Volgens de Figaro worden onze Koningin en de Koningin-Regentes 23 Augustus te Berlijn ver wacht. Stbl. no. 125 bevat de wet van den 22sten Juni 1891, betreffende de wettelijke vastgestelde formulieren, ambstitels en ofiiciéele benamingen in verband met het overgaan van de Kroon op eene Koningin. Van deze wet luidt het eerste artikel Zoolang eene Koningin de Kroon draagt, wordt bij het gebruik van alle vastgestelde formulieren, ambtstitels en officiè'ele benamingen, waarin het woord Koning" voorkomt, in plaats daarvan het woord Koningin" gebezigd, met inachtneming van de daardoor noodzakelijk wordende taalkundige ver anderingen." En artikel 2»Voor de rechtsgeldigheid van de toepassing sedert den overgang van de Kroon op H. M. Wilhelmina aan wettelijk vastgestelde voor schriften betreffende formulieren, ambtstitels en offi ciè'ele benamingen gegeven, maakt het geen onder scheid of daarbij het woord Koning" dan wel het woord Koningin," met inachtneming van de daar door noodzakelijk geworden taalkundige verande ringen, gebezigd is." Volgens artikel 3 is deze wet ook verbindend voor de kolonièn en bezittingen in andere werelddeelen. Zij treedt in werking op den lsten September 1891. Naar men verneemt is bij het Ministerie van Justitie een Rijkswet op het wielrijden in be werking. Met het oog op den hagelslag wijst het JR. N. op de artikelen 1628 en 1629 van het Bur gerlijk Wetboek, luidende Indien bij eene huur voor verscheidene jaren, gedurende den oogsttijd de geheele of halve oogst van een jaar, door onvermijdelijke toevallen is ver loren gegaan kan de huurder een vermindering der huurpenningen vorderen, ten ware hij door den oogst van vorige jaren reeds mocht zijn schadeloos gesteld. «Indien hij niet schadeloos gesteld is, kan de be grooting der vermindering van de huurpenningen niet geschieden, dan op 't einde van de huur, wan neer het genot van al de jaren tegen elkander wordt in vergelijking gebracht. «De rechter kan niettemin den huurder toestaan, om voorloopig, naarmate het geleden verlies, een gedeelte der huurpenningen in te houden." Art. 1629. Indien de huur slechts voor één jaar is aangegaan, en de oogst voor het geheel of voor de helft is verloren, is de huurder ontheven van de betaling van den geheelen huurprijs of van een evenredig gedeelte van denzelven. Wanneer het verlies minder dan de helft bedraagt, heeft hij geen aanspraak op eenige korting." Volgens art. 1619 komen ook de geringe en dage- lijksche reparation, die anders voor rekening van den huurder van een huis zijn, zooals het breken van glasruiten, ten laste van don verhuurder, indien die door overmacht, als hagelslag, noodzakelijk zijn geworden. Nog vestigt het blad de aandacht van hen, wier eigendommen door hagelslag vernield zijn, op art. 53 en 54 der wet betrekkelijk de grondbelasting, inhoudende Ontheffing of vermindering van belasting in even redigheid tot het geleden verlies wordt toegestaan voor eigendommen, waarvan onvoorziene rampen de opbrengst of het genot met meer dan 20 ten honderd hebben doen verloren gaan. Ter bekoming van ontheffing of vermindering moet de belanghebbende, «ten tijde dat het verlies van opbrengst of van genot kan worden opgenomen en begroot," een bezwaarschrift, onder overlegging van een dubbel van zijn aanslagbiljet (dat voor 5 cent bij den ontvanger der directe belastingen te verkrijgen is), indienen bij Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de aanslag ten kohiere is gebracht. Wie van deze bepaling gebruik willen maken, kunnen aanstonds een verzoekschrift op ongezegeld papier aan Gedeputeerde Staten inzenden, nu de schade nog te