1891. N°. 93. Zaterdag 8 Augustus. 78ste jaargang. De Rekening en Verantwoording FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. GOËSGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centinet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmah te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiëii voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente over het dienstjaar 1890 is aan den gemeenteraad in zijne ver- gadering van heden ingediend en voor een ieler ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art 219 der gemeentewet. Goes, den 6 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J J. BA MONDT, 1. b. I)e Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Augustus 1891. In de gisteravond gehouden buitengewone ver gadering van de Kolenvereeniging U i t Voorzorg" alhier, is tot bestuurslid gekozen dhr. M. Hoogesteger, in de plaats van dhr. G. Baar- dolf, die daarvoor had bedankt. Wilhelminadorp. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 47 stemmen op den heer I. A. v. O verbeeke en 21 op den heer V. d. Vegt uitgebracht. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Men schrijft ons uit lerseke De buitengewone belangstelling bij de verkiezing en de herstemming van leden van den Raad aan den dag gelegd vindt ongetwijfeld haar grond in de overweging, dat bij eene verkiezing van de candidaten der anti-liberale kiesvereeniging »Ora et Labora" de meerderheid in den Raad ware verplaatst geworden, en daaraan heeft het meerendeel der kiezers om de bekende houding dier candidaten ten opzichte der kermis en uit vrees voor invloed op het school geld voor het openbaar onderwijs blijkbaar niet ge wild. Het niet-candideeren der twee aftredende leden door »Ora et Labora" wettigde de meening dat het haar werkelijk om eene meerderheid te doen was. De stemmenmeerderheid der vrij zinnige candidaten mag beslissend heeten. De laagste van Burgerplicht" stond nog 25 boven de hoogste van »Ora et Labora". Den nieuwgekozen Raadsleden werd Woensdagavond door het fanfarengezelschap Mozart" eene serenade gebracht en onder de vele belangstellenden, die bijeen gekomen waren om de nieuwe leden te complinien- teeren, heerschte eene recht feestelijke stemming. Woensdagmiddag te éen uur bracht Z. E. de Commissaris des Konings een bezoek aan de gemeente Heinkenszand. Aan het Gemeentehuis werd Z. E. opgewacht door den Burgemeester, de leden van den Raad en den secretaris, en na daar een oogenblik vertoefd te hebben bezocht Z. E. de openb. school en de verschillende kerken. Weder in het Gem.huis teruggekeerd werd Z. E. aldaar de koffie aangeboden. Daarna vertrok Z. E. naar 's-lleer Arends- kerke, alwaar hij te 3 uren arriveerde. Aan het Gemeentehuis opgewacht door den Raad, begaf hij zich na een kort bezoek aan de school en de kerk naar Nieuwdorp. Yan daar teruggekeerd vertrok Z. E. per trein van 5.58 naar Middelburg. Vele ingezetenen in laatstgenoemde gemeente hadden door het uitsteken der vlag blijk gegeven van belangstel ling in dit bezoek. We ontvingen ter aankondiging de Zeeuwsche 17) Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. ACHTSTE HOOFDSTUK. De griffier Möller trad met den koster Michelsen uit het studeervertrek van den predikant en geleidde hem naar de deur. Zijn anders zoo opgewekt gelaat vertoonde thans den ernst van zijn ambt. »Dus om het nog eens in het kort te herhalen Het offerblok opengebroken, toen gij, Ferdinand Michelsen, onderwijzer en voorzanger te Söby, om zes uur in de kerk kwaamt om de klok te luiden. YerderHans Mortensen heet hij niet zoo goed, dus Hans Mortensen te Söbyveld tegen vier uur 's middags den knaap gezien, met een voorwerp, dat met een zakdoek overdekt was, aan de noord zijde der kerk uit een raam gesprongen, en later in de schemering eene lange vrouw uit hetzelfde raam gesprongen niet waar? Bedoelden knaap later niet weör gezien, niet waar?" Juist, zoo was het, mijnheer de griffier »Goed, goed, dat zijn voldoende aanwijzingen. Maar zooals gezegd, mijnheer Michelsen, het blijft voor- loopig onder ons. Spreek er tegen niemand over". »Ge kunt u op mijn stilzwijgendheid verlaten, mijnheer de griffier". De koster vertrok. Mjjnheer Möller keerde weör naar den predikant terug, klopte hem deelnemend samengesteld door dhr. P. A. Janssen te Middelburg. Het boekje bevat alle reisgelegenheden in onze provincie en kan daarom van nut zijn voor hen, die onze eilanden doorkruisen. Vligsiitgeii. Naar wij met leedwezen vernemen zal de Castle Line haren dienst van Vlissingen naar Afrika binnenkort staken en zullen de booten dezer lijn alle van Londen afvaren. De Stoomv.