1891. N°. 74 Donderdag 25 Juni. 78sle jaargang. MEISJESSCHOOL (E) De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1»— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvingen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op VRIJDAG den 26 JUNI 1891, des namiddags te 2 uren. Goes, den 23 Juni 1891. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. in. Ingekomen stukken. IV. Circulaire van Ged. Staten, betrekkelijk de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris, met praeadvies van B. en W. V. Remissiën van aanslag in den Hoofd. Omslag en in de belasting op de honden over 1890. VI. Rekening van de kosten der dd. schutterij over 1890. VH. Idem van de exploitatie der gasfabriek. Vin. Gewijzigde begrooting van idem voor 1891. IX. Eerste suppletoirs kohier van de belasting op de honden voor 1891. X. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. XI. Benoeming van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van vier leden van den Raad. l)e INSCHRIJVING van leerlingen aan >\o t» Goes voor den cursus 1891/91 z«l plaats hebben tsr Secre tarie van de gemeente in de week van Maandag 6 tot Za terdag 11 Juli a. 8, moetende van haar, die elders wonen, een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overlegd. Goes, den 13 Juni 1891. Burgemeeiter en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. He Secretaris II A R T M A N. GOES, 24 JUNI 1891. In de aanstaande zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen de volgende zaken behandeld wordenver schillende mededeelingen, waaronder van den stand der zaak betreffende de oprichting van een water schap over de gronden, thans genaamd de Dames polder; omtrent het maken van een keiweg over den Slaakdam en betreffende het verzoek van den gemeente raad van Kats om renteloos voorschot voor de ver betering der haven. In behandeling komt het voorstel van mr. T. A. Wagtho, tot wijziging van het reglement van orde voor de vergadering der Provinciale Staten. Voorts zullen behandeld worden de volgende voor stellen van Gedeputeerde Statentot bepaling van den afstand der afpaling van een eendenkooi in de gemeente Renessetot wijziging van het reglement voor het waterschap der Sluis aan de Wielingen; om andermaal aan te houden het verzoek van het bestuur van bet waterschap Cadzand om renteloos voorschot voor wegsverbeteringomtrent de adressen van ingezetenen van St. Annaland, St. Maartensdijk, Sfcavenisse en Poortvliet om bevordering der over brugging van de Eendracht en om, zoolang deze niet is tot stand gekomen, verlaging te erlangen van het tarief van het overzetveer van Tolen op den Auvergnepolderop het verzoek van den gemeente raad van Ierseke, om renteloos voorschot voor wegs verbetering; op het verzoek van de IJzendijksche stoomtramweg-maatschappij om subsidietot ver koop van een gedeelte sloot langs den weg van Hulst naar Walzoorden aan J. F. Adriaansens Polfliet tot het verleenen van een subsidie aan de ambachts school te Middelburg; tot wijziging der omschrijving van art. 1 hoofdstuk VI der provinciale begrooting van 1891, en tot wijziging van het besluit van 7 November 1890 betreffende het aangaan eener geld- leening. Verder zijn nog aan de orde de verantwoording van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1889de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1892 en de begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1892, met een voorstel betreffende de heffing van opcenten op de grond- en de personeele belasting ten behoeve der provincie. Naar aanleiding van het verzoek van den gemeen teraad van Ierseke, om tot het vernieuwen van de Damsche straat en het leggen voor zooveel noodig van een zij bestrating langs die straat uit de pro vinciale fondsen een renteloos voorschot te verleenen van ƒ8000, of zooveel meer of minder als bij open bare aanbesteding zou blijken noodig te zijn, vonden Ged. Staten geen termen tot inwilliging, omdat de Damsche straat tegenwoordig geen deel uitmaakt van de bebouwde kom der gemeente en de gemeente zelve behoort te zorgen voor de verbetering van zoodanige straten en omdat bovendien de Damsche straat reeds van eene keibestrating is voorzien. De slechte toestand, waarin de weg verkeert, wordt dan ook in het adres zelf aan onvoldoend onderhoud toegeschreven. Daarop richtte de gemeenteraad zich