de besproeiing ongeveer ƒ15 per bunder kost en de j mindere opbrengst bij ziekte op 80 H.L. per bunder j wordt geschat, begrijpt men met hoeveel belang- i stelling op de proeven door de landbouwers wordt acht geslagen. Rechtszaken. Den 14 dezer zal voor de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. N. R., 37 jaren, metselaar, geboren te Sluis, laatst gewoond hebbende te Rotterdam, thans gede tineerd, beklaagd van de diverse oplichtingen door hem in de gemeenten Heinkenszand en Borsele ge pleegd en in ons blad van 25 Juni jl. omschreven. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Minis terie 12 getuigen gedagvaard. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der gemeente GORS, op DONDERDAG den 6 AUGUSTUS 1891, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer J. J. Ramondt, wethouder. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren G. Van der Hoek en S. De Meulemeester. I. De notulen der vergadering van den 26 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen: a. dat, blijkens schrijven van Ged. Staten, noch bij den Minister, noch bij hun college tegen de uit voering der beraamde werken aan het Sas bedenking bestaat, met opmerking dat door de bijdrage in de meerdere kosten het door rijk en provincie als maxi mum gestelde bedrag voor subsidie en renteloos voorschot niet mag worden overschreden b. dat bij K. B. van 9 Juli jl. is benoemd tot kapitein-kommandant der dd. schutterij alhier de eerste luitenant van het korps D. Stigter; c. dat de rekening van de kosten der schutterij over 1890 door Ged. Staten is goedgekeurd d. dat dr. H. Van Bommel van Vloten, wegens vertiek, ontslag heeft genomen als lid der openbare gezondheidscommissie en van de commissie van toe zicht op de inrichtingen van M. O., en aan die commission om eene opgave is gevraagd ter vervul ling der daardoor ontstane vacatures e. dat door het Burgerlijk Armbestuur over 1890 als bijdrage in de kosten der verpleging van arme krankzinnigen, aan de gemeente zal geschonken wor den een bedrag van 600, waartoe bereids de goed keuring van Ged. Staten is verkregen dat is verkochteenig oud lood ad 15,94 en eenige snoeiling ad*/ 27,90. g. dat bij de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad, ten gevolge van periodieke aftreding, zijn herkozen de heeren J. J. Ochtman, B. Van Aspe- ren Vervenne, G. H. Kakebeeke en M. De Jonge Jz., die de benoeming aangenomen en hunne stukken bereids ingezonden hebben, welke straks tot onder zoek aan de orde zullen worden gesteld. m. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Verslag van den toestand der provincie en van verschillende gemeenten over 1890 b. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken bg den gemeente-ontvanger op 29 Juni jl. c. Reclames van A. L. F. Harmsen en H. Kievit tegen hunnen aanslag in den H. O., die tegelijk met de andere reeds ingekomen reclames zullen behandeld worden. IV. De geloofsbrieven en verdere stukken van de herkozen leden van den raad worden op advies der commissie ad hoe, bestaande uit de heeren Jon- quière, Lambrechtsen en Mulock Houwer, goedge keurd en wordt tot toelating der gekozenen besloten. V. Aan den heer J. Goemans wordt op zijn ver zoek tegen 1 Sept. a. s. een eervol ontslag verleend als leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burger school] en in zijne plaats benoemd de heer H. A. Glinther te Nijmegen met 7 st., zijnde 3 op den heer Tijmstra en 1 op dhr. Rijk uitgebracht. VI. Bij het voorstel van B. en W. om de ver ordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld voor het Midd. ond. te