bepalen is. Omtrent het gedenkteeken op den Dam te Amsterdam schrijft het Hbl. »In het leven geroepen ter herinnering aan den echt-vaderlandschen geest van 1830 en '31, staat het hem nooit blaffen. Het was het gioote onderscheid tusschen deze nieuwe woning en het armhuis, waar alles, met inbegrip van de altijd ruischende zee, lawaai en geraas maakte, dat op Owe, toen hij een weinig tot bezinning was gekomen, zulk eengrooten en plecktigen indruk maakte. Onwillekeurig liep hij op de teenen en hield hij zooveel mogelijk den adem in om maar geen geluid voort te brengen. In het schemeruur lag hij met de knieén op een stoel voor het venster en drukte hij het verhitte voorhoofd tegen de koude ruiten. Hij keek in den tuin, waar de duisternis en de nevel den stal al dichter en dichter omhulden. Hij kon nauwelijks de witte trekkebekkende duifjes op het rieten dak meer onderscheiden, maar de lange gekalkte muren staken nog wit door den nevel heen. Ieder geluid kon hij scherp en duidelijk onderscheiden. Hij hoorde Jens Peter met den bezem den stal vegen en daar- tusschen door de koeien met de horens tegen den stalmuur stooten of met hunne kettingen rammelen. Op den hardbevroren weg kon hij langen' tijd de voetstappen van een voorbijganger hooren, tot ze eindelijk wegstierven. In den vijver hoorde hij de eenden gedempt snateren alsof ze de koppen al onder de vleugels hadden verborgen. Afentoe sloot hij de oogen en trachtte hij de gebeurtenissen van dien dag en zijne nieuwe omgeving aan zijn geest te laten voorbij trekken. Daar was in de eerste plaats de predikant. Ja, deze was goed jegens hem geweest en had liefderijk tegen hem gesproken. Vervolgens juffrouw Kathinka die was ook zeker niet zoo kwaad als ze er uitzag. daar, ontworpen door let wel den Belg Royer, uitgevoerd in Belgische steen door den Belg Rousseau te Antwerpen en later opgeknapt door den Belg Colinet. Grootere mate van broederzin kon in dit bijzondere geval al niet bewezen worden aan het afgescheiden volk, te meer daar geen enkel Nederlander ooit ge toond heeft, er gebelgd over te zijn". Naar het D. v. N. verneemt is door de Bel gische regeering een schrijven gericht tot de Neder- landsehe autoriteiten, waarin opgaaf verzocht wordt van de namen zoo mogelijk met toezending der portretten van de Nederlandsche afgevaardigden voor het socialistisch internationaal arbeiderscongres, den 16en Augustus a. s. te Brussel te houden. Onlangs werden de door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor de Holland- sche IJzeren Spoorweg-maatschappij en de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen vastge stelde maxima-vrachtprijzen voor het reizigersvervoer medegedeeld en werd zelfs de invoering van nieuwe tarieven tegen 1 September e. k. in uitzicht gesteld. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat van de invoering op 1 September e. k. geen sprake is. Onze lezers zullen waarschijnlijk weten, dat bij de Exploitatie-maatschappij de zucht bestaat om het zönetarief in te voeren, de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij daarentegen meent dat de toepassing van dat stelsel op hare lijnen niet deugt. Naar de werking van dit tarief werd indertijd in Hongarije een onderzoek ingesteid door de heeren Nivel en Engeringh van de Expl.