1891. N°. 64. Dinsdag 2 Juni. 78ste jaargang. den heer J.H.C. HEIJSE; mr. J. G. VAN PEINSE. GOES, HONTENISSE, De rekening opgemaakt. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmau. te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending v«n advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. Op de heden aan onze a b o n n s als naar gewoonte gratis gezonden maan- delijksche lijst is de zomerdienst der spoorwegen, welke heden is ingegaan, opgenomen. Met het oog op de veranderingen, daardoor ook in de buslichtingen aan het postkan toor alhier ontstaan, wordt de lijst dit maal bij uitzondering ook gratis toe gezonden aan de lezers van ons blad. Wanneer dus Dinsdagochtend de cou rant bij laatstgenoemden wordt terug gehaald, kunnen ook zij de spoor- en stoombootlijst behouden. DE ADMINISTRATIE. Bij de verkiezing van een lid der 2e Kamer op Dinsdag 9 Juni a. s. beve len wij met den meesten aandrang aan voor het kiesdistrict voor het kiesdistrict IV. Hei program van 1899. Gaan we thans nog even na in hoeverre de Regeering beeft gevolg gegeven aan de wenscben van bet pro gram van acüe omtrent het punt der belastingen. Er werd gevraagd: vermindering van den druk der accijnzen; gelijkmaking van den belastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van bet natio naal vermogenen herziening van de tarieven van in-, uit- en doorvoer, ook in verband met de handels politiek van andere mogendheden". Zooals we reeds in ons eerste artikel herinnerd hebben, verkeerden 's lands financiën, naar de eigen verklaring der Regeering toen zij aan bet bewind kwam, in gunstigen toestand; voor belastingher vorming mocht dus bet tijdstip geschikt worden geacht. En nochtansbeeft iemand er iets van bemerkt Van afschaffing der schadelijke belastingen is niets gekomen. De drukkende en onbillijk werkende patent belasting bleef gehandhaafd. De herziening der per- soneele belasting laat nog steeds op zich wachten. Van afschaffing van den accijns op de zeep werd niet gerept. Voor bet zout werd niet afschaffing maar slechts vermindering toegezegd, doch een daar toe strekkend wetsontwerp werd niet ingediend. Ter wijl het vroeger heette, dat onder de liberalen Alva's tiende penning werd geheven, is het belastingbiljet van geen enkelen burger ander het tegenwoordig Mini sterie met een enkelen cent verminderd. Gelijkmaking van den belastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het nationaal verinogen is niet geschied. Wel is door eenige liberale leden der Kamer een wetsontwerp ingediend om enkele belastingen, o. a. de patentbelasting, afteschaffen en eene progressieve inkomstenbelasting te heffen, maar bij de behande ling van dat ontwerp, dat geheel in de lijn lag van het anti-revolutionair program, werd dit door al de anti-liberalen verworpen. Natuurlijk, het kwam immers van de liberalen 1 Toch werd van den Minister de toezegging ver kregen, dat hjj zou nagaan of eene rentebelasting of eene belasting op effecten zou kunnen worden voorgesteld. Maar ook te dien opzichte is het bij eene toezegging gebleven; eene dergelijke belasting is niet in een ontwerp geformuleerd. Vóór en tjjdens de verkiezingen werd van anti revolutionaire zijde diep medelijden betoond met den gedrukten toestand van handel en nijverheid, maar inzonderheid van den landbouw. De verschil lende takken moesten beschermd worden tegen de concurrentie van het buitenland, vooral nu men in naburige rijken den invoer uit Nederland belastte. Hoe verlokkend luidde daarom die paragraaf over de herziening van de tarieven van in- en uit- en «doorvoerwelk een heil zou er van een ministerie der rechterzijde verwacht mogen .worden En de uitkomst Zoowel de minister Itlackay als zijn ambtgenoot van Finan ciën verklaarden zicli Herhaaldelijk tcfen invoerrechten op granen en op het gebied van de herziening der bovengenoemde tarieven is alweder niets geschied. Een desbeti'effend ontwerp van den Katholieken afgevaardigde Bahlmann is zelfs nooit in behandeling genomen. Maar niet alleen, dat die beschermende rechten zijn uitgebleven, een nieuwe slag heeft de minister den landbouw toegebracht door de suikerivet. Moge het verkeerd zijn, dat de suikerfabrikanten van de overponden geene belasting moesten betalen en zoo oppervlakkig de regeoring derhalve