1891. N°. 67. Dinsdag 9 Juni. 78slc jaargang. J. H, C. HEIJSE. J. H. G. HEUSE, SCHUTTER IJ Middelbaar Onderwijs COLLECTE. C De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentife'n voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advcrtentiën vóór 3 De prijs der gewone advertenti&i is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, op den dag der uitgave. COIRANT. Kiezers in het district GOES! Op de gronden, in onze vorige artikelen ontwikkeld, op grond vooral van het belang voor ons district, dat is dus van uw eigen belang, drukken wij U nogmaals ernstig op het hart op morgen Dinsdag 9 Juni uwe stem uit te brengen op den heer een man, die ten volle uw vertrouwen verdient en nauwkeurig bekend is met de belangen en de behoeften van ons district. Komt daarom trouw ter stembus en zet op uw biljet den naam van fccst3* Tot het kiesdistrict WOES behooren alle gemeenten van Tolen en Noord-Bevelandvan Zuid-Beveland de gemeenten Goes, 's-Heer Arends- kerke, 's-Heer Abtskerke, Wolfertsdijk, Heinkenszand, 's-Gravenpolder, Kattendijke, Kloetinge en Wemel- dinge. Van Walcheren alleen de gemeente Arnemuiden. Men denke er aan, dat de stembus op Dins dag 9 Juni a. 8. geopend is van 95 uren. Zij, die hun stembiljet verloren hebben kunnen aan het stembureau of ter secretarie een nieuw ontvangen. Een eenmaal geschreven naam mag worden door gehaald en door een anderen vervangen wordon. Elk biljet moet voorzien zijn van twee stempels. De alphabetisohe lyst van alle peruouen, die aan de loting voor de dezer gemeente moeten deelnemen, zal ter inzage liggen ten raadliuize van Dinadag den 9 Juni tot en met Dinsdag 16 Juni, vau des vooriniddags negon tot des «amlddag* twee uren, terwijl de Joting is bepaald op Woensdag den 24 Juni, dei middags te 12 uren, ten raadliuize alhier. Goes, den 6 Juni 1891 Burgemeester en Wethouders van Goe«, J. G. d W. IIAMER. De Secretaris, HART >1 A N. De INSCHRIJVING van leerlingen voor de beide inrich tingen van het te Goes voor den cursus 1891/92 zal plaats hebben op Zater dag 4 Juli a van 's middag* 12tot ll/3 uur, in het gebouw der inrichtingen, moetende van de inteschrijven leer lingen eau bewijs van vaccine of kinderziekte worden overgelegd. Het toelatingsexamen voor de HoogereBurgerschool zal plaats hebben op Zaterdag 18 Juli, terwijl daartoe, des verlangd, ook nog gelegenheid z il zijn op Dinsdag 1 September a s Goes, 6 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. IIAMER. De Secretaris. H A R T M A N. Waterloo. Hasselt en Leuven. Oost-lndië. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter kennis der ingezetenen, dat op DONDERDAG 18 JUNI 1891, den gedenkdag van dan Slag bij Waterloo in 1815 aaa de woon huizen zal gehouden worden eene Collecte ten behoeve van het Fonds tot ann uioeiliging en ondernteiiniii^ van den Gewnpenden Dienst In de Nederlanden. -Wij roepen hierbij zegt het Hoofdbestuur van het Fond* uwe krachtige hulp in om do kas van ons Fonds ann te vullen, die niet alleen blijkens ons laatste vers'ag een nadeelig saldo van f 2259,77 aanwees maar die zich dit jaar groote offers zal moeten getroosten voor het verleenen der b litengewone gratificatiën van f 10 aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en van hel f 15 aan hen die de Citadel Medaille mogen dragen. De omvang dar daartoe bonoodigde uitgaven valt nog niet te ovsrzien, doch reed* is te coustateeren dat het bedrag aan zienlijk zal zijn. Dairbij komt dat de collecte, die ongeveer esn derde onzer jaarlijksche uitkeeringen moet dekken en die in 1876 nog f 3l,429,611/2 opbracht, in 1889 tot een opbrengst van f25,259,09 is gedaald en dus f6170,52 minder opleverde. Het aantal sollicitanten voor de gewone uitkceringen bedraagt thans 937. b Wij hopen dat een ieder zich op nieuw opgewekt en aange spoord moge gevoelen onze Vaderlandsche Stichting naar ver mogen te steunen. Wij twijfelen dan ook niet dat Gij ons ook dit jaar nwe gewaardeerde hulp wederom krachtig zult willen verleenen Goes, deu 6 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr J. G. DE W. IIAMER, Burgemeester. HARTMAN, Secretaris. Mr. Keuclienius vrijmetselaar. Naar aanleiding van het feit »dat niet lang ge leden het anti-revolutionair orgaan in Goes weer, op gezag van de Tijd, om zijn volgelingen angst en schrik aan te jagen voor de liberalen, het gebruike lijk middel bezigde, nl. de vrijmetselarij, werd door u gezegd" zoo schrijft iemand