mindering zal worden gebracht; voorts met bepa ling, dat hij gedurende den tijd van 2 jaar en 6 maanden is ontzet van de rechten, bedoeld in art. 28 no. 4 van het Wetboek van Strafrechtzijnde de beklaagde van het hem bij dagvaard in de eerste plaats ten laste gelegde vrijgesproken als zijnde dit niet bewezen. Gemengde Berichten. 's-lleerenlioek. Door het harmoniegezelschap alhier zal op Zaterdag den 27 dezer een festival gehouden worden, waartoe verschillende muziekge zelschappen zijn uitgenoodigd. Er zal een muzikale optocht door het dorp plaats hebben, waarbij ver schillende corporation zullen worden vertegenwoor digd, alsmede ook de ringlijders, die dien dag des namiddags een wedstrijd zullen houden. Dinsdag kregen te 's-Bosch twee op straat spelende jongens een onbeduidend verschileen derde jongen, M. K., oud 12 jaren, koos partij en gaf een der anderen, H. B., oud 14 jaren, met zijn klomp een slag in de zijde. De getroffene waggelde nog een paar passen, doch viel toen op den grond en stierf onmiddellijk. De justitie begon terstond haar onderzoek, doch het geneeskundig onderzoek zal nog moeten aan- toonen, of de dood het gevolg is van den slag, of wel aan andere oorzaken moet worden toegeschreven. De jeugdige dader bleef op vrije voeten. De Koningin van Engeland heeft aan den heer J. Van Rees, kapitein van de sleepboot Zuid-Hol land", een gouden en aan ieder der equipage dier boot een zilveren medaille verleend voor betoonden moed hij de redding van de equipage van het stoom schip »Lero". Een paar maanden geleden kende de Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij genoemden kapitein een zilveren medaille toe. Een bewijs, dat er elders maar weinig gras gevonden wordt, zoo meldt men uit Eeinnes, bestaat hierin, dat een stalhouder uit den omtrek voor hon derd oude roeden (14 aren) gras 25 gulden betaalde, en voor het maaien zelf zorg moest dragen. In 1654 gingen de »vroukens" met eene warme stoof ter kerk op St. Jan (24 Juni). Te Bergen-op-Zoom heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een brutale diefstal plaats ge had. Ha verbreking van een glasruit zijn uit een winkel ontvreemd 40 pond spek en 18 brooden. De politie heeft nog geen spoor van de daders ontdekt. De voorzanger der Ned. Herv. gemeente te Kiel Windeweer, die, onder de godsdienstoefening, der gemeente toevoegde: »Ds. Van Es wil een April grap uithalendaar houdt hij veel van", is door de rechtbank te Winschoten tot 50 boete of 14 dagen hechtenis veroordeeld. Dinsdag 11., toen de trein, die te 7.19 van Oudeschoot naar Wolvega vertrekt, de brug over het Tjongerkanaal naderde, ontdekte de machinist, dat het sein op onveilig stond, en stopte op ongeveer 200 M. van de brug. Bij onderzoek bleek, dat deze openstond en dat de wachter nog sliep. Deze laatste, een man van meer dan zestig jarigen leeftijd, is reeds geraimen tijd in dienst bij de Exploi tatie-maatschappij en onderscheidde zich steeds door nauwgezette plichtsbetrachting. Wanneer men echter weet, dat hij vaak 10- 12-maal per nacht wordt opgeldopt om schippers door de brug te laten, dan laat het zich verklaren, dat hij zich eon enkoio maal verslaapt, en is de schuld van het thans gelukkig afgewende gevaar veeleer te wijten aan de Maat schappij, die niet voorziet in dergelijke onhoudbare toestanden. Te Winterswijk is op rechterlijk bevel opge graven het ljjk van een 9jarig meisje, vóór eenige dagen gestorven. Wat dit onderzoek heeft opgeleverd, is niet bekend, maar omtrent de aanleiding verhaalt men het