1891. N°. 76. Dinsdag 30 Juni. 78ste jaargang. SCHUTTERIJ De Overgangs-Examens De kostelooze Vergunningen om te visschen, Hel kohier van het Patentrecht GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nonuners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending' van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling of uitsluiting, die zij vermeeuen te hebben, welke dit jaar voor de zijn ingesobrsven, zal in een der zalen van het raadhuis bare zitting houden op DONDERDAG DEN JULI aanstaande' des middags te li uren, wordende belanghebbenden opgeroejieu voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. Goes, den 27 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris 1IAR T M A N. van de leerlingen aan de Hoogero Burgerschool voor jongens van den loopenden cursus zullen in het openbaar gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den lü en 17 Juli. Hat programma voor de overgaugs-cxamens, zooals dit i» vastgesteld, luidt als volgt Donderdag 16 Juli. Voorbereidingsklasse. Van 99% uren Aardrijkskunde. 9%iO Fransch. Eerste klasse. Van 10103/4 uren Geschiedenis. 10%11% Meetkunde. 11%12 Nederlandscb. Tweede klasse. Van 11% uren Duitsch. 1 2% Nat. geschiedenis. 2%3 Fransch. Vrijdag IJ Juli. Derde klasse. Van 99% uren Wiskunde. 9%10% Engelse h. 10%11% Aardrijkskunde. 11%12 Natuurkunde. Vierde klasse. Van 11 uren Scheikunde. 1 2% Geschiedenis. 2%3% Wiskunde. 3%4 Staatswetenschap. Da- ouders der leerlingen en andere belangstellenden worden dringend tot bijwoning van een en ander nitgenoodigd. Goes, den 29 Juni 1891. Burgemeester en Wethouder» van Goe», J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor 1891/92, kunnen ter Secretarie worden afgehaald. Goes, 29 Juni 1891. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1891-92, le gedeelte i» op heden ter invordering gesteld in handen van den ont vanger dier belasting binnen dez» gemeente en ii ieder verplieht zijnen aanslag ten gestelde tjjde ie voldoen. Goes, 29 Juni 1891. De Burgemeester van Goes, J. G d. W. HAMER GOES, 29 JUNI 1891. Op den 13en Juli a. s. zal te Haarlem worden geopend eene ambachtschool-tentoon stelling, waaraan zullen deelnemen de inrich tingen van dien aard te Rotterdam, Breda, Utrecht, Bodegrave, Goes en Middelburg, hoogst waarschijnlijk ook Leeuwarden en Arnhem. De wenschelijkheid van eene dusdanige tentoon stelling is reeds lang betoogd, omdat tot nu toe totaal geen eenheid bestaat xn de wijze van werken op die inrichtingen en aan de eene dit, aan de andere weder dat als hoofdvak wordt beschouwd. Door deze tentoonstelling nu hoopt men eene zekere voeling tot stand te brengen, die zeer zeker het onderwijs zal ten goede komen, Bij het door de kon. handboogsociëteit J a - coba van Beieren" alhier gisteren gehouden gewoon jaarlijksch koningschieten behaalde de heer J. Walraven, die reeds twee jaren achtereenvolgens koning schoot, deze waardigheid voor de derde maal. Volgens oud gebruik werd hij tot keizer der sociëteit geproclameerd en hem zal daarvoor een fraai eere- teeken worden geschonken. Tijdens het 43jarig bestaan der sociëteit zag zij zich voor de 2e maal in het bezit van een keizer. Wijlen de heer J, F. Koens bekleedde het eerst deze betrekking. Dhrn. W. J. Hartman en J. F. Tas behaalden resp, het koning- en prinsschap. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat het rijkstelegraafkantoor te Tolen ge durende de maanden October tot en met Maart op werkdagen zal geopend zijn van 8 uur voor- tot 9 uur namiddags. Den laatsten winter was ook bedoeld kantoor bij wijze van proef in bet belang van den oesterbandel den geheelen dag opengesteld. De proefneming wordt dezen winter herhaald. Woensdag 1 Juli wordt te Kloetinge een rijkstelegraafkantoor, ingericht mettele- phoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagon, van 8 tot 10 uren voor- en van 12 tot 1 en 7 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Bij Kon. besl. van 23 Juni jl. is