1891. N°. 94. Dinsdag 11 Augustus. 78sle jaargang. OPENBARE LES FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. In zen ding van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twe'emaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ia de Bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Bees tenmarkt, op Vrijdag den 14 Augustus a. ste begiuoen des voormiddags te halftiea uren, tot bijwoning waarvan belang stellenden worden uitgenoodigd. Goes, deu 8 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. i)e Secretaris, HARTUA N. GOES, 10 Augustus 1891. Jl. Zaterdag had alhier plaats de installatie van den heer D. S t i g t e r als kapitein-kommandant dei- dienstdoende Schutterij, daartoe benoemd bij K. B. van 9 Juli jl. ter vervanging van wijlen majoor M. J. Soutendam. De troep werd, onder kommando van den ser geant-majoor Ortelee, op de Beestenmarkt opgesteld, en marcheerde vandaar naar de GrooteMarkt, ter wijl de benoemde met de burgerlijke autoriteiten en de oud-officieren der Schutterij zich ten raadhuize bevond. Door den ordonnance L. F. Fagel Jr. uit genoodigd, zich bij het korps te voegen, begaf de kommandant zich, tusschen den Burgemeester en den Secretaris der gemeente en gevolgd door de oud officieren, naar de Markt, waai de Burgemeester on geveer de volgende toespraak hield Manschappen en leden der Schutterij in hoogeren en lageren rang Het beeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd tot kapitein-kommandant van uw korps te benoemen den heer D. Stigter. Het is het Dag. Bestuur dezer gemeente een aangename taak om u daarvan kier officiëel mededeeling te komen doen en u allen daar mede welgemeend geluk te wenschen, omdat wij ons overtuigd houden dat die keuze door u allen met instemming zal vernomen zijn. Dat het ook het Bestuur dezer gemeente aange naam was uwe benoeming te vernemen zal ik u, mijnheer Stigter, wel niet behoeven te verzekeren bet is u bekend dat uwe bereidverklaring om dezen post op u te nemen door ons op hoogen prijs wordt gesteld. Gij deelt onze opvatting, dat de oude en geheel verouderde Schutterij wet oorzaak is dat de toestand der schutterden in geheel ons vaderland op het punt van weerkracht veel, zeer veel te wenschen overlaat en dat zal blijven doen zoolang niet eene gebeele reorganisatie een gansch anderen toestand op dit stuk in het leven zal geroepen hebben. Welke en hoe die reorganisatie ook zal zijn, toch zal echter in elke gemeente noodig zijn en blijven een korps, geroepen om bij buitengewone voorvallen van brand of rustverstoring de openbare orde te helpen bewaren daartoe door oefeningen zich de noodige bekwaam heid en geschiktheid eigen te maken is dan ook een bepaald gemeentebelang. Vooral uit dit oogpunt, mijnheer Stigter, herbaal ik dat uwe bereidverklaring om het kommando onzer schutterij op u te nemen, ons hoogst aangenaam was. Wij vertrouwen toch dat, mochten ooit de omstan digheden ons nopen een beroep op de hulp en mede werking van uw korps te doen, die alsdan ook onder uw bevel steeds met dezelfde toewijding, als vroeger meermalen het geval is geweest, zullen verleend worden. Onder aanbieding onzer gelukwenschen met de 18) Naar eene Duitsehe vertaling uit het Deensch. Owe zat vermoeid en uitgeput in zijn kamertje en sliep. Maar rond de vierhoekige tafel in »het seinlicht", gehuld in de zoetig-scherpe walm van tabak, koffie en sterkedrank, zat een luidruchtig ge zelschap van ruwe gezellen. Het was