volgende. De vader van het meisje was hertrouwd, maar de kleine ondervond van de stief moeder eene alles behalve liefderijke behandeling. Op zekeren dag in de afgeloopen week zou, dus zegt men, de ontaarde vrouw aan het kind, dat haar bij den arbeid op het land behulpzaam was, eene vooraf gereedgemaakte boterham h^ben gegeven, en zou na het gebruik daarvan braking en weldra de dood zijn gevolgd. De stiefmoeder wordt derhalve verdacht van kindermoord door vergiftiging. Door de rijksambtenaren A. Den Helder en H. Arends, respect, te Heemstede en Zandvoort ge stationeerd, en den gemeenteveldwachter G. Bouwman te Heemstede is in den nacht van Maandag op Dins dag in de nabijheid van >Dennenheuvel" onder Heem stede eene goede vangst gedaan. ;Door dit drietal werd toen aangehouden een naar gissing 24jarig jongmensch, goed gekleed en vrij gunstig van uiter lijk, doch die zeer verdacht deed. Bij hem werden bevonden eene geladen revolver, een centerboor, een stukje kaars en allerlei inbrekers werktuigen. Eenmaal gevat zijnde, gaf hij met de meeste brutaliteit op de inbreker te zijn, die gedurende den laatsten tijd de omstreken en buitenwijken van Haarlem onveilig maakte en die ook te Amsterdam diefstallen pleegde. Hij verklaarde te hebben ingebroken bij den heer Middelberg te Haarlem, Maandagnacht te hebben beproefd in te breken bij den heer V. Gich, op den hoek van de Manpadslaan en achtte het voor de veldwachters gelukkig dat ze met hun drieën waren want ware er slechts 1 geweest, dan zou het niet goed met hem zijn afgeloopen. Hij prees de veld wachters voor hun ijver, want met het slechte weder het onweerde juist had hij hen niet verwacht. Verder verklaarde hij reeds tweemaal in handen te zijn geweest van de Haarlemsche politie en toen zijne inbrekerswerktuigen bij zich te hebben gehad. Er werd geen cent geld op hem gevonden. Met de schaar die hij bij zich had, knipte hij volgens zijn zeggen de lepels en ketels enz. stuk, als hij ze ge stolen haddan waren ze gemakkelijker te bergen. Tot nu toe heeft hij een viertal namen opgege ven. De laatste was Gooien, doch of hij zoo heet, weet men i^)g niet zeker. Het II. D. meldt nog het volgende omtrent de inhechtenisneming De rijksveldwachters, drie in getal, liepen achter elkaar. Het was stikdonker. Plotseling ziet Den Beider, die de voorste was, de gedaante van een man voor zich oprijzen. Wegens het late uur grijpt hij hem vast aan zijn jas en zegt »Wie ben je V" zonder eenig vermoeden, dat hij daar zulk een goede vangst deed. Maar door den greep gaat de jas open en voelt de veldwachter in 's mans borstzak een hard voor werp, dat hij dadelijk voor een boor hield. »Pas op, het is een heer roept een van de andere twee veld wachters, clie naderbij zijn gekomen. Grijpt hem vast!", roept Den Beider, hij heeft een boor bij zich!" En zijn makkers grijpen den laten wandelaar aan. De kerel had de hand in den zak gestoken en toen men die er uit trok, had hij er een geladen revolver in. 's Mans werktuigen schijnen uitmuntend in orde te zijn. Tot heden weet men nog niet, wie hij is, daar hij er behagen in schept, voortdurend andere namen op te geven en zegt niet te weten waar hij geboren is. Nader meldt men uit Haarlem aan de N. R. Ct. Het is thans gebleken, dat de te Heemstede ge vatte inbreker is genaamd Pieter Kooien, dat hij een Zeeuw van geboorte is en in den laatsten tijd geen vaste woonplaats had. Niettegenstaande de laatste omstandigheden, was.hij noch bij de Amster- damsche recherche, noch bij de politie