den Maasmond. Deze uitvoerige en degelijke voor dracht, zij 't ook zeer beknopt, weer te geven, zou, zooal mogelijk, tocli te veel ruimte vergen. Daarom zij hier kortelijk vermeld, dat de spreker eerst uit voerig een geschiedkundig overzicht van den bene denloop van Rijn en Maas gaf, daarna met frappante cijfers het verschil in eigenschappen en karakter dier rivieren de eene wel, de andere geene glet- scherrivier duidelijk deed uitkomen, om daarna 't werk zelf te bezien en doel en gevolgen daarvan helder te bespreken. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Zaterdag 25 Juli 1891 zijnde navolgende personen veroordeeld, wegens het zonder kennisgeving aan den burgemeester begraven van vee gestorven aan besmettelijke ziekte J. P. en L. de V. te Kolijnsplaat, ieder tot 3 b. s. 3 d. h., en J. V. te Kolijnsplaat tot 1 b. s. 1 d. h.het zich na sluitingsuur bevinden als be zoekers in eene herbergP. d. L. te Kamperland, A. de J., A. M., H. A. v. d. F., J. v. 't L., allen te Rilland, W. R. te Nisse, M. d. J. te Heinkens- zand, P. R. te 's-Heerenhoek, J. W., P. M., P. d. B., C. S. en C. v. 't L., allen te Heinkenszand, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het niet gesloten houden van zijn herberg na sluitingsuur: A. K. te Ril land en P. R. te Ovezand, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoordW. M. te Goes en N. L. te Krabbendijke, ieder tot 1 b. s. 1 d. k. het bevisschen der Schelde met verboden visehtuig J. N. te Ierseke, tot 5 b. s. 5 d. h.het be visschen der Schelde zonder consentJ. W. v. A. te Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h.het zonder plaats bewijs plaats nemen in een rijtuig van den spoor weg C. M. te Bergen-op-Zoom, tot 3 b. s. 3 d. h.strooperijP. V. en F. d. M. te Clinge, ieder tot 3 b. s. 3d. h.het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wild strikH. B. te Wolfertsdijk, tot 5 b. s. 4 d. li.; het bejagen van eens anders jachtveld zonder ver gunning J. S. te Wolfertsdijk, tot j 1 b. s. 1 d. li.; het bejagen van eens anders jachtveld zonder akte of vergunningJ. F. D. te Hansweerd, tot 2 maal j 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete het op een openbaren weg in Zeeland geleiden van een kar be spannen met honden die niet voorzien waren van een muilkorf: J. R. te Wemeldinge, J. B. H. te Goes, H. G. te Sekore, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het klimmen op een rijtuigD. K. te 's-Gravenpolder en J. L. te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het beschadigen van een werk aan een rijkskanaal F. J. en F. J. te Mariakerke, J. G., M. G., A. De P. te Schore en J. V. te Kruiningen, ieder tot 5 b. s. 5 d. h.het als dienstplichtige bij het brand- wezen te Wissekerke afwezig zijn van een exercitie met de brandspuit gedaan G. d. M. te Kamperland, tot 1 b. s. 1 d. h.het rijden met een ander voertuig dan een kruiwagen over een openbaar voet pad in ZeelandJ. K. te Bergen-op-Zoom, tot 1 b. s. 1 d. h.het op een openbare plaats te Goes buiten de openbare waterplaatsen datgene verrichten waartoe die inrichtingen zijn bestomdM. N. te Biezelinge, tot 1 b. s. 1 d. h.het tusschen des avonds 10 en des morgens 6 uren zonder ojizicht of geleide laten loopen van een hond op eene open bare straat te Goes I. R. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Gemengde Berichten. Bath. Begunstigd door schoon weêr, doch wei nig wind, kwamen gistermiddag tegen laag water alhier op de reede een 40tal zeiljachten, onder ge leide van een 4tal stoombooten, welke voor het meerendeel aan de groote jachtclub deelnamen. Circa 2 uren vertrokken allen naar Antwerpen. Dit alles leverde een prachtig gezicht op. Eenige passagiers vertoefden geruimen tijd alhier aan den wal. aardigheden van het volksleven waar te nemen. Op zijn terugweg was zijn. geest derhalve geheel ver vuld van hetgeen hij het laatste uur had gehoord en waargenomen. Hij dacht aan Ole1s trots over zijn nieuw gebouwtje bij dacht aan Karen, die zoo vrij moedig haar kind de borst had gegeven in zijne tegenwoordigheid. Hij dacht aan hunne behoeftige omstandigheden en hunne vroolijke gezichten en hoe meer beelden uit hun leven en werken daar aan zijn geestesoog voorbijtrokken, hoe liever dit huis gezin hem werd. Het scheen wel alsof dominee Oestrup door de zeelucht en de natuurkinderen, die hij had ontmoet, aangestoken was, want zoodra hij den tuin der pas torie betrad, riep hij met luide stem om Jens Peter en dat dit iets buitengewoons was, werd hem zelf dra duidelijk, toen juffrouw Katbinka het venster opschoof en angstig uitriep Wat is je overkomen, Rudolf?" Niets, volstrekt niets, wees gerust. Wees zoo goed en laat Jens Peter even bij mij komen." Jens Peter was zeer tegen zijne gewoonte in draf komen aanloopen. Zij gingen naar den uitersten hoek van den tuin, waar een groote stapel roode baksteen en dakpannen lag. Luister eens, beste Jens Peterge moet zoo spoedig mogelijk deze steenen en pannen met wat kalk en wat vorder noodig is om te bouwen op een wagen laden en naar »het kustlicht" brengen. Zeg maarof neen, zeg maar niets." Het gebeurde zelden, dat de predikant aan Jens Peter een bevel gaf, zonder dat deze eene tegen werping maakte of iets in zijn baard bromde. Maar ditmaal werd het bevel op zulken beslisten toon ge geven, dat bij niets durfde te zeggen. Jens Peter was een klein mannetje met een boos gezicht en met dien onbuigzamen aard, dien zoovelen verkeerdelijk als vastberadenheid aanmerken. De predikant was in zaken uiterst onpracfcisch en i»a liet da^jjom de leiding van zijne zaken bijna Kolijnsplaat. Waar de gevreesde aardappel ziekte zich sedert een veertien dagen eerst in het loof vertoonde en nu reeds in den knol der vroege aardappelen is doorgedrongen, begint men nu aller- wege ook die ziekte in het loof der winteraardappels op te merken. Voor den geheelen oogst, maar inzonderheid voor de aardappels het voornaamste volksvoedsel in deze streken, vooral des winters is droogte zeer ge- wenscht. Zaterdag namiddag liep op de werf der Konink lijke Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen, met goed gevolg van stapel het voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd gebouwde stoomschip Salak. Dr. J. J. Salverda De Grave, leeraar van H. M. de Koningin, ontving bij gelegenheid van zijn huwelijk van de Koningin-Regentes een kostbaar koffie- en theeservies. Zaterdag is een vijfjarig knaapje, dat op de zg. witte plek kinderspeelplaats in de Scheve- ningsche boschjes in het zand speelde, voorover in een door hem gegraven kuil gevallen. Het zand zette zich in beweging en sloot zich rond het arme kind, dat op die wijze een vreeselijken dood stierf. Met bekkenslag is te Tiel een candidaat aan bevolen voor lid van den Raad, om alle ongelukken te voorkomen". Bedoelde candidaat had in een koffie huis uit de grap gezegd»Als ik geen een