-maatsckappij en door den heer Beelekamp van den Holl. IJzeren Spoorweg. Het verschil tusschen de beide maatschappijen om trent het al of niet toepassen van het zónetarief is nog niet opgelost. Men meende, nu de maxima vastgesteld waren, het eens te zijn, doch dat is niet zoo. De Staats spoorwegmaatschappij zal toch het zönetarief toe passen en zal daarbij natuurlijk de door den minister vastgestelde maxima niet overschrijden. Het plan bestaat hare lijnen in drie zönes te ver- deelen, waarvan de 3e zóne zou loopen tot pl.ra. 160 kilometer, dus voor den boven de 160 kilometer afgelegden afstand, zal men niet behoeven te betalen zoo zal men nagenoeg evenveel betalen of men van Groningen en Leeuwarden naar Amersfoort of via Utrecht naar Amsterdam gaat. Dit zal dan zeer ten nadeele van de lijn AmersfoortHilversumAmster dam komen, omdat bij de samenstooting der tarieven, de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij na tuurlijk om haar deel zou komen en de reis via Hilversum dus veel duurder wordt dan via Utrecht. D.) Naar de Hamburgsche Correspondent uit be trouwbare bron verneemt, is men in eene te Dus- seldorf gehouden samenkomst van directeuren van stoomvaartmaatschappijen op Ame rika er in geslaagd de geschillen bij te leggen, welke in den laatsten tijd aanleiding schenen te zullen geven tot eenen ouderlingen tarieven-strijd. De lied Star Line is toegetreden tot het zoogen. Haniburgscke kartel", hetwelk thans verder ge consolideerd wordt door de opneming erin van de Nederl.-Amerikaanscke Stoomvaart-Maatschappij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag door ds. Lagerweij te Seherpenisse. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Bres- kens is benoemd mej. J. Coomans te Goes. In de vergadering van het onderwijzersgezel schap «Krabbendijke", Zaterdag te Vlake gehouden, deelde de secretaris-penningmeester, de heer I. Lij- baart van Krabbendijke, tot aller onaangename ver rassing mede, dat hij zijne betrekking, welke hij sedert 1875 bekleedde, wilde neerleggen, en hij was, ondanks krachtigen aandrang, niet te bewegen op zijn besluit terug te komen. Hij werd vervangen door den heer J. Verhage, hoofd der school to Krui- ningen. Daarna deed de penningm. rekening en verant woording over 1890, welke, hoewel geen contributie werd geheven, toch nog met een voordeelig saldo sloot. En dan de oude meid, ja, die was bost, want die had hem dadelijk een groot stuk koek gegeven. Maar er was er nog eene, van wie hij niet wist, wat hij aan haar had. Dat was do stille predikants vrouw met de betraande oogen. Zij had nog geen woord tegen hem gesproken, hem niet eenmaal goeden dag gezegd, veel minder welkom geheeten. Toen ze hem voorbijging had ze alleen even met de hand over zijn haar gestreken, maar dat had hem zoo vreemd aangedaan, dat hem onwillekeurig de tranen in de oogen kwamen, als hij er wéér aan dacht. Hij voelde nog die warme zachte hand, die zijn hart luider en toch zoo zacht en kalm had doen kloppen. Hem bekroop een gevoel, dat hij zich niet kon ver klaren, maar het was net alsof hij zijn hoofd aan hare borst moest leggen Er bewoog iets in het hoekje van de kamer. Owe keek verschrikt om, hij meende dat hij alleen was. Het was donker geworden, maar een lichtstraal van het haardvuur viel juist op het gelaat der predikants vrouw, die achterover in haar stoel leunde. Toen hunne blikken elkander ontmoetten, sloeg zij de oogen neór. En vóór zij het wist stond hij naast haar en keek haar met zijne diepe, droomerige kinder- oogen aan. Waarom schreit ge?" vroeg hij zacht. Er volgde geen antwoord. Maar zij trok hem op haar schoot, sloeg hare armen om hem heen en drukte zijn hoofd tegen haar kloppend hart. Hij voelde een zachten kus op zijn voorhoofd, gevolgd door heete tranen. Zoo viel hij in slaap. (Wordt vervolgd). Het voorstel tot wijziging van de bepaling uit het reglement dat de voorz. en vice-voorz. na 3 jaren diensttijd niet terstond herkiesbaar zijn, werd met alg. stemmen