gelijk hebben met een voorstel te komen om die onbillijk heid weg te nemen, waardoor de staat jaarlijks veel te weinig aan belasting ontving, de minister heeft geheel over het hoofd gezien, dat de schat kist door den nu genomen maatregel niet zal gebaat worden, daar de fabrikanten, nu ze van de over ponden moeten gaan betalen, bij een grooten aan plant geen voordeel meer hebben. Zij doen dan ook den aanplant verminderen door den inkoopprijs der bieten te verlagen, en de landboutvers, die in deze moeielijke tijden juist door de bietencultuur er nog zoo wat bovenop gekomen waren, zullen in de eerste plaats de lijdende partij zijn. Van bijzondere liefde voor den landbouw heeft de regeering daarmede zeker geen blijk gegeven; en dan komt eene der gelijke wet nog wel van denzelfden minister, die de gemeente-financiën wil verbeteren door vooral den grond meer te belasten Heeft dan werkelijk de Minister van financiën drie en een half jaar in zalig nietsdoen doorgebracht V Neen; h\j heeft een ontwerp ingediend tot her ziening van de gemeentelijke financiën. Dit was in derdaad een zaak van gewicht, want in vele ge meenten van ons land is de financiëele toestand verre van rooskleurig. De poging van den Minister om dien te verbeteren zou dan ook zeker allen lof ver dienen, wanneer hij daarbij tot eene grondige herzie ning het initiatief had genomen. Maar instede daar van heeft hij, zooals het elders werd uitgedrukt, door in de eene schaal nog een gewichtje en in do andere op het gevoel af nog een handjevol waren te werpen, een evenwicht trachten te verkrijgen, zoodat die geheele hervorming" zich bepaalt tot eenige onbe duidende wijzigingen zonder kaï'akfcer, zonder sys teem en het ergst van al zonder eenige prac- tische waarde. Vaster dan ooit worden daarin de gomeentelijke financiën aan de rijksbelastingen ge koppeld, waarvan sommige in hooge mate gebrekkig zjjn. De inwonende landeigenaars, tot de armste toe, worden door de hoogere gemeentelijke opcenten op de grondbelasting evenzeer getroffen als de uitwo nende. De opcenten op de slechte patentbelasting worden verhoogd. De nij veren worden bedreigd met eene nieuwe belasting op den kleinhandel in tabak en in dranken, uitgezonderd het gedistilleerd. Landbouw en nijverheid worden in het voorgesteld ontwerp dus het meest gedrukt. Er zal toch ƒ400000 meer aan grondbelasting voor ongebouwde eigendom men worden geheven. De patentplichtigen kunnen met 2 opcenten verhoogd worden. Voorts zullen de gemeenten de laatsten op nieuw kunnen treffen door een soort van stedelijk patent en door een vergun ningsrecht op bepaalde artikelen. Voor het platteland, waar natuurlijk de ongebouwde eigendommen het grootste gedeelte der uitgestrekt heid uitmaken, kun de verhooging der grondbelasting van 10 tot 60 opcenten eene belangrijke bron van inkomst voor de gemeenten worden. Wordt zij toe gepast, dan zullen de gemeentefostarea ten platte- lande de handen ruim hebbenmaar de ingezetenen der gemeente, met name de grondeigenaarspachters en boeren, zullen eene groots vermeerdering van druk ondervindenterwijl de winst uit het patentrecht uit den aard der zaak onbeteekenend zal zijn en ver moedelijk de terugneming van een gedeelte van het personeel niet zal overtreffen. Buitendien door het vermeerderen van het op- centenstelsel verkrijgt elke fout, die de belasting zelve aankleeft, grooter afmetingen. Dit is inzonder heid met het patent het geval. En wat te zeggen van belastingen op den verkoop in het klein van tabak, sigaren enz. f Waarom?" wordt elders ge vraagd, waarom niet liever op piano's, rijwielen enz." Door het heffen van belastingen op den verkoop van sommige artikelen in het klein wordt een patent recht naast het bestaande geschapen. Vooral in kleine plaatsen zouden vele burgers zich ernstig in hun bestaan bedreigd zien. De thans reeds voor hen zoo moeielijk vol te houden concurrentie met de grootere plaatsen zou, zoo ze bovendien nog door eene extra- belasting werd gedrukt, eenvoudig onmogelijk zijn. Zoo is derhalve ook de belasting-para graaf vail het anti-revolutionair program van 1888 geheel onuitgevoerd gebleven en is bovendien aan den landbouw een gevoelige c\ag toegebracht, die nog dreigt vermeerderd te worden, wanneer door het voortbestaan der tegen woordige