1891. Nü. 86. Donderdag 23 Juli. 78sle jaargang. Verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad P A T E N T H E C 11T FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmak te Rotterdam en verder bij allo Boekverkoopers en Brievengaarders, Atl.ll V 1 If-, Inzending; van ailvertcntiën voor 3 uren op den dag der uitgiWe. De prijs der gewone advertentitën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van het stembureau voor de zijn ontvangen de processen verbaal van iulevcing en opening der stembriefjes, welke stukken ter sec ctarie voor een ieder ter inzage i.cd rgclegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt zijn Uit het pro<-es-ve baal van opening b ijkt dat van de 610 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd Uebbitt de heeren: J. J. OCIITA1AN874 B VAN AS PEREN VERVENNE345 G. II. KAKEBEEKE340 M. DE JONGE Jz. 287 Al. A. STIEGER 123 en dat de overige stemmen verdeeld naren, zoodat gekozen zijn de heeren J. J. Oelitinaii. II. Van Aspercn Vcrvcnne, CJ. 11. ICiikebecke en JI. De Jonge Jz. Goes, den 22 Juli 1801. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris. H A R T M A N. liet primitief' kohier 2e ged. van het voor deze gemee te. voor het dienstjaar 18911392, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastiug binnen de^e gemeente eu is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestdden tijd te voldoen. Goes, den 22 Juli 1891. De B irgeiTierster van Goes, J. G. d W. 1IAMER. GOES, 22 JULI 1891. Uitslag tier verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad. Uitgebracht 518 stemmenvan onwaarde 2 volstrekte meerderheid 259. Hiervan verkregen J. J. OCHTMAN en r.)374 st. B. VAN ASPEREN VERVENNE (a. en 345 G. H. KAKEBEEKE (7. en r.) 340 M. DE JONGE Jz. (a.)287 M. A. STIEGER (r.)123 zoodat herkozen zijn de vier eerstgenoemden. beteekent aanbevolen door de anti-revolutionairen r. door de roomsch-katholieken l. door de liberalen.) Verder verkregen de heerenW. Cense 22, J. Faberij de Jonge 21, J. Donner 19, mr. N. C. H. Van Daalen Wetters 10, J. Adam 5, C. Oranje 4, L. A. Knitel 4, G. Bergervoet 3, B. Janse 3, I. Wessel 3, G. Semeijn 3, J. J.Quist 2, D. Cappon 2, J. Liplijn 2, J. Heijnen 2, dr. J. Kooman Az. 2, J. C. Massee 2, E. L. Van Mervennée 2, J. Buijse 2. J. P. Boshoff 2, H. J. Baning 2, H. J. Molhoek 2, P. J. Hopmans 2, J. M. Kakebeeke 2, P. Van Melle 2, J. De Jonge 2, J. Ossewaarde 2 en A. De Wilde 2, terwijl de heeren J. M. Pilaar, Ter Pelkwijk, C. E. Massee, J. De Graag, H. Zwieter, H. J. Van Noppen, A. Lindhout, W. l'hewes, J. Van Kalmthout Pz., W. G. Witkam Hz., P. A. Van Aeker, L. Franken, W. Temperman, Karres, W. Pelle, N. Werri, D. Klaevers, J. W. V. d. Weert, M. De Back, J. De Jong Hz., C. Snoep Az., K. C. Maartense, C. P. Quadekker, J. Van Heel, W. J. V. d. Weert, A. 10) Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. VIJFDE HOOFDSTUK. Het bosch was de trots van Elleby. Daarboven op den heuveltop was een punt vanwaar men een prachtig uitzicht had en met welgevallen bleef altijd het oog rusten op eene kleine, bouwvallige visschers- hut, die ver weg op de uiterste punt van een onvruchtbare landtong stond, die een uitlooper was van de groote zandwoestijn ten noorden van Sorwad. Hoe eenvoudig ook leverde deze hut een schil derachtig plekje op. Het was een vervallen gebouwtje met scheeve, versckgestreken muren en een dikwijls hersteld dak van zeegras. Rondom het gebouwtje was eenj tuintje met groenten en met rekken om