1891. N°. 81. Zaterdag 11 Juli. 78s,e jaargang. opgeheven de verbodsbepalingen GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centinet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmah te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor ft uren op den dag; der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiiin is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4- regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van den 7ex» Juli 1891 tot den 31 Maart 1892 zyn tegen het vangen, doodeu en vervoeren van de BONTE KRAAI de KOEK. de KAUW, de KERKK UW, de TOREN KAUW, de TORENKA, de HUISMUSCH. de R1NGMUSCH en de BOOM-, BERG- of VELDMUSCH, zoodat dit, behalve wanneer zij zich bevinden op, aan of in eeue woning, of op het daarbij behoorende afgesloten erf, hetzij in tuinen, fruitboomgaarden of kweekerijen, ook op het veld, is vrijgelateu, daar die vogels gedurende gemelden termijn in dit opz cht niet meer als beschermd zijn aan te merken. De bepalingen der wet tot regeling der jacht en visscherij blijven evenwel tcu volle van kracht, tengevolge waarvan het dooden der genoemde diersoorten in bet veld door middel van schietgeweer allésn mag geschieden door hen die, heizij in open jachttijd krachten» eeue groote jachtakte, hetzij krach tens eeue buitengewone machtiging, bedoeld in art. 26 van genoemde wet, bevoegd zijn zich met geladen schietgeweer in het veld te bevinden. Goes, den 9 Juli 1891. De Burgemeester van Goes, J. G d. W. HAMER GOBS, 10 JULI 1891. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan G. J. Moolenburgb, als lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Nieuw-Bommenede en zijn benoemd V. N. Overman, tot dijkgraaf van het waterschap Kleine StellepolderA. Van der Have, tot dijkgraaf van het waterschap JongepolderJ. Van der Have, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Jonge polder; A. Markusse, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Altekleinpolder E. Bekaert, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Angelina- polderA. C. Danckaerts, tot dijkgraaf van het waterschap StadspolderA. Scheele, tot dijkgr. van het waterschap Loozepolder; F. Dieleman, tot plaatsv. dijkgraaf van het waterschap LoozepolderP. C. Van Daalen, tot gezworen van het waterschap Wil- helminapolder J. Verhulst Pz., tot gezw. van het waterschap Onrustpolder; C. M. IÜeppe, tot voorz. van het bestuur van bet waterschap, waterkeering van het calamiteuse waterschap Seherpenisse. In de Maandag te Gent gehouden vergadering van aandeelhouders der spoorweg-maatsch. Gent Ter-Neuzen is o. a. het contract aangenomen met de nieuwe stoomvaart-maatschappij, onder directie van den heer H. 0. E. Van IJsselsteyn te Ter-Neuzen, die eerstdaags een geregelden dienst tus- schen Ter-Neuzen Londen enz. zal openen. Naar het Dagblad en de Standaard vernemen, heeft het Kabinet gemeenschappelijk zijn ont slag verzocht aan H. M. de Koningin-Regentes. In zjjne Stemmen voor Waarheid en Vrede maakt de heer Bronsveld eenige opmerkingen om trent het verlies door de partij vanKuy- p e r by de jongste verkiezingen geleden. Hij zegt o.a.: 3>De 700 deputaten maakten, toen zij te Utrecht applaudisseerden, veel gedruis maar bij de natie verloren zij aan macht en invloed. Wel zal de Standaard blijven volhouden, dat wie zijn candidaten niet steunde, bevonden werd tegen God en Zijn Christus te strijden, maar men blijft bij die groot spraak en dien farizeeschen roem tamelijk koel. God oordeelt de harten en niet dr. Kuyper. Wat voortaan door hem gezegd wordt, heeft dan ook niet meer de beteekenis, die het had vóór drie jaar. Het anti-liberale