Bij kon. besluit is aan het hoofdbestuur der Vereeniging onder de zinspreuk Trouw aan Koning en Vaderland'V gevestigd te Utrecht, tot ondersteu ning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille, machtiging verleend tot het houden van een collecte in het Rijk op 31 Aug. e. k. of op een anderen nader door den Min. van Binn. Zaken te bepalen dag. Aan het in September te Utrecht te houden examen voor surnumerair bij de Exploitatie- Maatschappij zal door 150 aspiranten worden deel genomen. Men schrijft aan het D. v. N. Een arm boertje in Noord-Brabant had zijn ver- hageld graan, waarin geen korrel meer zat, met de lange zeis als strooisel afgemaaid, waarna de tiendenaars" hem kwamen zeggen, dat hij het tot garven moest binden om het daarna te kunnen tienden. Hij verkoos dit echter niet te doen, omdat hij niet kon begrijpen hoe hem die verplichting kon opgelegd worden, en daar het verhageld graan slechts strooisel is en als zoodanig aangewend wordt, dacht hij het ook niet tiendbaar. Thans ontvangt hij van den ontvanger der regi stratie een aanschrijving (want het is een domaniale tiend) dat hij den tiendpachter voldoening moet verschaffen" of anders door het rijk zal vervolgd worden. De boer weet echter niet hoe die voldoening te verschaffen en ook zegt de ontvanger niet hoe dit moet geschieden, hetgeen hij met het oog op de hooge eischen der tiendenaars wel had kunnen doen. Had de minister niet kunnen bepalen, dat de ver hagelde granen, die meer dan 50 pet. schade be kwamen, vrij van tiend zijn en had de ontvanger niet eene decisie in dien geest kunnen uitlokken op grond van artt. 1628 en 1629 B. W., die zelfs van het betalen van huur ontheffen als de oogst voor meer dan 50 pet. vernield is Menschlievendheid is hier ver te zoeken. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit het Zuid oosten van Utrecht De hooge korenprijzen van de laatste weken heb ben niet weinig invloed op de verpachtingen der landbouwgewassen in deze streken. Alleen de »Groot- veldsche tiend," onder Veenendaal, Rhenen, Eist en Amerongen gelegen, deed daardoor ƒ385 meer dan in 1890. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. is de heer Heemskerk volstrekt niet geraadpleegd over de samenstelling van een kabinet, althans dat onderwerp was niet het doel van zijn reis naar het Loo. Die Minister van staat werd door de Koningin- Regentes ten gehoore ontvangen in zijne qualiteit van lid der commissie betreffende de nalatenschap van wijlen Koning Willem III. Dat toen ook over de ontslagaanvrage van de tegenwoordige Ministers een woord zal gesproken zijn, is zeer wel mogelijk, maar daaraan is geen politieke beteekenis te hechten. Dat bij dit onderhoud niet de directeur van het ka binet tegenwoordig was, wat de Amsterdammer in strijd met de usantie noemt, is dus ook niet zoo verwonderlijk. Maar ook al betrof het onderhoud de kabinets-formatie, dan is het nog niet duidelijk waarom de directeur van het kabinet daarbij zou moeten zijn. Die onverantwoordelijke ambtenaar, op welks be staan de grondwet zelfs met geen enkel woord zin speelt, heeft met de politiek niets te maken, en als hij invloed heeft bij de Regentes, dankt hij dit aan zijn persoonlijke eigenschappen, geenszins aan zijn betrekking, en het is zeer de vraag, of bet wel ge- wenscht, zelfs wel constitutioneel is, dat een onver antwoordelijk persoon een zeker gezag kan doen gelden, zich plaatsende tusschen de Kroon en hare verantwoordelijke raadslieden. Het kabinet behoort in onze staatsinrichting niets anders te zijn dan een bureau van doorzending van stukken tusschen de departementen van algemeen bestuur en de Kroon, vice-versa. De