aanzien der »S e q u a h - o 1 i e" liet volgende »Een mijner patiënten, die chronisch lijdende is, heeft zich de nieuwe olie aangeschaft en mij ver zocht hem daarmede te behandelen. Het bleek mij een sterk verhittend en daardoor ook snel opdrogend middel te zijn, twee hoedanig heden, althans voor chronische gevallen, minder be geerd. Het resultaat viel hier niet rueê, waarom de patiönt mij spoedig verzocht, het gewone vetmiddel weer te gebruiken. De Sequah-olie komt mij voor te bestaan uit traan en terpentijn. Voor dadelijke gevallen, ontstaan door verkouding enz., kan het middel uitstekend werken maar bij ongesteldheden van langoren duur, en ook waar men met eene bloedrijke huid te doen heeft, zou ik het gewenscht vinden bij de toepassing er van veel voorzichtigheid te gebruiken". Het Maandblad der Yereeniging tegen de kwak zalverij deelt mede, dat een der bestuursleden, de heer Schmidt, bezig is met een onderzoek van de door Sequah aangewende middelen S e q u a h s olie voor uitwendig en Prairiebloem voor inwendig gebruik. Als voorloopige mededeeling kan worden bericht, dat de olie een mengsel is van ongeveer 36 pet. vluchtige olie en 64 pet. vette olie. De vluchtige olie is, in hoofdzaak, terpentijn, terwijl de vette olie veel op levertraan gelijkt. Oofi zonder de kennis van de samenstelling is de olie reeds als een volkomen kwakzalversmiddel te beschouwen, omdat zij onvoorwaardelijk als heilzaam bij tal van geheel van aard verschillende ziekten wordt aabevolen. Wanneer het onderzoek geheel is afgeloopen, kan worden nagegaan in hoeverre Sequah zich schuldig maakt aan overtreding van art. 30 der wet, rege lende de uitoefening der artsenij kunst. Er zal dan, indien daartoe termen bestaan, een beroep gedaan worden op de hulp van de bevoegde machten". Voor alsnog bepaalt de Vereeniging zich tot een beroep op hare weldenkende medeburgers, opdat de won derdokter" door gebrek aan debiet genoodzaakt worde het land te verlaten. Naar De Maasbode verneemt, wordt de in structie in de zaak van kapitein Bak ker over het doodschieten van een matroos met den meesten ernst gevoerd en zal de kapitein de eerstvolgende reis naar Amerika niet medemaken, evenals verschillende getuigen, daar allen te dier zake te Rotterdam moeten worden gehoord. Men deelt aan de Anist. Ct. het volgende mede Onder de Oost-Indische militairen, die zich aan boord van de Prins Alexander bevinden, welke boot Zondag (gisteren) aan de Handelskade verwacht werd, bevinden zich weer twee ridders van de Mi litaire Willemsorde, kranige kerels, die, zooals hier onder blijkt, een groot gedeelte van den Atjeh-oor- log hebben medegemaakt en zeker niet als toe schouwers. De een toch Arie Kraibelt, de Melker geheeten, Rotterdammer van geboorte, kwam in 1871 in Indiö als sappeur, werd in 1872 korporaal en in 1873 sergeant bij de genie. Hij nam deel aan de le expeditie tegen Atjeh 18731874 en kreeg aldaar een schot in het rech terbeen. Ook bij de 2e expeditie tegen Atjeh behoorde hij tot de kranige figuren, die den roem van ons dap per Indisch leger verhoogden. Tot belooning vau zijn manmoedig gedrag toch werd hij bij kon. besluit van 6 October 1874 benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse. Zijn borst is nog versierd met de Atjeh-medaille; de zilveren medaillemet het eereteeken voor be langrijke krijgsbedrijven; de gespen 1874—1876; van 1877—1883; van 1884—1888 en 1889. Het grootste gedeelte van zijn diensttijd bracht hij dus op Atjeh door en nam hij een werkzaam deel aan alle expedities tegen den vijand. De tweede, Êdouard Joseph Leroy, te Linselles in Frankrijk geboren, kwam