bondgenootschap sloeg uiteen, en de rechtzinnigen, die aan dr. Kuyper getrouw bleven, zijn meerendeels doleerenden, Christelijk gerefor meerden van het type Donner-Noordtzij-Brum- melkamp, d. w. z. met de doleerenden meegaande, en nog een groep leden der Ned. Herv. Kerk, die zich nog niet los konden maken van hun meening, dat dr. Kuyper de mau is, van God geroepen om den strijd te voeren tegen het liberalisme". Aan het Hbld. schrijft men uit Den Haag Algemeen is hier de verontwaardiging over de benoeming van den heer De Savornin Lobman Junior tot ambtenaar bij het ministerie van kolo niën. Verschillende geschikte ambtenaren, die in lageren rang een zeker aantal dienstjaren tellen, zijn ten achter gesteld bij iemand, die van zijne geschikt heid nog de eerste blijken moet geven en als eenige aanbeveling kan aanvoeren dat zijn vader pas gou verneur van Suriname is geweest en zich daar op zoo eervolle wijze heeft onderscheiden. »En wèl was er haast bij die benoeming! De benoemde heer De Savornin Lohman is nog niet eens met papa uit Suriname teruggekeerdBij zijne aan komst moest hij zijn tafeltje reeds gedekt vinden. Hij werd dus benoemd*met ingang van 15 Juli". Had men dien datum dan niet kunnen afwachten? j>Neen, schijnt het, want als ons stervend ministerie dan wellicht reeds niet meer bestond, zou de ge legenheid ontbroken hebben om uit dankbaarheid den zoon van Suriname's beroemden gouverneur nog onder dak te brengen. Nu is, dank zij der konink lijke handteekening onder het benoemingsbesluit, de eventuëele opvolger voor een fait accompli geplaatst. »Het is, naar den algeineenen indruk, alhier een stuitende partij benoeming, die men allerminst van minister Mackay had verwacht. Wel zoo hoorden we gisteren een kamerlid zeggen »de minister zal denken laat ons nog maar voor de vriendjes zorgen, we kunnen weldra niets meer doen en we kunnen ons krediet toch niet meer verspelen". Naar wij in de II. Ct. lazen, is de besteller M a h i e u die zich herhaaldelijk bij den Minister van Oorlog en bij de Kamer heeft beklaagd over eene verongelijking, die hem was aangedaan, door den Minister Bergansius in militairen dienst her plaatst. Intusschen is hij, geneeskundig gekeurd wor dende, voor den dienst, waarvoor hij bestemd was, afgekeurd. Met de H. Ct. vertrouwen wij, dat de Minister Bergansius het er nu niet bij laten zal, maar hem nader zal helpen. In elk geval brengen wij gaarne hulde aan den Minister voor deze daad van recht vaardigheid en edelmoedigheid. Recht voor Allendat de zaak ook vertelde, heeft natuurlijk geen woord van waardeering voor den Minister, maar maakt ook van deze zaak weer een reclame voor Domela Nieuwenhuis. Die heeft het hem eigenlijk gedaanEvenals hij onlangs in zijn blad met de hem eigene bescheidenheid vertelde, dat de lotsverbetering van postbeambten en telegrafisten zijn werk is. 't Is dan toch onmensehelijk van hem, dat hij niet meer in de Kamer wil zitten. Hij berooft daar door immers alle verongelijkten van hun machtigsten steun. (Vad.) Daar de heer mr. W. C. I. J. C r e m e r s zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt, moet in het hoofdkiesdistrict Almeloo eene nieuwe keuze voor een lid dier Kamer plaats hebben, welke is bepaald op Donderdag 23 Juli e. k., en de herstemming, is die noodig, op Donderdag 6 Augustus daaraanvolgende. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam deelde de voor zitter mede, dat was ingekomen een schrijven van C. H. Rotgans, waarbij bij zich beklaagt over ver wonding, bekomen bij gelegenheid van de taptoe op den Dam, alsmede een adres van C. Loots, huur koetsier, houdende verzoek om vergoeding der schade, door de van den Dam verdreven menigte toegebracht aan zijn in de Beursstraat omgeworpen rijtuig. Naar aanleiding van het optreden der politie op dien avond had de lieer Wüste aan den voorzitter schriftelijk verzocht te worden toegelaten tot het houden eener interpellatie omtrent de maatregelen, die bij deze gelegenheid door de politie waren ge nomen. Het adres Rotgans werd gesteld in handen van den officier van justitie, dat van Loots zal onderzocht worden en, zoo hij recht heeft, zal hem de schade van 60 gulden vergoed worden. Over het optreden der politie iu den avond van 1 Juli werd scherpe critiek uitgesproken. De burgemeester erkende het verkeerd optreden der politie en beloofde een scherp nader onderzoek om de schuldigen te straffen. De heeren Hugo Muller, Alting Mees, Heems kerk en Heineken behielden zich voor, na dat onder zoek, op het ontslag van den commissaris Steenkamp aan te dringen bij de Koningin-Regentes. De keer Nolting deed het voorstel om bij de Regentes dat ontslag aan te vragen, mr. Van Hall wenschte grondig onderzoek om den schuldige te kennen en daarna hem te straffen. De voorzitter waarschuwde tegen overdrijving en verzekerde nogmaals, dat een nader onderzoek zal worden ingesteld en de schuldige aan de groote wanorde zal worden gestraft. De Raad verwierp ten slotte met 24 tegen 8 stemmen de motie van den heer Nolting om bij de Koningin-Regentes het ontslag van den hoofdcom missaris Steenkamp aan te vragen, maar nam de motie van de heeren Van Hall en Sassen aan om aan den burgemeester en eene commissie uit den Raad een nader onderzoek op te dragen naar de aan leiding tot de wanorde en naar den persoon, die bevel gaf om stokslagen uit te deelen. Uit Luxemburg wordt aan het Nieuws v. d. Dag millioen werd dus uitgekeerd aan Koningin Wilhel- mina. De kasteelen gingen over met hun toebehooren en inboedel. Alleen zijn enkele voorwerpen, waaraan voor de Koningin om de eene of andere reden familieherinneringen verbonden waren, uitgezonderd en verzonden. Te Neerbosch is het nieuwgebouwde weeshuis thans geheel voltooid en in gebruik genomen. Veel spoediger dan men had verwacht, zijn de groote slaapzalen bevolkt geworden en weldra zullen een 200-tal ouderlooze kinderen, die huiten de inrichting in groote ellende verkeeren, in deze inrichting een veilig toevluchtsoord hebben gevonden. De vorige week had de overbracht plaats van de domeinen. De thesaurier van H. M. de Koningin vertoefde een paar dagen hier om de ver koopsom in ontvangst te nemen. Deze bedroeg twee millioen achthonderdduizend franken, waarbij nog gevoegd werd éen millioen franken, welke, volgens het familieverdrag, de tak der Nassaus, die in het bezit kwam van de Luxemburgscbe kroon, gehouden is uit te betalen aan den vertegenwoordiger van den anderen tak, die zich de kroon zag ontvallen. Dit Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. (Concertzaal). Zondag 12 Juli, 's voormiddags 10 uur ds. J. H. Maronier van Rotterdam. Beroepen te Kockengen ds. P. C. A. Halffman, te Koudekerke. Ierseke. Aangenomen het beroep bij de Chr. Ger. gem. alhier door ds. O. Eerdraans te Wanswerd (Fr.) Op 't oogenblik is Ierseke geheel herderloos. Van de 4 kerkelijke gemeenten zal nu de Chr. Ger. eindelijk een predikant krijgen. Bedankt voor het beroep by de Herv. gem. te Kats door den heer W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk. Den 15den Aug. a. s. zal de Zeereerw. hoer F. H. M. Wennen, pastoor to 's-Heerenhoek, zijn 40jarig priesterfeest herdenken. Woensdagavond is te Vlissingen door den Zeereerw. deken van Goes op plechtige wijze inge wijd het nieuwe Roomsch Katholiek burgerweeshuis. Naar de VI. Ct. meldt, zal dit weeshuis de volgende week door een dertigtal weezen van de R. C. ge meente met het daarbij behoorend personeel betrokken worden. De leerlingen der bijzondere Christ, school alhier, die zich door getrouw schoolbezoek in het afgeloopen jaar hebben onderscheiden, zullen a. s. Woensdag ook een uitstapje naar Vlissingen maken. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld N. W., 25 j., te Baarland, wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf; F. K., 15 j., te Goes, wegens diefstal tot 6 weken gevangenisstraf K. S., 39 j.T te Hansweerd, wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf, met mindering der reeds door gebrachte hechtenisG. N., 39 j., te Goes, we gens diefstal tot 3 dagen gevangenisstrafJ. F. De W., 14 j., te Kloetinge, wegens mishandeling tot 2 of 2 dagenW. B., 59 j., te Kamperland, wegens beleediging tot 50 cent of 1 dagL. P., 23 j. en P. L., 18 j., beiden te Kruiningen, wegens wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Bij bevelschrift der Arvondissements-Rechtbank te Middelburg van den 8 dezer is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezenG. B., oud 31 jaar, werkman te Krabbendijke, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den avond van 19 Juni jl. uit een oesterput, gelegen in de Ooster-Schelde onder Krabbendijke, heeft weggenomen 2500 oesters, toe- behoorende aan Charles De Groof, met het oogmerk om zich die oesters wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak is mr. F. M. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Gemengde Berichten. Toen Dinsdag mevr. Oosterhuis met hare dienstbode het gezin woont thans tijdelijk in de gemeente Sloten hare woning op de Nassaukade te Amsterdam wilde binnentreden, bevond zij tot haren grooten schrik, dat allo deuren in de woning openstonden. Men riep den bovenbewoner te hulp, de politie werd gewaarschuwd, en men ging geza menlijk het huis doorzoeken. Alles vond men open gebroken en de meeste meubels waren daardoor zwaar beschadigd. Een bonheur du jour, een sckrijf- I bureau, de linnenkast, kortom alle kasten en berg plaatsen waren doorsnuffeld. De inhoud ervan lag verward dooreen. Geldswaardige papieren of specie hebben de dieven niet gevonden. Vermist worden echtereene pendule, een volledig servies, vrouwen- onderkleederen, lakens, enz. In de linnenkast van de dienstmaagd vond men alles dooreengeworpen, maar daaruit wordt niets vermist. Uit de keuken zijn o. a. verdwenen een paar strijkijzers en koperen komfoorplaatjes. Eene kist met gereedschap van den heer O. is opengebroken, en met dat gereedschap hebben de dieven hunne inbraak gepleegd. Onder het verhaal, dat de Amsterdammer over het bezoek des Keizers in den bloemenwinkel ten beste gaf, schrijft het Nieuws van den Dag Dit aardig verhaal leest men in de Amsterdammer van heden. Het is wel jammer, dat wij genoodzaakt zijn dit bericht eenigszins aan te vullen. De Keizer is in Corona niet geweest. De heeren, voor wie de juffrouw zoo trilde op haar beenen", waren twee leden van Zr. Ms. gevolg, die aan de De Ruyterkade van dezen de opdracht tot het koopen van den krans ontvangen hadden en zich dan ook na afloop van het vuurwerk daarvoor in een »open" hofrytuig van den keizerlijken stoet hadden afgescheiden. Het keizerlijk handschrift is niet anders dan een kattebelletje, waarop een dezer heeren den naam schreef van den »Hofrath Schwerin", die den krans betalen zou, het uur waarop het gekochte moest worden en de kleur van de linten. Men heeft bij verschillende'insectenetende die hun nest op