1891. N°. 58. Zaterdag 16 Mei. 78st,! jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiè'n voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiün is Tan 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond geen no. van dit blad verschijnen. Een onverdiend verwijt De Standaard wijdt onder bovenstaanden titel, maar zonder bet vraagteeken er achter, een artikel aan de houding der antirevolutionaire kamerleden, die tegen de motie-Rutgers stemden of zich aan de stemming daarover onttrokken. Het blad begint met zelf een drietal punten van aanklacht tegen de antirevolutionaire club op te stellen en verwijt baar, dat zij eene motie tot sluiting van bet debat door een barer leden (Scbimmelpenninck v. d. Oye) toe liet, en dat zij gebrek aan organisatie bezit. Het vooropstellen van die aanklachten door bet hoofdorgaan der antirevolutionaire partij beeft ver moedelijk hoofdzakelijk ten doel om daarmede aan zijn verder oordeel over de motie-Rutgers een schijn van onpartijdigheid te geven, wanneer bet van die motie verklaart, dat >zij niets gaf." »Had er in gestaan, dat de Kamer een regeling van den dienstplicht zonder plaatsvervanging, op de wijze gelijk ze in dit ontiverp was voorgesteld, goed keurde, dan bad er in deze motie iets gezeten. Nu niet." En verder insinueert dan de Standaarddat de motie alleen werd voorgesteld, opdat de liberalen bij de kiezers zouden gedekt zijn, maar dat zij het ministerie met zijn ontwerp in den boek liet staan. Deze bewering is valsch en waren de hierboven door De Standaard gecursiveerde woorden in de motie gelascbt, dan ware zij geheel van bedoeling veranderd. Wat toch is het geval Mr. Van Houten stelde eene motie voor om de behandeling der legerwet te verdagen, vooral op grond, dat bet niet aangaat de volgende Kamer, die over de invoering der wet zal te oordeelen hebben, niet ook te laten oordeelen over de wet zelve. Hij wilde dus deze Kamer geen oordeel doen uitspreken over de aanhangige legerwet. Voor het geval, dat die motie- Van Houten mocht worden aangenomen, wilde dhr. Rutgers in ieder geval dan toch deze Kamer een oordeel doen vellen over het beginsel van algemeenen dienstplicht en om die reden stelde hij zijne motie voor. Had hij nu de door De Standaard gewenschte woorden in zijne motie gelascbt, dan bad bij juist de Kamer laten doen, wat mr. Van Houten haar wilde beletten, namelijk een oordeel vellen over de legerwet. Het is daarom onwaar, wat De Standaard beweert, dat de stemming over de motie-Rutgers onzuiver wasen als zij ten bewijze daarvan aanhaalt, dat mr. Van Houten, die tegen persoonlijken dienstplicht is, toch vóór de motie beeft gestemd, dan pleit dit niet tegen de motie, maar tegen mr. Van Houten. De Standaard noemt dan ook alleen de stemming onzuiver, omdat van bare partijgenooten »de een zoo en de ander zus stemde" en de tactische leiding bij bare club op zoo bedroevende wijze ontbrak." Dit is inderdaad voor de Standaard erg onaange naam en dit te meer, omdat daarmede een nieuw bewijs geleverd wordt, boe weinig vrijheid van be weging de anti-revolutionaire Kamerleden bezitten en hoe jammerlijk verdeeld ook die schijnbaar zoo eensgezinde partij is, wanneer ze een3 een enkele maal voor eene beslissing wordt gesteld, waarvoor van hooger band geene orders zijn gegeven. Sommige leden oordeelden dan ook volgens de Standaard, dat niet stemmen »het veiligst" was. Hoe weinig vrij de anti-revolutionaire Kamerleden zijn blijkt voorts uit deze woorden van bet anti revolutionair hoofdorgaan over de houding harer partijgenooten »Er bleek uit, dat de Club