Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer H. Snel, eandidaat te Utrecht, is be roepen bij de Nederd. Herv. gemeente te 's-Heeren- hoek en te St. Laurens en Brigdanune en heeft bedankt voor het beroep naar Kerkwerve. Beroepen bij de Chr. Gei*, gem. te Ierseke ds. L. Smilde te Leerdam. Bedankt voor het beroep naar Wissekei'ke door ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten B.Jz., te Serooskerke. De Minister van Binnenlandscke Zaken heeft bepaald dat de eindexamens der gymnasia te Mid delburg (te houden op 23, 24 en 25 Juni) zullen worden afgenomen ten overstaan van dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leidendr. J. M. J. Yaleton, hoogleeraar aan do gemeentelijke universiteit te Amsterdam en dr. P. Van Geer, hoog leeraar aan de rijks-universiteit to Leiden. De vorstelijke personen in de hoofdstad* De audiëntie, Woensdag gehouden, was drukker bezocht dan ooit, en de uniformen, die zich dooi de stad bewogen, wekten als steeds zeer de belang stelling der talrijke wandelaars. Maar meer dan dat trok de aandacht der naar het paleis turende menigte onze jonge Koningin, die, met eene pop in den arm, voor een der vensters stond te kijken naar den stoet van dignitarissen, die in eene opvolgende reeks voor het paleis uitstapte om zich ter audiëntie te begeven. Te 9.30 's morgens aangevangen, was de audiëntie omstreeks half twee afgeloopen, zonder eenige pauze. Vier uren lang dus heeft H.M, die ontzaggelijk ver moeiende taak staande vervuld, en toch had zij voor ieder een welwillend woord, een vriendelijken glim lach en eene hoofsche buiging. De plechtige begroeting daarna van HH. Maje steiten in de Nieuwe Kerk heeft een onuitwischbaren indruk achtergelaten bij de honderden, die het hooge voorrecht genoten, er getuigen van te zijn, zoowel door den onvergetelijken aanblik van het met smaak versierde tempelgebouw en de daar vergaderde bloem van Neérlands zonen en dochteren, als door het grootsche, indrukwekkende schouwspel, toen HH. Majesteiten onder het baldakijn der vorstelijke estrade hadden plaats genomen en aller oogen belangstellend en liefdevol op haar waren gevestigd als het bekoor lijke middelpunt dezer verheven plechtigheid. Het middenschip tusschen orgel en koorhek was voor de plechtigheid versierd. Om de pilaren was doekbekleeding aangebracht, waarop verschillende emblemen waren geschilderd alsde wapens van Nederland, Oranje-Nassau, van Waldeck-Pyrmont, Amsterdam enz. Uit het hooge gewelf hingen vanen, die de kleuren droegen van Oranje, Nederland, Am sterdam, Waldeck-Pyrmont. De open vakken tusschen de kapiteelen waren aangevuld met de wapens dei- verschillende provinciën en haar hoofdsteden, terwijl de pilaren onderling door guirlandes van levend groen waren verbonden. Het orkest, dat plaats aanbood voor 600 zangers en 120 musici, was tegen het orgel opgesteld, vlak tegenover de met rood fluweel bekleede estrade, waarop HH. MM. plaats namen. Het kostbare kope ren koorhek vormde een prachtigen achtergrond van de vorstelijke estrade, die rechts en links door bloemen en hooge heesters was geflankeerd en waar boven een trotsche baldakijn, met de Koningskroon gedekt, zich verhief. Aan weerszijden der vorstelijke estrade waren amphiteaters aangebracht voor de genoodigden, voor wie ook het schip der kerk was gereserveerd. Indrukwekkend, blijvend zal (le indruk zijn bij alle genoodigden, toen HH. MM. eindelijk tegen 2 uur op de voor haar bestemde zetels plaats namen en kort daarop door het hooge tempelgewelf Het Halleluja" voor koor uit de Messias, van