-Mij. Zeeland" blijft evenwel toch agent van eerstge noemde Mij. In de gisteren gehoudene gemeenteraads-ver- gadering te Tolen werd zoowel door den voorzitter als door de andere gemeenteraadsleden een hartelijk afscheid genomen van den wethouder A. Van der Burght. Door den voorzitter werd aangehaald hoe dhr. V. d. Burght nog de eenige was met wien hij sedert 1853 samergewerkt had, hoe hij in dien tijd slechts 12 zittingen van den Raad niet aanwezig was geweest en met hoeveel ijver hij steeds in het belang der gemeente werkzaam was geweest. De commies der posterijen van de 3de klasse L. A. P. Hoffmann is geplaatst op het post kantoor te Groningen. Naar het Vaderland gisteren meldde, is dhr. Yan Tienhoven met de samenstelling van een Kabinet gereed gekomen. De heer Van Tienhoven zal zelf in het Kabinet zitting nemen als minister van binnenlandseho zaken, terwijl o. a. aan de heeren Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justitie zijn toegekend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar het gerucht wil mr. N. G. Pierson zou optreden voor financiën. Heden echter schrijft het blad De Kabinetsformatie schijnt toch nog niet geheel gelukt. Bepaaldelijk de portefeuille van Financiën en Oorlog baren ten slotte nog moeilijkheden. De heer Pierson zou zich slechts in geval van nood beschikbaar willen stellen en volgens bet Utr. DM. was de heer Van Tien hoven gisteren te Utrecht aan het zoeken voor een Minister van Financiën. Toch vertrouwt men nog deze week gereed te zullen komen. Volgens het Handelsblad zal op het program van het nieuwe Kabinet de uitbreiding van het kies recht eene belangrijke plaats innemen. Het Dagblad van Zuid-Holland en s~Graven- hage meldt Zooals wel meer het geval is in tijden van minis- teriëele crisis, doen allerlei geruchten en praatjes de ronde, ook in de pers, betreffende per sonen in de omgeving van H. M de Koningin-Regen tes, die invloed zouden oefenen of pogen te oefenen op Hr. Ms. souvereine beslissing omtrent bet verzoek om ontslag der tegenwoordige ministers. Zoo is door Het Nieuws van den Dag en andere bladen een anek dote verspreid, als ware de heer jhr. De Ranitz, Hr. Ms. particuliere secretaris, tegenwoordig geweest bij het onderhoud, dat HD. aan den minister van staat mr. Heemskerk en later aan den burgemeester G. Van Tienhoven heeft verleend. Wij kunnen stellig verzekeren dat die mededeeling onjuist is, en dat H. M. ieder der genoemde heeren, evenals den heer op den schouder en zeide: »Kom, kom, Oestrup, trek het u zoo niet aange ziet er geheel ontdaan uit. Ik weet wel, dat het een harde slag voor u is, maar het is Gods wil, Oestrup, vergeet dit niet". De predikant vouwde de bevende handen »Maar het is niet Mogelijk, wilt ge zeggen. Och, ik ken dat soort van menschen, oogenschijnlijk zien ze er zeer fat soenlijk uit, maar inwendig Ik herinner mij nog een geval uit den laatsten tijd van een jong meisje uit eene herberg. Zij zag er lief en dood on schuldig uit. Eu toch heeft ze in korten tijd drie vrijers vermoord. Dat wil zeggen niet in letterlijken zin om het leven gebracht, maar zedelijk vermoord. Neen, wees blij, dat ik hem nog zoo jong en zoo juist bijtijds heb te pakken gekregen. Ge zoudt u zei ven misschien op een goeden morgen nog eens dood in bed gevonden hebben, ha, ha, ha 1" »Het duizelt mij bij de gedachte, dat hij, dien ik als kind in huis Goddank, dat ons nog ter rechter tijd de oogen zijn opengegaan" viel mijnheer Möller hem met een medelijdend schouderophalen in de rede. »Ja, gij hebt gelijk, het is de vinger Gods". >Hebt gij het uwe vrouw al medegedeeld?" »Zij zal het niet willen gelooven". Natuurlijk niet. Het zou er maar kwaad uitzien als wij, dienaren der Justitie, vrouwen waren. Dan zou