netten op te drogen, terwijl een slanke, zwarte boot bij een steenen trapje op bet water lag te dansen. Men noemde die hut »het kustlicht", omdat ze zoo alleen stond en des avonds door het venster haar licht naar alle windstreken deed schijnen. Maar de bewoners van den tegenover liggenden oever noemden haar »ket, seinlicht", omdat men meende opgemerkt te hebben, dat op bepaaldo uren des nachts het licht weder werd aangestoken om Dekker Jz., dr. J. L. Goemans, D. Rouw, A. De Schipper, W. F. K. Lenshoek, J. Staal Jz., J. V. d. Velde, E. Van den Bosch, Z. D. Van der Bill j La Motthe, L. De Bruijn, J. Snoep, S. Verwer, I. Luteijn, D. V. 't Westeinde, J. Ten Bosch, M. Bartelse, C'. Van Zweden, J. Zandee Cz., J. Oranje, W. Cappon, M. D. Dekker, J. Adriaansen, S. V. d. Peijl, A. Dekker, P. Mange, W. De Beste Jz. en A. A. Van Dellen ieder óeno stem bekwamen. De openbare bijeenkomst van het Leger des h e i 1 s, Maandagavond in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, was zeer druk bezocht. Bij verreweg de meesten was de aanleiding daartoe zeker in nieuwsgierigheid gelegen, nieuwsgierigheid om te weten hoe dat leger optreedt en wat het beoogt. Van dit laatste kreeg men een vrij uitvoerig en wel wat taai overzicht uit den mond van een dei- officieren, terwijl de gekeele bijeenkomst als liet ware eene plastische voorstelling van den aard dezer ver- eeniging was. Er werden eenigszins godsdienstige liederen op populaire wijzen gezongen onder begelei ding van orgel en tambourins. Deze liederen werden afgewisseld door toespraken, welke officieren en sol daten ten beste gaven. Onder deze laatsten waren zeer bekende personen uit Ierseke. Of het leger hier proselieten zal maken Wij be twijfelen het zeer. Schier alle optredenden missen het vermogen om indruk te maken. Het gebroken liollandsck, waarin de engelsche officieren het publiek toespreken, mist alle effect, terwijl de gelaatsver lenging, de huilerige toon en de onmogelijke taal vooral van een der Iersekscbo soldaten, die, als wij bet wel hebben, sergeant-majoor werd genoemd, en die er zich op scheen toe te leggen onze hollandsche taal vooral niet beter uit te spreken dan de engel sche heeren dit deden, wel geschikt zijn om bij het publiek den lachlust op te wekken, maar niet om liet in godsdienstige vervoering te doen geraken. Naar werd medegedeeld zal bet leger binnen korten tijd voor goed zijne tonten in Goes opslaan. Wellicht valt het bij nadere kennismaking wat mêo. Maandagavond hield de Kolenvereeni- ging »Uit Voorzorg" alhier haar eerste half- jaarlijksche vergadering. Dit het verslag bleek dat van af de oprichting tot op 30 Juni jl. 403 leden tot de vereeniging waren toegetreden, waarvan op genoemden datum 375 (waaronder 33 vrouwelijke) nog lid waren. Er werd gedurende het eerste half jaar van 1891 totaal ontvangen 3346,34 '/2 en uit gegeven 3294,18, zoodat het eerste halfjaar sluit met een saldo van 52,16 '/a- Onder de uitgaven is begrepen het bedrag van een in Maart aangekochte scheepslading steenkolen, dat weder in de kas der vereeniging is teruggekomen. Tot leden van de com missie tot het nazien van de rekening en verant woording werden benoemd de heeren S. v. d. Peijl, B. Den Boer Janszoon en J. De Rochefort. In plaats van dhr. J. Th. Pilaar Mz., die aan het eind der vergadering ten kennis bracht dat hij om verschillende persoonlijke aangelegenheden niet langer als bestuurslid kan werkzaam zijn, werd gekozen dhr. G. Baardolf. Nog werd den leden