pensioen ver leend o. m. aan J. M. Pilaar, wed. L. F. S m e 11 z e r, telegrafist, ad 480 'sjaars. In den aanvang dezes jaars richtte de Volks bond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, een verzoek schrift tot de burgemeesters van die gemeenten in ons land, waar het aantal vergunningen tot drank verkoop het wettelijke maximum niet had bereikt. Hun werd gevraagd aan den Raad hunner gemeente voor te stellen bij H. M. de Koningin-Regentes v e r- 1 aging van het wettelijk maximum aan te vragen. Tot nu toe is door veertien gomeontehestui'en aan dat verzoek gevolg gegeven o. a.lerseko, Waarde en Grijpskerke. Volgens een bericht in sommige bladen, waar van echter in zijn blief aan de kiezers van Schoter- land geen melding wordt gemaakt, zou dhr. T r e u b bereid zijn eene candidatuur te Veendam te aan vaarden. Volgens het N. v. d. 1). zou ook de heer Kolkman bereid zijn, zijn zetel voor dr. Schaepman te ruimen. Uit Veendam wordt aan de Prov. Gron. Ct. geschreven, dat vrij algemeen wordt venvacht, dat de heer De Ruyter Zylker candidaat zal worden ge steld voor de vacature te Veendam. De nieuwe verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in de districten Veendam, Schoteiiand en Eindhoven (in dit laatste noodig, wijl de heer W. P. A. Mutsaors, gekozen in de districten Waalwijk en Eindhoven, heeft verklaard de benoeming voor eerstgenoemd district aan te nemen) zijn bepaald op Donderdag 9 Juli a. s. en de herstemmingen, indien noodig, op Donderdag 23 Juli. De val van het Kabinet en het einde eener vereenigde rechterzijde zijn het gevolg zegt De Tijd van een groot getal feiten en gebeui*te- nissen, van de geheele geschiedenis der laatste diïe jaren doch de onloochenbare verzwakking der anti revolutionaire partij speelde daarbij een hoofdrol. Het blad toont met cijfers aan, dat de zuiver antirevolutionaire candidaten minder stemmen ver wierven dan in 1888 en districten, waarin bijna geen Katholieken zijn, voor hen verloren zijn gegaan. Bleek, zegt De Tijd verder, dat, trots betreurens waardige verdeeldheid ten aanzien van sommige punten, op de stemmen der Katholieken zelfs in de meest ongunstige omstandigheden valt te rekenen, van de antirevolutionairen blijkt dit allerminst. fWat de kracht uitmaakt der Katholieken is: dat zij zeker zijn van elkander, dat zij weten, dat de Katholieke partij, er gebeure wat wil, op Neder- landschen bodem een onuitroeibaar bestaan heeft. Kan dit laatste ook gezegd worden van de partij der antirevolutionairen 7 >Hoe sterk de Katholieke partij is in Nederland, weet men: men behoeft daartoe slechts de bevol kingscijfers te raadplegen. Hoe talrijk die partij zal zijn over enkele jaren, men kan het bijna met ze kerheid narekenen. »Maar ditzelfde geldt niet, geldt allerminst van de partij der antirevolutionaix'en. >Wel zijn wij overtuigd, dat er althans gedurende de eerste honderd jaren op Nederlandschen bodem geloovige Protestanten zullen gevonden worden, doch dit is de vraag niet. »De vraag betreft het bestaan van de antirevo lutionaire partij. Wie kan verzekeren, dat die partij als zoodanig over vijf-en-twintig jaar op het Staats- tooneel nog een rol zal te vervullen hebben Wie zal ook maar bij benadering durven opgeven, met welke macht die party aan het einde van de in September a. s, aanvangende legislatieve periode zal kunnen optreden? Alles bij deze partij hangt af van het optreden en de werkzaamheid van enkele mannen, die haar den eenen of anderen dag kunnen ontvallen. Alles bij deze partij is wisselvallig. »Haar politieke opvattingen, die steeds tusschen het conservatisme en het roodste radicalisme heen en weer slingerden, haar wijze van strijdvoering, en niet minder haar zedelijke kracht en het getal barer aanhangers. »Een vast bondgenootschap aan te gaan met de antirevolutionairen, zou voor de Katholieken, wier hoofdkenmerk is stabiliteit, die weten dat zij blijven, er moge rondom hen vallen en veranderen wat wil, alleen reods wegens