1891. N°. 69. Zatderdag 13 Juni. 78s,e jaargang. VERKIEZING De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. C01! r ÜUUUUj. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. 3o. Het beroep van bet bestuur der Vereeniging tot bevordering van christelijk schoolo nder- wijs te Goes, tegen een besluit van Ged. Staten vau Zeeland dd. 13 Maart 1891, genomen op de aanvrage van liet bestuur der bijzondere lagere school van bovengenoemde vereeniging, om de rijksbijdrage bedoeld bij art. 54bis der wet op bet lager onder wijs. Rapporteur de staatsraad mr. Des Amorie van der Hoeven. toezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant» zal zijn Breda. Tegelijkertijd is door den minister van binnenland- scbe zaken voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1891 benoemdtot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord- Brabant, J. J. Berdenis Van Berlekom, arts te Mid delburg, met toekenning van eervol ontslag als secre taris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland. Uit het proces-verbaal der opening van de stembriefjes, ingeleverd ter van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-G-neraal op 9 Juni 1891, blijkt, dat van dc 2892 uitgebrachte geldige stem men de heer mr. L. W. C. KEUCHENIUS er 1661 op zich veivenigd heeft, zoodat deze gekozen is Gemeld proces-verbaal is ter Secretarie voor een ieder ter inzage uedergelegd, terwijl afschriften ter gewoner plaatse z(jn aangeplakt. Goes, den 11 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER De Secretaris, H A It T M A N. Het resultaat. Dezer dagen schreef dr. Kuyper in de Standaard dat de beslissing van de verkiezingen niet lag in de stemming van 9 Juni, maar in die van 23 Juni. De uitslag heeft de waarheid van die bewering be wezen trouwens de verdeeldheid tusschen de Ka tholieken onderling, tusschen deze en de antirevo lutionairen, de afscheiding der radiealen van de liberale partij en het al stouter optreden der volks partij konden geene andere verwachting doen koes teren en het valt ons betrekkelijk nog mede, dat over niet meer zetels de stembus van 23 Juni uit spraak zal moeten doen. Wie in de nieuwe Kamer de meerderheid zal hebben is echter nog niet te zeggen. Alleen kan geconstateerd worden, dat de liberale partij goede winst heeft behaald en dat zij ook de eenige partij is, die tot nogfcoe op winst kan bogen. Zij toch veroverde éen zetel op de conservatieven ('s-Gra- venhage) en 5 op de antirevolutionairen ('s-Graven- hage, Ridderkerk, Zutfen, Lochem en Oostburg). Daardoor zijn thans reeds 41 liberalen gekozen. Negen thans zitting hebbende liberalen komen in herstemming. De Katholieke partij behield bij eerste stemming 21 zetels. Zij verloor er geen, doch voor vijf zetels komen hare thans reeds zittende eandidaten in her stemming. Het minste succes heeft wel de antirevolutionaire partij gehad of beterzij heeft gevoelige verliezen geleden. Vijf zetels toch moest zij reeds bij eerste stemming aan de liberalen afstaan en zij, die thans 28 afgevaardigden in de Tweede Kamer telt, kon aanvankelijk aan slechts 12 eandidaten de meerder heid bezorgen. Welke nu de uitslag van de herstemmingen zal zijn, daaromtrent valt weinig te beslissen. Veel zal afhangen van de houding, die de antirevolutionairen en de katholieken tegenover elkander zullen aan nemen. Maar zelfs al besloten deze elkander over en weêr broederlijk te steunen, dan zal ook in het gunstigste geval aan de rechterzijde niet langer de anti-revolutionaire, maar de katholieke partij de machtigste zijn, ook in getalsterkte. Daarom zullen anti-revolutionairen zich nog wel tweemaal mogen bedenken voor zij besluiten bij herstemming de katho lieken te steunen. Terecht zegt dan ook de JV. R. Ct. in eene be schouwing over den uitslag, na gewezen te hebben op de winst door de liberalen behaald en het ver- vangen van twee regeeringsgezinde katholieken (Borret en Vos de Wael) door twee leden der fractie- Vermeulen »Het ministerie, voor zoover het sedert de scheuring in de gelederen van zijne partij nog geacht kon worden te staan, is gevallen. Van meer gewicht nog dan de nederlaag van het kabinet is het votum dat deze stembus over de partij des heeren Kuyper uitgebracht heeft. Van de 28 plaatsendie zij innamzijn er bij de eerste stemming slechts 12 behouden5 verlorenen de overige alleen te behouden door met