Tot vicaris-generaal van liet aartsbisdom Utrecht is benoemd Mgr. F. P. Van der Burgt, huisprelaat van Z. H. proost van het kapittel en president van het groot seminarie. Gisteren vergaderde alhier in »de Prins van Oranje" de gewestelijke vereeniging Zeeland" van het Ned. Onderw. Genootschap. Na een inleidend woord van den voorzitter wer den de gewone periodieke werkzaamheden afgedaan en werd dhr. J. Kousemaker Pz. van Nisse bij acclamatie tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Sneek benoemd. Een voorstel van een der leden om zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat onderwijzers boven de veertig jaren vrijgesteld mogen worden van het verplicht examen voor de vrije en orde-oefeningen werd met algemeene stemmen aangenomen. Na de pauze hield dr. Z. Th. Diehl, directeur der H. B. S. alhier, eene belangrijke voordracht over eenige natuurkundige onderwerpen, die met proeven werden opgehelderd. Na afloop der vergadering, die, ondanks het slechte weder, vrij druk bezocht was door afge vaardigden en leden uit alle deelen der provincie, werd dezen eene matinee aangeboden, waarop het harmoniegezelschap »Euphonia" zich uitstekend van zijne taak kweet. Bij beschikking van den Minister vanBinnen- landsche Zaken van 19 Mei is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte wan het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1891, zal plaats hebben op 25 Juni e. k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 18 Juli daaraanvolgende en dat de commission, met het afnemen dezer examens be last, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Gra- venhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen. Tot lid der commissie te Amsterdam is benoemd dhr. W. J. Wendel, directeur der Rijkskweekschool te Middelburg. Landbouw en Veeteelt. Kriiiningen. Door de vereeniging hetNederl. Rundvee Stamboek zijn drie prijzen uitgeloofd voor den volledigsten melkstaat over 1890. De eerste prijs, een zilveren medaille, is toegekend aan den heer M. Kostense, landbouwer alhier. Dezer dagen vergaderden te Keulen de besturen en afgevaardigden van 12 vereenigingen van bieten verbouwers, samen beschikkende over 2250 H.A. bietengrond. Die heeren stelden een grondslag vast, waarop men met de fabrikanten voor den verkoop der peeën zou kunnen contracteerenmochten deze echter niet geneigd zijn rekening te houden met de billijke eischen der cultuur, dan zal door de ver gaderde vereenigingen onverwijld worden overgegaan tot de vestiging van eene of meer zelfstandige coöpe ratieve suikerfabrieken. De Industrie Laitiere geeft onder >Vraagbord" den volgenden raad Eene warme karn temperatuur bespoedigt de boter- vorming, maar de laagst mogelijke geeft de beste botermen trachte derhalve de melk resp. den room zoo koud te karnen als de ondervinding leert dat vereenigbaar is met de mogelijkheid om binnen een normaal tijdsverloop (pl.m. een half uur, tot drie kwartier) klaar te komen. Rechtszaken. Woensdag is door den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur, behandeld het beroep, ingesteld door den raad der gemeente Hoofd plaat tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 20 Febr. 1891, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad van 13 Febr. te voren, voor zoover dat betreft den leeftijd voor het verlaten der openbare school aldaar. Na vroeger reeds ver schillende besluiten omtrent deze zaak te hebben genomen, bepaalde de raad op 13 Febr. 11. den leef tijd voor het verlaten der school op 15 jaar, onder voorwaarde om kinderen, die willekeurig de school verzuimden, reeds eerder van school te kunnen weren. Ged. Staten oordeelden het woord willekeurig" niet voldoende omschreven, en meenden dat door het woord kunnen" de deur wordt opengezet voor wille keur. Rapporteur in deze was de staatsraad mr. De Vries. De koninklijke beslissing volgt later. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Vrijdag het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij P. K., koopman te Kapelle, wegens mishan deling tot een maand gev.straf is veroordeeld. Gemengde Berichten. Mrhore. Maandag had alhier de aangekondigde ringrijderij plaats. Ondanks den aanhoudenden regen was er toch eene menigte volks op de been om te genieten van dat nog niet verouderde nationaal ver maak. Een 14tal jonge lieden, gezeten op flinke paarden, dongen vol ambitie naar de verschillende prijzen, welke, naar evenredigheid der behaalde pun ten, later werden uitgereikt, zoodat b. v. nummer 1 een keurigen wekker en de ongelukkigste kampioen een pollepel ontving. Geen wanklank werd gehoord. De Schoorsche jongelui hebben getoond waarlijk feest te kunnen vieren zoodat zij zich zei ven daar door voor het vervolg hebben aanbevolen. Kapelle. Aan het door het »Edel Handboog gilde" alhier met den 2en Pinksterdag gegeven concours, werd door een gering aantal schutters deelgenomenondanks het minder gunstige weder, werd door 8 sociëteiten, uitmakende slechts het getal van 27 schutters, deelgenomen. De hoofdvogel werd geschoten door A. Rijk van »de Vrije Schutters" van 's-Heerenhoekeen zij vogel door M. Rijk van »St. Sebastiaan" te 's-Hee renhoek 1 kal door J. A. Remijn van Concordia" te 's-Heerenhoek en de 2e en 3e kal door B. C. Rijk en P. Claijs, beiden van Willem Teil" van Ovezand. Al de onafgeschoten vogels, vertegenwoor digende het bedrag van 30,30, werden na den afloop onder de deelnemers verloot. Daar het vuur niet wilde branden, goot de machinist aan het Goesche Sas Dinsdagavond wat petroleum daarop. Ongelukkig sloeg de vlam in de kan, waardoor de geheele inhoud aan 't branden ging en de man aan beide armen deerlijk gebrand werd. Per rijtuig werd hij ter geneeskundige be handeling naar Goes vervoerd. lerseke. Bij den op Maandag 18 dezer, 2den Pinksterdag, te Lekkerkerk door de zeilvereeniging »Lekkerkerk" gehouden zeilwedstrijd, behaalde de heer G. Schipper te Iersekendain met zijn hoogaarts Christiana den 2den prijs. Door Z. E. den Minister van Justitie is be noemd tot onbezoldigd rijksveldwachter (jachtop ziener) J. J. Rottier te Nieuwdorp. Te Amsterdam loopen een man en vrouw met bedellijsten rond, wier levenswijze door bestuurderen van het genootschap Liefdadigheid naar vermogen" aldaar omschreven wordt's Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op tafel), 2 flesckjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger, toen men in logementen nachtverblijf hield, dineeren in een der restaurants op het Damrak it 1 de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Malta-aardappelen en groen ten opgedischt een bloemkooltje a ƒ0,40 is niet te duur Drie kan melk daags en ongeveer 50 eieren per week worden volgens verkregen onpar tijdige information bovendien voor de behoeften noodig geacht. Ook de kleeding laat niets te wenschen over, de man stelt hoogen prijs op fijnen snit en goede qualiteit. Overdag gaat hij, niettegenstaand^het heet dat hij door belemmerde bewegingen geen arbeid kan doen, eenige uren wandelen en drinkt zijn cognacje in de netste cafésonderwijl laat hij zijn vrouw het werk loopen met de bedellijsten doen. Hij maakt wel degelijk nog veel gebruik van sterken drank en staat dan ook, om va n een aanval van delirium tremens niet te spreken, aan verschil lende adressen nog als een dronkaard bekend. De vrouw geeft hem in «ïit opzicht weinig toe de naam, waaronder zij in de buurt bekend is, wijst duidelijk op hare drinkgewoonte en nog niet lang is het geleden, dat zij in abnormalen staat in optocht naar hare woning werd gebracht en de flesch haar door de straatjeugd werd ontrukt. Ook omtrent het gedrag der dochter krijgt men geen gunstige in lichtingen. Op de steenfabrieken langs den IJsel heerscht thans groote drukte. De prijzen zijn stijgende en de aftrek is groot. De stijging der prijzen is veroorzaakt, grootendeels door de hoogere prijzen der brandstoffen. De molenaar van den watermolen onder het Friesche dorp Ter Idzart is Vrijdag, terwijl hij bezig was met aan de wiekon iets te veranderen, door den bliksem gedood. Naar te Amsterdam bekend werd, zijn de sociaal-democraten Bos en Tieman, die zich in België bevonden en dit land op last der Belgische regeering moesten verlaten, thans naar Engeland vertrokken. De tjalk Vrouw Adriana, schipper J. Reijn- hout, geladen met pannen, is in de haven van Krab- bendijke gezonken. Het schip is verloren en niet verzekerdde inventaris is gered. Te Vlissingen geraakte Zaterdag een kind onder den tram, mot het noodlottig gevolg dat het er dood van onder werd gehaald. Uit Ter-Neuzen wordt gemeld Tengevolge der weigering van de dokwerkers te Gent om steenkolen te lossen uit schepen, uit Enge land komende, hebben alhier gelost of liggen in lossing alhier aan het spoor de Engelsche stoom schepen »Polo", Bittern", »Derwent", »Ravenskoe", »Anglia", Norma" en »Antiquarij", alle anders be stemd voor Gent. De »Polo" is ledig naar Gent opgevaren en teruggekomen met een lading stuk goederen, bestemd naar Huil. Men meldt in de T.