directeur of een ander ambtenaar van het kabinet biedt de stukken aan den Koning of de Koningin of de Regentes aan ter teekening, geeft daarbij de verlangde inlichtingen maar mag zich niet de macht aanmatigen om den een of anderen, door huishoudelijke bezigheden en de kleederen en het ontbijt van haren echtgenoot. De meid steekt af en toe even het hoofd in de deur om hare mevrouw iets te vragen en de knecht gaat in zijn Zondags pak voor het venster op en néér en kijkt elk oogen- blik op zijn horloge. Juffrouw Kathinka had zich nog niet vertoond; ze had haar ontbijt op haar kamer laten komen. Doch dat ze niet lui, maar integendeel druk met haar toilet bezig was, hoorde men duidelijk aan het open- en dichtslaan van kasten en laden en het on ophoudelijk roepen ora de meid. Owe liep in zijn donkergrijze blouse met een groo- ten marinekraag tot aan kerktijd in den tuin met een buitengewoon groot, keurig ingebonden gezang boek in de eene en een tak met rozen in de andere hand. Hij was nog geheel onder den indruk van de tranen, die hij den vorigen avond met zijne pleeg moeder vergoten had op zijn kamertje, waar hij met het heilige voornemen was ingeslapen alle moeite te doen om een flinke, aardige jongen te worden, in wien iedereen schik zou hebben. En juist herhaalde hij die gelofte in zichzelf, toen er eensklaps iemand voor hem stond. Het was juffrouw Kathinka, die hem na een kor ten groet dadelijk scherp in het verhoor nam over het voorwerp", dat hij in de hand hield. Zij wilde weten waar hij het had weggenomen, waarvoor hij het wilde gebruiken, hoe lang hij het al had, waarom hij juist dien tak genomen had en zoo voort. Toen Owe op al deze vragen geen voldoend ant woord kon geven, verklaarde ze hem, dat het juist haar zeer zeldzame Turksche rozestruik was, dien hij beroofd" had. »Maar ik zal het u wel inpeperen, vriendje, daar kunt ge op rekenenliet ze er met een niet te misduiden handbeweging op volgen en daarna ging ze heen. een Minister voorgestel den, maatregel te ontraden. Het kabinet heeft verder alleen de bevelen van H. M. over te brengen aan de Ministers. Het ambt lijkt dus heel wat mooier en gewichtiger dan het is, en erlangt het zeker gewicht, dan geschiedt dit ten on rechte en ten koste van de constitutioneele beginselen. Bij de Staatsspoorwegmaatschappij bestaat het plan, om voor het personeel, dat 25 jaren trouwen dienst heeft, evenals in België, een eereteeken in te stellen. Of er eenig financiëel voordeel aan verbon den zal zijn, is niet bekend. Door den diiècteur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is in het alge meen bepaald, dat aan de weduwen van het hulppersoneel, dat onder toekenning van onder houd eervol uit den dienst der maatschappij werd ontslagen, na het overlijden harer echtgenooten nog gedurende hoogstens een jaar onderhoud zal kunnen worden verleend, ten bedrage van de helft van den onderstand, die door dat personeel wordt genoten. Naar verzekerd wordt, heeft de regeering be sloten vóór het einde van het jaar al de r ij k s - eigendommen te Ommerschans te ver- koopen. Daaronder bekooren ook een groot aantal grootere en kleinere burgerwoningen, waaronder vele nieuw. Het bestuur van het Algemeen Vrede bond, voorzitter de heer mr. I). Van Eek, advo caat, heeft een circulaire gericht aan onze landge- nooten, waarin het aandringt, donateur of lid te worden van den Vredebond en afdeelingen te stichten, waartoe slechts een tiental leden voldoende zijn. De Bond wenscht, dat geschillen tusschen Staten worden opgelost door sckeidsgericliten, niet door oorlog. In een artikel in het D. v. N. komt het vol gende voor omtrent het onderzoek der lichaams- deelen