1891. N°. 70. Dinsdag 16 Juni. 78sle jaargang. Vaccineereu of Hervaccineeren. MEISJESSCHOOL (E) De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te ltotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Met hit oog op de pokken-epidemie te Almeloo, zal de genees- en heelkundige dezer gemeente, te beginnen 18 Juni en vervolgen» den derden Donderdag van iedere maand, telkens de» middags te 2 uur precies, in het Gasthui» (ingang naast de vroegere meelafbriek) zitting houden tot het gratis De ingezetenen worden dringend uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Goes, den 13 Juni 1891. Burgemeester en "We than der* van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H ARÏil A N. De INSCHRIJVING van leerlingen aan do U Goes voor den cursus 1891/92 z*l plaats hebben ter Secre tarie van de gemeente iu de week van Maandag 6 tot Za terdag 11 Juli a. s, moetende vnn haar, die elders wonen, een bewijs van vaccina of kinderziekte worden overlegd. Goe», den 13 Juni 1891 Burgemeeiter eu Wethouder» van Goes, J. G d W. HAMER De Secretaris, HARTMAN GOES, 15 JUNI 1891. De (antirev.) Vaderlandersprekende over den aanvankelijken uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, die over het algemoen voor de anti-revolutionairen niet gunstig is geweest, zegt o. a. Dit is een resultaat der verkiezing van 11. Dinsdag, dat niet kan worden geloochend. De Standaard heeft sinds 1888 kennelijk aan invloed verloren. Men be gint te begrijpen, dat »het christenvolk" niet op de rechte wegen wordt geleid door den opperbevelhebber der antirevolutionairen. Hoe wij ons daarover harte lijk verblijden, behoeven wij niet te zeggen. Daar is ongetwijfeld voor ons gevoel iets zeer smartelijks in, dat wij ons verheugen moeten over de niet-herkiezing van mannen, die in menig opzicht, die in de beschouwing van het Evangelie met ons homogeen zjjn. Maar zij hebben zich gesteld onder de leiding van dr. Kuyper, en wie met dien man, gewillig of onwillig medegaat, vertrouwt zich toe aan een macht, die nog nooit iets goeds heeft ge werkt, maar integendeel veel goeds heeft omverge worpen of tegengehouden en veel kwaads gesticht heeft. Iemand, die in de laatste vijf a tien jaren ons land niet bezocht, vindt het zóo veranderd, vindt de liefdeloosheid, de onheilige eerzucht, den geeste lijken hoogmoed, het farizeïsme er zóo toegenomen, dat men ons goede volk, vooral in zijn christelijk" zich noemende fracfciön, haast niet meer herkent. Dat is grootendeels te wijten aan den invloed van *de Standaarden »de Heraut". Vele waarlijk-vrome gemoederen lijden daaronder meer dan zij kunnen uitspreken, en hij anderen is de afkeer van alle vroomheid er niet weinig door versterkt. De mannen, die dr. Kuyper erkenden als den leidsman, als den tolk van de geloovigen in Nederland, en die, willig of onwillig, meewerkten aan de volvoering van zijn vér reikende revolutionaire plannen, zien wij daarom liever niet in de Tweede Kamer. De heer A r i e Smit heeft het mandaat voor Ridderkerk aangenomendus zal er in Middelburg een nieuwe vrije verkiezing plaats hebben. Heden vergadert do lib. Middelburgsche kieaver- eeniging om een candidaat te stellen. Vad Voor het Vrijdag te Utrecht gehouden apo thekersbediende-examen is geslaagd mej. D. Vleugels Schutter, geb. te Oosterknd. Te Utrecht slaagde bij het tweede natuurkun dig ex. de heer A. G e i 11. Heinken&zand. In de Zaterdagnamiddag ge houden raadsvergadering is wegens ziekte eervol ontslag verleend als gem.-geneesheer aan den heer G. C. Schilham, en benoemd als zoodanig de heer N. De Haan, arts te Amsterdam, ingaande 1 Juli a. 8. 