wijzigen, zoodanig, dat het schoolgeld voor de Burger-avondschool voortaan in twee termijnen moet betaald worden en wel in de maanden December en Maart, stelt de heer Hilder- hart dezer zwaar beproefde vrouw, maar ze kon slechts de handen wild in de lucht slaan. Spoedig daarna werd ze voorzichtig te bed gelegd. Toen de predikant in zijn studeerkamer terug keerde zat mijnheer Möller aan het venster en klopte het zilveren dekseltje van zijn meerschuimen tabaks pijp open en dichtmaar hij sprong dadelijk op en geleidde den predikant naar een stoel. «Mijn God 1 Oestrup Ge zijt ziek «Alleen een beetje duizelig!" «Hier is water, drink eens Het was den predikant te moede als stond hij aan den oever van een poel, waarin het vuile water al hooger en hooger steeg tot het eindelijk zijn huis zou overstroomen en zijn goeden naam bezoedelen. En al die jammer, al die ellende kwam door dien vreemden knaap, die zich als een slang aan zijn boe zem had gekoesterd en de lucht in zijn eerwaardig vreedzaam en onbesproken tehuis had vergiftigd. Daar hoorde hij een zacht en angstig tikje aan de deur en hij zag hoe Owe, bleek en bevend, de kamer binnensloop. Weenend liep hij op zijn pleeg vader toe en begon «Ik heb het scheepje uit de kerk Verder kwam hij niet. De predikant sprong op uit zijn stoel en viel hem barsch in de rede «En boven dien zijt ge nog brutaal genoeg het te bekennen en mij daarbij te durven aanzien". Zoo opgewonden was hij nog nooit geweest en 1 toen hij dit zelf begon in te zien, ging hij weder zitten en voegde er op kalmen toon bij: «Ga naar i j nisse voor om bij deze gelegenheid ook art. 6 dier verordening te wijzigen en daarin op te nemen, dat I jongens van goeden aanleg gratis ook tot de lessen der Burger-avondschool kunnen worden toegelaten. Naar spr. meent zou daardoor in eene werkelijke behoefte worden voorzien, doordien voor menigen jongen uit den minderen stand het schoolgeld van 4 'sjaars plus de boeken enz. nog al bezwarend is. De Voorzitter herinnert, dat indertijd het tegen woordig art. 6 zijn ontstaan te danken heeft gehad aan het initiatief van dlirn. Van Swinderen en Bu sing en dat dezen in hun primitief voorstel destijds ook de Burger-avondschool voor gratis-toegankelijk heid hadden opgenomen. Dat toen die toegang alleen tot de dagschool is bepaald geworden zal zijne goede gronden hebben gehad, welke het in het belang van een juist oordeel noodig is nategaan en te kennen. Hij stelt daarom voor het voorstel van dhr. Hil- dernisse, dat bovendien vreemd aan de orde en van te wqde strekking is, om zoo en passant behandeld te worden, te renvoyeeren aan B. en W. ter voor bereiding ook om er de commissie van toezicht op te kunnen hooren en nu het thans aan de orde zijnde voorstel af te doen. Dit wordt goedgevonden en dit laatste met alge- meene stemmen aangenomen. VU. Aan den heer M. Sterk wordt op zijn ver zoek een eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk armbestuur. VIH. Het eerste suppletoir kohier van den H. O. voor 1891 wordt vastgesteld op een totaal bedrag van ƒ861,711/2. IX. Door B. en W. wordt aangeboden de ver antwoording van hun comptabel beheer over 1890, onder overlegging der rekening van den gemeente ontvanger, bedragende in ontvang 148726,07, in uitgaaf 135773,50, sluitende alzoo met een goed slot van ƒ12950,57. Deze rekening zal ter visie gelegd en tot onder zoek en rapport in handen van de financiëele com missie gesteld worden. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. De ook in Goes bekende biljart-kunstenaar 't Is-me-Edso, (d. i. Ik ben het, Edmond de Schepper)? is uit Parijs teruggekomen en zal in de volgende week alhier eenige voorstellingen geven. (Zie de advertentie Gisteren, aldus meldt men ons, trad eene dame een hoedenwinkel alhier binnen en bestelde een hoed, ter waarde van zeven gulden, op voorwaarde, dat hij binnen twee uren zou bezorgd worden bij eene familie hier ter stede, bij welke zij logeerde. De hoed werd dadelyk in orde gemaakt, doch nog voor de bepaalde tpd was verstreken kwam de dame den hoed halen, want ze moest met den trein mede. Ze had echter in de haast hare portemonnaie ver geten, doch de meid zou dadelijk het geld brengen. De dame verdween met den hoed, doch het geld en de doos, waarin het hoofddeksel gepakt was, lieten op zich wachten. De hoedenmaakster ging naar de genoemde familie en had het geluk nog juist de dame aan te treffen, die nu bleek minder de logee te zijn van de familie dan wel van de meid. Hoed en doos vertrokken weder naar den winkel, want de zeven gulden werden niet betaald. 's-IIeerenlioek. Tegen den voormaligen schoen makersknecht K. laatst wonende in deze gemeente is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het maken van een valsch geschrift, waarop hij bij den horlogemaker V. d. V. te Goes een harmonica heeft gehaald en verkregen. Het stuk was geschre ven op naam van de wed. A. S. alhier bij wie hij vroeger in dienst was. Daar hij zich niet meer in zijne woonplaats ophoudt, wordt vermoed dat hij met genoemd instrument elders den kost verdient. Borsele. Woensdagavond maakte zich aan den zeedijk alhier een arbeider uit Driewegen schuldig aan het ontvreemden van eenige dijksmaterialen ten nadeele van den aannemer der zinkwerken bij de Staartnol. De onbezoldigde rijksveldwachter Troupée uit Driewegen ontmoette den man met zijn vrachtje en moest proces-verbaal tegen hem opmaken. Hnnswccrd. Door het telegraafkantoor alhier zijn verzonden 430, ontvangen 226 en opgenomen en verder geseind 93 telegrammensamen 749. Het telefoonkantoor verzond 46 en ontving 47 telegrammen samen 93. uw kamer, Owe Toen hij weg was vroeg de predikant op doffen toon en stotterend, alsof hij ieder woord met tegen zin uitsprak«welke straf staat er wel op zoo iets >0, ik denk zeide mijnheer Möller met on geëvenaarde welwillendheid alsof hij de geheele pas torie met den mantel der liefde wilde bedekken «ik denk, dat we de zaak wel zoo ge begrijpt mij wel. Maar het heeft u teveel aangegrepen, Oestrup, ik kan het u aanzien. Ga een weinig rust nemendan maak ik intusschen een kleine wande ling en daarna kunnen we de zaak kalm bespreken. Trek het u in Godsnaam niet te veel aan". Terwijl dit in de studeerkamer voorviel hield juffrouw Kathirika op haar kamer, met de deur op slot, groote inspectie over al hare bezittingen, en ofschoon ze niets vermiste, was ze toch vast over tuigd, dat haar minstens de helft ontstolen was. Beneden in de keuken maakte ze van de afwezig heid harer schoonzuster gebruik om eens goed alles na te snuffelen en do meid te bevelen al 't tafel zilver nauwkeurig na te tellen. Maar daarboven lag de predikantsvrouw en drukte het gloeiende voorhoofd in haar kussen en bad «O, mijn God, maak, dat ik niet waanzinnig word. Vergeef mij, dat ik een geluk geroofd heb, dat mij niet toekwam. Zegen en verlicht de ziel van haar, die zijne ware moeder is". Wordt vervolgd.) Borsele. Den elfden Juli 11. nam iemand uit Wolfertsdijk een paar gekregen duiven uit deze ge meente in een gesloten mandje naar zijne woonplaats mede en sloot ze aldaar op. Verwachtende dat zij aan haar hok gewoon geraakt waren, liet hij ze uit en Donderdag kwamen zij te Borsele bij haar vorigen eigenaar terug. Men schrijft