Hitndel, weerklonk, daarna volgde de Cantate van onzen grijzen, eenigen Beets, door Bernard Zweers op muziek gezet, door de muziek treffend weergegeven, door de zangers flink vertolkt. Hierop volgde de overhandiging van den Gedenk penning der stad Amsterdam, der jonge Koningin namens de vroedschap door den Burgemeester met eene toespraak aangeboden. Deze toespraak beantwoordde de Koningin-Re gentes aldus Mijnheer de Burgemeester Ik zeg u van harte dank, ook namens mijn be minde dochter, voor de hulde ons gebracht en voor de woorden mij toegesproken uit naam van den Gemeenteraad van Amsterdam. Ik kan u niet zeggen welke gevoelens mij bezielen bij het eerste bezoek met mijn dochter aan de hoofdstad des Rijks, na het onherstelbaar verlies door ons en door ons dierbaar Nederland geleden. Maar wel kan ik het uitspreken, en ik doe dit uit den grond van mijn hart, dat dit voor mij onvergetelijk zijn zal. Dat zoovelen uit alle oorden van ons Vaderland gehoor gaven aan uw uitnoodiging, mijn dochter en mij hier mede te ver welkomen, is mij een bewijs, dat de band tusschen Nederland en Oranje nog niet is verbroken, maar dat hij, onder Gods zegen, nu wij den steun van allen zoozeer behoeven, hecht als altijd zal blijven voortbestaan. Ik dank u, ook namens mijn dochter voor de ge denkpenningen, ons aangeboden. Zij zullen ons dier baar zijn als een herinnering aan dezen dag en als een blijvend zinnebeeld der liefde) en trouw van een klein maar eerlijk volk. Getrouw tot in den dood" zij ons aller devies. Dan zal, met Gods hulp, ons kleine Nederland groot zijn in geluk, in orde en voor spoed. Dat geve de Almachtige Op een teeken van den Burgemeester weerklonk een oorverdoovend, driewerf herhaald»Leve de Koningin, leve de Koningin-Regentes Vervolgens werd Koningin Wilhelmina door een burgerweesmeisje toegesproken in een gedicht van drie coupletten, waarin haar voorspoed werd toege- wenscht en de hoop geuit dat zij altijd even lief als nu en goed voor de weezen mocht zijn. Na de overhandiging der veldbloemen reikte onze kleine Koningin het weesje zeer gulhartig de hand I en schudde die. Een stormachtig hoera ontlokte dezö ongekunstelde uiting van dankbaarheid aan de menigte. Daarop defileerden de kinderen nogmaals voorbij de Vorstinnen en strooiden bloemen, zoodat de geheele troon er als een bloemtapijt uitzag. De Koninginnen groetten steeds de kinderen. Het publiek was diep getroffen door deze aandoenlijke hulde der weezen. Na de Friedensouverture van Reinecke en het slot koor Oranje Boven", staande door heel het publiek aangehoord, rezen de Vorstinnen op. Het koor hief toen het Wilhelmus" aan en onder een eindeloos hoera en Leve de Koninginnen ver lieten HH. MM. het Kerkgebouw te ongeveer half vijf. Van de gelegenheid om des avonds aan H. M. de Koningin-regentes te worden voorgesteld (cour), had den zeer vele dames gebruik gemaakt. Te 9 ureu werden achtereenvolgens een 90tal dames door H. M. in de troonzaal ontvangen. Te 11 uren hadden de laatste dames het paleis nog niet verlaten. Te twee uren gistermiddag had door de jonge Koningin de steenlegging plaats voor het nieuwe buitengasthuis. 