rustig. Ons stelsel van afsluiting begint zachtjes aan vruchten te dragen, het gebrek buiten de linie 'is nu onze bondgenoot. Jammer slechts, dat de af sluiting niet beter wordt gehandhaafd of door het verleenen van licentiën geheel noodeloos wordt ver broken. Gestreng handhaven en afwachten" be hoort het wachtwoord te zijn en voorloopig te blijven. Ook de verdeeldheid onder de ons vijandige hoofden neemt toe, terwijl van den weeromslag gekeele benden slecht betaalde en nog slechter gevoede Pedireezen zich oplossen en, bij troepjes van tien tot twaalf man, een goed heenkomen zoeken. Alles duidt op groote wijzigingen in den aan ons oog onttrokken toestand binnenslands. Vasthouden dus, niet overstag gaan. Het gouverneinents-stoomschip Condorin bet laatst der vorige maand van bier naar Singapore vertrokken, ten einde den nieuwbenoemden gouverneur van dit gewest af te halen, is op den 4den dezer met dezen ter reede Oleh-leli teruggekeerd. Eerst den volgenden dag ontscheepte de heer Pompe Van Meerdervoort. Ha op luisterrijke wijze door de officieren, ambte naren, Inlandseke en Chineesche hoofden te zijn inge haald, nam de nieuwe titularis nog dienzelfden dag in bet gouvernementshuis in den kraton bet bestuur over dit gewest van den plaatselijk militairen com mandant en van den adsistent-resideut alhier over. Onmiddellijk daarna vaardigde de gouverneur bet be vel uit dat alle dwangarbeiders, voor bet verrichten van particuliere diensten ter beschikking gesteld van officieren en ambtenaren, dadelijk naar het ketting- gangerskwartier moesten terugkeeren, om uitsluitend voor 's lands dienst beschikbaar te blijven; zelfs die, in bet gouvernementshotel bescheiden, niet uitgezon derd. Met dezen maatregel is een der bestaande mis bruiken uitgeroeid. Van den nieuwen titularis wordt algemeen de ver wachting gekoesterd, dat bij niet alleen zal zijn een flink militair bevelhebber, maar tevens een bekwaam gouverneur, die zijn plicht weet te betrachten, zonder aanzien van personen. Of dit echter grond geeft voor de verwachting, dat in den algemeenen toestand hier zoo maar in eens groote veranderingen in ons voordeel zullen komen, moet betwijfeld worden. De nieuwe gouverneur moge hoogst bekwaam zijn en door den chef van den staf, majoor Nieuwenhuijzen, onder alle opzichten krachtig gesteund worden, van nieuwig heden is thans geen heil te verwachten alleen in vol harding in de toepassing der maatregelen, waardoor den vijand in den laatsten tijd zulke merkbare na doelen berokkend worden, ligt liet zwaartepunt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zuidzande ds. H. Ludwig, te Zuid- Schar woude. Beroepen bij do Ned. Ger. gern. te Rozenburg ds. F. W. .1. Wolf, te Axel. Bedankt voor bet beroep bij de lierv. gem. te Oostkapelle door ds. G. B. Fijnvandvaat, te Nieuwer- kerk bij Zieriksee. Rechtszaken. Op Vrijdag den 24 dezer des voormiddags te 10 uren zal voor de Arrondissements-Recktbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. v. B., 33 jaar, koopman, laatst wonende te Driewegen, thans voortvluchtig, ter zake van diverse valsch- heden gepleegd in suikerpeëncontraeten. In deze zaak zijn vanwege bet Openbaar Minis terie 10 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Landbouw en Veeteelt. In de velderwten die aanvankelijk veel beloof den openbaart zich op eens de worm in den kop. Men schrijft dit toe aan den velen regen en de voort durend gedekte lucht. *t Is te hopen dat deze veld vrucht, die zoo veel verbouwd wordt in Z.