op 2 na verworpen. Den 28en Maart 1892 zal het drie eeuwen geleden zijn, dat de groote opvoedkundige Amos Commenius in Moravié werd geboren. Daar deze beroemde man in vele Europeesche steden werkzaam was, o. a. 25 jaren te Amsterdam, heeft zich thans eene groote internationale commissie gevormd, om dien gedenkdag plechtig te vieren. Landbouw en Veeteelt. Kolijnsplnnt. In den laatsten tijd komen hier verscheidene gevallen van vlekziekte onder de var kens voor, waaronder eenige met doodelijken afloop. Ook gebeurt het, dat de varkens dood in 't hok worden gevonden. De proef met de inenting tegen de vlekziekte der varkens in de provincie Groningen van regee- ringswege genomen, onder leiding en toezicht van den districtsveearts, heeft tot heden tot een goed resultaat geleid, in zooverre van de pl. m. 200 in- geénte dieren, in 5 gemeenten, geen enkel aan de kunstbewerking is gestorven. Bij de in 1890 op particulier initiatief bij pl. m. 1200 varkens verrichte inentingen bedroeg het sterftecijfer ten gevolge der kunstbewerking niet minder dan ruim 4 pet. Het niet voorkomen van gevallen van varkens ziekte in die provincie maakt het nemen van con troleproeven (ten einde over de voorbehoedende kracht, alzoo het nut, dier enting te kunnen oor- deelen) tot heden aldaar onmogelijk. Door den plaatsvervanger districtsveearts is bij den landbouwer J. Bevelander te Oud-Vosmeer kwade droes geconstateerd. Een paard is reeds afgemaakt. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Zaterdag zijn de navolgende personen veroordeeld, wegensopenbare dronken schapJ. J. S. te Goes, P. S. te Wemeldinge, C. B. v. d. B. te Seliore, P. H. en A. G. te Ko- lijnsplaat en C. W. S. te Wissenkerke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het schuron van eene straat te GoesA. V., C. T., B. C. W. en J. W., allen te Goes, ieder t<?t 0,50 b. s. 1 d. h.het rapen van schelpdieren op een werk van een langs de Wester-Sehelde gelegen zeedijk zonder vergunning van debeheerders van dat werkA. V., A. W., M. V., L. G., J. v. D., P. M. en M. v. D., allen te Ellewoudsdijk, ieder tot j 1 b. s. 1 d. h. het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrikJ. K. te Kapelle, tot 5 b. s. 4 d. h.het op een openbaren weg in Zeeland rijden met honden niet voorzien van muilkorvenJ. D. te Kloetinge, tot 1 b. s. 1 d. h.het op een openbaren weg laten staan van een trekdier zonder de noodige voorzorgsmaat regelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen G. B. te Hoedekenskerke, tot 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijC. R. en J. P. v. S., beiden te Wolfertsdijk, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het zonder vergunning loopen langs een spoorweg W. v. d. P. te 's-Heer Arendskerke en C. J. d. B. te Oost-Souburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het bij het opvragen der plaatsbewijzen niet in het bezit zijn van een behoorlijk plaatsbewijs voor de afgelegde reisG. M. te Wemeldinge tot 2 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Arrondissements-liechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der Arrondissements-rechtbank te Middelburg van den llen dezer is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank verwezen M. C. De B., oud 21 jaar, dienstbode te Vlissingen, gedeti neerd te Middelburg, ter zake dat zij op 3 Juli jl. te Vlissingen, bevallen zijnde van een levend kind van het mannelijk geslacht, dat kind, onder de werking van vrees voor de ontdekking van hare bevalling, onmiddellijk na de geboorte opzettelijk van het leven heeft beroofd, door het den hals dicht te knijpen, totdat zij bemerkte dat het niet