Men schrijft aan de K. li. Ct. uit Amsterdam Aan den Duifcschen Keizer is, ter herinnering aan zijn bezoek ten stadhuize, een in perkament gebonden prachtexemplaar in 12°. aangeboden van de oudste Duitsche beschrijving der stad door Ph. Van Zesen (1664) en een album in stadskleuren gebonden, be vattende allerlei gezichten in het tegenwoordige Amsterdam. Zij, die belast waren Z. M. tekst en uitleg te geven van hetgeen den Keizer aan merkwaardige stukken op het archief werd voorgelegd, hebben eene zeer dankbare taak gehad. De Keizer luisterde niet maar voor den vorm, maar men bemerkte terstond, dat hetgeen hij zag, hem inderdaad belang inboezemde, dat men eenen man voor zich had, die door weetgierigheid gedreven, de dingen in hunne werkelijke beteekenis wilde leeren kennen. Groote belangstelling legde hij aan den dag voor het schrijven des grooten Keurvorsten van 4 Mei 1655, waarbij deze de stad Amsterdam bedankte voor de pillegift van 1000 carolusgulden aan zijn jongstgeborene, over wien de stad het peetschap aanvaardde. Dit schrijven heeft Z. M. van a tot z doorgelezen, het den Keizerin en verschillenden heeren van zijn gevolg getoond. De afbeelding van het jacht dat Koning Frederik I hier liet vervaardigen (op welke prent een profiel-gezicht van Amsterdam is te zien) heeft hij ook geruimen tijd bekeken. Hij sprak van de schuit" (op zijn Duitsch uit gesproken) en vertelde dat die lange jaren op de Spree te Berlijn had gelegen. Hij was vol bewonde ring voor de prachtige gedenkpenningen, die op de geschiedenis der stad betrekking hebben, en roemde het werk der oude Hollandsche stempelsnijders en medailleurs boven dat der tegenwoordige van alle natiën. Hij heeft op het archief dan ook prachtexem plaren gezien Met aandacht luisterde hij ook naar de uitlegging van de scheepskameelen, waarmede de koopvaarders indertijd over Pampus voeren. Van de kostbare zilverwerken beschouwde hij ge- ruimen tijd de gedreven schotel van de hand van Adam van Vianen, 1614, waarop al de overwinningen van Prins Maurits zijn afgebeeld. De Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" heeft aangekocht het landgoed »Bloe- mendaal," gelegen onder de gemeente Loosduinen, met het doel daar ten behoeve der zuidelijke pro vinciën eene stichting tot verpleging van krankzin nigen te doen ven-ijzen, gebouwd volgens hetpavil- joensysteem, en alzoo geheel in den geest van de bestaande stichting der vereeniging Veldwijk," onder Ermelo. Dit landgoed, op de grens der duinstreek gelegen, aan den straatweg van Loosdninen naar Monster, vormt een aaneengesloten geheel ter grootte van ongeveer 55 hectaren. De nieuwe stichting zal in de eerste plaats worden bestemd voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen. Het Friesch comité van de volkspart ij kan zich niet vereenigen met het besluit van het kiescomité dier partij in Schoterland, om bij de aan staande verkiezing van een lid der Tweede Kamer aldaar geen candidaat te stellen. Het heeft daarom alle leden dier partij opgeroepen tot eene buitenge wone vergadering te Heerenveen, ter behandeling van een voorstel om in het genomen besluit nog verandering te brengen. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Schoterland heeft den heer H. P ij 11 e r- s e n Tz. te Sneek geproclameerd tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Uit Noord-Brabant schrijft men aan de N. II. Ct. De omvraag, deze maand gedaan bij de suikerfa brikanten in Nederland omtrent het aantal hectaren, dit jaar door hen beteeld met beetwortelen, is van de 29 hier te lande bestaande fabrieken door 19 beantwoord. Volgens de opgaven van deze 19 fabrieken zijn dit jaar door hen beteeld 14,072 hec taren, tegen 20,660 hectaren in 1890, dus 31.89 pet. minder. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ook in 1892, volgens de tot nu toe geldende bepalingen, nog jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Aca demie en als volontair bij den artillerie-cursus en bij den voorbereidenden practischen cursus der mili taire school zullen worden toegelaten. »Vergeet niet, lieve Julie, dat God dikwijls veel over ons laat komen, opdat wij ons veel leeren ont zeggen. Denk er bovendien aan, mijn kind. dat ik de vervulling van dezen plicht van mij zei ven vor der en haar ook van anderen mag eischen". »Juist, lieve Rudolf' viel juffrouw Kathinka met doordringende stem hem in de rede, maar onze kleine Julie wil u nu eenmaal niet begrijpen, althans niet, zooals het behoort". Toen werd het stil en de koster trad binnen. Goeden morgen, mijn beste mijnheer Michelsen" zeide de predikant en hij hield des kosters hand geruimen tijd in de zijne. De predikantsvrouw schoof hem een kopje thee toe en juffrouw Kathinka werd geel van boosheid, omdat hij vijf klontjes suiker in zijn kopje deed en een zesde in den mond stak. De goede koster be vroedde niet hoe weinig diplomatiek hij handelde, anders had hij zijn thee wat minder zoet gedronken. Daarentegen was hij verstandig genoeg niet dadelijk met het doel van van zijn komst voor den dag te komen. Hij sprak over het weer en den wind, over de sneeuw en het Paaschfeest en luisterde geduldig toen de predikant eene episode uit de kruistochten in bijzonderheden ging vertellen. Maar op onver klaarbare wijze wist hij toch een overgang te vin den van Richard Leeuwenhart op lange Anna en wel zoo slim, dat niemand eenig opzet vermoedde. En met die kalmte, welke men ontleent aan het bewustzijn voor eene goede zaak op te komen, be gon hij het vlammend zwaard der moraal te zwaaien boven het hoofd der zondares, die eerlang in de Het bestuur van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw heeft bij een persoonlijk bezoek de aandacht van den Minister van Binnen- landsche Zaken gevestigd op de wenschelijkheid om practische landbouwscholen op verschil lende plaatsen te vestigen, ten einde het aankomend geslacht in de gelegenheid te stellen door eigen aan schouwing en bewerking het nut te leeren kennen van de nieuwere uitvindingen op landbouwgebied en wijze van bemesting, bebouwen enz. van den grond. De uitkomst van dit bezoek was de toezegging, dat op het landgoed Blijdendijk te Yucht vanwege de Regeering een boerderij zal worden gebouwd, waarop jongelieden voor den landbouw zullen op geleid worden. De Arnh. Ct. schrijft Hetzelfde wat 11. Maandag aan een paar dames uit Arnhem is overkomen, die te Tilburg door den conducteur in een verkeerden trein werden gefjlaatst, was ook het lot eener dienstbode, die Donderdag de reis van Breda herwaarts maakteook zij werd op Bokstel gedirigeerd en kwam drie uren later aan dan wanneer zij in den trein was big ven zitten. Gelukkig dat het kleine Nederland eene uitzonde ring maakt en ook in andere landen niet dergelijke verregaande onkunde bij het spoorwegpersoneel be staat. Wat zouden wij ervan zeggen, als wij opreis naar Parijs te Tergnier werden gedirigeerd naar Havre of, een uitstapje naar Zwitserland willende maken, te Keulen in den trein naar Munchen werden gezet 't Is precies hetzelfdealleen de afstanden zijn grooter. Wat zou er van het spoorwegverkeer terechtkomen, als het reizend publiek afhankelijk wordt gemaakt van personeel, dat den weg niet kent 'i Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor de beroepen naar Kattendijke en Borsele door den heer W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk bij Nijmegen voor Dreischor door den hoer Eerdman, cand. te Leiden. Aangenomen