om HOEFJE, HOOIGRAS, geldleening, een Woonhuis, UIT DE OUDE DOOS. ADVERTBNTIEN. trachten aan le besteden: groot f 2(500, op Zaterdag 4 Juli 1891, openbaar verkoopen SCHUUR en ERF, Openbare Verkooping. op Woensdag 15 Juli 1891, Belangrijke Verkooping. op Woensdag 8 Juli lf91 eeuc groote partij GOEDEREN, Openbare Verkooping op Vrijdag 17 Juli 1891, zal geen voortgang hebben. Openbare Verkooping op Donderdag 9 Juli 1891, BOOMGAARD, 6 HUIZEN, SCHUUR en 14 H.A. 38 A. 5 Centiaren Bouw- en Weiland, Openbare Verkooping op Woensdag 15 Juli 1891, 9 flinke Werkpaarden. publiek verkoopen: diverse perceelen Bekendmaking. in de maand Juli 1891, veilen en verkoopen, Ongeveer 20 H.A. TARWE 10 H.A. GERST (Chevalier), lflfl 1VAAMKAAKTJBS,« in nut Laatste en telegraphische berichten. Reeds in den vroegen morgen van heden wap perde de nationale driekleur van drie stangen op het station van den Staatsspoor alhier. Het dienst personeel van het station had deze geheschen ter eere van den heer J. C. Adriaansen, die heden zijn 25-jarig jubilé als stationschef bij den Staatsspoor herdenkt. De heer Adriaansen heeft eerst tot standplaats gehad Steen wijk, vervolgens Tegelen, daarna Assen en sedert November 1876 Goes. Namens een honderdtal ingezetenen werd den jubilaris door eene commissie, bestaande uit de heeren J. Fransen Van de Putte, C. E. Massee en J. A. Van Heel, als blijk van erkentelijkheid voor de wel willende wijze waarop hij tegenover het publiek zijn betrekking waarneemt, een fraai ameublement aan geboden. Van het dienstpersoneel van 't station en van v. Gend en Loos ontving hij een lorgnet met gouden monture. De woning van den heer A. was van binnen met groen en bloemen versierd. Tal van gelukwenschen en bezoeken toonden de instemming van het publiek. Het Patershof te Goes. II. De Hervorming telde ook te Goes, evenals overal elders, weldra verscheidene aanhangersen, zooals het gewoonlijk gaat met de belijders eener nieuwe leer, vooral wanneer die leer niet geheel in druk blijft verkeeren, werden ook de Goesche Hervormden overmoedig, ja, brutaal. In 1578 dienden de Protes tanten uit de stad en van het platteland bij de stadsregeering een verzoekschrift in, waarbij zij te kennen gaven, dat zij zich, om het Evangelie te hooren verkondigen, al een poos beholpen hadden met een huis, hetwelk voor genoemd doel teneenen- male ongeschikt was. Zp verzochten daarom, dat het bestuur hun óf de kerk van het Patershof óf het Zusterhuis (de latere Waalsche kerk) zou afstaan, en dat zij op dit verzoek onmiddellijk een mondeling of schriftelijk antwoord zouden krijgen. De regeering was met dit verzoek verlegen en verzocht twee of drie dagen uitstel, om het te kunnen behandelen in den vollen Raad, die toen niet voltallig was. Maar de verzoekers wilden van geen uitstel weten, zoodat men hun dan ook maar schriftelijk ten antwoord gaf, dat baljuw, burgemeesters en schepenen hun ter vermijding van gevaren en moeielijkheden toe stonden, de kerk van het gasthuis (later de Kleine kerk) te mogen gebruiken. Eenigen van hen, die het rekest hadden ingediend, moesten nu in de ver gadering komen, om dit antwoord in ontvangst te nemen. Zij verschenen, gewapend met sabels, helle baarden en geweren, en verklaarden, zich met het afgestane niet tevreden te stellen zij bleven de kerk der Kruisbroeders of het Zusterhuis eischenen in dien de regeering hun een van die beide niet wilde geven, zouden zij het met geweld nemen. Nu sloeg den heeren de schrik om het hart en zij gaven dan ook mondeling toestemming