-Beveland, spoedig aangenamer weer krijgt. Het zomer-koolzaad, dat sckaarsck gezaaid werd, staat mooi in bloei en belooft nogal. veilig te gevoelen in zijne beschermende armen en om zich door hem te laten voeren over den bruisenden stroom des levens als een vogeltje op den rug eens adelaars over de Middellandsche Zee. Zij hoopte bij haar stillen Rudolf vroolijkheid en levenslust te wekken. Maar dominee Oestrup en levenslust waren twee. Daarom waren ook zijne lijkreden de beste. Van de teedere liefde zijner jonge vrouw had hij geen begrip. Haar jubelen en juichen noemde bij overdreven vroolijkheid. Als eenige zoon was hij opgegroeid in het stille en sombere huis zijner moeder, die vroeg weduwe geworden was en toen bij op de academie was, noemden zijne medestudenten hem >den grijsaard, die nooit jong geweest is." Hij had alle examens met glans afgelegd, maar zijn leven was zoo kalm en rustig voortgegleden als een beekje op de beide, zonder strijd of verleiding, zonder moeite of zorgen. En daar zijne jonge vrouw bemerkte, dat hij al stiller werd, naarmate zij vroolijker was, zweeg ook zij. Toen heersckte er weder kalmte en vrede in zijn huis en bij ademde vrijer als na een onweder, dat voorbijgetrokken is. Thans keek bij met vreugde op zijn jong, mooi vrouwtje neder, wanneer zij stil en bedaard haar huishouden deed, de kippen voe derde en do duiven leerde uit hare banden te eten. Maar als de avond viel, als het in de woonkamer duister werd en het vuur in den haard zijn rosachtig schijnsel op bet tapijt wierp, dan zat zij eenzaam in den grooten leunstoel, dan sloot ze de oogen en droomde zij van een buis vol kinderen. Zij zag ze om zich heen van verschillende grootte en leeftijd, van den zuigeling in de wieg, tot het jonge lid der kerk, met blonde lokken en met zwarte haren, met blauwe en met bruine oogen. Zij lagen op hun knieën op de stoelen uit bet raam te kijken, ze lagen in groepjes, voor den haard en keken in de vlammen; ze stonden dicht om haar heen en verborgen hun De L. Ct. deelt bet volgend beproefd middel mede om biggen snel te doen groeien en vet to mesten. Het bestaat in het mestvoeder te doen ver zuren. Daartoe neemt men een handvol gewoon zuur deeg, lost dit op in een pot met warm water, voegt er een paar handen meel by en een goede hoeveel heid gekookte aardappelen, fijn gestamptdit alles wordt goed door elkaar geroerd, en blijft eön nacht staan om te gisten. Den volgenden dag doet men een paar handen vol van dit zure voeder bij datgene, wat men gewoon is aan de varkens 'te geven en roert alles goed door elkaar. Van het verzuurde voeder wordt telkens eene hand vol teruggehouden, dat men eiken avond weder met meelaardappelen en warm water vermengt, gedurende den nacht laat gisten en den volgenden dag op nieuw onder ander voeder vermengd, aan de varkens voorzet. Wanneer men deze wijze van voederen drie maanden of een half jaar volhoudt, zal men ondervinden, dat de var kens met betrekkelijk weinig voeder zeer vet zijn geworden. Droogleggen van graslanden. Algemeen is de waarneming, dat er onder de boeren een soort schrik bestaat voor het wegnemen van overtollig water bij graslanden, omdat de uitkomst niet aan het doel heet te beantwoorden. Men ziet niet in, dat op het moerassige land ook moerassige planten groeien, die met bet droogleggen verdwijnen en daardoor dus aanleiding geven dat de opbrengst minder wordt en, er zelfs open plekken ontstaan. Eerst na grooter aantal jaren kan zulk land zich herstellen en goed worden, zoo men het alleen aan de natuur wil over laten. Behandelt men het echter met verstand, dan komt men snel genoeg tot het beoogde doel en de schrik blijkt geheel ongegrond. De toepassing van 600 kilo slakkenmeel en evenveel kaïniet per hectare is bier vooral van uitstekende uitwerking. Evenzoo is het inzaaien van betere grassen een vereischte, om te zorgen dat er ook komt, wat voor de ver anderde omstandigheden past. Daarvoor is geen om ploegen van bet land noodig, doch kan met scherp eggen worden volstaan, zoodat de nerf flink wordt opgemaakt. Op deze wijze levert bet 2e jaar reeds goede uitkomsten on heeft men goed weiland ge kregen voor moeras. (L. Ct.) Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 7 Juli 1891. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, eerst 36, later 38 leden en de Griffier. Afwezig met kennisgeving de keeren Lantskeer en Van der Have, en verder de keeren Thomaes en Risseeuw. De Voorzitter opent do vergadering in naam dor Koningin. Hij herinnert eraan, dat de Staten sedert de vorige vergadering geen lid door den dood ver loren hebben. Wol missen wij den heer Walter," zegt spr. ongeveer, »maar deze vervult eene andere, door hem begeerde betrekking. Wij wenschen hem heil en voorspoed toe, en hopen, dat zijn hart warm voor Zeeland en de Zeeuwscke belangen zal blijven kloppen. Maar beeft de dood ons gespaard, hij ont nam ons het geëerbiedigde hoofd van den Staat, Koning Willem III. Gedurende 41 jaren heeft Hij de regeering gevoerd, die zich kenmerkte door rust, vooruitgang en ontwikkeling. Mocht ik in Novem ber den wenscli uitspreken, dat Z. M. spoedig zou herstellen, die wensch is niet vervuldnog vóór het einde van November viel de gevreesde slag. Willem III bad Zeeland lief; meermalen beeft hij daarvan de sprekende bewijzen gegeven. Zijne na gedachtenis zal dan ook hier in eere blijven. En thans gevoelen wij allen, dat bet onze plicht is, ons eendrachtig te scharen om den troon onzer jeugdige Koningin, de laatste telg uit bet buis Oranje-Nassau. Zij beeft behoefte aan en recht op aller steun welnu, zij zal daarop onder alle omstandigheden kunnen rekenen Ged. Staten hebben gemeend, in uw aller geest te handelen, door bet ontwerpen van oen adres aan H. M. do Koningin-Regentes, welk adres zoo straks in behandeling zal worden gebracht." hoofdjes in haar schootzij wiegde ze in hare armen, drukte ze aan haar borst en bracht onwille keurig het voetbankje in een schommelende beweging. Twintig jaar lang waren diezelfde droombeelden eiken avond bij bet vallen van de duisternis in baar opgekomen. Het fraaie doopmutsje lag nog onge bruikt, maar niet onaangeroerd. Bij de vriendinnen, die het haar hadden geschonken, waren meer kin deren gekomen dan verlangd werden, maar haar was die weelde ontzegd, niettegenstaande zij den Hemel zoo dikwerf en zoo vurig daarom had gebe den. Het was de eenige hoop, die haar nog over gebleven was en ten slotte was het nog haar eenig gebed. Eens op een avond, toen ze tien jaar getrouwd was, overviel de predikant haar in haar leunstoel, terwijl ze met de voeten een bankje wiegde en er een liedje bijzong. Zij bloosde en toen zij opstond en hein tegemoet ging, kon bij zien, dat zij hem wat te zeggen bad. Het was werkelijkheid geworden. God had kaar smeeken verhoord Het verloden verdjveen voor baar in den stroom der vergetelheid, baar blik wendde zich naar het licht van de vroolijke toekomst. Helaas baar zoontje werd doodgeboren. Zoo was het dan in den loop van een twintigtal jaren in dit huisgezin al stiller en stiller geworden. Thans deed zich een lichtpunt voor, dat misschien nog tot een gelukkige toekomst zou kunnen leiden. Toen de koster weg was, zaten man en vrouw nog lang samen en dachten beiden aan Anna's zoon. Toen stond de predikant op, legde zacht de hand op het hoofd zijner vrouw en zeide»Hoe denkt gij over den knaap, lieve Julie Zooals gij denkt, Rudolf!" antwoordde ze dof. Maar na de bijbellezing aan het ontbijt ging ze naar baar kamer, wierp zich op bet bed en barstte in een zacht snikken los. Wordt