1891. N#. 75. Zaterdag 27 Juni. 78s,e jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van ndvertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 26 JUNI 1891. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland hield gisteren in de Socië teit Thalia" te Bergen-op-Zoom hare zomer vergadering, onder presidium van den heer J. Vereeke, burg. van Waarde. De vergadering werd geopend met eene herinnering aan den heer P. Van Wingen, in leven burg. van Oudelande, die der vereeniging sedert de laatste bij eenkomst ontvallen was, en aan wien, als de nestor der leden en getrouw bezoeker barer vergaderingen, een woord van herdenking werd gewijd. De notulen der voorjaars-vergadering werden goed gekeurd en tevens de adviezeq, aan de Ned. Vereeni ging voor Gemeentebelangen tè" verstrekken, geresu meerd. Het bestuur deelde verder mede, wat het ter uit voering van de besluiten der laatste vergadering gedaan had, en hoe als gevolg van het daaromtrent ingediend adres was uitgevaardigd de circulaire van 12 Juni 1891 (Prov.blad no. 65) waarbij Ged. Staten vragen om het gevoelen van den gemeenteraad, be trekkelijk eene verhooging van de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris, intewinnen en aan bun college medetedeelen. Eene naar aanleiding van deze circulaire ontworpen uitnoodiging aan de Burgemeesters der gemeenten om tot de herziening alle medewerking en steun te verleenen, werd goed gekeurd en dadelijk verzonden. Na afloop der vergadering werd een rijtoer gemaakt naar Ossendrecht, welke op de tehuisreis door het onweder een nog al betrekkelijk lang oponthoud had. Een flink diner in »Thalia", onder genot der muziek van het 3e Regt. Infanterie, besloot de bijeenkomst. Bij de herstemming ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofdkiesdistrict Hontenisse zijn uitgebracht 2806 stemmen. Gekozen is mr. F. J. P. M. W a 11 e r en aftr. lid) met 1576 stemmen. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a.) verkreeg 1175 stemmen. Borsele. Niet zonder leedwezen is alhier het besluit vernomen, waaruit blijkt dat by het Provin ciaal bestuur bezwaren bestaan tegen de inwilliging van het verzoek om aan de Zuidnol ten behoeve van het stoombootverkeer op de Wester-Schelde een ponton op te richten. Een tweetal redenen van ernstigen aard pleiten tegen de aangewezen plaats en doen de voorkeur geven aan de vroeger aanbe volen staartnol. Het Handelsblad verzekert, dat de heer T r e u b voor Schoterlaad bedankt heeft. De heer Goeman Borgesius heeft voor Zutphen geopteerd, zoodat in het district Veendam een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Men meldt aan het Vaderlanddat de heer Cremers, afgevaardigde van Almeloo, zich bereid heeft verklaard ten behoeve van dr. Schaepman afstand te doen van zijn mandaat. Men schrijft aau het Vod Het is voor de marine zeer te betreuren, dat bet feit, dat aanleiding heeft gegeven tot het aftreden van den Minister Dyserinek, nog steeds zijn nawer king doet gevoelen. Door het passeeren van den heer Land voor den hoofdofficiersrang schijnt de promotie te moeten stilstaan. Wel is daarna bij een nieuwe vacature in den kolonelsrang een kapitein-luitenant tot kapitein ter zee benoemdook is de nieuwe Minister zelf tot schout-bij-nacht bevorderd, maar verder hebben geen bevorderingen plaats. Op dit oogenbik wachten drie oversten op hun kolonelsbe noeming en ten minste twee luits. Ie kl. op de be noeming tot overste. Bij de tegenwoordig toch al zeer geringe kans op promotie werkt dit zeer ont moedigend, terwijl menigeen in zijn geldelijke be langen wordt benadeeld. Het is niet in te zien, waarom deze toestand moet voortduren. De nieuwe Minister zal het bestuur der marine wel niet hebben aanvaard zonder een gevestigde overtuiging ten opzichte der zaak, waar over zijn voorganger is gestruikeld. Meent hij, dat de heer Land niet bevorderd moet worden, laten dan anderen er niet om lijdenmeent hij, dat de heer Land wei voor bevordering in aanmerking komt, hij drale dan niet. Het Centrum deelt mede, dat de heeren B a h 1- mann en Van Vlijmen het land van Delft zyn doorgetrokken om stemmen te werven voor den candidaat der liberalen, den heer Tak van Poortvliet. Dit noemt het blad een laagheid, een schande voor de katholieke partij, een kaakslag haar in haar ge heel