FEUILLETON, Een Kerkdiefstal. Uit onze omgeving meldt men het volgende uit de dierenwereld. Een hond had onlangs jongen geworpen en opgekweekt totdat zij groot genoeg waren om gespeend te worden. De eigenaar ver wijderde de jongen en schafte zich een jonge kat aan. Beide huisdieren in betrekkelijk treurige om standigheden verkeerende, de een zonder kinderen en de ander zonder moeder, voelen zich door hun lot tot elkander aangetrokken en thans zoogt de hond de kat. In de aardappelenmeelfahriek van de h.h. Wolda Co. te Véendam had een werkman, werkzaam bij het schoonhouden der zeven, de onvoorzichtigheid zich, bij het wederopleggen van den riem, aan den ver keerden kant van de as te plaatsen zijne kleeren werden door het wiel gegrepen, de man werd mede rondgevoerd en zijn hoofd tegen den voor de as liggenden balk letterlijk verbrijzeld. Onder Hallum zijn van een laudbouwer vijf schapen door vergiftiging gestorven. Hij had de huid der dieren ingewreven met arsenicum. De beesten likten elkander de ingewreven plaatsen en werden daardoor vergiftigd. Door de zorg van den rijks veearts zijn ze vernietigd. Een zonderlinge weddenschap werd voor eenigen tijd aangegaan te Nieuw-York. Iemand wedde name lijk, dat hij honderd handteekeningen van geestelijke personen zou krijgen onder een stuk, waarin men zich verbond den bisschop van York te dooden. De man won de weddenschap glansrijk, en wel op de volgende wijze «Hij stelde een stuk op van verscheidene pagina's, waarin hij begon met de aandacht van den lezer te vestigen op het belang der ontwikkeling van de Kerk. Hierover wijdde hij tot in het oneindige uit, om heel onderaan te eindigen met het vriendelijke verzoek, den bisschop van York te dóoden. Toen zette hij zijn eigen naam, een zeer bekenden, onder het stuk en wist er zoo achtereenvolgens 100 andere onder te krijgen, want niemand had er lust in het epistel tot het einde toe te lezen men onderteekende, vertrouwende op de goedklinkende namen waarmede het stuk reeds onderteekend was." De bladen bevatten uitvoerige telegrammen over de eergisteren in de gevangenis Sing-Sing plaats gehad hebbende executie der 4 Amerikaansche moor denaars door middel van eleetriciteit. Het toestel, dat daarvoor gebezigd werd, was betzelfde als waar mede in 1890 ICemmler ter dood is gebracht. De veroordeelden zaten vastgebonden op den stoelop een algesproken teeken werd de electrische stroom aangebracht tegen het achterhoofd en de kuiten. Terwijl bij de executie van Kemmler de sterkte van den stroom slechts 750 volts bedroeg, was zij nu op 2000 volts gebracht. Eene op een paard genomen proef had den onmiddellijk en dood van dit beest ten gevolgeen bij de executie zelve stierven de slacht offers eveneens onmiddellijk. Na afloop zeide do met het toezicht belaste commissaris, dr. Rok wel, dat alles bewonderenswaardig snel en kalm in het werk was gegaan. Van eene worsteling geen spoor, even min van eenig ander walgingwekkend verschijnsel. Op het oogenblik waarop de stroom het lichaam dei- veroordeelden inging, ondervonden zij eene scherpe convulsie, die niet langer duurde dan ten hoogste een kwart-seconde. Zij waren onmiddellijk lijken." Te Pau is een dame gestorven, die aan de Akademie van Wetenschappen te Parijs 100.000 frs. vermaakte voor hem, die binnen 10 jaren het middel vindt met de planeet Mars een verbinding tot stand te brengen. Indien de Academie het legaat niet aanvaardt, zal het aan die te Milaan, en zoo deze ook weigert, aan die te New-York worden aangeboden. Door de ondragelijke hitte in Zuid-Rusland verschroeien alle veldgewassen. De Regeering heeft aan de gouverneurs last gegeven, om met de plaatse lijke overheden maatregelen tegen den dreigenden hongersnood te beramen. Door den commissaris van politie te Brussel is aan de Ned. politie de opsporing verzocht van een hoeveelheid diamanten en paarlen, ongeveer ter waarde van 100.000 francs, door diefstal verkregen. Hiervan worden verdacht drie Amerikanen. 5) Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. DERDE HOOFDSTUK. Het- armhuis lag buiten het dorp Sorwad op eene eenzame plek aan bet strand. Soms klom het water zoo hoog, dat het bijna over den drempel kwam en bier en daar lag bet zeewier in vuile donkere plekken op bet gele zand. Maar des zomers zoowel als des winters bood die kleine gele plek tusscben het huis en de kust met de talrijke armenkinderen, die in het zand speelden, een levendigen aanblik. Het zand hing in hun haar, het lag in de plooien van hun gezicht en het zat in vochtige plekjes om hun mond, alsof het hun tot voedsel had moeten dienen. De kleine verlaten schepseltjes schenen het gemis eener edele geboorte niet te gevoelen. Hunne oogen straalden van genot, hunne wangen bloosden van gezondheid en in hunne verrukking over hun dier baar strookje zand vergaten ze de bruine en blauwe plekken, waarmede hun lichaam overal versierd was. Want Siese was geene gemakkelijke opvoedster, en door het gejubel van de speelplaats heen kon men gewoonlijk met vrij groofce zekerheid het geschreeuw hooren van den een of anderen ongeluklage, die in huis werd afgeranseld. De kleine meisjes kwamen liefst wat meer van het strand verwijderd bij elkander. Daar zaten ze van 's morgens tot 's avonds en speelden met schelpen of versierden er kleine nette graven mede, waarin een doode kwal of een krab op plechtige wijze was bijgezet. Do knapen groeven diepe kanalen in het Zaterdag stond te Aken in hooger beroep te recht de tandmeester P., die zich valschelijk voor dr. W. had uitgegeven en den pater jezuïet I., te Sittard, 21 tanden had getrokken, waardoor deze ernstig ziek werd. P. had zulks gedaan om hem een gebit van 400 mark te kunnen verkoopen. Het vonnis door den eersten rechter, zijnde 3 maanden gevangenisstraf, werd bevestigd. Menu van eenlunch aan boord van bet stoomschip Prins Hendrik in de Roode Zee erwten soep, stokvisch, bruine boonen met spek, spekpanne- koeken. Er werd duchtig van gegeten ook, ondanks de verzengende hitte. Mevrouw Barrême, de weduwe van den prefect van Eure, die in 1888 in den spoortrein bij Parijs werd vermoord en wiens moordenaar nooit bekend is geworden, heeft een brief geschreven aan den rechter van instructie, waarin zij beweert te weten wie de moordenaar is. De rechter heeft een onder zoek ingesteld, tot dusver zonder gevolg. De heer Barréme had, toen hij vermoord werd, 30,000 fr. bij zich, welker bezit blijkbaar het doel was van den moordenaar. De aanwijzingen van mevrouw Barréme strooken overigens geheel met het signa lement dat de politie heeft van den persoon, die met den heer BarrOme in dezelfde coupé heeft ge zeten. Te Douai stonden terecht de 27jarige Baillet en de 22jarige Dutilleul, twee werklieden, die een reeks van misdrijven op hun geweten hebbeno. a. hadden zij 3 pastoors en 2 oude vrouwen vermoord, met het doel zich van hun geld meester te maken bovendien hadden zij een aantal diefstallen gepleegd. Aanvankelijk bij bun arrestatie en bij de