1891. N°. 88. Dinsdag 28 Juli. T8ste jaargang. Het Kohier van den Hoofdelijken Omslag FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noramers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmau te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën foor 2 uren op den dag der uitgave, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,'berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor het jaar 18ÜI is alphabetisch en klassikaal gedrukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van rijf-en- dertig cents verkrijgbaar gesteld Goes, den 25 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HA MEK. De Spcretaris, HARTMAN GOES, 27 JULI 1891. Het harmonie-gezelschap »E u p h o n i a" gaf gisteravond in den tuin der Soc. V. O. V., onder leiding van zijn directeur, den heer J. Kooimaneen concert voor de leden dier Sociëteit en hunne huisgenooten. Wij zouden van een dergelijk niet openbaar concert geene melding maken, ware het niet, dat wij ons door de inderdaad schoone uitvoe ring van de verschillende nrs. van het programma genoopt gevoelen openlijk een woord van welge- meenden lof te brengen aan directeur en werkende leden van »Euphonia" en uiting te geven aan het gevoel van bewondering over de verbazend groote vorderingen, door »Euphonia" sinds ongeveer een jaar gemaakt. Met uitzondering van no. 1 van bet programma, kregen wij een 8tal stukken ten gehoor-;, die, niettegenstaande vele technisch moeielijke pas sages, harmonisch geacheveerd werden uitgevoerd, en die door het in vrij grooten getale opgekomen publiek met de vereischte aandacht werden gevolgd. Een paar nrs. werden zelfs op verzoek gebisseerd. Aan den ijverigen directeur, die vooral door dit concert getoond beeft wat goede leiding vermag, en aan de werkende leden voor hunne blijkbaar goede studie en toewijding om tot een schoon ensemble mede te werken, zij de welgemeende dank van bet publiek gebracht. Op deze wijze voortgaande zal de goede naam van »Euphonia" voorgoed gevestigd zijn. De heer J. H. L. S i c h e r e r arts, is be noemd tot gemeente-geneesheer te Groenloo. Pensioen is verleend aan C. A. S n o e p of Persant Snoep, wed. H. J. Kniphuisen, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, ad 334. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aanA. Buyck, als dijkgraaf van den Vergaertpolderen zijn benoemd: A. Dekker, tot dijkgr. van het waterschap de Noordpolder bij Terneuzen; A. De Feyter, tot plaatsv. dijkgr. van het waterschap de Noordpolder bij Terneuzen G. J. De Graaft', tot dijkgraaf van het waterschap de Van Haaftenpolder J. Rijstenbil, tot plaatsv. dijkgr. van bet waterschap de Van Haaftenpolder; P. Scheele Jans- zoon, tot voorz. van het bestuur voor het beheer en onderhoud van de Nol, tusschen den Koude- en den LovenpolderJ. L. I. De Bats, lid van het bestuur der uitwatering van de Vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder. 12) Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. »Wat maakt ge daar, Ole Lorenz vroeg do predikant. Wat ik maak, dominee? Een varkenshok." Uitstekend zeer practisch." »Niet waar zuiver gebouwd zoowel van binnen als van buiten. Dat heb ik zelf verzonnen." De predikant bekeek het indrukwekkende gebouw met onderzoekenden blik, maar eigenlijk wijdde hij meer zijne opmerkzaamheid aan Ole's neus, die hem zeer verdacht toescheen. »Hoe gaat het met uwe rozen, waarde Lorenz?" vroeg hij. »Dank u, dat kon wel beter, dominee. Maar wat zegt ge van mjjn gebouwtje? En hij gaf eene uit voerige beschrijving van het hok. De predikant vond de voordracht van Ole Lorenz wel wat saai. Niettegenstaande al de zwakheden en eigenaardigheden van Ole stelde hij nog al ver trouwen in hem. Toen nu deze voortging vol geest drift zijn bouwenj te prijzen en bijna in verrukking kwam toen hij zijn denkbeeld toelichtte om een gat in den muur der hut te maken, opdat Karen uit de kamer direct naar den s kleinen" zou kunnen toe gaan, verzocht de predikant een stoeltoen gingen ze samen naar binnen. Het speet Ole, dat de vloer niet met versch wit zand was bestrooid, hij veegde met zijne hemds mouwen een stoel af en zette dien midden in het vertrek. »Neem plaats, dominee!" zeide hij met eene link- sche buiging. De predikant trok met een vriendelijk lachje een der kinderen op zijn schoot, maar de verlegen en lints. De heer A. Maat alhier is na gehouden examen