de bemanning van vrouw Olsen's gaffelschoener Geloof, hoop en liefde", kapitein Ole Lorenz. Deze zat half beschonken aan het boveneinde dei- tafel, de handen op den buik gevouwen en met een groote, nieuwe meerschuimen sigarenpijp in den mond. De cognacflesch stond dicht bij hem. De roes van een nacht was voldoende geweest om alles te verwoesten wat opofferende liefde en trouw gedurende jaren met zooveel moeite hadden opge bouwd. Ole was nu weder de oude »no. 1" uit de matrozenkroegen van Newcastle en St. Ybes. De Zweed was er ook. Hij schreeuwde en sloeg op de tafel, dat de kopjes en glazen rammelden. Toch moet als bewijs van zijne gematigdheid worden medegedeeld, dat hij slechts bij vijfhonderd bruin- gebraden duivels vloekte, terwijl een Zweed anders niet graag bij minder dan het minimum van tien onderscheiding u door de Kon. benoeming te beurt gevallen, verklaar ik u bij deze geïnstalleerd als kapitein-kommandat der Goesche Schutterij. Het harmonie-gezelschap >Euphonia", dat met zijn vaandel tusschen de troep was opgesteld, liet nu het Wilhelmus van Nassouwen" hooren, waarna de benoemde kommandant het woord nam en ongeveer het volgende sprak: »M.M. H.H. Burgemeester, Wethouders en Se cretaris der gemeente, oud-officieren, onderofficieren, korporaals, tamboers en verdere leden der Goesche SchutterijDoor het vertrouwen van H. M. de Ko ningin-Regentes geroepen het kommando over de Schutterij op mij te nemen, was het mij eene aan gename taak door mijn eed te kunnen heioven, dat ik mij, getrouw aan de Koningin, overeenkomstig de wet zal gedragen. Dat is ook mijn voornemendoch waar ik gereed sta mijne plichten te gaan vervullen, moet een woord van dank mij van de lippen. Aller eerst aan U, Mijnheer de Burgemeester, die door uwe vleiende brieven mij overreed hebt, toe te geven, en door uwe gunstige adviezen de benoeming hebt voorbereid. Maar ook een woord van dank aan allen, die mij door blijken en woorden hunne belangstelling toonden in mijne benoeming. En ook tot u, kame raden en onderhoorigen, die met zooveel welwillend heid mij bejegenden gedurende de waarneming van het komtnandantschap, waaruit ik de zekerheid durf putten, dat Gij mij met dezelfde welwillendheid zult blijven bejegenen, nu ik bet kommando voorgoed aanvaard. t>Mannen is het aan de eene zijde de plicht dei- schutterij om ook voor de vrijheid en veiligheid des lands op te komen, de schutterij heeft toch de Burgemeester zinspeelde erop nog een anderen plicht te vervullen, en wel om voor de rust binnen de gemeente te waken, bjj brand de orde te bewaren en in alle omstandigheden van moeilijken aard bet burgerlijk bestuur ter zijde te staan. Laat dat ons aller streven zijn en gaarne verklaar ik u daarin te willen voorgaan dan is gewis, al worden wij beheerd door eene oude en verouderde wet, onze roeping eene scboone. »En hiermede verklaar ik het kommando over de dienstdoende schutterij van Goes op mij te nemen »Euphonia" speelde nu het Volkslied, waarna de troep, met den kommandant aan het hoofd, voor de burgerlijke autoriteiten defileerde en vervolgens naar de exercitieplaats marcheerde, waar de man schappen door den kommandant werden onthaald. Hier betuigde de heer Stigter zijnen dank aan »Euphonia" voor den luister, dien het gezelschap aan zijne installatie als kommandant had bijgezet. De troep maakte ten slotte met de muziek nog eene wandeling door verscheidene straten der ge meente en werd op de markt afgedankt. Met ingang van 16 Augustus e. k. zullen de commiezen der Posterijen van de 4e klasse S. G a a n d e r s e te Rotterdam en C. G. C. T. G r e i n e r te Goes van standplaats verwisselen. Tot afgevaardigden der wereldconferentie te Amsterdam zijn van de Zuid-Bevelandsche chr. jongel.