niet degelijk genoeg georganiseerd is, om, op een gegeven oogenblik, behoorlijke leiding te hebben voor de houding, die men bij zulk een kruisvuur van motiën heeft aan te nemen. Het feit dat, gelijk nu bleek, de Club op zulk een oogenblik niet weet wat weg ze uitmoet, en zich bij die verlegenheid splitst in drie groepen, is nooit te verdedigenen verraadt een fout in de generale leiding." Is bet dan wel zoo'n onverdiend verwijt, wanneer de liberale pers zegt, dat de anti-revolutionaire leden, die op bet oogenblik der stemming over de motie- Rutgers de zaal verlieten, zoo handelden »uit laf heid en krachteloosheid." GOES, 15 MEI 1891. De vergadering der Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, gisteren alhier gehouden, was niet druk bezocht. Na de opening wijdde de heer H. G. Hartman Jz. een woord van gevoelvolle herinnering aan wijlen bij wegens zijne vroegere betrekkingen bij de Ned. den beer J. H. Bybau, den eersten voorzitter en j marine de geschiktheid bezat met varenslieden om later bet eerste eerelid der vereeniging, onder me- 1 te gaan en de belangen ook van den minderen man dedeeling dat het bestuur een brief van rouwbeklag f"zou behartigen. Dit beloofde spreker dan ook te tot de familie gericht had en dat daarop een ant- zullen doen en hij zou daartoe steeds voor iedereen woord was ingekomen. Beide stukken werden voor notificatie aangenomen. Eenige ingekomen stukken, waaronder de mede- deelingen van de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen liggen bij den secretaris ter inzage. De beeren J. Vereeke en Z. D. Van der Bilt La Motthe, die aan de beurt van aftreding waren, wer den tot leden van het bestuur herkozen met alge- meene stemmen op éen na, waarna de secretaris een hartelijke felicitatie tot beiden richtte. De rekening van den penningmeester werd, op advies van de tot onderzoek benoemde commissie, bestaande uit de beeren P. J. Van der Mandere, burg. van Kapelle, J. H. O. Dominicus en H. J. Augustijn, secretarissen van Kruiningen enRilland- Bath, onder dankzegging voor het richtig beheer, goedgekeurd en vastgesteld, in ontvang op ƒ200,47 */a» in uitgaaf op 135,35, alzoo met een batig slot van ƒ65,12,/1. Omtrent de zomervergadering werd, na eenige discussie ten aanzien van den tijd, bepaald dat die zal gehouden worden te Bergen-op-Zoom op Donder dag den 25 Juni a. s. en daarvoor aan bet bestuur een crediet verleend van 25. De voorstellen van bet bestuur, omtrent de aan de Nederlandsche vereeniging" ten aanzien van de door haar toegezonden vraagpunten, zooals die vroeger in ons blad vermeld zijn, werden allen aangenomen en tevens werd bet bestuur gemachtigd a. een adres aan Ged. Staten in te dienen, hou dende verzoek tot herziening der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers van de gemeenten b. een adres van adhaesie aan het verzoek tot intrekking der bepaling, dat als de burgemeester tevens secretaris is, hij slechts */s van de jaarwedde aan laatstgenoemde betrekking verbonden geniet, aan Ged. Staten te zenden. Door den Secretaris werd ingeleid de bespreking der vraagof een man, die met eene vrouw huwt welke in de grondbelasting is aangeslagen, dadelijk bet kiesrecht erlangt, of nog een jaar moet wach ten De gevoelens waren niet eenstemmig. Aan de eene zijde meende men, dat hot gemeentebestuur niet behoefde te onderzoeken hoelang of de man ge huwd was, als bij slechts bet aanslagbiljet van de vrouw overlegt, aan de andere zijde voerde men aan, dat art. 1 der Kieswet wil, dat de aanslag door den kiezer over bet voorafgaande jaar is betaald. Nog deze