meer schreeuwde en dood was. Aan de beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. Gemengde Berichten. Wolfertsdijk. Aan het Zaterdagmiddag alhier gehouden concours naar den vogel werd door elf sociüteiten, te zamen 36 schutters, deelgenomen. De hoofd vogel ad 10,80 welke door den hoofd man van «Doel naar Hooger" tot 12,50 werd ver hoogd, werd geschoten door P. Boonman Jacz. van «Soranus" van Heinkenszand. De eerste zijvogel ad ƒ5,40 door M. Van der Huge van «de Edele Hand boog" te Kapelle, de tweedo zijvogel door A. Wijk van° «Willem Teil" van Ovezande. De kallen ad 2,70 werden geschoten door J. Noom van «Doel naar Hooger" alhier en F. Joosten en P. Boonman Jacz., beiden van «Soranus", terwjjl de vierde kal, hoe hardnekkig ook al de pijlen ongeveer een uur lang op hem werden gericht, trotsch in de hoogte bleef staan, zoodat eindelijk besloten werd, om welke vogel ook geschoten werd, als kal te doen gelden. A. Dane van «de Edele Handboog" te Kapelle had eindelijk het geluk een kleinen vogel te treffen. Ook werd tegelijkertijd een ringrijderij gehouden tien jongens met evenveel fraai opgetuigde paarden namen hieraan deel. De pluk van kersen schijnt nog al mee te vallen. In westelijk Zuid-Beveland werden zij Vrijdag rond gevent voor 21/2 en 3 cent per pond. De schade, door den hagelslag van 1 Juli in oostelijk Noord-Brabant toegebracht aan gebouwen, tuinvruchten en veldgewassen, bedraagt alleen voor de gemeente Tilburg ongeveer ƒ300,000. Toen schipper A. Hulst Vrijdagmorgen met zijn hoogaarts van Philippine wegvoer, kreeg zijn 15jarige eenige zoon een slag van den giek en viel overboord. Hij riep zijn vader hem te helpen, doch daar deze achter het zeil was, kon hij niet terstond hulp bieden. De jongeling verdween in de diepte en de pogingen, door den wanhopenden vader aangewend, mochten niet meer baten. (M. Ct) Uit Kuilenburg wordt gemeld Donderdag hadden eenige sigarenmakers het werk hervat, doch werden door de werkstakers aan de fabrieken afgehaald en bedreigd. De politie verge zelde hen naar hunne woningen en moest tot hunne bescherming een oogenblik van de sabel gebruik maken. De burgemeester was er by tegenwoordig. De burgemeester liet Vrijdag eene proclamatie uit vaardigen waarbij alle samenscholingen verboden zijn. De politie is versterkt. Reeds meer personen hebben daarop den arbeid hervat. Thans is alles rustig en oploopen hebben volstrekt niet meer plaats. Door den heer E. J. Ali Cohen daartoe uit- genoodigd, woonde iemand te Amsterdam in «Mille Colonnes" een plionographisch concert bij, dat belang wekkend mocht heeten. De heer Ali Cohen heeft eenige verbeteringen in Edison's phonograaf aange bracht. Het kwam den hoorder voor tot gevolg te hebben, dat de kracht van het geluid veel sterker is en de klank veel zuiverder teruggegeven wordt, terwijl de heer Cohen daarenboven tot de ontdekking kwam, dat een muziekstuk hooger of lager kan teruggegeven worden, naarmate de cilinder sneller of langzamer zich beweegt. Zaterdagavond bij de openingsvoorstelling van het circus Carré in de Laan Copes van Cattenburg te 's-Gravenhage werd aan den directeur, den heer Oscar Carré, by zijn verschijnen in de manége om zijne artisten binnen te leiden, door het publiek een be wijs van deelneming met de ramp die hem en zijn gezelschap getroffen heeft betoond, bestaande in het aanbieden van een lauwerkans met rouwlint, welke tegelijk mocht gelden als eene hulde aan wijlen de gevierde directrice. Met het oog op de verhalen in verschillende couranten over den wonder-doctor te Rozendaal deelt de Zutph. Ct. het volgende mee uit een particulieren brief uit