't Was een grootsch schouwspel, die twee tribunes te zien een voor het publiek en een voor de Koninginnen en gevolg en daartusschen de zangers en kinderen. Van de laatsten waren er niet minder dan 5000. De leden van het dertiental mannenkoren deden het bekende vlaggelied bij den aanvang hooren om straks met de kinderen in éen schoon geheel in te stemmen bij het lied na de steenlegging, dat door ds. J. P. Ilasebroek was gedicht. De steenlegging zelve had plaats op de kleine tribune. De geestdrift daarbij was ontzaglijk. Koningin Wilhelmina had een fijn geborduurd schootsvel voor en deed haar »werk" uitstekend. Trouwens, reeds den vorigen dag had zij tot een lid van den Amsterdamschen raad gezegd, dat ze goed metselen kon, daar een metselaar zelf het haar had geleerd. Heden vertrekken de vorstelijke personen weder naar 's-Hage. Gemengde Berichten. Als een bewijs van »zacht voorjaarsweder" deelt men ons mede, dat er gisteren hier nog wilde ganzen gezien zijn. Ierseke. Gisteren gaf de sociëteit »St. Bastiaan" alhier een concours met de handboog naar den lossen vogol. 12 gezelschappen namen daaraan deel, samen 35 schutters. De meeste klepvogels werden geschoten door J. Van der Reit te Kloetinge, de 2e prijs viel ten deel aan B. Van den Dries en de 3e prijs aan Job Van den Dries beiden te Heinkenszand. Ver volgens werden de meeste zij vogels geschoten door D. Schipper van Kapelle en C. Pieterse van Hein kenszand en de beide kallen door M. Vermue te Ierseke. Hans woerd. Het in dato 13 dezer in de buiten haven alhier gezonken tjalkschip Vaarwel" schipper B. Harmsen is Donderdag gelicht en op de Oost- havendamslikken gezet. Men heeft voorloopig het lek zooveel mogelijk dicht gemaakt, en het zal alsnu, na de lading gelost te hebben, hier op de helling worden gehaald om de noodige reparatie te ondergaan. Volgens do Woensdag door den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland uit gegeven statistiek waren op 1 Januari 11. in deze provincie gevestigd 84 geneeskundigen (verdeeld over 53 gemeenten), 33 vroedvrouwen, wonende in 27 gemeenten, 26 apothekers in 7 gemeenten, 2 tand meesters (te Middelburg) en 1 drogist (te Zieriksee). Zeeland telt 109 gemeenten. De grootste helft (56) is derhalve zonder geneeskundige en 82 gemeenten missen eene vroedvrouw. Maandagavond is de hofstede van den land bouwer P. Van Dujjse te Zuiddorpe door den bliksem getroffen en in asch gelegd. Alleen de woning is door het krachtig optreden der brandweer behouden gebleven. De schade wordt begroot op 5000 voor de gebouwen en op 1350 voor beestiaal, landbouw gereedschap en eenig stroo. De onroerende goederen waren tegen brandschade verzekerd bij de O. B. W. Mij. te Middelburg, terwijl een gedeelte der roerende goederen niet ge assureerd was. De eerste behoorden too aan den eigenaar der hoeve, den heer F. B. Termotte aldaar het niet geassureerde komt ten nadeele van Van Duijse. De onweOrsbui ging gepaard met een hevigen hagelslag, die aan veldvruchten en in moestuinen vrij aanzienlijke schade heeft toegebracht. Door den directeur-generaal der Exploitatie maatschappij is eene som van 18000 beschikbaar gesteld om te worden verdeeld onder die ambtenaren en beambten, welke in den afgeloopen winter met de behandeling van den goederendienst zijn belast geweest. (Avondp.) »Een abonné" deelt aan Avicultura het vol gende mede Geruimen tijd had ik tortelduiven naast mij staan en wist niets af van rheumatiek, terwijl, nu ze sinds 1 maand weg zijn, ik opnieuw er last en pijn van heb, zoodat ik ze weder wil aanschaffen." Op de Waal, onder Ubbergen, sprong Maandag de stoomketel van eene daar werkende baggermachine. De stoker, zekere A. Van 't Hoff, verloor daarbij het leven. Het andere personeel bleef gelukkig gespaard. Woensdag sloeg te Beverwijk de bliksem in een woning, baande zich een weg door den muur en trof een jongetje van 4 jaar, dat deerlijk aan het hoofd en langs het geheele lichaam werd ge wond. De toestand van den kleine is niet hopeloos. Woensdagnacht is