1891. N°. 71. Donderdag 18 Juni. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van ndvertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. GOES, 17 JUNI 1891. Gedurende de maand Mei bestonden de werk zaamheden aan het Sas van Goes in de vol tooiing der voorzieningen van de kuipen voor het buiten- en binnensluishoofd der nieuwe sluis, waar van reeds vroeger werd melding gemaakt en in voortzetting yan den aanvoer van het benoodigdo aan metsel- en hardsteen. Op Vrijdag 5 Juni jl. werd de kuip van het buitensluishoofd 2.40 M. afgemalen en op Maandag 8 Juni, bij afgelaten havenwater, zooverre droogge- zet als de dieptasting der pompbuizen veroorloofde, terwijl op Woensdag 10 Juni de kuip van het binnen sluishoofd zoo goed als geheel drooggezet werd. Bij deze bemalingen bleek, dat nog veel kwel water tussehen de naden der dampalen onderling in de kuipen vloeide, welk water tegen den hoogwater stand in zee zoodanig toeneemt, dat de pompen het niet meester blijven en op die wijze geen goed metsel werk kan worden aangebracht. De aansluiting tussehen beton en dampalenwanden bleek na het aanbrengen der bovenbedoelde voor zieningen goed, evenzoo de betonfundeering zelve, behoudens in de buitenkuip een plaatselijk gebrek in de nabijheid van twee bij het heien uit elkaar gewekene dampalen. Niet het keeren van het havenwater, doch het keeren van het water uit de Ooster-Schelde, of juister het grondwater, onder den druk van het Schelde-water zich voortplantende onder door zeedijk en oud sluisgebouw, is het bezwaar waarmede men bij dezen sluisbouw te kampen heeft. Onder den invloed van dien druk wordt bij hoogwater in zee de betonfundeering aan hoogen druk blootgesteld en, wat grooter bezwaar oplevert, stijgt het water onder hoogen druk tussehen de palen omhoog om, ondanks de betengeling der naden van de dampalen, in de kuip te persen. Dit vele kwelwater maakt het aanleggen der metsel werken niet wel doenlijk, terwijl buitendien de water druk tegen de betonfündeeringen doet vreezen, dat deze daartegen mochten blijken eens niet bestand te zjjn, nu deze fundeeringen mede onder ongunstige omstandigheden met betrekking tot waterdruk zijn moeten gestort worden. In verband met het bovenstaande is noodzakelijk eene werkwijze, waarbij de genoemde bezwaren voor een deel ontgaan, voor een ander deel onschadelijk gemaakt worden. Waarin deze werkwijze zal bestaan laat zich hier niet voldoende duidelijk uiteen zetten. Aangestipt zij, dat in de kuipen der sluishoofden ter plaatse van de opstandsmuren, achter den dag dier muren, zal gestort worden puin-beton ter hoogte van 1.80 a 2 M., en dat in de sluisopening op de betonfun deering zullen gelegd worden balkijzeren zwalpen, nadat vooraf de fundeering tijdelijk met basaltsteen is belast geworden, welke belasting, plaatselijk voor het leggen der balkijzers weggenomen, later geheel uit de kuip verwjjderd wordt, waarna het balkijzer met cement wordt aangegoten en een waterdichte vloer ver kregen is. Met de hoogte dier balkijzeren zwalpen, 17 c.M., zal de drempeldiepte van het buitensluishoofd ver minderen van 8 M. -f* A. P. volgens het bestek tot 2.83 M. -f1 A. P., blijvende echter nog 0.46 M. dieper dan het buitensluishoofd van het oude Sas. Het binnensluishoofd blijft als oorspronkelijk bepaald 3.10 M. beneden kanaalpeil, daar hier de balkijzeren zwalpen slechts hoog 12 c.M. in de dikte der vloerbemetseling kunnen worden opgenomen. Daar met het drooghouden der kleinere kuipen, die voor kolkmuren en vleugelmuren, bezwaren