uit Bruinisse Het vermoeden van voor eenige weken dat een groote mosselzaadval in Zeeland verwacht werd, is thans reeds eene uit gemaakte zaak, en, hoewel voor het meerendeel der Zeeuwsche visschers een zegen, is het voor enkele oesterplanters eene ware ramp, aangezien het in »den Hals", onder Ouddorp, op enkele plaatsen zoo erg is dat de aldaar gezaaide jonge oesters opgevangen en verplaatst moeten worden. Dat die verplaatsing, in dezen tijd van het jaar, vrij nadeolig is, zal elk beseffen bij de ervaring dat het thans de beste ontwikkelingsperiode is, die door het ongunstige zomerweder toch al zoozeer benadeeld wordt. Van hoeveel belang het is, rundvee regelmatig te reinigen, is door een interessante proef aangetoond. Een melkkoe werd dagelijks geroskamd en geborsteld. Men staakte het reinigen veertien dagen achtereen, en gedurende dien tijd gaf de koe elf liter minder melk dan gewoonlijk, ofschoon overigens de omstan digheden geenerlei verandering hadden ondergaan. Wespen zijn vraatzuchtige dieren en zeer ver lekkerd op vruchten, die daardoor natuurlijk veel te lijden hebben. Het volgende eenvoudige middel moet daartegen met goed gevolg aan te wenden zijn. In een flesch van wit glas giet men water met een weinig rooden wijn verdunddeze flesch plaatst of hangt men nabij de vruchten, die men beschermen wil. Weldra zullen de insecten daarop afkomen, en er in vallen. Zij schijnen op dit vocht bijzonder ge steld te zijn, en laten suikerwater of water met honig verzoet, dat er naast staat, onaangeroerd. Wanneer men de flesschen vóór de leiboomen of den wijngaard plaatst, zal men veel meer wespen vangen, dan wanneer ze onder het loof verborgen worden. Mbltegen Verv.). Men schrijft uit Middelburg aan het U. D. Gedurende de kermis alhier had er een aardig voorval plaats met dén bekenden socialist Van der Stadt. Deze, die te Vlissingen eene betrekking heeft bij de maatsch. Zeeland, bevond zich Donderdag 11. in Den Doelen van St. Sebastiaan, waar de troep van Frits v. Haarlem voorstellingen gaf. Onder deze behoort ook het panopticum" van den mimiker Henry de Vrij, die door raiddel van pruik, baard, enz. op uitstekende wijze allerlei bekende personen voorstelt. Hij eindigde eiken avond met de voor stelling van wijlen Z. M. Willem III. Toen v. d. Stadt dit zag, begon hij te fluiten, waarop niet voldoende gelet werd, zeker door 't gejuich en door de muziek, die onze volksliederen speelde. Nadat het scherm weer was opgehaald floot hij wederom, met dit gevolg, dat vijf of zes jongelui op hem losstormden en hem in een ommezien hals over kop het gebouw letterlijk uitsmakten. Onder gejuich en fanfares kwamen de uitsmijters terug. Daarna verscheen de mimiker nogmaals, en werd met groote geestdrift het «Wien Neerlandsch bloed" gezongen. Bij het hevige onweder in den nacht van Maandag op Dinsdag werd een sleepboot, terwijl zij in den Rotterdavnschen Waterweg varende was, door den bliksem getroffen. De mast der boot werd overlangs geheel in vieren gespleten, even volkomen alsof hij doorgezaagd was. Verdere schade werd evenwel niet aangericht. Te 's-Hertogenbosch is de rust nu volkomen hersteld. Dinsdag is de wachteres van wachtpost 39 nabij Osch, die haar kind wilde redden, overreden. De vrouw was onmiddellijk dood, terwijl het kind zwaar gekwetst werd. De werkstaking te Kuilenburg kan men wel als geëindigd beschouwen. Dagelijks gaan sigaren makers aan 't werk. Wel loopen nog verscheidene ledig, doch het meerendeel werkt weer. Men kan slechts aan enkele sigarenmakers, die over dag loo pen te wandelen, bespeuren, dat er werkstaking is geweest. De