instructie vol grappen, zijn ze thans bij de terechtstelling zeer terneergeslagen en de een werpt de schuld op den ander. Het schijnt dat Baillet in de meeste gevallen de daad verrichtte, terwijl Dutilleul de zaak voor bereidde. Baillet is ter dood veroordeeld, Dutilleul tot levens langen dwangarbeid. Een Amerikaansch blad vertelt, dat een 70- jarige dame, mevr. Mary Francis, te Saratoga, die tot haar 50e jaar lang, zwart en zacht haar had, op 55jarigen leeftijd zilverwit was geworden en zonder eenig kunstmiddel aan te wenden langzamer hand weer donker haar verkreeg, zoodat zij nu, ge lijk op haar 35e jaar, weder glanzend zwart is, terwijl 't haar even vol en zacht is als in haar jeugd. Het departement van spoorwegen in Zwitser land maakt bekend, dat het aantal dooden bij het ongeluk te Mdnchenstein bedraagt 73, dat der ver wonden 131. Als vermist worden 11 personen op gegeven. Een nieuw onheil wordt uit Zwitserland gemeld. Een pontonbrug op de Aar bij Wangen, waarop 23 pontonniers bezig waren met oefeningen, is uit elkander geslagen. Slechts 5 der. manschappen wer den gered. Te Török Szent Miklós, tusscben Pesth en Groszwardein, werd door een storm een gebouw ver nield, waarin 160 werklieden waren. Uit de puin- hoopen werden 7 dooden, 14 zwaar en 33 lichtge wonden opgedolven. De Parijsche politie heeft dezer dagen met eenige gemeene kerels een 17jarig jonkman opge pakt, die verklaarde Gaston Astié te heeten en die de zoon bleek te zijn van mevrouw Astié de Val- seyre, de bekende voorvechtster der vrouwenrechten en presidente van den Emancipatiebond. Hij verklaarde, dat hij zijne moeder in 4 jaren niet had gezien. De dame, die zich zoo geheel wijdt aan de rechten der vrouw, blijkt afstand gedaan te hebben van hare moederrechten en plichten. Zijliet den jongen Gaston, volgens diens verklaring, van zijn 13e jaar af geheel aan zijn lot over en de knaap heeft sinds dien tijd onder de gemeenste boeven en vagebonden verkeerd. Laatste en telegraphische berichten. De vergadering der Prov. Staten van Zeeland van lieden werd door den Voorzitter geopend met de volgende toespraak. zand en sleepten van verre steenen daarheen om grootsche havenwerken aan te leggen. Toen dan ook de koster Michelsen op zekeren middag het armhuis naderde, was hij niet weinig verbaasd de kleine gele plek geheel onbevolkt te vinden. En daar bij ook uit het huis geen kreet hoorde weerklinken, meende hij, dat er bepaald een ongeluk moest gebeurd zijn en hij liep zoo hard op het huis toe als zijne korte dikke beentjes het maar gedoogden. Maar toen hoorde hij een doordringenden kreet en dat stelde hem gerust. Toen hij de kleine binnenplaats betrad werd de deur van het turfhok geopend en daaruit kwam een stroom van kinderen op en over elkander gerend, die allen als een troep snaterende eenden naar het strand liepenmaar de vrouw stond geheel alleen in het ledige hok en schold en vloekte, terwijl zij met een dikken stok zoo hard op den grond stampte, dat het turfmolm haar als in een wolk hulde, en haar rood gezicht paarsch werd van woede. De koster had de moeder uit het armhuis al meermalen in abnonnalen toestand aangetroffen, maar ditmaal ging het alle perken te buiten. «Is de duivel in je gevaren, Siese vroeg hij, na van zijne eerste verbazing te zijn bekomen. Wacht, daar is de meester! Maar laat ik hem eerst maar eens te pakken hebben, dat galgenbrok, dien «Over wien hebt je (het eigenlijk Je hebt toch niet te diep in het glaasje gekeken «Wat glaasje? Neen, ik