in 1871 in Indiö als fuselier. Hij nam ook deel aan de le en 2e expeditie tegen Atjeh, bracht eveneens het grootste gedeelte van zijn diensttijd aldaar door, maakte in 1887 de krijgsverrichtingen mede in Troemon en in hetzelfde jaar die in Toba en Si-Liendong. Hij behoorde tot de bekende nachtelijke patrouille, die den 18en November 1890 nabij Kotta Pohama eene ontmoeting met den vijand had en gaf bij die gelegenheid groote blijken van onverschrokkenheid en moed. Zij deed wat haar bevolen werd. »Dus toch nog niet geheel en al in orde?" »Nog niet heelemaal, mijnheer de griffier »Zeg eens, vriend Lorenz, zoudt gc mij niet een kleinen vriendendienst willen bewijzen Ole keek hem verbaasd aan. »Ik heb, zooals ik zeide, den dader ontdekt, of liever de daders, of nog beter den dader en de daderes, of om het nu eens heel juist te zeggen hetdadertje en de daderes. Ha, ha, ha Ole keek van ter zijde den kring rond. Allen be gonnen te giebelen. Het straks nog zoo bleeke gelaat van den Zweed, die zijn lachje achter zijn hand wilde verbergen, was eensklaps blauwrood geworden en toen mijnheer Moller voortging over zijn eigen aar digheid hard te lachen, lachte ook de Zweed luidkeels en dit was het sein voor een algemeen geschater, waaraan geen einde scheen te komen. Mijnheer Möller geraakte door dit succes in de beste luim en toen Ole een dampend kop koffie voor hem op tafel zette, nam hij dit met nederbuigende goedheid aan. Toen kwam hij op het eigenlijke doel van zijn bezoek terug, vertelde van de inbraak in de kerk, van zijn daarbij tentoongespreide scherpzinnigheid en kwam ten slotte met het verzoek voor den dag, of Ole den knaap, die altijd lust in de zee gehad had, als scheepsjongen wilde medenemen. Daardoor zouden een vreedzame en achtenswaardige familie, die eensklaps geheel onschuldig in het ongeluk geraakt wasgroote onaangenaamheden worden bespaard» Hij bekwam alstoen verschillende verwondingen twee klewanghouwen en een schampschot linker schouder, een klewanghouw rechterschouder; een klewanghouw rechterzijde, een klewanghouw linker bovenarm en linkerpols met breuk van het spaak been. Toch wist hij van geen wijken en hield stand. Bij kon. besluit van 13 April 1891 no. 37 werd hij tot belooning van zijn heldhaftig gedrag benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse. Ook zijn borst is versierd met de zilveren me daille voor trouwen dienst, met de Atjeh-medaille en het expeditie-kruis. Zij komen terug, die braven, als levende voor beelden van trouwe plichtsbetrachting. Mogen de lauweren, waarop zij nu zullen moeten rusten, niet te hard zijn en men hen aan een be trekking kunnen helpen, die geschikt naar hunne krachten, hen in staat stelt, zonder zorg hun ver dere levensdagen te slijten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar St.-Annaland dpor ds. K. v. d. Werfhorst, te Mastenbroek. Den heer J. Van Sluys, hoofd der openb. lagere school E te Middelburg, is/1447 pensioen verleend. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sept., benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, W. H. Hasselbach, te Breda. Bij het examen Fransch, lager onderwijs, te 's-Gravenhage zijn geSlaagd de heeren C. Rijkse, A. Franso en mej. D. H. De Groot, allen te Middel burg en de heer J. Polderman te St.-Annaland. Voor de akte hoofdonderwijzer is te Breda geslaagd de heer 0. J. Snouck van Dreischor, vroeger te Goes. De gemeenteraad van Breda heeft den heer J. A. M. Rijk, leeraar te Leiden, voor een cursus jaar benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. school en het gymnasium aldaar. Ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederlandsck-Indil' kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden ge plaatst als onderwijzer der 3de klasse en als hulp onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk gestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. De onder wijzeressen moeten in staat zijn, practisch school onderwijs in den zang te geven. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons De kersentijd behoort dit jaar weer tot het ver- ledene, maar van eene feestelijke stemming bij 't pluk ken der laatste mandjes, die anders getooid naar huis werden gebracht en van een onthaal aan de plukkers, zag men nu niets. Wel was de opbrengst goed en verschafte het plukken aan vele handen werk, maar het weer liep zoo tegen, dat veel vruchten rotten voor ze rijp waren, waardoor vele pachters grootere of kleinere schade beliepen. Er zijn boom gaarden waar honderd gulden en meer op verloren wordt. Met pruimen plukken is ook reeds een begin gemaakt, deze vrucht zal ruim middelmatig opbren gen. I)e eerste peren werden ook reeds ingezameld, van deze vrucht is er veel, vooral van de grauwe jutten. Appelen zullen maar een middelmatige op brengst geven. Het moederkoorn, door sommigen eene zwam- soort genoemd, door anderen beschouwd als eene door die zwamsoort teweeg gebrachte ontaarding en uitgroeiing van het vruchtbeginsel op de aar, komt dit jaar in buitengewoon groote hoeveelheid op de rogge in Friesland voor. Nu worden bij 't uitschoo- nen der rogge voor deze voor de gezondheid van den mensch zoo schadelijke korrels meestal zorgvul dig verwijderd, doch komen dan niet zelden terecht in 't tot veevoeder gebruikte uitschoonsel. Op die wijze is 't meermalen gebeurd, dat drachtige koeien en schapen ontijdig hunne jongen ter wereld brachten. Daarom kan 'tzijn nut hebben hierop te wijzen. De vereeniging x>het Nederlandsche Rundvee- Stamboek" heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven Wat leeren wetenschap en practische ervaring »Maar vlug op de zee met zulke kleine haze- windjeshet is een probaat middel, dat wij dikwijls aanwenden. Wanneer ze eens goed gestraft zijn dan is het eergevoel toch weg en dat is het alleen wat de menschen op de been houdt en hen voor mis stappen behoedt. Hier komt het bovendien vooral daarop aan, dat hij niet verder met zijne moeder in aanraking komt. Men moet de jeugd in bescherming nemen, want zij is de hoop des vaderlands; niet waar, mijnheer Lorenz Ole bracht aanvankelijk eenige zwakke tegenwer pingen in het midden, maar toen mynheer Möller hem het vooruitzicht opende op eene som gelds, beet hij toe. Ja, is het niet onbegrijpelijk, dat zulk een deugniet zoo diep kon zinken? Dat hij den moed had zulk een schelmstuk uit te voeren vroeg mijnheer Möller. Allen erkenden, dat het onbegrijpelijk was. »Maar zeg mij nu eens, mijnheer de griffier, hoe komt gij er toe, juist aan mij te denken vroeg Ole. »En hoe wist gij, dat ik met mijn schip »Dat zal ik u zeggen. Ik sprak gisteren met uwe lieve vrouw in de kerk en daarna hoorde ik van den predikant, dat hij u als een braaf en nauw gezet mensch kent, en dat doe ik nu ook. Mijne heeren, ik wensch u eene voorspoedige reis" zeide mijnheer Möller, terwijl hij vriendelijk groette en van Ole Lorenz met een krachtigen handdruk af scheid nam. Wordt vervolgd.) omtrent de voorttelling in bloedverwantschap bij het rundvee Met andere woordenWat is de ratio neelste wijze van veefokking, vooral met het oog op het al of niet wenschelijke van het voorttelen in bloedverwantschap Voor de best gekeurde en voldoende beantwoor dingen worden uitgeloofd1. prijs 200, 2. prijs ƒ100, terwijl aan beiden zal worden toegekend een loffelijk getuigschrift, hetgeen ook voor andere goed gekeurde antwoorden kan worden uitgereikt. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Zaterdag 8 Augustus 1891 zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens het jagen in eens anders jachtveld zonder acte of vergunning: J. K. te Biezelinge, D. B. te We- meldinge, A. T. en L. T., beiden te Heinkenszand ieder tot 2maal ƒ5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete het aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen door middel vau een wildstrik0. D. te 's-Gra venpolder en J. D. te Heinkenszand ieder tot 5 b. s. 4 d. h.het zich buiten openbare we gen en voetpaden in het veld bevinden met wild strikken J. A. te Ovezand en B. H. te Kloetinge ieder tot 5 b. s. 4 d. h.lo. het jagen zonder acte, en 2o. het door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd opgeven van een valschen naam J. K. te Biezelinge tot 2maal 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete plus 10 b. s. 7 d. h.het tweemaal te Krabbendijke en zesmaal te Wissenkerke aanbieden van loten in onderhandsehe loterijen, zonder schrif telijke vergunning van Burgemeester en Wethouders der betrokken gemeenten J. V., vroeger te Zieriksee thans zwervend tot 8maal 5 b. s. 2 d. h. voor iedere boete; lo. het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust der inwoners kon worden ver stoord 2o. het als bezoekers des avonds na 10 uur vertoeven in eene herberg te NisseA. De J. te Oudelande, P. G. te Nisse, J. M. te Middelburg, J. F. S. te Borsele, C. S. te Hoedekenskerke, B. R. te Kruiningen ieder tot 2maal 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boetehet 2maal verwekken van ru moer waardoor de nachtrust der inwoners kon wor den verstoord: Th. A., L. M., A. V., zwervend en Th. P. De K. te Wissenkerke ieder tot 2maal ƒ2 b. s. 2 d. h. voor iedere boetehet op een open baren weg te Goes laten loopen van een met huid ziekte aangedaan huisdierI. R. te Goes tot 2 b. s. 1 d. h.het na sluitingsuur niet gesloten hou den van zijn herbergC. R. te Nisse en P. De K. te Borsele ieder tot 2 b. s. 2 d. h.het als ge zagvoerder van een vaartuig op een Rijkskanaal niet opvolgen van een bevel van een der kanaalbeambten F. De B. te Waspik en A. P. te Sliedrecht ieder tot ƒ10 b. s. 5 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consentP. De M., Th. P., P. De F., C. De F., F. V. d. V., P. V. d. V., allen te Kieldrecht ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het als voren W E. te Ierseke tot f 2 b. s. 2 d. h.het openen van een portier van een spoorwegrijtuig en het daaruit 6tappen, terwijl de trein nog niet stilstaat J. V. d. M. te Etten-Leur tot 10 b. s. 8 d. h. het met een wagen rijden over een particulieren overweg van den Staatsspoor terwijl een trein in aantocht isL. V. d. M. te Rilland-Bath tot 5 b. s. 5 d. h.het benadeelen van de gelijkheid en de vastheid van een dijk in ZeelandD. J. V. te Kamperland tot 1 b. s. 1 d. h. het zonder vergunning aanleggen van eene openbare vermake lijkheid te BaarlandS. De L. te Baarland tot 5 b. s. 2 d. h.het op een openbaren weg in Zee land geleiden van een voertuig bespannen met twee honden die niet voorzien waren van een muilkorf: H. K. te Goes tot 1 b. s. 1 d. h.het op een tot verkoop van waren bestemde plaats voorhanden hebben van een inhoudsmaat niet voorzien van het vereischte steinpelmerkJ. B. te Rilland-Bath tot 0,50 b. s. 1 d. h.het later dan te 7 uren des namiddags in zijne werkplaats doen eindigen van arbeid door acht vrouwenM. M. te Ierseke tot 8maal 0,50 b. s. 1 d. h. voor iedere boete straatschenderijJ. V. te Goes tot 1 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschap T. V. d. S. te Gouda tot ƒ3 b. s. 3 d. h.I. O. te Bergen-op-Zoom, J. 0. te Wolfertsdijk, J. V. 