'g-llcer Arend»kerke. De uitslag van de her stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier isj geweest, dat verkregenM. B. Slabbekoorn 103, PPhilipse 66 st., terwijl 3 briefjes in blanco waren. Alzoo gekozen de heer M. B. Slabbekoorn. Ierseke. In de vergadering van den gemeente raad van Vrijdagavond is als onderwijzer aan school 1 benoemd de heer J. B. Eekman te Hellevoetsluis, die thans de betrekking tjjdelijk waarneemt. De Voorzitter deelde mede, dat bij de publieke verhuring op Maandag 11. van de vroegere dokters woning zich geen enkele inschrijver had aangemeld. Do reden daarvan werd uiteengezet. Na bespreking met gesloten deuren werd opnieuw tot eene publieke inschrijving besloten en de begrooting gewijzigd met het oog op de voorgenomen reparation. Daarna werd de vergadering gesloten. Kolijiisplaat. Naar wij met zekerheid verne men, zullen Z.Ex. de Commissaris des Konings van dit gewest en de heeren mr. N. J. C. Snouck Hur- gronje en C. J. J. A. Van Teijlingen, leden van Ged. Staten, Donderdag 18 Juni aanstaande de tentoonstel ling, deze week alhier te houden, met hunne tegen woordigheid vereeren. Naar aanleiding van den, voor de liberalen zoo gunstigen en onverwachten uitslag bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, op 9 dezer, is door een ingezetene der gemeente Ridderkerk ge schonken aan de armen van de Nederduitsck her vormde gemeente te Rijsoord eene som van 100, en aan die te Ridderkerk eene som van 50. Op de Vrijdag gehouden vergadering van het Contraal-Comité van antir. kies verenigingen bleek dat men met goede hope en blijden moed de herstemmingen tegen gaat. Van onderhandelingen met eenige andere Staats partij, om over en weer tot een accoord te geraken, kon thans geen sprake zijn. Het Cèntraal-Comité besloot daarom zich te be palen tot het ondersteunen ran die candidate», die óf tot onze partij behooren, óf wier beginselen waar borg opleveren, dat ze beter dan de liberale candi daat althans in den schoolstrijd éen lijn met ons zullen trekken. Voor zooveel noodig is het nader onderzoek, of men zich ten deze ook in de overtuiging van den candidaat mocht vergist hebben, opgedragen aan do Besturen van de Kiesvereenigingen. Voor de districten, waar liberalistische eandicj aten van allerlei schakeering mot elkander in horstemming komen, besloot het Centraal-Comité zich, evenals in 1888, van het geven van advies te onthouden. (Stand.) Het Handelsblad komt na den uitslag der ver kiezingen te Amstordam terug op de bewering dat daar, door het behoud van het negenvoudig kies district, de minderheden verwaarloosd worden, die bij splitsing tot haar recht zouden komen. In ver hand daarmede deelt het blad mede, dat, blijkens de opening der stembiljetten in de verschillende onderkiesdistricten, de liberalen over heel de stad niet alleen sterker zijn dan eenige andere partij, maar in alle onderkiesdistricten de volstrekte meerderheid door een liberaal behaald werd. Men verzekert, dat alle ministeriëele overwegingen in verhand met den afloop dei- verkiezingen, blijven rusten tot na het bezoek van den Duitschen Keizer. De warmte, waarmede te Amsterdam in de verkiezingen gewerkt is, schijnt aanleiding te zullen geven tot een merkwaardig proces. Is het waar, wat verteld wordt, dan zou nl. een dezer dagen overleden particulier daar ter stede, zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zeven achtste gedeelte aan het dagblad De Amsterdammer en voor het overige achtste aan het Handelsblad. De hartstochtelijke belangstelling, waarmede de oude rentenier in de laatste dagen zijner ziekte al wat iu zake de verkiezingen door Amsterdammer en Handelsblad werd geschreven, volgde, schijnt aanlei ding te hebben gegeven tot deze vreemdsoortige be schikking, waarvan de beide bladen profiteeren. Een verre nicht en neef moeten verzet hebben aangeteekend tegen de uitvoering dezer wilsbeschik king, op grond dat de oude man in zijn laatste levensdagen leed aan hersenverweeking. (VI. BI. v. Ainst.) Uit Heef-enveen wordt aan de N. R. Ct. ge meld, dat daar eene conferentie heeft plaats gehad tusschen de leiders der volkspartij en enkele invloed rijke anti-revolutionairen. Naar men zegt, was ook Domela Nieuwenhuis tegenwoordig. Men weet, dat Kuyper aan de liberalen steeds verwijt, dat uit hunne richting de radicalen en soci aal-democraten voortspruiten. Dit nam echter niet weg, dat in Schoterland Domela Nieuwenhuis door hem werd gesteund en te Wolvega Okma door zijne geestverwanton in de Kamer werd gebracht. Eene herhaling van dit verschijnsel zal zich nu misschien weder te Heerenveen voordoen. Het is goed, er bijtijds de aandacht op te vestigen. (Arnli. Ct.) De Minister van Financiën heeft ter konnis gebracht van de ambtenaren der directe