toegebracht. Het rijkstelegraaf kantoor met telephoon- dienst te Oosterland wordt met ingang van 27 dezer tot nadere mededeeling gesloten. Aan de weesinrichting te N e e r"b o s c h is door wijlen den heer J. Borski een legaat besproken groot 10,000, onder den last van vruchtgebruik. Naar De Amst. verneemt, zal de Minister vau Waterstaat binnenkort een besluit uitlokken, waarbij ook van inlagen in de Rijkspostspaar- b a n k tot een bedrag hooger dan 800 rente zal worden uitgekeerd. Uit Breda wordt gemeldDat hier veel ge bruik wordt gemaakt van perronkaar ten blijkt wel hieruit, dat reeds 1400 zulke kaarten werden uitgegeven. De maatschappij heeft er voor deel bij, doch het publiek zeer veel last en onaan genaamheden. Het bestuur van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Arnhem heeft, steeds in de weer als het is, zich ook beklaagd over de afsluiting der perrons van de staatsspoor wegen, met name van dat te Arnhem. Het bestuur heeft zich daartoe gewend tot de directie der Exploitatie-maatschappij. En wat heeft het daarop ten antwoord ontvangen V Dat de directie zich verwonderde over een dergelijk adres van eene Vereeniging, die het vreemdeling- verkeer wenscht te bevorderen, daar de maatregel van de afsluiting der perrons genomen is in het belang van bet reizend publiek en dus zeker tot bevordering van het vreemdelingverkeer zal strek ken. De directie, zou men zoo zeggen, schijnt er een grap van te maken. Gelria Te Toulouse zal den 5en Juli een groot feest worden aangericht ter eereneon, ten voordoelo van de nagelaten betrekkingen van hen, die door het spoorwegongeluk bij Mönchonstein bet leven verloren hebben. De bedoeling is edel, en het is te hopen dat men slagen zal, maar het is toch een treurig verschijnsel, dat men de menschen moet a museer en om ze tot weldadigheid te stemmen. Wij weten wel, dat zoo men bedestonden en rouw diensten organiseerde, de collecten bij die gelegen heid te houden op verre na niet zooveel zouden op brengen, en dat bij algemeene inzamelingen de een het vaak op den ander laat aankomen maar getuigt dit voor de goede keuze van het middel, het pleit toch niet voor de maatschappij van onzen tijd. (Arnh. Ct.) Naar uit Londen bericht wordt presideerde Woensdag de Nederlandsche gezant aldaar eene be langrijke conferentie betreffende den zuivelhandel, uitgaande van de Nederlandsche Handelskamer, en bijgewoond door vertegenwoor digers der regeering en de meeste Nederlandsche landbouwmaatschappijen. Voorstellen ter beteugeling van knoeierij en tot oprichting van een agentschap te Londen, voor den verkoop vau zuivelproducten, het instellen van vervolgingen en het keuren en eon- troleeren van den aanvoer, werden behandeld. Eene motie van den heer Bauduin werd aangenomen, strekkende om die voorstellen bij de besturen dei- maatschappij in Nederland verder in overleg met de handelskamer in overweging te geven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men verzoekt ons medetedeelen, dat de gods dienstoefening der Doopsgezinde gemeente alhier, bepaald op Zondag 28 Juni a. s,, niet zal gehouden worden. Rilland-Ilath. Met den bouw van de N. H. kerk te Rilland gaat het goed vooruit. Het uitwen dige is zoo goed als klaar en het slanke torentje pareert goed op het vrij hooge gebouw. Inwendig is men bezig aan het plafond en wan neer het stucadoorwerk is afgeloopen, zullen spoedig de noodige zitplaatsen worden aangebracht, 't Geheel belooft een aardig kerkje te worden. Beroepen te Sfc.-Annaland (toez.) ds. K. Van de Werfhorst, te Mastenbroekte Bruinisse ds. B. J. Van Heijningen, te Kosteren to Oudelande (toez.) dhr. W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk. Te Bergen-op-Zoom heeft onder leiding van ds. Haverkamp eene druk bezochte samenkomst plaats gehad van protestantscbe mannen en vrouwon, be nevens van een afgevaardigde van den kerkeraad dei- evangelisch lutersche gemeente aldaar, welke ten doel had de wenschelijkheid te bespreken, om don Goeden Vrijdag als een Zondag te vieren. In een inleidend woord schetste de heer Haver kamp de beteekenis van den Goeden Vrydag voor de protestanten en. de bezwaren, welke bestonden om dezen christelijken herinneringsdag als zoodanig te wijdenvooral betrof dit schoolgaande kinderen, militairen, rijks- en gemeente-ambtenaren, benevens