bekend ge maakt dat het bestuur wederom een lading kolen heeft doen arriveeren. Gisteravond werd door de werkliedenvereni ging »E i g e n hulp" alhier de gewone drieraaan- kort daarna gedoofd en eenige uren later weder aangestoken te worden. lederen nacht bad dit op hetzelfde uur plaats en daarom werd aan de over zijde al spoedig gemompeld over sluikhandel of zoo iets. Op een niet ver van die hut gelegen stuk land had lange Anna zich op een hooischelf uitgestrekt. Zij had daar beschutting gezocht en gevonden tegen den regen, maar toen ze na een korten slaap ont waakte, waren hare leden toch verstijfd, want de lompen, die ze aan het ljjf had, waren reeds door nat geweest, vóór ze de hooischelf had kunnen be reiken. Op den weg daarheen had zij zich zoo ernstig bezig gehouden met de vraag van den predikantj »Hebt gij geen enkelen vriend meer", dat zij ervan gedroomd had. In baar droom was ze nog jong en j mooi en leefde ze gelukkig mot den man, dien ze eens bad bemind. Het was stikdonkere nacht. De regen bad opge houden, maar de onweerswolken vlogen nog langs den hemel en af en toe vielen er nog eenige druppels. Overal heersebte doodscbe stiltealles sliep en de wind was gaan liggen. Anna trachtte met haar blik de duistornis te door dringen. Eensklaps zag zij in het noorden een licht, het seinlicht". Ilaar bloed kwam in beweging, kaar hart klopte hoorbaar. Zij bleef naar het licht staren, dat in de duisternis een rood schijnsel verspreidde. Langzaam schreed ze erop toe. Maai- telkens stond delijksche vergadering gehouden, waarin o. a. werd uitgebracht hot verslag over het tweede kwartaal van dit jaar. Daaruit bleek dat gedurende dat tijds verloop was ontvangen 122,21, terwijl was uit gegeven 182,22'/-j, waaronder niet minder dan 166 aan uitkeering wegens ziekte, welk bedrag door 13 personen genoten werd. Buitondien ont vingen de erven van een overleden lid het volgens het reglement bepaalde bedrag van 10. Het kas saldo bedroeg op 30 Juni f 688,521|2 en dat dei- reservekas 95,24. Het ledental was slechts met óen vermeerderd en bestond op laatstgenoemden datum uit 93 personen. Tot directeur van het Goescke harmonie-gezel schap sH o s a ii n a" is, met ingang op 1 Augustus 1891, benoemd de heer P. J. Kievit te Wilhel- minadorp, oud-directeur van het muziekgezelschap te Kortgene. Bij Kon. besluit is de heer H. A. M o 1 be noemd tot burgomeester der gemeente Oudelande. Op de poppententoonstelling te Scheveningen (kurhaus) is bekroond mej. J. M. Visser te Ka- pelle met een tweeden prijs voor poppen (Zeeuwsche boerinnetjes). In 't Venl. Weelzbl. gaat mr. L. Haffmans nog eens de staatkundige geschiedenis van de jaren 1888 1891 na, hoofdzakelijk om te doen uitkomen, dat de regeering, die dan toch uit verstandige menscüen bestond, op onbegrijpelijke wijze feitelijk zichzelf met voorbedachten rade in den grond heeft geboord. Hoe bet mogelijk is ge weest, begrijpt bij nog niet, maar 'tis gebeurd, dr. Kuypor en dr. Schaepman hebben 't in hoofdzaak gedaan, maar, boe dit zij, het staat vast, dat het ministerie fiasco heeft gemaakt. Van alle onbegrijpelijkheden is het onbegrijpelijkst echter in zijn oog, dat dr. Schaepman nog lust schijnt te gevoelen lid dor Kamer te blijven. Welk figuur zal de doctor in de nieuwe Kamer maken Men kan hot zich moeilijk voorstellen. Maar vergeleken met het figuur, dat hij in de oude maakte, zal het erg afvallen. »Ware dr. Schaepman terstond herkozen, aldus besluit mr. H., het viel moeilijk