verhuren, hetwelk met algem. stemmen Werd aan- i genomen en waarna de Burgemeester weder het voorzitterschap overnam. Deze, wijzende op den moeilijken financiëelen toe- I stand, vooral door de groote jaarlijksche aflossingen, wilde een plan mededeelen, om daarin verbetering te brengen. Hij wilde aan do Maatschappij van gemeente- crediet te Amsterdam of een andere instelling in zage geven van het belastingstelsel en de schuld der gemeente (waarvoor hij de beschikking over enkele stukken uit het gemeente-archief behoeft), de gemeenteschuld converteeren en een nieuwe leening sluiten met aflossing in 30 of 35 jaar. Zoodoende zou men zonder den hoofdelijken omslag te verhoogen de handen ruimer krijgen voor onderhoud. Hij meende dat dit doel wel te bereiken zou zijn, daar hij pas van een collega in de buurt vernam, dat in diens gemeente geld geleend is voor 43 jaar. Hij wilde trachten den Comm. des Konings voor zijn plan te winnen en verwachtte niet dat Ged. Staten aan Ierseke weigeren zouden wat aan eene andere ge meente werd toegestaan. De heer Van Oe veren vroeg of het niet goed zou zijn eerst het oordeel van den Comm. des Konings te vernemen. De Voorzitter had daar niets tegen, maar hij had den Comm. des Konings zijn plan reeds bloot gelegd, zonder een bepaald antwoord te erlangen, maar ook zonder dat deze het afkeurde. Maar indien Ged. Staten het plan verwierpen, dan zou hij zich op H. M. de Koningin willen beroepen. Bij de verdere bespreking wees de Voorzitter nogmaals krachtig op de noodzakelijkheid om meer geld tot onderhoud vrij te krijgen, en de heer Sinke raadde bedacht te zijn op onvoorziene kleine leoningen, waarom hij eene degressieve aflossing aanbeval. Ten slotte werd het plan met algemeene stemmen in beginsel goedgekeurd en den Voorzitter de beschik king over de archiefstukken verleend. Bij do rondvraag wees de heer V. d. Burght op den slechten toestand van een weg, doch toen de heer Sinke had opgemerkt, dat die weg aan den polder de Breede Watering bewesten Ierseke be hoorde, werd goedgevonden het bestuur van dien polder te verzoeken, om in de verbetering te voor zien door de gaten te laten aanvullen. Bij Kon. besluit zijn benoemdJ. Woutersen, tot dijkgraaf van het waterschap de Boonepolder, F. Burger, tot plaatsv. dijkgraaf van het water schap de Boonepolder. De hulpkantoren EllewoudsdijkenKloe- tinge worden belast met de behandeling van aan- geteekende brieven 600 te boven gaande. Heden wordt teEllewoudsdijk een r ij k s- telegraafkantoor, ingelicht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 8 tot 11 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid maakt bekend dat de directie van het hul p- post- en telegraafkantoor te Wemel- dingo (8Bto klasse), traktement 1300 en vrije woning, vacant is. Sollicitatiön naar die betrekking zullen uiterlijk 15 dezer moeten zijn ingediend. In liet Vaderland kwam Vrijdag een corres pondentie voor uit Suriname betreffende de onlusten, welke daar onlangs hebben plaats gehad. Naar aanleiding hiervan zegt De Tijd: Wij moeten, natuurlijk, de juistheid der mede gedeelde feiten voor rekening laten van Het Vader land en zijn correspondent. Zóóveel echter schijnt zeker, dat de handelwijze van den gouverneur hom in zijn betrekking onmoge lijk heeft gemaakt, en dat zijn aftreden een geluk mag worden geacht voor het Vaderland en de kolonie. Veel zal ongetwijfeld door den opvolger van den heer Lohman, den heer jhr. T. A. J. Van Asch van Wijck, moeten gedaan worden, om het aange richte kwaad te herstellen." Naar de Amstverneemt, is de heer Louis Bouwmeester lijdende aan eene