van gelijken aard ondervonden worden, stelt men zich voor deze muren eerst op te trekken na geheele vol tooiing van het nieuwe binnen- en buitensluishoofd, waarna desverlangd het overige op tij bij laagwater kan gemaakt worden. Door de bovengenoemde maatregelen zal het met selwerk der sluishoofden ongeveer een tweetal maan den opnieuw vertraagd worden, doch de maatregelen zelve zullen met den meesten spoed genomen worden. Daar de verdere uitvoering afhankelijk is van den aanvoer van verschillende materialen, zullen de werk zaamheden aan het Sas voor korten tijd zoo goed als geheel stil liggen. In plaats van wijlen dhr. M. J. Soutendam is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente tot lid van de commissie voor het fonds voor den ge- wapenden dienst benoemd dhr. A. A. Van Dellen. Op de laatste, gisteren te Rotterdam gehouden vooijaars-k offieveiling liepen met levendigen kooplust sommige soorten 2 ets., andere 1 a */2 ets. boven taxatie. Met het oog op den geringen aanvoer is het te verwachten, dat de koffieprijzen nog zullen stijgen. De burgemeester van Middelburg legde Maan dag den eersten steen voor het aldaar op te richten waterreservoir, dat op het Molenwater ver rijzen zal. Op eene bouwoppervlakte van 78 vierkante meter zijn 76 palen van 12 tot 14 meter lengte geslagen, waarboven eene betonplaat ligt ter dikte van 1.50 M. en met eene diameter van 10.40 M. Hierop rust de conische voet van het gebouw, welke ongeveer 5 meter hoog is en een achtkantig prisma vormt. Daarop verheft de voet zich te lood tot 12.65 M., waarna met een halve steen uitbouw een hoogte bereikt wordt .van 14.35 M. Dansjiringt de buitenrand, die door hardsteenen consoles gedra gen wordt, 1.25 M. uit. Ter hoogte van 18.65 M. komt het reservoir, dat, bij een diameter van 8 M., een hoogte van 6 M. heeft en 300 kub. meter water kan bevatten. Het gebouw meet tot aan de bovenkanteellijst 25.25 M., terwijl de standpijp, die ingeval van brand diensten bewijzen moet, zich tot 35 M. verheft. Het gebouw zal geheel opgetrokken worden van bak- en bergsteen en de hierboven genoemde kleine bouwoppervlakte zal een gewicht te dragen hebben van 1,500000 kilogrammen. (M. Ct.) Bij het Zaterdag te Utrecht gehouden apothe kersbediende-examen is geslaagd de heer J. L. A. W ij n n egeb. te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat, met intrekking van zijne ^beschikking van 11 Juni jl., voor zoover die het hoofdkiesdistrict Middelburg betreft, in dit hoofdkiesdistrict eene nieuwe keuze voor een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni e. k. De liberale kiesvereeniging ^Eendracht maakt macht", te Middelburg, heeft met overgroote meer derheid voorloopig candidaat gesteld voor do Tweede Kamer den heer mr. E. Fokker. Uit Schoterland meldt men aan do N. R. Ct dat er geen sprake is van samengaan van de anti revolutionairen met de volkspartijhet moet van geen van beide zijden worden gewenscht. Het kiescomitó der Volkspartij in het district Bergum heeft besloten bij de herstemming mr. H. Ph. De Kanter te steunen. Dat te Wolvega, waar de heeren Houwing (lib.) en Brummelkamp (antir.). tegenover elkaar staan, heeft besloten zich van aan beveling te onthouden. Bij kon. besluit zijn in het college voor de zeevisscherijen herbenoemd tot ledende heeren R. J. Verschoor van Nisse, J. R. Boerlage, J. J. Slis, S. Hoekstra en H. J. Calkoen. Wij lezen in De Echo Het bericht, als zou de burgemeester van Amsterdam zijn ontslag aanvragen, is volkomen juist. Tegenover eenige bevriende