van de adspirant-adelborsten. De schrijver zegt, dat het een historisch feit is. ïBij het geneeskundig onderzoek dezer laatsten heeft zich namelijk twee maanden geleden'het geval voorgedaan, dat een hunner, met diens verlof, een hoofdhaar werd uitgetrokken. Na een langdurig, microscopisch onderzoek bleek dit haartje te zijn gesproten uit een eenigszins scrofuleusen bodem terwijl men tevens ontdekte dat zijne worteltjes kleiner waren dan men die bij een toekomstig marine officier meende te mogen verwachten. Ondanks deze kleinere worteltjes verheugde de jongeling in quaestie zich in een weelderigen haardoseen bewijs dus, dat de bodem, waaruit deze zich had ontwikkeld, niet van vruchtbaarheid ontbloot mocht heeten. Toch werd hij, enkel en alleen op grond der on voldoende lengte des wortels van het haartje, dat hij zich zoo goedwillig had laten uittrekken, finaal af gekeurd voor den marinedienst." Het jongste vreeselijke spoorwegongeluk te Saint Mandé heeft stemmen doen opgaan tot het bijeenroepen van een internationaal spoorweg congres, het volgende jaar te St. Petersburg te houden. Dit congres zou hoofdzakelijk worden bijeen geroepen ter bespreking der middelen, die kunnen worden aangewend om de veiligheid op het inter nationale spoorwegverkeer zooveel mogelijk te waar borgen. Zoo worden als punten ter behandeling op genoemd uniforme afmetingen voor alle rails en spoorwagensde lengte van personentreinende tijden van oponthoud aan de stationsde voorwaarden, waaronder de trein kan worden bespannen met twee locomotieven op lijnen, waarin vele bruggen voor komen het organiseeren van plezier-, extra- en Zondags-treinen over lange trajecten, en meer andere onderwerpen, die middellijk of onmiddellijk met het vraagstuk der veiligheid in verband staan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Harderwijk ds. P. C. A. Halff- man, te Koudekerkete Zieriksee ds. L. H. F. A. Faure Hz., te Rheden. Precies twaalf uur reed Jens Peter voor met het gesloten rijtuig", een van die hooge en ruime ouderwetsche koetsen met een trede van vier trappen een lederen kap en een hemelhoogen bok. Hij had nauwelijks de paarden doen stilstaan of hij wierp reeds een verdrietigen,blik door het venster en klapte ongeduldig met de zweep, om te kennen te geven, dat Jens Peter wachtte. Owe kwam het eerst buiten. Hij bleef voor de deur staan en groette den koetsier beleefd. Goeden morgen, Jens PeterGij hebt toch niet moeten wachten Niettegenstaande de mislukte poging van juffrouw Kathinka had hij de hoop nog niet opgegeven door vriendelijkheid en beleefdheid de menschen zachter voor zich te stemmen. Jens Peter keek over de koppen der paarden heen en bromde zoo wat in zijn baard. »Ik wilde, dat de anderen maar gauw kwamen, want dat wachten moet erg vervelend voor u zijn." Jens Peter keek den knaap met een nijdigen blik van terzijde aan. »En ik wilde, dat ik je eens had kunnen snappen, toen je het Fransche paardentuig naar beneden hebt getrokken." »Neen, Jens Peter, ik ben in geen maand in den stal geweest, dat verzeker ik u." »Zoo, dan heb je zeker ook die ruit in den stal niet gebroken »Heusch, Jens Peter, ik heb het niet gedaan." »Nu, wacht maar, mijnheertje, we zullen je die kunstjes wel afleeren." Toen verschenen ook de anderen aan de deur. Juffrouw Kathinka was zeer elegant gekleed. Zij bloosde als een jong meisje, toen mijnheer Möller haar galant om haar middel pakte en haar in den hoogen wagen duwde. Hij zette zich tegenover haar naast Owe en liet den predikant de plaats naast De Synode van de Ned. Herv. kerk heeft be handeld een verzoek van de classicale vergadering van Breda, om bij de hooge regeering