huidziekte, tengevolge van bloedvergiftiging, ontstaan doordien de vergiftige kleurstof van een tricot zich door een huidwondje, hetwelk de heer Bouwmeester zonder het te weten aan den voet had, met het bloed ver mengd heeft. De toestand van den heer Bouwmeester moet echter zonder eenig levensgevaar zijn. Er zullen waarschijnlijk eenige weken met de volkomen genezing gemoeid zijn. De toestand van den heer De Boer is zeer bevredigend. De patient heeft reeds het bed mogen verlaten en eenige bezoeken ontvangen. Het comité central der Alliance Israel. IJniv. houdt zich ernstig bezig met het beramen van de middelen, die strekken kunnen om het lot der Rus sische Joden, zoowel van degenen die het land hebben verlaten, als van hen die korter of langer nog in hun Vaderland zich bljjven ophouden, te verzachten. Vanwege dit comité zullen zich in de aanstaande week een of meer vertegenwoordigers begeven naar een conferentie, die te Berlijn gehouden wordt, en waar de Russische Joden-quaestie zal worden be sproken. Ook het Nederlandsche comité der A. I. U. is ernstig bezig met de voorbereiding van maatregelen, die ertoe zullen leiden, dat ook hier naar den geest en in de richting van do plannen van het comité central gehandeld worde. (Hbl.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij do Ned. Herv. gemeente te Kat- tendijke de heer W. Magendans, candidaat te Slijk- Ewijk te Maria Hoorebeeke (België) ds. A. Van der Linden, te Akselte St. Philipsland de heer A. Snel, cand. te Utrecht, die voor het beroep naar Gapingen heeft bedankt. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds. J. Ossewaarde, te Sluis. Het kieseollogo te Rilhmd-Bath heeft dispen satie aangevraagd voor het beroepingswerk, wegens de verplaatsing der kerkelijke gebouwen van Bath naar Rilland. (N. 11. Ct.) Rechtszaken. Zooals we nog in het kort in ons vorig nommer konden mededeelen werd jl. Vrijdag voor de arr.- rechtbank te Middelburg behandeld de zaak van A. v. d. B., oud 41 jaar, koopman en winkelier, geboren te Fijnaart, wonende te Goes, thans te Middelburg gedetineerd, ter zake dat hij, te Goes koopman zijnde en als zoodanig bij vonnis der voor noemde rechtbank van 2 December 1890 in staat van faillissement verklaard, ter bedriegelijke ver korting van de rechten zijner schuldeischers, lo aldaar in 1890, o. a. in Juli en October, aan J. Coster en J. Van Bueren, kooplieden te Rotterdam, een aantal goederen, als wollen doeken, bonte mutsen, hoeden, linten, bloemen, veeren, satijn enz., tot een bedrag van ruim 1000, klaarblijkelijk beneden de waarde heeft verkocht; 2o aldaar op 12 November 1890, toen liij wist dat het faillissement niet kon worden voorkomen, zijn sckuldeiscker C. S. Moerel, aan wien hij voor en ten behoeve van zijnen handel geleverde goederen een bedrag van ruim 1500 schuldig was, heeft bevoordeeld, door dezen voor die schuld hypotheek te verleenen op zijne onroe rende goederen. Uit het langdurig getuigenverhoor bleek, dat bekl. inderdaad verscheidene goederen had verkocht, die volgens getuigen geheel of gedeeltelijk courant waren, terwijl bekl. beweerde, dat hij slechts incourant goed had verkocht, zoodat men niet kon zeggen, dat die goederen beneden de waarde door hem waren van de hand gedaan. Wat de zaak van de hypotheek betreft, daarom trent bleek voldoende uit het getuigenverhoor, dat hij ten bate van zijn schuldeischer Moerel dezen hypotheek heeft gegeven op zijn onroerende goederen, doch bekl. ontkende, dat hij te voren gewaarschuwd was voor de bepalingen van het strafwetboek op bankbreuk. Het O. M., mr. J. A. Van Hoek, toonde, volgens