1891. N°. 72. Zaterdag 20 Juni. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heer en Nijgii Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertci De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing, derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, vóór 3 uren op den «lag der uitgave. mmw GOES, 19 JUNI 1891. Door den spoed, waarmede het verslag omtrent de landbouwvergadering te Kolijnsplaat is moeten worden behandeld, is daarin eene vergissing geslopen. De laatste alinea van het eerste gedeelte van de rede van den heer Stigter, beginnende»De heer Stigter hoopte, dat in eene volgende algemeene ver gadering enz." behoorde te staan aan het slot van het tweede door den heer S. behandelde punt. Wij vernemen, dat het Leger des Heils op 2 Juli a. s. in de groote zaal van »de Prins van Oranje" alhier eene openbare bijeenkomst zal houden. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, gisteren alhier gehouden, heeft 80,591/3 opgebracht. Ook aan het station te Goes is het toelaten tot het perron van hen, die niet van plaatskaarten of toegangsbewijzen zijn voorzien, verboden. Kolijngplnat. Echt zomerweder, voor ons tot heden nog zoo ongewoon, begunstigde de tentoon stelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, enz., Donderdag 11. alhier. Het terrein was op de schoone boomweide van den heer J. Swemer alhier, met een prachtig uitzicht op den heuvel der hof stede en de beek, die er langs loopt. Des morgens te 7 uren had er eene keuring plaats van fokpaar- den, die ter inschrijving in het Nederlandsch paar denstamboek werden aangeboden. In 't geheel waren dat er 6, waarvan er 4 werden goedgekeurd, als 2 van den heer L. Bierens, van Kamperland, een van den heer J. W. v. Nieuwenhuijse in den Spiering polder en een van den heer H. De Bruijn alhier. Honderden menschen begaven zich uit alle deelen van dit eiland en ook uit Tolen, Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Walcheren in den namiddag naar het terrein, waar een recht opgewekte, orde lijke stemming heersekte. Daarna begaf men zich naar het dorp, waar na afloop van het diner, waaraan zich ook de Commissaris des Konings van Zeeland en twee leden van Ged. Staten geschaard hadden, zich het fanfarengezelschap Eendracht maakt macht" van Kortgene zeer verdienstelijk maakte, door het geven van een flink concert tusschen de schoone linden der Voorstraat, die voor een deel la giorno verlicht waren en een betooverend effect maakten. Ook had genoemd gezelschap een matinée gegeven op het tentoonstellingsterrein en daarmee de vele bezoekers zeer verplicht. Ziehier de lijst der bekroningen. Voor hengsten, geboren in 1889, behaalde de heer D. Van Nieuwenhuizen Hz. van Nieuwerkerk den tweeden prijs 10). Voor merriën minstens 4 jaar oud, de heer J. Swemer alhier den len 45), de heer J. De Korte van Kortgene den 2en f 15) en de heer L. Bierens van Kamperland den 3en prijs 7,50). Voor driejarige merriën de heer H. De Bruijn den len prijs 15) en de heer H. Meulen- berg den 2en prijs 10). De heer Abr. Markusse te Kats verkreeg een buitengewonen prijs. Voor tweejarige merriën de heer G. J. v. d. Linde alhier den len prijs 10) en Mare. De Regt Jz. den 2en prijs 5). Voor ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, de heer A. v. Damme te Kortgene een buiten gewonen prijs, de heer L. Bierens den len 10) en de heer R. A. Gaanderse van Wissekerke den 2en prijs 5). Voor paarden, geboren in 1890, verkreeg de heer W. Wirtz te Kortgene den len 6) en de heer H. J. Leendertse van Kamperland den 2en prijs 4). Voor spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, verkreeg de heer C. v. Damme van Kortgene den len 20) en de heer Jac. De Kam den 2en prijs 10). Voor springstieren, minstens 2 jaar oud, van in- landsch ras, verkreeg de heer J. W. Van Nieuwen huizen uit den Spieringpolder den len 25) en de heer A. N. v. Langeraad van hier den 2en prijs 10). Voor stieren van inlandsch ras, beneden de 2 jaar, de heer G. J. v. d. Linde den Ion 10) en de heer J. De Looff alhier den 2en prijs (ƒ5). Voor melkkoeien onverschillig van welk ras de heer Ph. de Back den len (/*20) en de heer Mar. de Regt van Kats den 2en 10) en den 3en prijs 5). Voor kalf- en melkvaarzen de heer G. Moerland van Kortgene den len, den heer G. J. v. d. Linde den 2en 10) en den 3en prijs (ƒ5). Voor tweetands vaarzen de heer P. Tazelaar Jz. van Kats den len 15) en den 2den prijs 10) en