1891. N°. 96. Zaterdag 15 Augustus. 78ste jaargang. SLACHT ER IJ Kleingoed en Baukelbakkerij Personeele Belasting 2°) FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. 1 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentlen voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe 'opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur zijn ingediend: door JAN ZEGERS een verzoek tot oprichting van eeue in het perceel wijk C. no. 252 gelegen in de Lange V straat, en door J. P. VAN SPRANG «en verzoek tot op: straat, ting van een >prich- in het perceel wijk I) no. 12 gelegen in de Magdalenastraat. De verzoeken en teekeningeu liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uren, terwijl op Zaterdag 29 Augustus a. s. des namiddags te éen uur ten llaadhuize gelcgeuluid zal worden gegeven tot het indieuen en bespreken van bezwaren. Goes, den 14 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RA MONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Het primitief kohier no. 2 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 1891—1892 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 14 Augustus 1891 De Burgemeester van Goes, J. J. ltAMONDT, 1 b. GOES, 14 Augustus 1891. Daar men aan het Sas van Goes steeds wachtende was op den aanvoer van het bestelde balkijzer, bestemd voor de vloerconstructie in de sluishoofden, heeft men zich in de laatste weken moeten bepalen tot het gelijk maken van het boven vlak der betonfundeeringen, hetgeen met behulp van helmduikers is geschied. Nu in deze week althans een deel van het benoodigde ijzerwerk is aangevoerd, zullen de werkzaamheden weder kunnen hervat worden. Deze zullen echter vooreerst nog bestaan in het op de juiste plaats op de betonfundeering neerlaten der balkijzeren-zwalpen, en het met cement aangieten dezer constructiedeelen. Voor een en ander zal wederom de hulp van een of meerdere helm duikers worden vereischt. Bij Koninkl. besluit van 11 Aug. is pensioen verleend o. a. aan S. M. Schraver, wed. K. J. Van Van den Bussche, griffier bij een kantonge recht, ad 67 S. Van Offenbeek, wed. G. Schou wenburg, adsist. van het postkantoor te Goes, ad 100P. Koopman, wed. J. C. T a p p y G i e 1 e n, hulpsluismeester, ad 182A. C. Kolff, wed. mr. W. L. Van Voorst Vader, kantonrechter, ad 640. Borsele. Woensdag hield de gemeenteraad alhier eene vergadering tot behandeling der rekening over 1890 en van andere zaken. De rekening werd goedgekeurd zooals zij was voorgedragen met een overschot van 1865,50. De aangeboden begrooting voor 1892 is geraamd in ont- Naar eene Duitsehe vertaling uit het Deensch. NEGENDE HOOFDSTUK. Er heerschten angst en zorg te Söby en Sorwad want de predikant lag op sterven. Wanneer de oude dokter uit de stad, die dagelijks minstens éénmaal aankwam, door het dorp reed, liepen de bewoners om zijn rijtuig samen, om te vragen wat hij van den toestand dacht. «Ik kan u niet beloven, kinderen, dat gij uwen goeden predikant nog lang zult bezitten." «Goede hemel! Loopt het af met hem?" «Dat wil ik niet gezegd hebben", antwoordde de oude man. «Zijn leven is in Gods hand." Toen schudde hij treurig het hoofd en riep: «Vooruit, Andreas Ze waren dus voorbereid. Een voorbarige boer kwam dadelijk met het voorstel voor den dag een lijst rond te zenden voor vrijwillige bijdragen, om, als een gering bewijs van dankbaarheid, een mooi gedenkteeken op het graf van dominee Oestrup te plaatsenen de geheele gemeente van Söby en Sor wad, die niet het recht had zelf haar predikant te kiezen, was het eens over de noodzakelijkheid om aan den minister van eeredienst een opvolger te vragen in den geest van den overledene. Gelukkig bedacht men nog bijtijds, dat de predi kant nog niet dood was en op zekeren dag vertelde de dokter zelfs, dat er eene kleine verbetering in vang en uitgaaf op een gelijk bedrag van 10918,65 Toen de verschillende punten waren afgehandeld sprak de heer A. Van Overbeeke Chrz. een hartelijk woord van afscheid, onder dankbetuiging voor de achting en vriendschap, die hij gedurende zijn 37jarig lidmaatschap had mogen genieten. De collecte tot het vormen van een o n - dersteuningsfon-ds voor behoeftigen gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Cita del-Medaille zal te Ovezand,Hrisse en Driewegen worden gehouden op Woensdag 19 Augustus a. s. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor aspirant-administrateur bij de zeemacht is o. a. geslaagdH. P. Winkelman, uit Vlissingen. Het D. v. Z.-jff. geeft eene bloemlezing uit de ophelderingen, door den Min. van Justitie gegeven in zake de jachtwet, en laat daarop volgen «De jachtliefhebbers en allen, wier stoffelijke be langen bij de jachtwet betrokken zijn, mogen er den Minister van Justitie dankbaar voor wezen, dat een zijner laatste regeeringsdaden is geweest het in 't licht zenden van eene memorie, die de anti-jachtwet-be- weging als eene volkomen ongewettigde zeer beslist doet uitkomen." Ook mr. H. Ph. De Kanter, die de beweging tegen de jachtwet op touw zette, bespreekt 's Ministers nota in een ingezonden stuk in de N. li. Ct. Hij begint met zeer juist voorop te stellen, dat het minstens vreemd is, dat deze Minister de nota met inlichtingen nog aan de Kamer doet geworden, terwijl hij zeker weet, dat hij de quaestie niet meer behan delen zal. De nota zelf aan critiek onderwerpende, komt mi*. De Kanter tot het resultaat, dat de Mi nister verscheidene concessies doet. In de eerste plaats erkent de Minister, dat slechts ruim l/6 van het aantal jachtakten voor broodjagers was bestemd en voorts dat het aantal overtredingen van de wet op de jacht en de visscherij sedert 1854 aanzienlijk is vermeer derd. Nog vestigt mr. De K. de aandacht op deze onomwonden verklaring en toezeggingMet de af- keuring van het premiestelsel voor het constateeren «van jacht- en visscherijo vertredingen stemt de onder- «geteekende volkomen in. Het is dan ook zijn voor- nemen daarmee te breken, zooals, naar hij hoopt, «uit het zijn departement betreffend hoofdstuk der staatsbegrooting. van 1892 blijken zal". «Dat zal al dadelijk helpen" zegt mr. De IC., «en men zal eens zien hoe snel de jachtovertredingen zullen dalen in aantal. Voor ieder, die juist daarin zag de diepe demoralisatie van het volk, en de jacht wet daarom verfoeide, zal die mededeeling eene ware verruiming zijn. En ik ga verderdie de werking van de jachtwet in onze dagen goed kent en dus ook weet hoe juist dat premiestelsel haast altijd de openbare of verborgen oorzaak is van de ellende, waarover men klaagt, hij zal met mij van oordeel zijn zoodra flink de hand gehouden wordt aan het stelsel de premiön zijn streng verboden, is de verdere val der jachtwet eene quaestie van tijd. Ziedaar in korte omtrekken de muis geteekend, den toestand gekomen was, die eene zwakke hoop op herstel gaf, maar de zieke moest volmaakte rust hebben. Hij drukte daarom den boeren op het hart niet met hunne wagens langs de pastorie te rijden en te zorgen, dat de kinderen niet in de nabijheid ervan speelden. De predikant lag in een half donkere kamer, altijd in dezelfde houding op zijn rug, met de beide armen op de dekens en de handen gevouwen. Zijn gezicht was bleek, zijne wangen waren ingevallen, zijn adem haling ging moeielijk en zijne oogen toonden duidelijk aan, dat de dood hern geteekend had. De lucht in de kamer was zwoel en met muskus bezwangerd. Zware wollen gordijnen hingen voor deuren en vensters om het licht te dempen en tocht en geraas tegen te houden. In huis en op het plein liepen allen op kousen of vilten pantoffels; de haan was zelfs verwijderd. Zijne vrouw week niet van zijn bed, noch bij dag noch des nachts, maar ze zat stil, bleek en vermoeid van het waken in een leunstoel aan het voeteinde van het bed en hare oogen bleven onophoudelijk op den zieke gericht. Zij dankte God, zoo dikwijls zij meende een kalme gezonde ademhaling te hooren of een klein lachje om zijn mond te zien. De ziekte van haar man, haar onophoudelijk waken en sloven, de voortdurende onrast bij dag en nacht waren intusschen niet zonder weldadigen invloed op haar gebleven. Want de angst over den toestand van haar echtgenoot had de smart over jOwe op den achtergrond geschoven en het evenwicht in haar binnenste min of meer hersteld. Daar deelde op zekeren dag de courant mede, dat een schip, de galjoot «Geloof, hoop en liefde", in het Kattegat aan den grond gevonden was. Het vaartuig was lek en uit het baren der bergen papier, die de Minister deed verzamelen, voortgekomen. Het beestje