stem krijg, zullen er met mij ongelukken gebeuren Door de goede zorgen van zijn vrienden heeft be doelde candidaat nog veertig stemmen gekregen en is het ongeluk afgewend. Als een bewijs dat er door de verschillende partpen bij de jongste herstemming in Schoterland druk geijverd is kan het volgende dienen. Te kwart voor vijven 's middags kwam men eenen kiezer, die in het hooiland bezig was, verzoeken te komen stemmen. De man maakte bezwaar, niet alleen omdat hij bij zijn werk slecht gemist kon worden, maar vooral omdat hij een kleedingstuk miste, dat voor eene zoo ernstige taak als het vervullen van den hoogsten burgerplicht niet overbodig geacht mocht worden, zijn bovenbroek namelijk, die hij thuis had gelaten. Die te halen, daarvoor ontbrak de tijd. »Welnu", zeide de verkiezings-agent, »het is nergens verboden te stemmen zonder broek", en beiden stapten in het gereedstaande rijtuig, en de kiezer stak dus t>sans culottezijn biljet in de bus. Van wijlen den oud-generaal en gewezen Mi nister M. D. graaf Van Limburg Stirum, die on geveer 60 jaren geleden op de Citadel van Antwerpen een been verloor en niettegenstaande de verschrikke lijke verwonding zoo goed herstelde, dat hij nog geruimen tijd met een houten been als officier dienst bleef doen, wordt aan de Anist. Ctde volgende anecdote verhaald Toen de oppasser van den toenmaligen luitenant der genie zijn beer vond liggen, badende in zijn bloed en met geheel verbrijzeld onderbeen, en op dit gezicht iii tranen losbarstte, riep Van Limburg Stirum hem toe: Kerel, ben je gek, je moest juist plezier hebben, dat je voortaan maar éen schoen behoeft te poetsen." Te Oud-Appelscha is nabij een woning in het veen een varken gevonden op ongeveer 3 meter diepte, terwijl de veenlaag plus minus 2 moter on der het zand is verborgen. Het varken was nog in zijn geheel. In de Tolbrugkazerne te 's-Hertogenboscb zijn in de laatste dagen verschillende gevallen van typkeuse koortsen voorgekomen. Op last van de militaire overheden wordt die kazerne nu ontruimd en geheel onfsmet. Bij een inwoner van Gouda was in den tuin een drietal jonge vogels uit een boom gevallen. Een der daar zwervende katten meende ze reeds voor goeden buit te verklaren, toen do buishond het opzet verijdelde door voor do gevallen vogels heen en weer te loopen. De huisgenooten, opmerk zaam geworden, zetten de vogels weder in het nest. geheel aan Jens Peter over. Deze legde iedere maand eene rekening over, dat wil zeggenhij gaf een papiertje, waarop iets met potlood gekrabbeld was en toonde zich zeer gebelgd, wanneer hem nadere verklaring werd gevraagd. De predikant deed daarom altijd, alsof hij het papiertje opmerkzaam nalas, ofschoon hij er in werkelijkheid niet wijs uit kon worden; daarna gaf hij het aan Jens Peter terug met de woorden»Ja, ja, Jens Peter, gij behartigt de zaken als een spaarzaam en nauwgezet menscb. Ik zelf heb er geen verstand van, maar ik vertrouw geheel op u." Jens Peters kennis van administratie was dan ook boven alle bedenking verhevenwant menschen in het dorp, die het konden weten, beweerden altijd, dat bij van zijn loon van twee honderd kronen 's jaars er driehonderd in de spaarbank bracht. Zeer ongaarne en met een gevoel van oprechte smart brak Ole zijn varkenshok, dat zijn trots was geweest, wéér af. Hij pakte ieder stuk hout zoo behoedzaam beet en legde het zoo voorzichtig bij de andere alsof het een dierbare afgestorvene