de heer W. Vroegop alhier den 3en prijs 5). Voor melktands vaarzen de heer P. Gakeer van Kats den len (ƒ10), de heer A. N. v. Langeraadden 2en 5) en de heer J. De Looff alhier den 3en prijs 2,50). Voor 3 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van één eigenaar de heer G. Moerland te Kortgene den len f 15) en de heer G. Israël alhier den 2den prijs 10). Voor springrammen werd de le prijs niet toege kend, de 2e 5) aan den heer H. De Bruijn. Voer ooien, minstens 3 stuks, werd mede de le prijs niet toegekend, de 2e 4) aan den heer Th. Maat te Kats. Voor beeren werd de le prijs toegekend aan den heer J. De Looff alhiervoor zeugen den heer H. De Bruijn de le (J 15) en den heer J. De Looff de 2de prijs 2,50). Aan de firma Boeke en Huidekooper te Groningen en aan de wed. J. C. Massee en Zoon to Goes werd elk 15 toegekend voor de hand-separator ofmelk- ontroover. Voor werktuigen ter opluistering, ingezonden door de firma Massee uit Goes, werd een zilveren medaille gegevenvoor eene stroosnijmachine voor hand- en paardekracht en voor eene maal- en breekmachine nieuw model, in deze collectie ter opluistering voor komende, werd eene extra-aanbeveling der jury ge geven. Voor een Amerikaanschen ploeg van den heer J. Zuidweg te Heinkenszand en voor een Ameri kaanschen Deere ploeg van den heer J. J. Matthijsse van Zieriksee elk een getuigschriftvoor een ploeg van den heer Iz. Cappon van Heinkenszand en een van den heer S. Kalleweert te Wolfertsdijk elk eene bronzen medaille. Van de boter werd die van den heer J. Heijboar te Kats de le prijs 5), van den heer G. J. v. d. Linde de 2e 4) en van den heer P. Voogd de 3e prjjs (ƒ3) waardig gekeurd. 's-Graveiipoldcr. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van heden, aan den heer P. W. Prumers op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van secretaris en ontvanger. In eerstgenoemde betrekking mocht hjj twintig, in laatstgemelde veertig jaar werkzaam zijn. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer D. P. Prumers ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. Door burgemeester en wethouders waren op de aanbevelingslijst geplaatst do benoemde en de heer L. F. Fagel jr., ambtenaar ter secretarie der gemeente 's-Heer Abtskerke. Bij Ivoninkl. besluit zijn benoemd J. De Jager, tot dijkgraaf van het waterschap Noord-Kraaijert- polder; P. Nieuwenhuyso, tot dijkgraaf van het waterschap Kruiningenmr. F. J. Brevet, tot dijk graaf van het waterschap do PaulinapolderH. Van Strien Jz., tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap de Egbert Petruspolder J. A. Stols Johz., tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap de Henriettepolder (St. Pkilipsland)J. Kakebeeke, tot lid van het dagelijksch bestuur van het water schap de ValkenissegeulJ. J. Van Weel, tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uit watering door de sluis aan den Oosterlandpolder J. F. Staal, tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. Ierscke. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier besloot gisteravond zich bij de herstemming in dit district te onthouden. Het is evenwel zeker, dat behalve de enkele katho lieken, hier woonachtig, nog verscheidene anderen hunne stem aan den heer Walter zullen geven en wel uit een gevoel van dankbaarheid, omdat deze afgevaardigde steeds zijn invloed als zoodanig heeft doen gelden, waar de oesterkweekers zich met eenig verzoek tot den Minister wendden, hetgeen in de laatste jaren nog al een enkele maal gebeurd is. Door den gem.-veldwachter Van der Steen te 's-Heer Arendskerke is als zoodanig tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag gevraagd uit die betrekking. -Men schrijft ons uit het hoofdkiesdistrict Mid delburg Hedenavond vergaderen de verschillende bij de centrale liberale kiesvereeniging aangesloten kies verenigingen tot het stellen van een definitieven candidaat voor de aanstaande verkiezing op Donder dag 25 Juni. Zonder twijfel zal hiertoe gekozen worden de heer mr. E. Fokker, griffier van de Prov. Staten dezer provincie, die Maandag in de verschillende afdee- lingen 186 stemmen erlangde tegen 56 stommen, uitgebracht op den heer J.fH. Snijders, lid van de Prov. Staten van Zeeland en van den Gemeenteraad van Middelburg. Of de heer Fokker gekozen zal worden Wij hopen het van harte, doch dit staat vastzonder herstemming zeker niet. Dhr. Snijders toch wordt bij een niet-onderteekende