waar ook be kend, wat moet worden toegeschreven aan zijne levenswijze. Nooit gebruikte hij jenever en in kroe gen kwam hij niet. Steeds logeerde hij in nette hotels en dronk hij champagne of water. Na de in braak bij den heer Middelberg, die 300 opleverde, was hij zoo nu en dan, zooals hij dat noemt, »aan het werk geweest", doch hij is in den omtrek zóo slecht bekend, dat hij b.v. poogde in te breken in het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Heemstede, waar niets te halen viel. De poging tot inbraak op Zondagnacht bij mr. v. Gich is werkelijk door hem gepleegd, hetgeen blijkt uit de gelijkluidende verklaring van mevrouw v. Gich, die evenals hij opgeeft, te zijn gewekt door het schreeuwen van een kind en toen leven aan de deur te hebben ge hoord. Ook de diefstal bij den heer Middelberg kan bewezen worden. Kooien heeft eindelijk nog verklaard, dat zijn doel was zich rijk te stelen. Daar alles wat hij van den diefstal bij den heer M. had verkregen, op was, was hij verplicht een slag te slaan. Een zekere mevrouw Davigner te Chalons- sur-Marne werd verleden week op last van een stedelijk geneesheer per vigilante van hare woning afgehaald en naar een krankzinnigengesticht gevoerd, op eenigen afstand der stad gelegen. Zij was onlangs op verzoek van haar man, van wien zij gescheiden leefde, onder curateele gesteld, wegens verregaande verkwisting, tengevolge van gekrenkte geestvermo gens. De man verkreeg hierdoor het vruchtgebruik van het aanzienlijk vermogen zijner vrouw. Een broeder der vrouw evenwel, die naar den toestand zijner zuster een onderzoek door deskundigen liet instellen, vernam, dat geen spoor van krankzinnigheid aanwezig was. Tegen den geneesheer, op wiens advies de vrijheidsbeneming plaats had, werd evenals tegen den echtgenoot, eene aanklacht ingediend. Een deputatie van waschvrouwen werd Dins dag in het Engelsche Parlement door eenige leden ontvangen. Lord Aberdeen ontving de deputatie in de koffiekamer en beraadslaagde met de waschvrou wen, die hij een kopje thee aanbood. Inmiddels hebben de waschvrouwen van Eulham, Kilburn, Hammersmith en andere West-Londensche voorsteden het werk gestaakt. Zij verlangen een werkdag van 8 uren en 3 l;i shilling loon per dag. Driehonderd werkstaaksters vielen de waschhuizen te Kilburn aan en trachtten de waschmeisjes over te halen zich bij haar aan te sluiten. Waar dit mislukte, werden de ruiten verbrijzeld. Een versterkte politiemacht bewaakt de waschhuizen. Francoise Chapté heeft thans verklaard, dut wel degelijk de commissaris van politie, (lien zij bij een woedenden leenw" vergeleek, en geenszins kaar broeder tot bekentenis van den gewaanden ringdief- stal gedwongen harl. Ook de rechter van instructie zou haar zeer onhebbelijk behandeld hebben. De Gemeenteraad van Parijs vetwierp een voor stel van Péan om aan Francoise een schadeloosstelling van 500 frs. te geven. Maar daarop werd een motie ingediend om op ontslag van den commissaris van politie aan te dringenzoo dat niet geschiedde zou de Raad alle betrekking met de prefectuur van politie afbreken. De eerste helft dezer motie werd met groote meerderheid aangenomen, de tweede helft met 31 tegen 30 stemmen verworpen. Athanasius, de hoofdman der roovers van Tscherketzkoi, had aan den machinist -Freudinger, die 't losgeld te Kirkilisse ging halen, de opdracht gegeven om een pkotograaf mee te brengen, die een groep van de bende moest maken. Hij had daarvoor 50 goud-lires beschikbaar gesteld, dat is ongeveer 650. Maar geen enkel