1891. N°. 78. Zaterdag 4 Juli. 78s,e jaargang. MEISJESSCHOOL (E) FEUILLETON. Een Kerkdiefstal. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. iMMXW De prijs der gewone advertetitiün is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De INSCHRIJVING van leerlingen aan de t8 Goes voor den cursus 1891/95 z*l plsats hebben t«r Secre tarie van de gemeente in de week van Maandag 6 tot Za terdag 11 Juli a s, moetende van haar, die elders wonen, een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overlegd. Goes, den 13 Juni 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, H ART Al A N. GOES, 3 JULI 1891. Bevorderd tot doctor iu de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden de heer H. Lens hoek van Zwake, geboren te Goes, met acad. proefs. get.Opmerkingen over artikel 22 Wetboek van Koophandel. Van goeder hand verneemt de N. R. Ct. uit Hontenisse, dat welhaast de noodige stappen zullen gedaan worden tot het oprichten eener v r ij z i n - nige kiesvereeniging voor die gemeente en omstreken. De rereeniging zal zich aansluiten aan de verschillende zusterverenigingen in dat district op Zuid-Beveland. Icracke. Door de vrijzinnige kiesvereeni ging Burgerplicht zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren W. Van Oeveren- Jr. en J. C. Van der Burght (aftredende leden), en verder de heeren T. Cuperij, M. Van Harmeien, C. D. Klos en G. Schipper. (Wij herinneren dat tengevolge van de stijging der bevolking het aantal raadsleden van 7 tot 11 moet klimmen). Ierseke. Het pannenleggen zal,dank zy het uitstekende weder der laatste dagen, vroeger beginnen dan men algemeen verwachtte. Als het weer zoo blijft, zal men in het begin der volgende week er een aanvang mee maken. Een paar kweekers zul len zelfs deze week nog een paar scheepsladingen er aan wagen. Het aantal pannen dat aan de zee zal worden toe vertrouwd beloopt verscheidene millioenen. Ook op de Ierseksehe bank is weer een dikke laag mosselzaad neergevallen, doch men koestert eenige hoop, dat dit goedje vooreen groot gedeelte zijn eigen dood sterven zal. Men zal dus niet aan stonds beginnen met het kunstmatig te vernielen. Bij den schiedwedstrijd te Hoorn heeft in den korpswedstrijd D Hl de a f d. Middelburg van den schutterijkaderbond een bronzen me daille behaald en in den korpswedstrijd E H de schutterij van Middelburg een zilveren medaille. Borsele. Woensdag hield de Dijkraad van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk- B o r s e 1 e eene vergadering, die door 24 leden werd bijgewoond. Na beëediging van den heer J. Van Wingen Pz. werd overgegaan tot wijziging der begrooting van Naar eene Duitsche vertaling uit het Deensch. Gewoonlijk vergezelde Anna den jongen visscher Ole Lorenz als hij naar buiten voer om naar zijne haringnetten te gaan zien, en Ole roeide eigenlijk om haar naar buiten, want van haringen was in den regel niets te bespeuren. Hij had haar na melijk lief; maar zijne liefde was eene deemoedige onderworpenheid, eene onbegrensde bewondering, die hem uit zijn jeugd was bijgebleven, toen zij hem tegen andere knapen in bescherming nam. Niettegen staande de vele vernederingen, die hij zoowel van haar als van anderen had moeten ondervinden, ging hij voort met aandoenlijke trouw te hopen, tot hij tengevolge van dat voortdurend zweven tusschen hoop en vrees half suf was geworden. Anna kon maar niet tot een besluit komen. Nu eens was zij lief en aardig, zelfs teeder, jegens hem, dan weder stootte zij hem af. Zij gevoelde, dat het haar aangenaam was, dit kleine magere mannetje bij zich te hebben, maar aan den anderen kant vond zij, dat hij in vergelijking tot haar toch waarlijk al te nietig was. Zij gaf hem nooit een beslissend antwoord, af en toe stak zij den gek met hem, wees hem barsch terug en noemde hem ventje", wat hem diep krenkte. Dan huilde hij den ganschèn nacht, maar den volgenden dag wist ze niet hoe lief ze tegen hem zou zijn. Hij had alleen zulke holle wangen 1890/91 voor de kosten van herstel van schade, van meerdere peilingen en assurantiekosten. Daarna kwam aan de orde het opmaken van een staat van