aan de redactie der Midd. Ct. »dat u wel personen zou kunnen noemen, die bij do Kuyper-part ij in hoog aan zien staan en toch ook behooren tot den bond der vr ij metselaars. »Ik kan mij dit niet voorstellen, want afgaande op het feit waarop reeds zoo dikwijls door katho lieke en christelijk historische organen is gewezen dat wie eens vrijmetselaar is altijd vrijmetselaar blijften er niets ergers is dan hij die zich bij dien bond aansluit, geloof ik niet, vóór dat ik namen heb gehoord, wat door u beweerd is, dat er nl. ook uit dien kring iets goeds komen kan voor de anti-revo lutionairen, en nog minder dat men aan die zijde gediend wil wezen van zulke vreeselijke menschen, als, altijd volgens schildering van de anti-revolutio naire bladen, de vrijmetselaars moeten zijn". Genoemde redactie antwoordt hierop: Niets gemakkelijker voor ons dan te voldoen aan het hierboven uitgedrukt verlangen. Onder meer deren noemen wij alleen den heer mr. L. W. C. Keuchenius, oud-minister van koloniün, lid der Tweede Kamer voor Goesden man naar Kuyper's harte bij uitnemendheid. De heer KeucheniiiM is niet aUeen vrijmetselaar maar was indertijd zelfs tijdens zijn verblijf in Indiö secretaris van de Logo te Batavia. Ons dunktdit eene voorbeeld spreekt duidelijk genoeg. »Wij merken echter uitdrukkelijk op dat het al of niet vrijmetselaar-zijn in onze oogen aan de waarde van den niensch niets toe- of afdoet en wij eenvoudig erop wijzen om het gevaarlijke te doen uitkomen van de taktiek der Kuyper-organen, die altijd zoo hoog opgeven van de slechtheid der aanhangers van dien bond, terwijl een hunner voornaamste mannen zelve tot dien kring behoort". Uit het bovenstaande blijkt dus, dat zelfs het vrijmetselaar-zij.n van den hoer Keuche nius geen beletsel is geweest om hem tot oude r- 1 i n g van de dolee rende gemeente te 's-Gravenhage te benoemen. GOES, 8 JUNI 1891. Ofschoon onze lezers dezer dagen als overstelpt worden met verslagen van gehouden politieke voor drachten, zoo willen wij toch nog met een enkel woord melding maken van de belangrijke voordracht, Zaterdag te 's-Heer Arendskerke door onzen stad genoot den heer D. Stigter voor een gehoor van 80 a 100 personen gehouden. Aan de hand der geschiedenis toonde spr. op hel dere wijze aan, hoe er eene rechte lijn in te ont dekken is, de liberale richting, die er steeds op uit was en is, niet om het verschil in stand als zoodanig op te heffen, maar om de waarde van den mensch gelijk te maken door onderwijs op geestelijk gebied door vrijheid en rechtsgelijkheid op maatschappelijk gebied. Die beginselen zijn steeds doorgevoerd en belichaamd in de grondwet en de daaruit voortge vloeide organieke wetten. Dat ieder Nederlander tot elke staatsbetrekking kan benoemd wordendat ieder gelijk recht op bescherming heeftdat ieder Neder lander zijnen godsdienst vrij en ongehinderd kan uit oefenen, het zijn allen maatregelen, door de liberalen in het leven geroepen. Dat ieder door zijne eigene keuze het staatsbestuur in de door hem gewenschte richting kan trachten te sturen dat de gelegenheid voor ontwikkeling in groote mate is toegenomen dat op financieel gebied de richting baan brak om de lasten naar de draagkracht van het individu to regelen, waardoor accijnzen op eenige eerste levens behoeften werden afgeschaft, het is alles het werk van de liberalen en een bewijs, dat zij in eebt Ckris- telijken zin met liefde voor hunne medemenschen werkzaam zijn geweest. Herhaaldelijk werd deze echt Christelijke richting afgebroken doordien niet al deze maatregelen naar den zin van allen waren, maar telkens brak de kracht dezer beginselen weder baan door den dam, welke ertegen opgeworpen was en werd de lijn weder verder getrokken. Spr. erkende, dat deze kracht zelve ook wel eens tijdelijk verzwakte, zeker ook gevolg van het gedurig tegenwerken maar dat zij daardoor niet gebroken is, dat bewijst het optreden der libe rale partij in onze dagen, na het tijdperk van nacht, dat in de laatste jaren voor haar is voorafgegaan. Na gewezen te hebben op het jammerlijk onver- I vuld laten van de vele beloften, welke bij het op- - treden van het tegenwoordig ministerie zijh gedaan hoe de landbouwers niets tegemoet gekomen, maar veeleer door de al te radicale suikerwet belangrijk benadeeld zijnhoe op het stuk van belastingen niets is gedaan en evenmin eenige verandering van ge wicht in de sociale toestanden den minderen man is ten goede