photograaf was bereid de opdracht te aanvaarden. Te Chicago verschijnt een blad De Nederlander, dat de Hollanders niet alleen op de hoogte van de gebeurtenissen houdt in hun vaderland en elders, in hun eigen taal, maar tevens als orgaan der aldaar bestaande Vereeniging Prins Willem van Oranje" ijvert voor de oprichting, ook in (1e nieuwe wereld, van een standbeeld van Willem den Zwijger, als een der machtigste strijders voor de gewetensvrijheid. De Russische Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat tengevolge van beter weder over het algemeen het graan thans gunstiger staat en een tamelijk goede oogst verwacht kan worden. Te Londen stierven in de laatste week nog 249 personen aan, of tengevolge van de influenza de 3 vorige weken waren de cijfers 319, 310 en 303. Tengevolge van ziekten der ademhalingsorganen stierven 453 personen, tegen 620 tot 547 in de vorige weken. Het sterftecijfer is van 28.9 gedaald tot 23.3 per duizend. Een Russische Prinses is door den Czaarnaar Siberië verbannenze had 20.000 roebels gestolen om die aan haar dochter te geven, die op het punt stond met een hooggeplaatst hofbeambte te trouwen. De man der Prinses bekleedt zelf een hooge positie te Petersburg en haar zoon is officier bij de Keizer lijke garde. In den Landbouwraad van Elzas-Lotharingen bracht de rijks-veearts Lulin rapport uit over de toe passing van Koch's lymphe op rundvee. Op 9 Juni werden 23 voor de slachtbank bestemde koeien te Mannheim ingeënthij 3 dezer vertoonden zich koortsversckijiiselen enz. Bij de slachting bleek dat deze 3 aan tuberculose leden en dat de andere 20 volkomen gezond waren. Onder het opschrift: Zonderlinge Bruiloft" meldt het Antwèrpsche Handelsblad het volgende Toussaint Heussels en Zeeltje Vliedstra, beiden uit noordelijk Holland, waren naar Antwerpen gekomen om werk te zoeken. Dit niet vindende, namen zij hunne toevlucht tot diefstal. Beiden werden aange houden, veroordeeld en in de gevangenis opgesloten. Dit ongehuwde paar heeft eenen zoon van 15 jaren oud. Het comité tot het wettigen van huwelijken heeft beiden overgehaald, hunnen onregelmatigen toestand te regelen. Gisteren voormiddag heeft een politieofficier met drie agenten, allen in burgerklee- ding, de verloofden met twee rijtuigen uit de ge vangenis gehaald en naar het stadhuis gebracht, waar de burgerlijke plechtigheid plaats had. De kerkelijke inzegening had plaats in de kapel dei- gevangenis. Zeeltje heeft nog slechts zes dagen straf haar man moet in de gevangenis blijven tot No vember, doch hij zal waarschijnlijk te dezer gelegen heid gratie hekomen. VergetenIn het nabij Troppau gelegen dorp Hrabin (Oostenrijksch Silezië) werd op Pink steren een doofstomme, wegens een kleine overtre- cling, gearresteerd en in de gevangenis ver geten. Den 15n Juni herinnerde men zich den onge lukkige en, toen men de cel opende, na 18 dagen, vond men een lijk, dat bovendien bijna geheel door ratten was verslonden. Tegen de schuldigen aan dit schandelijk verzuim is een vervolging ingesteld. De directie van den Jura-Simpton spoorweg verklaart, dat de oorzaak van het instorten der spoorburg bij Mönchenstein nog niet hekend is. De brug, die een spanning heeft van 41 meter, werd in 1870 gebouwd. Sedert hebben verschillende her stellingen aan de pijlers plaats gehad. De gezamen lijke schade aan de brug en het materiëel wordt op een inillioen francs geschat. Volgens verdere berichten omtrent het spoor wegongeluk aldaar waren er Woensdag, 17 dezer, blijkens de officiëele lijst 80 (looden, 100 gekwet sten, terwijl er toen nog 70 personen werden vermist en 200 licht gekwetsten in particuliere ver pleging waren. Van de 80 dooden zijn er 7 onbekend; deze zijn gephotographeerd en voorloopig begraven. Tijdens de afzending van dit bericht was de vierde waggon, waarin buitenlandsche reizigers plaats had den, nog niet uit den bodem der rivier kunnen worden opgehaald, doordien het werk wegens aan houdende rijzing van den waterstand zeer bezwa rend was. Geheel Madrid is vervuld van verontwaardi ging tegen de hertogin de Castro-Enriquez, markiezin van Valderas, gravin van Plasencia, Grande eerste klasse van Spanje en dame noble der orde van Maria Lonisa. Neen, verontwaardiging is het woord nietdie uitdrukking is nog te zacht voor hetgeen de gemoederen boheerscht. Een arm meisje van negen a tien jaren, eene wees, Juliana geheeten, had zij in dienst genomen, en op barbaarsche wijze mis handeld, zoodat het arme kind ten laatste het huis der vrouwelijke beul is ontvlucht en zich op straat heeft nedergezet, waar het, uitgeput van lijden en honger, is opgenomen door de politie. Het kind was met lompen omhangen, neen, niet omhangen. Zij waren aan het lichaam vastgenaaid, zoo nauw dat het zich haast niet kon bewegen. Van gewoon uittrekken der kleederen kon, natuurlijk, hier dan ook geen sprake zijn. In die lompen bleef het kind dag en nacht saamgeperst. Hoeveel wonden en litteekenen Juliana op het lichaam had, is kwalijk te zeggen. Haar lichaam is er mede bedekt. De hertogin de Castro-Enriquez was met een aan zienlijken edelman gehuwd. Maar voor twee jaren is hij van haar gescheiden. Hij kon het met het monster niet langer uithouden. Toen de rechter van instructie de hertogin ver hoord had, zeide hij tot haar Vrouw Alvarez, ik houd u gevangen". »Hoe, vrouw Alvarez?" riep zij uit, »ik bende hertogin de Castro Enriquez en ik wil dat mijne titels voorkomen in uw rapport". Do rechter wendde zich hierop tot een paar ge rechtsdienaars en beval hun: Breng vrouw Alvarez weg. Zij moet in de gevangenis buiten toegang blij ven. De wet erkent zulke Grandes van Spanje niet". Zoodra de bevolking van Madrid gehoord had wat er met Juliana was gebeurd, wilde ieder, groot en klein, het kind aannemen voor het zijne. De prefect te Madrid heeft van een zestig vrouwen, uit de aris tocratische zoowel als uit nederigste kringen, een verzoek in dien zin ontvangen. De vertrekken der prefectuur van politie waren gevuld met personen, die kleederen, lekkernijen en geld voor Juliana brach ten. Tal van personen uit de provinciën zijn naar Madrid gekomen, om het kind hulp te verschaffen. Een treurig ongeluk heeft een familie in Lei- tomischl in diepen rouw gedompeld. Een jonge man, die in den tuin zijner ouders zich vermaakte met naar musschen te schieten, had het ongeluk zijn 18jarige zuster, een algemeen bemind, beeldschoon meisje, doodelijk te treffen. Het meisje was, zonder dat haar broeder dit wist, in den tuin gekomen om een rustbed in orde te maken voor haar vader, die van een ziekte herstellende was. Uit wanhoop over zijn onwillekeurige misdaad richtte hij den tweeden loop van zijn geweer op zich zelf. Onmiddellijk was hij een lijk. Laatste en telegraphische berichten. lerseke. OESTERBEURS. VerkochtZaaigoed van een cent tot een gulden 9,50, van een gulden tot een rijksdaalder ƒ14. 's-lleerenliock. Door den gemeenteraad alhier is aan den heer G. C. Schilham, geneesheer te Hein- kenszand, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer. 