vervolgd). De vergadering geeft blijken van instemming met het gesprokene. De Voorzitter stelt alsnu aan de orde het onder zoek van de geloofsbrieven der heeren W. J. Vader en C. IJsebaert, waartoe liij aanwijst de heeren Pompe Van Meerdervoort, Hammacher en Fruijtier. De vergadering wordt intusschen geschorst. Na terugkomst der commissie wordt bij monde van den beer Pompe rapport uitgebracht, strekkende tot toelating. De vergadering vereenigt zich hier mede, waarna de nieuwe leden worden binnengeleid, den eed afleggen en, na door den Voorzitter te zijn gelukgewenseht, zitting nemen. De Voorzitter stelt nu bet ontwerp-adres aan de Koningin-Regentes aan de orde. Dit luidt als volgt Mevrouw, Het is beden voor bet eerst, dat de Staten van Zeeland vergaderd zijn na het overlijden van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat, wijlen Koning Willem III. Levendig beseffen wij de zwaarte van bet verlies dat Uwe Majesteit, HoogstDerzelver Dochter en ons Vaderland heeft getroffen en wij voelen ons gedron gen Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden, dat wij met de ingezetenen van Zeeland innig bob ben gedeeld in den rouw van bet Koninklijk Huis. Getrouw aan zijn verleden, blijft Zeeland onwan kelbaar gehecht aan het Vorstelijk Stamhuis. Het draagt zijne hartelijke genegenheid over op de jeugdige Koningin en op uwe Majesteit, Hare zorg volle Moeder, thans belast met de taak om bet Koninklijk gezag waar te nemen. Wij hopen en vertrouwen dat TJwer Majesteits Regentschap en de Regeering Uwer Koninklijke Dochter gelukkig en voorspoedig zullen zijn. Wat echter de toekomst brengen moge, Uwe Majesteit en Koningin Wilkelmina zullen steeds kunnen rekenen op den steun en de trouw der Staten en der gekeele bevolking van deze Provincie." De vergadering besluit bet adres onmiddellijk te behandelen. De heer ITuvers stelt voor achter den voorlaatsten zin te voegen »en Gods zegen uw deel moge wezen". Dit voorstel wordt voldoende ondersteund. De Voorzitter vraagt, of de redactie niet beter zou luiden, wanneer tusscken de woorden dochter" en gelukkig" werd ingevoegd: onder Gods zegen". De heer Iluvers vereenigt zich daarmede, waarna het aldus geamendeerde adres zonder heraadslaging of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. De Voorzitter doet daarna verschillende mededee- lingen, die voor kennisgeving worden aangenomen. Voor zooveel een verzoek van den raad van Kats om een renteloos voorschot voor de verbetering der haven aangaat, deelt de Voorz. mede, dat Ged. Staten met het gemeentebestuur in briefwisseling zijn, en stelt hij voor, de zaak in handen van dit college te stel]on confonu besloten. De verschillende voorstellen worden alsnu aan de orde gesteld en verzonden naar de afdeelingen. Mededeelingen betreffende de samenstelling der af deelingen van Ged. Staten, en betreffende do ter visie legging van de presentielijst van Ged. Staten, den staat van ambtenaren en bedienden ter prov. grifiio en den staat der prov. eigendommen, worden voor kennisgeving aangenomen. Nadat de vcrgaderiug in afdeelingen is gesplitst, wordt besloten, m de volgende bijeenkomst aan de orde te stellen de benoeming van het buitengewoon lid van Ged. Staten en wordt die bijeenkomst bepaald op a. s. Vrijdag 10 uur, waarna de tegenwoordige zitting wordt gesloten. Gemengde Berichten. Gistermiddag bad een jeugdig veloeipedist alhier het ongeluk met zijn rijwiel ati de Vest terecht te komen. Eene hulpvaardige vrouw uit de buurt hielp eerst do ruiter en toen bet paard op bet droge, zoodat bet ongeval geene ernstige gevolgen zal na zich slepen. De winkelier P. J. alhier kocht do vorige week te Nieuwland een vet varken om hier