Onwaardig en onwaar. In een extra-verkiezingsnommer van De Zeeuw, dat te Middelburg is verspreid, schijnt beweerd te zijn, dat de heer A. Smit zelfs eene godsdienstige opleiding en den doop zou onthouden" aan zijne kinderen. Ds. Tj. Kielstra, leeraar der Doopsgezinden te Middelburg, komt tegen die bewering op en ver klaart, dat hij zelf den oudsten zoon van dhr. Smit op belijdenis van zijn geloof den doop heeft toege diend en dat de overige kinderen worden opgeleid in de doopsgezinde gemeente te Rotterdam. De bewering van de redactie van de Zeeviv is dus onwaar; maar ze is onwaardig tevens, omdat ze ingrijpt in het particuliere leven van den candidaat, dat buiten den verkiezingsstrijd moet worden ge houden. Wanneer wij van liberale zijde dit niet in het oog hielden dan zou waarlijk van sommige antirevolu tionaire candidaten ook nog wel eens iets te zeggen vallen, dat bij de kiezers geen gunstigen indruk zou maken, onverschillig of ze wonen in Hontenisse of in Dordt. Maar dat zijn zaken, die met den strijd der partijen niets te maken hebben en terecht advi seert dan ook de Standaard bij herhaling debat te voeren, mondeling en schriftelijk, over de zaken niet over de personen. Eene zonderlinge zaak komt door dit ingezonden stukje van ds. Kielstra aan het licht. Uit het onder schrift der redactie van de Zeeuw blijkt nl., dat de redactie van dat blad geheel staat buiten de zaak der verkiezingsnommers. Dit zal in de eerste plaats bevreemding wekken bij hen, die het debat hebben bijgewoond tusschen mr. Smeenge en den redacteur van de Zeeuw te Wemeldinge en waarbij laatstgenoemde in zijn be toog bijna woordelijk eender zeide, wat wij 's avonds nog in het extranommer konden lezenmaar vooral opmerkelijk is het, dat de redactie van de Zeeuw die op pag. 2 van haar nommer van 2 Juni be weert buiten de zaak der verkiezingsnommers te staan", op pag. 3 het volgende bericht »In het verkiezingsnommer van heden verzuimden wij onder de christelijke scholen in het district ook die van Camperland te noemen. Dit onwillekeurig verzuim wordt bij deze hersteld". Commentaar is hierbij zeker wel overbodig. Maar wie ook de antirevolutionaire vader van deze logen zjj en ook al wordt de logen in een nader verkie zingsnommer openlijk herroepen wat minstens plicht is de eerste indruk blijft eenige dagen doorwerken. Twintig jaren geleden is hetzelfde on waardig middel van bestrijding gebezigd tegenover wijlen mr. J. De Laat de Kanter, bij eene ver kiezing voor een lid der Prov. Staten. Op het punt van waardige bestrijding der tegenstanders heeft de antirevol. pers in ons district dus nog niets geleerd. Of dergelijke schandelijke praktijken thans nog even doeltreffend zijndan wel ot de kiezers zich met afschuw van zulk eene voorlichting afwenden, op deze vragen zal de volgende week te Middelburg het antwoord worden gegeven. GOES, 3 JUNI 1891. Wij herinneren alle belangstellende kiezers aan de politieke lezing, die a. s. Vrijdagavond in >de Prins van Oranje" alhier door den heer B. C u p e r u s uit Zutfen, zal gehouden worden. We hopen, dat eene trouwe en talrijke opkomst het bewijs zal leveren, dat ook in Goes de belang stelling in den gang van 's lands zaken nog niet is verflauwd. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, treden de katholieken in het district Goes met een eigen candidaat, dhr. Bahlmann, op. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgem. van Goes mr. J. G. De Witt Hamer, met machtiging om nevens deze betrekking ook die van procureur te bekleedentot burgem. van Graauw P. Verhaegen. Tot ontvanger-griffier van den Zimmerman- polder, in plaats van den onlangs overleden heer Butijn, js benoemd dhr. I. G. J. Kakebeeke te Goes. 4 Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond ge durende de maand Mei 530 telegrammen, ontving 689, overgenomen en verder geseind werden 602, totaal 1821. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 24, verzond 18, samen 42dat te 's-GravenpoIder ont ving 25, verzond 30, samen 55dat te Hoedekens- kerke ontving 18, verzond 16, samen 34; dat te Heinkenszand ontving 19, verzond 18, samen 37 dat te 's-Heer Arendskerke ontving 16, verzond 17, samen 33dat te Borsele ontving 12, verzond 16, samen 28 dat te Driewegen ontving 21, verzond 22, samen 43dat te 's-Heerenhoek ontving 11, verzond 22, samen 33dat te Nieuwdorp ontving 9, verzond 15, samen 24; dat te Ovezand verzond 12, ontving 11, samen 23. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Brielle, Helder, Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg en Zieriksee, op Dinsdag 9 Juni in te leveren, zullen geopend worden op Donderdag 11 Juni. Kapelle. Ofschoon aanvankelijk was bepaald, dat mr. Smeenge ook hier eene politieke lezing zou komen houden is dat plan moeten worden opgege ven, aangezien de reisgelegenheden hem niet per- mitteeren Donderdagavond uit Ter-Neuzen tijdig hierheen te komen. Mr. Van Deinse, de liberale candidaat in het district Hontenisse, heeft het voornemen met de kiesvereenigingen in Zuid-Beveland, die hem can didaat hebben gesteldkennis te komen maken. Zoo zal hij o. a. Vrijdagavond te Ierseke zijn, waar hij na den heer Do Korte het woord zal voeren en zijne beginselen zal ontvouwen. Ierseke. Maandag is bij den landbouwer M. Kostense onder Ierseke een koe dood in de wei ge vonden, die tusschen Zaterdagavond en Maandag morgen gestorven moet zijn. Gisteren is door den districts-veearts, daartoe uit Dordrecht ovorgekomen, geconstateerd, dat het dier aan miltvuur is gestorven. Het is op de gebrui kelijke wijze verbrand. Horselc. Maandag werd alhier C*ene raadsver gadering gehouden, waarin door de leden werd kennis genomen van het gunstig besluit van den gemeente raad van 's-Heerenhoek, tot het verleenen van eene jaarlijksche bijdrage ad ƒ25 in de kosten der ver harding van den Wolfaartsweg in de gemeente Borsele, gedurende twintig jaren, onder voorwaarde dat eene geschikte aanlegplaats voor de prov. stoornbooten worde verkregen aan het tegen woordige veer. Naar aanleiding dezer beschikking besloot de ge meenteraad alhier pogingen aan te wenden bij het Prov. Bestuur om een renteloos voorschot te ver krijgen en tevens een ponton voor rekening dei- provincie te maken. Middelburg. Dinsdagavond trad dhr. mr. Goe man Borgesius in het Schuttershof als spreker op. Hij begon te zeggen, dat de beschuldigingen, die de antirevolutionairen in 1888 den liberalen naar het hoofd hadden geworpen, gebleken waren onrecht vaardig te zijn geweest. Het financiële beleid dei- liberalen was door de antirev. zelf voortgezet Kuyper zelf prees den vrijheidszin der liberalen en Schaepman verklaarde, dat nergens in Europa een zoo groote mate van godsdienstvrijheid bestaat als hier. Tegen den godsdienst stellen de liberalen zich geenszins vijandig overslechts willen zij het geloof niet met politiek vermengen. Het geloof toch geeft geen antwoord op vragen over hervormingen op sociaal gebied. Elke regeeringsdaad moet overeen stemmen met den geest van christelijke liefdemaar zeker hebben de antirev. alleen dien geest niet. Indien de kiezers zich lieten leiden door daadwer kelijke christelijkheid, dan stonden de kansen der liberalen niet kwaad. De liberale politiek toch is die van rechtvaardigheid en toenadering. Deze po litiek is door een onoverkomelijke kloot gescheiden van die der sociaal-democraten. Wij, liberalen, wil len hervormen, maar geleidelijk en voortbouwende op bestaande toestanden. De voorwaarden van den maatschappelijken strijd willen wij verbeteren, zwak ken helpen, individualiteit sterken. De soc.