-N. Ct. uit Oostburg Do persoon, wiens arrestatie te Nieuwdorp gemeld werd, heeft ook hier zijn slechte praktijken uitge oefend. In een logement alhier wist hij het mede lijden op te wekken, vertelde dezelfde geschiedenis als zou hij gepensioneerd soldaat zijn van 't Ned. Indisch leger en op 't oogenblik slecht bij kas zijn daar hij zijn afrekening te Sas van Gent moest in ontvangst nemen, waarheen ook al zijn kleedoren gezonden waren. Van iemand te Sluis schijnt hij geld geleend te hebben, vertrok na 3 dagen verblijf naar Sas van Gent, zooals hij voorgaf maar men wacht hem nog en 't is nu maar te hopen, dat hij voor geruimen tijd onschadelijk zal gemaakt worden. Een natte zomer op komst - Een eierenzoeker heeft opgemerkt, dat do vogelen, zooals kievitten, enz., die hunne nesten op den be- ganen grond maken, daarvoor dit jaar de hoogste plekjes opzoeken. Wanneer dit geschiedt, heeft men, volgens de ervaringen van den eierenzoeker, niet op een drogen zomer te rekenen. Is een droge zomer te wachten, dan nestelen de vogels bij voorkeur op het laagste land. In hoever de weerprofeet gelijk heeft zal de tijd moeten leeren. Uit Stadskanaal schrijft men aan het Ilbl. Naar aanleiding van de beweging ter verkrijging van den achturigen arbeidsdag in deze gemeente heeft de directeur van de fabriek »De Nijverheid" een lijst in de fabriek neergelegd, waarop ieder werkman mocht aanteekenen hoelang hij dagelijks wenschte te werken. Het bleek, dat 10 der werk lieden per etmaal 10 en 38 hunner 12 en meer uren verlangden te arbeiden. Terwijl J. H. te Nieuwenschans zich Maandag naar de markt te Oudeschoot begeven had, is men zijne woning binnengedrongen en heeft zijne nog jeugdige echtgénoote vermoord. Men vond haar met verbrijzelden schedel in de schuur liggen. Naar men zegt, was het kabinet opengebroken en eene som van ƒ200 daaruit ontvreomd. Door den heer K. te Schiedam is bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van 16 op 17 dezer uit een schrijftafel, staande in het kantoor, zich bevindende in het sousterrain zjjner woning aan den Ylaardingschen dijk aldaar, door middel van een valschen sleutel een bedrag van ongeveer 200 is gestolen en dat men tevens gepoogd had liet kantoor in brand te steken. Sporen van braak zijn niet ge vonden. De politie doet onderzoek. fN. C.J Men schrijft aan de Amsterdammer Donderdagavond werd op de Ceintuurbaan te Amsterdam aangerand de heer M. I. Gilhuys, ge pensioneerd zee-officier, die den avond bij zijn broeder had doorgebracht. Op eens kwam nu een man naar hem toe, vroeg hoe laat het was en op het antwoordbijna 12 uur", zeide de kerel»kan je je horloge niet voor den dag halen »Neen", antwoordde de heer Gil huys, waarop de aanrander antwoordde»geef me een rijksdaalder, anders sla ik je doodOm kort te gaan, een worsteling volgde, waarbij de aanvaller ernstig werd gewond en viel. Toen schoten plotseling twee medehelpers te voor schijn om don aanrander te helpen, en zij richtten het zóo in, dat ze den heer Gilhuys opdreven, al dieper en dieper het land in, totdat hij in een kuil struikelde. In minder dan geen tijd vielen nu de aanvallers op hem, stopten zijn hoofd onder het zand, mishandelden hem en beroofden hem van zjjn portemonnaie, inhoudende 140. Daarna zetten zij het op een loopen en de aangevallene, op dat oogen blik geheel ontdaan, kwam niet op de gedachte hen te achtervolgen, maar strompelde naar zijn kamer op het Damrak en deed aangifte van de zaak aan het politiebureau in de Oudebrugsteeg. Den volgenden morgen begaf de officier zich, na zijn hand te hebben doen verbinden, naar de bewuste plek (den kuil), denkende misschien ligt daar nog geld" en vond nog een rijksdaalder, 3 