dit karakter van onvastheid en wisselvalligheid, onraadzaam en gevaarlijk zijn". De Haagsche corv. van de Zwolsche Ct. heeft reeds de zekerheid, dat er een Kabinet -Tak optreedt en noemt verder als leden van 't nieuwe Kabinet den oud-gouverneur van Suriname H. J. Sinidt voor Financiën of voor Justitiekrijgt deze het Justitie-departement, dan zal óf de heer Van Houten of mr. Van Tienhoven wel 't meest voor Financiën in aanmerking komenvoor Koloniën bai'on W. K. v. Dedem of de heer J. T. Cremer voor oorlog waarschijnlijk generaal Den Beer, voor Marine schout-bij-nacht Kruys (de eenige, die uit dit bewind overgaat)voor Waterstaat misschien de heer Conrad, terwijl de heer Tak als hoofd van het Kabinet het depart, van Binn. Zaken kiest. Het Vadert, vraagt o. i. terecht: Zou 't inderdaad van correspondenten en vooral van redacties van liberale bladen niet voorzichtiger en verstandiger zijn, om, terwijl het tegenwoordige Ministerie zelfs nog niet heeft doen blijken van zijn voornemen om af te treden, de zetels voorloopig nog niet te verdoelen 'i Zij, die gelooven, haasten niet en zij, die op de hoogte zijn van hetgeen ons wellicht wacht, loopen op de feiten niet vooruit. Wij vernemen schrijft de Amst. Ct. dat met den Woensdag te Amsterdam uit Paramaribo aangekomen inailstoomer Prins Willem I" onder de pakketten een proces-verbaal was van den procureur-generaal, mr. Kalff, tegen den gouver neur Lobman, wegens zich aan het hoofd stellen van oproerlingen. Die pakketten kwamen niet over Hfivre, doch waren door den procureur-generaal per soonlijk aan boord gebracht, omdat te Paramaribo gezegd werd, dat de gouverneur brieven oplichtte, daarin gesteund door den directeur van het post kantoor. H.M.de Koningin-Regentes heeftƒ250 geschonken aan de vereeniging voor het onderwijs in handenarbeid, te 's-Gravenhage, waarvan 150 namens II. M. Koningin Wilhebnina. De gemeenteraad van Rotterdam zag zich ver leden week voor een bijzonder geval geplaatst. Een leeraar aan het gymnasium, dr. Reurller, in wiens gezin roodvonk heerschte, had, teneinde niet genood zaakt te wezen van de school weg te blijven, wat ten nadeele van zijne leerlingen zou gekomen zijn, zijn verblijf tijdelijk buiten zijne woning gevestigd. Dit was eene loffelijke daad. Maar nu vroegen cura toren aan den gemeenteraad om den leeraar voor de gemaakte kosten schadeloos te stellen, en niet ten onrechte zeide de voorzitter van den raad, dat op die manier het mooie er afging. Buitendien vreesden B. en W., dat door het verzoek toe to staan, een gevaarlijk precedent zou worden gesteld. Zij advisserden dus tot afwijzing van het verzoek. De leeraar vond echter hij enkele leden voorspraak, voornamelijk op dezen grond, dat wanneer hij zijne lessen gestaakt had, de leerlingen van de hoogste klasse waarschijnlijk niet door het eindexamen zouden gekomen zijn. Ten slotte vond een der leden het ei van Columbusde leeraar zou geen tegemoetkoming krijgen, maar eene gratificatie van 175. Dit vonden B. en W. goed, en met algemeene stemmen werd aldus besloten. Op het Wereldpostcongres to Weenen is be sloten, dat het volgende congres te Washington zal bijeenkomen. Het voorstel om een wereldbrief kaart in te voeren is, na eene ampele bestrijding door dr. von Stephan, verworpen. De beraadslagingen over het hoofdverdrag zjjn ten einde gebracht. De vaststelling van het reglement zal nog wel een week in Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Ger. gem. (doleerende) te Middelburg ds. J. H. F. Gangel te Aalten. Bedankt voor het beroep naar Wissekerke door ds. Lagerweij te Scherpenisse. Gemengde Berichten. Dinsdag 11. werd te Hontenisse, op het strand der Wester-Scheldetegen den zeedijk van den Kruispolder het lijk gevonden van een man, gekleed als sjouwerman, met linnen broek, olievest, blauwe kiel en naar gissing, tusschen de 30 en 40 jaar. Daar het lyk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het zoo spoedig mogelijk begraven ter