was. Hij zong niet, hij floot niet. Maar tegen den avond, toen alles op een hoop op den grond lag, bleef bij er langen tijd op staren en hij slaakte eeu diepen zucht. Maar snel verrees op dezelfde plaats een nieuw gebouw, dat door niets aan liet houten hok her innerde, welks inrichting Ole zooveel hoofdbrekens had gekost. Alleen het vernuftige denkbeeld van het gat in den muur zijner woning hield hij vast. En wat zeiden de bewoners van het dorp ervan? Zij konden hunne oogen niet gelooven. Het vrien delijke, romantische hutje aan de oostzijde ontsierd door een vleugel van rooden baksteen met een dak van gelijkgekleurde pannen. Het was ongelooflijk En toch was het waar. Men keerde voortaan van den heuvel terug met een boos gezicht en brommende op den architect Ole Lorenz. Wordt vervolgd.) Een aardappelenhandelaar te Rotterdam kreeg met iemand twist over geldzaken, en maakte zich zoo driftig dat liij door eene beroerte werd getroffen en ineenzakte. Even daarna werd door een genees kundige de dood geconstateerd. Te Assen is een driejarige knaap aan de ge volgen van een adderbeet gestorven. Te Amsterdam gaven eenige kerels een bewijs van schromelijke baldadigheid. Zij braken namelijk in, in de woning van den heer Hugenholtz aan den Parkweg aldaar, die met zijn familie afwezig was. Toen de dieven niets van hun gading vonden, daar alle kleine stukken van waarde en het geld goed geborgen waren, vernielden de laffe kerels alles wat onder hun handen kwam. Zij sloegen de meubels stuk, braken de deuren uit de kasten, gaven sneden door het linnengoed en vernielden de gewitte muren. Omtrent een in de Gerard Doustraat te Am sterdam gepleegden diefstal verneemt het N. v. d. D. Een der leden van de firma Gebrs. Snuyff, hout- koopers, was op het kantoor bezig met iets in de brandkast te bergen. Daar hij op de werf geroepen werd, verwijderde de heer S. zich even en vergat daarbij de brandkast te sluiten. Op bet kantoor teruggekeerd, mistte hij 14000 aan bankpapier. De eenige personen, die in de nabijheid waren ge weest, waren de dienstbode en een loodgietersknecht. Door de politie, welke onmiddellijk met het voor gevallene in kenuis werd gesteld, werd op den loodgieter, die op aanwijzing van het dienstmeisje gefouilleerd werd, niets verdachts gevonden. De rechercheurs verdachten echter dadelijk het meisje, dat er zoo spoedig bij was geweest, een ander te verdenken. Zij werd medegenomen naar haar kamertje en daar onderzocht, met het gevolg, dat diep onder haar kleederen twee bankbiljetten elk van 1000 te voorschijn kwamen. Het overige werd in den tuin, onder een dakpan verborgen teruggevonden. De oneerlijke dienstbode werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Volgend staaltje van kiezerssnuggerlieid bad met de gemeenteraadsverkiezing plaats te Gorinchem Een man bevindt zich, de pet in de hand, op het stembureau, en wordt alvorens zijn stembriefje in de bus mag verhuizen, naar zijn naam gevraagd. »ICop meneer" luidt 't antwoord. Er wordt in een register naar dien naam gezocht, maar men kan hem blijkbaar niet vinden, althans de ambtenaar hoort men al bladerende zeggen Kop kop kop kop die staat er niet in, begint die naam soms met een C is de vraag. »Ja meneer." Wederom in het register gezocht in de kolom C, maar niets te vinden. »Gij hebt toch wel een stem biljet", vraagt men eindelijk, laat eens zien. »Jawel, inenoer, kijk maar", is 'fc antwoord en de man