voordracht ter benoeming van een be stuurslid, voor de vervulling der vacature, eerlang te ontstaan door gewone aftreding van den heer J. Smallegange. Tot candidaten werden gekozen de heeren J. Smallegange te Ellewoudsdijk, G. Nijsse Az. te Drie wegen en J. Rottier Lz. te Borsele. Daar in het aanstaande najaar de Inlaagkade enz. vrijkomt werd besloten, onder nadere goedkeuring, tot nieuwe verpachting over te gaan en de voor waarden van verpachting vasttestellen. Ten slotte werd de loopende begrooting aange vuld met de aannemingssom van de oeverwerken bij de Staartnol van Borsele en eenige andere uit gaven. Door de liberale kiesvereeniging te Leeuwarden is tot candidaat voor den gemeenteraad gekozen de heer P. F a b e r y de Jonge. De Duitsche Keizer zal een zeer eigenaardig geschenk van H. M. de Koningin - Re gentes ontvangen, dat tevens een goed souvenir aan zijn bezoek aan Nederland zal zijn. Het is name lijk een keurig tableau, geheel uit tegeltjes bestaande, afkomstig uit de beroemde aardewerkfabriek te Delft en op order van H. M. speciaal voor dit doel ver vaardigd. (N01. v. Ned.) Door Z. M. den Keizer van Duitschland zijn benoemdtot commandeur der Duitsche Kroonorde de vice-admiraal Cramer, tot ridder de schout- bij-nacht B o g a e r t, terwijl Z. M. den intendant van het Paleis, baron De Constant Rebecque, vereerde met een prachtige gouden sigaretten-doos, waarop het portret des Keizers geëmailleerd en in diamanten. Ook werden benoemd tot grootkruis van den Roo- den Adelaar de ministers Hartson, Lobman, Kruys en Bergansius, en de vice-admiraal De Casembroot. Van goed onderrichte zijde schrijft men aan de Arnh. Ct. Het bericht betreffende de betaling der kosten voor de ontvangst van den Keizer van Duitschland lezende, vond ik aan het slot er van de woorden: »Quartum non datur". Bijna zou ik geneigd zijn dit te vertalen door »Er wordt geen kwartje gegeven". Onwaar toch is het bericht van het Nieuivsdat de Regentes de kosten van de versiering van Amsterdam betaalt. Alles wordt uit de gemeentekas bekostigd, maar het gemeentebestuur hooptdat uit de staatskas een tegemoetkoming zal gegeven worden. Dat is de zui vere waarheid. De Koningin betaalt alleen de kosten van het inwendig opknappen van het paleis. In een brief van dr. Schaepman aan zijn waarde vrienden van Het Centrumdie tot op schrift Resignation" kon dragen en waaruit een engelachtige stemming tegenover De Tijd spreekt, vindt de doctor een ongezochte gelegenheid om eens door het lijden tengevolge van zijne ongelukkige liefde. Er waren ook ditmaal geen haringen in de netten maar die twee zwierven toch tot bij middernacht over het water rond. Ole rustte op de riemen en deed nu en dan een halven slag. Anna zat aan het roer. De zee was kalm en vertoonde slechts kleine golfjes, die schitterden in het maanlicht. »Nu moet ge mij een afdoend antwoord geven, Annaik kan het»niet langer verdragen." »Oeh, Ole, gelooft gij wel, dat wij bij elkander passen Ben ik niet te groot voor je Zoo beslist had ze tot nogtoe nimmer gesproken. Ole keek in het water naar den riem aan stuur boordzijde en plaste er een weinig mede in het water. »Ik begrijp het al, gij hebt Sören Hans Andersen gezien." »Wien Sören Hans Andersen hij is gisteren uit Amerika teruggekeerd." »He, wat zeg je, Ole!" riep Anna levendig en zij schoof wat naderbij. »Wat meen je; is bij zoo'n flinke kerel geworden Hij keek baar treurig aan. Laten wij maar naar huis varen, Anna." »Nu, nu, Ole, niet dadelijk zoo neerslachtig." Weldra stonden zij op het strand. Zij had grooten lust meer van den Amerikaan te hooren, maar toen zij Ole aankeek, die haar ten afscheid de hand toestak, sloeg zij hare armen om zijn hals, gaf hem een kus en zeide»01e 1" Toen liep zij snel heen. De weg door het bosch naar huis was de langste, maar het was daar zoo aangenaam om te loopen en ze had geen haast. Het maanlicht viel door de takken te vertellen, dat hij in den strijd der laatste jaren zich van iedere medewerking aan dat blad beslist he- ft onthouden, geen artikelen heeft gezonden, geen aanwijzingen gegeven, geen mededeelingen heeft doen