stappen te doen, teneinde Goeden Vrijdag tot een erkend cliris- telijken feestdag te doen verklaren. De commissie, die daarover rapporteerde, was van oordeel, dat van de regeering niet meer kan worden gevergd dan dat aan hare ambtenaren en aan de militairen, die zulks verlangen, gelegenheid werd gegeven de godsdienst oefeningen bij te wonen, doch niet om hen allen van alle dienstvervulling op dien dag te ontslaan. Zij zou hetzelfde moeten doen op alle Roomsche groote heilige dageh, ten aanzien van Roomsch- katholieke ambtenaren en militairen. Mocht zij wei geren op zulke gedenkdagen aan Hervormde belang stellenden verlof te geven tot het bijwonen der godsdienstoefening, dan eerst zou het oogenblik ko men om tusschenbeide te treden. Op deze gronden werd de inwilliging van het verzoek ontraden. De Synode heeft zich met deze conclusie vereenigd. De voordracht voor de betrekking van leeraar in het Hoogduitsch aan de H. B. S. te Goes is samengesteld als volgtJ. M. A. Rijk te Leiden, •A. H. Glinther te Nijmegen, G. D. Gips Dz. te Dordrecht en F. Tijmstra te Leeuwarden. Kolijiisitlaat. Daar zich voor de vacature van onderwijzeres, tevens bevoegd voor de handwerken, alhier ontstaan door het vertrek van juffr. S. v. Douwen den 1 Juli 11., geene sollicitanten hebben aangeboden, heeft de gemeenteraad de vorige week de jaarwedde van 450 op 500 gebracht. Als onderwijzeres aan de school der Vereeni ging voor bijzonder lager onderwijs op Gereformeer den grondslag te Vlissingen is benoemd mej. A. C. Ramondt, thans als zoodanig werkzaam te Nijverdal. Bij het te Breda in deze week gehouden exa men voor hoofdonderwijzer slaagde o. m. een can- didaat, die op zijn 19de jaar nog als landman op den akker werkte, twee jaren later de hulpakte behaalde en thans op zijn 23ste jaar de hoofd akte verwierf. Deze werd hem uitgereikt onder de meest vleiende bewoordingen van de examinatoren voor zijn uitstekend examen. Gemengde Berichten. Men schrijft ons In de maand Juli was het weder zeer onbe stendig, zelfs niet éen dag was er, waarop het voort durend mooi helder wasals de zon nog scheen was het maar gedurende een gedeelte van een dag. Op zestien dagen regende hetop Maandag den 8sten tot den middag en Woensdag 29 den geheelen dag. De overige dagen was de lucht betrokken of met onweerswolken bezet, zoodat het iederen dag hier of elders onweerde. Een oplettend courantenlezer zal opgemerkt hebben dat het onweer iederen dag onge lukken of brand veroorzaakte. De maand Augustus belooft tot nog toe niet veel beter te zullen worden, alhoewel toch de lucht in de laatste dagen sterker wordt. Wij willen hopen dat het zoo voortgaat dan zullen we over vijf of zes dagen vaster weer kunnen krijgen. Voor den landbouwer hopen wij het van ganscher harte, want het graan begint veel te lijden wijl door den zwaren regen alles neergeslagen is en de gerst en de erwten beginnen te rijpen. Sommigen zijn reeds aan het snijden maar zij zijn bevreesd om het werk voort te zetten. Voor den landbouwor is het vooruitzicht slecht maar voor den arbeider nog slechter, die had alle hoop op den zomer gevestigd, maar, helaas! nauwe lijks wordt het hoogst noodige verdiend om te leven, in plaats van over te sparen, ten einde het inge teerde in te halen of schulden af te doen. De toe stand is voor den arbeider bepaald nijpender dan toen het nog winter was. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond ge durende de maand Juli 643 telegrammen, ontving 665, overgenomen en verder geseind werden 1002 totaal 2310. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 23, verzond 14, sainen 37 telegrammen dat te 's-Graven- polder ontving 28, verzond 25, samen 53dat te Hoedekenskerke ontving 24, verzond 18, samen 42 diens zuster. De predikantsvrouw bleef in de keuken. Nadat de juffrouw Jens Peter dringend gesmeekt had toch vooral voorzichtig te rijden en deze wat gebromd had om zijne eer te verdedigen, en nadat mijnheer Möller opgemerkt had, dat die ouderwetschc koetsen eigenlijk de gemakkelijkste waren, trokken de bejaarde bruintjes het gezelschap in een sukkel draf naar de kerk van Sorwad, zonder door een enkel teeken te verraden, dat ze voornemens waren er met juffrouw Kathinka van door te gaan. Toen de wagen bij de kerk ophield stond de koster bij de kerkdeur in gesprek inet eene opvallend bleeke vrouw, die doodelijk vermoeid scheen en in haar versleten zondagsplunje een treurigen indruk maakte. Zij droeg een zwart wollen kleed, dat rood van ouderdom was en zware plooien vertoonde ten gevolge van het lange liggenverder een dunnen bruinen doek, groote, scheefgeloopen schoenen en een hoed met zijden linten, die eens paarsch geweest waren. Het was Karen, de vrouw van Ole Lorenz. Ole was wéér naar huis gekomen, maar in be schonken toestand. Hij was bij zijn terugkeer gekleed in een nieuw blauwgekleurd zeemanspak, had eeu zwarten hoed met breeden rand op en droeg een zilveren horloge ketting. De Zweed en twee andere leelijke kerels waren met hem meegekomen. Allen waren dadelijk gaan zitten drinken en waren nog daarmede bezig toen Karen vertrokken was. Karen had den koster gevraagd, wat het kosten moest om aan het avondmaal te komen en stelde hem daarop het dubbele van het geld ter hand, dat ze te voren had afgepast. >Ho, goede vrouw!" riep hij, dit is immers voor tweekomt uw man soms achteraan Moet ik hem ook inschrijven Zij trok verlegen aan haar doek en zeide op be- dat te Heinkenszand ontving 38, verzond 35, samen 73 dat te 's-Heer Arendskerke ontving 14, verzond 10, samen 24 dat te Borsele ontving 22, verzond 32, samen 54dat te Driewegen ontving 12, ver zond 14, samen 26 dat te Ellewoudsdijk ontving 41, verzond 45, samen 86dat te 's-Heerenhoek ontving 26, verzond 36, samen 62dat te Kloetinge ontving 9, verzond 14, samen 23 dat te Nieuwdorp ontving 8, verzond 15, samen 23; dat te Ovezande ontving 6, verzond 13, samen 19; dat te Wisse- kerke (N.-B.) ontving 48, verzond 74, samen 122 dat te Kminingen ontving 47, verzond 46, samen 93. Kolijiisplaat. De handboogschutterij Claudius Civilus" alhier gaf Zaterdag 11. een concours naar den lossen vogel. De volgende prijzen waren uitge loofd voor den schutter der meeste kleppen J 20, voor zijn opvolger in aantal 10, voor diens opvolger in aantal f 5, twee zijvogels a j 7,50, twee kallen op de bovenste lat a 3 en eene premie voor het verstafkomend gezelschap met minstens vier zijner leden 5, in 't geheel 61. Aan den wedstrijd namen 10 sociëteiten deel, als »De Kroonprins" van Kats met 11, »Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk met 2, »Soranus" van Heinkenszand met 6, »St. Sebastiaan" vanKrabben- dijke met 2, »De Batavieren" van Kloetinge met 3, »Nut en genoegen" van Biervliet met 1, »De edele Handboog" van Kapellemet 2, »Drie Korenbloemkens" van Kruiningen met 4, Oefening en Uitspanning" van Hansweerd met 1 en Claudius Civilis" met 13 leden. De eerste prijs werd gewonnen door D. Schipper van Kapelle, de tweede door J. v. d. Dries van Heinkenszand, de derde door M. C. Bouwens van Krabbendijke, de le zijvogel door B. v. d. Dries Jz. van Heinkenszand, de 2e werd verloot, de eerste kal door M. v. Elsacker van Krabbendijke en de 2e door A. J. Louwers van Kats. Hansweerd. Donderdag 11. maakten wij mel ding dat het stoomschip Bordeaux publiek zou ver kocht worden, doch zulks