gekomen, toonde spr. aan hoe, waar de tegenwoordige regeering in dit alles was tekort ge schoten, de liberalen thans weer gereed staan met een goed geformuleerd program, waaruit blijkt dat, zoo zjj de meerderheid werden, zij zouden trachten al die dringende eischen des tjjds tot oplossing te brengen. Met het oog op het verleden voorspelde spreker ook aan de liberale richting de toekomst. Hij spoorde de kiezers aan in hun eigen belang, en in dat van het Vaderlanddie richting te steunen en thans reeds alle krachten in te spannen om die toekomst te verhaasten door op 9 Juni ook in ons district den liberalen candidaat, den heer Heyse, te stommen, die zelf krachtig voorstander is van wat de liberalen, uit kracht van algemeene menschenliefde en billijkheid, voor onze maatschappij wenschen te doen. De rede werd met onverdeelde aandacht aange hoord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter bracht een warm woord van dank aan den spreker. Ook wij danken den heer Stigter voor zijne belangwekkende voordracht. Ook al zou deze rede zonder invloed blijven bij de aanst. verkiezing op de tegenpartij, de heer Stigter hebbe de overtuiging, dat hij bij vele liberalen in ons district, die wel eens moedeloos werden, het geloof in de kracht hunner eigene beginselen, het geloof in de overwinning van wat humaan, goed en recht is, wederom heeft versterkt en zgnen geestverwanten een krachtige prikkel tot volharding heeft gegeven. En al ware alleen dit de vrucht zijner rede, dan verdient de heer Stigter daarvoor onzen oprechten dank. Jl. Vrijdagavond trad op verzoek van de liberale kiesvereeniging »Goes" alhier in »de Prins van Oranje" de heer B. C u p e r u s uit Velp als spreker op ter behandeling van den politieken toestand van Nederland. In eene schitterende improvisatie toonde spr. aan dat het ministerie en de anti-liberale meerderheid wol geadministreerd maar niet geregeerd hadden. Er waren wetten in het Staatsblad verschenen, maar, behalve uit de schoolwet, bleek uit geen enkele, dat men met ons staatsbestuur in eene Christelijke aera was aangeland. De meeste wetten van eenig aan belang waren afkomstig van vorige ministeril'n of het waren wetten, die alles behalve een zegen voor ons volk zijn. Van het program van actie van 1888 is behalve de schoolwet niets afgedaantoch is het program van 1891 reeds vrij wat minder eischend. Spr. ging de punten van het nieuwe program van actie na en toonde aan, dat ook dit niet afgedaan zou kunnen worden, vooral niet omdat de anti-revolutionairen voortdurend rekening zullen hebben te houden met de wenschen der Katholieken, die op sommige punten geheel anders luiden. Vervolgens besprak de heer Cuperus nog de be ginselen der Katholieken, die echter niet in een program zijn omschreven, den eisch der radicalen, die vóór alles kiesrechthervorming willen en de meening zijn toegedaan, dat de werkman oogen- blikkelijk meer gebaat is met een stembiljet dan niet eene belastingvermindering, en van de socialisten, die de maatschappij op den kop willen zetten. In de laatste plaats behandelde spr. hot manifest der Liberale Unie en wees hij erop hoe de ver vulling der beloften daarin vervat eene krachtige tegemoetkoming zou zijn aan de dringendste eischen des tijdskiesrechthervorming, belastingherziening en oplossing der sociale quaestie. Van anti-revo lutionaire zijde wordt beweerd, dat de liberalen ver deeld zijn, maar spr. vraagt waar grooter verdeeld heid bestaatbij do vooruitstrevenden of bij de anti revolutionairen, die, verdeeld in een droite en eene gauchemeermalen blijk gaven ter nauwernood te kunnen samenwerken, en bij de Katholieken, die, eveneens onderling oneens, nu de schoolwet tijdelijk van de haan is, meer punten van verschil dan van overeenkomst toonen met de anti-revolutionairen. Is het mogelijk, vroeg spr., dat van zulk een ■pallegaartje" een krachtig staatsbestuur zal uitgaan Spr. kwam nog even terug op het onderwijs. Dank zij de medewerking der liberalen in de Tweede maar vooral in de Eerste Kamer is de onderwijswet aangenomen. Men verwachtte op goeden grond, dat de onderwijsstrijd daarmede voorloopig van de baan zou zijn. Maar ziet, hij begint bereids weder het hoofd optesteken. Thans wil men bijzondere, mid delbare en hoogescholen en zoo zal do vrije univer siteit subsidie ontvangen uit de staatskas van de belastingpenningen van het Nederlandsche volk. Niettegenstaande het zoogenaamde