het huis van een bakker te Blerik bij Venloo afgebrand. Een 63jarige man, die zijne hulp bij den brand verleende, had het on geluk onder een om vallenden muur te geraken en daarbij den dood te vinden. In de kon. papierfabriek te Maastricht werd oen 17jarig werkman door een lossen riem gegrepen, meegesleurd en letterlijk tegen den muur verpletterd. Naar het ïl.blad verneemt is door iemand de aanzienlijke gift van 300,000 geschonken voor het nieuw te bouwen jWilhelmina-gasthuis, waar van heden door de jonge Koningin de eerste steen gelegd is. In verband met het overlijden op Woensdag te Broskens van den 61 jarigen aldaar wonenden I. De V., is de justitie uit Middelburg gistermiddag vergezeld van artsen, derwaarts vertrokken, ter constateering van de oorzaken des doods en van den staat van het lijk. Edison heeft aan het comiteit der ontworpen tentoonstelling te Chicago bericht, dat hij op die tentoonstelling een toestel zal doen kennen, waardoor men in eigen kamer, in zijn armstoel gezeten, op een gordijn de operazangers zal kunnen zien acteeren op een verwijderd tooneel, en gelijkertijd hen zal kunnen hooren zingen. Men zal zelfs elke spier van het gelaat der zangers kunnen onderscheiden en tot in de kleinste bijzon derheden het costuum. Edison heeft aan zijne kennisgeving toegevoegd, dat door toepassing van nog een tweeden toestel de liefhebbers van paardenkunst in eigen stoel, in eigen huis gelegenheid zullen hebben, de voorstel lingen in den circus bjj te wonen. Zij zullen zelfs het zand door de hoeven zien opwerpen, en boven dien alle geluiden vernemen, onafscheidelijk ver bonden aan zoodanige voorstellingen Te Londen staat een man terecht, die zijn brood verdiende met trouwen. Ofschoon hij een vrouw en een groot gezin heeft, was hij met ver scheidene jonge dienstmeisjes gehuwd, wier spaar penningen hij onder zijn beheer nam. Op de Mersey heeft een aanvaring plaatsgehad tusschen de stoomboot »Lestris" van Liverpool naar Rotterdam, en de Mersey". Beide schepen zonken, 3 personen kwamen om. Aan het proces tegen het geheim genootschap van boosdoeners »Mala Vita", te Bari, waarvan wij onlangs melding maakten, is na 50 terechtzittingen een einde gekomen. Van de beschuldigden zijn er 15 veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 tot 15 jaar, terwijl 66 van 5 tot 6 jaar onder politietoezicht worden gesteld. De aanbrengers kregen lichtere straffen en 4 zijn vrijgesproken. De voorlezing van het vonnis werd met allerlei kreten, verwenschingen en bedreigingen begroet. Daar het rechtsgebouw echter door troepen was afgezet, is de orde niet gestoord. Met de gekwetsten van het circus Carré in het hospitaal te Hanover gaat het, naar het Hbl. bericht, naar de omstandigheden vrijgoed. Eenige minder ernstig gekwetsten hebben reeds het zieken huis verlaten en anderen kunnon dit deze week, wat evenwel niet wil zeggen, dat zij dadelijk hunne werkzaamheden zullen kunnen hervatten. De heer Carré zal echter voorloopig de leiding van zijn circus aan andere handen overlaten. In het huis van lord Romily in Egertongardens te Londen brak Zaterdag nacht brand uit. Lord Romily en twee zijner bedienden verloren daarbij het leven, terwijl nog twee andere personen ernstige wonden bekwamen. Het ingestelde onderzoek doet vermoeden, dat lord Romily een lamp omstiet en in zijn pogingen om het onheil te voorkomen door den rook word verstikt. Een Brusselsch koopman heeft een gerechte lijke vervolging ingesteld tegen eenige Heilsoldaten, die zijn zoon hadden weten te »bekeeren" en hem er toe hadden overgehaald met hen