't Z. zwervend ioder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het in dronkenschap verstoren der ordeJ. W. te Kapelle tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdP. G. te 's-IIeer Abtskerke beklaagd van overtreding van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Den 21en dezer zal voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen G. B., werkman te Krabbendijke, gedetineerd te Middelburg ter zake van den in den avond van 24 Mei jl. gepleegden diefstal van 1300 oesters en van dien van 1350 oesters welke plaats had in den avond van 6 Juni jl. of omstreeks dien tijd. 7 getuigen zijn van wege het openbaar Ministerie in die zaak gedagvaard. Gemengde Berichten. llnnswoerd. De alhier bestaande handboog- sociöteit Oefening en Uitspanning" zal a. s. Zater dag haar 12'/2jarig bestaan vieren. Reeds hebben 100 schutters zich aangemeld. Het fanfare-muziek gezelschap »Scheldegalm" zal bij die gelegenheid een concert geven. Naar aanleiding van het uit het Utreclitsch Dagblad overgenomen bericht betreffende het ge beurde met den socialist Van der Stadt tijdens de Middelburgsehe kermiswordt medegedeelddat Van der Stadt niet bij de maatschappij Zeeland" in betrekking is, noch ooit geweest is. De 120 M. lange aanlegsteiger, die vanwege 's rijks waterstaat aan de zuidzijde der binnenhaven te Vlissingen, in de onmiddelijke nabijheid der kleine sluizen, wordt aangebracht, is bijna gereed. Door 8 bruggetjes met den wal verbonden, verschaft hij den schepen eene uitmuntende ligplaats. Vrijdag werd aan de koninklijke maatschappij »De Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd voor een stalen raderboot ten dienste van de Zeeuwsche spoor boot-maatschappij te Middelburg. r^e 's-Hertogenboseli zijn in het militaire hos pitaal meer dan vijftig militairen lijdende aan ty- plieuse koortsen. Twee een milicien der lichting van dit jaar en een korporaal zijn er aan over leden. Te Breda zijn niet minder dan 99 lokalen waar sterkedrank in het klein wordt verkocht meer dan er volgens de bepalingen der drankwet mogen zijn. De brutaliteit van aanranders te Amsterdam neemt met den dag toe. De politierapporten melden nu weer deze twee gevallen Een 59jarige bewoner der PI. Kerklaan heeft kennis gegeven, dat hij gisteravond tusschen 6 en 6 lj2 u. in het Hortus plantsoen door 2 mannen is staande gehouden, die hem ruim 5 hebben afgeperst, onder bedreiging, hem te zullen beschuldigen van strafbare onzedelijke handelingen. Een 44jarig man is gisteravond te 12 J/2 ure op de Nieuwmarkt door een onbekend persoon aange rand en van zijn portemonaie waarin 74 beroofd. Volgens het verslag der Rekenkamer ontving een man, die door een dollen hond gebeten was en zich onder behandeling van Pasteur wilde stellen, van vegeeringswege een toelage van 150. Voordat sommetje werden door hem uitgegeven ƒ30,50 voor amusementen en dagelijksche kleine verteeringen, f 3 voor een nieuwen hoed (een Trois Francois kost maar 1,80), 2,25 voor tabak en sigaren en 15,50 voor onderhoud van vrouw en kind gedurende zijn verblijf te Parijs. De man heeft van niets ook niet van den beet kwade gevolgen ondervonden De nieuwe wetenschap leert, dat zilveren spiegels een eenige malen sterker weerkaatsend vermogen hebben, dan die van eenig ander metaal. Hierop berust ook de meerdere lichtkracht, die den teles- kopen met verzilverde glazen spiegels eigen is. Deze eigenschap van het zilver blijkt ook bij de ouden bekend te zijn geweest, want Plinius verhaalt dat Praxiteles spiegels van zilver maakte. (Horl.)