vragen, waarvan twee in de bus waren gevonden, werden behandeld, en wel a. Mogen afschriften afgegeven worden van ver klaringen, bedoeld in art. 5 der wet van I Juni 1865 (St.bl. no. 60) b. v. aan agenten van levens verzekeringmaatschappijen Neen. Die stukken zijn alleen afgegeven ten be hoeve der Ambtenaren van den Burgelijken Stand en de statistiek van het geneeskundig staatstoezicht. b. Een milicien-verlofganger van de lichting 1885 wenscbt zich te gaan vestigen in Noord-Amerika. Moet bij daartoe nog verlof vragen aan den Minis ter van Oorlog en zoo ja, moet dat op zegel zijn geschreven Of kan bij, met bet oog op zijn ruim vijfjarigen dienst, voldoen met de toestemming van den kommandant van zijn korps Onder verwijzing naar Prov.blad no. 105 van 1890, werd geantwoord, dat bij gezegeld verzoek aan den Minister van Oorlog verlof moet worden gevraagd. c. Moet aan een wethouder, die herbenoemd is, maar na twee jaren als raadslid moet aftreden, eene aanstelling voor zes jaar worden uitgereikt De uittereiken aanstelling is eene gewone akte, maar daarop wordt, voor bet recht van registratie, melding gemaakt, dat zij geldt voor twee jaren, want bij herkiezing als lid van den Raad, moet weder eene benoeming als wethouder volgen en daarvan opnieuw eene akte (dan voor vier jaar) worden uitgereikt. Door het bestuur werd nog mededeeling gedaan van den stand der werkzaamheden omtrent hetuit- keeringsfonds en dit gemachtigd met de commissie en de eventueel te benoemen gemachtigden van de zusterverenigingen voort te gaan ter voorbereiding van het tot standkomen van dit fonds. De vergadering werd daarna gesloten. Ierseke. Gisteren werd onze nieuwe burge meester de beer G. H. Verboon van Nieuwer- Amstal beledigd en des namiddags te 3 uren ge ïnstalleerd. Bij de laatste plechtigheid zeide hij, dat de Minister van Binn. Zaken bij deze benoeming bepaaldelijk bet oog op een persoon van buiten de gemeente had gehad, en dat de keuze op hem was gevallen, omdat te spreken zijn, zoo noodig ook buiten de gestelde uren. Verscheidene vlaggen wapperden ter eere van den nieuwen titularis en des avonds brachj. bet fanfaren- gezelschap tMozart" hem eene serenade. Wissekerke. Herbenoemd tot dijkgraaf van den Rijspolder de beer J. Markusse Nz. Benoemd bij de dd. schutterij te Middelburg tot kapitein, mr. F. J. Sprenger, thans leluite nant tot len luit., P. W. H. De Kan, thans 2e luit., en tot 2en luit., P. S. Buteux, thans 2e luit. bij bet le bat. rust. schutterij in Zeeland, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Door den Commissaris des Konings in Zeeland is bet in de maand Juni te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land bepaald als volgt Te Kortgene, Donderdag 11 Juni, v.m. 10 uren, voor die uit Kats, Kolijnsplaat, Kortgene en Wisse- Te Goes, Vrijdag 12 Juni v.m. 9 uren, voor die uit Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes, '6-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenboek, Heinkenszand, Hoede- kenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdijk. Te Kapelle, Dinsdag 16 Juni, v.m. 9 uren, voor die uit Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Krabbondijke, Rilland-Batb, Schore en Waarde. In aansluiting van vroegere berichten omtrent de oprichting van do Zeeuwsche Stoom vaartmaatschappij meldt men bet volgende aan de M. Ct. De Maatschappij zal gevestigd zijn te Vlissingen. Als commissarissen zullen optreden de beeren mr. W. J. Snouck Hurgronje, te 's-Gravenhage, presidentmr. H. F. baron de Cock, raadsheer in het gerechtshof, te Amsterdamjbr. mr. I. E. Huijde- coper