spreek over dien deug niet van een jongen. "Ik heb hem overal in huis en daarbuiten gezochtmaar hij heeft zich hier onder den vloer verstopt". Zij toonde den koster daarbij een doorgezaagde plank ter plaatse, waar een kleine opening was geweest om de kat gelegenheid te ge ven om onder den vloer op jacht te gaan. Ik wenschalvorens tot de verdere werk zaamheden over te gaan, een enkel woord te spreken, 't Is aan de leden bekend, dat de heer mr. v. d. Bilt het oudste lid van alle colleges van Ged. Staten in geheel Nederland is. Gisteren was het juist 40 jaar geleden, dat die heer tot lid van 't college gekozen werd. Wij allen weten, op welke wijze hij zijne taak vervulde, met hoeveel ijver en bekwaam heid hij zijne betrekking waarnam. Ik geloof in uw aller geest te spreken, als ik wensch, dat hij nog jaren op dezelfde wijze deel zal mogen nemen aan de beraadslagingen hier en bij Ged. Staten. De heer Van der Bilt betuigde zijn hartelijke» dank voor de gesproken woorden. Hij is daarvoor zeer gevoelig en stelt die op hoogen prijs, hij is erkentelijk voor de instemming die de woorden des Voorzitters ondervonden. Hij acht het zich een groote eer, dat hij op zoo eervolle wijze zoo dikwijls werd gekozen tot Hd van het dagelijksch bestuur, welke taak spoedig het doel van zijn leven werd. Erken telijk voor de blijken van welwillendheid van de zijde van Ged. Staten en Prov. Staten, blijft hij zich verder in de vriendschap der leden aanbevelen. Beide toespraken werden met applaus begroet. (liet verder verslag van deze zitting zal voorkomen in het hij dit no. belioorend bijvoegsel, dat morgen afzonderlijk ver zonden wordt.) Heden promoveerde te Leiden tot doctor in de geneeskunde de heer H. Van Bommel van Vloten, geboren te Raainsdonk, arts te Goes, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteldTrichinose en Pseudo-Trichinose. Middelburg. Tegen A. B., werkman te Rilland- Bath, heden als getuige i\ décharge in eene strafzaak voor de rechtbank alhier gehoord, is rechtsingang verleend met bevel tot instructie, op vermoeden van meineed. Londen, 10 Juli. De tocht van den Duitschen Keizer naar de City was een ware zegetocht. Massa's bloemen werden uit de ramen geworpen. De Keizer is zoo tevreden, dat hij eerst Maandagavond vertrekt naar Edinburgh en Leith om vervolgens Noorwegen te bezoeken. Ingezonden Stukken. Ons postkantoor schijnt voorloopig meer in den smaak te vallen van onze stedelijke photografen dan in dien van het publiek. En terecht. Hoe zou men zich kunnen verheugen in het nieuwe postkantoor, waarvan de brievenbus eiken dag, als 't ware, vrees aanjaagt, de vrees dat onze brieven, die wij ter post brengen en in de bus werpen, even spoedig door anderen er uit kunnen worden gehaald. Neen, M. de Red.ik overdrijf niet. Ondervinding doet mij zoo spreken, en zoolang wij aan ons pas gebouwd postkantoor geen betere brievenbus hebben, zij het publiek er wel op bedacht om zich degelijk te overtuigen dat het ter bus gebrachte zijn bestem ming heeft bereikt. En waarom de brieven- en druk werkenbus niet in den voorgevel geplaatst, de ge makkelijkste plaats voor het publiek, en zeer zeker voor den vreemdeling Ik vat het niet, wederom evenmin als dat ik vat waarom het publiek zoo ge dupeerd wordt door de tegenwoordige dienstregeling. U zeg ik dank, M. de Red.voor de plaatsing dezer regelen. Goes, 9 Juli 1891. X. We vernamen van verschillende zijden dezelfde klachten, doch wetende, dat zij ter kennis van den postdirecteur