gulden, een kwartje en een cent. De worsteling heeft geduurd 12 minuten de aan gevallene riep moord, politie I" maar geen hulp kwam opdagen. Zoo talrijke en hevige onweders als er verleden week over zuidelijk Duitschland gewoed hebben, heeft men sedert menschengeheugen in de Meimaand niet gezien. Zaterdagnacht woedden verscheidene onweders boven het midden Rijndal. Uit Hessen meldt men, dat het Zondag en Maandag hevig gedonderd heeft in het grootste deel der provincie Rijnhessen, in den Pfalz en Sterkenburg. Het onweder was van hevigen hagelslag vergezeld, welke in korte oogen- blikken geheele streken opnieuw het winteruitzicht gaf, de bloemen van de fruitboomen vernielde en veel schade aan de wijngaarden veroorzaakte. De velden hebben ook geleden. Te Asheim had eeno wolkbreuk plaats, welke het dorp in korten tijd onder water zette. Jonge wijn bergplantingen werden door den watervloed vernield en de sedert eenige dagen geplante aardappelen werden uit het veld weggespoeld. Ook in de Alsenz- en Zellerdallen en den Rhein- pfalz heeft de hagel groote verwoestingen aangericht, vooral in de wijnbergen. Te Winterheim en Ober- Olm viel de bliksem, waardoor twee gebouwen in asch werden gelegd. Uit verscheidene andere plaatsen komen nog ge lijkluidende berichten. De rivieren stijgen snel. Het Lauterdal staat geheel onder water. Te Mannheim was het Zondag wielrijdersprijskamp. Terwijl al het volk op de baan vereenigd was, barstte eensklaps een hevig onweer los, vergezeld van hagelslag, waardoor eene ware paniek ontstond. Iedereen vluchtte in wilde haast en zocht vruchteloos eene schuilplaats. Bij elke bliksemstraal hoorde men het angstgeschreeuw van vrouwen en kinderen. Hagelsteenen, zoo groot als eieren, vielen neer en bedekten spoedig centimeters hoog den grond. Te Gent hebben ongeveer driehonderd soldaten, ontevreden omdat zij zoo dikwijls geconsigneerd wor den tengevolge der socialistische woelingen, Maandag avond het socialistenlokaal Vooruit" willen innemen. De politie slaagde er bijtijds in, het lokaal af te zetten. Alle fabrieken waren Dinsdag aan het werk. De werkstaking der dokwerkers wordt voortgezet. Te Brussel breidt de werkstaking zich uit. Het aantal stakers wordt op tienduizend geschat. Er zijn drie personen gevat, en de politie heeft buitengewone maatregelen van voorzorg genomen, voornamelijk in den omtrek der Kamer. Zooals men zich herinneren zal, was de 20e Mei de dag, die op het werklieden- congres voor de staking was aangewezen. Volgens te Weenen uit Korfu ontvangen be richten bestormde een bende, door geestelijken aangevuurd, de Jodenwijk. Twee huizen werden in brand gestoken, 9 Joden werden vermoord, terwijl zeer velen gewond werden. Koning George van Griekenland moet van plan zijn zelf naar Korfu te gaan. De laatste berichten van Corfu luiden gerust stellend. Dank zij de krachtige maatregelen der Regeering zijn de standjes ten einde. De Joden beginnen dan ook weder meer moed te krijgensommigen hebben reeds hun winkels heropend. Een Grieksch, een Fransch en een Engelsch oor logsschip zijn aangekomen, terwijl het Engelsche Middellandsche Zee-eskader wordt verwacht. De Grieksche pers is boos over dat Britscke machts vertoon en verwijt den gezant overdreven rapporten te hebben gezonden. Door de Grieksche Regeering is 50.000 fr. toege staan ter ondersteuning van de Joodsche bewoners van Corfu. Een ander bericht meldtDe joden te Corfu werden den 16 dezer voor het eerst sedert den dag, waarop het volk begonnen is gewelddadigheden je gens hen te plegen, in staat gesteld zich naar de markt te begeven om levensmiddelen te koopen. Dit hadden zij te danken aan het krachtig optreden van den nieuwen prefect, gesteund door eene ver sterkte militaire bezetting. Het ghetto blijft bewaakt door troepen, en de regeering die, wel wat laat, tot het besef harer verantwoordelijkheid is gekomen, heeft een oorlogsschip naar Corfu gezonden. Zij heeft verder voorshands besloten eene som van 50,000 fr. te verdeelen onder de geplunderde joden. Het is thans bekend geworden, dat 40 personen der joodsche bevolking het leven verloren hebben door de gebeurtenissen, die de barbaarschheden der middeleeuwen in het geheugen terugroepen. Vijftien hunner zijn