- vereenigingen gekozen dhr. J. J. Visser, Goes, voor Ring Goes, J. Plazier Goes, chr. jongel.-vereeniging »Ken den Heer", Th. Fossen Kapelle, »Obadja", Jac. Dominicus Cz. Wemeldinge, 2 Tim. 2 22. (De Zeeuw.) duizend duivels zweert. Af en toe als het al te luid ruchtig word, verhief Ole zich en sloeg eveneens op de tafel, terwijl hij den Zweed de vriendelijke mede deeling deed: Wanneer ge u niet kalm houdt, zal ik u een paar ribbestooten geven". Op de tafel vloeiden koffie, bier en brandewijn ineen. Aan het benedeneinde stond een schotel met de overblijfselen van het ontbijt, bestaande uit visch- koppen en graten, brood, boter, eierschalen en eindjes sigaren. De eenige, die stil was te midden van dit ru moerige gezelschap was een bleeke, holwangige knaap, wiens halve hoofd in een groote muts van zwart hondenvel verborgen was en om wiens hals een ge- breiden wollen das was gewikkeld. Hij blies rustig de rook van zijne cigarette in de kamer en plaatste de ledige bierflesschen in rij en gelid met een groote brandewijnflesch er vóór. Mevrouw 1" zeide hij, en hij reikte Karen, die met haar kleinste op den arm stil in een hoek stond, zijn leóg kopje aan. Zij nam het aan en ging ermede naar den ketel op den haard. Maar eensklaps liet ze met een onder drukten kreet het hengsel los en keek verschrikt door het raam. j »01e 1" riep ze zacht. Maar de Zweed brulde op dat oogenblik zoo hard, dat hij met geen mogelijkheid te overschreeuwen was. Daarom liep ze vlug naar Ole toe en legde Donderdag werd dhr. L. C. Oranje en zijne ecbtgenoote tot hoofd der doofstommen-inrichting ♦Effatha" te Leiden geïnstalleerd. De heer Oranje hield bij deze gelegenheid eene toespraak, waarin hij verslag deed van zijne bezoeken aan de doofstommen- inrichtingen te Groningen, Rotterdam en drie in bet buitenland gebracht, er op wijzend hoe hij overal voorkomend werd ontvangen'en uitstekend behandeld en ingelicht. Kat». Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 11., in plaats van den heer A. Marcusse, die bedankt bad, waren van de 49 kiezers 31 opgekomen. Op den beer C. Van dei- Maas waren 16, op den beer Mare. De Regt Sz. 10 en op den heer J. Heijboer 6 van de 31 geldige stemmen uitgebrachtzoodat een herstemming tus schen de twee eerstgenoemden moet plaats hebben. Ierseke. In de Zaterdag gehouden raads- veigadering, waarin vijf leden tegenwoordig waren, waren o. a. ingekomen kennisgevingen van de twee herkozen en de vier nieuw gekozen raadsleden, dat zij hunne benoeming als zoodanig aannamen goedkeuring van Gedep. Staten van het raads besluit tot vereeniging der betrekkingen van ge meente-secretaris en ontvanger in éen persoon en een verzoek van den heer Rijpma, klerk ter secretarie alhier, om verhooging zijner jaarwedde. Omtrent dit verzoek had eenige discussie plaats. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, doch de Voorzitter om 50 toe te staan. Het eerste werd met algemeene stemmen aangenomen, op grond, dat de Raad meende genoeg gedaan te hebben met aan eene betrekking, die volgens het oorspronkelijk idee door een volontair moest worden bekleed, een salaris van 200 te verbinden, en dat het niet aanging, waar pas met het oog op deu ongunstigen toestand der financiën eene verhooging van het burgemeesters- en het secretaris-traktement was verworpen, nu het salaris van adressant te verhoogen. Daarna werd den heer Geill eervol ontslag verleend als tijdelijk gemeente-ontvanger tegen 15 Augustus -, de acte van borgstelling van den nieuwen gemeente ontvanger goedgekeurd en de heer De Veij als zoo danig beëedigd. De commissie van onderzoek der gemeenterekening 1890 bracht verslag uit en concludeerde, wijl zij geene enkele aanmerking had, tot goedkeuring der rekening en haar voorloopig vast te stellen in ontvang op 27492,18, in uitgaaf op 25708,02'/j, goed slot 1784,151/a* Hieraan werd met algemeene stemmen voldaan. Door de vermeerdering van het ledental van den Raad is een nieuwe rooster van aftreding noodzakelijk geworden. Voorloopig werd bepaald dat in 1893 drie en in 1895 en 1897 telkens 4 leden zullen aftreden. Na behandeling van eenige reclames tegen den hoofdeljjken omslag met gesloten deuren, werd de vergadering gesloten. Het bericht, dat de veertiendaagscho dienst van de Castle-line tusschen Vlissingen en Afrika gestaakt zou worden, schijnt onjuist te zijn. Dit is alleen voorloopig het geval met de goede rendienst, maar de veertiendaagsche passagiers- en maildienst duurt voort, meldt de N. 11. Ct. Ook volgens de Vliss. Ct. is van een staking van angstig de hand op zijn arm. »Wat overkomt jou?" vroeg hij haar aanziende. Zij wenkte met de oogen naar het venster. »Alle duivels!" riep Ole en verbleekte. »Wat is er? Wat gebeurt er?" riepen allen door elkander. Hij wees naar buiten. Een man met een uniform pet kwam op het huis aan. Men wisselde besluite- looze blikken en stond van zijne plaatsen op. De Zweed was al half onder de bedstede gekropen, toen Ole opsprong en met geweld op de tafel sloeg. »Voor den duivel, blijf!" riep bij ontsteld, op fluisterenden toon. Blijf kalm en laat mij maar be gaan ik heb zoo iets wel eens meer bij de band gehaddrinkt toch, kerels, en doet alsof ge van niets weet." Na een kort gesprek op fluisterenden toon gingen allen weder rustig op hunne plaatsen zitten en het werd zoo stil in de kamer, dat men de voetstappen daarbuiten in bet zand kon hooren. Er werd geklopt en mijnheer Möller trad binnen. »Aha, eindelijk heb ik u dan toch gevonden Dat is mij zeer aangenaamriep hij met de hand wuivend. Toen knikte hij tegen Karen en vroeg »Wel, hoe gaat het, mijn beste?" Ole was opgestaan en ging met de gebalde vuisten tusschen ben staan, zeggende: »Dank u voor do be langstelling. Het gaat haar tamelijk goed, maar »Ab, Ole Lorenz zeker? Gij komt als geroepen; den dienst via Vlissingen hoegenaamd geen sprake wel daarentegen van eene wijziging. De booten die van Vlissingen varen zullen name lijk voortaan ook te Hamburg passagiers en lading opnemen, vervolgens te Londen laden en daarna, zooals tot dusver, Vlissingen aandoen en van daar rechtstreeks naar Zuid-Afrika vertrekken. De Minister van Marine heeft ter kennis van zeevarenden gebracht, dat, tengevolge van het ondieper worden van het vaarwater der Wester-Schelde, langs den Eendragtpolder naar Hoedekenskerke, de navol gende veranderingen in de betonning hebben plaatsgehadlo. de witte buiktonnen nos. 7, 8 en 9, de zwarte buiktonnen nos. 10, 10a, 11, 12 en 13 en de roode boei no. 14 zijn opgenomen; 2o. eene witte buikton no. 8 is geplaatst in 72 d.M. water3o. eene witte buikton no. 9 is geplaatst in 57 d.M. water4o. in het Middelgat