anti-liberale regeering ook de belasting- ontwerpen van den minister van financiën tot wet zullen worden verheven. Er is dus van het geheele program niets verkre gen dan de duurdere onderwijswet. Overigens is niets gedaan. Wat voorgesteld werd of wordt is óf gebrekkig óf ten nadeele van landbouw en nijverheid. Inderdaad de voorgespiegelde zegeningen van een anti-liberale regeering, waardoor de kiezers in 1888 zich hebben laten verlokken, zijn uitgebleven en 3 a 4 jaren zijn weder nutteloos voor land on volk voorbijgegaan. Ziedaar het saldo der rekening. GOES, I JUNI 1891. Men verzoekt ons medetedeelen, dat het Con cert van de Goesche Zangvereeniging (afdeeling maatschappij tot bevordering der Toon kunst) zal plaats hebben op Woensdag 10 Juni a. s. Met den lOden Juni a. s. wordt de adelborst le kl. J. AS. Ra mondt, aan boord Hr. Ms. ram- scbip Buffel" geplaatst Bij beschikking van Z.Ex. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is benoemd tot buiteugewoon opzichter van den Rijks Waterstaat, de heer H. J. Visser J z. te Goes, en wordt hij werkzaam gesteld by de sluis- en havenwerken te IJmuiden. (Z. N.) Men schrijft ons De vorige week hield de heer G. A. Vorsterman Van Oijen te Zaamslag eene politieke lezing. Na in een schoone redevoering gewezen te hebben op het vele goede door de liberalen tot stand gebracht en het stilzitten van deze regeering gedurende haar 3jarig bestuur, werd gelegenheid tot debat gegeven, en het is naar aanleiding van dit debat dat ik u het gezegde van den pastoor F. Kerstens, uit Ter-Neuzen, mededeel, om dit ook onder de oogen van de kiezers in uw district te brengen. De heer A. Luteijn te Aksel had beweerd, dat het program der anti-revo lutionairen niet tot zjjn recht was gekomen, omdat de regeering te veel tegenstand ondervond van do liberale Eerste Kamer, die de begrooting voor kolo niën van mr. Keuchenius en de stedenwefc alleen uit partijzucht heeft verworpen. Hierna nam genoemde heer F. Kerstens het woord, die te kennen gaf het niet met den heer Luteijn (anti-revolutionair) eens te zijn, waar doze meende >dat de liberalen dit Ministerie hadden tegen gewerkt". Z.WelEw. zeide dat deze partij (de liberale) veel voor het welzijn des lands heeft gedaan". In de Kamer heeft zij tegenover dit Ministerie eene loi/ale oppositie gevoerd. M. i. zeide spr. is de be grooting van koloniën terecht verworpen en de steden- wet is niet verworpen uit partijzucht maar tenge volge van een technisch gebrek. Spr. zeide verder het zich tot eene eer te rekenen tot de katholieke partij te behooren. Hij meende dat de heer Van Oijen tegenover de goede verwachtingen van de liberalen wel wat te optimistisch was, want hij hem stond het vast dat, zoo eene algemeene parlementaire crisis de liberalen ten toppunt mocht voeren, dan juist eene scheuring onder de liberalen zou ontstaan, getuige de radicalen. Wel meende hij, dat zoo eene vegeering van alle partijen mocht samenwerken, van de liberale partij het meest te wachten was tot bevorde ring van het stoffelijk welzijn des volks". In het hoofdkiesdistrict Oostburg is een katholieke kiesvereeniging opgericht en daarin be sloten bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer een eigen candidaat. te stellen. Met bijna algemeene stemmen is als zoodanig geproclameerd mr. L. Stevens, te Amsterdam. De candidaat der volkspartij, district Oostburg, de heer F. P. O u d e n s te Arnemuiden, verlangt o. a. afschaffing van alle wetten, die aan de vrouw, minder recht toekennen dan aan den man. Het Wbl. van Z.-Vl. teekent hierbij aan: »Wij vinden dat werkelijk zeer beleefd van ge noemden heer tegenover het schoone geslacht, en we twijfelen niet, of de Amsterdamscke dames, die voor vrouwenrechten zoo druk in de weer zijn, zullen den heer Oudens na deze geloofsbelijdenis bij over komst op de handen dragen; toch weten wij niet, of alle vrouwen bij dieper nadenken naar dat cadeautje van den lieer Oudens wel zullen blijven verlangen. Want wanneer de vrouw gelijke rechten deelt met den man, dan heeft zij ook het recht om de wapenen te gaan dragen voor het lieve vaderland en waar het heen moet, als we amazonen-corpsen bij de staande anuee krijgen Men schrijft aan de T.