eeii Huis Bouwland en Wegeling, Openbare Verkooping op Maandag 17 Augustus 1891, Openbare Verkooping. op Donderdag 27 Augustus 1891, 3 Woningen met Sekuur, Erf en Tuin, Vrijdag is te Eindhoven tusschen wachtpost 50 en 51 een remmer overreden. Door den genees heer werd de dood geconstateerdmen denkt, dat de remmer van den trein gevallen is. Een huisbewaarster op een villa schreef aan eene vriendin in de stad eene uitnoodiging, om eenige dagen bij haar te komen logeeren. Bij wijze van postcriptum voegde zij onder den brief er bij Breng, voor het geval het slecht weer mocht wor den, 't een of ander mede, om je wat bezig te houden. Op den bepaalden dag kwam de vriendin en had meegebrachthaar beminde Eene weduwe te Amsterdam, wier man eerst onlangs overleden is, haar in behoeftige omstandig heden achterlatende, beviel een dezer dagen. Het zag er treurig uit, er was aan alles gebrek, zelfs aan voldoende hulp. Een onderwijzer, met de familie bekend en met haar lot begaan, besloot zich schrif telijk tot de Koningin-regentes te wenden met de bede zoo mogelijk hier eenige hulp te verleenen. En ziet, een paar dagen later ontving hij een aan- geteekenden brief, waarin zich bankpapier bevond, en waarbij een schrijven was gevoegd, om hem namens H. M. de Koningin-regentes beleefd te verzoeken, het geld aan de bewuste arme weduwe ter hand te stellen. De strijd tegen rupsen op de kool wordt meestal verkeerd gevoerd en geeft deswege bijna altijd een niet bevredigende uitkomst. Het bekende koolwitje, die vlinder met zijne witte vleugels met zwarte strepen en vlekken, verschijnt als vlinder tweemaal in hetzelfde jaar. Het eerste geslacht verschijnt in 't voorjaareinde April of begin Mei, vroeger of later naar het wéér. Er zijn er dan maar enkele. Yangt men een dezer vlinders, dan verhindert men daardoor het ontstaan van eenige dozijnen rupsen. Deze vlinders begeven zich tegen het vallen van den avond aan de onder zijde der koolbladeren ter ruste en kunnen dan heel gemakkelijk gevangen worden. Is dit verzuimd, dan is de kool tnog niet verloren, als men maar intijds de eieren, welke door de vlinders aan de onderzijde der koolbladeren gelegd worden, behoorlijk vernietigt. Door zoo'n eierhoopje te ver nielen, belet men het later voor den dag komen van 50 tot 100 rupsen. Het tweede geslacht komt in 't vroege najaar en is veel talrijker dan het eerste. De strijd daartegen kan op dezelfde wijze gevoerd worden. Dinsdagochtend in de vroegte kwam een oud vrouwtje hijgend en zuchtend vóór het hek van het koninklijk paleis te Laeken. Met tranen in de oogen vroeg zij aan den wachthebbenden grenadier, of het waar was, dat de Koningin ziek was. Toen zij tot antwoord kreeg dat de Koningin buiten gevaar was, begon zij opnieuw te huilen, doch ditmaal van vreugde. »Zou ik haar niet eens mogen zien?" hernam het vrouwtje. De soldaat keek haar verwonderd aan en beduidde haar, dat dit niet ging. 3>0, wees maar gerust", vervolgde zij, »de Ko ningin kent me wel. Den mantel, dien ik hier aan heb, heeft ze mij dezen winter zelve gegeven". Het vrouwtje sprak waarheid, wat den grenadier naderhand bleek, toen zij het geval vertelde. In November van het vorige jaar zag de Konin gin, die in een rijtuig zat, op den hoek van een straat eên anne oude vrouw zitten, bibberend van koude, daar ze bijna geen kleeren aan het lijf had. De Koningin liet