de socialisten gemeene zaak te maken of aan de roomsche eischen zich te onder werpen. Eene partij in de regeering, die bij de stem bus zóo wegkomt, is niet alleen geslagen, maar ver slagen. Wat verderde aandacht niet zal ontgaan, is de achteruitgang in stemmental, ook waar het roomsche krakeel geen invloed kan gehad hebben. Er is over het geheel minder gestemd dan in 1888 bij alle partijen zijn de cijfers lagermaar bij geene in die mate als bjj de antirevolutionairen. Bijna overal dalend in het cijfer, en in de meeste districten der mate dat óf aan afval óf aan verval moet worden gedacht. Zoo b. v. in Appingedam, Winschoten, Groningen, Dordtzoo vooral in Sneek, waar het cijfer niet minder dan 600 gedaald is. Opmerkelijk is ook, hoe de Veluwe, Bteeds de vaste burcht voor zijne partij, Kuyper afvalt. Te Apeldoorn staat het reeds 1270 tegen 1022 (in 1888 nog 1525 tegen 799), en te Eede, het district waar men in 1888 nog eenen Keuchenius durfde stellen, had het weinig gescheeld (slechts 25 stemmen) of Van Löben Seis 1 ware niet gekozen (in '88 was het 1439 tegen 918). Dat zijn teekenen, die voor de toekomst weinig goeds voorspellen, voor die partij wel te verstaan» In de derde plaats heeft deze verkiezing geleerd, dat in verreweg het grootste gedeelte van het land de radicalen van hun kruistocht prediken tegen de liberale partij weinig wil hebben gehad, en dat zelfs daar, waar zij zich bijna meester van het terrein waanden, de kracht niet weinig overschat bleek. Verder dan tot het verhinderen van eene liberale overwinning hebben zij het nergens gebracht. De sociaal-democratische of volkspartij beeft vooral in enkele streken van het Noorden aanmerkelijke kracht ontwikkeld; of evenwel de uitkomsten haar zelve niet teleurgesteld hebben, is zeer de vraag. Wat eindelijk bij deze stembus gebleken is en waarover wij ons het meest van alles verbeugen is bet vertrouwen dat de liberale partij, van alle kanten bestookt en besprongen, nog steeds in het land blijkt te bezittende eenheid, die zij bewaard, het politiek besef waarvan zij zich doordrongen ge toond heeft. Daaraan danken wij het dat er van onze zetels geen enkele bij den eersten slag verloren is gegaandat er zes plaatsen, en daaronder twee in de residentie die de eer van den dag heeft veroverd zijn, en dat wij met vertrouwen den 23sten Juni te gemoot zien, die de groote beslissing geven moet". Wat het resultaat in bet district Goes betreft, al hadden we natuurlijk gaarne een andoren uit slag gewenscht, toch mag de liberale partij tevreden zijn. Niettegenstaande de slechte opkomst der kiezers ging haar candidaat nog een twintigtal stommen vooruit. Tevens is gebleken, dat ook de antirevo lutionaire kiezers voor een man als mr. Keuchenius niet hard loopen. Terwijl mr. Lobman in 1888 ruim 2000 stemmen verwierf, (na aftrek van de stemmen der Katholieken) kreeg thans de antir. candidaat slechts 1561 stemmen. Wat ons het meest verwon dering baart is het gering aantal stemmen, dat op mr. Bahlmann is uitgebracht. Zouden er niet meer dan pl.m. 130 Katholieke kiezers in ons district wonen Den liberalen in Hontenisse wenschon we geluk met het aantal stemmen, dat mr. Van Deinse op zich vereenigde. Het bewijs is geleverd, dat zij in dezen een uitnemend candidaat hadden. Wanneer zij, vooral in tijden, dat er geen verkiezingen zijn, het den kiezers niet aan flinke, heldere voorlichting laten ontbreken en wanneer zij daarbij zorgen voor eene goede organisatie hunner partij, dan is liet niet onmogelijk, dat zij met een candidaat als mr. Van Deinse een volgend maal het tot herstemming brengen. Maar zooals gezegd is, daartoe moeten reeds nu maatregelen worden genomen. De houding der liberalen in het district Honte nisse voor de verkiezing op 23 Juni a. s. is, ge- looven wij, evenals in 1888 els vanzelve aangewezen, nl. niet stemmen. GOES, 12 JUNI 1891. Men schrijft ons van bevoegde zijd© uit het hoofdkiesdistrict Middelburg De heer A r i e Smit komt hier in herstemming met den heer Lucasse, doch onze vrienden in Ridder kerk hebben meer succes gehad en den wakkeren Arie Smit tot hun afgevaardigde verkozen. Hierdoor zit de heer Smit in een zeer moeilijk geval. Daarom zou als ik wel geïnformeerd ben de beer Smit de verkiezing voor Ridderkerk aannemen en zou er hier volgens art. 108 en 109 der kieswet een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Hetzelfde