-N. Ct. uit Hoofdplaat Naar ik uit volkomen vertrouwbare bron verneem, bevat het bericht, dat dezer dagen de ronde deed in de pers, als zouden de invloedrijkste en meest ontwikkelde katholieken van dit kanton den antirevo lutionairen candidaat Glinderman aan de zorg zijner geestverwanten overlaten, volkomen waarheid. De Roomsch-Kath. kiesvereeniging te Ylissingen heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. C. I. A. Heijdenrijck, oud-lid der Tweede Kamer, lid van den Raad van State. Bij Koninkl. besluit is pensioen verleend aan P. F. De Backer, wed. mr. J. P. Van der Bilt kantonrechter, ad 400S. P. J. Geene, wed. mr. J. G. De Backerrechter in de arrond.-rechtbank te Goes ad 217J. J. Van Diggelen, wed. P. A. De Backer, ontvanger van 's Rijks belastingen ad 300 S. H. C. Gutteling, wed. mr. J. P. II. La Grappe Dominicus, griffier bij het Gerechtshof te 's-Bosch ad 467. Het bericht van de benoeming van den heer W. A. Remijn tot dijkgraaf van den Nieuwen West- Kraaiertpolder, door ons en andere bladen gemeld, is onjuist. Als zoodanig is benoemd de heer A. Blok J z. te Nieuwdorp. 's-IIcer Arendskcrke. De uitslag van de gehouden verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente is als volgt. De navolgende heeren ver kregen M. B. S1 a b b e k o o r n 49 stemmen, P. Philip se 40, M. Janse 29, M. Boogerd 14, J. Blok 10, P. Karelse 10 en verschillende andere per sonen 4, 4 en 1 stem, zoodat eene herstem ming moet plaats hebben tusschen de eerstge noemde twee. Gelijk vermeld is, werd de dure koop vaneen particulier gebouw voor het ministerie van binnen 1. zaken door den Minister voorgesteld, door de Tweede Kamer verworpen. »Het min of meer schooljongensachtig argument van de Regeering", schrijft men in de ArtJi. Ct. uit Den Haag" dat hij verwerping van het aangeboden wetsontwerp de voorziening in de behoefte aan ruimte voor de ambte naren nog veel meer geld zou kosten, heeft de Kamer, terecht, niet afgeselmkt om haren plicht te doen. Terecht, want evenals zij door haar votum den voorgenomen te duren aankoop kan verhinderen, is ze later bij machte andere te kostbare voorstellen van denzelfden aard evenzeer af te stemmen. Eu wanneer de Ministers geen plaats meer weten te vinden voor hunne ambtenaren, waarom zoeken zij dan geen uitweg door het getal ambtenaren wat in te krimpen Onder de fraaie beloften van dit Ministerie, die niet vervuld zijn, behoorde ook het paal en perk stellen aan de voortdurende uitbreiding van het administratief personeel. Ik heb nooit voor het Ministerie, maar wel voor deze belofte sympathie gehad, omdat ze inderdaad een misbruik betreft, dat maar altoos grooter wordt. Er zijn zooveel ambte naren aan de Ministeries, dat er werk, nutteloos, noodeloos werk gezocht moet worden, omdat ze toch maar niet geheel ledig zouden behoeven te zitten. En toch komeu er altoos maar weer nieuwe bij, onder het tegenwoordig régime evengoed als onder het vroegere. Wanneer men een departementslokaal dan volgepropt heeft, komt men natuurlijk ruimte te kort en moeten er van speculanten in vaste goederen dure huizen aangekocht worden Och, of de befaamde pomp, die op de openbare school moest aangewend worden, eens voor een poosje op de departementen van algemeen bestuur kon worden gesteldWat zou dat een vereenvoudiging en be zuiniging geven, en hoeveel beter en vlugger zoudeu de bestuurszaken gaan Vrijdag ochtend omstreeks 9'/2 uur brachten HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes een bezoek aan de tentoonstelling in »Arti etAmi- citiae" te Amsterdam. Na »Arti" werd nog een bezoek gebracht aan »Ai*tis", waar eveneons kostbare bouquetten werden aangeboden. Koningin Wilhelmina vond veel behagen in het Aquarium. Vervolgens maakten HH. MM. een grooten rijtoer door de stad en zij waren te 12.10 weer aan het Paleis terug. Hier werd nu eeu lunch gebruikt, waarop zij te 1.45 de hoofdstad verlieten, uitgeleid door dezelfde personen, die haar hadden ontvangen. Bij het vertrek drukte Koningin Wilhelmina velen aan wezigen de hand en zeide tot den burgemeester: »Ik dank u wel mijnheer de burgemeester, ik heb heel veel pleizier gehad en u is altijd zoo vriendelijk voor mjj". Te drie uur zijn de Koninginnen met het Hol- landsche spoor te 's Hage teruggekeerd. De groot hertogin van Saksen wachtte HH. MM. aan het

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1