benoemd tot klerk der telegraphie met in gang van 1 Augustus, standplaats Amsterdam. Scheriienisse. Dat in deze gemeente de v a r- kensziekte in eene erge mate heerscht blijkt hieruit, dat er van 27 Juni tot 25 Juli ongeveer GO varkens door die ziekte werden aangetast, waar van er ruim 30 bezweken. Door den Minister van financiën is bet bedrag der vergoeding aan de rijksschatters we gens kosten van schatting, telling, herziening, enz., ingevolge art. 49 der wet op de personeele belasting, over het dienstjaar 1890/91 bepaald op 69*/» cent ten honderd van het geheele beloop dor kosten, voor deze opnemingen verschuldigd, zijnde 47,090.90. Aan de door Ged. Staten van Limburg be noemde commissie ter tegemoetkoming in den nood der slachtoffers van den hagelslag die omstreeks 1 Juli jl. in die provincie heeft gewoed, is machtiging verleend tot het houden eener col lecte in het geheele Rijk, gedurende Augustus en September. Door den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten zijn bij de spoorwegbesturen bezwaren in gebracht omtrent het bewaken en bedienen van overwegen door vrouwen op baanvakken, waarop veel treinen loopen, vooral als zij groote gezinnen hebben en wanneer bare woningen te ver van de overwegen zijn gelegen. Tijdens het bezoek van Z. M. den Keizer van Duitschland te Amsterdam was de politie dag en nacht in dienst zonder het gewone etensuur. Aan de bureaux moest zij zelf voor haar eten zor gen en daarvoor word vergoed aan de inspecteurs 1, aan de agenten 0,75 per dag. In plaats van die kleine toelage onmiddellijk uit te betalen, schijnt men goed te vinden dit eerst later te doen, tot groote ontevredenheid der belanghebbenden, die van hun uiterst karige bezoldiging geen extra-kosten kunnen maken en dan ook op dadelijke uitbetaling hadden gerekend. Thans is het eene algemeene te leurstelling in menig huisgezin, waar elke cent waarde heeft, waar zoo zuinig mogelijk moet wor den uitgerekend. Ook zijn de agenten zeer onte vreden over het beheer van het politiefonds. Zij lazen in de dagbladen dat H. M. de Koningin-Regentes een aanzienlijke gift voor het fonds had afgestaan, doch vernamen niets omtrent het bedrag. Zij weten alleen, dat er een politiefonds bestaat, dat rijk moet zijn, maar een verslag van den toestand van het fonds is nooit verschenen. {Politieniemvs.J Om gelijkvormigheid in het vervoer van rei zigers en overeenstemming in de wijze van behande ling hunner bagage voor de douanen op allo onbeholpen wijze, waarop hij het deed, bewees wel, dat hij zelf geen kinderen had. Dat scheen de kleine vlaskop ook te gevoelen, want niettegenstaande alle moeite, die de predikant deed om hem bij zich te houden en aan het lachen te brengen, begon hij hard te schreien, waarna hij weder zacht weggeduwd werd. Maar er was toch een punt van gesprek door geboren. »Ja, ja, Ole Lorenz, lieve kinderen zijn een ware gave des Hemels, kleine zichtbare engeltjes, die zelfs over bet armste huisgezin zonneschijn en warmte verbreiden." Zeker!" viel Ole den predikant in derede. »Het is eene heerlijke uitvinding, die kinderen ten minste als ze gezond zijn. Daar hadt ge mijn oudsten zoon die is nu dood, zooals ge wel zult weten, dominee die was niet gezond in zijn kromhoutenmisschien was hij ook niet goed gekalefaterd. Hij lag vol veertig dagen te bed en had voor bijna vijf gulden medicijnen noodig, voor hij kon sterven." Dit zeggende streek Ole zijn broek van zeildoek glad en kauwde hij tabak, dat het tusschen zijne tanden knarste. »Mijn goede vriend" zeide de predikant, aan liet bezit van kinderen is eene groote verantwoordelijk heid verbonden, die men vooral niet over het hoofd mag zien »Dat is ook altijd mijn meening geweest" viel Ole hem weder in de rede. »Hm, hmzeide de predikant, die het onaan genaam vond, dat Ole hem telkens in de rede viel. Toen trad Karen, die van het strand terugkeerde, de kamer binnen. Men kon het Karen aanzien, dat het haar onaan genaam aandeed, dat Ole met den predikant alleen was geweestzij meende het aan dezen te kunnen bemerken, dat Ole allerlei zotte praat had geklapt. Daarom was ze minder norsch en terughoudend dan anders tegenover vreemden en ze bromde alleen wat op haar man, omdat het zulk een rommel was, vooral spoorwegen in het leven te roepen en door een in ternationale regeling te verzekeren, heeft de Bel gische regeering alle andere mogendheden uitgenoo- digd tot deelneming aan een op 10 Oct. a. s. en volgende dagen te Brussel te houden conferentie. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Rusland, Italië, Spanje, Denemarken, Zwitserland, Zweden en Noor wegen moeten reeds hun medewerking hebben toe gezegd, en van goeder hand vernemen wij, dat ook Nederland zich iii bedoelde conferentie zal doen ver tegenwoordigen. ÏJ.D Men schrijft uit Zuid-Afrika aan het Utrechtsch Dagblad Naar aanleiding der vele klachten, die in Zuid- Afrika gerezen zijn over de telkens herhaalde b e- boeting der brieven, kan ik u het volgende mededeelen. De postmeester, een zeer bereidwillig man, wien ik reeds eenige malen gevraagd had naar de reden van de beboeting der brieven, deelde mij mede, dat de fout te Kaapstad lag. En dit schijnt werkelijk bet. geval te zijn. De postmeester-generaal van de Kaapkolonie heeft geantwoord, dat de brieven uit Holland belast moeten zijn met 7 (zeven) stuivers. En dat in weerwil van de aankondiging in de Holl. bladen, dat 25 cent de vracht zal zijn voor brieven naar Zuid-Afrika. Hier wordt algemeen de aandacht op die zaken gevestigd. En terecht. Het is niet aangenaam, telkens boete te betalen, zooals schrijver dezer nu reeds 18maal deed 18 maal 4 stuivers. Maar bovendien komt bet weinig overeen met de waardigheid van een land, als van staatswege in Nederland gepubli ceerd wordt, dat het brievenport 25 cent zal bedragen, en een postmeester te Kaapstad zegt: neen, het is niet zoo, maar 35 cent, en dan alle brieven beboet. Hier staat een land tegenover een persoon, ergo een iets tegenover een niets. Een ieder zij intusschen gewaarschuwd in Holland en bevrachte zijnen brief met 35 cent Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Biervliet ds. W. H. H. Dijkman, te Breskens. Aan de Christelijke bewaarschool te Cortgene is door wijlen den heer W. J. Vader ƒ10,000 ver maakt. (R. N.) By de eindexamens van de hoogere burger scholen in Zeeland, gehouden 18, 20, 21, 22, 23 en 24 Juli, zijn geslaagd Van de hoogere burgerschool te GoesJ. W. Van Dellen, J. A. G. Ittmann, E. De Koning en C. Van Oosten. Van de rijks hoogere burgerschool te Middelburg C. G. Baert, C. M. Dhont, J. G. H. Dhont, C. E. op de tafel. Zij bracht zoo vlug mogelijk den boel wat in orde en luisterde toen aandachtig naar den predikant. Ole was sedert haar tehuiskomst geheel veranderd. Hij sprak bijna niet meer, bij liet bet aan Karen over alles te zeggen wat gezegd moest worden en was daarbij uiterst bescheiden. De predikant werd daardoor versterkt in zijne goede meening omtrent Ole en bij gevoelde zich weldra in dat kringetje geheel tehuis. Ole had bescheiden het hoofd gebogen en streek weder zacht zijn broek glad, Karen bad den kleinste de borst gegeven en speelde lachend met een der kleine bandjes, waarmede bet van louter plezier om zich heen sloeg; de beide grootere kin deren stonden aan weerszijden der moeder en leunden hunne blonde kopjes tegen haar aan, daarbij hunne onschuldige blauwe lrinderoogen onafgebroken met zekere vrees op den bezoeker richtende. Toen het gesprek een weinig begon te verflauwen, viel Ole echter weder uit zijne rol, door deu pre dikant te verzoeken »eene kleine toespraak te willen houden"; deze glimlachte een weinig verlegen en daar Karen haar man een boozen blik toewierp, herhaalde deze zijne vraag niet. Maar toen het water inmiddels was gaan koken en Karen een net koffie blad voor den dag haalde, meende de predikant toch, dat het tijd was een enkel woord te spreken. Ole luisterde aandachtig en zijne oogen hingen aan de lippen van den spreker. Alleen wierp bij afentoe een blik vol verrukking op Karen. Maar een oogenblik later richtte bij zijn oogen weder naar den grond en werd bij diep bewogen, want de predikant sprak op innigen, warmen toon. Ily sprak over de liefde, die do vretlgde verdubbelde en de smart deeldehij sprak van de trouwe, alles opofferende liefde, die bet geluk moet vormen van het huwelijksleven en zonder welke dit ledig en dor is. Hij stelde hun dit alles zoo zacht en schoon voor oogen, dat Ole eindelijk een stroom van tranen vergoot. En toen de predikant geëindigd had, stak De Haas, J. H. L. Meuffels en A. K. Zweede. Van de hoogere burgerschool te ZierikseeD. Buyze, Z. Doeleman, J. M. Henning, P. E. Moolen burgh en H. A. Romeijn. Eén candidaat is afgewezen. liolijitHplnat. Zaterdag 11. had de 11e algemeene vergadering der onderwijzers-vereeniging in het arron dissement Tolen, onder presidium van den arrond.