circulaire aan bevolen, terwijl hij toch reeds op de kiesvereeni- gingen 56 stemmen verkreeg. Hoewel nu wel niet alle leden, die hem op de vergadering steunden, hem ook hunne stem zullen schenken, zoo hij geen can didaat wordt gesteld, zijn er toch altijd sommige personen, die op hun eenmaal ingenomen standpunt blijven staan. Wij hopen echter, dat ook deze kiezers ter wille van het beginsel alle persoonlijke veeten zullen wegdenken en den door de liberalen gestelden candidaat zullen steunen. Een tweede vraag is dezewie zou meer kans hebben van slagen, de heer Snijders of de heer Fokker Hierop kan geantwoord wordende heer Snijders, en wel om deze reden, dat de heer Snijders de stemmen zoude krijgen van zeer vele boeren, die hij in zijne betrekking van secretaris der Maatschappij van Landbouw heeft leeren kennen en die bij de vorigo verkiezing hunne stem uitbrachten op mr. Lucasse. Allicht komt nu de gewettigde vraag op waarom dan den heer Snijders niet gecandideerd Het ant woord hierop kan kort zijnlo. het valt niet weg te redeneeron hoewel alle respect hebbende voor de goede capaciteiten van den heer Snijders dat de heer Fokker zou kunnen gorekend worden onder de talentvolste leden der Kamer, en 2o. omdat de heer Snijders bij de verkiezingen in 1888 verdeeld heid in de liberale partij heeft gebracht door zich zelf openlijk aan te bevelen. Wij hopen daarom vurig, dat, zoo de heer Snijders de candidaat der liberalen niet mocht worden, hij zal vergoeden wat hij in 1888 gedaan heeft en zich ter wille van het beginsel openlijk zal terugtrekken. Benoemd tot landmeter bij het kadaster le klasse, de heer A. J. Van Baarle, thans 2e klasse ter standplaats Middelburg; tot id. 2e klasse J. Van Os, thans 3e klasse te Zieriksee. Naar men verneemt, is bij onderhandsche in schrijving aan de Koninklijke Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen opgedragen liet verder gereedmaken en opstellen der stoomwerktuigen en ketels, ten dienste van het ramschip Reinier Claeszen gedeeltelijk vervaardigd door de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Uit Den Haag wordt aan de Zutf. Ct. ge schreven dat men daar vrij algemeen denkt, dat het Minister ie -Mackay zal aftreden, hoe ook de uitslag der herstemmingen moge zijn. En dat kan in de gegeven omstandigheden geen bevreem ding wekken. Immers, al loopen de herstemmingen voor de liberalen ook ongunstig af, dit Ministerie heeft in elk geval geen meerderheid meer, want zoowel de liberalen als de dissidente Roomsch-Katho- lieken zullen versterkt terugkomen. Laatstgenoemden hebben reeds twee plaatsen gewonnen en kunnen bij de herstemmingen nog wel winnen, maar niet verliezen. Namens het kieseomité in het district Bergum, schrijft de voorzitter de heer T. Stienstra aan het Handelsbladdat ten onrechte is bericht, als zou het kieseomité hebben besloten de candidatuur van mr. De Kanter te steunen. »Er is door het kieseomité daarover geen besluit genomen en zulks wordt geheel aan de persoonlijke inzichten der leden van de Volks partij overgelaten." De voorzitter voegt er bij: Dat echter vele leden gunstiger voor den candidaat der liberale partij zijn gestemd dan voor dien der antirevolutionairen, valt niet te ontkennen." Blijkens telegram van 17 Juni wordt de gouver- nements-k offieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 354160 picols. Evenals bij het eerste bezoek van Koningin Emma, zal ook bij het bezoek van den Keizer van Duitschland te Amsterdam het gedenkteeken op den D a'm aan het oog worden onttrokken en in eene monumentale decoratie worden herschapen. Hiervoor is 20,000 noodig. De reden voor die wegmoffeling van dit monu ment is in het bericht niet vermeld. Is het omdat het monument zoo leelijk is, dan deden de Amster dammers toch beter het te sloopen en de afbraak te verkoopen, dan twintig duizend gulden uit te go ven om het bij feestelijke plechtigheden onzicht baar te maken. Er is menige goede instelling in die stad, die zulk eene som uitnemend zou kunnen gebruiken. In de Vragen des Tljds besproekt dr. G. W. Bruinsma de positie der biettelende land bouwers in ons land en hunne industrie. Daarbij geeft hij eerst een overzicht van den stand der zaak. De schrijver bespreekt vervolgens het gehalte der bieten, en toont uit zjjne onderzoekingen, indertijd aan de proefstations te Wageningen en te Breda gehouden, aan, dat het gehalte aan suiker van do in ons land geteelde