de M. Ct., aan lo. dat bekl. is geweest winkelier, 2o. dat hij is failliet verklaard en 3o. dat er be driegelijke verkorting van do rechten der schuld eischers heeft plaats gehad. Toen in Juni 1890 bij bekl. inventaris is opge maakt, bleek dat de lasten de baten overtroffen en dat deze daarvan volkomen onderricht was, niette genstaande hij steeds zijn toestand rooskleuriger voorstelde dan hij werkelijk was. Verder is gebleken dat bij de inventarisatie in Juni nog niet eens zui ver de schulden in rekening gebracht waren, daar zij bij de inventarisatie na het faillissement 22000 bedroegen, terwijl hij in Juni slechts 15000 opgaf. Niettegenstaande dezen staat van zaken kocht bekl. steeds goed in en verkocht hij dit tot lager prijs om aan zijn zucht tot verkwisting te kunnen vol doen. De officier ging, om een en ander toe te lichten, de verschillende getuigenverklaringen na en toonde aan dat de goederen, door bekl. aan do getuigen Van Bueren en Coster klaarblijkelijk ver beneden de waarde van de hand gezet, niet waren uit demode en ongeschikt voor verkoop in den winkel en dat hij daardoor de rechten zijner schuldeischers ver kortte. Verder stelde de ambtenaar in het licht dat het verleenen van hypotheek, ten behoeve van ge tuige Moerel, geschiedde met het doel om dien schuld eischer te bovoordeelen boven de andere schuldei schers van bekl. Bekl. wist dat zijn faillissement niet meer kon worden voorkomen. Zijne baten waren aanmerkelijk minder dan zijne lasten. Daarna wees de ambtenaar erop dat deze man niet is iemand, die medelijden verdient, iemand, die slachtoffer is van slechte tijden, iemand met een groot gezin of hulpbehoevende familieloden, maar wél iemand die bekend staat als een losbandig per soon, die veel sterkedrank gebruikt, zich ophield met vreemde vrouwen en de dood zijner eerste vrouw door zijn gedrag heeft verhaast en die eene beste, welbeklante zaak heeft laten verloopen. De ambtenaar eischte, zooals we reeds meldden, eene gevangenisstraf van 2 jaren, terwijl de tijd, dien hij in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, ge heel in mindering zal strekken van zijno straf. Verder eischte de ambtenaar tegen bekl. ontzetting van zijne burgerschapsrechten gedurende vier jaar. De verdediger van beklaagde, de heer mr. C. de Witt Hamer JGzn. ging do verschillende verklarin gen der getuigen na om in het licht te 6tellen dat de mededeelingen van een spoorwegbeambte en een besteller over het al of niet nieuwmodische van de verkochte goederen niet bijzonder zwaar weegt. Ook uit de verklaring van getuige De Groot blijkt dat do winkel goed voorzien was van courant goed. Wat betreft de ten laste logging dat bekl. het goed ver beneden de waarde hooft verkocht merkte plei ter op dat, waar de beide kooplieden Van Bueren en Coster slechts betrekkelijk weinig winst maakten, niet is bewezen dat bekl. zich aan bedrog heeft schuldig gemaakt. Daarna besprak do verdediger de kwestie van het geven van hypotheek aan Moerel en trachtte hij aan te toonen dat bekl. ook daarin geheel en al te goeder trouw heeft gehandeld. Hij vroeg op grond van een en ander vrijspraak van zijn cliënt. Na re- en dupliek en nadat de bekl. nogmaals verklaard had niet uit een bedriegelijk oogmerk ge handeld te hebben, sloot de rechtbank het onder zoek en bepaalde zij de uitspraak op Vrijdag 19 Juni. Gemengde Berichten. Gisteren is eene koe in den Poel onder deze gemeente plotseling gestorven. De districts-veearts, daartoe uit Dordrecht overgekomen, heeft geconsta teerd, dat liet dier aan miltvuur lijdende is geweest en hij heeft bevolen, dat