het beroop naar de Chr. Ger. gem. te Maria Hoorebeeke (België), door ds. J. Bos, te Schoondijke. Volgens de Woerd. Ct. zal ds. P. Snoep te Linschoten, die, zooals wij meldden, het beroep naar Aagtekerke heeft aangenomen, wegens huiselijke omstandigheden zijne gemeente waarschijnlijk over drie a vier weken reeds verlaten. De vorige week werd in Utrecht ket255jarig bestaan gevierd der Universiteit. De School van 't Sticht verkeert in een bloeienden staat. Het getal en 't gehalte barer studenten is uitnemender dan het in vele jaren is geweest. En wat de feestvreugde verhoogde is de gedachte, dat juist dezer dagen alle politieke macht ontviel aan meer dan een, die der Utrechtsche Hoogeschool een kwaad hart toedroeg. (De Vaderl.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Zaterdag 4 Juli 1891 zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens openbare dronkenschap J. C., II. P. D. te Ko lijnsplaat, P. J. te Kamperland, S. B., zwervend, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.F. K. te Kruiningen tot 2 b. s. 2 d. h.J. G., zwervend en J. T. te Baar land, ieder tot 2 maal 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boeteovertreding der jachtwetJ. T. te Wis- sekerke en M. De R. te Kolijnsplaat, ieder tot 2 maal ƒ3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteJ. Z. te Hoedekenskevke en H. v. d. D. te Ovezand, ieder tot 5 b. s. 4 d. h.J. L. te Heinkenszand tot 2 maal 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteJ. G. te 's-Heer Arendskerke, C. v. d. 13., C. D. te Ierseke, C. v. O., J. Op 'tH. te Wemeldinge, A. M. v. D. te Wissekerke, allen tot 3 b. s. 3 d. h.P. H. te Wemeldinge tot ƒ5 b. s. 5 d. h.J. d. B. te Krui ningen tot 5 b. s. 4 d. h.H. G. te 's-Heer Arends kerke tot 2 b. s. 2 d. h.het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord A. C. B.y J. T. te Baarland, J. L., J. S., A. v. 't V. te Oudelande, H. B. to Schore, P. V. te Biezelinge, W. S. te Kapelle, J. K., J. V. te Kolijnsplaat, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het zonder recht beloopen van eens anders bezaaiden grondD. K. te Kapelle tot 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijD. F. te maatschappij zou terug keeren. Juffrouw Kathinka zat in haar hoekje van de canapé te rillen en zij had een drukkend gevoel, zoo iets als van een harnas, dat onder bovenkleederen verborgen is. De predikantsvrouw zat achterover geleund en keek strak voor zich in het licht dei- lamp, alsof hare gedachten verre weg waren. Zij haalde zwaar maar regelmatig adem alsof ze sliep en om hare oogleden lag een flauwe schaduw. Ofschoon de geestelijke zelf niet rookte had hij den koster met groote zorg eene pijp gestopt en daarbij met akelige nauwgezetheid elk blaadje van de tafel opgeraakt. Terwijl hij even zorgvuldig een stuk van een oude krant opvouwde en het aanstak aan het haardvuur, zeide hij »Dat is zonderling, mijnheer Michelsen, gij roert daar juist een punt aan, waarvan in de laatste dagen ook mijne gedaehteh meermalen vervuld zijn geweest. Want mjjn werk kring zal zich ook tot dit diepgezonken meisje moeten uitstrekken". Maar Rudolf, waar denkt ge aan?" riep juffrouw' Kathinka, terwijl zij de armen op de borst kruiste en haar kleed deed ritselen alsof ze de koorts had. De predikant keek zijne zuster ernstig aanLieve Kathinka, het is mijn plicht en het zou er waarlijk bedroevend uit zien met ons predikanten, wanneer wij niet met vreugde en vol hoop zulk een taak aanvaardden". Hij begon andermaal met groote stap pen in de kamer op en neder te loopen. »0, het is wel mooi van u, Rudolf, maar dit soort bah (Wordt vervolgd). Kolijnsplaat tot 1 b. s. 1 d. h.het rijden met een hond zonder muilkorfP. O. te Ierseke tot 1 b. s. 1 d. h.het rijden met een beladen krui wagen over het kerkhof te GoesC. B. te Goes tot ƒ1 b. s. ld. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd S. v. IC. te Wemeldinge, be klaagd van jachtwetovertreding. Het Keizerlijk bezoek. V v ij d a g. De Duitsche Keizer ging Vrijdagochtend omstreeks 9 uur te voet van het paleis naar de Nieuwe ICerk te Amsterdam, vergezeld van twee hoofdofficieren die een krans droegen. De krans werd neergelegd op het praalgraf van De Ruyter. De lauwerkrans droeg linten van de Hollandsche en Duitsche kleuren. Z. M. sprak bij het neder- leggen van den krans de woorden: >een klein volk, dat zulke mannen heeft voortgebracht, is een groot volk." Z. M. maakte vervolgens voor de tombe van Van Galen een militair saluut. De vorstelijke bezoekers hebben daarop te 10.7 de hoofdstad verlaten. Op het stationsplein was op gesteld een detachement huzaren, en op het perron 100 mariniers en 100 man der marine met destaf- muziek uit den Helder. Vele opper-ollicieren van leger en vloot waren hier mede aanwezig, benevens de procureur-generaal mr. H. J. Kist. Even voor 10 uur verscheen de Keizer, vooraf gegaan door den Nederlandschen gezant te Berlijn en ging, gevolgd door den vice-admiraal De Casem- broot door de Koninklijke wachtkamer. Onder het spelen van Duitsche en Nederlandsclie volksliederen inspecteerde Z. M. de opgestelde eerewaeht. Inmid dels hadden de Keizerin met do Koningin-Regentes in het salonrijtuig van de Exploitatie-Mij. der S.S. plaats genomen, terwijl Koningin Wilhelniina met de surintendante freule V. d. Poll op het balkon van den koninklijken salonwagen zich begaven. Na de inspectie onderhield de Keizer zich nog even met den schout-bij-nacht Cramer en een ander opper- oflicier en voegde zich toen bij de Vorstinnen. Onder het ^spelen van Heil dir im Siegerkranz stoomde de trein, begeleid door de heeren Staats Sloot, hoofdingenieur, en Van Nivel, ingenieur der staats spoorwegen, via Breukelen en Harmeien naar 's-Gra- venhage en kwam daar omstreeks half 12 uur aan. Van de ontvangt aldaar behoeven we na het daaromtrent in ons vorig no. per telegraaf gemelde geen verdor gewag te maken. Alleen zij nog gemeld, dat bij het bezoek van de vorstelijke per sonen aan Scheveningen voor en achter het ICurhaus door het muziekkorps der schutterij en door het phiharmonisch orkest een ovatie gebracht werd. In het dorp werd druk gevlagd. Ruim 2 uren ging men terug naar het paleis, waar het dejeuner van 70 couverts gebruikt werd. Tegen 4 uren werd de terugtocht aanvaard. Aan het Staatsstation waren de verschillende autoriteiten. Daar werd een hartelijk afscheid genomen. Te 4.10 vertrok de trein naar Rotterdam onder het gejubel der talrijke menigte. Ook deze stad had den Keizer, hoe kort zijn ver blijf aldaar ook zou zijn, een waardige ontvangst bereid. De wachtkamer aan het station was eenvoudig maar smaakvol ingericht, de stationsweg vooral vorste lijk versierd. Aan het begin en het einde was een prachtige eereboog opgericht met vergulden stand aards, ballon en donkerrood fluweel, wat een keurig effect maakte. De beide groote staken, waaraan vlag gen, waren verbonden door guirlandes waaraan ver schillende wapens bevestigd waren, terwijl ook de afvaartplaats fraai was gedecoreerd. Partij trekkende van de omstandigheden had het gemeentebestuur het zicli daar bevindende in fraaien vorm opgetrokken wachtlokaal voor boot werkers, dat nog niet in gebruik was genomen, doen herscheppen in een chalet in Perzisch genre. Van dit chftlet af was voorts een overdekte allee aangebracht tot aan den steiger, waar HH. MM. zich aan boord van de »Hohenzollern" zouden begeven, die aan de Boompjes-Leuvehaven lag gemeerd. De