er nauwelijks éen schurk in het jaar opgepakt worden. Maar ge moet het haar toch, natuurlijk zoo voorzichtig mogelijk, mededeelen." De predikantsvrouw zat geheel verslagen in den alleen heeft gelieven te ont- Van Eysinga, vangen. H. M. de Koningin-regentes heeft bij gelegen heid van haren jaardag/100 geschonken ten behoeve van het weeshuis te Apeldoorn en 25 ten behoeve van de Vereeniging tot verzorging van ouderlooze knapen aldaar. Detraktementen der brievengaar ders zijn te rekenen van 1 Juli opnieuw geregeld en voorjhet meerendeel aanmerkelijk (sommige zelfs met 150) verhoogd. In de zitting der Koloniale Staten van Suriname is het volgende adres met algemeene stemmen vastgesteld Aan Zijne Excellentie den Gouverneur van Suriname. Mijnheer de Gouverneur De Koloniale Staten wenschen Uwe Excellentie geluk met de aanvaarding van het bestuur dezer Kolonie, waartoe het vertrouwen van Hare Majes teit de Koningin-weduwe, regentes van het konink rijk, u geroepen heeft. Zij bieden u de verzekering aan, dat u op hunne medewerking kunt rekenen. Zij beamen volmondig, dat waar met u de Kolo niale Staten geroepen zijn het reglement op het beleid der regeering te onderhouden en het welzijn der kolonie naar hun vermogen voor te staan, mee- ningsverschil niet kan uitblijven, maar zij houden zich overtuigd, dat dit geen aanleiding zal geven tot mindere wederzydsche waardeering. De Vertegenwoordiging drukt den wensch uit, dat uw bestuur, onder Gods onmisbaren zegen, zich moge kenmerken door ontwikkeling der kolonie op duurzame grondslagen, tot verhooging van den luis ter van Oranje en Nederland. De w i n t e r d i e n s t op de Staatsspoorwegen, ingaande 1 Oct., is reeds goedgekeurd en publiek gemaakt. V Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bp bet examen voor de hoofdonderwijzersakte te Breda is geslaagd de heer H. Schouwenburg van Goes. Bij de examens voor de Hoogduitsche taal (lager onderwijs) te 's-Gravenhage is o. a. toegelaten de heer M. A. De Man van Kuilenburg, vroeger te Wolfertsdijk. De voordracht van hoofd der openbare school te Bath bestaat uit de heeren P. De Zeeuw, onder wijzer te Dreischor, M. F. Van Staalen, onderwijzer te Ouwerkerk, M. J. W. P. Van Hecke, onderwijzer te Brouwershaven en W. Kosten, onderwijzer te 's-Heer Arendskerke. - Naar wij vernemen is door den kerkeraad der Christelijke Evang. gemeente alhier een orgel aan gekocht om in het vernieuwde kerkgebouw dier ge meente te worden geplaatst. grooten leunstoel I in de woonkamer en haar gelaat droeg de duidelijke sporen van een slapeloos door- gebrachten nacht. Haar kapsel zat verward, bare oogen, rood van het weenen, stonden dof. Zy was nu kalm en wierp zich niet zooals gedurende den nacht heen en weder in haar zeteldaartoe was ze thans te mat, maar ze ging gebogen onder smart en tranen. Zy sidderde toen de predikant haar schouder aanraakte. »Hebt ge hem gevonden Is hij dood vroeg ze toonloos. Lieve Julie, ik maak me angstig over u, gij zijt bepaald ziek t> O, zwijg, zwyg, hoe zou het anders kunnen Maar hy moet komen, hij moet terugkomen. God kan hem mij niet ontnemen, neen, dat wil Hy ook nietHy heeft immers gezien hoe lief ik hem heb. O, neen, het zou zonde zijn, zoo iets maar te denken". Zy maakte eene beweging met de hand alsof ze de eene of andere onzichtbare verschijning gebood te verdwijnentoen zonk ze in haar stoel terug en sloeg de handen voor het gelaat. Lieve Julie 1 Gy zijt schier waanzinnig Zy trok snel de handenj van de oogen weg. »Neen, neen, dat ben ik niet, daar kunt ge gerust op zyn" zeide ze zoo langzaam, alsof ze ieder woord eerst wel overdenken moest. Toen vatte ze weder eensklaps het hoofd met de handen vast en riep »Maar er is nu geen sprake van my, maar van hem! Van hemO, groote God, heb erbarmen, straf en martel mij, maar geef hem my terug. Blik op mij neder en zie hoe zijne moeder Landbouw en Veeteelt. Omtrent een zeer verontrustend nieuw ver schijnsel in den landbouw schrijft men uit Zuid- dorpe aan de Midd. Ct. Van alle veldvruchten hield zich tot dusver de tarwe nog het best. Wie echter in de laatste dagen tarwe-aren aandachtig gadesloeg, zal bemerkt hebben, dat zich aan de aren gele plekken