1891. N°. 77. Donderdag 2 Juli. 78ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank I Het spreekt vanzelf, dat de ontvangst j van den Keizer Tan Duitschland en van goesciie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ndvcrtentlën vóór 8 uren op den dag der uitgave. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door PIETER GEUS, wonende te Kwadcndamme, op dezelfde wijze en in dezelfde localiteiten als aan mej A. Ilopmans, wed. J. De Broekert, ia liet perceel wijk C. uo. 182, was verleend. Beawareu kuunen worden ingediand voor deu A Juli a. s. des namiddags te écn uur. Goes, den 30 Juui 1891. B ïrgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, II A It TM AN. GOES, 1 JULI 1891. Het schoolfeest, vanwege het comité tot wering van schoolverzuim alhier, zal ook dit jaar weder bestaan in een tocht per spoor naar Vlissingen en is bepaald op Donderdag 16 Juli a. s. Maandag heeft te Middelburg de openbare gymnastiekuitvoeringg plaats gehad door het gewest Zuid-Holland en Zeeland van het Nederl. Gymnast. Verbond. Te elf uur des morgens werden de turners ontvangen door het bestuur van genoemd gewest; om twaalf uur gingen de verschillende vereenigingen, ieder met hun respectieve vaandels, in optocht naar het Raadhuis, waar zij gereeepiëerd werden door Burg. en Weth. Zoodra de bestuurs leden van de onderscheidene vereenigingen op het Raadhuis aangekomen waren, werden zij toegesproken door den heer jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, welke toespraak beantwoord werd door den heer v. Santen, voorzitter van het bestuur van het gewest Z.-Holland en Zeeland, mr. Bakkes, voorzitter van het Ned. Gymnastiekbond te Amster dam, en den heer Cuperus uit Antwerpen. Daarna werd hen de eerewijn aangeboden. Te ongeveer 12 Va uren werd de optocht voortgezet, door verschillende deelen der stad, onder het spelen van marschen door het muziekkorps van het 8e reg. inf. en de dd. schutterij van Middelburg en omstuwd door een ontelbare volksmenigte, naar het Molenwater, alwaar ten éen ure de eerste openbare gewestelijke uitvoe ring, onder leiding van den heer A. R. Vermeulen, een aanvang nam. Hot turnen bestond in orde- en vrije oefeningen, vereenigings-turnen (groepen- en toestel-oefeningen, keuze-oefeningen en vrij turnen). Al deze oefeningen werden met juistheid en zeker heid uitgevoerd. Te vier uren was de uitvoering geëindigd, en keerde de stoet, onder het spelen van opwekkende marschen, door een ander deel van de stad terug naar het Schuttershof. Te half zes uren vereenigden de turners en de feestcommissie zich aan een feest maaltijd in de sociëteit »St. Joris", en des avonds ten acht uur werd het feest gesloten door een feest- concert van het stafmuziekkorps van het 3e reg. inf. uit Bergen-op-Zoom, kapelmeester de heer N. A. Bouwman. Het was den geheelen dag zeer leven dig in de stad, aangezien een groot aantal gewest- genooten, waaronder niet weinigen van gene zijde der Schelde, waren overgekomen om getuige te zyn van de uitvoering. Zeer zeker zullen die bezoekers hun reis zich niet beklagen, want mePhet volste recht kan gezegd worden, dat het feest uitstekend is ge slaagd. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn, met ingang van 1 Sept. a. s., o. a. benoemd tot adelborst 3e kl. voor den zeedienst, bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, Ph. De K a n t e r te Haarlem en J. V a n d e r B i 11 te 'e-Gravenhage. Borgele* De buitengewone verkiezing van een lid van den gemeenteraad, wegens het bedanken van den heer A. Van Overbeeke Chr.z., is door Burge meester en Wethouders bepaald op Dinsdag 21 Juli a. s. In het Paleis aan den Dam zijn honderden rappe handen bezig geweest met het voltooien der toebereidselen voor de schitterende ontvangst van het Duitsche Keizerlijk echtpaar. De zitkamer van den Keizer is de Mozeszaal, waarin de oude meubelen door kostbare, van het Loo afkomstig, vervangen zijn, de werktafel des Keizers is een prachtwerk van mozaïekin de ronde staan verder 2 canapés, 4 fauteuils en eenige kleine zetels en stoelen. De kostbare bronzen lustre, die in 't midden der zaal hangt en waarop 72 kaarsen kunnen branden, is met 12 candelabers van 12 en 6 armen versterkt, zoodat in deze zitkamer 150 a 160 kaarsen zullen kunnen worden ontstoken. Verder is de ruime kamer met kostbare voorwerpen gestoffeerd. Het Keizerlijke