personen heeft Zed. zich vóór eenigen tijd aldus uitgelaten, met de vermelding tevens, dat dit na de komst van den Duitschen keizer zou gebeuren, en zulks vooral ge schiedt op aandringen van mevrouw Van Tienhoven, die zich gaarne in een minder drukke omgeving zag verplaatst. De wijziging in het reisplan van den Duitschen Keizer brengt verschillende ver anderingen in de voorloopige plannen voor de ont vangst. Het bezoek aan de hoofdstad zal een dag korter duren, zoodat er minder tijd blijft voor bezoeken en feesten. In de tweede plaats heeft hot opnemen van Den Haag en Rotterdam in den reistocht ten gevolge, dat alle plannen, door de militaire overheid gemaakt, weder op losse schroeven staan, om niet aan Den Haag een groot deel van het garnizoen en aan Rot terdam een deel der mariniers te ontnemen. Wellicht zullen nu in plaats van grenadiers en jagers, andere regimenten infanterie herwaarts komen. (Hbl.) Omtrent de tegenwoordige duurte van brood en aardappelen wordt uit Midden-Duitsch- land onder anderen het volgende medegedeeld Ter wijl ten platten lande vóór 1 Juni een brood van zes pond aldaar 82 penn. kostte, moest men een brood 2e soort van datzelfde gewicht in de stad 84 penn. betalen. In vorige jaren was de prijs daar 66 penn. Van Januari tot Maart dezes jaars was de prijs 78, in April 81, in Mei 84, en thans in het begin van Juni, na de verklaring van den rijks kanselier in het Pruisische huis van afgevaardigden, is de prijs weder gestegen. Den 4 dezer bedroeg die namelijk voor een zesponds brood 2e soort 87 penn. De bakkers verklaren, dat zij, zoodra hunne vroeger gekochte voorraden meel zijn gebruikt, de broodprijs opnieuw moeten verhoogen, daar zij naar de tegenwoordige prijzen voor aankoop van meel in het groot, het brood niet meer voor den thans gestelden prijs zullen kunnen leveren. De behoefti- gen, voor wie het brood te duur is, moeten zich gedeeltelijk behelpen met aardappelen, maar die zijn inmiddels nog sneller in prijs gestegen. Voor een centner aardappelen betaalde men in October en November des vorigen jaars mark 2.40, in Decem ber 2.80, in Januari 3.20, in Februari en Maart 8.50, in April 3.75, in Mei 4 a 4.50. Zulke stij gingen van den prijs der noodzakelijkste levensmid delen, zegt de berichtgever, zijn zoo buitengewoon en zeldzaam, dat daartegenover eene officiëele loo chening van den toestand van nood ten eenenmale onbegrijpelijk is. Het eenige, waaruit zich die loo chening laat verklaren, ligt hierin, dat de welgestelde en hoogere volksklassen het zelve niet zoo gevoelen en te weinig met den toestand der lagere klassen bekend zijn. Bij dit alles komt nog, dat ook de brandstof duurder is dan vroeger. Intusschen worden er door verscheidene gemeentebesturen in Duitschland en door liberale vergaderingen nog steeds adressen tot de regeering gericht, waarin op ver laging van graanrechten wordt aangedrongen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. "Waarde. Bij de Hervormde gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer J. Hoek, candidaat te Utrecht. Nisse. De candidaat Magendans, beroepen te Kattendijke, Borsele enz., zal a. s. Zondagnamiddag ten 2 ure in deze gemeente optreden. Tot hoofd der openb. school te Oosterland is benoemd de heer A. P. F. L. Jacobs, thans te Cadzand. Gemengde Berichten. Batli. De zeilwedstrijd der jachtclub heeft Zon dagnamiddag plaats gehad. Een 25tal diverse jachten en een paar steamers kwamen dien dag gedurende geruimen tijd op de reede van Bath ten anker, wat een schoon gezicht