het onder toezicht der po litie zal worden verbrand. Eene ongehuwde oude vrouw overleed dezer dagen, in den ouderdom van 77 jaren, in het Gast huis alhier. Door de diaconie was zij voor eeuige weken uit hare woning daarheen vervoerd, omdat zij toch onderstand genoot en ziekelijk was. Niet dan met den grootsten tegenzin geschiedde zulks en het kostte haar heete tranen. Bij het opruimen van haar huisraad werd nog een aardig spaarpenningje ge vonden tot een bedrag van ruim zes honderd gulden. Nu eerst begreep men waarom zij zoo met tegenzin hare woning verliet. Itats. Alhier doet zich in een gezin een ernstig geval van febris typhoïdea voor. Een matroos van de Zierikseesche stoomboot Zeeland" is Zaterdag aan den hoek van Ouwerkerk over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene vrouw en acht kinderen na. Door wijlen mej. M. C. Te vel, te Middelburg overleden, is aan de Ned. Herv. Gem. aldaar gele gateerd 2000 en aan het bestuur der Ohr. school op het Molenwater 1000. Door een goederentrein is Vrijdag een sein- wachter te Twekkelo overreden. Een landbouwer onder Baardwijk had eene koe verkocht en zou die te Heusden gaan leveren. Te Oud-heusden gekomen, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hij alleen op weg was en de koe niet medegenomen had Als een zeldzaamheid verdient melding, dat te Nederweert een milicien van de laatste lichting is afgekeurd, omdat hijte licht werd bevonden, ofschoon hij voldoende lengte had. De lichte lange woog dan ook slechts 42 kilo. Een reuzenvatVoor de heeren Gebr. Hesselink, groothandelaren in Spaansche en Portu- geesche wijnen te Arnhem, is bij de firma H. P. Prinzen Co. te Helmond een vat vervaardigd, dat 2.65 meter middellijn heeft en 11000 liter inhoudt. Dit monstervat is per spoor naar Arnhem vervoerd. Meer dan 600 Israëlieten, uit Rusland ver dreven, zijn Vrijdag te Amsterdam aangekomen, om Zaterdag per stoomschip »Spaarndam" van deN. A. S. M. naar New-York te vertrekken. Het aantal tusschendeks-passagiers is zoo groot, dat ongeveer 400 moeten achterblijven. Do »Edam", welke 10 Juni naar Baltimore gaat, zal de achtergeblevenen medenemen en te New-York aan wal zetten, om van daar naar Baltimore door te varen. Te Utrecht is Maandag jl. op een zolder een 22jarig man gevonden, bijna zonder eenig kleeding- stuk aan het lichaam, terwijl zijn moeder en zuster eveneens in een deemiswaardigen toestand werden aangetroffen. Deze laatsfcen hadden, zooals thans is gebleken, den afgeloopen winter des nachts op den vloer doorgebracht en waren met wonden overdekt. De te hulp geroepen stadsgeneesheer kon van den man slechts den dood constateeren, die op last van den burgemeester don volgenden morgen werd be graven de beide vrouwen zijn naar het Gasthuis overgebracht. Het inboedeltje is, tengevolge van den staat van vervuiling waarin hot verkeerde, op de stedelijke vaalt gebracht en verbrand. In het Ter Haarsche Veen, bij Ter Apel, is eenige voeten onder het voenoppervlak het vrij wel geconserveerd lijk van een man gevonden. Deze vondst werd door een jong turfgraver gedaan, en is weder een bewijs, dat veen zeer bederfwerend is. Het lijk, dat geheel ontkleed is bevonden, had aan vankelijk bij het opdelven eene donker gele kleur, men zou kunnen zeggenwas op weg tot vereen- zelving met het veenna een dag of twee is het nu reeds geheel zwart. Het ligt thans nog op last van het gemeentebestuur in het lijkenhuisje op het kerkhof te Ter Apel. Er is van geraamte geen sprake, wel van eene zekere intering. Do huid is zacht leder achtig. Hot hoofd vertoont nog een baard en rossige hoofdharen. De