plaatse, waar het gevonden werd. De geestdrift voorden wonderdokter" Sequah te Rozendaal is reeds zóó groot, dat men Vrijdag zijn vier paarden van den wagen heeft gespannen en het volk bijna vocht om te mogen trekken. Onder hoera's bracht men hem naar het hotel Kuipers" waar hij gelogeerd is. Door de arrondissements-rechtbank te Breda wordt intusschen een onderzoek ingesteld naar de hande lingen van den z.g. wonderdokter. De onder behandeling geweest zijnde personen worden gehoord. Ook zijn de geneesmiddelen ten onderzoek naar Breda gezonden. Vrijdagmiddag is de justitie uit Zieriksee, ver gezeld van een geneeskundige, naar Nieuwerkerk vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk gepleegden kindermoord, 's Mor gens was in een privaat een kinderlijkje gevonden en eene weduwe, moeder van vier kinderen, werd ver dacht de daad gepleegd te hebben. Reeds voor de justitie ter plaatse was moet be doelde vrouw, wed. B. geb. S., aan den burgemeester haar misdaad bekend hebben. Een der slachtoffers van het jongste roover- avontuur bij Adrianopel is een Hollander, die ook uitgeplunderd is en veertien dagen tegen wil en dank de gast is geweest van Anathatius. Van de 123 burgemeesters in Limburg genie ten er 9 eene jaarwedde beneden de 100. De groote toren van de St. Stephenskerk te Nijmegen zal door middel van gloeilampen aan de 4 zijden boven den trans electrisch verlicht worden. De electriciteit wordt geleverd door de gemeentelijke fabriek, welke aan de waterleiding is verbonden. Zaterdag meldde het Vad. dat, al kwamen er den vorigen zomer herhaaldelijk defecten voor aan de machines op den eleetrischen spoorweg Den Haag Scheveningen en was de directie ten slotte verplicht den dienst voor onbepaalden tijd te staken, thans na de heropening van den dienst, alles naar wensch gaat en het vervoer met den dag toeneemt. De heer P. Van Vloten, ingenieur-electricien to Brussel, heeft aan de wagens verbeteringen aange bracht, die blijkens de ondervinding der laatste weken afdoende mogen heeten. De vreugd schijnt ook thans weder kort te zijn want gisteren meldde het blad, dat een der electrisehe tramwagens, die van 't Plein naar Scheveningen zou gaan, Zaterdag zijn dienst weigerde. Do beide valsche munters, die onlangs te Am sterdam gevangen genomen zijn, waren werkzaam op eene metaalgieterij. Een van hen, K. G. Koning genaamd, verschafte het metaal, voornamelijk Banka- tinde munten werdon door beiden samen vervaar digd in de woning van den ander, die J. L. M. Ruigrok heet. Volgens opgave van de verdachten hebbon zij hoogstens 15 munten vervaardigd. Een heer, die Woensdagmiddag met een tilbury voor do deur van een koffiehuis te Rotterdam even aanlegde, vroeg een voorbijgaanden jongen op zijn paard te willen passen en ging het café binnen. Korten tijd daarna komt een andere heer naar bui ten, geeft don jongen een fooi, stapt in en vertrekt. Do knaap vond dit wel vreemd, maar berust er in. Op 't punt weg te gaan, komt de eigenaar naar buiten en ziet dat zijn gerij er van door is. Veel bokoeft hij den jongen niet te vragen, want in de verte hoort hij zijn wagentje wegrollen. De man snelt zijn rijtuig na en de dief, die merkt dat bij achtervolgd wordt, springt uit de tilbury en maakt zich uit de voeten. De vorige week had men te 's-Gravenhago een paard bij een hoefsmid gebracht om beslagen te worden. Het dier toonde zich echter zeer on rustig, sloeg en trapte in 't rond en scheen blijkbaar zeer beangst. De reden van deze bezorgdheid bleek al spoedig. Toen men hoorde, dat het paard van zijn veulen was weggehaald, werd dit laatste bij de moeder gebracht. Nauwelijks was het veulen dicht hij do hoefsmederij gekomen, of beide, zoowel het paard als het veulen, begonnen vroolijk te kinneken, sprongen dartel naar elkander toe en gaven door wederzijdscke liefkozingen hunne blijdschap te ken nen. Hierna liet 't paard zich gedwoe nieuwe hoef ijzers aanslaan.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1