vermoord en 25 zijn bezweken tenge volge der ontberingen waaraan zij blootgesteld waren. Een vreeselijk drama had te Antwerpen plaats. Een werkman vermoordde zijn vrouw en haar 18jarige dochter uit haar eerste huwelijk en daarna zich zelf. De reden was dat hij tijdens de afwezigheid van zijn vrouw, geweld had gepleegd op zijn stiefdochter en dat zijn vrouw hem met een aanklacht had bedreigd. In Leipzig is besloten tot de aanstelling van geneeskundige schoolinspecteurs. Eiken arts is een kring van scholen aangewezen, waar hij de kinderen geneeskundig gadeslaat en ver antwoordelijk is voor de toepassing der hygiënische voorschriften, het voorkomen van schoolepidemieën, enz. Generaal Booth heeft thans in Ola Ford, te Londen, een luciferfabriek geopend, welke een on derdeel is van zijn sociaal reddingsplan. Hij wil daar aan de arbeiders 4 pence voor het gros betalen, terwijl in andere Londensche fabrieken slechts 21ji a 2 J/a pence daarvoor gegeven wordt. Zoo kunnen vlugge werksters 15 shilling (ƒ9) per week ver dienen. Do prijs der lucifers zal niet hooger zijn dan de gewone. Op de doosjes zal te lezen staan t> Sociaal vleugel van het Heilsleger. Behoorlijk loon voor behoorlijk werk." Laatste en'telegraphische berichten. Tot lid van den dijkraad voor de waterkeering Ellewoudsdijk-Borsele is heden door ingelanden ge kozen dhr. C. Rottier Lz., in plaats van dhr. A. Van Overbeeke Chrz., die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Herbenoemd werden als zoodanig dhrn. C. Mol Az. en L. Rottier Iz. 's-Gravenhage. Wij vernemen, dat de Engel sche gezant alhier schadeloosstelling gevraagd heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken voor de schade aan de eigendommen van Engelschen in Suriname toegebracht. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. De Re- geeringsberichten uit Suriname van 16 Mei melden, dat de orde is hersteld. Samenwerking is verkregen tusschen den Gouverneur, den Procureur-Generaal en den Commandant der Zeemacht. Versterking van macht is voorloopig onnoodig. De commissie belast met het onderzoek van het rapport omtrent de militaire academie concludeert gunstig, mits de Regeering alle verbeteringen aan- brenge. Legerwet. De Regeering heeft overgenomen het amendement-Land (500 man voor de zeemacht en 8 jaar dienst). De Minister van Oorlog heeft een nieuw artikel 23 voorgesteld, dat het aantal dienst plichtigen bepaalt op Slapet, van de ingeschreve nen voor volledige oefening, en op 5 pet. van de volledig geoefenden voor de korte oefening (met een maximum van 13200 en 2500). Het debat is ge schorst tot morgen. Brussel, 20 Mei. Bij den algemeenen raad van de werkliedenpartij bestaat het voornemen de ver klaring uit te vaardigen dat de werkstaking geëin digd is, omdat de centrale sectie hedenmiddag de noodzakelijkheid der grondwetsherziening heeft, aan genomen. 336e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 1000 en daarboven. Trekking van Dinsdag 19 Mei. 5e lijst. Nos. 10036, 10066, 10833 en 10970 elk 1000. Collecte uit Zeeland. Prijzen van 70. 84 4317 5359 5495 8251 8684 8722 2277 5336 5452 8201 8643 8695 12441 Nieten: 2 2236 2347 4264 5383 8228 8635 10465 4 2253 2360 4286 5410 8235 8665 12432 15 2268 2381 4287 5446 8261 8681 12482 16 2302 4207 5332 5472 8275 8689 12527 20 2324 4221 5363 8217 8280 10461 17858 Trekking van Woensdag 20 Mei. 6e lijst. Nos. 789, 1661, 9281, 14048, 19091 en 19428 elk 1000. Collecte uit Zeeland. No. 8682 100. Prijzen van 70, 33 36 2280 4240 4252 4266 8709 8740 Nieten: 23 2259 2353 4256 5320 8214 8669 9640 25 2291 2375 4302 5382 8259 8725 12469 49 2309 3194 4321 5387 8285 8747 17870 2249 2336 4227 5318 5500 8624 9621 18762 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten overstaan van notaris Pilaar werd heden verkocht een gedeelte binnendijk in de gemeente 's-Heer Arendskerke. Kooper werd de heer D. Klem- kerk te Goes voor 656 por H.A. of 1288,14 den hoop, plus 12,|a pet. onkosten. Kruiiiiiigeii. Zaterdag werd alhier door het Dijksbestuur aanbesteedhet vernieuwen en onder houden der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingen aan den polder, met de levering voor den dienst 1891j92.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2