tot het gebruik der Kruisbroederkerkeen der secretarissen werd met den predikant der Hervormden naar den prior van het klooster gezonden, om dezen van het gebeurde kennis te geven, opdat hij versiersels en kostbaarheden uit de kerk zou kunnen wegnemen. Meer dan de kerk schpnen de Kruisbroeders echter niet te hebben moeten afstaan. Vijf jaren later even wel werden hun ook de andere gebouwen ontnomen, die deels aan de kolveniers werden geschonken om tot schuttershof te worden ingericht, deels als Latijn- sche school in gebruik worden genomen. Toen in Nederland de nieuwe regeling der bis dommen werd ingevoerd, verkregen de kanunniken te Middelburg al de goederen van het Goesche Patershof (de gebouwen uitgezonderd). De eerste Middelburgsche bisschop schijnt echter bevreesd ge- woest te zijn om de voordeelen daarvan zich toe te eigenen. De kloosterbroeders zelf beweerden, dat de vreeze Gods hem weerhield. Hoe het zij, na den vroeger vermelden brand beloofde de bisschop een bijdrage te geven tot de noodige herstellingen. Zijn opvolger, Jan Van Strijen, was echter van een andere meening. Nadat Middelburg door den Prins van Oranje was ingenomen, kwam het hem voor, dat hij in zijn residentie niet bijzonder veilig meer was. Hij week uit naar Leuven, waar hij rijk leefde. Maar al hield hij zijn verblijf niet meer in zijn diocees, toch trachtte hij van de geestelijke goederen aldaar nog zooveel profijt te trekken, als maar eenigszins mogelijk was. Vooral de bezittingen van het Patershof schenen hem een gemakkelijk te verkrijgen, en tegelijk vette kluif. Doch zoomin de Kruisbroeders als de regeering van Goes waren ge neigd, den bisschop te laten nemen, al wat hem goeddocht. De broeders zonden een verzoekschrift aan den paus, waarbij zij erop wezen van hoe groot belang h$t bestaan van hun klooster was, en smeekten, dat de paus hun zijn steun tegenover den bisschop zou verleenen, opdat het klooster zou kunnen blijven, wat het was. De stadsregeering wendde zich met een ernstig protest tot Van Strijen zelf. Maar noch het eene, noch het andere mocht veel batenalleen gaf het Hof te Brussel bevel, dat de bisschop de Kruisbroeders, die hij ten laste der stad had gelaten, van het noodige moest voorzien. Jan Van Strijen stelde toen een zekeren Mertense Keyser tot ontvanger van de inkomsten van het klooster aan doch de heeren van Der Goes verkozen zich niet te laten ringelooren, en verboden Keyser scherp, ook maar een enkelen penning uit te geven dan alleen op bevel van henzelven, de Stadsoverheid, tot zoolang de kloosterlingen op andere wijze een bestaan konden vinden. Een half jaar later, op 1 Januari 1578, besloot de regeering, dat men de Kruisbroeders het inkomen van hun klooster zou laten genieten, daar heer Jan Van Strijen absent was en men niet wist, waar hij zich bevond. De prins van Oranje schonk later de klooster goederen aan de armen dor stad, die daarvan onder houden werden tot het jaar 1617, toen die goederen aan het weeshuis werden geschonken. De kruisbroeders, die leefden naar den regel van Sint Augustinus, hadden in ons land een tiental kloosters, waarvan er in Zeeland twee voorkwamen één te Goes en één te Sint Annaland, dat in 1492 gesticht werd. Zij droegen, in overeenstemming met hun naam, een kruis op hun kleediugsonnnigon, zooals die to Goes, op do borst, anderen op den arm. Hun voetbekleeding was zoodanig, dat men hen hall- gescheeiden noemde. Broeder Helmich, generaal der orde, schreef een maal, dat, wanneer de Goesche kloosterlingen niet leefden