- schoolopziener den heer mr. L. A. Bybau, te Bergen- op-Zoom in Thalia" plaats. In deze vergadering gaf de heer A. C. Boluijt van Poortvliet o. a. eene geestige causerie, getiteld »Paedagogiek in school en in huis". Eerst besprak hij, wat paedadogie is, ging na, wie ze beoefent, wie ze beoefenen moet en boe, maar bet niet doen, als bv. zoovele ouders putte uit eigen en anderer ervaring, om te schetsen, boe vroeger dit vak door de kweekelingen en onderwijzers be oefend werd, en deed daarna de vele verbeteringen helder uitkomen van de meer moderne wijze van beschouwing der peadagogie. Om recht duidelijk te laten zien, wat hij met de nieuwere paedagogie be doelde, gaf hij in een schoon citaat uit De Raaf eene schets van de verstandsontwikkeling van bet jonge kind. Vervolgens ging bij na, hoe men te werk gaat met de opvoeding van het denkvermogen in den huiselijken kring, geïllustreerd met vele en daar onder frappante voorbeelden, gedachtig aan het spreekwoordLeeringen wekken, voorheelden trekken. De treurige toestand der huiselijke opvoeding dreef er hem dan ook toe, aan te dringen op uitbreiding van den leertijd en beperking van den veldarbeid van schoolkinderen. Tot verbetering der huiselijke opvoeding zou z. i. ten zeerste strekkenhet goede voorbeeld der ouders, die o. a. immer waar tegenover huune kinderen moeten zijnde juiste, innige verstandhouding tus schen ouders en kinderen en zooveel mogelijk kennis der wetten van den ontwikkelingsgang des kinds bij de ouders, inzonderheid bij de moeder. Met de vraag, of wij als onderwijzers steeds doen voor de opvoe ding der jeugd, wat wij doen konden en met den wensch, dat ieder handele, naar hetgeen hij zich dan antwoorden moet, eindigde de spreker zijne causerie, die én door het luide applaus, èn door den harte- lijken dank van den voorzitter aan den spreker bleek, der vergadering zeer voldaan te hebben. Vervolgens hield de heer A. A. Beekman, direc teur der H. B. S. te Schiedam, eene boeiende en zaakrijke improvisatie over: De verlegging van den Maasmond in Noord-Brabant." De rede werd zeer verduidelijkt door een tweetal groote, door den spreker vervaardigde kaarten, de eene met do Maas- en gedeeltelijk de Schelde-delta vóór den St. Elizabetsvloed van 1421, de andere met de duidelijke aanwijzing der verlegging van hij dezen diepgeroerd de hand toe, en ging naar Karen, wien hy berouwvol den arm om haar hals sloeg: Niets oneerlijksfluisterde hij haar in het oor. De predikant hield reeds zijn hoed in de hand, toen hij zich eensklaps weder omkeerde. »Ik zou bijna vergeten waarom ik hier gekomen ben. Anna Bodil is teruggekomen, zooals ge weten zult. Ik heb gehoord Ole Lorenz, dat gij familie van haar zijt, of misschien is het maar vriendschap uit vroegere jaren, dat weet ik niet." Ole verbleekte, maar hij zeide niefs. »Het is een arm, ongelukkig mensch, maar toch is er iets goeds in haar, geloof ik, als het maar wakker geschud wordt. Zy heeft behoefte aan hulp vooral moet men zorgdragen haar niet terug to stooten, maar haar den terugkeer in de maatschappij gemakkelijk te maken. Wees daarom zoo goed haar vriendelijk te bejegenen. Zij is zeer ongelukkig en geheel verlaten en daarom moeten wij haar de hand reiken en haar verzorgen. Ik weet niet of ge ruimte hebt om haar bij u in huis te nemen, maar in ieder geval reken ik er op, dat gij haar vriendelijk znlt tegemoet komen, wanneer zij bij u komt. Het spreekt van zelf, dat gij bij mij altijd de hulp zult vinden, die gij bij dit goede werk zult behoeven". De predikant richtte daarna nog eenige woorden tot Karen, maar Ole stond stom en onbewegelijk. Toen de predikant weg was, vroeg KarenWist gij, dat Anna teruggekeerd was, Ole Hij keek haar een oogenblik aan. »Neenzeide bij toen, terwijl hij zich omkeerde. Hij ging naar het strand, waar hy langen tijd op en neder wandelde. Zoo gedrukt de predikant zich gedurende de eerste helft van zijn bezoek had gevoeld, zoo opgewekt was -hij op het laatst geworden. Toch wilde het met zijn preek niet goed lukken, want zijne gedachten keer den altijd weder naar »het seinlicht" terug. De pre dikant was namelijk van een eenigszin^dj^hterlijke natuur en hij bad eene bijzondere gave om do eigen-

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1