onmiddellijk stilhouden, nam haar eigen mantel van de schouders en gaf hem aan de arme vrouw, wie ze bovendien nog eenige geldstuk ken in de hand stopte. Het was dezelfde vrouw, die jl. Dinsdag naar den gezondheidstoestand der Koningin kwam infor- meeren. De koning der Ashantynen in Afrika heeft niet minder dan driehonderd drie-en-dertig vrouwen. Ieder man mag daar te lande, naar Spaansche cou ranten beweren, met zooveel vrouwen trouwen als hij onderhouden kan. De koning moet om in eer en aanzien te blijven, natuurlijk op het hoogst aantal vrouwen kunnen bogen en dat is precies 333. Meer is bij de wet verboden. Toch weet Zijne Majesteit heel slim de wet te ontduiken en neemt nog een aantal dames in den harem om zijn gemalinnen te bedienen. De tegenwoordige koning der Ashantynen moet met driehonderd kinderen gezegend zijn, zoo dat hij wel niet om een troonopvolger verlegen zal zitten. Geen man mag de vorstinnen van aangezicht tot aangezicht zien; zoo dit gebeurt is zijn doodvonnis ook geveld. De dames bewonen in de hoofdstad van het rijk een eigen wijk en moeten in den oogsttijd op de gronden des konings als slavinnen werken. Als zij natuurlijk zwaar gesluierd op straat komen, loopen zij twee aan twee op een rij, precies als een jonge-juffrouwen-kostschool die uit wandelen is. De Berlijners hebben voor alles ongeveer een bij naam" gevonden. Lang heeft men intusschen naar een goeden bijnaam voor >velocipedist" ge zocht en 't wilde niet gelukken. Nu is die naam gevonden. Men noemt thans een wielrijder te Berlijn eenmetaaldraaier In de provincie Cagliari van het eiland Sar dinië is op klaarlichten dag een koopman door een zestal roovers aangevallen en medegevoerd. Later lieten de bandieten hem vrij tegen een losgeld van 100,000 lire. Men meldt uit PetersburgTer officiëele plaatse is niets bekend van een besluit, dat zou genomen zijn om den uitvoer van granen te verbieden. In een straatje in Whithechapell is Vrijdag een oude vrouw gevonden met diepe meswonden in hals, borst en armen. De vrouw verklaarde dat zij door een onbekenden man was aangevallen. Natuur lijk ziet men wederom den misdadiger in Jack the Ripper, Onlangs werd te Béziers (Hérault) een boer met een tamelyk onnoozel gezicht geschoren. Al pratende verhaalde hij Figaro, dat men op zijn dorp zooveel last had van muizen. Laatstgenoemde vroeg of men er te veel had? »Of we," klonk het krach tig. Welnu, Figaro had er juist noodig en als 't boertje er hem bezorgen wou, zou hij ze met een frank per stuk betalen. Voor een paar dagen ver scheen de »onnoozele" landman met eene groote kooi vol. »Twee honderd twee-en-vijftig stuks," zeide hij»dat is 252 francs." De barbier, die zijne aardigheid lang vergeten was, zocht er zich uit te redden. »Ja maar," vroeg hij, zijn het mannetjes Dat wist ons boertje niet. >Neem ze dan maar weer meewijijes kan ik niet gebruiken." »Ze weer meenemen?" riep de boer. »Dan laat ik ze uliever voor niemendal." Hij schudde de kooi leeg en stapte heen. Zekere Moreau, sedert 7 jaren kassier bij eene Parijsche bontwerkers firma, wier onbeperkt vertrou wen hij genoot, huisvader, heeft zich verwijderd" met 67,000 frcs. aan bankbiljetten en ongeveer 500 frcs. aan goud, die hij Woensdagochtend gedurende eene korte afwezigheid van zijnen patroon uit de brandkast genomen had. Hij is nog even naar zijn huis gegaan om zijne kinderen te