1891. N°. 85. Dinsdag 21 Juli. 78ste jaargang. Afsluiting der passage door de Voorstad 9t_ feuilleton. Een Kerkdiefstal. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiëu voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh <fc Van Ditmau, te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. Vanwege 'a rijks waterstaat is meu bezig met «Ie herstelling van de be.tratiug in de Voorstad onder deze gemeente en is de passage aldaar voor Rij- en Voertuigen tot eu met Zon dag 20 Julia. s. ook des avonds en des nachts, gestremd. De passage met Voertuigen van en naar Kloetinge moet plaats hebben bf langs den zoogenaamde» Bergweg of langs den Poelweg bij gebr. PIJKE Op laatstgenoemd gedeelte is des nachts een kantonuier met lantaarn gestationneerd om voor de vsiliglieid van het verkeer te helpen zorgdragen. Goes, den 20 Juli 1891. Burgemeetter en "Wethouders van Goes, J G d W HAMER. De Secretaris. II A R T M A N. De gemeenteraadsverkiezing. Zoover wij ons herinneren kunnen, heeft zich bij eene verkiezing hier ter stede nog nooit het geval voorgedaan, waardoor de verkiezing van Dinsdag 21 Juli zich schijnt te zullen kenmerken, nl. dat de liberale en de antirevolutionaire partij ieder zich vergenoegt met de sterkte die zij in den Raad bezit. Moge dit eenerzijds bij twee tamelijk wel tegen elkander opwegende partijen een daad van wijs be leid heeten, anderzijds is het een te waardeeren bewijs van de toenemende zucht om de politiek verwijderd te houden van de stembus, waar hot de keuze van gemeenteraadsleden geldt. Daarom spijt het ons, dat in de antirevolutionaire kies ver eeniging dit denkbeeld nog slechts met éene stem meerderheid heeft mogen zegevieren. Moge het nu blijken, dat bij een dergelijk besluit van eene kiesvereeniging de minderheid zich aan de meerder heid onderwerptwant meer nog geldt dit voor eene vereeniging dan voor eene meetingwaarvan de bezoekers door geen band aan elkander zijn verbonden. Dat de Katholieke kiesvereeniging zoo laat van hare voornemens deed blijken, betreuren we. Was het op de meeting bekend geweest, dat zij harerzijds de beide liberale candidaten wenschte te steunen, wellicht ware daar toen niet het besluit genomen slechts de heeren OCHTMAN en KAKEBEEKE te stellen. Doch met dit besluit dient thans onzerzijds alleen rekening te worden gehouden en wij bepalen ons derhalve tot aanbeveling der beide aftredende heeren J. J. OCHTMAN EN G H. KAKEBEEKE. We achten ons ontheven van de taak om in het breede uitteweiden over deze beide candidaten. Beiden Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. Toen Owe zijn kamertje betrad, was het of hij in een oven kwam. De zon had den ganschen dag op de ramen gestaan en de muggen hingen mat en slaperig aan den zolder. Bij zijn binnentreden vlogen er even een paar vliegen van het vensterkozijn tegen de ruiten, maar ze schenen weldra berouw te hebben van hunne inspanning, want ze vielen oogenblikkelijk op de vensterbank zonder verder hunne vleugels te bewegen. Owe was er slecht aan toede atmosfeer in de kamer was verschrikkelijk. Hij kon zijne hand niet op de vensterbank leggen zonder haar te branden en het schelle zonlicht verblindde hem. Toen hij zijn hoofd in het lauwe water in zijn waschkom dom pelde verfrischte hem dit wel even, maar een oogen- blik daarna kreeg hjj het des te warmer. Toen hij uit het venster keek naar het heete landschap, zag hij overal witte mannen en vrouwen druk bezig tusscben zwaar beladen wagens en glim mende paarden, sjilpende en zingende vogels, jube lende kinderen en vroolijke oudjes. En hij wist, dat nog veel verder, verder zelfs dan zijn oog reiken kon, in de wouden en op de heuvelen, ja over het gansche land en zelfs buiten de grenzen dezelfde jubeltonen weerklonken op de aarde en in de lucht. En hij zat hier alleen met de tweede helft van het hoofdstuk over den Heiligen Geest l - mogen genoegzaam bij de kiezers bekend geacht worden en we gelooven mitsdien te kunnen vol staan met erop te wijzen, dat de heer OCHTMAN cn als raadslid èn als wethouder èn als voorzitter van de gascommissie krachtig heeft medegewerkt aan het vele goede, dat