is voorloopig uitgesteld en zullen thans de werkzaamheden op order van de assurantie-maatschappij door den heer W. A. Van der Tak van Ouddorp voortgezet worden. Kruiningen. De heer J. Vleugels, klerk bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aan het station Kruiningen, is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar Enschedé. Volgens een bericht in de Z. Nb. heeft de vreemde persoon, die, zooals we meldden, te Wol fertsdijk in gezelschap eener dame uitstapjes maakte en veel geld verteerde, een ingezetene aldaar vóór zijn vertrek nog voor 135 opgelicht. Omdat men naar Goes getelefoneerd had om aanhouding, is hij te Kapelle op den trein gegaan en vandaar is de vogel gevlogen. Door een paar heeren uit Brussel wordt een proef genomen of het water der Wester-Schelde, bij Bath, nog geschikt is tot aankweeking van .oesters. Indien de uitkomst aan de verwachting beant woordt, zou de spuikom voor dit doel worden ingericht. Deskundigen beweren evenwel dat het water aldaar niet genoeg zoutdeelen bevat. Een baldadige knaap heeft Vrijdagavond, te Bergen-op-Zoom, uit puren moedwil een hoop hooi in brand gestoken, liggende aan de Zoom, bij de waschinrichting en toebehoorende aan een behoef tigen arbeider. De politie heeft den dader opgespoord. Op last der arrondissernents-rechtbank te Breda zijn zooals reeds kortelijk gemeld werd door de rijks-politie te Rozendaal al de daar in twee depóts aanwezige geneesmiddelen van den wonder dokter »Sequah" in beslag genomen. De politie heeft ook verscheiden winkels bezocht. Het wekt echter algemeen verwondering, dat de zelfde geneesmiddelen te Rotterdam wél verkocht mogen worden. Ook de wonderdokter heeft te Ro zendaal duizenden fleschjes voor 1 gulden verkocht. Een van de drie depóthouders weigert echter de geneesmiddelen zonder vergoeding af te staan. Het vijfjarig kind te Anreep in Drente, dat voor enkele dagen door een adder werd gebeten, is aan de gevolgen overleden. drukten toon»Neen, hij kan vandaag niet, maar ik zou toch graag voor hem betalen". Daarop verdween ze in de kerk en verborg zich in een bank. De koster snelde naar het rijtuig om den predikant te ontvangen. Zoodra deze uitgestegen was naderde hem een jonge boer met den hoed in de hand. »Mag ik u mijn dank betuigen, dominee, dat ge mij de achter stallige tienden hebt kwijtgescholden zeide hij. »Nu, ge hebt zooveel kinderen thuis, Hans Jensen, en dat brengt groote kosten met zich". Toen kwam er een jonge knappe handwerksman naar hem toe, met de woorden: »Ik dank u even eens, dominee, voor het vele goede, dat wij van u en uwe vrouw ontvingen, toen mijne vrouw in het kraambed lag". »Wel, bleef het er bij een? Ge hooptet immers op tweelingen vroeg de predikant lachend. »Het bleef er bij een en ik ben er volkomen te vreden mede, dominee". Laten we dan beginnenzeide deze tot den koster. Na de preek werd het avondmaal gehouden, waar aan ook juffrouw Kathinka deelnam en daar mijn heer Möller vond, dat het zijnerzijds gebrek aan opmerkzaamheid zou verraden, wanneer hij haar niet volgde, ging ook hij aan tafel. Op Owe, die alleen in de bank achterbleef, maakte de plechtigheid een diepen indruk. Toen de predikant met den beker op Karen toe trad, overviel deze eene flauwte en zij zonk zijwaarts tegen mijnheer Möller aan, die haar dadelijk weder ophief en haar hoofd tusschen zijne handen hield. Karen kwam intusschen weder bij en daar verder de plechtigheid zonder stoornis afliep, bracht mijnheer Möller de arme vrouw naar hare plaats in de bank, waar hij tijdens den slotzang deelnemend in hare nabijheid bleef. Wordt vervolgd.\

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2