omhelzen. De predikant der Pruisische gemeente Mar- gonia heeft in de archieven zijner kerk den tekst gevonden van een gebed, dat de predikanten van Oost-Pruisen in 1807 eiken Zondag van den kansel moesten voorlezen tot heil van Napoleon I. Dit gebed luidt als volgt: Almachtige God, gij die Napoleon hebt gescha pen, groot in moed, in wijsheid en goedheiddie hem bestemd hebt om den vijand van het Poolsche volk te overwinnen en deze natie gelukkig te makon, ontvang den dank van uw volk voor deze gratie. Verhoor onze vurigste gebeden voor uwen gezalfde, Keizer-koning Napoleon den Grootenverleng zijne dagen en breng hem steeds nieuwen roem. Verander niets inj zijne bedoelingen, in zijn geluk. Geef hem de weldaden terug, welke hij ons verleendezegen zijn werk en maak .dat Polen eenmaal hersteld, moge bloeien door deugd, werk, beschaving en nij verheid. Amen Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot brigadier bij het wapen der koninklijke maréchaussees, de maréchaussée J. Nagel- kerke, thans te Ossendrecht. Burgerlijke Stand Goes van 7 tot 10 Aug. 1891. Geboren 7, een onechte zoonWillem, z. v. Leendert De Beste en Maria Magielse9, Willem Hendrik, z. v. Willem Hendrik Den Boer en Cornelia Tannetje Schuiling; 10, Christoffel, z. v. Johannes Remijn en Catharina Slager. Overleden 27 Juli, te Amsterdam, Jan Anthonie, 5 in., z. v. Casper Anthonie Schuerveld en Martina Cornelia Janse Van Noord wijk7 Aug., Adriana Maria Visser, ongeh., 71 j.9, Leuntje Everaard, 35 j., gehuwd met Marinus Clement; 10, Adriana Sara Faber, 80 j., wed. van Cornells Visser. Ingezonden Stukken. Stemmen uit de stembus. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd een plaatsje verzoeken voor het onderstaande. In »De Zeeuw" van Zaterdag 11. komt een inge zonden stukje voor van X, waarin de schrijver zijn hart lucht geeft over den uitslag der jongste ge meenteraadsverkiezing van Kruiningen. De titel reeds Stemmen uit de jeneverflesch" karakteriseert het doel van het schrijven. Het stukje is ongetwijfeld in de pen gegeven door onverkropbare spijtigheid. En zooals dat meer gaat, schrijft de pen dan wel eens meer dan men verantwoorden kan. Dat er in Hansweerd bij de liberalen vreugde heerschte, toen de gunstige uitslag der verkiezing bekend was, is ontegenzeggelijk waar. Hiervoor was dan ook wel reden, want als men, trots alle inspanning der tegenpartij, toch zegeviert, stemt zulks tot blijdschap. En X. zelf zal wel het best weten welke mid delen door de anti-revolutionafren zijn te baat ge nomen, middelen, die alleen door het doel in hun oog heilig heeten, doch op den keper beschouwd, zijn het manoeuvres van min allooi. Door welke stemmen de heer P. J. Visser ge kozen is Door stemmen van mannen, die er niet van hou den om iemand van humane beginselen, van onkreuk bare trouw, van onberispelijken handel en wandel botweg aan den dijk te zetten. Als men de stemmen van de tegenpartij wilde qualificeeren, dan zou men spreken van partijzucht zonder verstand, van loven en bieden. Het is dan ook volkomen onnoodig den heer Visser van den aangewreven smet te zuiveren. Er zijn altijd menschen, die het liefst van al met slijk gooien, doch de hand, die met slijk werpt, bezwaddert meer zich zelf dan het voorwerp waarop het gemunt is. Wat betreft de walgelijke tooneelen, zooals de schrijver zich gelieft uit te drukken, och, als men ze