Sedert echter hoort men er niets meer van. 't Kan zijn, dat het voortdurend gekibbel over de vraag, wie onze nieuwe ministers zullen worden, elke zaak van practischen aard, ook al is zij, op het af kondigen na, geheel gereed, naar den achtergrond dringt. Wat toch anders de reden kan zijn, dat een wet, welker wenschelijkheid reeds lang was gebleken en welke in Maart is aangenomen, desalniettemin in Augustus nog niet de wereld is ingezonden, be grijpt een gewoon mensch zoo dadelijk niet. Volgens den Haagschen corresp. der Midd. Ct. is van het praatje dat er een wet op het wiel- r ij d e n bij de regeering in bewerking is, geen woord waar. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in Sept. of Oct. e. k. te Arnhem gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzama voorbereiding tot de beoefening der natuurkun dige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Na dere bijz. bevat de St.-Ct. De Tijd schrijftIn den laatsten tijd vernamen wij herhaaldelijk klachten, dat de postzegels zóo slecht gegomd zijn, dat men tevergeefs tracht ze te bevestigen. Naar ons ter oore kwam, moet het ook meermalen zijn voorgekomen dat men op het postkantoor dergelijke onbruikbare postzegels kwam moet zijn, die het leven weet te waardeeren, wien het een genoegen is zich de kaas van het brood te laten nemen en wat er verder bij behoort. Is de post er al »Nog niet" antwoordde Grabow. Onegin keek op zijn horloge. Alweer te laat" zeide hij op kouden, onverschilligen toon. De grijsaard haalde gelaten de schouders op. x> Met die vele vreemdelingen is er veel te bezorgen" zei hij om den postbode te verontschuldigen. »Het is waar het postverkeer in Aigen is wel wat irregu..." Hij zocht weder tevergeefs naar het slot. »Zij is nog niet heel best in orde" liet hij er na een poos op volgen. Zooals de natuur is, zijn ook de menschen" ant woordde de Rus. »Maar gij, gij zijt dankbaar en tevreden Hij wierp de rest van zijn cigarette weg en stond op. »Ik ga naar den vorst" zeide hij, op het kasteel wijzende. »Gij hebt mij met uwe dankbaarheid den gansehen morgen wéér bedorven ik dank u, mynheer Grabow. Sier u met uwe roos en Hij voleindigde den zin niet, maar glimlachte flauwtjes en zette zijne jeugdige, krachtige maar wat ineengedrongen gestalte in beweging naar het kasteel. Hij geeuwde duidelijk hoorbaar, toen hij den hoek van het huis omsloeg en riep nog: »Ge kunt den wijn wel laten staanik kom nog terug". Grabow keek hem na. »Hmbromde hij. Wan neer hij zeide»ik kom niet meer terug" dan zou mij dat meer genoegen doen. Maar hij doet mij nooit genoegen. Wijn 'e morgens vroeg en moeder ziel alleen 1 Het is waar, een Italiaansch spreek woord zegt»Wie alleen drinkt, sterft alleen". Maat

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1