opleverde. De volgende typische advertentie vindt men in het Venl. Weekblad: »Aan Heeren Kiezers voor de Tweede Kamer in het district Venlo. Zeer verplicht voor de trouwe opkomst ondanks het afschuwelijke weer. Daaraan dank ik het, dat er ditmaal nog 31 stemmen meer op mij werden uitgebracht dan in 1888. Wat ik hoopte is gebeurd. De felste bestrijder der legerwet kreeg do meeste stemmen van zijn collega's in Limburg. Wel een bewijs, dat zijn pogingen in den Limburgsclien en Noord-Brabantschen smaak vallen. Dit bemoedigt Uwen ouden vriend L. Haffmans." Men zal zich herinneren, dat er indertijd veel is geschreven over de nalatenschap van zekeren Brandt, die in de vorige eeuw in Nederland was overleden en wiens nagelaten vermogen toen door de Nederlandsche regeeringin bewaring was genomen, zonder dat men verder iets ervan had gehoord. Naar het heette, konden de rechthebbenden nu ein delijk wel eens dat bedrag opeischen en kwam het er slechts op aan, hun recht te bewijzen, waartoe zij zich wel eenige moeite mochten getroosten, daal de nalatenschap eenige millioenen bedroeg. De meeste personen, die daarop aanspraak meenden te hebben en derhalve moeite er voor hebben gedaan, bekooren in het groothertogdom Oldenburg tehuis. Thans echter zijn zij eensklaps uit den zevenden hemel gerukt door de volgende bekendmaking uit Amster dam van den Duitschen consul-generaal »Het bericht, volgens hetwelk in de zaak eener nalatenschap van Brandt, ten bedrage van eenige millioenen, Duitscke belanghebbenden door het con sulaat-generaal te Amsterdam zouden zijn opgeroepen om hunne rechten bekend te maken, is een verzinsel. Naar hetgeen op grond van onderzoek bij het Duit scke departement van buitenlandscke zaken is ge constateerd, behoeft men daaromtrent niets te be ginnen. Wanneer iemand, die zich te Amsterdam voordoet als Duitsch Rechtsamvalt"Duitschen erf- lustigen valsche voorspiegelingen omtrent die zaak maakt en hun daardoor geld uit den zak klopt, dan kunnen de bedrogenen den officier van justitie alhier tegen dien man te hulp roepen." Een 69jarige man te Amsterdam, die Maandag nacht als waker dienst deed op de aan den Binnen- Amstel liggende Rotterdammer boot, is door het scheepsvolk meer dood dan levend en deerlijk ge brand aangetroffen tussehen den stoomketel. Hij is vermoedelijk op dien ketel gaan zitten en, in slaap gevallen zijnde, daartusscken geraakt. Hij is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. J. B. te Haamstede, bij vonnis der rechtbank te Zieriksee failliet verklaard, is, terwijl hij zich met zijn gezin te Antwerpen aan boord begaf om naar Amerika te vertrekken, door de justitie aan gehouden, als verdacht van frauduleuze handelingen. Uit Maastricht wordt van 14 Juni gemeld: Hedennamiddag bezocht eene familie uit Argenteau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan de sociëteit »Momus", waar zij den kellner verzochten het paard te stallen. Deze ver klaarde het onmiddellijk te zullen doen en vertrok blootshoofds met het rijtuig, waarin de mantels en regenschermen der dames gebleven waren. Toen men een tijd daarna aan de hospita vroeg, waar het rij tuig gestald was, om de mantels te halen, vernam men dat er geen stal was en dus de kellner er blijk baar met het rijtnig van door was. Er werd naar Valkenburg en Gulpen getelegrafeerd, en men ver nam van twee ruiters, dat hij met het rijtuig op den weg naar Meersen was gezien. Tegen 7 uur kwam het rijtuig in eenigszins gehavenden toestand te Maastricht terug, met den vluchteling, het hoofd