-dem. willen de maatschappij omverwerpengeen verant woordelijkheid van elk individu, maar van den staat de staat werkgever, en elk werkman beloond naar behoeften, niet naar geleverden arbeid. Van de liberalen is gezegd, dat ze in 40 jaar niets gedaan hebben volgens spr. hebben zij veel gedaan, zooals de kieswet, de gemeente- en provinciale wetten, de geneeskundige wetten, de arbeidswet van Van Houten, waar Kuijper tegen gestemd heeft en waar hij waarschijnlijk nog tegen stemmen zou, al heeft de ondervinding bewezen, dat ze een zegen voor ons volk is geweest. Is dan, vraagt spr., in al deze wetten geen christelijke geest De antirev. zeggen in hun program, dat drukkendo belastingen afgeschaft moeten wordenmaar in de praktijk doen zo het niet. Zelfs Kuijper verklaarde, dat de winst in de verloopen drie jaar kleiner was, dan hij had gehoopten de voorzitter der antirev. Kamerclub zeide, dat de Minister van Financiën door zijn nietsdoen zijn portefeuille verbeurd had. Er is een schoolwet tot stand gekomen, die het onderwijs duurder heeft gemaakteen spoorwegover eenkomst, die geld heeft gebracht in de zakken van de aandeelhouders der Rijnspoormantschappijeen bankwet, die den staat lang niet genoeg voordeel aanbrengt; een arbeidswet, die alleen door de hulp der liberalen tot wet is verheven. Wat in de troon rede is beloofd is niet uitgevoerd. Kiesrechthervor- vorming en belastinghervorming is uitgebleven. Het tegenwoordige anti-rev. program is een lijk rede op het oude en op het ministerie; immers, er wordt lang zooveel niet beloofd als een vorige maal, en het ministerie zal slechts gesteund worden, zoover de beginselen het toelaten. Hot ultramontaansehe program van Recht en Orde" wil den Paus als oppersten leider ook over wereldsche zakenhet wil wel de gelijkheid van alle gezindten, maar alleen omdat deze thans bestaat en men zich erbij moet neerleggen; het wil verder herstel van het Nederl. gezantschap bij den Paus. Het liberale program wil sociale hervorming, die dringend noodig is. De belangen van nijver heid en landbouw moeten behartigd worden. De uithoeken des lands moeten door water- en tram wegen met de groote plaatsen verbonden worden om de conchrrentie met het buitenland te kunnen volhouden. Tollen te water en te land moeten ver dwijnen; de jachtwet moet afgeschaft worden. Er moeten maatregelen worden genomen voor de vei ligheid en de gezondheid van werklieden in fabrieken en werkplaatsener moet voorzien worden tegen ouderdom en ongeluk. Het nijverheids- en landbouw onderwijs moet worden bevorderd. Er moet komen leerplicht; snel en goedkoop recht; belastingher vorming, waarbij accijnzen en patentbelasting wor den verwisseld tegen een inkomstenbelasting. Ook op koloniaal gebied moet verbetering komen, zoodat een inlander in de Oost met het planten van koffie voor het gouvernement meer verdiene dan 5 cent per week, zooals soms gebeurt. Het kiesrecht moet worden uitgebreid tot den arbeidersstand, zoodat ieder het besef heeft mee te regeeren en de nationale kracht behouden wordt. Als deze cleiicale meerderheid en regeering blijft, zal het de schuld van het volk zijn, als mogelijk de voorspelling van mr. Modderman bewaarheid wordt, dat vóór het einde dezer eeuw een sociale revolutie uitbarst. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Het Paleis op den Dam, te Amsterdam, wordt voor de ontvangst van den Duitschen Keizer en de Keizerin in gereedheid ge bracht. H. M. de Koningin-Regentes kan hunne Keizerlijke Majesteiten in het Paleis waardig ont vangen. De troonzaal is weder geheel gerestaureerd en is eenvoudig maar deftig gemeubeld. In de groote eetgalerij zag men dezer dagen de vorstelijke tafel gedekt,, waarop de prachtige monu mentale zilveren tafelstukken van de Haarlemmer poort en den slag bij Nieuwpoort bewondering wekten. Het Paleis bevat een schat aan zilverwerk, b.v. 8000 zilveren couverts. In het paleis te 's-Hage zijn schatten aan tafel servies, zoowel in goud als zilver. Deze zijn bijeen gebracht uit de hofhoudingen van wijlen Koningin Sophie, de beide overleden prinsen en prins Hendrik. De maaltijden ten Hove werden in het Paleis be reid. Men kan zich voorstellen wat de kosten daar van zijn, als men weet dat er dagen zijn geweest, waarop voor 700 aan levende bloemen op tafel stond. De koninklijke tafel bood dan ook een schitte renden aanblik, door den deftigen toon van het dof zilver. Naar het Limburgsch Nieu wsblad uit goede bron verneemt, zullen HH. MM. de beide Koninginnen in September a. s. het Zuiden van Limburg, van Maas tricht en Valkenburg bezoeken. Aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is deelgenomen door 196 departementen, te zamen uitbrengende 630 stemmen. De uitslag was, dat de heer J. A. L e v y te Amsterdam werd ge kozen met 562 stemmen, en de heer W. J. B1 ij- denstein te Enschedé met 526 stemmen. De heer R. Van de Werk te Amsterdam verkreeg 68, de heer D. W. Stork te Hengeloo 105 stemmen. Beide gekozenen hebben de benoeming aanvaard. In het laatst van dit jaar zullen eenige per sonen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld, om te worden benoemd tot op z i c h t e r 3de klasse bij den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan oen examen, waarvan het programma is opgenomen in de Staats-Ct. en dat op nader te bepalen dagen in de maand October a. s. te 's-Gravenhage zal plaats hebben. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maandag 15 Juni, des avonds. Er wordt medegedeeld, dat dezer dagen ontdekt zijn drie in omloop geweest zijnde valsche munt biljetten van 10 van den tegenwoordigen vorm, alle genommerd K 02772. Zij zijn met het bloote oog van echte muntbiljetten te onderscheiden door het papier, dat bij de valsche harder is en zonder watermerk ook is de kleur lichter dan van de echte muntbiljettende bewerking is minder zorgvuldig, de letters zijn zwaarder en minder genuanceerdde woorden tien gulden zijn op de echte biljetten don kerder van kleur dan de rand, in de valsche zijn beide kleuren gelijkook zijn de valsche biljetten iets grooter dan de echte. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men schrijft ons uit Krnbbeiidijkc Jl. Zondag begaven eenige ouders uit deze ge meente zich met hunne kinderen naar Borgen-op- Zoom om deze te laten doopen, daar ds. Boksina alhier weigert zulk9 te doen, wanneer de ouders dier kinderen weinig of nooit de kerk bezoeken. Kolijngplnat. Mejuffr. S. Van Douwen, sedert 14 Februari 1887 onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is tot onderwijzeres te Birdaard bij Dokkum benoemd. Landbouw en Veeteelt. Wolfcrtfidijk. In de Maandagavond gehouden driemaandelijksche vergadering der Dorpsvereeniging alhier werd besloten om gemeenschappelijk aan te koopen 50 kilo kopervitriool speksteenmet eene blaas balgom bij de leden kleine proeven te nemen tegen de zoo gevreesde aardappelziekte, welk mid del o. a. door den heer J. J. Kortman als zeer pro baat wordt aanbevolen. De spuiting moet tweemaal geschieden, den eersten keer bij het blad vormen, don tweeden keer bij het zetten der vrucht. De onkosten zijn betrekkelijk zeer gering. Rechtszaken. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde Maandag tot verwerping van het beroep in cassatie van C. V., rijksveldwachter te Tolen, tegen zijne veroordeeling door de rechtbank te Zieriksee en het hof te 's-Hage wegens verduistering van geldswaardig papier uit eon verzegelde enveloppeuitspraak 8 Juni. De Koningin-Regentes heeft de hechtenis van een maand, waartoe F. D., postbode te IJzendijke bij vonnis der Rechtbank te Middelburg veroordeeld was wegens het bij ongeluk doodschieten zijner schoonmoeder, veranderd in een geldboete van tien gulden. Gemengde Berichten. Door den keurmeester van visch in deze ge meente werd Maandag eene belangrijke partij schol afgekeurd en door de politie vernietigd. Zondagnacht waren drie personen aan het vis- schen in een bootje op den Bergschen plas, onder Hillegersberg. Een hunner is verdronken doordien het bootje omsloeg. De twee anderen wisten zich door zwemmen te redden. H. M. de Koningin-Regentes heeft 100 ge schonken aan de equipage van de salonboot Merwede, en 50 aan het buffetpersoneel dat Zaterdag op die boot dienst deed. Een onzer correspondenten schrijft ons Ik heb u geen verkeerde opgaaf gedaan ten aan zien der benoeming van een dijkgraaf van den Nieuwen West-Craaiertpolder Dhr. W. A. Remijn is inderdaad benoemd. De benoeming van A. Blok Jz. kan daarom ook goed zijn. De schijnbare tegenstrijdigheid lost zich op door de omstandigheid dat de N. W. Craaiertpolder in twee deelen is gescheiden. Het eene deel ligt onder 's-Heer- Arendskerke en 's-Heerenhoek en het andere onder Borsele. Van het eerste kan A. Blok Jz. dijkgraaf zijn en van het andere is het W. A. Remijn. Dit laatste weet ik bepaald zeker. Den 25 Mei 11. is W. A. Remijn benoemd. Een tot nog toe onbekend persoon heeft aan het postkantoor te Utrecht getracht op een post wissel een bedrag van ƒ125 te ontvangen. De post ambtenaar, de zaak niet vertrouwende, gaf het be drag niet af, en na te 's-Gravenhage information te hebben ingewonnen bleek het, dat de postwissel valsch was. Naar het huis van arrest te Breda is overgebracht zekere J. T. H. te 's-Hage. Hij wordt verdacht, een doosje met 25 gouden horloges uit de douanezaal te Rozendaal te hebben ontvreemd. Bij onderzoek werden 22 horloges bij hem gevonden. De drie ont- brekenden werden in een veld teruggevonden. Terwijl Zondag in het westelijk gedeelte der stad Arnhem een half uur lang de regen kletterend neerplaste, viel in het oostelijk gedeelte geen droppel. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Helmond op ontelbare plaatsen de ruiten ingeworpen. In eene enkele fabriek zijn er niet minder dan 40 vernield. Twee der van deze vernielzucht verdachte fabrieksarbeiders zijn in bewaring genomen en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de vergade ring van gedelegeerden der Nederlandsche en Belgische spoorwegmaatschappijen den 16 Juni te Middelburg gehouden worden onder presidium van den heer Nijs, hoofdambtenaar der Belgische Staatsspoorwegen. Een uitdrager plaatste een ouderwetsch pen duletje in de winkelkast met het opschrift sociale pendule loopt maar acht uur daags Men leest in