gelaatstrekken zijn, zoover te oor- deelen, regelmatig. Een als heer gekleed persoon kwam een tap perij binnen in de straat te Rotterdam en zei onder eenigszins geheimzinnige bewegingen tegen de vrouw des huizes: Juffrouw, ik wil me anders niet in eens anders zaken mengen, maar weet u wel dat je man daar in den sigaronwinkel de juffrouw staat te zoenen V" Wablief V" »Nu, 't zijn mijn zaken niet, ik wilde u alleen maar waarschuwen, dat »Maar rne'n goeie man ik ben alleen, anders en de oogen van de vrouw fonkelden van toorn. Nu als 't anders niet kon, meneer zou wel even op passen, 't was vlak bij. Moeder de vrouw bezweek voor de verzoeking, ging op een drafje naar den sigarenwinkel en zag niemand anders dan den beer des huizes, die kalm in de post van de deur stond met het Nieuws blad in zijn hand. »Hebt u me man ook gezien Jawel, tien minuten geleden ging hij bij S (barbier) in huis". Op een draf naar don barbier, daar kwam juist do misdadiger do deur uit, met zjjn zakdoek het schuldig gelaat afvegende. Jij hebt juffrouw v. D. gezoend, huichelaar, je bent zoo lief niet als je der uit ziet. De woordenvloed van moeder de vrouw werd gestuit door de vol verwondering geuite vraag van haar echtvriend Zeg, Lienheb je soms et lirium, ik heb een kwartier moeten wachten bij den baardschrapper. Volkomen oj)heldering kreeg het tweetal, toen zij, in de tapperij terugkomende den inlichter verdwenen vonden en met hem een stel maten, twee koperen trechters en een geldbakje mot 9,75. Vrijdagnacht ontlastte zich boven Purmerend en omstreken een verschrikkelijke wolkbreuk, die zoo zeer in hevigheid toenam, dat de stad weldra op verscheiden plaatsen onder water stond sommige inwoners moesten uit hunne huizen vluchtenhet water golfde de huizen binnen. Met het vee op het land was het ook treurig gesteld de schapen regen den letterlijk doodéen landman onder anderen verloor 26 schapen. Niemand heugt het ooit zulk een ontzettenden regen te hebben bijgewoond. In eene der hutten zoo schrijft men aan de Gron. Ct. die zijwaarts van den grooten weg, welke Vlachtwedde met Ter Apel verbindt, in het heideveld tusschen de Ruiten- en Mussel-Aa ver spreid staan, is in den nacht van Zondag op Maan dag een drama afgespeeld, dat herinnert aan Zola's »La Ter re". Karei Koning, die op het Borgerveld in de na bijheid van Seilingen woont, is door zijn schoon zoon en dochter, welke bij hem iuwoonden, geworgd, teneinde in het bezit te komen van eenig geld, dat den ouden man door een uitwonenden zoon gezon den was. Onmiddellijk nadat de misdaad ruchtbaar geworden was, werd door de autoriteit ter plaatse een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan de beide vermoedelijke daders naar het huis van be waring te Winschoten zijn overgebracht. De Parijsche kellners zijn in rep en roerhun patroons willen hun het recht verbieden knevels te dragen. Zij hebben een commissie van 8 leden be noemd, om besprekingen met de voornaamste pa troons te beginnen. AansprekerOverleden in den ouderdom van 9 jaren de oudste zoon van den heer die in den afgeloopen nacht zacht en kalm ontsliep. Dienstmeid (boven aan de trap, die alleen maar het laatste sliep" hoorde)Niet noodig, scharensliep, wij slijpen zelf. Te Santiago is Vrijdagnacht een zware brand uitgebroken, waardoor het Duitsche gezantschaps hotel zeer beschadigd en het Engelscke geheel ver nield is. De gezant en zijne gemalin hebben met moeite him leven gered. Aan het Daily News wordt gemeld, dat do Russische overheden thans faciliteiten verleenen voor de emigratie van joden. Er zijn 700 joodsche ge zinnen naar