bekijkt met een boos gemoed, dan wekken zij allicht ergernisse Doch, mijnheer de Redacteur, het staat te bezien, of hetzelfde Bacchanaliènfeest niet zou te aanschouwen zijn geweest, als de anti revolutionairen hadden gezegevierd. Want, heusch, ondör de voorstanders van de candidatuur W. Vis- scher zijn ook wereldsgezinden. Geloof gerust, dat zij het niet hadden laten afloopen met een lofpsalm en dankzegging binnenskamers. En bovendien dezelfde lieden, door X gepeupel ge noemd, welke het feest met dronkemansvechtpartijen opluisterden, zouden wis en zeker op dezelfde wijze hun ingenomenheid aan den dag gelegd hebben. Het volk is toch meestal een blinde schaar, die zonder overleg, zonder nadenken maar louter om de wille van de pret, zich voegt aan de zijde van den over winnende. Dit weten of kunnen X en zijn aanhangers vooral weten, daar zij gemeenlijk speculeeren op de licht- geloovigheid en gedweeheid der menigte. Met het volste recht kan de heer P. J. Visser zeggen Zij hebben mij op eervolle wijze in mijn betrek king als lid van den gemeenteraad van Kruiningen gehandhaafd. Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw dr. Z. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kol ijns plant. Vrijdag 11. werd ten overstaan van den notaris M. Noordijke alhier publiek in het hotel »De Patrijs" verkochteen woonhuis van G. Stolk (bakkerij), winkel, schuur, enz. ter gezamen lijke grootte van 4 A. 65 c.A., gelegen aan de Voor straat, oostzijde. Kooper werd de heer A. L. Haring man voor 1200, strijkgeld 15, onkosten 14 pet. en 40 voor royement der hypothecaire inschrijving. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 12 Aug. HeinkeD9zand, woonhuis enz., Mulock Houwer 13 Goc, verpachting boomgaard en land, Pilaar. 13 Krav»beudijke, meubelen en porcelein, Mulock Houwer. 15 Borsele, diversen, V d. Kloes. 15 Borsele, afbraak, Hollmann. 17 Ierseke, ziften, bakken, oesters, Pelle. 19 Kapelle, appels, peren, noten, Mr. Licbcrt eu Pilaar. 20 Goes, inspan. Pilaar, 27 Borse'e, huis, V. d. Kloes. Sept. Oudelaude, hofstede, P. Overman. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 11 Aug. 6.33 6.51 0.45 1.3 12 7.10 7.30 1.21 1.40 12 7.53 8.20 2 2.23 14 8.49 9.24 2.50 3.19 15 10.5 10.46 3.54 4.35 16 11.26 5.16 5.56 17 0.6 0.41 6.36 7.11 Marktberichten. ROTTERDAM, 10 Augustus 1891. Van Vlas ter markt 932 steen blauw. Granen Tarwe 20 30 ets. hooger. Buitenlandsche zeer vast; Meel 25 ets. hooger. TARWE7,75 a 11,30 ROGGE- 7,30 - 8,40 WINTERGERST- 5,— - 5,50 ZOMERGERST- 4,25 - 5,25 HAVER- 3,25 - 4,90 PAARDENBOONEN WITTE BOONEN- 8,50 - 11, BRUINE BOONEN - 12,— - 15, BLAUWE ERWTEN- MESTINGERWTEN KANARIEZAAD- 6,75 - 7,75 KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Zaterdag 8 Augustus 1891. EUROP. SPOORWEGLEENINGEN. Nederland. Geld.-Overijs. Oblig. 4 Holl. IJzer. Spw. Aand. 1351/4 dito dito Obl. 3 95i/3 dito dito Obl. 31/2 1003/16 Maats. t. Expl. v. Staatsspw. Aand. - - 130 dito dito Leen. 1887. Obl. 31/2 99 7/g Ned. Centraal Spw. Aand. 32 dito dito gest. Obl. 87 Italië. Spoorwegl. 1887. 3 52 3/4 Victor Emmanuel dito. 3 581/2 W.-Siciliaansche Spoorw. 5 99 s/8 Zuid-Italiaanscke dito 3 56i5/ig Oostenrijk. Fr.-Oost. Oblig. 3 818/4 Er.-Oost. 9e uitg. dito 3 Polen. Wars. Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito 1281/4 Act. de Jouissance 167 1/2 Prior. Obl. 5 951/4 Portugal. Tr.