waren gebracht, en vertrouwende, dat deze niets onbeproefd zal laten om aan gegronde klachten tegemoet te komen, hebben we onzerzijds geene uiting daaraan gegeven. Nu echter eene stem uit het publiek opgaat had den we geen bezwaar aan het bovenstaande eene plaats te verleenen, want inderdaad èn inrichting én plaats der brievenbus zijn zoo onpractisch mogelijk. We meenen echter tevens het publiek te moeten waarschuwen, dat het uitnemen van brieven uit de bus al geschiedt dit ook met de beste bedoelin gen eene daad is, die, in verband met art. 201 Wetboek van Strafrecht, niet boven bedenking is. Red. De koster hoorde verbaasd toe en stond langen tijd onbewegelijk stil. »Een duivelskind" dacht hij bij zichzelf. Toen begon hij hem te lokken, te verzoeken, te overreden, daarna werd bij boos, schold en dreigde hem, maar er kwam geen geluid van onder den vloer. Eerst toen hij den holbewoner het verblijf daar onmogelijk maakte door voortdurend met zijn stok te stampen, kwam de zondaar voor den dag. Het was Owe, de zoon van lange Anna, de toe komstige pleegzoon van den predikant. Hij had de donkere, glinsterende oogen, de lange zware wimpers, den vreemden verwonderden blik zijner moeder; maar overigens was hij blondharig en had hij het lage voorhoofd van zijn vader en ook diens trotsclie harde gelaatstrekken, wier uitdrukking slechts door de oogen verzacht werd. Hij had weder zijn onzalige neiging botgevierd om alles te water te laten. Alles, wat hem in handen kwam droeg hij naar het strand, om te zien of het kon varen. En als hij niets anders kon vinden nam hij zijne pet, die hij dan zoolang met steentjes vulde, tot ze zonk. Maar gewoonlijk had hij een kleine vloot van oude klompen. En terwijl Siese dezen middag haar slaapje had gedaan, had hij het deksel van haar koffer naar zee gesleept om «watersnood" te spelen. Kijk eens, kleine Owe, wilt gij dit aantrekken zeide de koster vriendelijk en hij liet hem een paar nieuwe kousen zien. De knaap keek den koster langen tijd besluiteloos aanmaar toen deze zijne uitnoodiging herhaalde, sloeg hij de oogen neder en trok hij verlegen aan zijne versleten kousen, die hij zoolang gedragen had tot zij van bruine kousen met blauwe stopjes lang zamerhand waren veranderd in blauwe kousen met bruine stopjes; en die, naar zijne meening, zoo on- Uitslag verkiezingen Tweede Kamer. Veendam. Gekozen dr. A. L. Poelman, met 983 van de 1843 geldige stemmen. Mr. De Ruiter Zijlker, k, verkreeg 438 en dr. A. Brummel- kamp, a., 317 stemmen. Ëiiullioveik. Gekozen dhr. Smits Van Oijen k., met 1209 van de 1623 geldige stemmen. Dhr. Van den Acker, k., had 191 en dr. Schaepman, k., had 178 stemmen. Hchoterlaiid. Uitgebracht 1788 geldige stem men. Herstemming tusscben dhrn. Pijttersenmet 800 en Van Vlieta., met 771 stemmen. Dhr. Domela Nieuwenhuis had 215 stemmen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Woensdag werd, onder nadere goedkeuring van den Minister van Financiën, ten bureele van den provincialen inspecteur der directe belastingen te Middelburg aanbesteed: het onderhouden en her stellen van de gebouwen en aanboorigheden van 's rijks belastingen te Hans weert en te Bath, van af den dag dei' kennisgeving van goedkeuring dei- aanbesteding tot en met 31 Maart 1894, in twee perceelen. Raming: le perceel 3450, 2e perceel ƒ820. Voor het eerste perceel was ingeschreven door de heeren W. J. V. d. Weert en Zn. te Goes ad ƒ4064, A. Goedemondt te Hansweerd ad ƒ3100, L. Van Verre te Kruiningen ad 2980 en J. M. Lammeree te Hansweerd ad ƒ2768. Voor het tweede perceel schreven in de heeren J. A. Oolpaert te Rilland-Bath ad ƒ780, G. Wind- horst te idem ad 734 en L. Van Verre te Krui ningen ad ƒ660. (M. Ct.J Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 11 Juli. 5.57 6.15 0.10 0.27 12 6.36 6.56 0.45 1.6 13 7.15 7.37 1.26 1.45 14 8.