naar Charleroi te gaan. De vertoornde vader nam de politie in den arm om zijn zoon weer naar Brussel terug te brengen. De vraag is nu maar, of de Heilsoldaten een strafbare behandeling pleegden, toen zij het jonge raensch, geheel met diens eigen zin, mede naar Charleroi namen. In de Transvaal vindt men den grootsten die rentuin der wereld. Hij bestaat uit 20 boerenplaatsen (onbebouwd) in de Lebombo-streken en wordt door eene geheele Kaffernatie bewaakt. Binnen deze ruimte vindt men allorlei wilde diersoorten, welke in Zuid- Afrika inheemsch zijn. Eene speciale resolutie van den Volksraad dient tot bescherming van den tuin. Evenwel wenscht men eene gezelliger gelegenheid, en tevens minder gevaarlijk, om#een leeuw te zien, dan in deze wildernis. Daarom zal eerstdaags een aanvang gemaakt worden met den zoölogisch en tuin te Pretoria, welke van dieren voorzien zal worden uit de beschermde Lebombo-landen. In de Chineesche stad Nanking is eene gevaar lijke volksbeweging tegen de vreemdelingen ontstaan. Het gepeupel heeft de gebouwen der zendelingen, o. a. ook eene meisjesschool, geplunderd en in brand gestoken. De Europeesche dames en kinderen ver lieten ijlings de stad. Een Engelsch oorlogsschip is naar Nanking vertrokken. Ook zijn Chineesche troepen derwaarts gezonden. De vervolgde joden: Uit Odessa wordt aan de Daily Neus gemeld, dat de toevloed van joden uit het binnenland aanhoudt. Honderden trekken met de booten van de Alexandiielijn naar Jafta. De Czaar moet besloten hebben Petersburg, Moskou en Odessa geheel van joden te zuiveren. Alvorens tot dat besluit te komen, was den Czaar medegedeeld, dat 120.000 joden te Odessa den geheelen handel, in het bijzonder den graanhandel, in Zuid-Rusland monopoliseeren, en groote rijkdommen verwerven, terwijl de landbouwers en grondeigenaren steeds meer verarmen. De overheid te Odessa heeft besloten onmiddellijk een telling onder de joden te doen plaats hebben. Alle joden die dan zullen blijken elders hun wettige woonplaats te hebben, zullen terstond uitgezet worden, terwijl slechts een tijd van 6 maanden gelaten wordt aan hen, die onroerende goederen bezitten. Aangezien de bedoelde woon plaatsen reeds overvol zijn, schijnt het werkelijk het beleid der Russische Regeering te zijn, de joden op deze wijze te dwingen het land te verlaten. Uit Chicago wordt gemeld dat het genootschap tot ondersteuning der joden aldaar zich fcgen het verder aaiivoeréh Van joden verzet, dewijl Chicago reeds opgevuld is met arme joden. Het genootschap weigert geld aan te nemen van baron Ilirsch, omdat dit de verplichting meebrengt alle aankomende be hoeftige joden te helpen. Het protest zal gezonden worden aan alle joodsche vereenighigen in Europa. De heer White, door Hirsch naar Petersburg ge zonden om te onderhandelen over de hulpverschaf fing aan de verdreven Joden, vertrok van daar volgens de Kbln. Zf zonder door Pobedonostzeff of een andere autoriteit te zijn ontvangen. Baron Hirsch te Parijs verklaarde dat hij verleden jaar een commissie naar Argentinië zond, om onder zoek te doen naar de uitvoerbaarheid van zijn kolo nisatieplannen voor arme Joden. Eenige leden dier commissie zijn thans teruggekeerd en hun verslag was zoo gunstig, dat hij last heeft gegeven land te koopen. Hij wil eerst een aantal reeds geïmigreerde Joden op het land zetten en als de zaken goed gaan te Hamburg en in andere havens comités benoemen, om de uit Rusland gevluchte Joden, die naar Ar gentinië willen gaan, behulpzaam te zijn. Tot de vermakelijkheden der Electriciteits-ten- toonstelling te Frankfort