in het laatste tiental jaren in onze gemeente is tot stand gebracht. Zijne her kiezing mag dan ook ongetwijfeld een gemeente belang heeten, niet het minst ook met het oog op het Sas, waarover hij als technicus in het college van B. en W. zoowel als in den Raad zeker wel bet best zal kunnen oordeelen en waarbij hij den ingenieur, met de leiding der werkzaamheden belast, krachtig kan terzijde staan. De heer KAKEBEEKE, hoewel nog niet zoolang raadslid als de heer Ochtman, heeft mede reeds ge toond in onzen gemeenteraad volkomen op zijne plaats te zijn, zooals ook met grond verwacht mocht worden van iemand, die altijd in onze stad heeft gewoond en derhalve met de nooden en behoeften der burgerij uit alle rangen en standen bekend is. Als lid der financiëele commissie heeft hij bovendien, al treedt dit voor het publiek minder aan het licht, een zeer werkzaam aandeel genomen aan de voor bereiding van tal van gemeenteraadsbesluiten. Ook hij verdient daarom met eene schitterende meerder heid herkozen te worden. Wij twijfelen dan ook niet of allo liberalen,(maar ook vele niet-liberalen, zullen zich a. s. Dinsdag gaame een gang naar de stembus getroosten om hunne stem uit te brengen op de heeren J. J OCHTMAN EN G. 11. KAKEBEEKE en ook anderen opwekken om aan deze heide can didaten eene glansrijke overwinning te bezorgen. Want dit bedenke men welal zal de strijd schijn baar niet heftig zijn, toch is eene trouwe opkomst van de liberalen niet alleen hoogst noodzakelijk, maar plicht en in het welbegrepen belang der gemeente. Moge het daarom blijken, dat de liberalen ook ditmaal allen hun plicht hebben begrepen en dat niemand hunner verzuime zijn stembiljet in te vullen met de namen der heeren J. J. OCHTMAN EN G. II KAKEBEEKE. De stembus is geopend van 95 uren. Wie zijn stembiljet verloren heeft kan ter secretarie een ander bekomen. De stembiljetten mogen niet onderteekend worden. Een eenmaal geschreven naam mag doorgehaald en door eeu anderen ver vangen worden. Toen hij op de teenen ging staan, zag hij in de verte het dak van het armhuis in Sorwad en daar achter een smalle streep van de blauwe zee. Een brandende dorst verschroeide zijn keel toen hij dat zagHij gevoelde een schier onweerstaan bare lust om naar die frissche, koele golven te snellen, die zoo dikwijls zijne voeten hadden bespoeld. Zou hij niet wegloopen en terugkeeren naar zijne vroegere makkers om hen te omarmen en aan zijn borst te drukken? Ja, hij zou zelfs als het moest de oude Siese oen kus geven op haar ouden, tandeloozen, ingevallen mond. Iedere steen, iedere schelp, ieder boschje helm zou hij begroeten, hij zou het hoofd neèrvleien op de witgeschuurde tafel, hij zou de oude klok vriendelijk toeknikken en zich eindelijk opzijn schamel bed wei-pen en zijne tranen vergieten in het vuile stroo. Maardaar trad zijn pleegmoeder voor zijn geest met hare zachte vermaning>doe, wat vader u bevolen heeft, Oween de gedachte aan haai en hare woorden maakte hem sterk tegen de ver leiding. Hij liet het gordijn zakken, ging met den katechismus aan tafel zitten, stak de vingers in de ooren en met den wensch»ik wou dat er nooit een Heilige Geest geweest was begon hij te leeren. Teleurgesteld en verdrietig over Owe maakte de predikant zijne avondwandeling. Weliswaar moest hij bekennen, dat de knaap in verschillende opzichten vorderingen gemaakt had, maar toch stond het in andere maar treurig met hem gesteld. Kathinka klaagde voortdurend over hemJens Peter eveneens wegens allerlei baldadigheden in den stalde meid ook al, over verschillende schandaaltjes in de keuken. Maar hij heette alles met de grootste brutaliteit GOES, 20 JULI 1891. Omtrent de inzending door de Goesche Ambachtsschool op de tentoonstelling te Haar lem wordt in het verslag der N. 11. Ct. het vol gende gezegd: De expositie is niet groot; zij omvat slechts éen lokaal. Toch zou men zeer verkeerd doen haar voorbij te gaan, want men zou dan veel schoons missen. Het teekenonderwijs schijnt aan zeer bekwame han den te zijn toevertrouwd. Alle teekeningen dragen den stempel van netheid, orde en kunstvaardigheid en kunnen in dat opzicht met