zou m. i. de heer mr. H. Goeman Bor- gesius ter wille der partij ook moeten doen, daar het liberale Noorden voor Veendam toch wel een liberaal zal afvaardigen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor do geschillen van bestuur, werden de volgende zaken behandeld: lo. Het beroep van M. W. V. Van B ij 1 e v o 11 onderwijzer te Itilland-Bath, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland dd. 6/12 Maart 1891, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om te mogen optreden als agent van landbouwbuizen of van fabrikanten van landbouwwerktuigen. Rapporteur de staatsraad jhr. mr. Van Humalda van Èysinga. 2o. Het beroep van het bestuur derbijzondere school van de Vereeniging voor christelijk natio naal schoolonderwijs te Wissenkorke, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 13 Maart 1891, genomen op zijne aanvrage om de rijks bijdrage bedoeld bij art. 54bis der wet op het lager onderwijs. Rapporteur de staatsraad mr. Van Vladeraeken. Op 15 dezer wordt te Wissekerke een rijks telegraaf kantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 9 tot 12 uur voor- eu van 2 tot 3 en 5 tot 6 uren namiddags op Zon- en feestdagen van 1 tot 2 uren namiddags. Door den heer G. C. Schilham gemeente geneesheer te Heinkenszand is als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Tegen de aanstaande drie volgende maanden zullen in de provincie Zeeland 1016 milicien-verlof gangers tot den weikelijkon dienst worden opge roepen. Den 2 Juli moeten optreden zij die behooren tot het korps genietroepen van 1889den 17 Juli de pontonniers van 1888 voor een deel en den 20 Juli de veldartilleristen van het 3e regiment van 1888; den 10 Aug. de grenadiers en jagers van 1888, de kanonniers van het 3e regiment van 1889, de rijdende artilleristen van 1888 en een deel pontonniers van 1888den 17 Aug. de infanteristen van het 3e regiment van 1887den 24 Aug. het korps genietroepen van 1888den 7 Sept. de kanonniers van het 4e regiment van 1889den 14 Sept. de infanteristen van het 3e regiment van 1888 en den 28 Sept. de infanteristen van het 3e regiment van 1889. Bij kon. besluit van 8 Juni zijn, met ingang van 1 Juli 1891, de provinciën Noord-Brabant, Zee land en Limburg, ter zake van het geneeskun dig staatstoezicht verdeeld in twee dienst- kringende inspectie Zeeland en Westelijk Noord- Brabant en de inspectie Limburg en Oostelijk Noord- Brabant. Bij hetzelfde besluit is, met ingang van 1 Juli 1891, dr. A. Van der Loeff, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Noord-Brabant en Limburg, benoemd tot inspecteur voor bet geneesk. staatstoezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant; is dr. E. Wint- gens, met toekenning van eervol ontslag als inspec teur voor het geneesk. staatstoezicht voor Zeeland, benoemd tot inspecteur voor het geneesk. staats toezicht voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant; en zijn benoemd: tot leden van den geneesk. raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabantdr. P. J. W. Bijnen te Bredamr. W. C. J. Alpherts te Breda, beiden met toekenning van eervol ontslag als lid van den geneesk. raad voor Noord-Brabant en Limburgdr. J. C. Bolle te MiddelburgTh. F. Martin, heel- en vroedm. te HulstJ. De Visser, heel- en vroedm. te Stavenisse dr. Q. J. M. Janssen te Wissenkerke P. M. De Ligny, apotli. te Middelburg; G. A. De Looze, apoth. te ZierikseeM. N. Baert, apoth. te Vlissingen, allen met toekenning vau eervol ontslag als lid van den geneesk. raad van Zeelanddr. L. M. J. Verlinden, te Bergen-op-Zoomdr. B. J. Holster te Klundert, beiden met toekenning van eervol ontslag als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Noord-Brabant en Limburg; en J. J. Keyzer, apoth. te Tilburg; tot plaatsvervangende leden van dien raaddr. H. Goemans jr. te Zierikseedr. J. Van der Beke Callenfels te Vlissingendr. W. A. Van Hoek te Middelburg, allen met toekenning van eervol ont slag als lid van den geneeskundigen raad voor Zee land dr. J. E. Callenfels te Hulst; dr. J. P. Berdenis Van Berlekom te Middelburg; dr. J. M. Boom te Tolendr. J. Kosten De Bruyne te Zierikseedr. J. C. De Man te Middelburg; A. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- eu St. Joosland; dr. J. J. Couvée te Middelburg; S. G. Nauta Van der Grijp, apotheker te Zieriksee; L. K. Van der Harst, apo theker Middelburg; mr. A. P. Snouck Hurgronje te Middelburg, allen met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend lid van den geneeskun digen raad voor Zeelanddr. P. J. W. Dautzenberg te Oud en Nieuw Gasteldr. P. R. Mierlo te Breda dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen, allen met toe kenning van eervol ontslag als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Brabant en Limburg. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken van 10 Juni is voorts bepaald: lo. dat met ingang van 1 Juli 1891, de plaats van vesti ging van den inspecteur voor bet geneeskundig staats De Haagsche correspondent van de Pr. Gr. Ct. geeft het volgende als portret van den tegenwoor- digen Minister van Marine, den Schout bij Nacht Kruys: Tijdens zijn verblijf in de Tweede Kamer, bij de behandeling der leger wet, beeft Minister Kruys een goeden dunk van zijn persoon gegeven. Zijn voor komen stemt al dadelijk zeer gunstig voor den Mi nister, want hij gelijkt op niemand meer of minder dan op onzen grooten zeevoogd Michiel Adriaansz. De Ruyter. Men heeft slechts op het Mauritshuis De Ruyters beeltenis door Bol te bekijken, om de waarheid dei- opmerking te erkennen. Hij brengt u dadelijk den stoeren, korten, ineengedrongen Hollander voor den geest, die een bezem in top voerde. De heer Kruys is geen redenaar, en door de routine van het Binnenhof nog niet zoo afgepunt en geslepen als zijn collega voor oorlog, maar hij geeft in eenvoudige taal rondweg, duideljjk en zonder restrictie, zijne adviezen. Als hij opstaat en met eenigszins ruw orgaan luide het woord vraagt, is hij meer De Ruyter dan ooit, en treft u de gelijkenis van de gelaatsuitdrukking met het portret op het Mauritshuis". Op het programma voor de Boschmuziek te 's-Gravenhage van Woensdagavond stond een toe passelijk nommereen Journalistenwals (van Strauss), vermoedelijk, zegt de Ilaags. Ctdoor Van der Linden tegen den 1 On ingestudeerd om uit te drukken, hoe de journalisten dansen van pleizier dat de verkiezingscampagne achter den rug is. Zoo de journalisten zich verheugen, wij gelooven, dat nog veel grooter het aantal hunner lezers is, die verlangden naar eene andere lectuur dan ver- kiezingsberichten. (Arnh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Boven eu behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, is aan do volgende gemeenten subsidie verleend ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, nl. Kapelle 2550, Stoppeldijk 720, Waarde 1300 en Westdorpe 1000. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. onderwijzers zal de noodige stappen doen, om te verkrijgen, dat voortaan de onderwijzers hun solli citaties niet meer op zegel behoeven in te dienen. Gemengde Berichten. Woensdag geraakte een vieijarig kind van zekeren B. alhier, dat aan den Oostsingel speelde, in de vest te water. De smid Nagelkerke uit de Langevorststraat, daar juist passeorende, zag het kind in 't water liggen en van den kant naar het midden drijven. Hij begaf zich gekleed te water en liet mocht hem gelukken het kind te grijpen en op het droge te brengen. Hanswcerd. Naar men ons medededeelt is het Noderlandsehe aakschip Voorwaarts" schipper J. Daanen beladen met suiker van België naar Holland jl. Donderdag bij Bruinisse gezonken. Etlcwoudsdijk. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat alhier een vogelenpaar zijn nest heeft gemaakt in het tuinhuisje van den heer J. C. Van Hattum en wel in den zak of den bak van een aldaar hangenden lampedrager. Het wijfje broedt op vijf eitjes en kan natuurlijk vrij uit- eu invliegen. middelburg;. De gemeenteraad heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, dat de koffiehuizen den geheelen nacht kunnen openblijven en nimmer be hoeven gesloten te worden dan op uitdrukkelijken last van den burgemeester. middelburg. Een kiezer, die in Duitsckland vertoefde, heeft zich Dinsdag de moeite getroost eventjes naar hier te komen, om zijn kiezersplicht te vervullen, terwijl een ander, die zijn voet gebroken heeft, zich naar het stadhuis heeft laten dragen om op deze wijze zich van zijn plicht als kiezer te kwijten. De mazelen heerschen te Tilburg op schrik barende wijze. In verloop van ruim een maand deden zich ruim 700 gevallen voor, waarbij 57 personen daaraan overleden.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1