vertoont tot groote verbazing een kerkelijk stembriefje. Maandag werd door den deurwaarder Quaed- vlieg, te Tongeien, onder de volgende omstandig heden, beslag gelegd op een rijtuig met 2 paarden. Een stalhouder uit Maastricht was een bankier uit Antwerpen een som van 200 schuldig. Hoe wel de rechtbank den bankier gemachtigd had den stalhouder bij deurwaarders-exploit tot betaling te dwingen, achtte deze het toch wenschelijker om tijd en geld te sparen, van een list gebruik te maken, die waarlijk goed verzonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam Zondag mot zijn vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts, en huurde den volgenden morgen, natuurlijk zonder zijn naam te noemen, van den stalhouder een rijtuig met twee paarden, waarmede hij zich naar Tongeren liet brengen. Nauwelijks was hij op de Groote Markt aldaar aan gekomen, of onmiddellijk begaf bij zich naar den deurwaarder Q., wien hij, onder overlegging van zijn rechterlijke volmacht, verzocht beslag op het rijtuig en de paarden te leggen, waartoe deze onmiddellijk overging. De verbaasde koetsier werd door den slim- men schuldeischer met een goede fooi naar Maastricht teruggestuurd, en tevens met de boodschap aan zijn patroon, dat als deze niet spoodig de ƒ200 betaalde, terstond tot hot verkoopen der paarden zou worden overgegaan. Het volgende voorval uit do kattenwereld ver dient zeker, als een bijzonderheid, vermelding. Mej. V. te Willemsoord had een poesje, dat ze om hare groote snoepachtigheid gaarne van de hand wilde doen. De heer v. d. K. te Wolvega wilde het gaarne hebben, omdat 'fc als muizenvangster een zeer goedon naam had. Poes werd in een zak gestopt en zoo naar Wol vega vervoerd. In haar donker verblijf was het haar dus onmogelijk den weg, waarlangs ze reisde, te verkennen. Of 't poesje in haar nieuw verblijf niet beviel, dan of ze zeer reislustig was, heeft ze niet verteld, maar zeker is 't, dat ze weer bij hare oorspronke lijke bezitster is teruggekomen. Een geneesheer te Texel werd bij een zieken grasmaaier geroepen. De patiënt, een Duitscher, had nof niets verdiend en zou dus zijn dokter wel niet kunnen betalen. De menschen, die den zieke in huis hadden genomen, waren ook arm. Toch schreef de arts versterkende middelen voor en liet deze tegelijk met de medicijnen bezorgen. De zieke Duitscher had bovendien heimwee naar huis. Toen de man in zoover hersteld was, dat hij op reis kon gaan, wilde hij liefst maar vertrekken, doch het reisgeld ontbrak hem. De dokter, die reeds voor zooveel had gezorgd, was edelmoedig genoeg om den armen grasmaaier ook nog van reisgeld te voorzien. Met vochtige oogen dankte de Duitscher den nobelen arts, die zoo de kunst beoefent om de lijdende menschheid van dienst te zijn. Generaal Booth is voornemens te Londen een internationaal hoofdkwartier voor 20,000 personen te bouwen, waarvan de kosten geraamd worden op 200,000 pd. st. en daarbjj een stuk grond te huren tegen een huurprijs van 10,000 pd. st. 