Rotterdam concurree- ren, wat heel wat zeggen wil. Er zijn hier ook tee keningen tentoongesteld, die op metselwerk betrek king hebben en hoewel het metselen aan deze school niet wordt onderwezen, heeft dit toch zijn groote nut voor den a. s. timmerman, die in alles toch vrij veel afhangt van den metselaar en dus ook behoort te weten hoe deze in de wijze van het aanbrengen van verbindingen te werk gaat. Men kan zeer goed zien, dat de school tijden lang bestemd is geweest uitsluitend tot het opleiden van timmerlieden. De voorwerpen, op dat vak betrekking hebbende, zijn bepaald goed en degelijk afgewerkt. Men heeft ze op de ware grootte, zooals b. v. eene kast, een raam met luiken op de helft en een derde der grootte, zooals trappen, wenteltrappen, gebogen en gebroken trappen, een schoor, een gootlijst, enz. Verder nog een juweeltje van een wenteltrap met zeer goed bewerkte gedraaide spijltjes en gepolitoerd. Indien men al het hier opgenoemde goed beschouwt, krijgt men dadelijk een hoog idee van de kunde èn tact van den onderwijzer en van de vaardigheid der leerlingen. De soms eenvoudige, vaak ook zeer moei lijke houtverbindingen zijn uitnemend uitgevoerd en de afwerking der gereedschappen, schaven enz., laat bepaald niets te wenschen over. De collectie smeedwerk is niet groot, doch mag er wezen. Sloten, scharnieren, ankers, zeer goed af gewerkte passers en hoeken zijn tentoongesteld, be nevens eenige werktuigen, die men gerust ter hand kan nemen om te zien of er aan de vervaardiging iets ontbreekt. Wat kunstsmeedwerk betreft, dit bepaalt zich tot eene fraaie bloementafel, waarvan het lofwerk zeer kunstig is. Eindelijk zijn in de afdeeling Smeden" nog eenige zinkwerken geëxposeerd. Het onderwijzend personeel der Goesche school mijn compliment. IerseRe. In de Raadsvergadering, Za terdagavond gehouden, werd den Raad de gemeente rekening over 1890 aangeboden. Zij bedraagt in ont vang 27492,18, in uitgaaf 25708,02 J/2 goed slot 1784,15 «/a. Tot ledender commissie van onderzoek werden benoemd de heeren Sauer, Sandee en Schipper. Daar de tijdelijke benoeming tot secretaris en ont vanger van den heer J. A. Geill met 1 Aug. eindigt, stelden B. en W. voor tot eene definitieve benoeming over te gaan. Met algemeene stemmen werd benoemd de keer P. De Veij alhier. Verder weid bepaald, dat de be noeming tot secretaris zal ingaan op 1 Aug. en die liegen. En hij, de predikant zelf, had onlangs nog twee-en-vijftig pruimen aan den boom geteld en nu waren er maar drie-en-dertig meer aan. En nog verscheidene andere voorvallen wettigden de vrees, dat Owe sommige eigenschappen geërfd had van hm De predikant wilde juist deze gedachte bij zich zelf verder uitwerken, toen hij door eene gestalte, die hem van den heuvel tegemoet kwam, uit zijne kalme overpeinzingen werd gewekt. Ofschoon hij anders geen vreesachtige natuur bezat en op zijne eenzame wandelingen zelfs kalm de bedenkelijke figuren, die hij soms ontmoette, kon aanzien, maakte toch deze vrouwengestalte, die zich eensklaps tegen den roodgetinten avondhemel afteekende, hem beangst en als hij zich niet geschaamd had, zou hij omge keerd en weggeloopen zpn. Het was een magere en lange figuur, niettegen staande het hoofd, dat met een doek omwonden was, wat voorover hing. Een bosje half vergrijsde haren bedekte het voorhoofd. De grauwgele huid zat strak over kin en kaakbeenderen, waardoor de mond nog grooter geleek. De nog gave tanden waren groot en glinsterend. De havelooze kleederen waren hier en daar met zeilgaren versteld. Zij droeg een zak op den rug en hield een stok in de hand. Toen ze elkander voorbijgingen, zeide de predikant »God zij met u!" en deze avondgroet deed haar stilstaan. Goeden avond, dat is zoo waar de dominee van Söbyzeide ze. »Ja, hml Zijt gij niet Anna Bodil?" »Als ge het goedvindt!" Er ontstond eene pijnlijke stilte, waarin ieder tot ontvanger op 15 Aug., mits op laatstgenoemden dag de vereeniging der beide betrekkingen door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd en de borgstelling als ontvanger zal zijn geschied. De benoemde werd als secretaris terstond beëedigd. Ten slotte