thee- en koffieservies is van gedreven goud, terwijl de kopjes en schotels van zwaar ver guld zilver zijn hierbij behooren de beroemde bordjes van Saksisch porselein, waarvan het relief weder zwaar verguld is. Onmiddellijk naast de zitkamer naar de zijde der Nieuwe kerk is 's Keizers slaapkamer, waarin een vierkante en een ronde tafelde toiletartikelen, evenals een zestal luchters, zijn alle van gepolijst zilver. Ook de zit- en de slaapkamer der Keizerin aan de achterzijde van het paleis zijn al gereed, beide van moderne kostbare meubelen voorzien. Het koffie- en theeservies is van zilver, waarop gedreven tafereelen uit de Noordhollandsche boerenwereld. Deze stukken overtreden in kunstwaarde de gouden voorwerpen uit het Keizersalon. De kopjes en schotels zijn van zwaar verguldzilver. Bijzonder rijk gestof feerd is de slaapkamer der Keizerin, waarin een zeldzame toiletspiegel is geplaatst met gouden randen 1 en een hoofd, waarop de dubbele adelaar uit ge dreven goud prijkt. Dit stuk moet een waarde ver tegenwoordigen van ƒ40,000. Een groot aantal can delabers met andere artikelen zijn alle van zilver verguld. De vorken, bij het onbijtservies belioorende, zijn van goud met heften van Sévre-porselein. Het gouden theeservies, zoomede de gouden sieraden in de toiletkamer der Keizerin, zijn die van wijlen Koningin Anna Poulowna, geschenken ran Catharina van Rusland. In de zilverkamer zaten dag en nacht een tiental mannen te poetsen, honderden lepels, vorken, messen, borden, groote en kleine schalen, wier massa niet is op te sommen. Daaronder munt vooral uit het pièce de milieu, dat een voorstelling geeft van den slag bij Nieuwpoort, en waarop een ruiter, Prins Maurits, met het vaandel in de rechter hand voorkomt. Een tweede pièce de milieu is een model van den oorlogsbodem Koningin Emma der Nederlanden", in alle details in zilver gedreven. Ook zal gebruikt worden een groot zilveren tafel servies uit den tijd van Prins Willem Hl, waarop, naast het Engelsche wapen dat van Nederland prjjkt. Men schat de goud- en zilverwaarde op 1 millioen. Het galadiner zal in de groote of danszaal worden gehouden. De tafel is hoefvormig. Het hoofd aan den hoofdingang onder den atlas. Hier staan de bekende hooge verguld-koperen lustres, aan ieder waarvan 32 armen voor even zooveel bougies zijn, terwijl de bekende kronen, waarvan kristallen prisma's af hangen, door andere luchters versterkt, de majestueuse zaal in een zee van licht zullen zetten. De zijingangen zijn alle door hoogopgaande hoornen en heesters in bakken en bloemen gemaskeerd. Zondag is in het gebouw Constantia te Amster dam een zeer druk bezochte vergadering gehouden, waarin van sociaal-democratische zijde redevoeringen zijn gehouden om te protestee ren tegen de uitgaven b ij het bezoek van den Duitschon Keizer. Woordvoerders waren o. a. de heeren Fortuyn, Domela Niewenhuis en Van der Goes. De eerste had heel wat aan te merken op de werkzaamheid en de politiek van den Keizer, maar verzekerde tevens dat de sociaal-demo craten niets hebben tegen inlijving bij Duitschland, waar men althans reeds leerplicht, algemeen stem recht, betere regeling van den arbeid vindt. Do bourgeoisie en hare organen, die tegen inlijving zijn, moesten waarschuwen »dat er een roofvogel op de kust is". De heer Domela Nieuwenhuis verzekerde, dat de soc.-democraten, hoewel republikeinen, niet strijden tegen het monarchaal beginsel, omdat dit tegelijk valt met het kapitalisme. Dat de Keizer de Koningin- Regentes bezoekt gaat de soc.-dem. niet aan, mits »het volk" de kosten niet betaalt. Toch zag hij in het bezoek een politieke beteekenis, omdat de Kei zer niet op het Loo, maar naar Amsterdam komt. Ook hij begreep niet, dat de bourgeoisie dezen Kei zer, die hier »als een overwinnaar in zijn wingewest binnentrekt", met geestdrift toejuichtBij dit ge zwets voegde spreker nog de bewering, dat onlangs het -inkomen der Kroon is verhoogd (ofschoon hem reeds in de Tweede Kamer was voorgerekend, dat dit inkomen geheel hetzelfde is gebleven als onder Koning Willem Hl). De heer Van der Goes verbaasde zich over de afwezigheid der radicale raadsledenhij riep die heeren op, het hoofd der gemeente in den gemeen teraad te interpelleeren over de kosten van het keizerlijk bezoek en verlangde iets dergelijks van de Tweede Kamer. De vergadering eindigde met het aannemen van