werklieden en -vrouwen in dienst bij roomsch-ka- stholieken. Na eene zeer opgewekte discussie, waaraan door mannen van allerlei rang en stand werd deelgenomen, werd besloten oma. een bond op te richten tot wijding van den Goeden Vrijdag, en b. de synoden van de protestantsche kerkgenootschappen uit te noodigen, er bij de hooge regeering op aan te dringen om den Goeden Vrijdag voor protestantsche rijks ambtenaren en militairen als een erkend christelijken feestdag te verklaren. Op bet Zuidorzendingsfoest 8 Juli te Lies bosch bij Breda hopen op te treden prof. J. J. P. Valeton uit Utrecht, openingsrede ds. D. Douma, ds. S. Ulfers, ds. De Visser en ds. P. Van Wijk uit Rotterdamde ZendelingenJ. Verhoeven en Bloeq Van Scheltinga; de Zendingsdirec-tor dr. A. Sclireiber uit Barmen, de Directeur der inrichting voor Epileptisehen te Heemstede dhr. J. L. Zegers ds. K. F. Creutzberg uit Arnhemds. I. Montagne uit Vlissingends. E. W. Heinecken uit 's-Gra- venhageds. II. J. Kouwenhoven uit Zaamslag dhr. Johs. Van der Steur uit Arnhemds. Barger uit Amsterdamds. J. C. Lammerink uit Sclieve- ningen en ds. II. Zeydner uit Vollenhove. By het den 23en, 24en en 25en Juni, ten overstaan van de hoogleeraren dr. P. L. Muller, dr. J. M. J. Valeton en dr. P. Van Geer gehouden eindexamen aan het gymnasium te Middelburg is o. a. geslaagd de leerling der zesdo klasse J. C. Kakebeeke. Mej. C. G. J. Le Nobel te Middelburg is tegen 1 Juli benoemd aan de gemeenteschool uo. 2 te Biervliet, hoofd dhr. P, Verhage. (M. Ct.) Bij hot eindexamen gymnasium te Doetinchem is geslaagd dhr. H. Vermaas, van Souburg. Landbouw en Veeteelt. Een landbouwblad uit Lotharingen bericht over eene uitviuding, die eene belangrijke verbetering van het hoefbeslag zal wezen, indien zij bij nog rijper ondervinding mocht blijken steek te houden. Intus- schen heeft de Parijsche Maatschappij der Tramways haar reeds ingevoerdeen der grootste camionneurs en een verhuurder van luxe-rijtuigen volgden haar voorbeeld de paarden der Maatschappij legden dage lijks 21 K.M. af. De eerste proefnemers verklaren zich ten zeerste voldaan over het nieuwe beslag betgeen streng genomen geen beslag" meer is. Deze hoefijzers lijken gewone ijzers, maar zijn uit Bessemer staal vervaardigd en worden, zonder nagels, koud onder den schoongemaakten hoef gelegd. De tonen der ijzers zijn voorzien van een geknied hef boompje, welks recht opstaande arm tot de helft van den hoornwand reikt. Aan de verzenen van eiken tak is een stalen reep vastgemaakt, die om den hoorn- wand loopt en aan dat hefboompje vasgehecht wordt. Aan de binnenzijde der ijzers zitten drie stalen pen netjes, die in den hoef dringen en het verschuiven beletten. Om de ijzers af te nemen moeten aan den voorkant de stalen reepjes losgemaakt worden. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldP. L. 30 j. vrouw van J. E. W. te Vlake wegens beleediging tot ƒ3 of 3 dagen. J. C. v. H. 24 j. te Goes wegens beleedigiug van een ambtenaar tot 7 dagen gevangenisstraf C, C. 18 j. te 's Heer-Arendskerke wegens beschadiging van een dier tot 14 dagen gevangenisstraf. A. K. 19 j. te Kapelle wegens mishandeling tot 14 dagen gevangennisstraf. W. A. v. B. 14 j. te Kruiningen wegens oplichting tot 2 maanden gevangenisstraf. P. P., te Goes, wegens verduistering tot 2 maanden, Gemengde Berichten. Bij het onweder, dat gistermiddag hier woedde, sloeg het hemelvuur door den schoorsteen van het alleenstaand huis van den bewaarder aau de Pro testantsche begraafplaats alhier. Een lichte brand ontstond, die door de bewoners spoedig geblusekt werd. 'g-lfeer Arendskerke. Een hevig onweder, vergezeld van zwaren slagregen, woedde gistermiddag boven onze gemeente. Door den bliksem werden enkele boomen en verscheidene telegraafpalen ge troffen. In don Ouden-Oaaiert, op de hofstede be woond door C. Van Stee, sloeg de bliksem in de schuur eu doodde twee werkpaarden, doch er ontstond geen brand. Wisse. Bij hot lievig onweder, dat gisteren om streeks 4 uren boven dezo gomeonte woedde, sloeg de bliksem in de woning van den winkelier W. L. H., zonder echter brand te veroorzaken. Eenige schade aan het dak, den schoorsteen en den regen bak toonde aan, welken weg de bliksem genomen had. De dienstmeid en een kind werden een eind weegs weggeslagen, zonder noemenswaardig letsel