belasting en invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden on zilveren werken, dat in omloop zijn nagemaakte muntbiljetten van tien guldengemerkt O0770 dd. September 1878 en voorzien van de handteekeningen Gleichman, Poortermans en Met. In die biljetten ontbreekt het watermerk, het papier is in den regel van minder goede qualiteit en de onderdruk aan de voorzijde onduidelijker dan op de echte. De kommiezen bij 'srijks belastin gen zullen zich met een adres tot den minister van financiën wenden om lotsverbetering te vragen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 21 Juli a. s. weder pupillen op de pupillenschool te NieuwerBluis zullen worden geplaatst. Nadere bijz. bevat de St.-Ct. De Rijksmiddelen brachten in Mei jl. op 8,729,258,82'/a tegen ƒ9,688,380,56 in Mei 1890. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1891 bedraagt 43,791,331 tegen 44,409,705 over de eerste vijf maanden van 1890. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar St. Laurens en Brigdainmo door den heer H. Snel, cand. te Utrecht; voor Ierseke door den heer Bos van Charante, cand. te Rotterdamvoor het beroep naar de Ned. Ger. gem. (doleerende) te Koudekerke doords. T. D. Prins, to Wons. Beroepen te Borsele de heer W. Magendans, candidaat bij het prov. kerkbestuur in Friesland te Wissekerke ds. Lagerweij te Sckerpenisse. In de vergadering van de afd. van het onder wijzers-genootschap iKrabbendijke", Zaterdag te Kruiningen gehouden, werd de heer I. Lijbaart met algemeene stemmen op éen na als secretaris-penning meester herkozen. De heer Lijbaart nam zijne be noeming aan. Do heer Verhage, hoofd der school te Kruiningen, stelde voor het art. uit het huishoudelijk reglement, hetwelk onmiddellijke herverkiezing van den president en vice-president uitsluit, te herzien. Hierover zal in eene volgende vergadering worden beslist. Uit de inededoelingen van den heer Lijbaart aan gaande de vergadering van het hoofdbestuur van de Z.-Bevel. onderw.-vereen. bleek dat de algemeene vergadering van do vereeniging dit jaar zal plaats hebben op 24 Juli in de Prins van Oranje" te Goes. Te Oosterland is voor de vacante betrekking van hoofd der school de volgende voordracht op gemaakt A. P. F. L. Jacobs, hoofd der school te CadzandA. IV. Wissse, hoofd der school te Elle- woudsdijk en P. A. Hubregte, hoofd der school te Burgh. (Z. N.) Boekaankondiging. De zesde aflevering van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht, hoofdredacteur H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, uitgave van F. ICleeuwens Zoon te Goes, bevat Evenredige schoolgeldhefAng. Ingezonden stuk ken. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoording. Van de hand van den welbekenden hortulanus van 's Rijks-academietuin te Leiden, den heer H. Witte, is een werkje verschenen, waarop we gaarne de aandacht onzer lezers vestigen. Het draagt den titel van beknopte handleiding voor eigenaars van kleine tuinen" en geeft geheel wat deze titel belooft. Voor hen die slechts een kleinen tuin be zitten en die vooral tijd en lust hebben dien hof zelf in orde te brengen en te houden, bevat het boekje een schat van nuttige wenken. Het is in populairen toon geschreven en laat zich aangenaam lezen. De uitgever Broese te Utrecht zorgde voor duide- lijken druk en de prjjs behoeft niemand te weerhouden het werkje te koopen. Het kost slechts 0,60. Gemengde Berichten. Voor hen, die voornemens zijn het Zuider- Zendingsfeest te gaan bijwonen, vestigen wij de aan dacht op de in dit no. voorkomende advertentie van den heer A. J. Croin te Prinsenhage. Bjj het 11. Zondag gehouden koningschieten der handboogsociëteit »de Batavieren" te Kloetinge werd het koningschap verworven door den heer J. Van der Reit. Prins werd de heer P. J. Hopmans. Thans staat het plan vast bij bovengenoemde sociëteit om op 15 Augustus aanstaande oen con cours te geven naar den lossen vogel. Aieuwdorp. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat door den heer P. Karelse, dijkgraaf van den Zuid-Kraayertpolder, een witte ekster is opge vangen. St. IMIaartensdijk. Een misdrijf als deze week alhier door een kwade hand is begaan zal zeker wel tot de zeldzaamheden behooren. Bij de landbouwers J. M. en J. O. in den Noord polder alhier heeft men door hunne te veld staande vruchten zaden van onkruid gestrooid. Dat het voor die landbouwers financiëel nadeelige gevolgen zal hebben ligt voor de hand. De politie doet dan ook ijverig onderzoek, ten einde den dader of de daders op het spoor te komen. Dezer dagen verkocht een landbouwer te Wouw een van zijn beste biggen voor een pond tabak. Men schrijft ons nader Donderdag-namiddag is schipper J. Daane, tehuis belioorende in Pruisen, met zijn schip, genaamd Voorwaarts, beladen met suiker, komende van Ant werpen, op den blindendam van den polder Brui- nisse gevaren en een uur later daarvan gevallen en gezonken. Twee hoogaartsen, die daar visschende waren op garnalen, hebben assistentie verleenddo eerste suiker en de andere inventaris geladen en de opvarenden gered. Schip en lading zijn vermoedelijk geheel verloren. Te Weerdingerraond hebben eenig arbeiders hij het verwerken van bonkaarde een laag sneeuw van pl. m. 1 voet dikte gevonden. Onder deze be vond zich een ijslaag van nog 1 d.M. dikte. Bonk aarde en sneeuw heeft men over een oppervlakte van 1 vierkanten meter uitgespreidwaarna de werkman H. v. d. Kaap zijn schaatsen is gaan ha len 0111 erop te rijdeniets wat in de maand J uni stellig ongewoon mag heeten. Aan boord van het oorlogsschip Koningin Emma te Nieuwediep is een matroos, die in het want werk zaam was, van eene aanzienlijke hoogte op het dek neergevallen. Hij was bijna terstond dood. Zwart lederlak wordt, volgens de Waffenschmied bereid uit eene verzadigde oplossing van gebleekt schellak in benzine, waaraan zooveel nigrosine wordt toegevoegd, als noodig is om eene volkomen zwarte kleur te verkrijgen, waarna men laat bezinken. Het lak is zeer brandbaar. Het wordt met eene zachte spons dun en gelijkmatig op lederen tuigen, helmen, enz. gesmeerd. Op het leder voorhanden oud lak wordt vooraf met een vlak stukje puimsteen afge schuurd. Hot aldus berqide lak droogt snel en geeft een hoogen en duurzamen glans. De knecht van een boer te Koekange werd ziekzjjn baas legde hem op een wagen en bracht hem naar Ruinerwold, om hem daar in het armhuis te doen opnemen. De directeur weigerde dit, waarop de boer den zieke in het gras nederlegde en wegreed. Men vervoerde daarop den ongelukkige naar den burgemeester. Onderweg bezweek de arme stakkerd echter. Eigen Haard" vermeldt het volgende belang wekkende voorbeeld van de wijze, waarop onder de hoenders dikwijls de hanen de eigenaardige taak van de hennen overnemen. Eens wilde het toeval, dat een broedende hen een harer pooten bezeerde, waar door het haar onmogelijk werd langer op de eieren te zitten. De haan nam toen dadelijk hare plaats in en, in alle opzichten als eene hen doende, broedde hij niet slechts de eieren uit, maar verzamelde ook de kiekens onder zijne vleugelen, daarbij op de wijze van eene hen klokkende. Ook sliep hij op het nest, in plaats van op zijn stok. Donderdagavond is do heer G. uit Roermond, die zich per velocipède op den weg tusschen Horn en Roermond bevond, door een rjjtuig aangereden, tengevolge waarvan hij zoo zwaar werd gekwetst, dat hij kort daarop overleed. Twee Duitschers, net gekleed en van fatsoen lijk uiterlijk, wenschten zich dezer dagen te Breda bij het Oost-Indische leger te engageeren, en den heer W. ontmoetende, vroegen zij dezen, welken weg zij hiertoe moesten inslaan. De heer W. bracht hen op het plaatselijk bureau, waar zij vernamen, dat eerst Maandag de engagementsakte kon worden op gemaakt. Daar stonden nu de Duitschers echter met geen halve pfennig in hun zak, niet wetende, hoe onder dak te komen. Zij legden hunne armoede voor den heer W. bloot, die, bewogen met hun lot, een logement voor hen opzocht en betaalde. Zij bleven er twee dagen, doch toen zij den avond van den tweeden dag wegbleven, kwam de hospes tot do ontdekking, dat zij eene kast haddon opengebroken en daaruit 30, benevens eenige horloges, hadden ontvreemd. En hiermede waren de vogels gevlogen. Vijftig Amerikaansche dames, die een reis door Europa doen, zijn te Amsterdam aangekomen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1