behoort ook een luchtballon, die aan touwen is bevestigd en waarmede men kan opstijgen, teneinde een fraai uitzicht te hebben over de geheele streek. De eerste opstijging gelukte, maar bij den tweeden keer geraakte het touw los, zoodat de ballon, met de personen die er in zaten, in de hoogte steeg en weldra uit het gezicht verdween. De ballon kwam des avonds bij het plaatsje Bergen gelukkig neder. Naar men uit Boston bericht, is aldaar een onlangs gehuwd aanzienlijk ingezetene met zijne vrouw in hechtenis genomen, omdat zij elkander op straat hadden gekust, in strijd met eene oude, nooit afgeschafte puriteinsche wet. De deerniswaarde ge lieven ontmoetten elkander na eenige dagen scheidens en vielen elkander argeloos om den hals. Welke straf hun voor dit wanbedrijf te wachten staat wordt niet gemeld. De Engelsche consul te Brest wijst er op, dat de boeren van Einisterre hun koeien de helft van een emmer warm en de andere helft koud laten drinken. De boeren beweren, dat de koeien daardoor een derde meer melk geven. Te Berlijn heeft dezer dagen een onweder gewoed, dat buitengewoon lievig was en vrij wat schade aanrichtte, maar gelukkig zonder verlies van menschenlevens. Merkwaardig is het behoud van een kind van vier jaren, die een venster wilde sluiten, maar door de kracht van den wind naar buiten geslingerd werd en drie verdiepingen hoog op straat viel. Het bekwam wel kwetsuren, doch men hoopt het in het leven te behouden. Evenzoo herstelden twee landlieden, hoewel zij zoodanig door den bliksem getroffen werden, dat langs hun kleederen een verzengde streep zichtbaar was. In een fabriek te Coudekerque bij Duinkerken ontplofte Dinsdag een petroleumreservoir. Zeven huizen werden door den brand, die ontstond, ver nield. Tien personen, waaronder twee kinderen, kwamen in de vlammen om, terwijl een groot aan tal personen gewond werd. Laatste en telegraphische berichten. Ier weke. OESTERBEURS. Verkocht zaaigoed, van een gulden middellijn tot boven den rijksdaalder, a 16 gulden. 'N-C*ravenhagc. TWEEDE KAMER. Verwor pen is met 70 tegen 14 stemmen een voorstel Van der Feltz om de behandeling der legerwet voort te zetten en desnoodig na de verkiezingen daarmede voort te gaan. Aangenomen is het ontwerp, voor schrijvende het gebruik van het woord Koningin" in de formulieren enz., doch de rechtsgeldigheid blijvende verzekeren in de gevallen dat het woord Koning" gebruikt is. De Cznar van RuKlaiul lieeft ten gunste van IVederlniMl ui Imp raak gedaan in zake liet grensgeschil in Suriname, zonder dc verkregen rechten der Fransche opgeze tenen te verkorten* 336e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 1000 en daarboven. Trekking van Donderdag 28 Mei. 11e lijst. No. 7362 ƒ1500. Nos. 15617, 15784, 17008 en 18336 elk 1000. Collecte uit Zeeland. Prijzen van 70. 26 3182 5357 8213 12478 42 5353 5451 12421 18122 Nieten: 14 2346 4275 5429 8221 8685 0646 18753 48 2368 4319 5449 8233 8688 12499 18754 2276 2371 5350 5471 8300 8701 17857 2282 4203 5897 5480 8645 8708 18116 2323 4247 5424 5496 8672 8750 18126 Trekking van Vrijdag 29 Mei. 12e lijst. No. 15103 50,000. Nos. 2544, '9899, 13969 en 15089 elk 1000. Collecte uit Zeeland. Nos. 4310, 5338 en 5434 elk 100. Prijzen van 70. 2320 2344 5394 5423 12455 17862 18124 2329 4220 5414 8691 Nieten: 46 2351 5344 8230 8659 8723 2239 2352 5355 8270 8662 8742 2273 3710 5415 8281 8664 8745 2312 4278 5498 8287 8683 9627 2316 4283 8219 8652 8686 9631 2333 4295 8226 9636 12480 9648 12519 12452 12524 12458 17867 12472 18127

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2