wanbeleid" van vroegere liberale regeeringen kon dit ministerie toch circa achthonderd duizend gulden voor het bijzonder onderwijs geven zonder nieuwe belastingen te scheppen. Wel een bewijs, dat de schatkist in 1888 niet in zoo slechten staat verkeerde als dooi de anti-liberalen was beweerd. Evenwel, er was bezuiniging toegezegd en daarvan is niets gekomen en daarvan zal zeker niets komen, wanneer nog meer gelden voor onderwijs moeten worden gegeven. De liberalen vormen geen allegaartje. Zij doen de persoonlijke meening van niemand geweld aan en daardoor is het mogelijk, dat zij liberalen van verschillende nuances vereenigt. Maar op éen punt stemmen ze allen overeen, nl. om met spoed tot krachtige hervormingen overtegaan de zwaar belas ten van financiöelen druk te ontheffen, het kiezers corps uittebreiden en den socialen nood te keeren door den steun der wet te verleenen aan de po gingen van het particulier initiatief en de samen werking van velen. Men ga dan op 9 Juni a. s.Vrouw ter stembus en steune den liberalen candidaat, den heer J. H. C. HEIJSE, dien spr. persoonlijk kent als een kun dig man, wiens hart warm klopt voor land en volk en die krachtig zal medewerken aan iedere poging om do tegenwoordige maatschappij te verheffen do»r maatregelen in het belang van allen, niet het minst van den breeden zoom der kleine burgerij en vau den landbouwenden stand. Een daverend applaus van het talrijk opgekomen publiek beloonde den spreker voor zijne belangrijke rede en leverde het bewijs, dat men instemde met zijn opwekkend woord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. 's-Heer Arendskerke. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Zaterdag tot gemeente geneesheer enz. benoemd den heer J. W. Jenny Weijermans, med. arts van Haarlem, in te gaan met den lsten Juli a. s. Holijnsplaat. Vrijdag 11. hielden de leden der afdeeling Noord-Beveland" der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland in het hotel >De Patrijs" alhier vergadering, voornamelijk met het oog op de aan staande tentoonstelling den 18 Juni. In het begin waren 40, later 45 leden tegenwoordig uit alle ge meenten van dit eiland. Door het hoofdbestuur zijn, blijkens ingekomen schrijven, als keurmeesters aangewezende heer G. A. Blindenbach van Zieriksee voor paarden en dhr. E. L. Van Mervennóe van Goes voor het vee. Door deze afdeeling werd besloten met het voorstel van het hoofdbestuur mede te gaan om het jaarlijksch beredeneerd verslag der afdeelingen voortaau te laten vervallen evenals het driejarig verslag, omschreven in art. 33 der statuten, en daarvoor in de plaats te stellen een kort jaarverslag, in den landbouw almanak op tc nemen. Bij behandeling van punt 2 der agenda: Opname van het intezendene ter tentoonstelling, bleek, dat er nog al veel liefhebberij is, zoodat er op heel wat inzendingen kan gerekend worden. Daarna volgde de benoeming der keurmeesters door de inzenders. Voor de paarden werden gekozen de keeren G. Born van Arnemuiden en J. V. d. Have Az. van Nieuwerkerk als plaatsvervangers de heeren J. Polderdijk Az. van Nieuw- eu Sint Joosland en C. Zuidweg van Wolfertsdijk; voor het rundvee, mede voor schapen en varkensde heeren C. Koert van Wolfertsdijk en M. Kostense te Krui- ninge, als plaatsvervangersde heeren H. Hanson te Eikerzee en 0. Hartog Az. te Sekerpenissevoor boter: de heeren A. L. Haringman van Kolijnsplaat, J. W. Markusse van Kats en A. Van Dainme Cz. te Wissekerke (N.-Bev.) Daarna vergaderden de leden der tentoonstellings commissie tot regeling zoowel der zaken als dei- festiviteiten, die aanstaande zijn. Ierseke. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering, waarin 5 leden tegenwoordig waren, was o. a. ingekomen een verzoek van den heer Verboon om de gewezen dokterswoning aan hem in huur af te staan, mits daaraan eenige veranderingen en her stellingen geschieden volgens bestek van den gem.- opzichter. Deze zullen den post van 50, welke voor dat gebouw op de begroeting voorkomt, over schrijden. Daar dit verzoek den Voorzitter persoonlijk betrof, verzocht hij den heer Sinke tijdelijk het voorzitter schap over te nemen, waarna hij zich verwijderde. Daarna stelde de heer Van Oe veren voor deze zaak met gesloten deuren te behandelen, hetwelk werd aangenomen. Bij heropening der openb. zitting werd voorge steld de dokterswoning voor 3 jaren publiek ta

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1