naar de hun opgelegde regelen en statuten, de prior gerechtigd was om den wereldlijken arm, dat was de baljuw, te hulp te roepen, opdat hij hen dwong, zich aan die regels te houden en om bedreven misdaden te doen boeten. Hijzelf, de generaal, zou de overtreders eveneens straffen, indien het kwaad te zijner kennisse werd gebracht. Deed hij dit niet binnen het jaar, nadat hij van een en ander onder richt was geworden, dan gaf hij alle voorrechten, renten en goederen van het klooster in handen van den baljuw, totdat de misdaden zouden geboet zijn. Behalve de gewone bezigheden in een klooster behoorde ook het prediken voor het volk op zekere tijden des jaars tot de taak der broeders. Ook her bergden zij Franciscaners en andere monniken, die uit den vreemde naar Goes kwamen, om hier Gods woord te verkondigen. Evenals sommige kloosterbewoners ten tijde der hervorming het kloosterleven vaarwel zeiden en vol slagen wereldlingen werden, vind ik ook vermeld, dat meester Hendrik van Yenloo, broeder en mis schien wel prior in het Goesche klooster, in den echt trad met een non. BAYO. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren zijn alhier ten overstaan van notaris Mulock Houwer verkochtEen woonhuis en erf te Goes aan de Rozemarijnstraat, groot 1 Are 40 Cen tiaren, aan W. Brouwer te Goes, voor 615 en 10 voor losse goedereneen woon- en winkelhuis met erf aan de Sint Adriaaustraat te Goes, groot 1 Are 15 Centiaren, aan dhr. H. J. Van Noppen te Goes, voor 1935 een woonhuis aan de westzijde van den Molendijk te Goes, groot 16 Centiaren, aan dhr. J. Van der Weele te Goes, voor 174. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 2 Juli. 11.32 5.30 6.2 3 0.5 0.36 6.35 7.6 4 1.4 1.29 7.34 7.59 5 1.56 2.21 8.29 8.51 R 2.43 3.6 9.13 9.36 7 3.27 3.46 9.57 10.16 8 4.6 4.26 10.36 10.50 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 2 Juli, 4 6 - G 7 8 Plaats. Information. V oorwerpeu Krabbendijke, woonhuis, De Ronde Dresser, 's lieer Arend'kerke, woonhuis enz., De Ronde Bres9cr. Kwadeudamino, afbraak, meubilair, lleinkcnszaud, hooi en nagras, hooigras, inboedel, vcrp. land, hooigras, wol enz., Kloetinge, Rilland, Goes, Ovczand, Bergen-op*Zoom, lerseke, hoefje en woonhuizen, lerseke, hoefje enz Goes, kotliehuis-inventaris, Zieriksoe, Mulock Ilouwer. De Ronde Bresser. Molqck Houwer. Mulock Houwer. Mr. Licbert. Pilaar. Hollinaun. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Mulock Houwer. verp. schelpdieren visscherij, Visschorij-bc«tiiur. Krnbbeadyke, palen en (jzerdraad, llollmann Goes, werkpaarden, Pelle. lloedckoiiBkerke, molen enz., Mulock Houwer, lerseke, becstiaal, Pelle. "W cmeldinge, herberg, Gallis Merens. tarwe en gerst, Hollmann. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 8 Juli, Middelburg, onderhoud gebouwen llans- weerd en Bath, Ministerie v. Financiën. 8 Hoedekenskerke, steen, Polderbestuur 18 Borsele, steenkisteu en remmingswerken, Waterschap Ellewoutsdijk en polder Borsele. Marktberichten. GOES, 80 Juni 1891. Alleen genoteirde artikelen wareu in geringe hoeveelheid aan de graanmarkt en werden langzaam verkocht. TrfRWE per Hectoliter f 8,a f 9, ROGGE 7,75 a 8 HAVER - 3,90 a 4,— BOTER per K. G. 1,— a 1,10 EIEREN per 100 stuks 8,20 a 3,30 ROTTERDAM, 29 Juni 1891. De aanvoer was heden van weinig beteekenis met daaraan geevenredigden kooplust; de prijzen oudergingen nochtans weinig of geen verlaging. T a r w e vond langzaam, tot onveranderde notcering, koopers. De beste f9,75 a 10,25, (puike qual. nog dnarboven) goede en