met een adres tot de Prov. Staten met verzoek om renteloos voor schot van ƒ8500 voor de bedoelde wegsverbetering. Om de hiervoren vermelde redenen kunnen Ged. Staten dat verzoek niet ondersteunen en stellen dus voor het af te wijzen. (M. Ct Op het Zendiugsfeest, Donderdag 2 Juli a.' s. op het landgoed »Zoutvliet" bij Ter-Neuzen te houden, zal, behalve het muziekkorps Looft den Heer" van de Stads-Evangelisatie te Brussel, ook het harmonie gezelschap »H o s a n n a" van Goes, zich doen hooren. De Roomseh-Katholieke kiesvereeniging te Middelburg besloot Maandagavond in eene vergade ring, die voor alle Katholieken, leden en niet-leden, toegankelijk was, maar die toch slechts door een dertigtal personen werd bijgewoond, bij de verkie zing op Donderdag den candidaat der antirevolutio nairen te steunen. Zij deed dit op grond, dat de heer mr. C. Lucasso in zake de legerwet eene bevredigende verklaring had afgelegd. Hij zou zich verklaard hebben vóór nummorverwisseling en dus tegen het hoofdbeginsel der wet, dat persoonlijken dienstplicht voorschrijft. Intusschen raden een aantal Katholieken in eene onderteekende advertentie hunnen medekiezers aan den heer Lucasse niet te stemmen. Bij Kon. besluit is de heer H. Koppeschaar, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid 2de klasse hij den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Daar hot voornemen schijnt te bestaan om het 45e Landhuishoudkundig Congres in 1892 in een der steden van Gelderland te houden, heeft de Gemeenteraad van Nijmegen besloten aan het eerlang te Zwolle te openen congres te kennen te geven, dat het volgende Nijmegen zeer welkom zal zijn. In een door den heer Haffmans ondertoekend artikel in het Venloosch Weekblad wijst deze erop dat dr. Kuyper zijn deputaten liet besluiten bij de herstemmingen voetstoots alle Roomschen te steunen. Natuurlijk, opdat de Roomschen hetzelfde ten op zichte der anti-revolutionairen zullen doen. De looze vos geeft zich het air edelmoedig te zijn, om ons tot zachtheid te stemmon. Maar hij heeft onze hulp noodig en daarom alleen hakt hij zoete broodjes. Nu hij in de neep zit, wordt hij in eens ozoo lief voor de bondgenooten, die bij bij de legerwet letter lijk mishandelde, of juister, gebood te mishandelen. Met éen woorddr. Kuyper speelt met ons als de kat met de muis. »De vraag is of de Katholieken zich dat doen laten. »Ik hoop van neen." Door den Minister van Marine is bepaald, dat voortaan de verzekering tegen ongelukken van onderbazen, opzichters, werklieden enz., in dienst bij aannemers van werken voor den dienst van het departement van marine, zal worden voorgeschreven in alle bestekken of contracten, waarvan de uitvoe ring plaats heeft op terreinen waarover de aannemer niet de vrije beschikking heeft. Daaromtrent zijn voorschriften gegeven, die bij het departement van marine verkrijgbaar zijn. Naar men verneemt zal de expeditie-onder neming van Van Gend Loos, firmaColignon, binnenkort opgehouden hebben te bestaan, en het geheele vervoer dier maatschappij overgaan aan de Exploitatie- en Hollandsche spoorwegmaatschappij. De ambtenaren van de expeditie-onderneming zuilen in dienst treden bij de Expl. Maatschappij, en het laat zich aanzien, dat wellicht 1 Juli a. s. de over gang tot feit geworden is. De spoorwegmaatschappijen, die thans nog afzon derlijke goederenwagens voor v. G. L. op haav lijn hebben, zouden nieuwe contracten met andere maatschappijen weigeren, en alzoo het gansche goede renvervoer haar ten deel vallen. Het Vad. echter spreekt dit bericht tegen. Een polemiek wordt in de laatste nummers vau Recht voor Allen gevoerd tusschende sociaal democraten de heeren F. v. d. Goes en A. Rot. Eerstgenoemde sprak jl. Zondag in »Maison Strou- cken" te Amsterdam en weerlegde toen eenige in zijn oog onjuiste opvattingen over het socialisme in omloop gebracht met het oog op de verkiezingen, o. a. de meening dat het socialisme afschaffing van alle privaat-bezit verlangt. Hiertegen kwam de heer A. Rot, voorzitter van den centralen raad van den Sociaal-Democraten Bond, op. Hij beweerde dat die afschaffing juist de grondslag is van het beginsel der partij. Daar het debat te scherp werd, sloot de voorzitter het onmiddellijk. In Recht voor Allen wordt de twist voortgezet. Dat iemand als Van der Goes, die reeksen van brochures, ja halve boekdeelen over het socialisme heeft geschreven, van den voorzitter van den centralen raad van den Sociaal-Democratischen Bond het verwijt moet hooren, dat hij er niets van weet, terwijl Van der Goes omgekeerd den voorzitter uitmaakt voor een dommerik, en beweert dat de geheele cen trale raad het socialisme niet verstaat, is te verma kelijk, om niet even de aandacht op deze polemiek te vestigen, meent de Zw. Ct. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Wilhelminadorp en te Kats is beroepen de candidaat W. Magendans, van Slijk Ewijk. Ds. A. J. Westhof, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, heeft de benoeming tot leeraar in onze O.-I. bezittingen aangenomen. Koloniën. Uit Atjeh wordt van 13 Mei aan de Deli Ct. gemold De ziektetoestand is bedroevend. Niet alleen, dat de beri-beri toeneemt, ook mazelen, pokken cn een paar gevallen van cholera deden zich voor. Het B. llbl. schrijft in zijn mailoverzicht Dezer dagen werd ons bericht dat voorloopig door de Indische Regeering van de invoering van een opium-regie zou zijn afgezien en, zij zelve de opium bereidende, dat heulsap aan de pachters zou willen verstrekken. Aan dat bericht werd tevens toegevoegd, dat op een der hoofdplaatsen op Midden-Java een fabriek voor de bereiding van opium zou worden opgericht, van waar zij behoorlijk gewogen, verpakt en verzegeld, aan de pachters zou worden verstrekt." Indien dit bericht juist is, dan kan van de aandacht door het Opperbestuur en de Indische Regeering in den laatsten tijd aan de opiumpacht geschonken en de warme belangstelling, daarvoor in de Volksver tegenwoordiging, in brochures en tijdschriften en de dagbladpers aan den dag gelegd, gezegd worden »much ado about nothing". Elke nieuwe regeling van het debiet van opium, mei behoud der tegenwoordige pachters, kan geen verbetering zijn, want in die pachters toch het wordt door de meest bevoegde beoordeelaars erkend schuilt het grootste kwaad. (Arnh. Ct.) Het ontslag van mr. De Savornin Lobman als Gouverneur geeft aan de Surinamer aanleiding te herinneren aan hetgeen zij schreef den 30sten Januari 1889, toen diens benoeming bekend werd. Zij zeide hoe in de West geen politieke strijd kon worden gevoerd, omdat men er niet aan hooge politiek deed en evonmin iemand naar godsdienstverschil vroeg. En thans, na twee en een half jaar, constateert zij hoe hare voorspelling ten eenemale gelogenstraft werd. »De kiem", schrijft zij, »van rassen-, klassen en godsdiensthaat, van sociaal-democratie, onder het verderfeljjk bestuur van mr. Lobman trots de ontkenning nog dezer dagen van sommigen van buiten in deze kolonie aangebracht, heeft nu reeds veel te diepen wortel geschoten, dan dat, ongelukkig genoeg I Suriname en Nederland niet zeer lang de wrange vruchten daarvan zullen moeten slikken". In hetzelfde nommer van 2 Juni leest men Van algemeene bekendheid is het dat mr. Lohman op 12 Mei aan den Waterkant de houding van den Pro cureur-Generaal en de geheele politie, in strijd met de publieke opinie, openlijk en luide afkeurde, en hen beschuldigde aanleiding tot de wanordelijkheden te hebben gegeven. Hij verbood den Procureur-Gene raal orders te geven en nam zelf het bevel over de politie op zich, haar gelastende hoegenaamd niet van de wapens gebruik te maken. Den maréchaussee Nieuwendam b.v., die, verwond als hij was, een dei- oproerlingen in arrest had, werd door mr. Lohman gelast den aangehoudene weder los te laten, en toen deze beambte hieraan niet voldeed, werd hij door hem in den nek genomen, en hierdoor verplicht den arrestant iu vrijheid te stellende beambte, die 16 jaren trouwen dienst achter den rug heeft, werd een paar dagen later oneervol ontslagen door mr. Lohman, omdat, zooals in de desbetreffende Gouvernements Resolutie gelezen wordt, »hij blijkens zijn proces verbaal van 12 Mei 1891op zijn ambtseed verschillende onwaarheden heeft gerelateerd, botref- »fende handelingen, die de Gouverneur zou hebben gepleegd, onder meerdat hij (relatant) door hem »(den Gouverneur) in den nok werd geslagen; »dat hij door den Gouverneur is mishandeld, en dat »hij is mishandeld door de negers op gezag van den Gouverneur". En aan de keerzijde van het blad komt eene pu blicatie voor van den Gouverneur, waarin bij er op wjjst dat ieder, van welken rang of stand ook, ver plicht is tot gehoorzaamheid aan het openbaar gezag in het algemeen en in het bijzonder aan de politie". Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van den 18 Juni 1891 is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen J. N. R., oud 37 jaar, metselaar, geboren te Sluis, laatst gewoond hebbende te Rotterdam, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat bij in Mei 1891 A. na op den 2den zich te hebben vervoegd bij den herbergier Adriaan Van den Berge teHeinkens- zand, en na zich bij dezen te hebben voorgedaan voor zekeren Jacobus Rut, een speelmakker van diens vrouw, die 18 jaren geleden als militair naar Indië was gegaan en met welken persoon hij veel gelijkenis had, en na aan de vrouw van Van den Berge, die hom zeide, dat zij zoo dikwijls eten aan zijne moeder had gegeven, te hebben beloofd uit dank baarheid daarvoor eene papegaai te zullen ten ge schenke geven, die nog bij den Burgemeester te Sas van Gent stond, den vierden aldaar is teruggekomen en genoomden Van den Berge, met het oogmerk om zich weden-echtelijk te bevoordeelen, door een samen weefsel van verdichtselen heeft bewogen aan hem ter leen te geven f 1,25, immers, door in strijd met de waarheid, te verklaren, dat hij gepensionneerd onderofficier van het Oost-Indische leger was en een wekelijksch pensioen had van 15 dat zijne koffers en de bovengenoemde papegaai bij den Burgemeester te Sas van Gent stonden en dat in die koffers al zijn goed en al zijno eereteekenen waren geborgen en dat hij geld noodig had om lint voor die eere teekenen te koopen, dat hij kon bekomen bij den gemeente-veldwachter te 's-Heerenhoek Capello, die ook Indisch militair was geweestdat hij getelegra feerd had om zijne kisten met kleedingstukken, om dat laatste verzinsel meer schijn van waarheid te geven, den vrachtrijder Karelse verzoekende eens bij Van Gend Loos te willen inform.ee ren, of zijn goed nog niet was aangekomen ten slotte dat hij bij Van den Berge in den kost wilde komen tegen ƒ5 per week en drie maanden vooruit zou betalen, zoodra zijn goed was aange komen, er nog bijvoegendeals ik van avond mijn goed krijg, zal ik u dadelijk het geleende teruggeven B. na op den vierden dier maand zich te hebben vervoegd bij den herbergier Pieter De Kok te Borsele en dezen te hebben aangeboden om bij hem in den kost te komen voor 80 per drie maanden, valsche- lijk voorgevende, dat hij gepensionneerd onderofficier van het Oost-Indische leger was, met een wekelijksch pensioen ad 15, dat hem om de drie maanden per post werd toegezonden en na op eene opmerking van de vrouw van De Kok, dat hij eerst betalen moest, te hebben gezegd dat hij veel geld bij zich had, ten blijke waarvan hij eenige papieren liet zien, die hij zeide dat bankbiljetten van 100 en 300 waren, doch het nu te laat was om die te gaan wisselen en na aldaar den nacht te hebben doorge bracht, den volgenden dag genoemden De Kok, met het oogmerk om zich weden-echtelijk te bevoordeelen, tot drie malen toe heeft bewogen telkenmale aan hem een rijksdaalder ter leen te geven, valschelijk voorgevende, dat hij lint moest koopen voor zjjn zeven medailles, want dat het hetgeen hij gekocht had hem niet was bezorgd, zeggendeje kunt bet mij gerust leenen, ik wissel van middag een papiertje van drie honderd gulden en dat hij een pet en een jas noodig had, omdat zijne kleedingstukken, die hij met do boot wachtte, nog te Sas van Gent waren en hij niet zoo .vuil gekleed door het dorp durfde gaan. In deze zaak is mr. C. Lucasse, advocaat en pro- eureur te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Bij hevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg van den 15 dezer is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen J. Van B. oud 33 jaar, koopman, laatst wonende te Driewegen, thans voortvluchtig, ten einde te wor den terechtgesteld ter zake van diverse feiten van valschheid in het breede omschreven bij voormeld bevelschrift (het valschelijk en iu strijd mot de waarheid onderteekenen van suikerpeencoutracten en van die stukken, als waren zij echt, te hebben gebruik gemaakt. Buitenlandsch Overzicht. Do Fraimche Senaat beeft den aanvankelijk op 1 Aug. bepaalden dag, waarop de schorsing der graanrechten in werking treedt, definitief vastgestold op 10 Aug., zooals de ICvnor wilde. 11^ d>ov do

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1