— 8.24 2.7 2.30 15 8.49 9.19 2.54 3.19 16 9.49 10.23 3.49 4.19 17 10.58 11.31 4.53 5.28 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. InformatiëD. 18 Juli, Borsele, stecakisteu e i retumiiiKwerken, AVatersc'iap Ellcwoutsdijk en polder Borsele. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 13 Juli, 13 14 - 15 - 15 - 16 - 17 - 22 - 6 Aug Plaats. Zieriksee, Inforraatièn. Voorwerpen, verp. schelpdieren vis«oherij, Visschery be-tuur Driewegen, verp. land, V. d Kloes. Goes, goederen, lIolhiiRiiu. Krabbendijke, palen en ijzerdraad, Hollmann. Goes, werkpaarden, Pelle llocdekouskerkc, moicu enz., Mulock Houwer, lerseke, beestiaal. Peil». Icrsekc, huizen, schuldvordering enz Pilaar en Mulock Houwer. Ierse\e, woonhuis enz, Pilaar en Mulock Houwer. Kolijn «plaat, vruchten te velde, ltoelof. Vemeldinge, herberg, Gallis Merens. Wemeldinge, berberg-inventaris cu meubilaire goederen, Gallis Merens. tarwe en gerst, Hollmann. .Baarland, verp. land, V. d Kloes. Marktberichten. MIDDELBURG, 9 Juli 1891. De matige aanvoer uit "Walcheren was meerendeel Tarwe, weinig ging er in den handel om Tarwe met eecige vraag f9,25 cn 9.50 betaald. Uitgenomen Bruine Boonen, dief 18,15 a 14 en Witte Boonea, die t 12 25 a 12,50 nominaal worden genoteerd, was er van andere granen en peulvruchten niets ter markt. In Koolzaad ging niets om, Boter f 1,a 1,10 per K.G. Eieren f3,10 per 100 stuks. afscbeidelijk aan hem verbonden waren, dat men hem zonder veel moeite zou hebben kunnen doen geloo- ven, dat hij er mede geboren was. En nu verlangde de koster, dat hij ze zou afleggen en verruilen voor een paar nieuwe, voor een paar keurig fijne, donker blauwe, zoo zacht en dun en vooral zoo nieuw. Wat zou de koster daarmede voorhebben? En dan noemde hij hem «kleine Owe". Kleine Owe, die naam klonk zoo ongewoon, dat hij er zachtjes om moest gaan huilen, en omdat hem dit al even on gewoon was, begon hij zoo hard hij kon te schreeuwen. Bij het buis werd het nog erger en toen men nieuwe laarzen aan zijne voeten reeg, trapte en sloeg hij met zijne beenen om zich heen, alsof hij niet gloeiende tangen werd genepen. Maar toen de koster hem tot slot en wel op uitdrukkelijk verlangen van juffrouw Ivathinka een netten zakdoek inden zak stak, gaf hij zich geduldig aan zijn noodlot over. Moedeloos en onderworpen als een getooid offer lam nam hij met zekere plechtigheid afscheid van zijne pleegbroeders en zusters. Hij kon zijn hoofd niet draaien om nog eens naar hen om te zien, want de nieuwe kleedij was hem veel te groot en de kraag van zijn jas zat hem hoog in den nek. Telkens als hij zichzelf bekeek, begon hij te schreien. Hoe verder hij zich aan de hand van den koster van het arm huis verwijderde, des te angstiger werd de arme knaap, die volstrekt niet bevroedde, wat men met hem wilde doen. En toen de dominee hem in de voorkamer ontving, hem de hand op het hoofd legde en ernstig en zacht sprak «Welkom, mijn zoon God zegene uw intrede in dit huis en uw uitgang evenzeer" en de koster daarop een krachtig «Amenliet volgen, kwamen hem opnieuw de tranen in de aogen. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2