te slachten. Door het vervoer en de warmte was het beest onwel geworden en vond men het Zondag morgen dood in 't hok. Daar het natuurlijk voor de consumptie ongeschikt was, zou de eigenaar het slachten en uitbraden, om het vet voor smeer te gebruiken. In een huisje bij den mestput in den Poel werd bet geborgen en nu meent men dat er van dat vleescb nog door menscben gegeten is. De politie doet onderzoek. Eleiitkeitszaitci. In deze en naburige gemeenten heeft men reeds aardappelziekte ontdekt. Do vele regen heden en gisteren gevallen doet ernstig vroes koesteren voor uitbreiding ervan. In de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet zijn eenige varkens door de vlekziekte aangetast enkele dieren zijn er reeds aan gestorven. De chef eener handelsfirma te Rotterdam deed zijn boekhouder door de politie arresteeren, onder beschuldiging, dat die beambte zijne boeken ver- valscht en een bedrag van minstens 600 ontvroemd heeft. Maandag zonk een werkman van ongeveer vijftig jaar, die in de Rijnhaven nabij Katendrecht aan het zwemmen was, plotseling in de diepte. Hoewel dadelijk hulp kwam, verdronk de man. Een soldaat die op post stond in het Cadetten- kamp hij Breda, is bij bet jongste onweder door den bliksem aan de linkerzijde getroffen en daar verlamd geraakt. Hij is per brancard naar bet hospitaal vervoerd. Volgens bericht uit Walsoorden, ontstond Maandag aan de Westzijde van den Sckarrondam weder eene afschuiving, lang ongeveer 40 Meter, waarvan over 30 Meter de dam tot door de kruin wegviel, Deze afsckuiving is gelegen eenigszins Noord waarts van die van Mei jl., die thans ongeveer was voorzien en gedeeltelijk aangevuld. {M. Ct.) Wie de hunnebedden te Rolde bezocht heeft, herinnert zich den bij het tweede kunnebed staanden, meer dan duizendjarigen eik, welks hollen, vermolm den stam om een der steenblokken heengegroeid was. Die omstandigheid heeft hem eindelijk ten val gebracht. Sedert verleden Vrjjdag ligt hij door den storm geveld. Het oude landschap Drente verliest in dien eik een eerwaardig getuige van zijn geschiedenis. Te Rolde toch vergaderden eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, later in de kerk) de afgevaardigden der cigengeërfden, de souvereine vergadering en de edele etstoel, de hoogste Rechtbank van bet Land schap. Assen, waar later de Staten vergaderden, was toen slechts een klooster en behoorde onder Rolde. (Jlaarl. Ct.) De verdachte van den "te Vlissingen gepleeoxlen kindermoord, zekere M. d. 13., 21 jaar oud, geboren te l'Jzendijke, dienstbode, heeft hare daad bekend. Ten einde de geboorte te verbergen, moet zij het kind op wreede wijze hebben omgebracht, door het te verworgen, en daarna het lijkje in stukken te snijden en in het privaat te werpen. De daderes is gevankelijk naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht. De poppententoonstelling in het Kurhaus te Scheveningen maakt vooral des avonds, bij verlich ting, door de weerkaatsing der bonte kleuren in de talrijke spiegels, een vroolijk en schitterend effect. Bij besluit van den Minister van financiën en den Commissaris des Ivonings in de provincie Zuid-Hol land werd goedkeuring verleend tot bet uitgeven van 15000 loten in de te houden verloting van pop pen, alle aangekocht onder de geëxposeerde voor werpen, voornamelijk onder de bekroonde. Donderdagavond kwam iemand, die uit Amster dam naar Haarlem moest, in een goederenwagen terecht, met een dertigtal erg woelige gasten. Dat was niet erg, want men moest blij zijn, weg te kunnen komen. Maar welk een schrik beving onzen vriend, toen bij bemerkte, dat de wagen niet mee ging, maar los op de rails gestaan bad. En tot over maat van ramp ontdekte