is eene witte buikton no. 13a geplaatst in 108 d.M. water. De heer Van Tienboven, die Vrijdag te Amsterdam was, had Zaterdagochtend weder een conferentie met den heer Tak. De moeilijkheden zijn nog niet uit den weg geruimd. Behalve voor Oorlog en Marine, heeft men ook voor Buitenlandsche Zaken nog geen titularis gevonden. Naast den heer Wttewaal, gezant te Petersburg, wordt ook de heer Van Tets van Goudriaan, gezant te Konstantinopel, genoemd. (VadJ De directiën der Exploitatie-Maatschappij en van de Hollandsche Spoorweg-Mij. zijn, volgens het N. v. d. Ddoor den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten uitgenoodigd een bijeenkomst te houden, teneinde in gemeen overleg een betere re geling van den dagelijkschen arbeidsduur voor het spoorwegpersoneel in te voeren. Door de Exploitatie-Maatschappij zal binnen kort worden overgegaan tot de inrichting van ver blijfplaatsen voor het treinpersoneel op de hoofdstations. (F.) In eene door mr. P. I. G. Van Diggelen van Zvrolle te Hoorn gehouden rede over de droog making der Zuiderzee werd o. a. door hem medegedeeld, dat de onderzoekingen van de Zuider- zee-vereeniging hebben geleid tot het gevoelen, dat de meest wenschelijke wijze, om de Zuiderzee droog te maken, is een afsluitdijk te leggen van de Ewijk- sluis over Wielingen naar Piaarn ten zuiden van Makkum, en een dijk van Wieringen naar Terschel ling, waardoor de moeilijkheden, verbonden aan het afdijken van het Tesselsehe Gat en het Vlie, ver meden worden. Op deze wijze zou een oppervlakte van 280.000 HA. land, waarvan "U beste kleigrond, worden drooggelegdde lengte van de kustlijn zou van 52 uur worden verminderd op 7 uur gaans. De tijd ter voltooiing van liet werk is 8 jaar, ter wijl de kosten worden geraamd op 42 millioen gulden. Vijf cadets van het 4e studiejaar der Kon. Mil. Academie zijn, hoewel zij met gunstigen uitslag bet officiers-examen hebben afgelegd, niet tot luitenant aangesteld, omdat zij zich in den loop van het studie jaar aan ernstige overtredingen hadden schuldig ge maakt. Zij zullen de 1 Sept. zich opnieuw aan de Academie moeten bevinden. Aan een particulier schrijven van een bekwaam Amsfcerdamsck masseur ontleent de Amli. Ct. ten gij zijt juist degeen dien ik zoek. En die anderen zij n{ zeker de bemanning? Dat komt goednet alles wat ik hebben moet." Terwijl Möller de mannen nauwkeurig opnam, bogen de gezichten zich dieper over hunne glazen. De Zweed werd doodsbleek. »Ga zitten, als 't u belieft", zeide Ole. Hij was op het punt door de mand te vallen. Mijnheer Möller nam plaats. Welnu, zonder veel praatjes: »Gij ligt met uw schip op de reede, niet waar, Ole Lorenz Ole zat met saamgeknepen lippen en keek strak voor zich op de tafel. Hij greep een mes en liet het op zijn vinger balanceeren. Toen wierp hij een woedenden blik op Karen. »Die had hen dus ver raden", meende by. »Gjj moet namelijk weten", ging Möller voort, »dat ik politie-beambte ben. Ik ben bier vanwege een paar diefstallen, die in den laatsten tjjd hebben plaats gehad. Daar weet ge wel van, zeker >Ik?" zeide Ole en bij beproefde hem strak aan te zien. »Niet? Nu, dat doet er niet toe. Ik heb den dader ontdekt, begrijpt ge, en maar wat is dat Het was Karen, die onder bet slaken van een kreet op een stoel was neergevallen. »0, dat is mijne vrouw maar", zeide Ole, bevende van toorn. Sta op, Karen, en ga naar buiten in da frisscbe lucht."

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1