de volgende motie »De meeting, van oordeel dat het bezoek van den Duitscken Keizer niet kan strekken tot bevordering der algemeene volksbelangen dat reeds elke uitgave daarvoor bij de keerschende armoede als een beroo- ving van het algemeen moet worden beschouwd, protesteert tegen de verkwisting, hij deze gelegen heid door de Regeering en de regeeiende klasse ge pleegd. Hbl.J de Keizerin, een ontvangst het hoofd eener bevriende Mogendheid waardig, een belangrijke som gelds zal kosten. Het N. v. cl. D. zegt, dat hij menigeen de vraag zal rijzen wie zal dat betalen V »Wij gelooven voegt het blad er aan toe nog niet te moeten of mogen zeggen wie wel, maar daar entegen kunnen wij verzekeren, dat de kosten van de versiering van den Dam en van tal van andere feestelijkheden, behalve het vuurwerk, niet ten laste van stad of land zullen komen." Het D. v. W. deelt intussehen mede, dat H. M, de Koningin-Regentes zelf die kosten dragen zal. Blijkens een hij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur van Suriname heeft deze, na op 26 Juni jl. te Para maribo te zijn aangekomen, den volgenden dag het bestuur over de Kolonie aanvaard. Uit Almeloo wordt aan de Zw. Ct. bericht, dat mr. W. C. I. J. Cremers het mandaat voor afgevaardigde heeft aangenomen, zoodat voor dezen althans dr. Sckaepman niet iu de plaats zal treden. Hetzelfde geldt voor mr. M. J. C. M. K o 1 k in a n, die heeft verklaard zijn door de kiezers van Rkeden hernieuwd mandaat te zullen aanvaarden. In de te Eindhoven gehouden vergadering van de kjesvereeniging Noord-Brabant" werd de keer Smits, burgemeester van Eindhoven, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer W. Mutsaers, die de benoeming voor Waalwijk heeft aangenomen. Het voor de oesterplanters onrustbarend ver schijnsel van mosselzaad op de jonge oesters in den Hals" zoo meldt men uit Bruinisse is weer min of meer zichtbaar; de kans voor goede ont wikkeling wordt daardoor zeer bedreigd en gevaar lijk. Het is wel opinerkolijk, dat vroeger nooit of althans hoogst zeldzaam mosselzaad op die oester- gronden gevallen of gevonden is, waarna geregeld de groei der oesters daardoor gestuit of verhinderd wordt. De kunstverzameling van Artis heeft een be langrijke aanwinst gekregen in Te Ge m p t 's M a z o p p a door den tegonwoordigen eigenaar, den heer J. E. Banck, in bruikleen afgestaan. De schilderij is uit den bloeitijd van Te Gempt's talenten on geeft een goed denkbeeld van hetgeen van den schilder te verwachten was. Men kan zich van de verdienste van Te Gempt's arbeid het best rekenschap geven door eene ver gelijking met den Mazeppa van Horace Vernet, die zich in het museum te Avignon bevindt, ofschoon deze op veel beperkter schaal is uitgevoerd en uit den tijd afkomstig is, toen de Franscke schilder nog niet zijne vermaardheid verworven had. Vernet's Mazeppa, op conventioneele wijze behandeld, her innert aan den paardrijder in het circus, terwijl Te Gempt's voorstelling ons het drama op indruk wekkende wijze voor oogen voert. Het stemmig en somber koloriet is in overeenstemming met den ernst van het onderwerp. De schilder had, in opdracht des Konings in gezelschap van den toen maligen opper stalmeester, baron Snouckaert, de voornaamste vorste lijke stallingen in Europa bezichtigd en bij die ge legenheid studiën en schetsen gemaakt, die hem bij de vervaardiging van Mazeppa van groot nut zijn geweest. Hij behoorde bovendien tot de getrouwe bezoekers van het circus Carré, dat destijds alleen tijdens de kermis Amsterdam bezocht. De sportlief hebbers van die dagen zullen zich terstond den be kenden ijzerschimmel van de beroemde schoolrijderes Clara Rasch herinneren, die als model voor het ros van Mazeppa heeft dienst gedaan. De onderhandelingen, die reeds gedurende eeni- gen tijd worden gevoerd tusschen de Koningin-Re gentes van Nederland en den groothertog van Luxem burg moeten thans bobben geleid tot den verkoop aan dezen laatste van de pri vaat-eigendom- in e n, die wijlen Koning Willem in in Luxemburg had. Over de koopsom wordt, als over alles waar van men het rechte niet weet, veel gebazeld. Het bedrag, dat het meest genoemd wordt, is anderhalf millioen. Parlementaire gebruiken. De N. Jl. Ct. deelt het volgende mede omtrent, een voorval in de Italiaansche Kamer, nadat de regeering de meest geruststellende verklaringen had afgelegd