bieten op ca. 12 pet. kan ge steld worden. Dit zou hij dan ook wenschen, dat als normaal gehalte werd vastgesteld. Bieten met minder gehalte moesten de fabrikanten kunnen wei geren, bieton met grooter gehalte ook duurder betalen. Eene proef, in deze richting genomen, slaagde wel, doch vond geen navolging. Geringe medewer king van de fabrikanten en besluiteloosheid der landbouwers waren daarvan de oorzaak. Een der groote bezwaren, tegen verkoop op gehalte aange voerd, is het monster nemen. De bieten kunnen door het weer in éen dag zeer veel aan suiker ver liezen. De fabrikanten willen nu het monster nemen aan de fabriek, de landbouwers direct na aflevering van het veld, dat doorgaans op vrij aanzienlijken afstand van de fabriek ligt. De bieten kunnen dus onder het vervoer aanmerkelijk lijden, en do landbouwers meenen deze risico voor de fabrikauten te moeten laten. En hoe zal men het monster nemen In België geschiedt het in sommige streken als volgtOp het bietenland wordt beurtelings door den agent der fabriek en den verbouwer naar verschillende zijden een stok geworpen. De beetwortel, die het dichtst bij de punt van den stok groeit, wordt uitgetrok ken dit wordt gedaan tot men 15 a 20 bieten heeft, en deze vormen het monster. Een ander bezwaar vormen de kosten van het onderzoek op gehalte aan de rijksproefstations wordt het te duur. De heer Bruinsma geeft daarom een denkbeeld in overweging, om de ongezonde toestanden tot een billijke oplossing te brengen. De landbouwers coöperatief zelf de fabrieken te laten oprichten is ondoenlijk, daar zij pachtboeren zijn en dus veel te afhankelijk van den grondeigenaar. Ook is bet bedenkelijk, dat van regeeringswege zou bepaald worden, dat beetwortelen alleen op gehalte verkocht mochten worden. Toch acht hij staatstus- schenkomst nuttig, maar langs een omweg. Ieder jaar worden gedurende de campagne aan elke fabriek in ons land een vijftal commiezen ge plaatst, om voor de belangen van den fiscus te waken. En evenzoo worden van regeeringswege des kundigen aan de fabrieken geplaatst, om de bieten op gehalte te onderzoeken. De cijfers van deze be- eedigde ambtenaren zouden dan onder zekere voor waarden tot grondslag van het contract kunnen dienen. De bezwaren, aan deze regeling verbonden, acht de schrijver niet onoverkomelijk, schoon hjj vreest, dat de veranderde wetgeving op den suiker-accijns de gewenschte verbetering niet zal bevorderen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren worden met algemeene stemmen aangenomen de anti-slavernijakte te Brus sel, en de wettelijk vastgestelde formulieren enz. in verband met het overgaan der Kroon op eene Ko ningin, alsmede met 20 tegen 17 stemmen de ver lenging van den diensttijd der miliciens en met 30 tegen 8 stemmen de verbouwing van het gebouw voor Biunenlandsche Zaken, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteenging. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Oostkapelle ds. G. B. Fijnvandraat, te Nieuwerkerk in Duivelandbij de vrije ge meente te Grand Rapids (N.-A.) ds. Ph. J. Wessels, pred. bij de Chr. Ger. gem. te Zierikseebij de Ned. Ger. gem. te lerseke ds. O. I). Eerdmans te Wans werd (Friesland). Bedankt voor het beroep naar Voere door den heer H. Snel, cand. te Utrecht. O. en W.-Soulmrg. Door mej. J. J. Yan Boven, sedert 1 October des vorigen jaars onderwijzeres aan de openbare school alhier, is tegen 1 September a. s. eervol ontslag aangevraagd. Rechtszaken. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldC. V. d. B., 24 j., te Hansweerd, wegens het slaan van een ambtenaar tot 14 dagen gev.straf. J. d. K., 50j., te Borsele, wegens bedelarij tot 12 dagen hechtenis. C. V. d. K., 23 j., te Schore, wegens diefstal tot 1 maand gev.straf. J. V. d. K., 16 j., te Schore, wegens diefstal tot 14 dagen gev.straf. Vrijgesproken werd P. R., 22 j., te Heinkenszand, beschuldigd van vernieling. A. Van der B., 41 j., koopman en winkelier te Goes, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens bedriegelijke bankbreuk door het, als koopman iu staat van faillissement verklaard, op een tijdstip waarop hij wist dat het faillissement niet kon wor den voorkomen, een zijner sckuldeisckers op eenige wijze bevoordeelen, veroordeeld tot eene gevange nisstraf van zes maanden, met bepaling dat de tijd, voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht, ia

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1