wisseling houdt met mevrouw Van Tienhoven. Dat zij onder degenen, die als kabinets-formeerder in aanmerking kunnen komen, dus juist den burge meester der hoofdstad, lid der Eerste Kamer, uit koos, zou niet te verwonderen zijn. Jhr. inr. M. A. De Savornin Lohman, afgetreden Gouverneur van Suriname, heeft bij zijn vertrek uit de kolonie de volgende proclamatie in een buitengewoon nummer van het Gouverneinents- Advertentieblad uitgevaardigd «Bij zijn vertrek uit de kolonie wenscbt de onder- geteekende een woord van welgemeenden dank te lichten tot allen, die in de stad en in de districten deden blijken van hun instemming met de inzichten, die hem gedurende zijn bestuur hebben geleid, of van toegenegenheid en sympathie voor zijn persoon en die hem daardoor zijn taak in niet geringe mate hebben verlicht en veraangenaamd. «In het bijzonder ook betuigt hij .zijn hartelijken dank aan hen, die in de onlangs hem aangeboden adressen, op voor hem zoo vleiende wijze, gevoelens aan den dag legden, waarvan hij de uitingen met vol doening naar Holland medeneemt. Hij beschouwt die adressen als een onderpand, dat de bevolking van Suriname hem in haar herinnering éen plaats zal bewaren, op welke hij prijs stelt. Wat hem aangaat, kan zij verzekerd zijn, dat hij niet zal ophouden in haar en in alles wat haar aangaat levendig belang te stellen. «Moge de welgezinde bevolking de gevoelens van gehechtheid en liefde, waarvan zij deed blijken jegens hem, overbrengen op zijn opvolger, die zijnerzijds in het behartigen harer belangen en in het streven naar opbeuring der kolonie bij den ondergeteekende niet zal achterstaan. En hiermede zij allen vaarwel gezegd. «Ruste Gods zegen op u en op het land". De oud-Gouverneur van Suriname, jhr. mr. De Savornin Lohman, is Vrijdagavond met zijn familie per Prins Willem IT' te Amsterdam aangekomen. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 18 Juli wordt de gouvernements-k offieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 364,955 pikols. Zij, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, moeten zich daartoe vóór 15 Augustus e. k. schriftelijk bij het departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden. Zij, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van het kon. besl. van 28 Juli 1865 (St.bl. no. 87), zooals het is gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882 (jSt.bi. no. 78), behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Het nieuwe reglement voor den tele graafdienst, wijkt in verscheidene opzichten af van de thans bestaande reglementen. Als van belang voor het publiek in het algemeen deelen wij daarvan de volgende wijzigingen mede Bp het tellen der woorden van een telegram worden voortaan de aanhalingsteekens en haakjes, als één woord medegerekend. De kosten van het overbrengen van een bericht naar of van een schip in zee (semaphore-telegram) zijn van 1 tot 0,50 verminderd. De kosten voor bodebezorging naar plaatsen, waar geen telegraafkantoor is, zijn, wanneer de afzender die voor zijne rekening neemt, verminderd. Vroeger bedroegen de bodekosten 0,70 vooreen afstand van tenhoogste 11 kilometer en 1,40 voor een afstand van ten hoogste 22 kilometer, terwijl voor grooteren afstand de werkelijk uitgeschoten prijs verschuldigd was. Voortaan wordt, welke de afstand zij, waarover de bezorging moet geschieden, een vast bedrag van 0,50 geheven. Komen de kosten ten laste van den geadresseerde, dan betaalt deze, evenals vroeger, het werkelijk uitgegeven loon. Na de plechtigheid der eerste steenlegging te Apeldoorn, is, namens de Koningin, 200 beschik baar gesteld om te worden verdeeld onder het werk volk dat werkzaam is aan de in aanbouw zijnde kerk. Bij dr. Bitter, opperrabbijn te Rot terdam, is een brief ontvangen uit Kowno (Rusland), waarin wordt medegedeeld, dat thans niet minder «Ook voor haar, Anna!" zeide hij vriendelijk. «Denk aan de moordenaars naast den Heiland aan het kruisToon berouw over wat ge misdreven hebt, Anna, en beter u 1" De warmte en de deelneming, waarmede deze woorden gesproken werden, misten hare uitwerking niet. Het ijs om Anna's hart scheen langzaam weg te smelten. «Wat moet en wat kan ik doen, dominee, eerloos als ik ben, veracht als ik word." «Tracht