mindere f9,50 a 7 25. De beste werd verhandeld a f 13 per 100 kilo. Canada-Tarwe als voren f8 a 8,GO Rogge was minder gewild en moest wegens verllauwden kooplust 10 ets lager worden afgegeven. De beste qual. f8 a 8,30, mindere soort f7,75 a 7,25. Gerst onveranderd genoteerd. Winter f 5 a 5,50. Zomer f4,25 a 5 25, Chevalier f5 a 6,25 llavcr als voren f3,25 a 4,90. P a a r d e n b o o u e n zyn als opgeruimd te beschouwen. Bruine Boonen konden wegens onbeduidendeu aanvoer vorige prijzen opbrengen, de vraag is evenwel afnemend. Men bedong van f 12 tot 15. Witte Boonen worden nagenoeg niet meer gevraagd, tot eene verlaging van 25 ets. zijn echter nog enkele klusjes geplaatst zoodat de noteering is van f8 tot 10,50. Blauwe Erwten waren heden niet aangevoerd. De stemming voor Koolzaad is flauw. Kanariozaad blijft steeds lustelooseDkelebenoodigden kochten tot eene verlaging vau 25 ets. De beste qual. f7,50 a 7,75, goede en mindere soort f 6,75 a 7,25. Vlas. Gedurende de afgeloopen week bestoud er op het land nog eenige vraag, doch de omzet blijft zeer beperkt. Heden bedroeg de aanvoer 13,000 steen en aangezien er weinig vraag bestond, bleef hiervan een groot gedeelte onverkocht. Tengevolge der zware regens in de vorige week, zijn de be richten omtrent het nieuwe gewas zeer uiteenloopend. M e e 1 b e r i c li t. Het warme zomerweder der vorige week bad een drukkendeu iuvloed op den geheelen meelhandel. De stemming werd lusteloos waardoor er niets omging. Alleen het hoog noodige wordt gekocht voor dadelijke con sumptie. Ilt'dcn noteeringen nominaal onveranderd. Zeeuwsche eieren f3.50 a 3,70 de 100 stuks. ROTTERDAM, 30 Juni 1891. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 410 vette runderen, 919 magere dito, 151 vette- en graskalveren, 69 nuchtere kalveren, 168 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 76 c., 2e qual. 70 c, 3o qual. 64 c., kalveren le qual. 95 a c., 2a qual. 80 a 85 calles per kilo. De prijzen der boter waren lieden als volgt: le qual f52, 2e qual. f48, 8e qual. f44, per 1/s kilo 50 a 65 c. MEEKRAP-BERICHT van de makelaars Overgaauw De Blaanw te Rotterdam. ROTTERDAM, 29 Juni 1891. Meekrap Door de vasthoudendheid der eigenaars werd ook heden niets aangeboden. Daar dezen nog hooger prijzen in de toekomst wachten, thans reeds f21 a 22, moeten wij toch opmerken, dat deze opgedreven toestand eene geheele verlating van het artikel en uitsluitend gebruik van de kunstmatige verfstof tengevolge kan hebben, hetgeen een verlies voor de landbouwers zoude zijn, door henzelven daargesteld. Wij vermcenen dat alleen bij een prijs van ongeveer f 20, het tegenwoordige gebruik van Meekrap nog zonde bestendigd blijven. Petroleum, loco f7,50, najaar f7,60 E. Na eene kortstondige ongesteld heid overleed heden, in ruim 59jarigen leeftijd, mijne hartelijk geliefde echtge- noote ANNA RIEMENS, diep betreurd door haar rouwenden echtvriend S. LOS. Baarland, 24 Juni 1891. Heden overleed, tot diepe droef heid van mij, mijne kinderen en behuwd- kinderen, mijn geliefde echtgenoot JACOB FLIPSE, in den ouderdom van 60 jaren. Uit aller naam, Weduwe J. FLIPSE Meulenberg. Wolfertsdijk, 28 Juni 1891. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belang- stellingi op 30 Juni ondervonden. Kloetinge, 1 Juli '91. A. PALS en Eehtgenoote. Zoon en Eehtgenoote. Het POLDERBESTUUR der WATE RING TOEDEKENSKERKE zal op Woensdag den 8 Juli 1891, bij enkele inschrijving het leveren en lossen van 1750 scheepston afval van Doornikschen-, Les- sinescheri- of Bazaltsteen. De besteding geschiedt overeenkomstig de A. V. Inschrijvingsbilletten in te leveren uiterlijk op den dag der aanbe steding vóór 's namiddags 1 uur ten raad- huize te Hoedekenskerke in de daarvoor bestemde bus. Inlichtingen geeft de op zichter J. KOLIJN te Hoedekenskerke. Hoedekenskerke, 22 Juni 1891. Het Polderbestuur voornoemd, M. DE REGT, Dijkgraaf. J. WELLEMAN, Ontvanger-Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waarde stellen open do inschrij ving op eene waarvan te beginnen mot 1893 jaarlijks 1 «o zal worden afgelost. Zij die genegen zijn deze leening aan te gaan worden uitgenoodigd vóór ÏO Juli n. n., aan den Burgemeester op te geven hoeveel ronte zij daarvoor bedingon De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 ,/2 uren, te s-neer Arendskerke, in de herberg bowoond door J. De Ruiter, in het staande en gelegen te s-Heer Arendskerke kadaster sectie H no. 751 groot 14 A. 50 C., bewoond door Hnrft. Be Jonge Hz. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des middags te 12 uren, in de herberg bij de weduwe Leijs iu Luxemburg", gemeente Krabbendijke. veilen en ver koopen 94 Telegraafpalen van 6 tot 7 Meter, 5 Scharen van 5 Meter, 18 Palen van 1 >/a M. en 439 Kg. of 4G00 Meter Staaldraad. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal en volgende dagen, telkens des voormiddags te 10 uron, in »de Prins van Oranje" te Goes, op 3 maanden crediet, veilen en ver koopen afkomstig uit de zaak van de firma 111 nuk te Bergen-op-Zoom, en bestaande onder meer uit Gekleurde Wol en Saijet, Linnen-, Katoen- en Keperband, Langet, Haakkatoen, Breikatoen, Bandfluweel, zwart en wit Veter band, klossen Zijde en Garen, strengen Garen, Breinaalden enz. verder alle soorten van Kleer- makersfournituren. Leurdersar tikelen in alle soorten enz. enz. en eindelijk nog eene partij van 500 M. zwarte- en ge kleurde Satijn en Zijde. des morgens te 11 uren, op de hofstede bewoond door C. Poelman, te lerseke, van 1 Koe, 2 Vaarzen, 4 Ossen, 2 vette Varkens, 7 Spenvarkens, benevens Mest in den mestput. Information te bekomen ton kantore van den beer W. PELLE te Goes. De verkooping van het HUIS, aankomende M. Daledout te 's-Gravenpolder, die bepaald was op 8 J u 1 i a. s., L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, Notaris. 's voormiddags te 10 uren, te lerseke, in de herberg van J. Wagenaar, voor de erven van de eerz. J. Hieftje, weduwe C. Van Hoorn, ten overstaan van No taris MULOCK HOUWER, van met alles staande en gelegen te lerseke. Breeder omschreven in gedrukte Cata logi, die van heden af te verkrijgen zijn hij den Notaris. des middags to 1 uur, aan het Stations koffiehuis bij J. Tas te Goes, van Information te bekomen ten kantore van don heer W. PELLE te Goes. De Notaris MULOCK HOUWER zal OI* DLÜNDAG 7 JULI 1891, *s namiddags te 5 uren, te Kloetinge bij W. Akkenaar, voor de heeren mar. en J. A. Trimpe Burger te Kloetinge, en JncN. Burger te Kapelle, in de gemeenten Kloetinge en s-Heer- Abtskerke. Broeder bij biljetten omschreven. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal ten verzoeke van den beer Ton Woel EN wassende in den Zimmermanpolder. Wegens de hooge prijzen der Ntrnnt- bczems geef ik te kennen aan de Winkeliers, dat ik voorzien ben van het nieuwe artikel van STBJIATBEÏEMS, welke even sterk en veel goedkooper zijn. Aanbevelend, J. K00MAN, Borstelfabrikant. 1U U étui, gedrukt met letter naar keuze, worden voor 90 cent geleverd door F. HLEKUWKVN AtZOOX.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3