van Maarseveen en Nigtevecht, lid der firma van Drielen en Huijdecoper te Utrecht, mr. W.J K. L. van Walree te Amsterdam en H. P. J. Tutein Noltbenius, burgemeester van Vlissingen. Het aandeelen-kapitaal is ruimschoots volteekend. Naar allo verwachting zal de nieuwe dienst op Huil geopend worden den 1 Januari. De schepen, die ge bouwd worden op de bekende werf van de firma Dobson Co. te New-Castle, zullen pl. m. 800 ton groot zijn en voorzien worden van triple compound machines. Do blijvende snelheid zal 11 mijl zijn. Met leedwezen moest de directie ervaren, dat bet niet mogelijk was deze stoomschepen van eene echt nationale lijn en waarvan bet kapitaal in Nederland bijeengebracht is, op eene der Nederlandsche werven te doen bouwen. Beide zjjn te ruim van werk voorzien om binnen den gestelden termijn te kunnen leveren. De schepen zullen hunne ligplaats hebben aan de havenwerken van de Schelde, waardoor, evenals door de geregelde afvaarten van de Castle-lijn geschiedt, meerdere bedrijvigheid aan de binnenhaven van Vlis singen zal gegeven worden. Men seint aan het Vaderland uit Parama ribo van Woensdag: Het gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al ver wond. Door de oneenigbeid tusscben de beeren Lobman en Kalff wordt de handhaving der orde bemoeilijkt. Er beerscbt eene algemeene paniek. Het bal der Staten en verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand i6 zorgvol. Het Vaderland berichtte gisteren per bulletin »Onze correspondent te Paramaribo seint ons nader: De toestand is bier zeer verergerd. Er zijn meer dere personen verwond. De Staten zenden een tele- graplusch adres aan den Minister, met bet verzoek, den gouverneur per telegram te gelasten, den heer Kalff in het beteugelen der oproertjes de vrije band te laten". De West-Indiër beeft den 20en dezer bet volgende bulletin uitgegeven »Wij verheugen ons onzen lezers mede to deelen, dat, naar aanleiding van beden door den Gouver neur ontvangen depöches, waarbij zijne bestuursdaden door de Regeering worden gewraakt, de beer Lobman dezen middag zijn ontslag telegraphisch beeft aan gevraagd". In het nommer van 22 dezer staat dit met groote letters afgedrukt, met bijvoeging van het volgende »Het oogenblik is nog niet gekomen om al de moeilijkheden en al den strijd, al de smart en al de ellende, al de ongelukken en al de rampen to ver melden, die het onzinnig bestuur van jhr. mr. M. A. De Savornin Lobman in zoo korten tijd over deze kolonie beeft uitgestort. Maar de snelheid waarmede bet bericht van zijn ontslag zich gisteravond in deze stad verspreidde, de uitbundige blijdschap zicht baar op het gelaat van allen die bet heugelijk nieuws vernamen, de wederzijdsche hartelijke gelukwen- scben die men elkander over deze gelukkige ge beurtenis toebracht, deden eerder denken aan de verlossing van een buitenlandscben vijand, dan aan de eenvoudige verwisseling van het hoofd des be- stuurs. De beer Lobman beeft der kolonie bloedige wonden geslagen, waarvan zij nog lang de gevolgen zal In no. 8 zijner Vliegende Blaadjes brengt Nemo in enkele trekken in berinnering, wat Ne derland aan de liberalen te danken beeft. Tegenover de miskenning, welke zij onder vinden juist van ben, die in de eerste plaats tot waardeering verplicht waren, is deze berinnering niet zoo overtollig. Onder betgeen Nemo opnoemt is ook de Gemeen tewet. Daarover schrijft bij »Thorbecke, toen bij de door hem ontworpen Gemeentewet verdedigde, zeide»ik ben overtuigd, dat er nauwelijks eene grootere weldaad aan de natie kan bewezen worden, dan door betgeen deze