bekomen te hebben. De hagel schijnt veel schade aan de veldvruchten, inzonderheid aan de bloeiende paardenboonen, veroorzaakt te hebben. Riilniifl-Bntli. Gisteraamiddag omstreeks half drie barstte boven deze gemeente een kort maar zeer hevig onweder las, dat kort daarna gevolgd werd door langdurige maar minder hevige buien. De bliksem sloeg in den schoorsteen van het gemeentebuis en sloeg daaruit eenige steenen doch bracht binnenshuis geen schade aan. Van den dicht bij den schoorsteen staanden regenbak werd de keel uit elkander geslagen. Nabij bet station sloeg de bliksem in hetzelfde huis, dat het vorige jaar werd getroffen. Ook thans weder zonder noemenswaardige schade. Een forscho canada en twee kleinere werden even eens getroffen. Op enkele plaatsen heeft de hagel aan de boomen eenige schade toegebracht. Wissenkerke. Gisteravond werden de ingezete nen dezer gemeente onder bet woeden van een hevig onweër opgeschrikt door brandalarm. Weldra bleek dat in de schuur van den landbouwer W. d. C. alhier de bliksem was ingeslagen. In een half uur tijds stond de geheele schuur, die verleden jaar pas gebouwd werd, in lichte laaie. Gelukkig konden de paarden, die zich in den stal bevonden, nog gered en het land opgejaagd worden. Echter verbrandden 6 kalveren, 1 veulen, 1 jaarling, 1 stier en 1 hond. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, hoewel de knechts zich nog in de schuur bevonden toen do bliksem insloeg. De schuur is totaal afgebrand, zoodat alleen de naakte muren staan bleven. Door de brandweer dezer gemeente met tijdelijke hulp van die van Kortgene werd de brand tot de schuur beperkt. Gelukkig voor de betrokkenen zijn zoowel de vaste als losse goederen tegen brandschade verzekerd. Borncle. De meestoof alhier zal in het aanstaande najaar weder eenige werkzaamheden te verrichten hebben. Door belanghebbenden zyn niet minder dan negen gemeten ter bereiding aangegeven. In den tuin van het Grand Hotel duSoleil" te Zutfen kan men tegenwoordig een aardig voor beeld zien, hoe tam de gewone spreeuw is en hoe gemakkelijk zij gedresseerd kan worden. Aan een paar jonge spreeuwen werd door den hotellier, die een dierenvriend is, een uitstekend logies op eene plank in een pakkamer aangewezen. De beestjes wisten er zich spoedig gemüthlich in te richten en vonden zich zeer op hun gemak, toen er ook 's morgens voor een copieus ontbijt gezorgd werd. De eerste dagen kregen zij dit op hunne plank, de volgende dagen werd bet bun telkens een eindje verder in den tuin verschaft, en nu kan men het aardige verschijnsel zien, dat de spreeuwen zich als een paar vaste pensionnaires beschouwen, den hotel houder voortdurend na en op den schouder vliegen om door hem gevoerd te worden, en als het bedtijd is zich punctueel ordelijk naar hun lit-juuieau op de plank van de pakkamer begeven. De hotelhouders mogen wel op hunne hoede zijn. Te Wageningen vervoegden zich op den 22en dezer twee vreemdelingen in het hotelde Wereld." Zij hadden het voorkomen van kooplieden of aan nemers; de een was omstreeks 35 jaren oud en sprak met sterk Amsterdamsck dialectde ander kon om streeks 50 jaren oud zijn en was van middelbare grootte. Eerst dronken zij ieder een paar borrels en bestelden toen een middagmaal met wijn on sigaren. Nadat zij van den hotelhouder, op hunne vraag of er plaats om te logeeren was, een bevestigend ant woord hadden ontvangen, vroegen zij, waar een zeker ingezeten woonde. Dit werd hun gewezeu, doch na dien tijd heeft men de twee heeren niet weergezien. Later bleek het dat zij ook een kistje sigaren hadden besteld, dat aan het hotel »de Wereld" bezorgd moest worden. In de omstreken van Amsterdam loopt een bedelares, die er uitstekend slag van beeft de goede lieden beet te nemen. Zij woet het medelijden daar door op te wekken, dat ze op voor haar gunstige oogenblikken door een flauwte (geeuwhonger) wordt overvallen. Natuurlijk wordt ze terstond geholpen, van bet noodige voorzien en geldelijke offors vloeien mild. Zij geeft op in de Palmstraat to wonen, doch naam en adres zyn blijkbaar verzonnenmen kent haar daar niet. Vermoedelijk is deze comediante dezelfde die vroeger zoogenaamde geeuwhonger- aanvallen kreeg, en togen wie in de bladen herhaal delijk werd gewaarschuwd.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1