+ Men zal zich den diefstal herinneren in den nacht van 28 Februari op 1 Maart, gepleegd ten nadeele van den Commissaris der Koningin te 's-Her togenboseli. Blijkbaar was de dief in het Gouverne mentsgebouw bekend; vandaar dat reeds aanstonds eenige personen onder verdenking vielen, waaronder ook zekere Lambelet, vroeger als onderwijzer in dienst bij jhr. inr. Bosch van Drakestein. Donderdag is genoemde persoon in Duitschland gearresteerd. Zijn uitlevering wordt tegemoet gezien. N.-Brabanter Te Amsterdam neemt het spelen van de straat jeugd met kruit onrustbarende verhoudingen aan. Woensdagavond tegen half elf deed een jongen een zoo groote hoeveelheid kruit ontploffen, dat de vensters in die buurt rinkelden en de slag ver gehoord werd. Van alle kanten kwamen politieagenten en nieuws gierigen aansnellen, daar men niet anders dacht, of er had een groote gasontploffing plaatsgehad. Een der bewoners van de straat had een jongen bezig gezien, maar kon ongelukkig den dader niet achter halen. Vrijdag werd te Scheveningen een visschers- vaartuig gereed gemaakt om naar zee te gaan. De schipper maakte een touw los, toen dit door eene hooge zee tegen hem aan werd geslagen en hij in zee viel. Ofschoon terstond alle pogingen werden aangewend, om hem te redden werd hij door eene nieuwe hooge zee tegen het schip aangeslagen en verdronk hij, zonder dat men hem had kunnen be reiken. Donderdag is te Haarlem een broodbakkers knecht aangerand door twee personen, die hem daarbij eene porteinonnaie, waarin ruim 100, hebben ont stolen. Do verdachten zijn aangehouden, maar ont kennen. Even te voren had het drietal eene tapperij bezocht, alwaar de bestolene het geld had laten zien. Bij het uitreiken van overgelden van 's Rijks Magazijnen, te Delft, heeft een werkman zooveel jenever gedronken, dat hij er in is gestikt. Dezelfde man, die onlangs na een huiselijk standje van zijne vrouw wegliep met de bedreiging »ik ga naar Amerika en je ziet mij nooit weerom en eenige uren later beschonken thuis werd gebracht, nam verleden week met dezelfde bedreiging afscheid. Werkelijk vertrok hij nu van het station Helder met den trein. Onderweg vernam hij, dat het kennis was te Wieringen. Hij besloot dus daar eerst eens een kijkje te nemen, verteerde er al zijn geld en rekende zich zeer gelukkig, toen hij met een visschersschuitje naar huis moebt weerkeeren. Toen hij zwijgend en met zijn figuur verlegen de echtelijke woning binnentrad, voegde zijn vrouw hem toe »Nu zou 'k op een anderen keer üiaar eens naar de Oost gaan!" (R. N.) Onder de koloniale troepen, die dezer dagen na volbrachten diensttijd naar Nederland terug keerden, bevond zich een Duitscher, die tien jaar geleden van Rotterdam vertrok. Bij zijn vertrek overhandigde hij aan een vriend, die in behoeftigen toestand verkeerde, een 1/20 lot in de Staatsloterij, waarop de prijs van 100,000 viel kort nadat de Duitscher had zee gekozen. De vriend begon met dit geld een zaak, welke zich in bloei mag verheugen. Toen nu de Duitscher voet aan wal zette, werd hij door zijn vriend opgewacht, die hem naar huis medenam en hem daar de 4000 overhandigde. Een eenvoudige manier om waschgoed op on schadelijke wijze helder te krijgen is de volgende Men mengt door het heete waschwater een kleine hoeveelheid witte pijpaarde en wrijft dit op de vuilste plekken ook met zeep in. Het goed laat zich dan met weinig moeite schoon wasschen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2