Palestina vertrokken. Volgens bericht uit Odessa aan den Standard zijn er in de laatste veertien dagen 2500 joden uit die stad, 4000 uit Kiöf en 4000 uit Berditschef vertrokken. Uit Kostantinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat de heer Israël met het losgeld voor de vijf Duitschers, die door de roovers bij den aanval op den trein tusschen Adrianopel en Konstantinopel als gevangenen werden meegevoerd, te Kirkilisse, waar de betaling moest geschieden, is aangekomen. De bandieten weigerden echter de uitlevering, daar de heer Israël door 28 man werd begeleid. Men verwacht echter, dat men het hierover eens zal worden en de gijzelaars spoedig bevrijd zullen worden. De achtergelaten reizigers van den geplunderden trein werden, na vier uur wachtens, door een hulp- trein verder vervoerd. Een der vrouwelijke passagiers is door de schrik zóó ongesteld geworden, dat zij te Adrianopel moest achterblijven. De eenige persoon, die zich bij den aanval der roovers verdedigde en gewond werd, was de kok van het Britsche gezantschap te Kon stantinopel, een Hongaar. Nader wordt gemeld Volgens een vertrouwbaar telegraphisch bericht uit Adrianopel zullen de gevangen genomen Duitsche reizigers niet vóór Dinsdag te Adrianopel kunnen zijn. De roovers schijnen zich ver te hebben terug getrokken. Zy hebben don gevangen genomen machi nist Freudiger vrij gelaten, ten einde hij het losgeld kunne halen en overbrengen. De roovers verlangen de bevrijding der gevangenen tegen betaling van het losgeld te doen plaats hebben op Zondag (gisteren). Door tusschenkomst van Freu- dinger is dit zoo geschikt. De gevangenen zijn gezond. Zondag ontstond in de kerk to Detroit, in Noord-Amerika, een paniek. De kerkgangers werden door een hond gestoord, die, met schuim aan den bek, blaffend en naar alle kanten bijtend in het gebouw rondliep. Natuurlijk ontstond groote ont zetting, verscheidene vrouwen vielen in zwijm en allen trachtten zich op de galerijen te redden. Ten slotte slaagde de kerke-knecht er in den hond door een slag met een stoel te bedwelmen, waarna hij en de geestelijke het beest op straat sleepten. Een van de kerkgangers, die een revolver in zijn zak had, schoot den rustverstoorder dood. Over Mainz en omstreken heeft een hevig onweör gewoed. Te Mainz sloeg de bliksem in het kasteel, in de r.-katholieke kerk en in de sleepboot »Taunus". Daar hot onweér van een hevigen regen vergezeld was, heeft het langs alle kanton veel schade aangericht. Tusschen Bretzenheim en Saltzbach is de aarde opengescheurd, boomon zijn ontworteld, groote stee- nen meegesleurd en eene in steen en ijzer gebou wde brug afgebroken. Li de Gustavsburger haven brak te 6 uren brand uit. Eene sleepboot was door den bliksem getroffen. Het vaartuig was geladen met 12,000 centenaars kolen, petroleum enz. Een jonge matroos, die een en ander poogde te redden, vond den dood in de vlammen. Daar het schip ver in do haven lag en de brand groote hitte verspreidde, was het gevaar groot. De ontploffingen waren zoo hevig, dat op grooten afstand ruiten gebroken werden. Met groote moeite slaagde men er in, de haven van do nabij liggende schepen te vrijwaren. Eindelijk kon men het bran dende schip in den Rijn brengen. Daar er veel brandbare stoffen aan boord ziju, zal de brand lang duren. Op den Rijn bood het in vlammen gehulde schip een schoonen aanblik. Geheel Mainz was op den oever verzameld. Yan de uit den postzak te Batavia gestolen 82000 zijn thans ruim 50 mille terecht. Een bedrag van ƒ33,400 is gevonden ineen tinnen sigarenkoker»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2