Parijs«We hebben den waren Sequah als reisgenoot gehad (van Colombo naar Marseille, waar de stoomer den In dezer aankwam), een merk waardig manwe lazen van aankomst van Sequah in Rozendaaldat is echter niet hij-zelf maar iemand van zijn ondergeschikt personeel". Te Amsterdam reed een jongen een kar, waarin drie knaapjes zaten, in de Egelantiersgracht. Eenige personen in de nabijheid begaven zich onmiddellijk te water, doch het mocht hun slechts gelukken, twee jongetjes te reddende derde werd een uur later levenloos opgehaald. Namens H. M. de Koningin is door H. M. de Koningin-Regentes aan de weduwe R. Blok, te Enk huizen, wier echtgenoot en zoon op de Noordzee verdronken, 50 gulden geschonken. Te Bergen-op-Zoom verwekte verleden Woens dag een woeste kerel, door drank verhit, eene erge opschudding. Eerst mishandelde hij den kastelein van een koffiehuis, daar deze had geweigerd hem gelag te geven. Twee agenten van politie, die werden te hulp geroepen, werden met een bijl bedreigd. Na eene langdurige, hevige worsteling slaagden de agenten er in, den zwaar gebouwden woestaard te ontwa penen. Hij nam de vlucht, doch kwam onmiddellijk weer terug, nu gewapend met eene mestvork. In de worsteling, die daarna volgde, werd hy ander maal overmeesterd en nu geboeid, uit onderscheiden hoofdwonden bloedende, naar het bureau van politie gebracht. Hij is genaamd II. M. Jansen, oud 41 jaar, geboren te Aksel. Hij werd in October 1884 door het gerechtshof te 's-Bosch tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het vermoorden van een agent van politie. Na zijn ontslag heeft hij bij verscheiden gelegenheden den dood toegezegd aan politiebeambten. Menschenhandel in Nederland. Wij lezen in het Nieuws v. d. Dag de volgende advertentie TE KOOP 500 Leden van een solide Begraf. en Levensverz.- Maatschappij. Adres fr., lett. A. K. 271, N. v. d. D. Was de keizer zelf in Corona of niet, ziedaar de vraag tusschen het Nieuws en de Amsterdammer. Men weet dat het Nieuws het bericht van het laatste blad daaromtrent tegensprak. De Amsterdammer ant woordt nu als volgt «Nogmaals stelden wij een onderzoek in en thans bleek ons uit zeer goede bron, dat ons verhaal vol komen juist is. Ook de juffrouw uit den bloemen winkel, die den keizer van aanzien zeer goed kent, denkt er geen oogenblik aan op hare eerste meening terug te komen. Zij houdt vol keizer Wilhelm II in hoogst eigen persoon in den winkel te hebben gehad. Ook het Berliner Tagcblatt bevestigt ons bericht. Men vertelde ons tevens waaruit de dwaling van het N. v. d. D. voorkomtEén der adjudanten van den keizer, graaf von der Grfipen, gelijkt sprekend op Z. M. Hij draagt ook een soortgelijken helm en mantel als de Duitsche keizerdeze adjudant werd op verscheiden plaatsen in de stad voor den keizer zelf aangezien. Zoo kwam hij o. a. bij «Kras" en in enkele groote magazijnen. Op een dwaalspoor ge bracht door deze sterke gelijkenis, verkondigt nu het N. v. d. D., dat niet de keizer, doch twee zijner adjudanten, waarbij dan natuurlijk graaf von der Gröpen, in den winkel van Corona den krans hebben besteld. Wat het «kattebelletje" betreft, kunnen wij ook mededeelen, dat ons bij onderzoek is gebleken dat dit niet door den keizer, doch door den hem vergezel lenden adjudant werd geschreven. Volgens ons, die geen autogrammenverzameling aanleggen, doet deze kleine onjuistheid niets af aan het interessante van 's keizers tocht door Amsterdam's hoofdstraat". Een paar dagen geleden had te Assen een ongewoon schouwspel plaats in de Spoorsloot tegen over het station. Een groote snoek greep een der

Goessche Courant | 1891 | | pagina bijlage 2