's jaars. Hij hoopt in Zuid-Afrika en elders, waarheen hij nu gaat, veel aanhangers en ook veel bijdragen in geld te zullen vindeu. Voorts is hij van plan eenige vliegende colonnes te scheppen heilsoldaten op rijwielen, die van dorp tot dorp zullen vliegen. Vijfhonderd man heeft hij noodig. Den eersten dag na zijn oproeping ontving hij reeds 1400 aanbiedingen. Nu reeds is te Chicago de ballon captif op gelaten. Deze ballon, 10 voet hoog en 70 voet in doorsnede, verheft zich tot. eene hoogte van 1500 voet. In het schuitje, voor het publiek, is plaats voor 15 a 18 personen. Eene plaats daarin kost 5. Het opstijgen geschiedt zeer snel, maar om de ballon te doen dalen is eene locomobiel van 12 paarde- lcracht noodig. Een der leiders van deze onderne ming is de bekende Fransche luchtschipper Godard. Ter gelegenheid van den pleehtigen intocht van Groothertog Adolf te Luxemburg zijn ook de nieuwe jiostzegels met de fraaie beeltenis van Groot hertog Adolf (zonder den bekenden bril), voorloopig slechts van 10 (rood) en 25 centimes (blauw), uit gegeven. Zij zijn in den trant der Amerikaansche, in plaatdruk. Des ochtends te kwart over zevenen was de ge- heele voorraad ten postkantore reeds uitverkocht. Gelukkig konden de kooplustigen eenigen tijd later weder bevredigd worden. Athanatius en de rooverbende van den spoor weg-aanval bij Adrianopel is, volgens een bericht uit Konstantinopel, aan de Aziatische kust van de Bosphorus door troepen verrast en omsingeldver sterking is gezonden. - Steeds verontrustender worden de berichten over de cholera in Arabië. De Oostenrijkseke Re geering heeft besloten de pelgrims uit Bosnië, die van Mekka terugkeeren, te Djeddah op Oostenrijk sche schepen op te nemen, en in een ziekenhuis bij Triëst te plaatsen voor hun terugreis naar hun woon plaatsen. Laatste en telegraphische berichten. Parijs, 27 Juli. Gisteren stoomde alhier bij het station Saint-Mande een spoortrein op een trein, in 't station staande. Daardoor werden 3 rijtuigen verbrijzeldhet vuur der locomotief stak de over blijfsels in brand, zoodat de meeste reizigers ver brandden. Er zijn 48 dooden en circa 90 gekwetsten. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 27 Juli 1891. O nu rilt nouw d 25, Johannes Petrus De Koning, 26 j., jin., en Rijka Rijkse, 24 j., jd. Geboren 26, een onechte zoonCornelia Maria, d. v. Cornells Marinus Lindenberg en Leijntje Van AnrooijJohannes Cornelis, z. v. Johannes Cornells Van de Weert en Catharina Hendrika Ver sluis27, Adriaan, z. v. Adriaan Schrijver en Jan netje Hollestelle. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. j Nam. 28 Juli. 7.51 8.18 1.56 2.21 29 8.46 9.16 2.48 3.16 30 9.51 10.29 3.46 4.21 31 11.7 11.45 4.59 5.37 1 Aug. 0.23 6.15 6.53 2 T> 0.56 1.24 7.26 7.54 3 1.50 2.16 8.20 8.46 Marktberichten. ROTTERDAM, 27 Juli 1891. Van Vlas ter markt 2100 steen blauw. Granen Rogge 10 ets. hooger. Buitenlandsche vastM e e l 25 ets. hooger. TARWEJ 7,25 a j 10,50 ROGGE - 7,25 - 8,40 WINTERGERST - 5,50 ZOMERGERST - 4,25 - 5,25 HAVER - 3,25 - 4,90 PAARDENBOONEN 1 WITTE BOONEN. - 8,— - 10,50 BRÜINE BOONEN - 12, - 15,— BLAUWE ERWTEN - MESTINGERWTEN KANARIEZAAD - 6,75 - 7,75 A-^vsrterit.i«ri. IL A. s. Zondag 2 Augustus hopen j| onze geliefde ouders .1 H PAÜLUS POELMAN R j{ PIETERNELLA VAN HOORN K hunne W 2 25-jarige Echtvereeniging Jï te vieren. H Hunne dankbare kinderenvï Y behuwd- en kleinkinderen, r (r Ierseke, Juli 1891. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een Zoon E. MELOENRutgers. Kloetinge, 26 Juli 1891. Heden overleed, na een langdu rig en smartelijk lijden, in de hoop des Eeuwigen Levens, mijn geliefde echtge noot, vader, bekuwdvader en grootvader MATHEUS MOL, in den ouderdom van 79 jaar en 6 maanden. Wed. M. MOL—Tra.as. C. MOL Md. M. MOL Jz. Ellewoudsdjjk, den 25 Juli 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2