bij, dat een van zijn mede reizigers de aardigheid had gehad de deuren dicht te schuiven en deze konden niet meer open. Het gezelschap gevoelde zich diep wanhopig, want de benauwdheid was afschuwelijk, daar al die menschen opeengepakt zaten als haringen in een ton. Eindelijk slaagden tien man er met vereenigde pogingen in om de kast open temaken. Gelukkig! Want anders zouden wij wellicht in de droeve noodzakelijkheid geweest zijn, om een geheel nieuwe soort van spoor wegramp te beschrijvenDertig menschen gestikt in een stilstaanden goederenwagen J" (R. N.) Nog een bijdrage en niet de minst ver makelijke - tot de afgeloopen feestdagen zendt men aan bet N. v. d. D. door de volgende opmerking uit Friesland Friescke boeren, de berichten over de prachtige ontvangst van den Keizer en de Keizerin van Duitseh- land, de hartelijke ontvangst in de hoofdstad en de schitterende feesten ter eere dier Vorsten en onzer Koninginnen gelezen hebbende, betreuren bet zeer, dat HH. MM. de reis naar Amsterdam niet uitgesteld bobben tot na de hooiing. Aan den anderen kant wordt het hart droevig getroffen door een opmerking uit Woerden. Evenals op 1 December jl. bij bet passeeren van den rouw- trein was daar Vrijdag jl. het garnizoen, versterkt met manschappen uit Leiden, op het perron opge steld, om het militair saluut te brengen aan de passeerendo vorstelijke personen, doch het wreede noodlot wilde, dat de keizerlijk-koninklijke trein in volle vaart voorbijsnorde. Men troost zich nu met de gedachte aan een vergissing, betzij van bet trein personeel, hetzij van een ander. Er was Donderdag geen mensch in Amsterdam bij gelegenheid van het vuurwerk, te buis gebleven. Ook de bloemenwinkel van Corona in de Kalverstraat was gesloten, want de chef en bet personeel waren eveneens naar bet IJ gegaan. Omstreeks 12 uur werd aan den winkel zeer hard gescheld. De juffrouw die oppassen moest schrikte, daar zij niet begreep wie zoo laat nog wensebte toegelaten te worden. Zij stapte echter naar voren, deed do deur op een kiertje open en.... Plotseling gooide een agent van politie de 'deur wijd open»Daar is de Keizer De juffrouw trilde op bare beenen, want terstond stapten twee heeren in groote mantels gehuld bin nen. In den eersten herkende zij keizer Wilhelm. De adjudant van Z. M. zei iets doch de juffrouw verstond hem niet; zij was de Duitsche taal niet machtig. De agent speelde echter zoo goed zoo kwaad het ging voor tolk, waarna de juffrouw begreep dat de Keizer een krans moest hebben. Toen echter de adjudant kleuren van bloemen en linten noemde, kon de agent er zelf niet meer uit wijs worden. Toen schreef de Keizer zelf op een papier wat bij verlangde. Daarna stapte bij met den adjudant en den agent in een gesloten rijtuig, dat in de steeg stond te wachten. Door deze daad krijgt de krans op het graf van onzon Bostevaer zeker veel meer waarde. Bij eene begrafenis te Leeuwarden gingen op de begraafplaats, terwijl de koetsier van den bok van een met twee paarden bespannen rijtuig was gegaan en op een kleinen afstand bad plaats genomen, de paarden eensklaps aan den loop. Een arbeider- poogde ze tot stilstaan te brengen, doch geraakte onder den wagen, zoodat de wielen hem over bet lichaam gingen, met het gevolg dat een zijner ribben werd gebroken. De paarden snelden inmiddels steeds voort, zonder dat ze tot stilstaan konden worden gebracht. Eerst in het dorp Warga mocht men daarin slagen. De inkrimging van bet koloniaal werfdepot van drie tot twee compagniën is reeds een feit ge worden. Een kapitein en twee luitenants benevens een adjudant-onderofficier zijn naar andere garnizoens. overgeplaatst.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2