's-lleercnlioek. De candidaat H. Snel te Utrecht, heeft het beroep naar de Herv. gem. alhier aangenomen. liruiuingcii. Benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Bolnes dhr. H. J. Okker te Hansweerd. Burgerlijke Stand Goes van 17 tot 18 Juni 1891. Geboren: 17, Johannes Hendrik Pieter, z. v. Daniël Christoffel Seller en Agnes Schols; Janna d. v. Guiljaam Bruel en Dina Molhoek18, Maria Adriana, d. v. Judocus Kopmels en Aaltje Van der Horts. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. llorsele. Donderdag werd alhier door het be stuur der waterkeering van het calamiteuse water schap EllewoudsdijkBorsele bij enkele inschrijving aanbesteedhet maken en zinken van twee zink- stukken, samen groot 1387.5 M5. en het leverenen storten van 2933 scheepston gewonen Doornikschen-, Lessineschen- of Bazaltsteen en 3210.5 scheepston afval van genoemden steen, een en ander geraamd op ƒ19720. Voor dit werk was ingeschreven door: A. Fou- draine te Goes voor 19690B. Den Exter v. d. Brink te Krabbendjjke ƒ19400; P. A. Van de Velde te Ter-Neuzen 19290 C. De Wilde Az. te Kattendijke 19200P. J. Visser Pz. te Hans weerd f 19168 en P. Jansen Jz. te Ter-Neuzen ƒ17777. Het werk is aan laatstgemelde gegund behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 20 Juni. 1.6 1.29 7.36 7.59 21 y 1.52 2.14 8.22 8.44 22 y 2.35 2.55 9.5 9.25 23 y 3.17 3.39 9.47 10.9 24 y 4.2 4.24 10.32 10.54 25 f 4.47 5.12 11.17 11.42 26 5.36 6.— 0.6 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 20 Juui, 20 22 - 22 24 - 26 - 26 - 27 27 30 - 80 - 1 Juli, 2 6 8 9 - 13 - Plaats. Voorwerpen. Information. Wemeldinge, kersen, Gallis Merens. lleinkenszaud, afbraak, Mulock Houwer. Kapello, kersen, Gallis Merens. Waarde, huis en tuin, Prins 's-Heerenhock, roerende goederen, Hollmaun TIeinkcnszand, paarden, rijtuigen, huisraad, De Ronde Bresier. Ileinkenszand, wagenmakerij, woonhuizen. De Ronde Bresser. Weineldinge, verp. land, Gallis Merens Nieuwdorp, meubilair en varkens, De Ronde Bresser. Nieuwdorp, woonhuis, De Ronde Bresser. Goes, woonhuis en erf, Mulock Houwer. Goes, huizen, Mulock Houwer. Rillnnd-Bath, huis en hoveniering, Mulock Houwer. Krabbendijke, woonhuis, De Ronde Bresser. Kwadendamme, afbraak, meubilair, Mulock Houwer. Goes, verp land, Mr. Liebert. Icrseke, hoefje en woonhuizen, Mulock Houwer. Zieriksee, verp. aehelpdicren-visscherij, Visscherij'besluur. Marktberichten. MIDDELBURG, 18 Juui 1891. De matige aanvoer uit Walcheren was heden voornamelijk Tarwe, dc handel was niet levendig. Tarwe werd gekocht van f9 tot 9,25, voor extra puike kwaliteit is nog daarboven betaald, Rogge, Winter- en Zomergerst, Paardenboonen en Groene Kookerwten niet aangeboden, Bruine Boonen op f 13,75 a 14 gebonden, Witte Boonen weinig begeerd en gekocht van f 12,25 tot 12 &0, Koolzaad f il betaald, Raapolie f 83, Patentolic f 85, Lijnolie f25 per vat op 6 weken, contant fl korting. Boter f 0,70 a 0,90 per K.G. Eieren f3,40 per 100 stuks. In dc volgende week zal de graanmarkt hier op Woensdag 24 Juni in plaats van Donderdag a. s. worden gehouden. -A-dve>:rt@:n.ti©n.. BASTIAAN VROONLAND en MARIA DE JONGE hopen den 21 Juni a. s. den dag te herdenken, waarop zij 40 jaren geleden in den echt vereenigd zijn. Ilunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Kwadendamme, 16 Juni 1891. Getrouwd ARIE VAN SLUIS Gz. en HENRIËTTE PIETERNELLA ECKHARDT Jd., die hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Brouwershaven 19 Juni 1891. lerseke

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2