1891. N°. 87. Zaterdag 25 Juli. 78ste jaargang- FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. mmw De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van ndvertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentie is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. In bewaring is genomen een opgevangen P3IONO zijnde een tecf, middelmatig groot, zwartbont, met hangende 1 lange zwarte ooren, welke niet in de geiueeut« tehuis behoort De rechthebbende kan dez«n t*n bureele van politie terug bekomen tegen betaling der kosten van voeding. liulieu dit uwt voor Maandagavond a, s is geschied, zal de hond, tengevolge art. 7 der betrokkeu verordening, worden afgemaakt. Goes, den 23 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER De Secretaris. HARTMAN. GOES, 24 JULI 1891. De politie verzoekt ons bet publiek te waar schuwen tegen eene advertentie, die in sommige Hollandsche bladen heeft gestaan en daarin misschien nog meer zal verschijnen, waarin geld beschik baar wordt gesteld als hypotheek op land of huizen ook onder borgtocht door iemand te Amsterdam woonachtig. Bij gevoerde correspondentie is gebleken, dat in de eerste plaats ter tegemoetkoming voor porto's enz. geld moet worden gezonden, terwijl hei twijfel achtig is of verder de zaak tot een goed einde wordt gebracht. De voorwaarden aan het verleenen van de hypotheek verbonden, die eerst na het zenden van bovenbedoeld geld bekend worden, zijn althans zoo bezwarend, dat het voor de meesten onuitvoerbaar zal zijn daaraan te voldoen. De percentsgewijze belooning van het kantoor der rijksbelastingen te Goes c. a. heeft over 1890 ƒ3102,07 bedragen, terwijl aan het kan toor verbonden zijn de vergoedingen voor bureau kosten en wordt dus Goes in de 4e klasse gerangschikt. Horsele. Gemeenteraadsverkiezing. Aantal kiezers 122. Uitgebracht 88 geldige stemmen. Herkozen A. Polderdijk met 83, J. Rottier Lz. met 73 en C. M. Nijsten met 67 stemmen. Voor de vacature A. Van Overbeeke Chrz.her stemming tusschen A. J. Van Overbeeke Az. die 39 en C. Mol Az. die 19 stemmen verkreeg. Rillaiid-Batli. De heer A, Blok C z. heeft zijne verkiezing als raadslid voor deze gemeente aangenomen. Mocht het hem gegeven worden dat hij zijn nieuw lidmaatschap kan voleindigen, dan zal het niet minder dan 60 jaren zijn, dat hij als raadslid van Bath en Rilland-Bath heeft zitting gehad. Almeloo. Bij de verkiezing (voor een lid der lie Kamer zijn uitgebracht 2174 geldige stemmen. Gekozen dr. Schaepman (k.) met 1228 stemmen. Dhr. Dikkers (l.) had er 942. In strijd met de berichten, welke in de laatste dagen nu en dan in sommige bladen opdoken, sehijnt het éinde der minister iëele crisis nog geens zins nabij. Met het meest mogelijke voorbehoud deelen wij ii) Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. Toen Ole Lorenz nu overwachts zijn oude liefde tegenover zich zag, maakte dit zulk een verplette renden indruk op zijne verzwakte zenuwen dat zijne oude verlegenheid op eens wC*er bovenkwam, die hem vroeger ten speelbal had doen zijn aan de gril len van lange Anna. Zij ontwaakte toen hij de deur opende, maar ze hield het hoofd in de handen en keek tersluiks naar hem op. »Anna" riep hij verschrikt, »zijt gij het?" Zij knikte bevestigend. Ole stond als verslagen. Toen voelde hij met de handen in de broekzakken alsof hij iets zocht en terwijl hij voortging haar met een verlegen lachje aan te zien, vulden zich zijn oogen met tranen. >Gij ziet mij zoo verbaasd aan, Ole, ge kent me zeker haast niet meer. Mooier ben ik er niet op ge worden, sedert wij elkander het laatst gezien hebben maar wei oud en mager" zeide zij en ze liet hem haar ontblooten arm zien, die nog slechts uit vel en been deren bestond. »Zoo is mijn geheele lichaam, ik zou een goede vogelverschrikker zijn". »0, Anna, Anna, hoe is het mogelijk", steunde Ole. Ja, het is heel anders geloopen, dan we indertijd gedacht hebben, niet waar Toen we elkander het laatst ontmoetten, moest ik een besluit nemen, zeidet ge. Nu, ik heb tijd genoeg gehad om erover na te denken, Oletien jaar. En nu heb ik eeD besluit genomen, Ole" en ze schoof wat meer naar hem toe. mede wat de Haagsche briefschrijver van de Zaan- landsche Cour. daaromtrent