uwe plaats onder uwe bekenden te her winnen, Anna." «Zij jagen mij met honden van hunne drempels, dominee." «Hebt ge geen enkelen vriend meer, Anna?" Zij zweeg een oogenblik en dacht na. Toen zeide zij«Neen, geen enkelen." «Arme Anna, niet éen mensch die u troosten en helpen wil «Ja, er was er éen, maar ook die heeft mij thans verlaten." «Nu, wie weet of dit alles niet is geschied om u ten zegen te zijn." Zij mompelde iets voor zich heen en haar klein, vermagerd hoofd zonk nog dieper op de borst. De predikant legde de hand op haar schouder en keek haar met zijn zachte oogen vriendelijk aan «Men zegt, dat, wanneer eene deur hard toegeslagen wordt, dikwijls een andere daardoor openspringt. Al zijn ook alle andere deuren voor u gesloten, de kerkdeur staat voor u open. Men leeft gelukkiger in Gods genade dan onder zijn toorn." «Ach ja, moge God mij genadig zijn", zeide Anna» dan tienduizend menschen, van alles ontbloot, op open velden karapeeren en aan alles gebrek hebben. De meesten hebben alles ten gevolge van zware branden verloren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Oudelande dooi den heer W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk. Ds. P. Snoep, te Linschoten, zal Zondag 2 Aug. a. s. des voormiddags zijne afscheidsrede houden en den daarop volgenden Zondag te Aagtekerke zijn intrede doen. Aan de theologische school te Kampen is o. m. bevorderd tot candidaat voor den H. dienst de heer F. Staal, van Kapelle, die bereids op het tweetal is geplaatst voor het beroep bij de Chr. Ger. gem. te Meliskerke en op het drietal naar dezelfde gem. te Geesteren-Gilselaai. Kruiitingeii. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Hansweerd is met algemeene stem men benoemd de heer F. Maijs te Wemeldinge. Tot onderwijzer aan de openb. school te Baar land is benoemd de heer W. C. De Priester van Borsele. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren K. Wiersma te Winsum en P. Wijdenes te Nibbikswoud. Bij het examen voor hoofdonderwijzer te Breda zijn o. a. geslaagd de heerenP. Breel, van Nieuw en St. Joosland, en J. H. Kohier, van Groede. Te Arnhem slaagde voor de hoofdaete de heer J. W. Blok, van Waarde, thans onderwijzer te Hardinxveld. Na gehouden overgangs-examens van 1317 Juli zijn aan de school van dhr. J. H. Van Lin schoten te Middelburg bevorderdvan kl. I A naar I BH. C. Baarensvan I B naar H A voorw. J. Baarens, beiden van Kruiningenvan kL II A naar II BC. Van Hee van Wissenkerke, F. C. Van den Bout van Ouwerkerk, G. Van der Hooft en J. J. Verlinden beiden van Ter-Neuzen; vankl. Ill A naar HI BJ. P. De Bats van Biervliet en A. E. Giljam van Middelburg. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris dor gemeente Goesachtste jaargang zevende aflevering, uitgevers F. Kleeuwens Zoon, bevat Iets over de zoogenaamde «verzoeken tot het doen van huwelijksafkondiging". Enkele beschouwingen over het Kon. Besluit van 31 Juli 1828. Inge zonden stukken. Beantwoording der door de Re dactie gestelde vragen. Onze Leestafel. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Horsele. Zaterdag ondervond de aannemer der oeverwerken bij de staartnol alhier een onverwach- ten tegenspoed. Bij het in de raai brengen van het tweede zinkstuk geraakte dit door do felle eb van zijne touwen los en dreef het met den stroom mede tot bij de haven, zoodat de zinking niet kon plaats hebben. Vóór daartoe zal kunnen worden overge gaan zal het stuk herstelling behoeven. llntli. Hedenmorgen is alhier in de haven aan gebracht een mannelijke drenkeling, die in de nabij heid van den Damespolder was gevonden. De persoon, naar gissing tusschen 30 en 40 jaar oud, scheen slechts eenige dagen in het water te hebben gelegen. Het lijk is onmiddellijk naar het lijkenhuis gebracht. Vrijdagavond omstreeks half acht uur ontstond te Zieriksee brand in de fabriek van den heer E. W. Mus, zijnde het machinegebouw der voormalige mee- stoof «De Star", die wordt afgebroken. Weldra waren de vier spuiten, verschillende autoriteiten, de politie en schutterij op de plaats des onheils aanwezig. Men was den brand dan ook spoedig meester. In de fa briek werd een vocht, door den heer Mus uitge vonden, om het hout van schepen en zeepalen voor bederf te bewaren, gefabriceerd. Het