te bedanken. Maar nu hij er bij toeval was uitgevallen ik zou haast zeggenbij een gelukkig toeval, want het scheidefi Werd daardoor gemakkelijker - dacht ieder dat bij zou berusten. Vooral omdat men nu weet boe alles veranderd is. Eenvoudig lid der minderheid te zijn en nog wel eener minderheid, die geen pretentie meer maakt meerderheid te worden, maar bescheiden minderheid wil blijven, hoe kan dit dr. S. bekoren Begrijpe 't wie kan". In zijn hoogst belangrijk artikel over de M a c- Kin ley's wetten in de Revue des Deux Mondes schetst Auguste Moreau de gevolgen, die de tarief- verhooging voor de Vereenigde Staten 'gehad heeft. Voor hen, die in ons land dezelfde denkbeelden zijn toegedaan als de Ainerikaansche president van de commissie voor het budget der ontvangsten in zijn tarief toepaste, is het leerz,aam om eens te ver nemen wat er plaats greep toen dat tarief in werking was getreden. »Mac-Kinloy en zijne vrienden hadden aan het ze in gedachten stil met de oogen vast op het licht gericht, alsof ze reeds in de hut kon zien. Zij ademde snel en zwaar, hare tanden klapperdenzij trok hare schamele kleederen vaster om het lijf en versnelde hare schreden. Maar toen ze op de landtong kwam, begon ze weder langzamer te loopen en toen ze in de nabijheid van de hut was, sloop zo zachtjes voor waarts en luisterde bij iederen stap, dien ze deed. Het licht viel door het venster naar buiten op het natte strand, maar ze vernam geen geluid daar binnen. Alloen de kleine golfjes kabbelden zacht tegen den oever en schuurden langs het kiezel. Zij drukte voorzichtig het gelaat tegen de ruiten, legde de handen zijwaarts van de oogen en keek naar binnen. Het was een lang en laag vertrek vol met allerlei meubelen en andere voorwerpen, die breede schaduwen wierpen op do kale gescheurde muren. In de hoeken hingen netten en vuile olie- jassen, broeken, vesten en andere kleederen lagen verward over den vloer. Op een kleine tafel vóór het venster stonden de overblijfselen van het avond eten wat grof brood, een borrelglaasje, een bier kruik, een bord met reuzel, en te midden van dat alles lagen een paar wollen sokken. Het licht kwam van een olielampje, dat op een mat ten stool voor eene bedstede stond. Naast den man lag de vrouw met een zuigeling van ongeveer een maand oud aan de borst. Het licht viel juist op baar ge zicht, dat wel grof maar toch mooi was. Aan do andere zijde van den stoel vingen een groote groene Amerikaansehe volk voorgespiegeld, dat het eerste gevolg van de aanneming van hun stelsel zou wezen eene algemeene verhooging der loonen. Zonder het te zeggen, dachten zij wel, dat de prijsverhooging van alle artikelen een gevolg van de wet zou zijn, maar zij rekenden er op dat het eerste economisch verschijnsel het tweede zou doen voorbijzien. Het volk sloeg geloof aan die voorspiegeling. In den loop der theoretische beschouwingen bij de discussion in bet Congres, kwam niemand daartegen op. Het publiek bleef onverschillig bij de berekeningen, die in de dagbladen voorkwamen omtrent de waarschijn lijke werking der wijzigingen, welke in het tarief zouden worden gebracht. Maar het tarief was nog geen acht-en-veertig uren in toepassing, of van alle zijden werden la-eten van woede aangeheven. Bij geen enkelen tak van nijverheid werden de loonen hooger en de meeste dagelijksche verbruiksartikelen stegen met den dag aanzienlijk in prijs. De protectionisten van het Congres hadden vol strekt geen prijsverhooging voorzien van de