den grond bouwen, het ei van de koekoek gevonden. Het is een vreemd verschijnsel, dat de koekkoek haar ei dezelfde kleur kan geven als die, welke in het nest liggen. Zoo vindt men in de afbeelding van eieren, behoorende bij de beschrij ving der vogelwet, vier eieren van de koekoek, die in kleur en vorm van elkander goed te onderscheiden zijn, waaruit door ornithologen de gevolgtrekking gemaakt wordt, dat de koekoek eerst een nest naar haar keuze opzoekt, en daarna de kleur van haar ei overeenbrengt met die, welke in het nest van de grassneper, gele kwikstaart of leeuwerik liggen. Zooals men weet, werpt zij er eerst de eieren uit en legt er dan haar eigen ei in. De pleegmoeder, van niets bewust, broedt op dat eene ei, en brengt den jongen koekoek met de meeste zorg groot, totdat hij, volwassen zijde, zijne pleegouders verlaat, en dan in zijn eigen onderhoud voorziet. Dat onze marine zich bij het keizerlijk bezoek kranig gehouden heeft en een flink figuur heeft gemaakt, is boven allen twijfel verheven, er is slechts éen roep over. Een aardige bijzonderheid vernam de Ilaagsche Ct. daaromtrent nog. Toen Vrijdagavond de commandant van het eskader aan den Hoek afscheid van den Keizer genomen had en in de admiraalssloep had plaats genomen, om de Hohenzollem te verlaten, werden drie hoezee' s aan geheven. Maar toen het keizerlijk schip nu met volle kracht zeewaarts stoomde, roeiden de Hollandsche matrozen met volle kracht mede, en geruimen tijd nog hield de notedop het door stoom voortge stuwde schip royaal bij. Een bijna 85jarige stadgenoot, zegt de Leidsche Courant, die, hoewel hoog bejaard, nog steeds met jeugdigen ijver en nauwgezetheid ziju functie vervult als nederig maar welwillend dorpelwachter in den schouwburg, op Musis Sacrum" en elders, heeft jl. Zaterdag een buitenlandsche reis ondernomen en zich naar Hannover begeven. Op zichzelve moge dit bericht de vermelding niet overwaardig schijnen, meer bejaarde lieden toch verplaatsen zich ook wel eens naar elders, vooral in 't schoone seizoen, 't zij voor hun gezondheid, 't zij uit anderen hoofde, het feit ontleent eenigszins zijn belangrijkheid aan de omstandigheid, dat onze grijze stadgenoot de reis onderneemt hoofdzakelijk met het doel een bezoek te brengen aan zijn broeder, die waarschijnlijk ook zijn prilste jeugd reeds achter den rug heeft, en dien hij in de laatste 71 jaren niet heeft ontmoet. Eene aardige soort van visscherij wordt thans op de rivier te Rotterdam uitgeoefend. Door twee mannen, in eene roeiboot gezeten, wordt eene lange lijn vastgehouden, waaraan op afstanden van 20 meter kubben zijn verbonden. Deze kubben worden van boven gevuld met mosselen, en zakken dan langs de lijn tot op den bodem der rivier. Het blijkt tel kens bij het ophalen dat zij vol met paling zitten deze visch aast op de mosselen, zwemt onder in de kubbe, en kruipt dan naar boven, waar haar de terugweg door scherpe punten is afgesloten. De justitie vraagt opsporing en opzending van Cornelis Kesteloo, timmerman te Domburg, laatst wonende te Rotterdam. Tegen hem is door de arr.- rechtbank aldaar rechtsingang met bevel tot gevan genneming verleend wegens oplichting. De commissie van de te Tilburg het vorige jaar gehouden landbouwtentoonstelling beeft het voordeelige saldo, na aftrek van eenige nagekomen uitgaven, zijnde ƒ250, beschikbaar gesteld voor de collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag van 1 Juli. Op een boerenbruiloft onder Vorden stierf een der gasten een plotselingen dood. Men |chrjjft dit toe aan het overmatig gebruik van sterkedrank»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1