den Kampioendat twee Amster dammers, de heeren mr. 0. A. Beels en Bastet, per rijwiel door Duitschland en Tyrol naar Venetië rijden. De heer Otto Cohen had hen tot Stuttgart verge zeld. Zij hadden toen reeds een afstand afgelegd van 689 kilometer in den tijd van zeven dagen. Het bedrag der verduisteringen, door den stedelijken penningmeester Bardsley te Philadelphia gepleegd, overtreft 1,700,000 d. De met hen samen werkende beambten werden gearresteerd, beschul digd van boekenvervalsching en andere bedriege rijen. Het blijkt dat de Keystone Bank en de Spring- garden Bank slechts werden gaande gehouden door Bardsley's gelden. De president der eerstgenoemde Bank is voortvluchtig, terwijl die der laatstgenoemde zich in den kerker bevindt. Het publiek in Penn- sylvanie dringt aan op eene volledige administra tieve reorganisatie. Do winter van 18901891, die in Europa over het algemeen zoo bijzonder streng is geweest, was daarentegen op IJsland zeer zacht. Ook in Noord-Amerika is hetzelfde het geval geweest; de temperatuur was daar zoowel in December als in Januari aanzienlijk hooger dan de gemiddelde. Slechts in sommige gedeelten van Florida, Louisiana en Californie was het iets kouder dan gewoonlijk. Kort weg zouden we dus kunnen zeggen wat Europa in den afgeloopen winter te weinig aan warmte heeft gekregen, heeft Noord-Amerika te veel gehad. Een beleefde dief. Terwijl een heer te Nogent, aan de Marne, met eenige vrienden in zijn salen vroolijk een glas wijn zat te drinken, zijn hond bij zich hebbende, werden zijn bovenkamers door een dief van allerlei kostbaarheden beroofd. Den volgen den dag ontving hij echter een onvoldoend gefran keerd pak terug, inhoudende familiepapieren en eenige onverkoopbare obligatiën. De Russische Joden. Uit Warschau wordt ge meld, dat daar streng tegen de Joden wordt opge treden. Honderden Joodsche families, die hun leven lang te W. woonden, ontvingen bevel de stad te verlaten. In het Zuiden van Rusland maken duizenden zich gereed, om naar Turkije ot Palestina te vluchten. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de po litie te Astrakan de Joden aldaar onafgebroken vervolgt. Alle wettelijk elders gedomicilieerden ont vangen een aanschrijving om heen te gaanevenzoo de Joden, die een ander beroep uitoefenen dan waarvoor zij ingeschreven staan, of geen bepaald handwerk hebben, bijv. geldschieters. In andere Rus sische steden ontving de politie dezelfde instructiën. De Joodsche militaire doktoren hebben aanzegging gekregen óf hun ontslag te nemen, óf hun geloof af te zweren. Te Berlijn wordt een concert gegeven door de eerste kunstenaars, ten voordeele van de verdreven Russische Joden. Volgens de Times is het onwaar, dat de procureur der Russische Synode, Pobedonostzeff, weigerde een gedelegeerde van Hirsch, in zake de Jodenquaestie, te ontvangen. Hij ontving hem integendeel herhaal delijk, evenals Giers. Uit Londen vertrekt de philantroop Olipliant naar PerziÖ en Palestina om gronden te koopen voor nederzettingen van Russische Joden. De Czanr en Czarina, vergezeld van Groot vorstin Xenia, kwamen Vrijdagavond te Moskou aan. De stad was geheel versierd en van het sta tion tot het Kremlin stond een dichte menigte op eengehoopt, die den Czaar luide toejuichte. Volgens de Standard was de werkelijke grond der verdaging van de reis van den Czaar naar Moskou, dat de politie drie dagen vóór zijn bezoek vier kisten dynamiet ontdekte, welke vermoedelijk door nihi listen als machinerie op de Fransche tentoonstelling

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2