wet tracht te bereiken." En inderdaad, voor ons volksleven heeft de Gemeentewet van 1861 baast nog grootere beteekenis gehad dan de Grondwet van 1848. Wat zouden zij die minachtend plegen neer te zien op de hervormingen, welke de geschiedenis der jongste veertig jaren hebben gekenmerkt, vreemd opkijken, wanneer zij zich plotseling teruggeplaatst zagen in de vroegere toestanden der gemeenten Alleen in de steden was een schijn van zelfbestuur, maar ook niets meer dan een schijnde invloed der burgerij bad er niets te beteekenen, en de schromelijkste misbruiken tierden er welig. De 1200 plattelandsgemeenten misten alle zelfstandigheid, en de bewoners van het platteland werden voor de wet geheel als onmondigen beschouwd. Wat beoogde nu de Gemeentewet? In de eerste plaats de vol komen gelijkstelling van alle gemeenten. Die op bet platteland zouden (om weder een woord van Thor- becke te gebruiken) tot eene vrijheid worden ge bracht, veel grooter, veel uitgestrekter, veel krach tiger, dan tot daartoe door de grootste steden van bet land was genoten. De gemeenten zouden voortaan een zelfstandig leven hebben, en baar bestuur in banden gegeven worden van de burgerij. Geheel naar de bedoeling van den wetgever beeft bet nieuwe gemeentelijk leven eene kracht gewekt, waaraan wij op alle gebied een grooten vooruitgang te danken hebben. Wie voor dezen vooruitgang, die voor allen het leven gemakkelijker en genotrijker heeft gemaakt, de oogen sluit, is willens blind. Het zou de moeite loonen, uitvoerige vergelijkin gen te maken met de vroegere toestanden. Mijn be stek laat dat echter niet toe. Ik zal daarom slechts een greep doen. Onder eene vroegere orde van zaken waren in de gemeentelijke belastingstelsels vooral in de steden de verbruiksbelastingen hoofdzaak. Men klaagt thans dat de armen gedrukt worden door de accijnzen op zout en zeepmaar denk u eens terug in den tijd, toen het rijk ook accijns hief van bet gemaal, van de brandstoffen, en van varkens- en scbapevleescb, en de gemeenten mede booge be lasting legden op de artikelen van algemeen verbruik, betzij zelfstandig, hetzij door opcenten te heffen van de rijks-accijnzen. Wat dit beteekende, mogen een paar voorbeelden duidelijk maken. In den Haag wer den, in den bloeitijd der verbruiksbelastingen, go- beven van het tarwebrood 167van het rogge brood 122 ^2 opcenten boven bet bedrag van den rijksaccijns. Te Amsterdam werd 22 maal meer aan accijnzen dan aan directe belastingen opgebracht. De Gemeentewet gaf den eersten stoot om aan dien toestand een einde te maken. Zij wees de grond slagen aan, die voor plaatselijke belastingen in aan merking konden komen, met de bedoeling dat er eene betere verhouding zou zijn tusscben directe en indirecte beffingen, en er gebroken zou worden met bet buitensporig boog opgedreven accijnsstelsel. Be lasting van het kapitaal, van het bezit, ontheffing van den arbeid, van de productie, van den minderen man, die al zijne levensbenoodigdheden duur moest betalen, was reeds toen de eiscb van de liberale partij." Dat tegen den tijd waarop de stembus zal worden geopend, do roomsch-katkolieken en anti-revolutionairen elkander wel weder Zouden naderen, blijkt o. a. uit de aanneming der volgende motie in de R. K. kiesvereeniging te Dmten de vereeniging hoopt en vertrouwt, dat samengaan met de anti-revolutionaire partij zal blijken in het vervolg niet onmogelijk te zijn." Ondanks bet besluit der Noord-Brabantsche kies- vereenigingen, werd de boer Travaglino candidaat gesteld. (Arnh. Ct.J

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1