-Afr. Ie Hyp. 5 651/3 Rusland. Groote Spw.-Maatsck. Aand. 5 12615/16 Act. de Jouissance 68 Gr. Spw.-Maats. Hypoth. Oblig. 41/2- 09 s/8 dito dito 1861 4 93 dito dito 1888 4 95sfig dito dito 1890 4 951/2 dito dito dito 3 77 7/8 Baltische Spoorwegaandeeleu 5 66s/]6 Brest-Graj. Oblig. 5 101 b/8 dito M. 600 5 981/i Iwang.-Dombr. Oblig. 41/2 979/16 Kursk-Ch.-Az. Oblig. 100 4 981/4 Los.-Sew. Oblig. 1000 5 102 Morscbansk-Sysran. Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw. Oblig. 5 103 s/4 dito Priorit. dito 5 681/2 Mosk.-Kursk dito 4 901/4 Mosk.-Smolensk. dito 5 103h/kj Orel-Vitebsk. Aand. 5 1031/2 dito dito Z. R. 1250 5 104 dito dito Oblig. 100 5 102 3/4 Poti-Tiflis dito 1000 5 1031/8 dito dito 100 5 1023/4 Riasch Wiasina Aand. 5 Transcauc. Spoorw. Obl. 3 771/8 Zuid-Westel. Spoorw.-Maats. Aand. 5 761/4 dito dito R. 3000 5 75 3/4 Zweden. Zwed.-Noorw. G. v. O. 5 17d/ig TRAMWEG-MAATSCHAPPIJEN. Breskens Maldeghem St. Aand. Sam. Joana Maats. Aand. 1393/4 dito dito Obl. 4 1011/2 .A-C3 vertentien. Heden overleed te Middel burg onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante mejuffrouw ELISABETH CA THARINA MASSEE, in den ouderdom van bijna 51 jaar. Goes, 8 Augustus 1891. De familie MASSEE. Heden overleed te Steenwijk onze vader en behuwdvader de heer K. IC UI- PER, in den ouderdom van ruim 76 jaar. M. J. WINGENDER—Kuiper. J. WINGENDER Jz. Goes, 9 Augs. 1891. Na kortstondige doch hevige ziekte overleed heden Zondagmiddag mijn teeder geliefde echtgenoote en mijner 4 jeugdige kinderen zorgdragende moeder ADRIANA MAHIELSE, in den ouderdom van 39 jaar en 4 maan den. Was haar einde in grooten vrede, onze smart is groot. JOH. SMALLEGANGE en Kinderen. Wolfertsdijk, 9 Augs. 1891. De familie ROTTIER betuigt bij deze baren oprechten dank voor de tal rijke bewijzen van deelneming, in het treurig verlies van haren onvergetelijken vader, den heer L. ROTTIER. Borsele, 10 Augustus 1891. Namens de familie J. ROTTIER Lz., Burgemeester. De ondergeteekende betuigt aan zijne mede-burgers, die hem bij zijn ver kiezing tot lid van den Raad bewijzen van deelneming gegeven hebben, zijn wel- gemeenden dank. Ook brengt hij door deze zijnen dank aan het muziekgezelschap Concordia" voor de betoonde belangstelling. Krabbendijke, 8 Augustus 1891. J. PEMAN KAKEBEEKE. Ondergeteekende betuigt zijn wel- gemeenden dank aan al de kiezers van Borsele, die bem bielpen benoemen tot lid van den Gemeenteraad. A. J. VAN OVERBEEICE Azn. Bij de VERPACHTING van het Burgerlijk Armbestuur te Goesop Donderdag 13 Augustus 1891, zal PERCEEL 38, in de ge meente Iersekein Dignus Mierashoek, groot 50277 Centiaren, in pacht bij HU- BRECHT POELMAN, ook opgeroepen worden in -1 gedeelten, als: a. 20082 Centiaren. b. 17245 c. 8390 d. 4560 Zamen als boven 50277 De Notaris J. M. PILAAR. des morgens te 11 uren, aan den steiger van Jan Priem, aan den Burenpolder te Iersekevan 500 zinken twee Meter ZIFTEN, 150 houten BAKKEN. Daarna bij Wagenaar 150.000 jarige OESTERS. Information te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes. De Notaris J. VAN DER KLOES zal des middags 12 uren, te Borsselein de Gemeente-herberg, in het openhaar ver- koopen bestaande uit: te Borsseleop het dorp, gemerkt 110.86 samen groot 4 Aren 10 Centiaren, thans bewoond door C. Van der Linde, Mv Krijger en M. Van Sabbern

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3