omwonden met doeken (hij was uit het rijtuig ge vallen). Een boerenknecht zat als koetsier op den bok. Op de Slotermeer is jl. Vrijdag een schip, komende van Harlingen en bestemd naar De Lemmer, zwaar geladen met hout en steenkool, door den hevigen wind op eene zandbank geraakt. Spoedig geraakte het vaartuig lek, waardoor het water met kracht naar binnen drong. Voor de bemanning, be staande uit man, vrouw en 3 dochters, werd de toe stand alzoo gevaarlijk. Gelukkig kwam een visscher uit Woudsend spoedig opdagen om hen te redden. Vrijdag werd door de politie te Arnhem ter zake van verduistering aangehouden de kantoorbe diende It., die zijn patroon gedurende den loop van dit jaar voor een bedrag van pl.m. 1000 bestal. It., die het volste vertrouwen van zijn patroon genoot, is ter beschikking van de justitie gesteld. Do redactie van het Maandblad tegen de ver- valschiiu/en deelt mede dat in kersen, in blik gecon serveerd, eene zeer belangrijke tinreactie is gecon stateerd. De bus was niet uit eene fabriek afkomstig, maar een product van kuiselijken inmaak. Bij den aanstaanden vruehtentijd waarschuwt de redactie ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bussen. Zaterdagnacht is een groote hofstede met het woonhuis te Vinkenbroek bij Rozendaal geheel afge brand. Het vee is gered, doch van de inboedels niets. Eene kostbare verzameling oud porselein en 2400 aan bankbiljetten gingen mede verloren. Een stoker 1ste klasse der marine, die per Hollandsche spoor van Den Helder te Leiden aan kwam, kwam aan het station aldaar tot de treurige ontdekking, dat hij een som van ruim 700 gulden miste. Vrijdagochtend sprong bij Nijmegen, op het baggerwerk in de Waal, de ketel, waardoor de machinist werd gedood en nog een paar personen ernstig gekwetst zijn. Uit Odessa zijn in de laatste 14 dragen 1800 joden naar de Westergrenzen getrokken en een grooter aantal nog naar Turksche havens. Sommige Russische Christenpatroons aldaar willen geen jood- sche arbeiders meer aannemenanderen hebben de hunnen afgedankt. Ook wijzen de huisbazen joodsche huurders af. Men beweert dat ook te Odessa spoedig tot de verdrijving zal worden overgegaan. Een honderdtal Russische joden te Moskou, die vroeger in de gelederen hebben gediend en nu uit Moskou verdreven worden, hebben, volgens mede- deeling van den 7ïmes-eorrespondent, een smeek schrift tot den Czaar gericht, waarin zij verzoeken, dat hun ten minste het verblijf in de stad niet zal worden ontzegd en zij, die bereid zijn ieder oogen- blik de wapenen weder op te nemen ten behoeve van het vaderland, niet als misdadigers zullen worden uitgeworpen. Het is echter de vraag of dit schrijven ooit zijn bestemming zal bereiken. Toen de Czaar onlangs Moskou bezocht, werd een bevel uitgevaar digd, dat de joden zich niet in de hoofdstraten mochten vertoonen. Een joodsch student echter trot seerde dat verbod en trachtte een smeekschrift in het Keizerlijk rijtuig te werpen. Dit viel evenwel op den grond, en, terwijl de student door de politie gegrepen en weggevoerd werd, liet de Czarine het rijtuig stil houden en zich het papier overhandigen. De burgemeester van Glasgow heeft beloofd een openbare vergadering van burgers bijeen te roepen tot beraadslaging over de jodenvervolging in Rusland, nadat de ontwerpers hem verzekerd hadden, dat hun bedoeling- alleen was de Engelsche Regeering te verzoeken met andere mogendheden vriendschappelijk samen te werken om tot den Czaar vertoogen te richten.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1