omtrent de vernieuwing van het drievoudig verbond »De geheele Kamer beantwoordde deze mededee- lingen met een gejuich dat minuten lang aanhield; slechts de uiterste linkerzijde omringde de minister tafel en wierp Di Rudini de grofste scheldwoorden naar het hoofd. De minister bleef kalm, zwijgend, zitten, en wenkte den voorzitter, die nu aan Co- laianni het woord gaf om zijne interpellatie over de binnenlandsche politiek te houden. Colaianni»Neen, mijnheer de voorzitter, na de lage manier van doen van de meerderheid, zie ik af van het woord 1" De voorzitter roept hem tot de orde. De Martino roept »Uit liefde voor het vaderland zal ik het kwajon gensachtige gedrag van de vrienden des heeren Ca- valottiCavaJotti springt op hem toe, schreeu wende t> canaille, gij wilt mij beleedigen Hij wil De Martino te lijf, loopt tegen zijn partijgenoot De Maria aan, en geeft dezen bij vergissing een vuist slag in het gezicht. De Maria werpt hem de trappen af. Thans komen zijne vrienden te hulp, en weldra is de geheele ruimte voor de ministerstafel éen warre lende menschenklomp, waaruit slechts enkele hoof den omhoog steken, Bij het vuistgevecht namen van de ongeveer vierhonderd afgevaardigden, die in de zaal waren, een paar honderd aan den strijd deel. De radicale troep was vijftig man sterk. Nauwkeurige waar nemers verzekeren dat de worstelstrijd juist 20 mi nuten geduurd heeft. Een levendig vuur met inkt potten, parlementaire documenten en waterkaraffen werd van alle zijden onderhouden en toen er niets meer te smijten viel, grepen de strijders elkander in baard en haren, lichtten elkaar beentje en tuimelden als vechtende honden over den vloer. Terwijl dit alles in den boezem van het parlement plaatsgreep, achtten twee gewezen afgevaardigden, die op de toehoorders-tribune gezeten waren, het oogenblik geschikt om elkander mede te lijf te gaan. De andere gasten op de tribune konden aan het voor beeld geen weerstand bieden en zoo ontstond ook daar een gevecht, ^aarin groote kracht en moed tentoongespreid werden,'totdat eindelijk de oppassers toesnelden en. de vechtenden de deur uitwierpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Aagtekerke door ds. P. Snoep, te Linschoten. Bedankt voor het beroep naar Waarde door den heer J. Koek, cand. Beroepen bij do Ned. Geref. gem. te Hemen- oord c. a. ds. F. W. J. Wolf, te Aksel. De heer M. Mieras, hoofd der school te Beesd, heeft bij zijn bedanken voor de benoeming tot hoofd der school te Nieuwendam van eenige ingezetenen, die prijs stellen op zijn verblijf in eerstgenoemde gemeente, een fraaien barometer ten geschenke ge kregen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hunne goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad der gemeente Beesd, waarbij eervol ontslag is verleend aan den met verlof zijnden onderwijzer bij het openhaar lager onderwijs aldaar F. J. Udo. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn veroordeeld wegens mishandeling J. L. D., 20 j., te Ierseke, tot 6 m. gev.straf en C. L., 23 j., te Goes, tot 8 b. s. 6 d. h.ver nieling: P. H., 29 j., te Goes, tot 3 d. gev.straf; beleedigingC. W., 51 j., hvr. van A. L., te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons Hoewel aanvankelijk het vlas door de koude dit jaar zeer ten achter was en men vreesde dat er weinig van terecht zou komen, is het in de laatste warme dagen nogal veel opgeschoten. Daardoor is het echter zeer slap geworden en de zware regens in de laatste dagen deden er nadeel aan. De Hol- landsche koopers die overkwamen zijn maar langzaam met zaken doen, want in plaats van de hoeren op te zoeken, laten zij zich door dezen naloopen. Vol gens het zeggen der koopers zit er 'weinig lint in, waardoor de bestede prijzen laag zijn. Het meest wordt tegen 80, 90 of 100 gulden per gemet ver kocht voor een enkel blok werd 125 gulden be dongen. Daarentegen is er veel dat bezwaarlijk ver kocht zal worden. In schapenwol is er nog weinig of geen handel. De prijs, die het vorige jaar van 1,80 tot 1,95 per steen beliep, zal nu nog niet kunnen besteed worden. Gemengde Berichten. De politie alhier was ter oore gekomen dat dezer dagen een diefstal van lood bij een metse laarsbaas had plaatsgehad. Het lood is kort. daarna door ;de politie bij een opkooper inboslaggenoinen de dader is reeds bekend.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1