gebouw is van binnen geheel uitgebrand, doch voor een groot ge deelte blijven staan. Naar men verneemt was niets tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend (M. Ct.) toen ze zag, dat de predikant in den zak tastte. «Kom bij mij, Anna, wanneer gij troost en hulp behoeft, en vergeet ook niet Zondags ter kerke te komen", zeide hij en hij liet een goudstuk in hare hand glijden. Toen keerde hij zich om en vervolgde zijn weg. Zij is gered", zeide hij in zichzelf. Anna, die eerst stom was van verbazing over de milde gift, riep hem woorden van dankbaarheid en zegewenschen na, bekeek met welgevallen het goud stuk en zond daarna den predikant een spottend lachje na. «Zondags naar de kerk? Daar gebeurt niets van", zeide ze en ze verdween in een zijweg. De goede herder dacht zoo ernstig over Anna's bekeering, dat hij de plotseling ingetreden duisternis en den vochtigen, kouden nevel niet bemerkte. Eerst toen er een groote regendruppel op zijn gelaat viel keek hij op. De hemel was éen dreigende zwarte wolk geworden. Boven het woud en het strand hadden de wolken hare sluizen reeds geopend en van boven de zee klonk een krachtige donderslag. Van alle kanten liepen de veldarbeiders zoo hard ze konden naar het dorp en de predikant kon be rekenen, dat hij nog droog thuis zou komen als hij hun voorbeeld volgde. Maar hij achtter dit in strijd met de waardigheid van zijn ambt. Hij sloeg de kraag van zijn jas omhoog, drukte zijn hoed diep over het voorhoofd en stak de handen in den zak. Weldra viel de regen in stroomen neder, zoo hard, dat de predikant zijn eigen voetstappen nicthooren kon. Toen hij de pastorie bereikte was hij doornat. (Wordt vervolgd Vrijdag waren eenige kinderen aan het spelen langs de vluchthaven te Ter Neuzeneen dertien jarige knaap geraakte te water en werd spoedig hieruit opgehaald, doch de aangewende pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, waren vruchteloos. Donderdagavond is te Waterlandkerkje de eenige zoon van den landbouwer Verbrugge door een paard zoodanig geslagen, dat hij spoedig daarna bezweek. Te Enschedé kregen de vorige week twee per sonen, die met hunne gezinnen in kermiswagens even buiten de stad huisden, twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een spade een slag op het hoofd toebracht, waardoor een vreeselijke verwonding werd veroorzaakt. Hoewel spoedig ge neeskundige hulp werd verleend, trad de dood na verloop van een halfuur in. De dader is door de politie in verzekerde bewa ring genomen. Te Appelscha herdacht Donderdag AntjeJoe- kes De Vries, wed. van A. Kroem, haar honderdsten verjaardag. Vijf dochters, waarvan de oudste 76 jaren is, kwamen moeder gelukwenschen. Het getal kleinkinderen en achterkleinkinderen is zeer groot. Over 6 kinderen is zij bet-overgroot moeder. «Oude Antje" is nog vrij kras van gehoor en gezicht. Bij eene kort geleden te Sittard plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den ge meenteraad, heeft een der candidaten, de heer M. Zinken, eene circulaire tot de kiezers gericht, waar aan het volgende is ontleend «Men dicht mij vrijzinnige ideeën toe, heeren kiezers Ik verklaar mij echter vrij van alle liberale smetten. Mocht het opper-ambt bij het broederschap nog niet voldoende zijn, dan verwijs ik naar het tal van keeren, dat ik een rondgang hield bij de inge zetenen, teneinde gebeden hemelwaarts te zenden wanneer de hemelsluizen hun weldadig vocht aan het verzengde aardrijk weigerden, of hetzelve met overstrooming bedreigden. «Heeren kiezers! Je lance un cri suprème au monde électoralElecteurs, formez vos bataillons «Mocht mijne stem echo vinden bij uwe hulpvaar dige medewerking, dan hoop ik eens den dag te beleven, als wanneer zich de blijde mare eenmaal in den lande verspreidde, en met generaal Van Swieten uitroepenDe Kraton is ons Een duit in 't zalcje! In een bijeenkomst van de Vrije Vrouwenvereeniging stelde mej. Drucker voor zich tot de Regentes te wenden met het ver zoek de heeren Steenkamp en Stork te schorsen, zoolang het onderzoek naar het taptoe-schandaal duurt. Vad.) Te Dalen zijn onder een veenlaag van l'/j meter diepte gevonden een drinkbeker met twee ooren en een ijzeren kogel, blijkbaar vau hoogen ouderdom. Een en ander lag op de