bericht Van welken aard de oorzaak is der vertraging I van de zoo dood-eenvoudige en voor elkeen tastbare j oplossing, is niet algemeen bekend, doch in sommige kringen schijnt men er althans iets van te weten. Wat men in die kringen ervan «vertelt, is mijns inziens echter ongelooflijk. Er wordt nl. beweerd dat tot op dit oogenblik nog geen poging hoegenaamd is aangewend om tot een oplossing der crisis te komen, en dat het streven der Koningin-Regentes zou zijn, het tegenwoordige Ministerie nolens volens te handhaveneenerzijds om zich niet te scheiden van mannen, in wier persoon de Koningin-Regentes het meest onbeperkte en vol komen gewettigde vertrouwen heeftanderzijds met het doel om de aanhangige Legerwet niet van de baan te doen schuiven. Dat laatste zou zelfs de domineerende overweging zijn. De mannen, die in de omgeving van H. M. den grootsten invloed hebben, zouden, hetzij om per soonlijke redenen of door een verkeerd inzicht daar van werkelijk doordrongen, bij H. M. het stellige denkbeeld hebben doen ingang vinden, dat 's Lands belang door niets meer zou worden benadeeld dan door de intrekking en verandering der Legerwet- Bergansius. Daarom zou de Regentes dus bij de be sprekingen over de crisis hebben vooropgesteld dat, welk Ministerie ook kwam, het zich zou moeten ver binden, de aanhangig gebleven voordracht zoo spoedig doenlijk weder op te nemen en zoo mogelijk met de Staten-Generaal tot wet verheven te verkrijgen. Daar nu nóch de heer Heemskerk, noch iemand anders, zich tot zulk een verplichting reeds bij de aan vaarding eener kabinots-forinatie zou willen verbinden, is er tot heden niets gedaan, en staan we nog op hetzelfde standpunt als op den dag, toen 't ministerie- Mackay besloot te doen wat naar constitutioneelen eisch onvermijdelijk was na de jongste algeraeene verkiezingen: het bestuur neerleggen, om de optreding van een hervormingsgezind liberaal Kabinet mogelijk te maken. (Tijd.) Naar echter in Haagsche kringen wordt verluid, zou het nieuwe Ministerie zijn samengesteld uit de heeren mr. G. Van Tienhoven, voor Binnen- landsche Zakenjhr. mr. W. H. De Beaufort, voor Buitenlandsche Zaken J. T. Cremer voor Koloniën mr. S. Van Houten, voor Financiën; mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, voor Waterstaat; C. Kruys, voor MarineA. H. W. Seyffardt, voor Oorlog. De naam van den titularis voor Justitie wordt nog niet genoemd. Verplaatst de controleur der belastingen N. Glinderman, van Oostburg naar Rozendaal. Verkiezing Middelburg. Voor de vacature- Van Berlekom moet eene herstemming plaats hebben tusschen de antirevolutionaire candidaten W. J. J. Koole die 305 en H. J. E. Gerlach die 269 stemmen verkreeg. In de vacature, ontstaan door het bedanken van »Om godswil, wat wilt ge hier, Anna?" riep Ole op angstigen toon »Geid verdienen, Ole!" Zij liet het goudstuk van den predikant op haar wijsvinger schommelen en wierp het daarna in de hoogte alsof ze kruis of munt" speelde. »Ziet ge, men moot voor den ouden dag wat sparen, Ole. Maar ge zijt altijd een dwaas geweest, Ole, anders zoudt ge nu een welgesteld man zijnnu zijt ge een arme stumper Eerlijk duurt het langst" zeide Ole en loerde naar het goudstuk. »Dat was vroeger waar, Ole, maar nu niet meer." »Zoo". »Dat is zeker uwe boot, die daar ligt, Ole. Zij ziet er goed uit en zeilt zeker snel. Ge hebt ook goed viscktuig naar ik hoor. Gij zoudt goede zaken kunnen doen, Ole en veel geld verdienen." »Hé, hoe zoo vroeg Ole. Binnen een jaar tijds kon op de plaats van dit oude krot een mooie villa staan met een tuin en een hoogen vlaggestok en gij kondt reeds een aardig stuivertje hebben weggelegd voor vrouw en kinderen en voor den ouden dag, Ole." »Maar hoe dan Wat bedoelt ge toch vroeg Ole weër. »Hm, doet ge meè, Ole? Wilt ge in een oogwenk veel geld verdienen Ik ken het geheim, maar het is niet iets voor gekken of stommerikken, maar voor lui, die Kunnen concurreeren vroeg Ole met van vreugde stralenden blik. Juist, dat wilde ik zeggen, Ole" Maar toen Anna hem haar geheim wilde mededeelen, ontwaak ten de kinderen in de hut en riepen om hun vader. »0 God, o Godjammerde Ole, nu komt Karen, ga nu weg Anna, gauw hoor! Ga weg, ge raoogt den heer Hogerwaard, moet herstemming plaats heb ben tusschen J. C. De Waal, die 373 en mr. P. F. J. Van Voorst Vader, die 336 stemmen verkreeg. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen kon. hesluiten da. 6—9 Juli heeft H. M. ongegrond verklaard het beroep van bet bestuur der Vereeniging voor Christel ijk nationaal schoolonderwijs te Wissekerke tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende de aanvrage van genoemd bestuur om de rijksbij drage voor het onderwijs over 1890, en de bedoelde bijdrage vastgesteld op ƒ483,33. Voorts is met handhaving van het betrekkelijk besluit van Ged. Staten van Zeeland het bedrag dei- rijksbijdrage voor het onderwijs over 1890, toeko mende aan de Vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Goes, vastgesteld op 450. Woensdagavond is te 's-Gravenhage na een langdurig lijden overleden de heer M. D. graaf Van Limburg Stirum, gepensioneerd lui tenant-generaal. Hij nam deel aan de verdediging der Citadel van Antwerpen, trad in 1872 als minister van oorlog op en nam in September 1873 zijn ontslag na de verwerping van het hoofdbeginsel zijner militiewet, de afschaffing der plaatsvervanging. Na deze eerste teleurstelling, trachtte hij door de stichting van don Antidienstvervangingsbond" het groote beginsel, waar bij met zijne volle overtuiging aan gehecht was, bij zijne landgenooten ingang te doen vinden. In wetenschappelijke kringen stond de overledene ook in hoog aanzien wegens zijne wijsgeerige studiën. De Staats-courant van Dinsdag 14 Juli bevat bet verslag der landbouwcommissie over belastingen, dat reeds in Februari aan de regeering was inge zonden. Haastige spoed gaat zelden goed, schijnt men in den Haag te denken. Intusscheu wekt die lange tus- schenpoos het vermoeden op, dat de regeering met dit verslag niet bijzonder was ingenomen, doch dat zij, nu zij op het punt staat van heen te gaan, goen bezwaar meer ziet in het openbaar maken van het advies der bedoelde commissie. Daarom is de drukfout in de laatste zinsnede van het officiëel verslag, een drukfout, die ook in de Staatscourant is overgegaan, niet zonder beteekenis. Wij lezen daar: »Zij (de commissie) deelt Uwer Excellentie hare overwegingen mede, in de verwach ting, dat hare overtuiging, dat de belangen van den landbouw grondige hervorming van verschillende belastingen eischen, door de Regeering moge worden geduld Geduld in plaats van gedeeldinderdaad eene niet onaardige critiek van de zetters. Want uit de dis- eussiën, bij de begrooting van financiën gevoerd, is duidelijk gebleken, dat de minister vele denkbeelden der commissie, o. a. over de mutatierechten, niet niet meer bier komen." En in zijn angst liep bij eerst een paar maal in het rond en daarna naar de kust, waar hij zich iu de boot verstopte. Anna keek hem met een spotachtig lachje na en verdween toen eveneens. Ole keek over den rand der boot en toen hij zag dat Anna weg was, grinnikte hij alsof hij een listig stukje uitgevoerd had. Maar een kwartier later was hij de zaak al half vergeten en had zijn angst plaats gemaakt voor eene uitgelaten vroolijkheid. Toen hij in zijn huis terugkeerde, was Karen juist opgestaan en bezig zich te kleeden. Hij omarmde haar buitengewoon teeder, kuste haar en zeide, dat ze een lief vronwtje was en dat er nooit iets on eerlijks" tusschen hem en haar zou komen, ze kon daarop vertrouwen en hij zou standvastig aan alle verleiding weörstand bieden. Daarna nam hij het jongste kind uit de mand, danste er de kamer mede rond, hield het in de hoogte en was er na aan toe het uit louter verrukking te laten vallen. ■o Rood en wit, als melk en bloed, als het kind van een edelman, niet waar, moeder? Ole Lorenz' oog appeltje." Eindelijk schreide hij van plezier en beet hij een stuk suiker door, dat hij onder de kinderen verdeelde. Karen bleef bij dit alles volkomen kalm. Aan dergelijke scènes was ze reeds lang gewoon en ze wist, dat er slechts een kleine aanleiding noodig was om hem tranen te doen storten. Na eenige oogenblikken lachte hij dan ook al weêr en verklaarde, dat wat daar straks in zijn hoofd was gevaren, er door zijn oogen weër uit moest. Toen ging hij aan het werk. Ole Lorenz was namelijk aan het bouwen. Niet omdat de hut te klein wasdie zou ruimte genoeg geboden hebben al ware de familie tweemaal zoo deelde, en door het uitstellen der publicatie bleek bet, dat liij, zoolang hij nog de macht in handen had, die denkbeelden ook niet duldde. De Amst.) Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat dr. M e z g e r vermoedelijk Wiesbaden zal verlaten. De nieuwe directie van het »Rheinhotel", waar dr. Mezger tot dusvér zijne praktijk uitoefende, kan het niet met hem eens worden over de voorwaarden, waarop de overeenkomst hernieuwd zal worden. Dr. Mezger moet dus het hotel ontruimen. Volgens het Wies- badener Tageblatt is de heer Mezger in onderhande ling met het Hotel Continental" te Parijs en denkt hij er ook aan naar Amsterdam terug te keeren. Dokter Mezger verklaart in de Rheinische Kurle dat dit bericht voorbarig is. Wel is waar, zijn hem door andere hotels aanbiedingen gedaan, o. a. door het hotel Continental" te Parijs, maar hij heeft nog niet besloten Wiesbaden te verlaten. Ook van Am sterdam zijn hem nieuwe voorstellen gedaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Iersekc. Beroepen bij de N. H. gem. alhier ds. A. Lagerweij, te Scherpenisse. Het traktement is nu bepaald op 1600. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Grijpskerke de heer J. Gommer, eand. te Kampen. Bedankt voor het beroep bij de doleerende gem. te Heinenoord en te Rozenburg door ds. F. W. J. Wolf, te Aksel. Vei'leden week is medegedeeld dat ds. K. Van de Werfhorst, predikant te Mastenbroek, voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Sint-Anna- land had bedankt. Dit bericht is onjuist. Hij is nu eerst officiëel beroepen, en beeft kennis gegeven, het beroep in ernstige overweging te zullen nemen. Benoemd tot onderwijzer aan een school voor M. U. L. O. te Rotterdam de heer J. Pouwer, te Middelburg. Te Arnhem is voor de hoofdakte geslaagd de heer P. De Keijzer, van Heenvliet, geb. te Kortgene. middelburg:. Slechts 13 candidaten hebben zich aangemeld voor de 20 vacante plaatsen aan de Rijks kweekschool alhier. De volgende week zullen de toelatingsexamens beginnen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden werd veroordeeldC. F., 17 j., te Krui- ningen, wegens bet slaan van een beambte en be dreiging, tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werden: D. v. H., 32j., teIerseke, beklaagd van diefstalC. J. K., 29 j. en N. B. W., 14 j., beiden te 's-Heerenkoek, beklaagd van diefstal en huisvredebreuk; W. S., 25 j., te Ovezand, be klaagd van mishandeling. groot geweest. Maar na rijpe, nauwgezette over weging was het echtpaar tot de overtuiging gekomen, dat het een varken moest mesten. Wat hadden die twee voor deze vermeerdering van hun huiselijk geluk gespaardEn wat een gejuich, toen Ole in zijn Zondagsche kleederen naar de naastbijzijnde stad ging om daar op de markt een varken te koopen en met het liefste biggetje terugkeerde, dat zij zich hadden kunnen droomen. ICareu wist niet wien ze meer streelen en liefkozen moesthaar man of het biggetje. »Wij gaan vooruit, moeder!" zeide Ole trotsch. En nu bouwde Ole een klein varkenshokje tegen den oostelijken muur van de hut. De vloer was al ge legd, de gebinten waren reeds aangebracht en nu zat Ole schrijlings op een stevigen spar om het dak van zeegras te maken. Karen was naar het strand gegaan in de hoop nog een bruikbaar stuk wrakhout te kunnen opvisschen. Afentoe liet Ole den hamer zakken en keek in gedachten verdiept over de watervlakte vóór hem. Dan dacht hij aan Anna en baar geheim. Maar een oogenblik daarna vermande hij zich weër, liet een schel gefluit hooren en hamerde er met alle kracht op los alsof hij het overal wilde vastspijkeren, dat hij gelukkig was en van Anna en hare plannen niets wilde weten. Hij floot en zong van alles door elkafir, ook een verboden liedje van eene oude tante, dat hij voor geen geld zou gezongen hebben als Karen hem had kunnen hooren. Eensklaps hoorde Ole eene stem achter zich, die hem vriendelijk goeden morgen wensebte. Hij keek verbaasd om, want zelden of nooit kwam er iemand dien kant uit. Het was de predikant, die hem vriendelyk toe knikte. Womit^errolgd.\

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1