werkstakers zien geen enkelen eisch ingewilligd. Te Neerbosch zijn gedurende de laatste dagen in de weesinrichting opnieuw een tiental weezen opgenomen, onder welke twee kinderen van 7 en 9 jaar, die geboren zijn aan den Kongo in Midden- Afrika, van een Hollandschen vader en een inlandsche moeder. Een jaar geleden ontving de directeur eene gift van ƒ50 van Stanley-pool aan den Bovenloop van den Kongo gelegen en nu zijn reeds van daar de eerste weezen in de inrichting ter verpleging overgebracht. Zooals men weet, ontvangen de behoeftigen het geneesmiddel van Sequah gratis, wanneer zij een bewijs van hun pastoor of predikant kunnen over leggen. Nu kwam dezer dagen (te Rotterdam) een vrouw bij haar pastoor om zulk een bewijs voor haar zoon. Op de vraag van den geestelijke wat den jongen scheelde, antwoordde het moedertje«Och, eerwaarde, mijn jongen is niet recht wijs en 'k zou hem zoo graag weer in orde hebben. (Maasb.) Welke «wonderen" van genezing Sequah ook te Rotterdam moge verrichten, toch heeft hij, vol gens het Nieuwsbl. van den Iloehschen Waardeen man uit IJselmonde, die vol hoop op beterschap uit die gemeente naar hem is toegegaan, onverrichter zake naar huis moeten terugsturen. Het Maandblad tegen de vervalschingen (redac teur dr. P. F. vau Hamel Roos) werd van bevoegde zijde ingelicht, dat in verschillende plaatsen van ons land wederom vervalschte soda uit België in den handel komt, waardoor de eerlijke handelaren voor hunne onvervalschte en natuurlijk duurdere soda nagenoeg geen afzet kunnen vinden. Noch de douane, noch de politie bemoeit zich met deze zaak, zoodat men dus geheel machteloos tegenover dit bedrog staat. Al geldt het een schijnbaar onbelangrijk ar tikel, zoo komt toch het Maandblin het belang onzer vaderlandsche industrie en van den eerlijken handel, krachtig tegen dit schromelijk bedrog op en dringt er nadrukkelijk op aan, dat aan onze wet, die toch immers bedrog in den aard der koopwaar straft, de hand gehoude worde door de autoriteiten. Het blad geeft aan de regeering in overweging een, zij het ook nog zoo klein, recht van sommige nader aan te geven artikelen te heffen, al ware het alleen omdat dan tal van zaken, die, zooals de vervalschte soda, ongehinderd de grenzen passeeren, aangegeven en de monsters in rijks-laboratoria onderzocht zou den moeten worden. Hierdoor zou de opkooper in ieder geval zekerheid ontvangen door officiëele cer tificaten omtrent den aard der koopwaar en niet meer, zooals nu, algemeene onbekendheid met de vervalsching kunnen voorwenden. In het algemeen is een ernstig en scherp officieel toezicht aan de grenzen zoowel voor den in-als uitvoer eene hoogst nuttige en noodige zaak. Yoorhands schijnt intusschen publiciteit nog het eenige inder daad afdoende middel tegen het kwaad te zijn. De redactie van het Maandbl. stelt zich daarom voor, zooals zij reeds vroeger deed, op verschillende plaat sen monsters soda te koopen en het resultaat harer onderzoekingen met de namen der verkoopers ter kennis van het publiek te brengen. Men schrijft aan het U. D. uit Rotterdam Nog iets over Sequah. Het is gebleken, dat men te doen heeft met reclame-makerij op reusachtige schaal. «Sequah" is eigenlijk niet de naam van een mensch, maar van eene plant, die door de oorspron kelijke bewoners van Amerika onder de genees krachtige kruiden wordt gerangschrikt en waarvan 0. a. de Roodhuiden een veelvuldig gebruik maken. De industrie heeft zich van deze plant meester ge maakt, en eene te Londen gevestigde maatschappij houdt zich bezig met de exploitatie van de daaruit bereide olie, die een heilmiddel heet