rivier leverde een prachtigen aanblik op honderden schepen lagen daar in den sierlijksten vlaggentooi, terwijl voor de Parkkade het eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht C. II. Bogaert, was opgesteld. Verder lagen daar de Merwede welke boot dooi den Duitschen Verein was afgehuurd ten einde het Duitsche Keizerpaar als hulde op hun tocht dooi den Nieuwen Waterweg te begeleiden. Met ditzelfde doel had ook do heer Krupp een tweetal booten gezonden. Voorgaats zou de Ilohenzollern eindelijk worden opgewacht door het schroefstoomschip Koningin Emma en het schroefstoomschip Johan Willem Friso, die haar tot de grens der territoriale wateren zouden begeleiden. Te 4.50 uren stoomde de trein, onder de tonen van het door het korps hoornblazers aangeheven Wilhelmus", het station binnen, en een oogenblik later stond de Keizer, gevolgd door de Keizerin en de beide Koninginnen, op Rotterdamschen bodem. Zoodra de Keizer was uitgestapt, hield hij een inspectie over de schutterij en speelde de muziek het »Heil dir im Siegerkranz". Daarna sprak de burgemeester, die met verdere stedelijke en verschil lende militaire autoriteiten aanwezig was, den Keizer in de Fransche taal toe. Hij noemde dit bezoek een groote eer voor Rotterdam, betreurde, dat het zoo kort was en hoopte dat de Keizer een zeer gunstigen indruk van de welvaart van de tweede koopstad des Rijks mocht mededragen. Inmiddels waren door dochters van den burge meester, van den kommandant De Gelder en van den heer De Monchy bouquetten aan de Keizerin, de Koningin en de Regentes aangeboden. Daarna begaven de Vorstelijke personen zich naar hun rij tuigen, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. Zoodra de stoet, bestaande uit 20 rijtuigen, in het gezicht der menschenmassa kwam, werd hij met een daverend hoera begroet. Over den geheelen weg lieer sekte groot enthousiasme. Te 5 uur 55 arriveerde de stoet op den hoek van de Boompjes, waar een afdeeling mariniers met de muziek der marine uit Hellevoetsluis de eere waeht vormde. Dezelfde autoriteiten, die aan het station waren, hadden zich hier verzameld. Het Keizerlijk paar begaf zich in het »chalet" en na een kort oponthoud aan boord. De Keizer met de Regentes, de Keizerin met de Koningin. Weldra keerde de Keizer aan den wal terug en inspecteerde de troepen, terwijl de muziek de volks liederen speelde. Weer aan boord teruggekeerd, begeleidde het Keizerlijk paar onze Koninginnen weer aan wal. De Keizer kuste beide Koninginnen de hand en begaf zich daarna, na nog eenige autoriteiten de hand gedrukt te hebben, met de Keizerin onder het hoera der aanwezigen aan boord. De touwen werden losgemaakt, en langzaam en statig zette het keizerlijke jacht zich in beweging. De Keizer stond op de brug, met het gelaat naai den wal, de hand groetend omhoog. De commandant van het jacht riep daarop met luide stem Den Königlichen Majesteiten dreimal Hoch waar mede de geheele bemanning instemde. De muziek beantwoordde deze beleefdheid met het Duitsche volkslied. Toen de Koningin-Regentes voor het laatst groette, ontblootte de Keizer het hoofd ten afscheid. Aan de Parkkade genaderd, werd de keizerlijke boot door het eskader met paradeeren, salueeren en pavoiseeren begroet en zette het zich daarna achter de Ilohenzollern in beweging, gevolgd door tal van andere stoombooten. Hiermede was het bezoek aan Rotterdam en ook aan ons land geëindigd. Te 8 u. 15 m. precies kwam de Ilohenzollern in zee, waar de drie tot vertrek gereedliggende Duit sche oorlogschepen hunnen Keizer het welkom, en het Nederlandsclie fort op den wal uit de vuurmon den het vaarwel toedonderden. De Koninginnen reden na het vertrek harer Hooge gasten terug naar het station, vonden