lijkt nietig, doch krachtens ons zinrijk taalgebruik wordt ieder muisje interessant, als het een staartje heeft. En daarheen moet nu gestuurd. Ik heb veel hoop op een nieuwen Ministerniet minder op de com missie, die uit de Kamer zal gekozen worden, om het rapport des Ministers te behandelen, en op de door haar voor te stellen conclusies. Mocht ik mij daarin vergissen en van geen dezer beide machten «het staartje" uitgaan, dat de muis nu nog noodig heeft, dan geef ik nog den moed niet op. Mij dunkt de nieuwe Kamer bevat elementen, die zich zullen willen spannen voor eene nieuwe poging, met zoo veel energie indertijd door de heeren Gratama, Idzerda en Van Kerkwijk beproefd, en toen niet geslaagd, doch waarvoor de teekenen nu gunstiger zijn, naar ik geloof. Aan mijne mederequestranten zou ik dus willen toeroependen moed niet verloren, wij gaan steeds vooruit". De Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen zal op Donderdag den 27 Augustus a. s. in het Hotel Funckler te Haarlem hare algemeene ver gadering houden. Behalve het vaststellen der reke ning over 1890 en der begrooting voor 1892, be nevens het verkiezen van twee leden in het bestuur, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten van Noord-Iiol- land en C. W. A. M. Groskamp, burgemeester van Sloten (N.-Holl.), zijn aan de orde gesteld de navol gende punten I. Verslag van het jongste examen voor candi- daat-secretaris. H. Advies van de permanente commissie uit het bestuur, in zakea. Schatting van dranklokalen b. Jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Gemeente-Ontvangers; c. Wettelijke eischen van be kwaamheid voor den Gemeente-Secretaris. ni. Voorstel van den heer J. Kardux te Middel burg, dat de Vereeniging zich tot de hooge regee ring wende, om te trachten, dat hij eene herziening der gemeentewet daarin worde opgenomen a. Nie mand is tot Secretaris en ambtenaar ter Secretarie benoembaar dan hij, die een voldoend examen heeft afgelegd voor eene commissie, daartoe van staatswege te benoemen of aan te wijzenb. De Burgemeesters, Secretarissen en ambtenaren ter Secretarie hebben recht op pensioen voor henzelve, hunne weduwen en weezenen c. Aan den ambtenaar ter Secretarie wordt een minimum salaris verzekerd. IV. De waarborgen van het uitgereikt diploma in verband met de praktische opleiding van de as piranten in te leiden door den heer J. Overman te Raalte. V. De vorm en inhoud der bekendmakingen en aankondigingen van de Gemeentebesturenin te lei den door den heer H. G. Hartman Jz. te Goes. Over het reeds vermelde «verontrustende ver- schijnsel" op de tarwe-akkersin Zeeland stond vol watervan de bemanning wist men niets. De predikantsvrouw las het in hare woonkamer en zij las het tweemaal kalm over zonder dat haar bleek gelaat eenige aandoening verried. Over het geheel nam zij do zaak op alsof zij er volkomen op voorbereid was en nooit iets anders verwacht had. Zij zag er alleen nog wat matter uit, zoodat ze wat moest gaan rusten. Maar ze vergoot geen traan integendeel ze bleef rustig en bedaard. Eerst toen de oude dokter op zijne gewone har telijke wijze binnentrad en zij hem alles wilde ver tellen, begonnen hare tranen weldadig te vloeien en dit schonk haar eene gewenschte verlichting. «Arme vrouw!" zeide de dokter bewogen en hij hield deelnemend hare hand eenige oogenblikken in de zijne«weet uw man het al?" Zij schudde het hoofd en drukte haar zakdoek tegen de oogen. «Gelukkig. Hij mag in geen geval er iets van vernemenhet zou zijn dood kunnen zijn. Gij moet u trachten te beheerschen, opdat hij niets bemerke. Ik behoef van daag niet naar hem te gaan zien." Dit zeggende wierp hij een blik in de ziekekamer, waarvan de deur op een kier stond. «Hij slaapt, dat is een goed teeken. We zullen hem maar niet storen. Tracht uwe smart te onder drukken, mevrouw en doe uw best, dat de zieke niets vermoedt." Op dat oogenblik riep deze met zwakke stem. «Hij roept, mevrouw! Ik bid u, schrei nu niet; anders bemerkt hij het en dat mag niet. Hoort ge wel Hij roept wéér. Kom, ge moet naar hem toe" zeide de dokter bezorgd en zijn gelaat nam eene gestrenge uitdrukking aan. «Ik kan niet, ik kan niet" zeide 741 cn ze viel waargenomen, schrijft een inzender nog aan het Nieuws «Als een