zandlaag onder het veen. De heer H. Smeenge, te Dalen, is in 't bezit van deze voorwerpen. Namens den vader vraagt de politie te Gro ningen te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van Jan Cornelis Meijer, 23 jaren, student in de philosophie, die sedert 25 Juni te Groningen wordt vermist. Men vermoedt dat hij zich heimelijk heeft ver wijderd. Door het gemeentebestuur van Nijmegen is tot dusverre van de geslechte vestinggronden reeds voor een bedrag van 1,300,000 aan bouwterrein verkocht, waarvan in het laatste halfjaar nog voor ruim f 22,000. De opbrengst daarvan overtreft dus de kosten van overneming van het Rijk en van de ontmanteling der vesting verre, terwijl de gemeente een zeer groot gedeelte der gronden voor wegen, plantsoenen en parken heeft gereserveerd en thans nog ettelijke hectaren uitmuntend bouwterrein, be reids van verharde beplante wegen voorzien, van gas- en waterleiding doorsneden, beschikbaar heeft. Een sjouwer te Rotterdam, die meer liefhebber van j ene verdrinken dan van werken is, onthaalde zijne vrouw en dochter zoo nu en dan op een pak slaag. De buurvrouwen, meest waschvrouwen, be sloten hem daarvoor te straffen. Toen hij weer dronken tehuis kwam werd hij voor eene waschktiip gesleept en door middel van druipnat waschgoed, waarmede zij hem flink om de ooren sloegen, ge dwongen een paar uren den stamper te hanteeren. Daarna werd hij losgelaten, onder bedreiging dat telkens als hij weer dronken tehuis komt de wasch- kuur herhaald zal worden. Te Sint Petersburg loopt het gerucht, dat de regeering voornemens is gedurende een jaar alle distilleerderijen in het Russische rijk te sluiten, wegens het gebrek aan graan, dat zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Protest tegen dezen maatregel zou natuurlijk niet uitblijven, daar de schatkist hierdoor een verlies van 150 millioen gulden aan belasting op de spiri tualiën zou missen. De meer en moer dreigende hongersnood zal den doorslag aan dit besluit moeten geven. De Franschgezinden in Luxemburg moeten druk bezig zijn een vijandelijke manifestatie tegen Duitschland voor te bereiden, ter gelegenheid van den verjaardag van den Groothertog. De heer Simons, onder-voorzitter der Kamer, heeft het zelfs noodig geacht, openlijk daartegen te waar schuwen, onder opmerking«dat alleen Duitschland en Frankrijk zich door vaste minister-residenten in Luxemburg doen vertegenwoordigen, hetgeen voor alle nadenkende Luxemburgers, wie de onafhanke lijkheid des lands werkelijk ter harte gaat, ter waar schuwing behoort te strekken om alles te vermijden, wat bij een dezer mogendheden gevoeligheid zou kunnen opwekken, of de meening zou kunnen teweeg brengen alsof er in Luxemburg elementen bestaan, die met de toestanden niet tevreden zijn". Voorts verdedigt hij zich tegen het verwijt, dat hij in Luxemburg bevorderlijk tracht te zijn aan de belangen der Duitsche politiek. De Infame legtje. tlit Bari worden thans eenige bijzonderheden medegedeeld over deze ver- eeniging van misdadigers, waarvan men onlangs te Andria het bestaan heeft ontdekt en wier leden weldra voor de rechtbank zullen verschijnen. De vereéniging van de Eerlooze Wet bestond sedert omtrent drie jaren. Het opperhoofd is of was zekere Vincenzo d'Am- brosio, losgelaten galeiboef. Aspirantleden hadden 3 lire te betalenwas dit geld gestort, dan kwam er een soort commissie samen, om over den candidaat te stemmen. Was de uitslag hem gunstig, dan werd hij tot den eed toegelaten. Na den eed bracht het opperhoofd zich met een dolk een wond in de borst toe, ter hoogte van het hart en de nieuw ingelijfde misdadiger moest het bloed uit de wond opzuigen ten teeken van gehoorzaamheid en getrouwheid. Wanneer er een misdaad moest gepleegd worden, koos men een zeker getal leden, welke onder elkander moesten vechten met de taglino, een houten mes waarvan de punt was zwart gemaakt. Hij, die van den eersten stoot een zwart merk droeg, was voor het plegen der misdaad aangewezen. Zooals men weet, waren ook de zonen van Keizer Wilhelm in Engeland, en wel met hun moeder te Felixtown. Met betrekking tot die reis wordt de volgende anecdote verteld Enkele dagen vóór hun vertrek kregen de Prinsjes een bezoek van den hofprediker, die met de leiding van