daar weder de eerewaeht der schutterij opgesteld en vertrokken te kwart voor zeven, onder de tonen van het» Wien Neerlandsch bloed", per Holl. spoor naar den Haag waar Zij om 7.5 u. aankwamen. Te harer ontvangst waren aan het station aanwezig de burgemeester en de gouverneur der residentie. Gemengde Berichten. Ilnarlnitd. Do heer Job. De Mol te Baarland is benoemd tot lichtwachter bij het kustlicht alhier. Hij had gedurende de ziekte van den vroegeren titu laris belangeloos deze functie waargenomen en was na diens overlijden tot waarnemer aangesteld. K.rnl>l>cii<lijke. Aan het door de handboog schutterij >Sint Sebastiaan" alhier gegeven concours werd door 26 schutters deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door D. Schipper, lid van »De Edele handboog" te Kapelle. De tweede viel bij kamjistrijd ten deel aan H. Markussen, lid van »Sint Sebas tiaan", te Krabbendijke. Een zij vogel werd afge schoten door M. de la Rivière, lid van »De Vrijheid", te Bergen-op-Zoom. De tweede zijvogel viel bij loting ten deel aan J. Goense, lid van Victoria" te Kwa- dendamme. De le en 2e kal werden geschoten door Oh. Apers en J. Van de Sande, beiden lid van »Sint Sebastiaan", alhier; de derde kal viel bij lo ting ten deel aan M. de la Rivière, lid van »De Vrijheid", te Bergen-op-Zoom en de vierde aan P. Remijn, lid van Victoria" te Kwadendamme. De justitie uit Middelburg is heden naar Vlissingen vertrokken om een onderzoek in te stel len naar een aldaar vermoedelijk gepleegden kinder moord. 's-Heorenhoek. De vereeniging »het Kolen- fonds" alhier hield Zaterdag jl. eene algemeene ver gadering, waarin door den secretaris rekening en ver antwoording werd gedaan over het boekjaar 189091. De ontvangsten bleken te beloopen 941,82, de uitgaven 122,16, zoodat er een batig saldo was van 819,66, waarvan op dit oogenblik 727 in de Rijkspostspaarbank is belegd. Het lossen der kolen is aanbesteed voor 45 cent per kar aan C. Smulders en Co., en de scheeps- vracht aan L. Wagenaar te Borsele voor ƒ2,50 per kar, terwijl de kolen zijn aangekocht voor 12 per kar, waardoor de kolen aan de leden zullen kunnen worden geleverd voor 78 cent per hectoliter vrij op den wagen aan de haven te Borsele. Wegens vertrek uit de gemeente had de president Chr. Hoornick zijn ontslag gevraagd, wat hem door de vergadexing eei-vol werd verleend. Als zijn op volger werd gekozen de heer Jac. Pieterse, die even wel met November volgens rooster weder moet af treden. Het tweede zendingsfeest, Dondei-dag op het landgoed »Zoutvliet" bij Ter-Neuzen gehouden, is door goed zomerweder begunstigd. Er waren volgens de T.-N. Ct. 2700 bezoekers aanwezig, waaronder een groot aantal uit België. Onder Scharendijke, gemeente Eikerzee, is Don derdag op den dag ingebroken in eene woning, ter wijl de bewoners afwezig waren, en uit eene kast ontvreemd 40 aan geld en eenige gouden siei*aden. Het schijnt, dat de welriekende geur der bloemen en de daaruit door distillatie vei-kregen par fumerieën een gunstigen invloed uitoefenen op het menschelijk organisme, en in de geneeskunde een niet te verwerpen hulpmiddel zijn. Dr. Ungerer be weert, dat het verblijf in een met bloemengeui'en bezwangerde lucht voor longziekten vrijwaart, en zelfs de verdere ontwikkeling van longteilng in het eerste stadium tegengaat. Als bewijs voert hij hot feit aan, dat in het Fransche departement la Grasse, waar de vervaardiging van parfumerieën uit bloemen de voornaamste bron van inkomsten der bevolking is, longtering zelden of nooit voorkomt, hetgeen hij toeschrijft aan den geur, waarmede de lucht vervuld is, tengevolge der bereiding van de parfumerieën. (Mbl. tegen verv.)

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2