tegen rheuma- tiek. Deze naamlooze vennootschap heet de Sequah- maatschappijen om reclame te maken, volgt zij niet den gewonen weg den weg van Holloway en consorten maar zendt zij personen uit, die op de wijze als de zich noemende Sequah, die zich thans hier ophoudt, het geneesmiddel aan den man trachten te brengen, om dan later als het zoodoende populair is geworden, depóts te vestigen, zooals er dan ook in Noord-Brabant, waar Sequah zich ophield vóór hij hier kwam, reeds depóts gevestigd zijn. Dat het ongewone middel om reclame te maken goed werkt, blijkt reeds hieruit, dat de geneesmid delen van Sequah hier veel duurder verkocht worden dan te Londen, en ook veel duurder dan zij te Rozendaal verkrijgbaar waren. Later zal Sequah ook andere plaatsen des lands bezoeken. Hier blijft de geestdrift voor den wonderdokter, die in een oogwenk zich vermaard heeft gemaakt, even groot. Als de fraaie reclamewagen met zijne helpers rondrijdt, dan vecht men om de biljetten, die zij rondstrooien, meester te worden, en een zeker deel van het publiek zou u aanvliegen, als gij een woord van twijfel aan 's mans wondermacht spraakt of zijn rondstrooien van geld aan iets anders dan edelmoedigheid toeschreef. De rheumatische deurwaar der; dien men thans met gezonde beenen zich vlug ziet bewegen, nadat men hem weken lang met moeite had zien voortstrompelen, werkt tegen wil en dank als eene levende reclame. Of de Sequah-middelen werkelijk geneeskracht bezitten, blijve in het midden, maar dat Sequah een relamemaker fin de siècle is, dit is zeker. Op de Prinsengracht te Amsterdam viel een tienjarig knaapje te water, terwijl hij bezig was met stekeltjes vangen. Een jongen van 13 jaar zag het ongeluk. Fluks reikte hij het pakje, dat hij bij zich had, aan eenige vrouwen over en sprong, zonder aarzeling, gekleed en wel te water. Ter zelfder tijd echter sprong ook van de andere zijde een 15jarige knaap in de gracht, evenzeer op redding belust. Beide moedige jongens smaakten het genoegen den drenkeling met behulp van de toeschouwers aan den kant, veilig op het droge te brengen. Toen men voor den drenkeling, die natuurlijk zeer ontdaan was, bij een in de buurt wonenden apotheker een schrikpoeder vroeg, werd deze geweigerd, op grond «dat de jongens dan maar niet moesten stekeltjes vangen Volgens de Kerkelijke Courant zijn in Frankrijk in 1888 niet minder dan 6247 aanvragen tot echt scheiding gedaan, waarvan er 5482 zijn toegestaan. In verhouding tot het aantal huwelijken bedroeg het aantal echtscheidingen 20 op de 1000 huwelijken. Laatste en telegraphische berichten. 's-drftvenhage. De Minister van Justitie beeft op het adres van den heer De Kanter aan de Kamer geantwoord dat afschaffing van bescherming van den wildstand niet in het nationaal belang is te achten. Tot vergemakkelijking vau de af koopbaarstelling van heerlijke jachtrechten blijkt geen drang te bestaan. Tegen schade voor den landbouw kan men zich vrij- waren door buitengewone machtiging aan te vragen. Wellicht ware het wenschelijk, eene bijzondere jacht akte tegen matig recht verkrijgbaar te stellen om eenden te schieten. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 10 Aug. Goc9, woonhuis en erf, P. Overraau. 12 Heinkenszand, woonhui* enz., Mulock Houwer 13 Goc>, verpachting boomgaard en land, Pilaar. 13 1 Krabbendijke, meubelen on porcelsiu, Mulock Houwer. 15 w Borsele, diversen, V d. Kloes. 15 Borsele, afbraak, Hollmann. 19 Kapolle, appels, peren, noten, Mr Liebert en Pilaar 20 Goes, inspan, Pilaar. Sept. Oudolaude, hofstede, POverman.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2