beginnen te vertoonen. By nader onderzoek blijkt dan, dat het gele gedeelte geen graan bevat. Plukt men zoo'n aar en ontleedt men hem boven een wit papier, dan vallen er saffraankleurige wormpjes uit, ter grootte van 3 a 4 m.M. Dit insect, voor 't eerst door onze landbouwers in onze streken gezien, leeft ten koste van de nog sappige tarwekorrels. La Gazetteeen te Brussel verschijnend blad, bericht dat aan de graanbeurs te Charleroi van niets gesproken werd dan van een calamité nouvelle qui vient se fondre sur nos infortunes campagnes. Volgens dit blad zyn de velden van Walcourt, de Flennes, de Chassart, Genappe enz. enz. alle door dit schadelijk insect aangetast. Het jongste noinmer van de Landbouwcourant be vat eene uitvoerige beschrijving, van de hand van dr. J. Ritzema Bos, omtrent dit insect. Het is de citroengele tarwegalmug. De beer Ritsema Bos deelt mede dat men sedert 1776 in Engeland de bescha digingen kent, door de tarwegalmuggen teweegge bracht later trof men het insect aan in Noord- Amerika, vervolgens ook in Frankrijk, en sedert eenige tientallen jaren in verschillende streken van Oostenrijk-Hongarye en van Duitschland (in Pruisen, Silezië, Franken). Wttewaall kende het insect reeds, waaruit volgt dat het reeds dertig jaren geleden in Nederland voorkwam; intusschen schijnt het toch niet zeer dikwijls in erge mate schadelyk te zyn geworden in ons land, want het werd den schrijver in vroegere jaren nog slechts eenmaal toegezonden, nl. ongeveer een vijftal jaren geleden uit de Ypolders, waar het toen zeer veel nadeel teweegbracht. In de maand Juli van dit jaar werden hem echter weer uit Oud-Beierland en uit Middelharnis tarwe-aren toegezonden die op eene eigenaardige wijze door gele maden waren aangetast. Uit Vrouwen-Parochie schryft men aan het Hbl. Voor eenigen tijd meldden we, dat op het proef veld, alhier, van de afdeeling Berlikum van de »Friesche Maatschappij van landbouw" proeven wa ren genomen tegen de aardappelziekte, bestaande in het besproeien der planten met vloeistoffen, waarvan kopersulfaat en kalk de hoofdbestanddeelen zyn. Reeds nu kunnen we by na met zekerheid berichten, dat deze proeven met gunstigen uitslag zyn bekroond. Terwijl op alle akkers, waar het middel niet was toegepast, de ziekte zich zoo sterk onder de aard appels heeft geopenbaard, dat het loof bijna zwart is geworden, is dit op de besproeide akkers nog geheel groen en ongedeerd. Zoo sterk blijkt het mid del te werken, dat de kanten der niet besproeide akkers, welke tegen die liggen, waar het middel is toegepast, bijna niet zijn aangetast, tengevolge van de druppels, die bij de bewerking zijn overgespat. Naar aanleiding der zoo goed geslaagde proeven gaan nog dit jaar eenige landbouwers het middel op do late soorten toepassen. Als men bedenkt, dat »Die zijt ge niet, Julie?" Ze richtte zich met kracht uit haar stoel op »Wat zegt ge »Gij zijt zijne moeder niet. Het kind heeft eene andere moeder wier vleesch en bloed hij is en wier aanspraken op haar kind wij niet mogen betwisten." »Gij wilt toch niet zeggen Helaas, ja. Hij heeft haar gevonden en is vrij willig in hare armen teruggekeerd." ^Vrijwillig Ja Bevend sloeg ze de hand aan de tafel om zich staande to houden en keek hem aan alsof ze een leugen op zijn gelaat wilde lezen. Maar toen ze daarop alleen de diepste smart zag, kwam er een trek van wezenloosheid op haar gezicht alsof ze werkelijk den waanzin nabij was. De predikant trad op haar toe, de tranen stonden in zijne oogen. Lieve Julie! Gij hebt de koorts; uw voorhoofd gloeit. Ga wat op de canapé leggen en tracht tot kalmte te komen. Het zou u zoo goed doen, gelooft ge niet?" Hy streek haar liefkozend langs de wang. Met een onbeschrijfelijk pijnlijke uitdrukking op het gelaat deed ze een paar stappen en drukte ze tegelijk de handen tegen de slapen. Zij wilde huilen, schreeuwen tot haar hart brak, maar ze kon geen geluid geven. Haar adem ging zwaar en haar borst zwoegde hevig. De met moeite onder drukte smart, die ze twintig lange jaren had opge kropt tot ze er bijna krankzinnig onder geworden was, wilde met geweld zich baan breken uit hot»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1