toekomen. Zoo komt er langzamerhand klaarheidwij weten nu, dat dr. Vermeulen niets met de politiek van De Tijd uitstaande heeft, dat mr. Bahlmann van De Maasbode is weggeloopen en dat dr. Schaepman niets met Het Centrum te maken heeft. Nu morgen nog een briefje van mr. Kolkman, dat bij De Post nooit heeft gekend. (Vad.) Van anti-revolutionaire zijde is in het district Schoterland tot candidaat van het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Schoter land geproclameerd de heer P. Van Vliet te Leeuwarden. Daar de uiterste termijn voor de ratificatie der akten van de Brusselse he antislavernij- conferentie gisteren is afgeloopen, zijn de mo gendheden, die op de conferentie zijn vertegenwoor digd geweest, gisteren te Brussel samengekomen. Zij besloten den termijn der ratificatie te verlengen, ten einde aan Frankrijk de gelegenheid te geven tot nadere overweging. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Ger. Gem. te Grand-Itapids (Noord-Amerika) door ds. Pk. J. Wessels, te Zieriksee. Beroepen bij de Ned. Geref. gemeente te Hij- laard ds. J. Wisse, te Garijp. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Baarland hebben zich vier solli citanten aangemeld, terwijl zich voor de betrokking van onderwijzeres, na herhaalde oproeping, geene enkele sollicitante aanmeldde. Tot hoofd van school E te Middelburg is be noemd de heer Blankert, te Zuidzande, met 10 stemmen. Hei Keizerlijk bezoek. W o e n s d a g. HH. MM. de Keizer en de Keizerin van Duitsch land zijn Woensdagochtend te elf uren te IJmuiden aangekomen, aan boord van de »Hohenzollern". De Keizer droeg de adrairaalsuniform. Namens de ge meente Velzen werd der Keizerin een bouquet aan geboden. Onder het donderen van het geschut stoomde de »Hohenzolleni" het Kanaal in tot aan de sluizen, waar de Keizer en zijn gevolg overgingen op hot adviesjacht »Jagd". Omstreeks twaalf uur kwam dit vaartuig voor Arasterdam aan. Als aanlegplaats was aangewezen de steiger van den West-Indischen maildienst. Hier was een smaakvolle debarkeertent opgericht. De gemeente lijke autoriteiten waren op een stoomjacht het advies jacht »Jagd" tegemoet gevaren tot aan den ingang van het Kanaal van het IJ uit. Te ruim half twee kwam de Keizer in Amsterdam. op het smalle voetpad en haar gelaat straalde van genot. Waarom ze eigenlijk zoo'n plezier had wist ze zelf niet en ze wilde het ook niet weten. Zij zong en zong nog eens, zoodat de vogels wakker werden en onrustig om de boomen heen vlogen. Maar aan de andere zijde van bet bosch, waar het voetpad op den grooten weg uitloopt, stond ze eensklaps stil bij bet hooren van muziek, die uit de herberg daar dichtbij scheen te komen. Nu her innerde zij zich, dat het dansavond was. Maar zij danste nooit, zij was veel te groot. Onder de mannen van het dorp was er geen een, die met haar dansen kon. Met een medelijdend lachje vervolgde zij haren weg over het voetpad, dat over de gemeenteweide en door het kreupelhout, naar hare woning leidde. Maar na een paar schreden stond zij weder stil en luisterde. Het is een galop, of neen, een polka, neen, ook nietHé, wat voor dans kan dat zijn Haar hoofd bewoog zich op de maat, haar tong deed de melodie hooren en hare trippelende voetjes beweerden ten slotte, dat bet toch een galop, een stormachtige galop wasMet de kracht der zelf- beheerschiug deed zij weder een paar schreden, stond andermaal stil en vóór zij zelf recht begreep hoe het kwam, stond ze vóór de herberg en keek door het venster naar binnen. Daar boorde Anna eensklaps eene vroolijke stem achter zich vragen»Waar moet dat nog zoo laat heen Een lange, zwaargebouwde gestalte stond achter haarzij schrikte. Maar toen zij hem wat aandach tiger bekeek, herkende zij dat lage, hreede voor hoofd, die kleine diepliggende oogon en het dikke Nauwelijks was bij aankomst de brug in het jacht neergelaten of de Koningin-Regentes trad de Keizerin tegemoet en beide vorstinnen omhelsden elkander. De Keizer gaf hierop de Regentes en onze jeugdige Koningin den handkus, terwijl de Keizerin onze jeug dige Vorstin omhelsde. In het paviljoen hadden wederkeerige voorstel