oud-Amerikaansch farmer kan ik ume- dedeelen, dat ik dit «zeer verontrustende" volkomen kan bevestigen, want ik ken het hier bedoelde in sect. Reeds vóór vijf-en-twintig jaren heb ik in Amerika hetzelfde verschijnsel bijgewoond, terwijl het gele wormpje daar den naam draagt vanthe wevel. In de warme avonden van Juli vliegen eene me nigte kleine vliegjes over het tarweveld en leggen hunne eieren in de nog in melk staande korrels der aren. Dan groeit in deze korrel het gele wormpje en de korrel zelve sterft, krimpt in en verdroogt. Geheele velden met de prachtigste tarwe werden daardoor verwoest, zoodat ze niet eens gemaaid maar afgebrand werden, en dit kwaad breidde zich zoo zeer uit, dat wij in geen tien jaren in die stre ken wintertarwe konden telen, maar alleen zomer- tarwe, die daarvan verschoond bleef, waarschijnlijk, wijl zij later tot rijpheid komt, als de tijd van de vlieg voorhij is." Hare Majesteit de Koningin-Regentes heoft se dert eenigen tijd besloten, geen geschenken voor Zich zelve of voor Hare Majesteit de Koningin aan te nemen. Deze regel is moeten worden aange nomen, met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aangeboden, en op de moeilijk heid om te bepalen, welke men zou kunnen behou den. Ten einde alle onbillijkheid in deze te vermijden, heeft Hare Majesteit vastgesteld, dat voortaan alle geschenken, onder dankbetuiging voor de goede be doeling der inzenders, aan dezen moeten teruggaan. Op bloemen zou deze maatregel natuurlijk niet altijd kunnen worden toegepast. De heer J. F. W. Conrad, inspecteur bij den rijks-waterstaat, nieuw gekozen lid van de Tweede Kamer, heeft tegen 1 September ontslag uit 's rijks dienst aangevraagd. Volgens het Handelsblad is het genoegzaam zeker, dat de heer W. K. baron van D e d e m afgevaardigde voor Hoorn, de portefeuille van Koloniën zal aanvaarden, en dat overste Seijffardt den heer Bergansius zal opvolgen. De keus voor het departement van Waterstaat. Handel en Nijverheid schijnt nog eenige vertraging te hebben veroorzaakt. Uit Tilburg wordt gemeld, dat hij den bur gemeester aldaar, als voorzitter van de commissie, die gelden inzamelt voor de slachtoffers van den hagelslag, twee vorstelijke giften zijn ingeko men met hegeleidend schrijven, nl. 1500 van H. M. de Koningin, en 2500 van H. M. de Koningin- Regentes. 't Is waarlijk jammer voor onzen aftredenden Minister van Finauciön, dat zjjne geestverwanten hem nu eerst, nu het te laat is, bespringen met hunne gewaarde wenken en raadgevingen. Had de inzender, die in de Standaard van 12 Augustus zijne wijsheid ten beste geeft over de i n r i c h - snikkend op een stoel néér. Julie, Julie klonk het nogmaals met zwakke stem uit het bed. Toen stond ze eensklaps op en ging vastberaden naar het aangrenzende vertrek. En toen ze zich over hem heen boog, bemerkte hij niet, dat hare stem een weinig beefde van inwendige ontroering. «Gij hebt geslapen, beste Rudolf, dat is heerlijk" zeide ze bijna vroolijk, terwijl ze do dekens zorg vuldig instopte. Toen ging ze op den rand van het bed zitten, met zijne hand in de hare en daarbij sprak ze over allerlei opgewekte onder wei-pen. Maar ze sprak haastig en zenuwachtig alsof ze bang was, dat er eene pauze in het gesprek zou komen. «Maar waarom zucht ge, Rudolf Hebt ge pijn «Ik dacht aan Owe, lieve Julie!" Zij liet zijne hand los en wendde zich van hem af. Maar toen hij voortging over Owe te weéklagen, spande zij al hare wilskracht weder in en vatte weder zyne hand. «O, met hem zal het wel losloopen" zeide zij, maar de woorden hieven haar bijna in de keel steken. Het is een flinke jongen, het het zal goed voor hem zijn, wanneer hij eens wat van de wereld ziet. Hij zal wel weêr terugkomen, met Gods hulp! O, zeker, ik heb het vaste vertrouwen, dat hij spoedig wéér hij ons is." Zij werd langzamerhand kalmer en ten laatste sprak ze zoo zacht, dat hare stem weinig luider klonk dan zijno zuchten of het tikken van het horloge op de tafel. En terwijl ze sprak keek ze onafgebroken I in die oogen zonder glans en streek ze voorzichtig zijne zachte, grijze haren van zijn voorhoofd weg. «Almachtige God 1" klonk op eens juffrouw Ka- thinka's krijsekende stem uit do aangrenzende woon.-

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1