voort brengselen der inheemsche nijverheid, daar de wet slechts de strekking had om de gelijksoortige in het buitenland vervaardigde voortbrengselen te weren. De begeerigheid van den inheemschen Amerikaan- schen detailhandel haalde een streep door die reke ning en bracht onmiddellijk duizenden koopers en vooral koopsters in opstand tegen de wet en hare ontwerpers. Wollen waren stegen plotseling van 10 tot 28 stuivers de elpaarlemoeren knoopjes van 1 tot 5 stuivers het dozijn. Dergelijke kleinigheden, in het oneindige herhaald, hebben de kiezers aan den beer Mac-Kinley niet kunnen vergeven." Ondanks de schatten aan zijne verkiezing besteed, viel hij met honderd van zijne protectionistische medestanders. En wat waren de gevolgen voor het buitenland Auguste Moreau zegt in dezelfde studie »De wet van Mac-Kinley is nu sedert vele maan den in werking; alle booze voorspellingen zijn ge logenstraft de uitvoer van Europa naar Amerika heeft geen noemenswaarde vermindering ondergaan." De slachtoffers der bescherming zijn dus de in gezetenen van het land, dat ze in toepassing bracht. Het Centrum deelt mede, dat de heer Heems kerk nagenoeg gereed is met zijn Ministerie, in hetwelk echter de heer Van Tienhoven niet zou zitten. Naar het Vaderland daarentegen verneemt is nog niemand met de samenstelling van een Ministerie belast. De Tijd maakt melding van een gerucht'dat te Amsterdam reeds vóór weken liep en thans ook te Rotterdam de ronde doet, volgens hetwelk de heer Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, in aanmerking zou komen voor de functie van burgemeester der hoofdstad, indien de heer Van Tienhoven als zoodanig aftreedt. Dezer dagen deed in onderscheidene dagbladen het bericht de ronde, dat de aftredende Ministers zich bezig hielden met het opmaken der Staats- begrooting over het jaar 189 2. Sedert vernamen wij, dat dit bericht slechts ten aanzien van enkele Departementen waarheid bevat, en dat integendeel bij de meerderheid der Ministers het trouwens zeer begrijpelijk bezwaar bestaat om de scheepskist en een paar groote waterlaarzen het licht op en wierpen breede schaduwen over de kleederen op den grond en over twee kleine kinderen, die onder de tafel op een stroozak en in diepen slaap gedom peld in elkanders armpjes lagen. De zuigeling was weGr ingeslapen. De moeder legde het in een mand, die vóór de bedstede stond, blies het licht uit en kroop weder onder de dekens. Nog een oogenblik was de gloeiende pit zichtbaar, toen werd liet geheel donker. Men hoorde niets meer dan het zachte kabbelen der golven tusscben de steenen. Toen de visscber Ole Lorenz want deze woonde in de hut den volgenden morgen uit zijn huis wilde stappen, sprong hij verschrikt terug. Lange Anna zat op den drempel te slapen. Ole was dik geworden, maar sterk en krachtig was hij niet. Zijne verlegenheid van vroeger had plaats gemaakt voor eene gelukkige, kalme gemoe delijkheid, die dikwijls de voorbode is van dronke manswaanzin. Zijn vlasachtig baardje van voorheen was dicht en hard geworden, zijn gelaatskleur had nog dezelfde roode tint van vroeger. Zijn gezicht was opgezet, zijn neus was dik en rood zijne groote, zwemmende oogen waren onrustig en schuw alsof zijn verstand verzwakt was. Maar Ole Lorenz dronk niet meer. De verdachte kleur van zijn neus was een treurig aandenken aan eon tijd, dien hij zoo gaarne wilde fatten, maar die in zijne zwakke hersenen helaas een blijvend

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1