kwam in behandeling de circulaire van Ged. Staten, waarin aan de gemeentebesturen in Zeeland de vraag wordt voorgelegd of zij eene her ziening vau de salarissen van den burgemeester en den secretaris wensehelijk achten. De Voorz. had een lijstje opgemaakt van gemeen ten met bijna even sterke bevolking als Ierseke, waar de bedoelde traktementen aanmerkelijk hooger, en van gemeenten met veel minder zielental, waar die traktementen ongeveer gelijk waren. Hij had dit gedaan voor den secretaris, die z. i. voor zijne drukke werkzaamheden te l«aag bezoldigd was. De heer Van Oeveren was overtuigd, dat de bur gemeester en de secretaris in verhouding tot andere gemeenten te weinig traktement hadden, maar we gens den ongunstigen financiëelen toestand zou hij eene verhooging nog wat willen uitstellen. Een paar andere sprekers sloten zich daarbij tot zekere hoogte aan, doch de een vond de verhooging voor den secretaris aannemelijker dan voor den bur gemeester, de ander meende dat de vereeniging dei- betrekkingen van secretaris en ontvanger de beloo ning vrij voldoende maakte. Ten slotte werd met algemeene stemmen eene wijziging ongewenscht geoordeeld. Bij het gehouden eind-examen ter kweekschool voor machinisten te Amsterdam slaagde o. a. de heer J. G. D e J o n g e J z. te Kruiningen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin- Regentes het bescherm vrouwschap overliet »Zeeuwseh genootschap der wetenschappen" aanvaard. (M. Ct.) Aan den dienst der Castle Line wordt eene belangrijke uitbreiding gegeven. Voortaan zullen de stoomschepen dier lijn Hamburg aandoen, dan naar Londen vertrekken tot completeering der lading enz., om daarna te Vlissingen passagiers en goederen in te nemen, en van die haven direct naar Zuid- Afrika te vertrekken. De Haagsche briefschrijver der Midd. Ct. meldt Van alle praatjes over het te verwachten mini sterie geloof ik het minst dat, volgens hetwelk mr. Heemskerk een opdracht tot vorming daarvan zou ontvangen hebben. Eerder neem ik aan, wat ge woonlijk goed ingelichte personen verzekeren, dat inr. Van Tienhoven het Kabinet zal formeeren. De Koningin-Regentes beweegt zich gaarne onder be kenden men zegt dan ook, dat zij alle moeite heeft gedaan om het tegenwoordige ministerie tot aan blijven te bewegen, opdat H. M. niet de haar nu reeds goed bekende raadslieden door nieuwe, vreemde zou vervangen zien. De burgemeester van Amsterdam nu is een zeer goede bekende van de Koningin- Regentes en staat bij H. M. hoog aangeschreven, en niet ten onrechte. De verhouding is van dien aard, dat Hare Majesteit vriendschappelijke brief- hunner wachtte tot de ander iets zeggen zou. Beiden hadden spijt, dat ze niet doorgeloopen waren. »Ik had een zoontje", zeide Anna eindelijk, »dat nu hij u thuis is, naar ik hoor. Nu, het is me niet te doen om hem terug te hebben, voor mijn part mag hij anderen het leven lastig maken. Maar men wil toch wel eens weten, hoe het zijn kind gaat. Is het geoorloofd daarnaar te vragen?" De predikant was op deze ontmoeting niet voor bereid geweest. De zonderlinge manier, waarop Anna over de zaak sprak, bracht hem geheel in de war, zoodat hij vergat hare vraag te beantwoorden, of schoon haar stilzwijgen genoegzaam bewees, dat zij daarop wachtte. Eindelijk zeide hij op vasten toon Luister, Anna. Ik maak mij bezorgd over het heil uwer ziel. Gij moet een nieuw leven beginnen, op uw handel en wandel moet niets meer aan te merken zijn. Bekeer u, zoolang het tijd is. Laat af van^de zonde en van alle booze lusten; leef in God en God zal in u leven." Anna liet het hoofd hangen. Er kwam een bittere trek op haar gelaat. »Het is te laat", mompelde zij. »Nog is het tijd, Anna, aarzel niet, vat moed. Wij zijn immers allen zondaren, wij moeten waken en bidden, dat wij niet in verzoeking komen. Wan neer men maar eerst ernstig wil, dan is ook Gods hulp ons nabij." »Ook(ivoor de verworpene, die tien jaar in het tuchthuis gezeten heeft vroeg ze met een bitteren lach. De predikant keek haar voor heteerst scherp aan. Hare lippen beefden en hare oflgWi schitterden onheilspellend.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1