hun godsdienstig onderwijs belast is. Bij deze gelegenheid vroeg de negenjarige Kroonprins hem, of het leven in Engeland erg duur was, en of hij wel met het hem en zijn oudsten broeder te Berlijn toegekende weekgeld van 5 Mark zou kunnen uit komen. De geestelijke raadde den Prins aan, zich tot zijn vader te wenden en dezen vertrouwelijk om een buitengewone toelage te vragen. De Prins antwoordde «Eerwaarde heer, dan kent u mijn vader al zeer slecht. In geldzaken is hij bijzonder lastig, en hij zegt altijd dat hij zelf bijna niet met zijn geld kan toekomen." Te Chicago werd voor het hof voor echtschei dingen een proces gevoerd tusschen een heer en dame die met wederzijdsch goedvinden hun huwelijk wilden ontbinden, maar geen wettige reden er voor hadden kunnen vinden. Eindelijk waren ze zoo ge lukkig. De man kwam op een avond in eene nage noeg donkere kamer en zag er eene vrouw, die hij voor zijne schoonzuster hield en kuste en liefkoosde haar. Die vrouw échter was zijne eigene gade, maar zij meende dat de binnenkomende haar schoonbroer was. Na een minuut of tien kwam de vergissing aan het licht en nu eischte de man echtscheiding, omdat zijne vrouw meende haar schoonbroeder ge kust te hebben, en de vrouw eischte echtscheiding, omdat haar man meende zijne schoonzuster te hebben gekust. Dit werd in allen ernst voor het hof bepleit. De rechters evenwel bepaalden zich om het echtpaar uit te lachen, evenals het openbaar ministerie, de advocaten, de deurwaarders en het publiek. De Société d'encouragement au bien, president Jules Simon, heeft de gouden medaille toegekend aan de liefdezuster Cécile te Parijs, die reepjes vleesch uit haren arm liet snijden om die te gebruiken voor den door brand beschadigden arm van een kind. De jongen geneest en zal waarschijnlijk zijn arm weder goed kunnen gebruiken. Uit de Amerikaansche stad Milwaukee wordt bericht, dat een vervaarlijke wervelwind de streek bewesten het Boven-meer heeft geteisterd. Vele huizen, o. a. een in aanbouw zijnd hotel, werden ver nield. Bij dit laatste ongeval zijn vijftig menschen onder het puin bedolven. Hoevelen zijn omgekomen is nog niet bekend, maar men meent de meesten. Mej. Sarmisa Bilcesco, die te Parijs «maxima cum laude" tot doctoresso in de rechtsgeleerdheid promoveerde, is te Bucharest zonder eenig bezwaar onder de advocaten ingeschreven. Men herinnert zich, dat bijna twee jaar geleden zulks te Brussel aan een even schitterend gepromoveerde jonge dame door het Hof van cassatie ontzegd werd. In verschillende steden van Galicië bevinden zich op het oogenblik ongeveer 1200 Russische Joden, die het Duitsche grondgebied niet. mogen betreden vóór zij kunnen aantoonen, dat zij van een der Duitsche havens uit, passage naar Amerika of elders hebben genomen. Deze Joden staan onder de be scherming van het emigratie-comité, aan de Hon- gaarsch-Russische grens werkzaam. Een curieus incident wordt uit Perpignan ge meld omtrent de viering van het Bastillefeest in het dorp Salies. De maire had last gegeven om de klokken te luiden, maar de pastoor, Louis de Casamajor, met de Revolutie in het algemeen en de bestorming van de Bastille in het bijzonder slechts matig inge nomen, weigerde daartoe den toegang in zijne kerk. De klokkenluider en de veldwachter beklommen daarop van buiten den toren en gingen aan het het luiden. De pastoor heu achterna (van binnen, wel te weten) met het bevel onmiddellijk op te houden, waarop de veldwachter weigerde, zijn insigne en het bevelschrift van den maire vertoonende. De verbolgen priester haalde daarop een pistool uit en zette het den veldwachter op de borst, die nu heen ging, proces-verbaal opmaakte en het parket kennis gaf. Middelerwijl greep de pastoor den klokkenluider aan en wierp hem de trap af. De dorpelingen zien nu met spanning de gevolgen tegemoet. Te #Brooklyn is aan boord van eene stoomboot een kist dynamiet, welke uit het ruim geheschen werd, tegen iets aangebotst, met het gevolg dat het dynamiet ontplofte. Twee werklieden bleven op de plaats dood. Het eene lichaam was geheel uiteen geslagen. Een stuurman, een machinist en twee anderen werden ernstig gekwetst. Het schip werd zwaar beschadigd en zonk langzaam.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2