lingen plaats, onder de muziek der schutterij. Te 2 uur vertrokken de Keizer en de Regentes in het eerste, de Keizerin met Koningin Wilhelmina in het tweede, gevolgd door 15 hofrijtuigen naar het Paleis, waar kort daarop de Keizer en de Regentes op het balkon verschenen. Na een kort déjeuner begaven de vorstelijke per sonen zich naar het Rijksmuseum. In het eerste rijtuig, met vier paarden bespannen, namen plaats de Keizer en de Koningin-Regentesin het tweede de Keizerin en de prins en prinses Von Wied. Te kwart voor vieren, na een snellen rit door straten en langs grachten, waar reeds lang te voren de menigte dicht opeengepakt de komst van den stoet stond te verbeiden, bereikte men het Rijksmuseum. De Keizer maakt op de menigte een gunstigen indruk. Hoewel niet groot, boezemt zijne persoonlijk heid ontzag in, een ontzag dat geen vertrouwen uit sluit. Onwrikbaar is de grondtrek van zijn gelaat, maar tegenover dingen, die hem belang inboezemen, verzachten zich de trekken, ontspant zich de stroef heid en ziet men het gelaat verhelderen. Meer dan een uur werd in het Rijksmuseum doorgebracht. Als naar gewoonte teekenden de Keizer en de Keizerin hunne namen in het Qouden Boek. Zeer goed bleek de Keizer de herinnering te hebben be waard aan een bezoek met wijlen zijn vader, toen deze 18 jaar geleden het zomerseizoen te Scheveningen doorbracht, aan het Trippenhuis. Telkens wees Z. M. op kunstwerken, die hij thans hier uit het Trip penhuis terugvond en die hem waren bijgebleven. Tot kwart over vijven bleven de hooge bezoekers in het Museum, waarna zij langs de Leidsche Kade, Leidschegracht, Keizersgracht en Paleisstraten naar het paleis terugkeerden. De Keizer en de Koningin reden vervolgens door de hoofdstraten van de Jordaan, waarna zij naar het paleis terugkeerden. Het groote gala-diner ten hove, waaraan 110 gasten aanzaten en dat in de groote of zoogenaamde hal zaal werd gehouden, ving des avonds te 7 uren aan. Zooals wij reeds vermeldden, is de tafel hoefijzer vormig, zij was uit het midden gedekt. Aan het hoofd zaten de Keizer, en de Koningin-Regentes rechts van Z. M.links van den Keizer zat de Keizerin en daarnaast H. M. Koningin Wilhelmina met baronnesse Van Hardenbroek. Naast H. M. de Koningin-Regentes zaten de vorst en vorstin Von Wied. Tegenover den Keizer zaten de Duitsche gezant graaf Von Rantzau en de Nederlandsche gezant te Berlijn, en voorts nog een achttal gezanten van vreemde mogendheden, o. a. de Pauselijke nuntius; links en rechts van de gezanten zaten de Nederland sche Ministers, terwijl de overige plaatsen aan weers zijden door grootwaardigheidsbekleeders of hunne dames werden ingenomen. Toen de eerste gerechten rondgedragen waren blonde krulhaar. »Zijt gij het, Sören?" riep zij vol bewondering en zij nam hem van het hoofd tot de voeten op. ■pZeker ben ik het, lange Anna; hoe gaat het?" Zij wilde antwoorden maar de woorden bleven haar in de keel steken. Zij kon den blik niet af wenden van deze kloeke, krachtige gestalte. »Wat ben je mooi geworden, Anna" zeide hij galant en hij nam als een fijn heer den hoed af. Willen we samen eens een dansje doen?" >0, neen, ik dans nooit." »Kom, soms toch wel eens, kleine Anna Zij stond met de handen op den rug tegen de deurpost geleund en werd verlegen. De maan scheen juist op haar gelaat en de sterke blanke tanden schitterden achter hare lachende lippenhet bloed was haar naar het hoofd gestegen en zij waagde het niet hem aan te zien. Hij ging voort met haar lieve woordjes toe te spreken. »Neen, neenzeide zij, langs hem heen starend en zij trachtte hem af te weren. Maar hij sloeg den arm vast om haar heen, drukte haar tegen zich aan en fluisterde: Kom, Anna, éen enkel dansje?" Zij zuchtte en deed nog eene zwakke poging om los te komen. Wanneer een ander het gewaagd had haar op zoo teedere wijze te naderen, zou zij hem met haar blik in zijn schulp hebben doen kruipen maar tlians gevoelde zij zich de zwakkere voor het eerst van haar leven. Zij zonk in zijne armen terugeen oogenblik later stonden ze in de gelagkamer.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1